25 березня 2026 року м. Дніпросправа № 340/4481/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),
суддів: Кругового О.О., Малиш Н.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2025 р. (суддя Черниш О.А) в адміністративній справі №340/4481/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом, в якому просила:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у перерахунку її пенсії, виходячи із десяти мінімальних пенсії за віком;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати та виплатити їй пенсію починаючи з 01 лютого 2025 р. в розмірі десяти мінімальних пенсій за віком, визначених Законом України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік, врахувавши всі передбачені законодавством підвищення і доплати, та із урахуванням раніше виплачених сум.
В обгрунтування позовних вимог вказано, що ОСОБА_1 призначено пенсію як особі з інвалідністю І групи внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розмір якої згідно зі статтею 54 вказаного Закону та рішеннями Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 р. №1-р(ІІ)/2021, від 03 квітня 2024 р. №3-18/2023 має має бути не менше десяти мінімальних пенсій за віком, водночас, відповідач нараховує та виплачує їй пенсію у меншому розмірі.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2025 р., ухваленим за результатами розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено.
Судом:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 державної пенсії по інвалідності, без урахування вимог статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 06 червня 1996 р. №230/96-ВР);
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити ОСОБА_1 з 01 лютого 2025 р. перерахунок державної пенсії по інвалідності у розмірі не нижче 10 мінімальних пенсій за віком, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку із таким перерахунком.
У поданій апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.
В обгрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що після прийняття Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" від 29 червня 2021 р. №1584-IX, відсутні підстави для здійснення виплати позивачці пенсії, як особі з інвалідністю І групи в розмірі десяти мінімальних пенсій за віком. Також вказано, що позивачка не дотрималася порядку звернення за перерахунком пенсії, оскільки не подала заяву встановленої форми.
Письмовий відзив на апеляційну скаргу від позивачки до суду апеляційної інстанції не надходив.
Справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до положень статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом першої інстанції встановлено наступні обставини у справі.
ОСОБА_1 з 07 серпня 2018 р. встановлена І група інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС, в зв'язку із чим їй призначена та виплачується пенсія по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". У травні 2025 року представник позивачки звернувся до відповідача із заявою, в якій просив перерахувати та виплачувати пенсію у розмірі не менше 10 мінімальних пенсій за віком. Відповідач надав відповідь від 29 травня 2025 р., в якій вказав про відсутність підстав для застосування норми статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції, яка б передбачала виплату пенсії у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком.
Не погоджуючись із діями відповідача щодо зменшення розміру пенсії, ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач протиправно не врахував приписи статті 54 Закону №796-XII у редакції Закону №230/96-ВР та занизив позивачці розмір пенсії по інвалідності.
Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Перевірка оскарженого рішення суду першої інстанції здійснюється в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.
Щодо доводів апеляційної скарги про відсутність підстав для здійснення виплати позивачці пенсії як особі з інвалідністю І групи в розмірі не менше десяти мінімальних пенсій за віком, слід зазначити наступне.
Частиною 4 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28 лютого 1991 р. в редакції Закону №230/96-ВР визначалося, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком; по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком; по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком; дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком».
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 р. № 76-VIII стаття 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладена у редакції, згідно із частиною третьої якої умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначає Кабінет Міністрів України в актах із відповідних питань.
Кабінетом Міністрів України постановою №1210 від 23 листопада 2011 р. затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пунктом 11 якого встановлено, що мінімальний розмір пенсії становить: 1) для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї: осіб з інвалідністю I групи - 180 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; осіб з інвалідністю II групи - 160 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; осіб з інвалідністю III групи - 145 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням від 07 квітня 2021 р. № 1-р(ІІ)/2021 Конституційний Суд України визнав такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), частину 3 статті 54 Закону №796-XII у редакції Закону №76-VIII.
За вказаним рішенням Верховній Раді України належало протягом трьох місяців з дня його ухвалення привести нормативне регулювання, встановлене статтею 54 Закону №796-XII у редакції Закону №76-VIII, у відповідність із Конституцією України та цим Рішенням.
Верховною Радою України 29 червня 2021 р. на виконання Рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 р. №1-р(II)/2021 прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» №1584-IX, який набрав чинності 01 липня 2021 р., відповідно до якого статтю 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладено у новій редакції: "В усіх випадках розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими: для I групи інвалідності - 6000,00 грн.; для II групи інвалідності - 4800,00 грн.; для III групи інвалідності - 3700,00 грн.; для дітей з інвалідністю - 3700,00 грн.".
Верховним Судом в постановах від 03 липня 2024 р. у справі №460/13832/23, від 17 квітня 2024 р. у справі №460/20412/23 висловлено наступний правовий висновок:
"Беручи до уваги висновки Конституційного Суду України та здійснюючи аналіз норми статті 54 Закону № 796-XII в редакції Закону №1584-IX, колегія суддів зазначає, що незважаючи на те, що формально законодавець виконав рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 р. № 1-р(ІІ)/2021, проте встановлені нові розміри пенсій є суттєво меншими, аніж їх було гарантовано Законом №796-XII у редакції Закону №230/96-ВР. Також, Конституційний Суд України у Рішенні від 03 квітня 2024 р. у справі №4-р(І)/2024 зазначив, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, ніж гарантовано Законом №796-XII у редакції Закону №230/96-ВР".
Отже, колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги відповідача та погоджується із висновком суду першої інстанції щодо наявності у позивачки права як особи з інвалідністю I групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, отримувати пенсію відповідно до статті 54 Закону №796-XII в редакції Закону №230/96-ВР.
Що стосується доводів апеляційної скарги відповідача про те, що позивачка не подавала заяву про перерахунок пенсії встановленої форми, то слід зазначити, що Верховний Суд в постановах від 30 травня 2018 р. у справі № 537/3480/17, від 26 лютого 2020 р. у справі № 541/543/17-а, від 16 грудня 2021 р. у справі № 500/1879/20 вказав на необхідність утримання від надмірного формалізму, якщо позивач при зверненні до пенсійного органу із заявою не дотримався порядку звернення, проте зміст такої заяви зрозумілий та містить всю необхідну інформацію.
Оскільки доводи апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовують, відсутні підстави для скасування прийнятого ним рішення, передбачені статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2025 р. в адміністративній справі №340/4481/25 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 25 березня 2026 р. та оскарженню в касаційному порядку не підлягає згідно частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя А.В. Шлай
суддя О.О. Круговий
суддя Н.І. Малиш