Справа № 638/16122/25
Провадження № 2/638/2578/26
Іменем України
02 квітня 2026 року м. Харків
Шевченківський районний суд міста Харкова у складі:
головуючого судді Тимченка А.М.,
за участю секретаря судового засідання Кондратюк І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Харкові в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого обсягу природного газу,
встановив:
У серпні 2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі представника Бєлоголової Олени Сергіївни звернулася до Шевченківського районного суду міста Харкова з позовом, в якому просило суду стягнути з ОСОБА_1 вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в розмірі 32435,28 грн та витрати, пов'язані з проведенням експертизи, демонтажем та монтажем лічильника газу в розмірі 5142,78 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначило, що є суб'єктом господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників) на території Харківської області починаючи з 01.07.2023. Відповідач є споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок НОМЕР_1 . Об'єкт споживача обладнаний побутовим лічильником газу GALLUS G 4-2000, заводський номер U01072932, 2005 року виробництва. 02.04.2024 працівниками позивача під час контрольного зняття показань лічильника було виявлено порушення Кодексу ГРС, а саме: виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (засобу вимірювальної техніки) - побутового лічильника газу. При зовнішньому огляді лічильника споживача було виявлені ознаки пошкодження повірочного тавра, що стало підставою для оформлення акту про порушення та направлення лічильника газу для проведення експертизи. ОСОБА_1 28.05.2025 надав допуск до домоволодіння та огляду побутового лічильника газу за адресою проживання, пояснив, що мешкає у цьому домоволодінні і оформлений як споживач послуги розподілу природного газу, на нього оформлений особовий рахунок. Виявлене працівниками Оператора ГРМ порушення Кодексу ГРС було зафіксовано у Акті про порушення №004612 від 28.02.2025, в присутності ОСОБА_1 , який не мав зауважень щодо процедури фіксації порушення. У зв'язку з виявленим порушенням було проведено експертизу лічильника газу Комісією Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» за участю представника ДП «Укрметртестстандарт» та встановлено ознаки пошкодження захисного пломбування (відсутній повірочний відбиток), відліковий пристрій вільно від'єднується, наявні сліди невідомої речовини на пломбувальному отворі та пломбувальному кронштейні, при відкритті захисного корпусу облікового механізму наявні механічні пошкодження (подряпини) відлікових барабанів, в корпусі облікового пристрою виявлений сторонній предмет - магніт, що не передбачено конструкцією заводу-виробника, що в сукупності свідчить про можливість викривлення даних обліку природного газу. В подальшому матеріали акту про виявленого порушення разом та лічильник газу після експертизи були направлені на розгляд Комісії з розгляду актів про порушення Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України», під час засідання якої Брись В.В. був присутній, ніяких зауважень, скарг споживачем не було висловлено або направлено під час засідання комісії.
26.06.2025 Комісією з розгляду актів про порушення було прийнято рішення про визнання Акту про порушення №004612 від 28.05.2025 таким, що відповідає вимогам Кодексу ГРС та повне його задоволення. Споживачу ОСОБА_1 на підставі прийнятого комісією рішення проведено донарахування об'ємів необлікованого природного газу за період з 10.12.2024 по 27.05.2025 на загальну суму 32435,28 грн за 4371,33 м3 природного газу, а також покладено обов'язок оплатити витрати з проведення експертизи лічильника в сумі 5142,78 грн.
Споживачу було направлено вимогу про оплату вартості донарахування природного газу з відповідними рахунками. На сьогоднішній день, вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу відповідачем не сплачена, що і стало підставою звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 11 листопада 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням сторін про судове засідання.
У встановлений судом в ухвалі про відкриття провадження строк відповідач відзиву на позовну заяву не подав, у зв'язку з чим суд розглядає справу на підставі наявних матеріалів згідно з ч. 8 ст. 178 ЦПК України.
В судове засідання сторони не з'явилися. Позивач просив справу розглянути за його відсутністю. Відповідач, будучи належним чином повідомленим про судове засідання, причини неявки суду не повідомив, з клопотанням про відкладення розгляду справи не звертався.
З урахуванням викладеного, керуючись ч. 3 ст. 131, ч. 4 ст. 223, ч. 1 ст. 280 ЦПК України, на підставі ухвали від 02 квітня 2026 року суд провів заочний розгляд справи.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є споживачем послуг постачання природного газу, які надаються ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» в особі ХАРКІВСЬКОЇ ФІЛІЇ ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ», за адресою: АДРЕСА_1 , де на його ім'я відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 . Об'єкт споживача обладнаний побутовим лічильником газу GALLUS G 4-2000, заводський номер U01072932, 2005 року виробництва.
28 травня 2025 року об 11:15 год. працівниками Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України», за участю споживача ОСОБА_1 , за адресою АДРЕСА_1 , складено Акт про порушення № 004612, відповідно до якого встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме Розділ XI. Глава 2.п. 1.3 - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу). Детально: «на ПЛС GALLUS G 4-2000, № U01072932, ознаки порушення повірочного тавра, внаслідок чого є можливий доступ до відлікового механізму». ЗВТ знято на експертизу. У п. 5, 8 Акту повідомлено споживача про необхідність з'явитися на засідання Комісії 26.06.2025 об 11:00 год. за адресою: м. Ізюм, вул. Різдвяна, 2А.
Актом № 004612 від 28.05.2025, складеним представниками Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» за участю ОСОБА_1 , висловлено сумніви у правильній роботі лічильника газу GALLUS G 4-2000, № U01072932, встановленого за адресою: АДРЕСА_1 , з причин наявності ознак зняття мастичних пломб або порушення повірчого тавра.
Згідно з Актом № 004612 від 28.05.2025 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи лічильник газу GALLUS G 4-2000, № U01072932, було демонтовано представником Харківської філії ТОВ «Газорознодільні мережі України». У п. 3 Акту міститься запрошення ОСОБА_1 для проведення експертизи о 10:35 год. 05.06.2025.
Крім того, 28.05.2025 представниками Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» за участю ОСОБА_1 складено Протокол про направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу.
Відповідно до Довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 39-1-5/09473-20250605 від 05.06.2025, виданої ДП «ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ НАУКОВО-ВИРОБНИЧИЙ ЦЕНТР СТАНДАРТИЗАЦІЇ, МЕТРОЛОГІЇ, СЕРТИФІКАЦІЇ АТИЗАЦИ, МЕТРОЛОГІ, СЕРТ ТА ЗАХИСТУ ПРАВ СПОЖИВАЧІВ», лічильник газу мембранний Gallus 2000. G4, заводський № 01072932, за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки визнано таким, що не відповідає вимогам п.п. 11.1 ДСТУ 9035:2020 «ЛІЧИЛЬНИКИ ГАЗУ ДЛЯ ПОБУТОВИХ ПОТРЕБ ТА КОМЕРЦІЙНОГО ОБЛІКУ. Методика повірки», з причин: наявність пошкодження пломбування у місцях, що визначені ЕД на лічильник (наявні ознаки пошкодження (руйнування) захисного пломбування лічильника). Наявність пошкоджень і дефектів, у тому числі лакофарбового покриття, які можуть перешкоджати роботі лічильника чи впливати на його роботоздатність (наявність пошкодження та дефектів лакофарбового покриття лічильника).
Згідно з Розрахунком вартості робіт, пов'язаних з проведенням експертизи, демонтажем та монтажем лічильника газу, Рахунком на оплату № 1 від 26.06.2025 вартість експертизи складає 5142,78 грн.
26 червня 2025 року, за участю ОСОБА_1 , проведено засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРМ, за результатами якого складено ПРОТОКОЛ № 442, відповідно до якого вирішено Акт про порушення № 004612 від 28.05.2025р. визнати таким, що відповідає вимогам Кодексу ГРМ, та задовольнити повністю; згідно наданих документів та відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем провести донарахування об'ємів не облікованого природного газу за період з 10 грудня 2024 року по 27 травня 2025 року за цінами закупівлі природного газу для ХФ ТОВ «Газорозподільні мережи України», які діяли у зазначений період; вартість донарахованих об'ємів складає 32435,28 грн; абоненту необхідно в 10-ти денний термін з дня отримання цього протоколу сплатити рахунок за експертизу лічильника в сумі 5142,78 грн; абоненту необхідно придбати новий лічильник газу за власні кошти впродовж двох місяців, з дня демонтажу лічильника на експертизу.
Протокол № 442 підписаний ОСОБА_1 без зауважень.
26 червня 2025 року ОСОБА_1 отримав письмове Рішення комісії про повне або часткове задоволення Акта про порушення, прийняте на засідання Комісії від 26.06.2025.
30.06.2025 Харківська філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» склала Вимогу про погашення заборгованості № ХФ/100/5.5.1.3-5860-25, адресовану ОСОБА_1 , відповідно до якої останньому було проведено донарахування об'ємів використаного природного газу за період з 10.12.2024р. по 27.05.2025р. вартістю 32435,28 грн. У зв'язку з цим запропоновано відповідачу терміново сплатити існуючу заборгованість у повному обсязі. Попереджено, що у разі несплати коштів ХАРКІВСЬКА ФІЛІЯ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» буде змушена звернутися до суду для примусового стягнення заборгованості. Вимога вручена особисто ОСОБА_1 , про що свідчить його підпис на копії вимоги.
Відповідно до статті 1 Закону України від 09 квітня 2015 року № 329-VIII «Про ринок природнього газу» (далі - Закону України «Про ринок природнього газу») суб'єктами ринку природнього газу є: оператор газосховища, оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор установки LNG, оптовий продавець, замовник, оптовий покупець, постачальник та споживач.
Згідно з Законом України «Про ринок природнього газу» розроблено Кодекс ГРС, який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем
Пункт 3 глави 1 розділу I Кодексу ГРС поширює дію на операторів газорозподільних систем, споживачів (зокрема, побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем.
Статтею 12 Законом України «Про ринок природного газу» передбачено правила постачання природного газу які, у разі підписання типового договору, діють між споживачем і постачальником.
Пункт 2 глави 1 розділу VI Кодексу ГРС передбачає доступ споживачів до ГРМ за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2498.
Зокрема, частина п'ята статті 12 Законом України «Про ринок природного газу» визначає істотні умови договору постачання природного газу, зокрема забезпечення споживача всією необхідною інформацією про загальні умови постачання (у тому числі ціни), права та обов'язки постачальника та споживача, зазначення актів законодавства, якими регулюються відносини між постачальником і споживачем, наявні способи досудового вирішення спорів з таким постачальником шляхом її розміщення на офіційному веб - сайті постачальника, а також порядок відшкодування та визначення розміру збитків, завданих внаслідок порушення договору постачання.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач має право на отримання природнього газу належної якості та кількості, фізико-хімічні показники якого відповідають встановленим нормам, відповідно до умов укладеного договору, крім випадків припинення (обмеження) постачання природнього газу відповідно до вимог законодавства та умов договору.
Водночас на споживача покладений обов'язок не допускати несанкціонований відбір природного газу; забезпечити безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу.
У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Правові наслідки для споживача у разі виявлення порушення ним вимог споживання природного газу згідно із Кодексом ГРС (несанкціоноване втручання шляхом прихованих заходів)
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРС несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ / лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного ВОГ (зокрема, лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача / коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Приховані заходи - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ.
Абзацом 1 пункту 1 розділу Х Кодексу ГРС визначено, що суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо:
1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проєктній документації чи умовам договору;
2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання;
3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб;
4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу;
5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання;
6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Оператор ГРМ при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право, зокрема, оглядати комерційний ВОГ та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження ЗВТ, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в ЗВТ (абзац 4 пункту 9 розділу Х Кодексу ГРС).
Відповідно до абзацу 3 пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, здійсненого шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.
Правовий механізм складення акта про порушення та акта-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості
Главою 5 розділу ХI Кодексу ГРC врегульований порядок дій Оператора ГРМ у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу споживачем та порядок оформлення акта про порушення.
Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача / несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника / користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких лишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали:
1) або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою;
2) або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представник власника / користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.
Акт про порушення щодо відмови побутового споживача (фізичної особи) в доступі до власного об'єкта вважається дійсним, якщо його підписали представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувач або управитель будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення їх осіб.
У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення про це робиться відмітка в обох примірниках акта про порушення, один з яких надсилається споживачу (несанкціонованому споживачу) рекомендованим поштовим відправленням.
За пунктом 8 глави 5 розділу ХI Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутий комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Відповідно до пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийняте рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості.
Отже, Кодекс ГРС містить процедуру, яка чітко регулює як має складатися акт про порушення та порядок ухвалення рішення про нарахування необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості споживачу у разі несанкціонованого (прихованого) втручання останнім у ЗВТ / лічильник газу.
Відповідно до положення частини першої статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Абзац 36 пункту 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРС визначає розуміння несанкціонованого втручання в роботу газорозподільної системи - втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під'єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.
Абзацом 37 пункту 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРС передбачено, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ / лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема, лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача / коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Зокрема, в абзаці 38 пункту 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРС є визначення несанкціонованого відбору природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу.
Відповідно до пункту 7 глави 1 розділу X Кодексу ГРС будь-які роботи, пов'язані з порушенням роботи чи схеми комерційного вузла обліку, або зміни типу ЗВТ проводяться за погодженням з Оператором ГРМ у присутності представників споживача і Оператора ГРМ та оформляються відповідним актом.
Роботи з розпломбування, випробування, вимірювання, зміни схеми комерційного вузла обліку, заміни типів ЗВТ без оформлення акта в присутності уповноважених осіб споживача та Оператора ГРМ не допускаються.
Після закінчення робіт комерційний ВОГ та/або його складові опломбовуються та передаються на збереження відповідно до вимог цього розділу.
Відповідно до пункту 1 розділу 2 глави ХІ Кодексу ГРС, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать:
1) наявність несанкціонованого газопроводу;
2) несанкціоноване відновлення газоспоживання;
3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема, лічильника газу);
4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання;
5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку);
6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
За змістом розділу 5 глави ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ / лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу / ЗВТ та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Відповідно до пункту 5 глави Х Кодексу ГРС після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються:
1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі;
2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі;
3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ;
4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ;
5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ;
6) наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ;
7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації;
8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ;
9) відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.
Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.
За рішенням комісії може здійснюватися додаткова експертиза пломби чи ЗВТ у частині дослідження матеріалів, речовин, з яких виготовлений ЗВТ чи пломба, відповідними органами та установами, передбаченими законодавством.
Згідно з пунктом 12 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Якщо об'єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу не вважається простроченою.
Зі змісту наведених положень можна зробити висновок про те, що правові відносини між Оператором ГРМ та споживачем чітко регулюються цим Кодексом та будь-яке несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ / газового лічильника із сторони споживача тягне наслідки, передбачені Кодексом ГРС.
Відповідно до Кодексу ГРС будь-яке втручання в ЗВТ / газовий лічильник без присутності Оператора ГРМ суворо забороняється. Роботи, пов'язані з порушенням роботи чи схеми комерційного вузла обліку, або зміни типу ЗВТ проводяться за погодженням з Оператором ГРМ у присутності представників споживача і оператора ГРМ та оформляються відповідним актом.
Після здійснення всіх необхідних робіт працівниками ГРМ він опломбовується та відповідно до глави 1 розділу X Кодексу ГРС передається на належне зберігання споживачу.
У разі встановлення відповідним рішенням комісії прихованого втручання у ЗВТ / газовий лічильник відповідальність за нього, відповідно до типового договору та Кодексу ГРС, несе виключно споживач, який прийняв його на належне зберігання після його повірки та опломбування (проставивши власний підпис в акті про пломбування).
Для виявлення несанкціонованого втручання у газовий лічильник споживачем Оператору ГРМ слід діяти відповідно до вимог чинного законодавства та регламентованих процедур після складення акта про порушення (відібрання зауважень від споживача на складений акт, зокрема якщо є прохання останнього про направлення ЗВТ на експертизу - відобразити це в акті; розгляд акта про порушення комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення, зокрема щодо додаткового обстеження ЗВТ та складення відповідного акта про направлення його на експертизу чи позачергову або експертну повірку, за результатами якої прийняти відповідне рішення; у разі підтвердження експертизою несанкціонованого втручання в ЗВТ / лічильник газу нарахувати у відповідності до Кодексу ГРС заборгованість та направити споживачу для її погашення (у квитанції окремим розділом або окремою вимогою)).
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про судову експертизу» (далі - Закон України «Про судову експертизу») cудова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Зокрема, відповідно до положень пункту 4.14 розділу IV Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень (у редакції чинній на час вчиненого порушення) експерт вирішує питання, які ставилися йому на вирішення, із зазначенням про обізнаність про кримінальну відповідальність за надання завідомо неправдивого висновку за статтею 384 Кримінального кодексу України або за відмову від надання висновку за статтею 385 Кримінального кодексу України.
Відповідно до зазначених положень судова експертиза призначається суб'єктом призначення для надання висновку на основі спеціальних знань експертом у певних галузях та в межах тих питань, які ставляться йому на вирішення, аби підтвердити або спростувати, чи відбулось пошкодження ЗВТ / лічильника газу (приховане) та чи має він невластиві йому зміни у конструкції, що призводить до неправильного розрахунку та споживання природного газу споживачем.
Відповідно до правових висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених постанові від 11 березня 2026 року у справі № 542/881/19, Оператор ГРМ після виявлення втручання в ЗВТ / лічильник газу та після низки проведених ним процедурних питань, передбачених безпосередньо Кодексом ГРС, зокрема і тим, що у споживача відповідно до умов типового договору та Кодексу ГРС є обов'язок щодо належного користування ЗВТ / лічильником газу і його збереження, має право нарахувати останньому заборгованість відповідно до того втручання, яке відбулося ним чи іншою особою та за той період часу, що прямо передбачений Кодексом ГРС. Викривлення даних обліку газу, передумовою для якого є несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу / ЗВТ, після проведення всіх процедурних питань доведення цього Оператором ГРМ є підставою для нарахування споживачу необлікованого спожитого газу за той період та відповідно до того втручання яке відбулося.
Статтями 12, 81 ЦПК України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За змістом частин першої-третьої статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Аналізуючи наведені положення законодавства в контексті обставин цієї справи, суд зазначає, що позивач належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами довів обставини, на які він посилається як на підставу своїх вимог, та які входять до предмету доказування у справі, а саме, що за належним відповідачу об'єктом споживання природного газу виявлено факт втручання в ЗВТ / лічильник газу, що не заперечував відповідач ані під час складання актів та протоколів згідно з Кодексом ГРС, ані під час розгляду справи в суді. Тобто споживача не спростовано порушення передбачених Кодексом ГРС та умовами типового договору обов'язків щодо належного користування ЗВТ / лічильником газу і його збереження.
В подальшому, після проведених позивачем процедурних питань, передбачених безпосередньо Кодексом ГРС, відповідачу, з дотриманням вимог Кодексу ГРС, було нараховано заборгованість відповідно до того втручання за період з останнього контрольного зняття показань лічильника газу до моменту виявлення порушення, тобто з 10.12.2024 до 27.05.2025, у розмірі 32435,28 грн за 4371,33 м3 природного газу, які споживач зобов'язаний сплатити у зв'язку з несанкціонованим втручанням в роботу лічильника газу / ЗВТ.
Крім того, відповідно до п.8 глави 9 Розділу Х Кодексу ГРМ, споживач зобов'язаний сплатити вартість експертизи у розмірі 5142,78 грн.
Всупереч вимогам ст. 81 ЦПК України відповідач не надав суду доказів сплати позивачу вартості необлікованого обсягу природного газу у розмірі 32435,28 грн та витрат, пов'язаних з проведенням експертизи, демонтажем та монтажем лічильника газу, у розмірі 5142,78 грн, що є підставою для судового захисту порушених прав позивача в обраний ним спосіб.
У зв'язку з викладеним, суд задовольняє позовні вимоги у повному обсязі та стягує з ОСОБА_1 на користь ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» в особі ХАРКІВСЬКОЇ ФІЛІЇ ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в розмірі 32435,28 грн та витрати, пов'язані з проведенням експертизи, демонтажем та монтажем лічильника газу в розмірі 5142,78 грн, а всього заборгованість у розмірі 37578,06 грн.
На підставі ч. 1 ст. 141 ЦПК України суд стягує з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 2422,40 грн.
Керуючись ст. 12-13, 76-81, 89, 131, 141, 223, 247, 258-259, 263-265, 268, 273, 279-280, 354, 355 ЦПК України, суд
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого обсягу природного газу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в розмірі 32435,28 грн та витрати, пов'язані з проведенням експертизи, демонтажем та монтажем лічильника газу в розмірі 5142,78 грн, а всього заборгованість у розмірі 37578 (тридцять сім тисяч п'ятсот сімдесят вісім) грн 06 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» судовий збір у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
Рішення може бути оскаржено позивачем безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Відомості про учасників справи:
позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України»», адреса місцезнаходження: вул. Безлюдівська, 1, м. Харків, 61109, код ЄДРПОУ 45051254;
відповідач - ОСОБА_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Суддя А.М. Тимченко