06 квітня 2026 року
м. Київ
cправа № 38/5005/5752/2012
Верховний Суд у складі судді Касаційного господарського суду Пєскова В. Г.
перевіривши матеріали касаційної скарги Комунального підприємства "Міські активи" Дніпровської міської ради (вх. № 2205/2026)
на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 05.11.2025
у складі колегії суддів: Мороза В. Ф. - головуючого, Іванова О. Г., Чередка А. Є.
у справі № 38/5005/5752/2012
про банкрутство Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Ленінського району, м. Дніпро.
У провадженні Господарського суду Дніпропетровської області на стадії ліквідаційної процедури перебуває справа № 38/5005/5752/2012 про банкрутство комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Ленінського району, м. Дніпро.
13.11.2023 до Господарського суду Дніпропетровської області надійшла заява №б/н від 20.10.2023 з додатками від ліквідатора Зибіна А. О. про притягнення до субсидіарної відповідальності за зобов'язаннями банкрута, в якій арбітражний керуючий просив притягти Дніпровську міську раду до субсидіарної відповідальності за зобов'язаннями Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Ленінського району та стягнути з Дніпровської міської ради на користь Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Ленінського району суму непогашених у ліквідаційній процедурі кредиторських вимог у розмірі 16 027 034,26 грн.
09.09.2024 рішенням Господарського суду Дніпропетровської області у справі №38/5005/5752/2012 у задоволенні заяви від 20.10.2023 ліквідатора Зибіна А. О. про притягнення до субсидіарної відповідальності Дніпровської міської ради за зобов'язаннями Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Ленінського району, м. Дніпро - відмовлено.
05.11.2025 постановою Центрального апеляційного господарського суду (повна постанова підписана 29.12.2025) апеляційну скаргу Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 09.09.2024 у справі № 38/5005/5752/2012 - задоволено. Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 09.09.2024 у справі №38/5005/5752/2012 - скасовано. Постановлено нове рішення про задоволення заяви ліквідатора Зибіна А. О. від 20.10.2023. Покладено на Дніпровську міську раду субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями Комунального виробничого житлового ремонтно - експлуатаційного підприємства Ленінського району. Стягнуто з Дніпровської міської ради на користь Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Ленінського району суму непогашених у ліквідаційній процедурі кредиторських вимог у розмірі 16 027 034,26 грн. Стягнуто з Дніпровської міської ради на користь Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" судові витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги в розмірі 3 028,00 грн.
31.03.2026 (через підсистему "Електронний суд") Комунальне підприємство "Міські активи" Дніпровської міської ради, зазначаючи, що є особою, яка не брала участі у справі, але суд вирішив питання про її права, інтереси та обов'язки, звернулося до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Центрального апеляційного господарського суду від 05.11.2025 у справі № 38/5005/5752/2012 та залишити в силі рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 09.09.2024 у справі №38/5005/5752/2012.
Також скаржником заявлено клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження постанови Центрального апеляційного господарського суду від 05.11.2025 у справі № 38/5005/5752/2012.
01.04.2026 зазначену касаційну скаргу передано колегії суддів у складі: головуючого - Пєскова В.Г. (суддя-доповідач), суддів: Жукова С.В., Погребняка В.Я.
Перевіривши матеріали касаційної скарги, Верховний Суд дійшов висновку про залишення її без руху з огляду на таке.
Статтею 290 ГПК України передбачені вимоги до форми і змісту касаційної скарги.
Відповідно до пункту 2 частини четвертої статті 290 ГПК України до касаційної скарги додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено у Законі України "Про судовий збір".
Згідно з частиною першою статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Станом на дату подання ліквідатором банкрута заяви про притягнення до субсидіарної відповідальності Дніпровської міської ради за зобов'язаннями Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Ленінського району, м. Дніпро, Законом України "Про судовий збір" не було передбачено ставки судового збору за подання до господарського суду у справі про банкрутство такої заяви. У цьому випадку Суд враховує висновок Верховного Суду у складі судової палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду, викладений у постанові від 20.10.2022 у справі № 911/3554/17 (911/401/21), відповідно до якого під час оскарження в судах апеляційної та касаційної інстанції судових рішень, які прийняті за результатом розгляду заяви ліквідатора про покладення субсидіарної відповідальності на особу винну у доведенні до банкрутства боржника, судовий збір підлягає сплаті як на ухвалу суду, який становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно до підпункту 7 пункту 2 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір". При чому слід враховувати, що у Кодексі України з процедур банкрутства не встановлено процесуальну назву (форму) документа, з якою ліквідатор має звертатися до господарського суду - позовна заява, заява чи ін., а також не передбачено який процесуальний документ має ухвалити суд першої інстанції після розгляду по суті такої заяви ліквідатора - ухвалу або рішення суду.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановлено з 1 січня - 3 328 грн.
Частиною третьою статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Отже, звертаючись до Верховного Суду із касаційною скаргою на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 05.11.2025 у справі №38/5005/5752/2012, Комунальному підприємство "Міські активи" Дніпровської міської ради належало сплатити судовий збір у розмірі 2 662,40 грн (3 328 х 0,8).
Водночас скаржником до касаційної скарги не додано ні документів, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку та розмірі, ні документів, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Таким чином, касаційна скарга Комунального підприємства "Міські активи" Дніпровської міської ради оформлена з порушенням вимог, встановлених пунктом 2 частини четвертої статті 290 ГПК України.
Частиною другою статті 292 ГПК України визначено, що у разі якщо касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 290 цього Кодексу, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу, про що суддя постановляє відповідну ухвалу.
Згідно з частиною другою статті 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
З огляду на викладене касаційна скарга Комунального підприємства "Міські активи" Дніпровської міської ради підлягає залишенню без руху з наданням скаржнику строку на усунення недоліків поданої касаційної скарги, який не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху, а саме: надати документ, що підтверджує сплату судового збору у розмірі 2 662,40,40 грн.
При цьому Верховний Суд зазначає, що клопотання скаржника про поновлення строку на касаційне оскарження постанови Центрального апеляційного господарського суду від 05.11.2025 у справі № 38/5005/5752/2012 буде розглянуто після усунення зазначених вище недоліків касаційної скарги.
Керуючись статтями 174, 234, 235, 290, 292 Господарського процесуального кодексу України, Суд
1 Касаційну скаргу Комунального підприємства "Міські активи" Дніпровської міської ради на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 05.11.2025 у справі № 38/5005/5752/2012 - залишити без руху.
2. Надати Комунальному підприємство "Міські активи" Дніпровської міської ради строк для усунення недоліків касаційної скарги, який не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху.
3. Роз'яснити Комунальному підприємство "Міські активи" Дніпровської міської ради, що у разі невиконання у встановлений строк вимог цієї ухвали, касаційну скаргу буде повернуто.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Верховного Суду В. Пєсков