Справа № 487/5289/25
Провадження № 1-кс/487/1617/26
01.04.2026 Слідчий суддя Заводського районного суду міста Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваної ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Миколаєві клопотання слідчого відділу СУ ГУНП в Херсонській області ОСОБА_6 , у кримінальному провадженні № 12025230000000605 від 24.04.2025 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України про продовження строку досудового розслідування,
30.03.2026 слідчий відділу СУ ГУНП в Херсонській області ОСОБА_7 , за погодженням першого заступника керівника Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_8 , звернувся до суду з клопотанням, в якому просив продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025230000000605 від 24.04.2025, за підозрою ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України до шести місяців, а саме до 07.07.2026 року включно.
Клопотання мотивовано тим, що в провадженні СУ ГУНП в Херсонській області перебуває кримінальне провадження № 12025230000000605 від 24.04.2025 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
07.01.2026 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України .
Постановою першого заступника керівника Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_9 від 24.02.2026 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12025230000000605 продовжено до 3-х місяців, тобто 07.04.2026 включно.
Слідчий у клопотанні зазначає, що завершити досудове слідство до вказаного строку неможливо, оскільки необхідно: долучити висновки психолога за результатами проведених допитів потерпілих ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (не раніше середини квітня 2026 року); долучити висновок амбулаторної комплексної судової психолого- психіатричної експертизи потерпілої ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка перебуває на виконанні в ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (кінець квітня 2026 року); долучити висновок амбулаторної комплексної судової психолого - психіатричної експертизи потерпілої ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка перебуває на виконанні в ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (кінець квітня 2026 року); долучити висновок амбулаторної комплексної судової психолого- психіатричної експертизи потерпілої ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка перебуває на виконанні в ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (кінець квітня 2026 року); провести допит в якості свідка начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_13 (квітень 2026 року); провести додатковий допит батьків-вихователів ОСОБА_14 і ОСОБА_15 (квітень 2026 року); провести допит в якості свідка колишнього вихованця ІНФОРМАЦІЯ_7 на базі родини ОСОБА_16 (квітень 2026 року); підготувати клопотання до слідчого судді та провести тимчасовий доступ до речей і документів з метою вилучення інформації (особової справи) щодо нарахування державою грошових коштів на батьків-вихователів ОСОБА_17 , ОСОБА_15 та дітей вихованців, яка перебуває у володіння ІНФОРМАЦІЯ_8 . Після цього провести огляд отриманої інформації (квітень-травень 2026 року); з урахуванням отриманих відомостей за результатами проведення слідчих та процесуальних дій, вирішити питання про зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_4 , допитати останню за фактом зміненої підозри, виконати вимоги ст. 290 КПК України та надати сторонам кримінального провадження достатній час для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, до яких їм буде надано доступ (до 07.07.2026); скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування (до 07.07.2026); провести інші слідчі (розшукові) та процесуальні дії, необхідність у проведені яких виникне під час досудового розслідування кримінального провадження (в межах строку досудового розслідування).
З урахуванням обсягу вищевказаних процесуальних дій є необхідність у продовженні строків досудового розслідування до 6 місяців, а саме до 07.07.2026.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав та просив його задовольнити.
Підозрювана ОСОБА_4 та її захисник не заперечували проти задоволення клопотання слідчого.
Заслухавши пояснення учасників кримінального провадження, вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов наступного.
Із матеріалів клопотання встановлено, що Слідчим управлінням ГУНП в Херсонській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12025230000000605 від 24.04.2025, за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Відповідно до клопотання, розпорядженням голови ІНФОРМАЦІЯ_9 (далі - РДА) від 31.05.2012 № 210 на базі родини ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , та ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , які проживали за адресою: АДРЕСА_1 , створено дитячий будинок сімейного типу (далі - ДБСТ).
Відповідно до п. п. 1-2 Положення про дитячий будинок сімейного типу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 року № 564 (зі змінами, в редакції від 01.06.2012, далі - Положення) метою створення дитячого будинку сімейного типу є забезпечення належних умов для виховання в сімейному оточенні дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.
Дитячий будинок сімейного типу - окрема сім'я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.
Пунктом 7 вищевказаного Положення передбачено, що контроль за умовами проживання вихованців здійснюють органи опіки та піклування і служби у справах дітей районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих комітетів міських рад міст республіканського Автономної Республіки Крим і міст обласного значення.
У подальшому, за період з травня 2012 року по лютий 2021 року до ІНФОРМАЦІЯ_7 на базі родини ОСОБА_26 всього було влаштовано 15 дітей-вихованців.
Таким чином, упродовж вищевказаного періоду вимоги п. 7 зазначеного Положення (зі змінами) в частині здійснення контролю за умовами утримання, виховання, навчання вихованців указаного ДБСТ покладалися на службу у справах дітей ІНФОРМАЦІЯ_9 за місцем проживання сім'ї.
Надалі, 15.02.2021 на підставі Акта прийому-передачі у зв'язку із децентралізацією адміністративних центрів в Україні та реорганізацією служби у справах дітей ІНФОРМАЦІЯ_9 шляхом приєднання до служби у справах дітей ІНФОРМАЦІЯ_12 , відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» від 16.04.2020 № 562-ІХ, наказу ІНФОРМАЦІЯ_13 від 03.02.2021 № 48 «Про затвердження Примірного порядку передання документації щодо дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах від служб у справах ІНФОРМАЦІЯ_14 було здійснено передачу особових справ дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які виховуються в прийомних сім'ях та дитячих будинках сімейного типу, утому числі ІНФОРМАЦІЯ_7 , до служби у справах дітей ІНФОРМАЦІЯ_12 .
У зв'язку з цим, починаючи з указаного періоду, вимоги п. 7 зазначеного Положення (в редакції від 18.06.2020 та з подальшими змінами) в частині здійснення контролю за умовами утримання, виховання, навчання вихованців було покладено на службу у справах дітей ІНФОРМАЦІЯ_12 за місцем проживання сім'ї шляхом її відвідування.
Так, станом на лютий 2021 року в ДБСТ на базі родини ОСОБА_26 проживало 6 дітей-вихованців, а саме: ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_19 .
Згідно зі ст. 3 Конвенції ООН про права дитини від 20.11.1989 (далі - Конвенція) в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя.
Крім того, у відповідності до ст. 19 Конвенції, держави-учасниці вживають всіх необхідних законодавчих, адміністративних, соціальних і просвітніх заходів з метою захисту дитини від усіх форм фізичного та психологічного насильства, образи чи зловживань, відсутності піклування чи недбалого і брутального поводження та експлуатації.
Такі заходи захисту, у випадку необхідності, включають ефективні процедури для розроблення соціальних програм з метою надання необхідної підтримки дитині й особам, які турбуються про неї, а також здійснення інших форм запобігання, виявлення, повідомлення, передачі на розгляд, розслідування, лікування та інших заходів у зв'язку з випадками жорстокого поводження з дитиною, зазначеними вище, а також, у випадку необхідності, для порушення початку судової процедури.
Стаття 23 Конституції України передбачає, що кожна людина має право на вільний розвиток своєї особистості, якщо при цьому не порушуються права і свободи інших людей, та має обов'язки перед суспільством, в якому забезпечується вільний і всебічний розвиток її особистості, а також кожен має право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування (ст. 49).
Відповідно до п. п. 3, 5, 6, 11, 15 п. 4 Типового положення про службу у справах дітей районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2007 року № 1068 (зі змінами) Служба відповідно до покладених на неї завдань: оформляє документи на влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, під опіку, піклування, до прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, сприяє усиновленню; забезпечує у межах своїх повноважень здійснення контролю за додержанням законодавства щодо соціального захисту дітей і запобігання вчиненню ними правопорушень; здійснює контроль за умовами утримання і виховання дітей у спеціальних виховних установах (секторах для відбування покарання засудженими неповнолітніми, утворених у виправних колоніях мінімального та середнього рівнів безпеки) Державної кримінально-виконавчої служби, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у сім'ях опікунів, піклувальників, дитячих будинках сімейного типу, прийомних сім'ях; веде облік дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, усиновлених, влаштованих до прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу та соціально-реабілітаційних центрів (дитячих містечок); готує звіт про стан виховання, утримання і розвитку дітей в прийомних сім'ях та дитячих будинках сімейного типу.
Згідно з Положенням про ІНФОРМАЦІЯ_20 (далі - Положення), затвердженого розпорядженням голови ІНФОРМАЦІЯ_12 від 23.04.2021 за № 141, ІНФОРМАЦІЯ_21 (далі - Служба) є її структурним підрозділом, який утворюється головою районної державної адміністрації, підзвітний та підконтрольний голові районної державної адміністрації, а також службі у справах дітей обласної державної адміністрації.
Служба у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, а також указами Президента України, постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції і законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами ІНФОРМАЦІЯ_13 , розпорядженнями голів обласної та районної державних адміністрацій, рішеннями обласної та районної ради і цим Положенням.
Службу очолює начальник, який призначається на посаду і звільняється з посади головою районної державної адміністрації відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідно до Положення начальник Служби: здійснює керівництво діяльністю служби, несе персональну відповідальність за організацію та результати її діяльності, сприяє створенню належних умов праці в службі.
У свою чергу, встановлено, що розпорядженням голови ІНФОРМАЦІЯ_12 від 17.09.2007 № 120-к ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено на посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_21 .
Також встановлено, що ОСОБА_4 працюючи з 17.09.2007 на посаді начальника ІНФОРМАЦІЯ_21 , здобула значний досвід роботи у сфері здійснення захисту дітей від усіх форм фізичного, сексуального, економічного та психологічного насильства, образ, недбалого й жорстокого поводження та більше вісімнадцяти років обіймає керівну посаду.
Згідно з посадовими інструкціями начальника служби у справах дітей ІНФОРМАЦІЯ_12 , до обов'язків ОСОБА_4 відносилось, серед іншого: керівництво діяльністю служби, несення персональної відповідальності за організацію та результати її діяльності, видання у межах своїх повноважень наказів, організація контролю за їх виконанням та остання наділена правами:
- прийняття рішень з питань, що належать до компетенції служби, які є обов'язковими для виконання місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, посадовими особами, громадянами;
- звернення до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності у разі порушення прав та інтересів дітей;
- порушення перед відповідними органами питання про притягнення до відповідальності згідно із законом фізичних та юридичних осіб, які допустили порушення прав, свобод і законних інтересів дітей.
Таким чином, ОСОБА_4 , обіймаючи посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_20 , була наділена організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, а тому відповідно до ст. 18 КК України, положень п. 1 примітки до ст. 364 КК України є службовою особою.
Так, у провадженні СУ ГУНП в Херсонській області перебувало кримінальне провадження № 12021231090000150 від 05.04.2021 за ч. 4 ст. 152, ч. 2 ст. 156 КК України за фактами можливого вчинення батьком-вихователем ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості дітей-вихованців ДБСТ.
31.10.2025 досудове розслідування в указаному кримінальному провадженні завершено, обвинувальний акт відносно ОСОБА_17 за ч. ч. 3, 4, 6 ст. 152, ч. ч. 2, 3, 6 ст. 153, ч. 2 ст. 156, ч. 1 ст. 301-1 КК України направлено до суду для розгляду по суті.
Водночас, 09.11.2021 у ході досудового розслідування кримінального провадження № 12021231090000150 старшим слідчим відділу розслідування злочинів скоєних проти життя та здоров'я особи СУ ГУНП в Херсонській області майором поліції ОСОБА_23 за участю головного спеціаліста ІНФОРМАЦІЯ_21 ОСОБА_24 допитано в якості свідків дітей-вихованців ДБСТ на базі родини ОСОБА_26, які на той час проживали в указаній сім'ї, а саме: ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Під час проведення вказаних слідчих дій слідчим оголошено усім їх учасникам, зокрема головному ІНФОРМАЦІЯ_22 ОСОБА_24 , яка безпосередньо приймала участь у їх проведенні, про наявність відповідного кримінального провадження № 12021231090000150 та його суть.
Після завершення слідчих дій головний ІНФОРМАЦІЯ_22 ОСОБА_24 в телефонному режимі одразу повідомила своєму безпосередньому керівнику - начальнику служби у справах дітей ІНФОРМАЦІЯ_12 ОСОБА_4 про розслідування кримінального провадження № 12021231090000150 за фактами можливого вчинення батьком-вихователем ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості дітей-вихованців ДБСТ.
Таким чином, станом на 09.11.2021 начальнику ІНФОРМАЦІЯ_21 ОСОБА_4 , у зв'язку з виконанням своїх службових обов'язків, було достеменно відомо про наявність вищевказаного кримінального провадження.
Разом із цим, начальником ІНФОРМАЦІЯ_21 ОСОБА_4 у порушення вимог п. 7 Положення про дитячий будинок сімейного типу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 року № 564 (зі змінами, в редакції від 30.04.2021), абз. 2 ч. 2, ч. 3 ст. 10 Закону України «Про охорону дитинства», Закону України «Про протидію домашньому насильству», Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 (додаток 10), пунктів 2, 4, п.п. 2, 3 пункту 5, пунктів 9-10 Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 № 585, не організовано проведення оцінки рівня безпеки дітей та оцінювання потреб дітей, життю і здоров'ю яких загрожувала небезпека, та які станом на 09.11.2021 перебували на вихованні в ДБСТ на базі родини ОСОБА_26, не ініційовано скликання позачергового засідання ІНФОРМАЦІЯ_23 для розгляду вищевказаного питання, у тому числі щодо тимчасового вилучення дітей з ДБСТ та наявності підстав для припинення дії договору про організацію діяльності зазначеного дитячого будинку сімейного типу.
Попри це, начальником служби у справах дітей ІНФОРМАЦІЯ_12 ОСОБА_4 належним чином не організовано та не проконтрольовано роботу головного спеціаліста служби у справах дітей ІНФОРМАЦІЯ_12 ОСОБА_24 , яка була закріпленою за вказаним ДБСТ, а також не повідомлено про вищевказаний факт комунальний заклад « ІНФОРМАЦІЯ_24 » Нововоронцовської селищної ради, провідний фахівець якого ОСОБА_25 забезпечувала соціальний супровід дитячого будинку сімейного типу, про необхідність проведення безпосередньої роботи з дітьми-вихованцями, у тому числі із залученням спеціалістів - психологів. Внаслідок цього головним спеціалістом служби у справах дітей ІНФОРМАЦІЯ_12 ОСОБА_24 та провідним фахівцем КЗ « ІНФОРМАЦІЯ_24 » Нововоронцовської селищної ради ОСОБА_25 за результатами відвідування ІНФОРМАЦІЯ_7 на базі родини ОСОБА_26 30.12.2021 складено формальний Акт обстеження житлово-побутових умов, який не відповідає встановленій Додатком 9 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 (зі змінами) формі, та взагалі не містить інформацію щодо проведених бесід з дітьми-вихованцями ДБСТ, зокрема щодо встановлення факту вчинення стосовно них домашнього насильства з боку батька-вихователя ОСОБА_17 , при цьому констатовано лише про створення батьками-вихователями належних побутових умов для проживання дітей (наявність окремих кімнат, забезпечення ліжками, шкільним приладдям, одягом тощо).
У подальшому, у зв'язку із повномасштабним вторгненням ЗС РФ на територію України у лютому 2022 року та тимчасовою окупацією Херсонської області, у тому числі м. Берислава та смт Нововоронцовка Бериславського району Херсонської області, дитячий будинок сімейного типу на базі родини ОСОБА_26 у період з березня 2022 року по квітень 2025 року був тимчасово переміщений (евакуйований) на території: Тернівського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області; с. Пилипець Хустського району Закарпатської області; с. Товмачик та м. Коломия Коломийської територіальної громади Івано-Франківської області відповідно.
Водночас, начальником ІНФОРМАЦІЯ_21 ОСОБА_4 упродовж березня 2022 року - лютого 2025 року про наявність кримінального провадження № 12021231090000150 від 05.04.2021 за фактами можливого вчинення батьком-вихователем ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості дітей-вихованців ДБСТ, представників служб у справах дітей Тернівського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, ІНФОРМАЦІЯ_25 та ІНФОРМАЦІЯ_26 з метою посилення контролю за умовами утримання, виховання, навчання вихованців ІНФОРМАЦІЯ_7 не повідомлено.
Більш того, після доповнення 13.09.2024 Положення про дитячий будинок сімейного типу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 року № 564 пунктом 7-1, відповідно до якого у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану служба у справах дітей органу, який прийняв рішення про створення та забезпечення функціонування дитячого будинку сімейного типу, який тимчасово переміщено (евакуйовано) в межах України чи за її межі, зобов'язана здійснювати: 1) контроль за умовами утримання, виховання, навчання вихованців на території адміністративно-територіальної одиниці/країни перебування, куди він тимчасово переміщений (евакуйований), шляхом: встановлення контакту з батьками-вихователями та вихованцями засобами телефонного/відеозв'язку або відвідування сім'ї не рідше одного разу на місяць; проведення аналізу звіту про стан виховання, утримання і розвитку дітей в дитячому будинку сімейного типу, складеного службою у справах дітей за місцем тимчасового переміщення (евакуації) відповідно до вимог, визначених у пункті 7 цього Положення (у разі тимчасового переміщення (евакуації) в межах України), начальником служби у справах дітей ІНФОРМАЦІЯ_12 ОСОБА_4 у період часу з вересня 2024 року по квітень 2025 року виконання відповідних обов'язків службовою у справах дітей ІНФОРМАЦІЯ_12 не організовано, як наслідок контакт з батьками-вихователями ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , та дітьми-вихованцями ДБСТ шляхом телефонного/відеозв'язку спеціалістами ІНФОРМАЦІЯ_21 не встановлювався, відвідування сім'ї не рідше одного разу на місяць не проводилися. Крім того, звіти про стан виховання, утримання і розвитку дітей в дитячому будинку сімейного типу від ІНФОРМАЦІЯ_27 не витребовувалися та не аналізувалися.
Як наслідок, систематичне невиконання з листопада 2021 року по лютий 2025 року начальником служби у справах дітей ІНФОРМАЦІЯ_12 ОСОБА_4 своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, призвело до вчинення упродовж указаного періоду батьком-вихователем ОСОБА_17 дев'яти особливо тяжких злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості дітей-вихованок ДБСТ ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , передбачених ч. ч. 3, 6 ст. 152 КК України, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам указаних потерпілих, чим спричинило тяжкі наслідки.
При цьому, ОСОБА_4 , будучи службовою особою, отримавши 09.11.2021 інформацію про можливе вчинення дій сексуального характеру з боку батька-вихователя ОСОБА_17 стосовно дітей-вихованок дитячого будинку сімейного типу, проявляючи злочинну недбалість, повинна була і могла передбачити, що в результаті невиконання нею своїх службових обов'язків, можуть настати тяжкі наслідки у вигляді подальшого систематичного вчинення ним особливо тяжких злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості інших дітей-вихованок ДБСТ.
07.01.2026 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме службова недбалість, кваліфікуючими ознаками якого є: невиконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, якщо воно спричинило тяжкі наслідки.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, підтверджується наступними долученими до клопотання та дослідженими доказами: протоколом огляду від 15.09.2025, відповідно до якого в ході якого оглянуто особу справу дитячого будинку сімейного типу на базі родини ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , та ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_11 та зафіксовано документи, які мають знання для досудового розслідування, крім того встановлено, що останній документ щодо контролю за ДБСТ датований 30.12.2021, та в період часу з 31.12.2021 по 09.05.2025 відсутні; копіями матеріалів кримінального провадження № 12021231090000150 від 05.04.2021, за обвинуваченням ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_10 за ч. ч. 3, 4, 6 ст. 152, ч. ч. 2, 3, 6 ст. 153, ч. 2 ст. 156, ч. 1 ст. 301-1 КК України, зокрема протоколом допиту неповнолітньої потерпілої ОСОБА_10 від 23.06.2025; висновком амбулаторної комплексної судової психолого-психіатричної експертизи №1138 від 05.08.2025; протоколом допиту потерпілої ОСОБА_19 від 26.05.2025; протоколом додаткового допиту потерпілої ОСОБА_19 від 02.07.2025; висновком судово-психологічної експертизи №1031 від 24.09.2025; протокол допиту неповнолітньої потерпілої ОСОБА_11 від 27.06.2025; висновком судово-психологічної експертизи №3125-34-25 від 28.08.2025; протоколом допиту неповнолітньої потерпілої ОСОБА_12 від 02.07.2025; протоколом додаткового допиту неповнолітньої потерпілої ОСОБА_12 від 19.08.2025; висновком комплексної судово-психіатричної експертизи №1136 від 05.08.2025; протоколом допиту неповнолітнього ОСОБА_22 від 15.05.2025; обвинувальним актом відносно ОСОБА_17 ; копією розпорядження голови ІНФОРМАЦІЯ_12 від 17.09.2007 № 120-к, відповідно до якої ОСОБА_4 перебуває на посаді начальника служби у справах дітей ІНФОРМАЦІЯ_12 ; інформацією (54/20/01-2026 від 09.01.2026) з ІНФОРМАЦІЯ_28 , відповідно до якої з 05.04.2021 по 24.04.2025 звернення від посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_21 , у тому числі від начальника ССД ОСОБА_4 до правоохоронних органів, з метою отримання інформації щодо наявності кримінального провадження № 12021231090000150 від 05.04.2021 за фактом вчинення батьком-вихователем ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_10 злочинів сексуального характеру, стану його розслідування, тощо, втрати зв'язку, або встановлення місцезнаходження батьків-вихователів ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , та ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , або дітей-вихованців ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; проколом допиту в якості свідка ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , яка показала, що яка повідомили про формальність роботи ІНФОРМАЦІЯ_21 ; протоколом допиту в якості свідка ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , який показав, що який повідомив про формальність роботи служби у справах дітей ІНФОРМАЦІЯ_12 , контроль за дітьми-вихованцями в період з початку повномаштабноного вторгнення військ РФ на території України по 22.04.2025 зі сторони зазначеної служби був майже відсутній; інформацією (№ 01-18/238 від 30.12.2025) з КЗ « ІНФОРМАЦІЯ_24 » НСР, відповідно до якої у період з 05.04.2021 по 24.04.2025 до КЗ звернень, повідомлень, листів, або інших документів зі служби у справах дітей ІНФОРМАЦІЯ_12 , щодо наявності кримінального провадження № 12021231090000150 за фактом вчинення батьком-вихователем ОСОБА_17 злочинів сексуального характеру, не надходило; протоколом допиту в якості свідка колишнього головного спеціаліста служби у справах дітей ІНФОРМАЦІЯ_12 ОСОБА_24 , яка показала, що працювала на вищевказаній посаді упродовж 2021-2023 років. Була закріплена за ДБСТ на базі родини ОСОБА_26. Приблизно у грудні 2021 року (точно не пам'ятає) приймала участь у проведенні допитів дітей-вихованців вказаного ІНФОРМАЦІЯ_7 . Також показала, що після завершення слідчих дій в телефонному режимі одразу повідомила своєму безпосередньому керівнику - начальнику служби у справах дітей ІНФОРМАЦІЯ_12 ОСОБА_4 про розслідування кримінального провадження № 12021231090000150 за фактами можливого вчинення батьком-вихователем ОСОБА_17 злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості дітей-вихованців ДБСТ. Наступного дня, вона разом з начальником служби у справах дітей ІНФОРМАЦІЯ_12 ОСОБА_4 відвідали вказану родину, та у ході спілкування з батьками-вихователями, останні заперечили факти вчинення злочинів відносно дітей-вихованців.
13.02.2026 слідчим суддею ІНФОРМАЦІЯ_29 відносно підозрюваної ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання строком до 07.03.2026 включно.
Постановою першого заступника керівника Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_9 від 24.02.2026 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12025230000000605 продовжено до 3-х місяців, тобто 07.04.2026 включно.
Ухвалою слідчого судді ІНФОРМАЦІЯ_30 від 02.03.2026 відносно підозрюваної ОСОБА_4 продовжено строк дії запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання строком до 07.04.2026 включно.
Слідчий у клопотанні зазначає, що в ході проведення досудового розслідування вказаного кримінального провадження виконано ряд слідчих (розшукових) та процесуальних дій, спрямованих на отримання та перевірку доказів у ньому, проте закінчити досудове розслідування у трьох місячний строк на теперішній час не має можливості, оскільки в кримінальному провадженні необхідно виконати наступне: долучити висновки психолога за результатами проведених допитів потерпілих ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (не раніше середини квітня 2026 року); долучити висновок амбулаторної комплексної судової психолого- психіатричної експертизи потерпілої ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка перебуває на виконанні в ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (кінець квітня 2026 року); долучити висновок амбулаторної комплексної судової психолого- психіатричної експертизи потерпілої ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка перебуває на виконанні в ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (кінець квітня 2026 року); долучити висновок амбулаторної комплексної судової психолого- психіатричної експертизи потерпілої ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка перебуває на виконанні в ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (кінець квітня 2026 року); провести допит в якості свідка начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_13 (квітень 2026 року); провести додатковий допит батьків-вихователів ОСОБА_14 і ОСОБА_15 (квітень 2026 року); провести допит в якості свідка колишнього вихованця ІНФОРМАЦІЯ_7 на базі родини ОСОБА_16 (квітень 2026 року); підготувати клопотання до слідчого судді та провести тимчасовий доступ до речей і документів з метою вилучення інформації (особової справи) щодо нарахування державою грошових коштів на батьків-вихователів ОСОБА_17 , ОСОБА_15 та дітей вихованців, яка перебуває у володіння ІНФОРМАЦІЯ_8 . Після цього провести огляд отриманої інформації (квітень-травень 2026 року); з урахуванням отриманих відомостей за результатами проведення слідчих та процесуальних дій, вирішити питання про зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_4 , допитати останню за фактом зміненої підозри, виконати вимоги ст. 290 КПК України та надати сторонам кримінального провадження достатній час для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, до яких їм буде надано доступ (до 07.07.2026); скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування (до 07.07.2026); провести інші слідчі (розшукові) та процесуальні дії, необхідність у проведені яких виникне під час досудового розслідування кримінального провадження (в межах строку досудового розслідування).
Для виконання вказаного обсягу слідчих дій потрібен додатковий строк не менше трьох місяців. Враховуючи, що строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні спливає 07.04.2026, виникла необхідність у продовженні строку досудового розслідування до шести місяців.
Виконання запланованих слідчих дій дасть можливість встановити об'єктивну істину у кримінальному провадженні та отримати докази, які будуть підтверджувати або спростовувати причетність підозрюваної до вчинення злочину.
Проведення вищезазначених слідчих (розшукових) дій має суттєве значення для встановлення об'єктивної істини у кримінальному провадженні, забезпечить повне і всебічне дослідження обставин вчинених кримінальних правопорушень та надасть можливість закінчити досудове розслідування у кримінальному провадженні та направити обвинувальний акт щодо ОСОБА_4 до суду для розгляду по суті.
Відповідно до ч.1 ст.219 КПК України, строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Досудове розслідування повинно бути закінчено: 1) протягом сімдесяти двох годин - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку або затримання особи в порядку, передбаченому частиною четвертою статті 298-2 цього Кодексу; 2) протягом двадцяти діб - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках, якщо підозрюваний не визнає вину або необхідності проведення додаткових слідчих (розшукових) дій, або вчинення кримінального проступку неповнолітнім; 3) протягом одного місяця - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку, якщо особою заявлено клопотання про проведення експертизи у випадку, передбаченому частиною другою статті 298-4 цього Кодексу; 4) протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати: 1) одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках, передбачених пунктами 1 і 2 частини третьої цієї статті; 2) шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні нетяжкого злочину; 3) дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до ч.3 ст.294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 2 абзацу третього частини першої статті 219 цього Кодексу, він може бути продовжений в межах строків, встановлених пунктами 2 та 3 частини другої статті 219 цього Кодексу: 1) до трьох місяців - керівником місцевої прокуратури, заступником Генерального прокурора; 2) до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора; 3) до дванадцяти місяців - слідчим суддею, за клопотанням слідчого, погодженим з Генеральним прокурором чи його заступниками.
Згідно з ч. 5 ст. 294 КПК України клопотання про продовження строку досудового розслідування подається не пізніше п'яти днів до спливу строку досудового розслідування, встановленого статтею 219 цього Кодексу. Строк досудового розслідування, що закінчився, поновленню не підлягає.
Відповідно до ч. 3 ст. 295-1 КПК України слідчий суддя зобов'язаний розглянути клопотання про продовження строку досудового розслідування протягом трьох днів з дня його одержання, але в будь-якому разі до спливу строку досудового розслідування, за участю слідчого або прокурора, а також підозрюваного та його захисника, у разі розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру.
Слідчий суддя, перевіривши клопотання сторони обвинувачення про продовження строків досудового розслідування приходить до переконання, що подане клопотання є обґрунтованим, належним чином вмотивованим та таким, яке в повній мірі відповідає вимогам Кримінального процесуального кодексу України.
Зокрема, з клопотання сторони обвинувачення вбачається, що завершення зазначених слідчих, процесуальних дій у тримісячний строк не представляється можливим у зв'язку із необхідністю проведення великого об'єму слідчих (розшукових) дій, у зв?язку з чим для їх завершення потрібен строк не менше як три місяці.
Слідчий суддя вважає обґрунтованими доводи сторони обвинувачення в частині наявності обставин, які перешкоджали здійснити вищевказані процесуальні дії раніше, до закінчення строку досудового розслідування.
З урахуванням викладеного, враховуючи конкретні обставини кримінального провадження, ті обставини, що строк досудового розслідування спливає 07.04.2026, разом з тим здійснити зазначені у клопотанні процесуальні дії у передбачений законом строк не надається можливим з об'єктивних причин, слідчий суддя приходить до переконання, що клопотання сторони обвинувачення підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 219, 294, 295, 295-1, 370, 372, 376 КПК України, слідчий суддя
Клопотання слідчого - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12025230000000605 від 24.04.2025 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, до шести місяців, тобто до 07 липня 2026 (включно).
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1