Постанова від 06.04.2026 по справі 520/15947/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2026 р. Справа № 520/15947/25

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Спаскіна О.А.,

Суддів: Присяжнюк О.В. , Любчич Л.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Військової частини НОМЕР_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 15.01.2026, головуючий суддя І інстанції: Пасечнік О.В., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, по справі № 520/15947/25

за позовом ОСОБА_1

до Військової частини НОМЕР_1

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до Харківського окружного адміністративного суду із позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач, апелянт, ВЧ НОМЕР_1 ), у якому просила:

- визнати протиправними дії відповідача щодо невірного розрахунку позивачу суми одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби;

- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби в розмірі 50% місячного грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби з урахуванням календарної вислуги 8 повних років, в розмірі 139685,2 грн., з урахуванням попередньо виплачених сум.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 15.01.2026 по справі № 520/15947/25 позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо невірного розрахунку ОСОБА_1 суми одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.

Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби в розмірі 50% місячного грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби з урахуванням календарної вислуги 8 повних років, з урахуванням попередньо виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Відповідач, не погодившись із рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати рішення суду, прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначає, що позивач не має права на отримання спірної одноразової грошової допомоги у більшому розмірі, ніж уже виплачено, оскільки відповідно до положень Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постанови Кабінету Міністрів України №393 та Інструкції, затвердженої наказом МВС України №558, така допомога виплачується за наявності не менше 10 років вислуги саме у календарному обчисленні та у визначеному порядку і розмірі. При цьому позивачу при звільненні відповідно до наказу було проведено повний розрахунок та виплачено одноразову грошову допомогу у встановленому законом розмірі, що підтверджується матеріалами справи, а сам наказ позивачем не оскаржувався, у зв'язку з чим відповідач вважає, що діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені законодавством, і підстави для задоволення позову відсутні.

Позивач правом подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

На підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження, у зв'язку з чим фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги (в частині задоволення позову), дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Як встановлено судовим розглядом, ОСОБА_1 проходила службу у військовій частині НОМЕР_1 , була звільнена та виключена зі списків особового складу 05.06.2025.

У позовній заяві позивач зазначає, що при звільненні одноразова грошова допомога при звільненні виплачена не в повному розмірі, а саме за 3 повні календарні роки, хоча вислуга ОСОБА_1 у ДПСУ складає 27 років 09 місяців 26 днів, з них у ДПСУ - понад 8 років, що підтверджується виданою довідкою.

За час служби у ДПСУ до звільнення 05.06.2025 ОСОБА_1 не виключалась зі списків особового складу, виключення зі списків проводило СхРУ, однак такі дії були визнані незаконним, а наказ про виключення був скасований в межах судової справи 520/10636/23. Отже, одноразова грошова, на її переконання, допомога має виплачуватись в розмірі 34921,3х50%х8 (а не на 3, як вказано в розрахунку) = 139685,2 грн, а не 52381,95 грн.

Враховуючи те, що відповідач не у повному обсязі нарахував та виплатив позивачу суми одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за 8 повних календарних років військової служби, позивач звернулася

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив із того, що відповідно до приписів Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога при звільненні підлягає виплаті у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, а визначальним для її обчислення є фактична календарна вислуга років позивача. При цьому суд встановив, що позивач проходила військову службу у Державній прикордонній службі України з 01.11.2016 по 05.06.2025, тобто понад 8 повних календарних років, а попереднє незаконне виключення зі списків особового складу, яке було скасовано судовим рішенням, не перериває перебіг служби та підлягає врахуванню при визначенні вислуги років. З огляду на це суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно врахував лише 3 роки служби при розрахунку допомоги, чим допустив протиправні дії, у зв'язку з чим наявні підстави для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги з урахуванням 8 повних календарних років служби, водночас відмовивши у визначенні конкретної суми виплати як такої, що належить до дискреційних повноважень відповідача.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Положеннями абз. 1 ч. 2 ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення з військової служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв'язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 18 років, одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.

Наказом Міністерства Внутрішніх справ України від 25.06.2018 року № 558 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, якою визначається порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення військовослужбовцям, які проходять військову службу в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону (Адміністрації Державної прикордонної служби України), територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону (регіональних управліннях Державної прикордонної служби України), Морській охороні, яка складається із загонів морської охорони, органах охорони державного кордону (прикордонних загонах, окремих контрольно-пропускних пунктах, авіаційних частинах), розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення та органах забезпечення Державної прикордонної служби України (далі - органи Держприкордонслужби).

Відповідно до п. 1 гл. 9 розд. V Інструкції № 558 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення з військової служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу жінкою-військовослужбовцем, яка має дитину (дітей) віком до 18 років, грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше (у цьому та інших пунктах цієї глави мається на увазі наявність календарної вислуги років).

Отже, аналіз наведених вище норм свідчить, що для визначення розміру грошової допомоги застосовується поняття календарної вислуги років, яка відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 05.06.2025 становить: 27 років 09 місяців 26 днів.

Натомість цим же наказом від 05.06.2025 вирішено виплатити позивачу одноразову грошову допомоги при звільненні в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за 03 повних календарних років, оскільки, за твердженням відповідача, до розрахунку підлягала врахуванню лише календарна вислуга років позивача за період її фактичного проходження служби без урахування часу, протягом якого позивач була виключена зі списків особового складу на підставі наказу ІНФОРМАЦІЯ_1 , який, на думку апелянта, переривав перебіг служби, у зв'язку з чим було враховано лише 3 повних календарних роки служби, що й стало підставою для визначення відповідного розміру одноразової грошової допомоги.

З цього приводу колегія суддів зазначає, що такі доводи апелянта є безпідставними, оскільки, як вбачається з матеріалів електронної справи, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19.12.2024 у справі № 520/10636/23 визнано протиправним та скасовано наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 18.05.2022 № 141-ОС про припинення (розірвання) контракту, звільнення з військової служби та виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу, а також зобов'язано поновити її на військовій службі.

У зв'язку з чим зазначений наказ не створює жодних правових наслідків, у тому числі щодо переривання перебігу військової служби.

Відтак період, протягом якого позивач була незаконно виключена зі списків особового складу, підлягає зарахуванню до календарної вислуги років, що, у свою чергу, виключає можливість обмеження розміру одноразової грошової допомоги лише трьома повними календарними роками служби.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено в суді апеляційної інстанції, довідкою Військової частини НОМЕР_1 № 08/1043 від 07.06.2025 підтверджено, що майор ОСОБА_1 проходила військову службу за контрактом у Державній прикордонній службі України у період з 01.11.2016 по 05.06.2025.

Наведене свідчить про наявність у позивача понад 8 повних календарних років служби. При цьому вказаний період підлягає врахуванню у повному обсязі з огляду на те, що попереднє виключення позивача зі списків особового складу було визнано протиправним та скасовано судовим рішенням, а отже не спричиняє правових наслідків у вигляді переривання проходження служби.

За таких обставин колегія суддів вважає доведеними доводи позивача щодо наявності у неї права на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням 8 повних календарних років служби, а здійснений відповідачем розрахунок із врахуванням лише 3 років є безпідставним та таким, що не відповідає вимогам законодавства.

Доводи апеляційної скарги правильність висновків суду не спростовують.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Отже, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 - залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 15.01.2026 по справі № 520/15947/25 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя О.А. Спаскін

Судді О.В. Присяжнюк Л.В. Любчич