печерський районний суд міста києва
Справа № 757/56169/25-к
пр. 1-кс-46936/25
11 листопада 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , адвоката ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у сфері протидії організованій злочинності Департаменту нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, та захисту інвестицій Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про продовження дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, -
прокурор другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у сфері протидії організованій злочинності Департаменту нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, та захисту інвестицій Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 до слідчого судді з клопотанням, про продовження запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Клопотання, прокурор обґрунтовує тим, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022000000000455 від 14.04.2022 за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 240, ч. 2 ст. 367, ч. 2 ст. 110-2, ч. 2 ст. 197-1, ч. 3 ст. 254, ч. 3 ст. 258-5, ч. 3 ст. 209, ч. 1 ст. 388, ч. 1 ст. 382, ч. 1 ст. 366, ст. 356, ч. 2, ст. 369-2, ч. 2, ст. 382, ч. 4, ст. 358 КК України, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 366, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 362, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 209 КК України, ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 366, ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 362, ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 209 КК України, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 209 КК України, ОСОБА_10 , ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 209 КК України, ОСОБА_12 у вчиненні кримінальних правопорушень ч. 2 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 366, ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 209 КК України, ОСОБА_13 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 366, ч. 3 ст. 362 КК України, ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 366 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , будучи повідомленим членами організованої групи про наміри вчинити незаконне відчуження майна юридичних осіб на засновників та бенефіціарних власників яких накладено санкції, та в подальшому здійснити його легалізацію шляхом продажу на підконтрольні членам організованої групи товариства, в яких він входив до списків засновників чи бенефіціарних власників, погодився прийняти участь у вказаних злочинах та в подальшому вчинив пособництво в легалізації активів, одержаних злочинним шляхом, за наступних обставин.
24.02.2022 приблизно о 05 год. 00 хв. Президент Російської Федерації оголосив про своє рішення почати спеціальну військову операцію в Україні.
У подальшому цього ж дня Збройними Силами Російської Федерації, віроломно здійснено пуски крилатих та балістичних ракет по аеродромам, військовим штабам і складам Збройних Сил України та цивільним об'єктам України. Сухопутними підрозділами Збройних Сил та інших військових формувань російської федерації здійснено широкомасштабне вторгнення на територію суверенної держави Україна.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24.02.2022, який продовжено і діє на даний час.
Факт повномасштабного збройного вторгнення не приховувався владою РФ, а також установлений рішеннями міжнародних організацій, зокрема Резолюцією Генеральної асамблеї ООН ES-11/1 від 02.03.2022 «Про агресію проти України», п. п. 1, 3 Висновку 300 (2022) Парламентської Асамблеї Ради Європи «Наслідки агресії Російської Федерації проти України», п. п. 17, 18 наказу від 16.03.2022 за клопотанням про вжиття тимчасових заходів у справі «Звинувачення в геноциді відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього» (Україна проти РФ та ін.)».
Водночас, після початку збройної агресії Російської Федерації проти України Кабінетом Міністрів України затверджено постанову від 03.03.2022 №187 «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації», якою фактично накладено мораторій на виконання, у тому числі в примусовому порядку, грошових та інших зобов'язань, кредиторами (стягувачами) за якими є Російська Федерація та кола визначених осіб (пов'язаних з РФ).
15.03.2022 набули чинності Закони України № 2108-IX та № 2107-IX, якими запроваджено відповідальність за співпрацю з державою-агресором в інформаційній, освітній, політичній, військовій, адміністративній, господарській та трудовій сферах, що фактично унеможливило подальшу спільну фінансово-господарську діяльність українських підприємств із суб'єктами господарювання РФ.
Законом України «Про санкції» від 14.08.2014 (зі змінами та доповненнями, які діяли станом на травень 2023 року) визначено право України на введення санкцій до іноземної держави, іноземної юридичної особи, юридичної особи, яка знаходиться під контролем іноземної юридичної особи чи фізичної особи-нерезидента, іноземців, осіб без громадянства, а також суб'єктів, які здійснюють терористичну діяльність, види санкцій, підстави застосування, виконання рішень про їх застосування та інші дані.
Рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 12.05.2023 «Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», уведеним в дію Указом Президента України від 12.05.2023 № 279/2023 (далі - рішення РНБО 279) застосовано персональну спеціальну економічну та інші обмежувальні заходи (санкції) до: ОСОБА_19 строком на 5 років (до 12.05.2028) та ОСОБА_20 , яка є афілійованою та підконтрольною особою ОСОБА_19 , строком на 10 років (до 12.05.2033).
Згідно з рішенням РНБО 279 до ОСОБА_19 застосовано інші персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) у вигляді, зокрема:
1) блокування активів - тимчасове позбавлення права користуватися та розпоряджатися активами, що належать фізичній або юридичній особі, а також активами, щодо яких така особа може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними;
2) обмеження торговельних операцій (повне припинення);
3) запобігання виведенню капіталів за межі України;
4) зупинення виконання економічних та фінансових зобов'язань;
5) інші санкції, що відповідають принципам їх застосування, встановленим цим Законом (заборона укладення договорів та вчиненні правочинів).
Також рішенням РНБО 279 до ОСОБА_21 застосовано інші персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) у вигляді, зокрема:
1) блокування активів - тимчасове позбавлення права користуватися та розпоряджатися активами, що належать фізичній або юридичній особі, а також активами, щодо яких така особа може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними;
2) обмеження торговельних операцій (повне припинення);
3) запобігання виведенню капіталів за межі України;
4) зупинення виконання економічних та фінансових зобов'язань;
5) повна або часткова заборона вчинення правочинів щодо цінних паперів, емітентами яких є особи, до яких застосовано санкції згідно з цим Законом (повна заборона);
6) заборона збільшення розміру статутного капіталу господарських товариств, підприємств, у яких резидент іноземної держави, іноземна держава, юридична особа, учасником якої є нерезидент або іноземна держава, володіє 10 і більше відсотками статутного капіталу або має вплив на управління юридичною особою чи її діяльність;
7) заборона передання технологій, прав на об'єкти права інтелектуальної власності.
Цим же рішенням введено в дію аналогічні санкції і до наступних афілійованих з ОСОБА_19 кіпрських компаній - І.Ес. Майнінг Компані Лімітед (E.S. Mining Company Limited), яка є власником акцій на 61,7 % в АТ «Коростенський кар'єр», на 97,2 % в ПАТ «Пинязевицький кар'єр» та на 80,5 % в АТ «Малинський каменедробильний завод»; Вестграйнайт Холдингс Лімітед (Westgrinite Holdings Limited), яка є власником ТОВ «Юнігран» та власником 10,53 % акцій ТОВ «Юнігран-сервіс»; Смартдіксі Лімітед (Smartdixi Limited), яка є власником Вестграйнайт Холдингс Лімітед (Westgrinite Holdings Limited) та І.Ес. Майнінг Компані Лімітед (E.S. Mining Company Limited)
На час застосування Україною вказаних санкцій ОСОБА_19 особисто та через інших осіб, в тому числі ОСОБА_23 , був кінцевим бенефіціарним власником та міг опосередковано (через інших фізичних та юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження майном юридичних осіб групи компаній «Юнігран» до якої входили: ТОВ «Юнігран» (ЄДРПОУ 24584514), ТОВ «Юнігран-Сервіс» (ЄДРПОУ 34082463), ПрАТ «Пинязевицький кар'єр» (ЄДРПОУ 01374553), АТ «Малинський каменедробильний завод» (ЄДРПОУ 04011905), АТ «Коростенський кар'єр» (ЄДРПОУ 00292422), ТОВ «Будіндустрія-Сервіс ЛТД» (ЄДРПОУ 32658487) та ТОВ «Альянс-Союз» (ЄДРПОУ 30440191) загальна вартість статутних капіталів яких становила понад 60 млн. грн.
ОСОБА_6 із засобів масової інформації, знав про систематичні введення санкцій відносно громадян Російської Федерації (далі РФ), які підтримують збройну агресію останньої проти України, в тому числі про те що після введення санкцій товариства та активи, які належали підсанкційним особам фактично перебували під забороною відчуження, а під час ведення їх господарської діяльності було заборонено вчиняти будь-які видаткові фінансові операції, крім визначених законом щодо сплати податків та заробітної плати.
Зважаючи на вказане, ОСОБА_6 , дізнавшись при невстановлених обставинах про застосування санкцій відносно ОСОБА_19 , у травні 2023 року зателефонував останньому та запропонував придбати 50% групи «Юнігран» за 12 млн. доларів США, при цьому зобов'язався мінімізувати ризики блокування та конфіскації майна групи «Юнігран», використовуючи свої зв'язки та авторитет серед впливових чиновників, а також забезпечити повноцінне функціонування товариств після придбання половини часток їх статутного капіталу та розподіл прибутку по 50% кожному з них.
ОСОБА_19 , розумів, що у зв'язку із введеними відносно нього та підконтрольної йому ОСОБА_21 , санкцій є висока ймовірність конфіскації майна групи «Юнігран» у відповідності до Закону України «Про санкції» та не мав можливості здійснити продаж відповідного майна, оскільки законодавством України передбачена заборона відчуження активів, щодо яких підсанкційна особа може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними.
Враховуючи викладене, ОСОБА_19 , маючи на меті отримання прибутку та збереження частини активів підконтрольної йому групи «Юнігран», у травні 2023 року, вступив у злочинну змову із ОСОБА_6 , щодо незаконного одержання майна групи компаній «Юнігран» підконтрольними їм підприємствами внаслідок вчинення службового підроблення та шляхом несанкціонованої зміни інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах, а також подальшої легалізації майна одержаного злочинним шляхом.
Розуміючи, що для досягнення злочинного умислу з відчуження активів групи компаній «Юнігран», необхідно виконати значний обсяг організаційних, підготовчих та виконавчих дій, який включав залучення виконавців, пособників та інших співучасників, реєстрацію та придбання юридичних осіб, які будуть залучені у схемі купівлі-продажу майна, складання відповідних договорів на відчуження майна, внесення у них недостовірних відомостей, збирання документів необхідних для нотаріального посвідчення правочинів купівлі-продажу, внесення уповноваженими особами у відповідні автоматизовані системи інформації про зміну права власності та інше ОСОБА_19 та ОСОБА_6 розробили загальний план спільних дій, необхідних для досягнення злочинного умислу та його кінцевої мети.
Вказаний загальний спільний план включав декілька етапів протиправної діяльності - на підготовчому етапі якого забезпечувалось придбання підприємств, без мети здійснювати господарську діяльність, які використовувались для купівлі активів групи компаній «Юнігран» (далі за текстом повідомлення про підозру - проміжні підприємства). Також здійснювалась реєстрація групи нових підприємств, які мали отримати у власність активи та продовжити їх використовувати за призначенням в інтересах ОСОБА_6 та ОСОБА_19 (далі за текстом повідомлення про підозру - кінцеві підприємства).
На подальшому етапі підсанкційні активи групи компаній «Юнігран» внаслідок внесення завідомо недостовірних відомостей у договори купівлі-продажу майна, а також несанкціонованої зміни інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах відчужувались на користь проміжних підприємств, які не мали наміру здійснювати підприємницьку діяльність та одержували активи злочинним шляхом.
На завершальному етапі з метою легалізації активів одержаних злочинним шляхом, проміжні підприємства здійснювали їх реалізацію на користь кінцевих підприємств.
Визначивши загальний план дій, необхідних для зміни права власності на підсанкційні активи групи компаній «Юнігран» ОСОБА_6 та ОСОБА_19 у вересні 2023 року, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлений, при невстановлених обставинах, повідомили про свої наміри та залучили до вчинення злочинів у якості співучасників підконтрольних службових осіб підприємств, осіб, з якими перебували у тривалих довірливих та дружніх відносинах, нотаріусів та інших осіб, які були зацікавлені в отриманні грошової винагороди.
Досягнувши домовленості про порядок та об'єм дій, виконуваних кожним організатором для досягнення злочинного умислу з метою конкретизації загального плану, 22.09.2023 між ОСОБА_19 та ОСОБА_6 у невстановленому місці, у невстановлений час, було підписано МЕМОРАНДУМ щодо придбання останнім 50% активів групи «Юнігран» з обов'язковою умовою спільного операційного управління бізнесом, що має бути формалізовано у вигляді юридично значимих правочинів та інших пов'язаних угод, відносно купівлі-продажу та/або іншого способу передачі активів у власність/розпорядження/управління ОСОБА_6 . У вказаному документі в п. 2 Застереження відображена інформація про те що 12.05.2023 відносно ОСОБА_19 , ОСОБА_21 та афілійованих з ними кіпрських компаній, які опосередковано розпоряджаються майном товариств групи «Юнігран» введено санкції. Зазначено про наявність п'яти кримінальних проваджень, в яких арештовано майно групи компаній «Юнігран», та про ризики стосовно конфіскації майна вказаної групи товариств, передачі його до АРМА, а також, про те що всі вчинені правочини по відчуженню майна можуть оспорюватись уповноваженими органами Держави. Згідно п. 2.4. Меморандуму ОСОБА_6 приймає на себе зобов'язання по юридичному консультуванню та супроводженню процесів, що є предметом цього Застереження, результатом кваліфікованих дій мають бути максимально мінімізовані ризики та обмеження визначені цим застереженням.
Меморандумом підтверджується, що на час його підписання, ОСОБА_6 розпочав виконувати свою функцію із організаційними та матеріальними витратами необхідними для такого виконання. Предметом МЕМОРАНДУМУ є здійснення дій направлених на відчуження ОСОБА_19 та набуття у власність ОСОБА_6 та управління 50 % активів групи «Юнігран». Згідно п.5 МЕМОРАНДУМУ Загальний прибуток ОСОБА_19 від угоди, що є предметом цього МЕМОРАНДУМУ складає 12 000 000 доларів США, що станом на 23.09.2023 згідно курсу НБУ становить 438 823 200 грн.
Так, ОСОБА_6 та ОСОБА_19 усвідомлюючи, що процес відчуження підсанкційних активів групи компаній «Юнігран» є складним, багатоетапним, потребує ретельної підготовки, залучення значної кількості осіб, вжиття заходів щодо запобігання викриттю злочинів правоохоронними органами та наданню злочинній діяльності максимально можливого вигляду законності розпочали підготовку до вчинення злочинів.
При цьому, ОСОБА_6 , бажаючи максимально дистанціюватися від безпосереднього вчинення злочинів з метою уникнення можливої кримінальної відповідальності, вирішив залучити до злочинної діяльності - ОСОБА_8 , якій 18.12.2023 видав довіреність на представництво інтересів, в тому числі як засновника (учасника) з питань створення, реєстрації та внесення змін до відомостей щодо будь-якого належного йому товариства, посвідчивши її у підконтрольного приватного нотаріуса ОСОБА_24 .
Крім того, ОСОБА_6 залучив до вчинення злочинів ОСОБА_25 , якому доручив функції підбору та залучення співучасників, приватних нотаріусів, які всупереч санкційних обмежень будуть реєструвати зміни права власності активів групи компаній «Юнігран», організації безпосереднього вчинення кожного злочину, організацію підготовки проектів основних договорів та супроводження їх підписань підконтрольними посадовими особами.
Крім того, ОСОБА_19 та ОСОБА_6 через ОСОБА_25 , ОСОБА_5 , ОСОБА_10 , ОСОБА_8 та інших невстановлених на даний час осіб забезпечували юридичне супроводження придбання проміжних товариств, реєстрацію кінцевих товариств, призначали на керівні посади в ці товариства підконтрольних осіб, забезпечували отримання коштів, для сплати обов'язкових платежів під час купівлі майна та вчиняли інші дії направлені на реалізацію спільного злочинного умислу.
Так, на етапі підготовки до вчинення злочинів, протягом 23-24 листопада 2023 року ОСОБА_6 та ОСОБА_5 зареєстрували ТОВ «Юні Люкс» (ЄДРПОУ 45381519), ТОВ «Юні Тул» (ЄДРПОУ 45234489) та ТОВ «Юні Сервіс» (ЄДРПОУ 45374680) бенефіціарними власниками яких стали сам ОСОБА_6 та ОСОБА_5 , який діяв за вказівками ОСОБА_19 і виконував відведену йому роль номінального учасника вказаних товариств з метою забезпечення контролю їх діяльності та процесів, що відбуваються з активами, які відчужуватимуться з групи компаній «Юнігран».
Керівниками вказаних товариств у подальшому відповідно до спільного злочинного умислу були призначені підконтрольні ОСОБА_6 та ОСОБА_19 особи, а саме директором ТОВ «Юні Тул» (у подальшому змінено назву на ТОВ «Юні Стоун Плент») та ТОВ «Юні Люкс» було призначено ОСОБА_11 , який будучи колишнім першим заступником директора ТОВ «Юнігран» та довіреною особою ОСОБА_19 , достовірно знаючи про наявність санкційних обмежень щодо активів вказаного підприємства, повинен був забезпечувати їх подальше використання на кінцевих підприємствах після вчинення дій, спрямованих на їх легалізацію.
Директором ТОВ «Юні Сервіс» було призначено ОСОБА_26 , який будучи довіреною особою ОСОБА_5 , не володів інформацію про загальний злочинний умисел і діяв лише в частині виконання обов'язків номінального директора кінцевого підприємства, за вказівками останнього.
Також на етапі підготовки до вчинення злочинів, для протиправного одержання та подальшої легалізації незаконно одержаного майна групи компаній «Юнігран», ОСОБА_25 , за вказівками ОСОБА_6 та ОСОБА_19 27.11.2023 організовано придбання підконтрольним членам організованої групи ОСОБА_27 ТОВ «Енкрос» (ЄДРПОУ 41866979) та ТОВ «Мартен Локс» (ЄДРПОУ 41869649) та призначення останнього на посаду керівника у вказаних товариствах.
Останній, діючи у складі злочинної групи, за вказівкою ОСОБА_25 , виконуючи відведену йому роль, погодився виступити номінальним власником та директором вказаних суб'єктів господарювання, усвідомлюючи, що провадити господарську діяльність у складі вказаного підприємства не планує, та у свою чергу передав ключі доступу до системи клієнт-банк та електронного кабінету платника податків ОСОБА_25 .
Крім того, для подальшої реалізації злочинного умислу 09.04.2024 аналогічним чином організовано придбання ОСОБА_12 ТОВ «Інтерно Сістем» (ЄДРПОУ 42605960) в якому його ж і призначено директором, а також ОСОБА_28 ТОВ «Новел Пром» (ЄДРПОУ 43522901) в якому останнього також призначено директором.
ОСОБА_12 та ОСОБА_28 , діючи у складі злочинної групи за вказівкою невстановленої на даний час особи, виконуючи відведені їм ролі також погодились виступити номінальними власниками та директорами вказаних суб'єктів господарювання, свідомо розуміючи, що провадити господарську діяльність у складі цих підприємств не будуть.
Крім цього в ході реалізації протиправного злочинного умислу, 07.08.2024 ОСОБА_8 , діючи за вказівками та від імені ОСОБА_6 на підставі вищезгаданої довіреності, зареєструвала ТОВ «Малинська видобувна компанія» (ЄДРПОУ 45460347) та ТОВ «Коростенська видобувна компанія» (ЄДРПОУ 45472360), бенефіціарним власником яких став ОСОБА_6 , а директором призначено ОСОБА_10 з метою отримання та подальшої легалізації спеціальних дозволів на користування надрами.
У свою чергу ОСОБА_19 , згідно розподілу функцій в організованій групі, шляхом надання вказівок підконтрольним йому особам організовував та забезпечував їх участь у внесенні в офіційні документи щодо купівлі-продажу активів завідомо недостовірних відомостей, підписання вказаних документів, надавав інформацію про майно групи компаній «Юнігран» та доступ до вказаного майна.
Так, ОСОБА_19 як організатором, до реалізації спільного злочинного умислу було залучено директорів ТОВ «Юнігран», ТОВ «Юнігран-Сервіс», АТ «Малинський каменедробильний завод», ПрАТ «Пинязевицький кар'єр», АТ «Коростенський кар'єр», а також за вказівкою ОСОБА_19 та ОСОБА_6 , одним з учасників організованої групи ОСОБА_28 до реалізації спільного злочинного умислу у було залучено ОСОБА_14 , який взяв на себе тимчасове виконання обов'язків директора АТ «Коростенський кар'єр» на час його відсутності з метою вчинення протиправного відчуження майна вказаного підприємства шляхом внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Крім цього, ОСОБА_19 шляхом усної домовленості із ОСОБА_6 введено в склад співзасновників товариств, які виступають кінцевими покупцями активів групи компаній «Юнігран» - ТОВ «Юні люкс», ТОВ «Юні Тул» (Юні Стоун Плент) та ТОВ «Юні Сервіс», ОСОБА_5 для забезпечення контролю над вчиненням протиправних дій, направлених на відчуження підсанкційних активів.
Організована група, яку створили ОСОБА_6 спільно з ОСОБА_19 для легалізації майна одержаного злочинним шляхом характеризувалась стійкістю, що знайшло своє вираження у згуртованості та стабільності. Так, між учасниками групи були постійні внутрішні зв'язки, високий рівень узгодженості дій та чіткий розподіл ролей кожного з учасників групи тощо.
Стійкість злочинної групи забезпечувалась за рахунок її стабільного складу, централізованого підпорядкування учасників, єдиних для всіх правил поведінки, планування злочинної діяльності, чіткого розподілу ролей та можливості взаємозаміни.
Організатори ОСОБА_6 та ОСОБА_19 , а також основні учасники організованої групи, такі як ОСОБА_25 , ОСОБА_8 та ОСОБА_10 діяли упродовж усього циклу злочинної діяльності, направленої на досягнення кінцевої мети.
Підпорядкування, планування злочинної діяльності та узгодженість дій досягалась в результаті проведення спільних координаційних зустрічей на яких ОСОБА_6 визначав пріоритетність завдань, розподіляв ролі учасників, надавав вказівки щодо характеру та способу вчинення злочину, пропрацьовував варіанти конспірації діяльності організованої групи з метою уникнення від кримінальної відповідальності, а також особисто контролював окремі етапи вчинення злочину, зокрема підписання договорів та інших документів, що відбувались в його офісі за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 98.
Характерним був чіткий контроль за вчиненням кожного з епізодів злочинної діяльності, який досягався за рахунок безпосередньої участі одного з учасників організованої групи, зокрема ОСОБА_25 , під час підписань виконавцями договорів купівлі-продажу активів групи компаній «Юнігран».
Службове підроблення та нотаріальне посвідчення договорів, у які були внесені завідомо недостовірні відомості, а також нотаріальне посвідчення нікчемних договорів купівлі-продажу підсанкційних активів, які використовувались учасниками організованої групи для досягнення кінцевої мети, була одним із елементів конспірації та надавала вигляду законності злочинній діяльності. З цією метою ОСОБА_6 та ОСОБА_19 за допомогою інших співучасників, в тому числі шляхом надання вказівок ОСОБА_25 , залучили до вчинення кримінальних правопорушень приватних нотаріусів Київського міського нотаріального округу ОСОБА_29 та ОСОБА_13 .
Разом з тим, приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ОСОБА_9 є одним із учасників організованої групи, адже є наближеною до ОСОБА_6 та ОСОБА_25 особою, здійснювала постійне нотаріальне супроводження діяльності підприємств кінцевим бенефіціарним власником яких є ОСОБА_6 , за вказівкою останнього систематично проводила виїзні нотаріальні дії в будь-який час доби, в тому числі 02.10.2024 нотаріально посвідчувала листи-згоди на внесення змін до спеціальних дозволів на користування надрами від імені директорів АТ «Коростенський кар'єр», АТ «Малинський каменедробильний завод» та ПрАТ «Пинязевицький кар'єр» за місцемзнаходження офісу ТОВ «Юні Люкс», тобто за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 98, нібито за їх проханням, про що зроблено відповідний запис на нотаріальних бланках таких листів.
У подальшому приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ОСОБА_9 активно виконувала свою роль пособника на завершальному етапі вчинення злочину організовано групою, забезпечуючи нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу підсанкційних активів між проміжними та кінцевими підприємствами, а також вносила до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомості про нових власників вказаних активів за кінцевими підприємствами.
Крім того, до складу організованої групи, увійшли інші на даний час не встановлені в ході досудового розслідування особи.
Отже, ураховуючи характер і складність запланованих злочинів, визначені ОСОБА_6 та ОСОБА_19 співучасники залучалися:
- одні - для забезпечення одержання активів групи компаній «Юнігран» злочинним шляхом проміжними підприємствами, шляхом вчинення за попередньою змовою групою осіб службового підроблення та несанкціонованих дій з інформацією, яка обробляється в автоматизованих системах;
- інші - для легалізації (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом, шляхом його розпорядження, набуття у власність, володіння та використання проміжними й кінцевими підприємствами.
Співучасники, залучені для легалізації активів, одержаних злочинним шляхом зорганізувалися у стійке об'єднання у складі більше трьох осіб для вчинення цього кримінального правопорушення, діяли відповідно до єдиного плану з розподілом функцій між кожним учасником групи, спрямованих на досягнення цього плану, відомого всім учасникам групи.
Таким чином, легалізація активів, одержаних злочинним шляхом здійснювалась організованою групою де організаторами були ОСОБА_6 та ОСОБА_19 .
Як організатори службового підроблення, вчиненого за попередньою змовою групою осіб, несанкціонованої зміни інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах та подальшої легалізації активів, одержаних злочинним шляхом ОСОБА_6 та ОСОБА_19 виконували наступні функції:
ОСОБА_6 залучав осіб, які за його вказівками та вказівками підконтрольних йому осіб вчиняли дії, направлені на реалізацію спільного злочинного умислу, визначив коло завдань та ролі співучасників, здійснював фінансування дій, пов'язаних з перереєстрацією активів, забезпечував юридичний супровід реєстрації товариств та нікчемних угод щодо купівлі-продажу майна, тощо
ОСОБА_30 шляхом надання вказівок іншим підконтрольним особам, забезпечував підписання документів щодо відчуження майна групи компаній «Юнігран», надавав інформацію про майно товариств та порядок їх роботи, залучив ОСОБА_31 в склад співзасновників кінцевих підприємств для забезпечення контролю над вчиненням протиправних дій, направлених на відчуження підсанкційних активів.
До очолюваної ОСОБА_6 та ОСОБА_19 організованої групи, яка здійснювала легалізацію майна одержаного злочинним шляхом також увійшли:
- ОСОБА_25 , який будучи пособником залучав інших співучасників до вчинення протиправних дій, підшуковував проміжні підприємства та забезпечував призначення на керівні посади в них підконтрольних осіб, здійснював перевезення виконавців до місця вчинення злочинів, організовував проведення зустрічей між співучасниками, забезпечував підбір та формування документації необхідної для укладання договорів купівлі-продажу активів, тощо;
- ОСОБА_5 , який будучи пособником злочину здійснював реєстрацію юридичних осіб, які повинні були отримати у власність активи групи компаній «Юнігран» та розпоряджатись ними, призначав керівників цих юридичних осіб та надавав їм повноваження на укладення значних правочинів з підсанкційними активами групи компаній «Юнігран», а також залучав інших осіб до вчинення злочину;
- ОСОБА_8 , яка будучи пособником здійснювала платежі від імені підприємств, що виступали як і продавцями так і покупцями підсанкційних активів, контролювала їх податкову звітність, а також діючи від імені ОСОБА_6 за довіреністю уповноважувала керівників цих підприємств на вчинення значних правочинів;
- ОСОБА_9 , яка будучи приватним нотаріусом, достовірно знаючи про удаваність правочинів та незаконність набуття права власності на підсакційні активи, реєструвала право власності на них за кінцевими підприємствами, тим самим виконуючи роль пособника у вчиненні легалізації майна, одержаного злочинним шляхом;
- ОСОБА_27 , який будучи одноособовим власником та директором двох проміжних підприємств підписував договори купівлі-продажу підсанкційних активів між проміжним та кінцевим підприємствами, тим самим здійснюючи функції виконавця у вчиненні легалізації майна, одержаного злочинним шляхом;
- ОСОБА_28 , який будучи директором одного з проміжних підприємств підписував договори купівлі-продажу підсанкційних активів між проміжним та кінцевими підприємствами, тим самим здійснюючи функції виконавця у вчиненні легалізації майна, одержаного злочинним шляхом;
- ОСОБА_12 , який будучи одноособовим власником та директором одного з проміжних підприємств підписував договори купівлі-продажу підсанкційних активів між проміжним та кінцевим підприємствами, тим самим здійснюючи функції виконавця у вчиненні легалізації майна, одержаного злочинним шляхом;
- ОСОБА_11 , який будучи колишнім першим заступником генерального директора ТОВ «Юнігран», достовірно знаючи про застосування санкцій та у подальшому будучи директором одного з кінцевих підприємств, підписував договори купівлі-продажу підсанкційних активів між проміжним та кінцевим підприємствами, тим самим здійснюючи функції виконавця легалізації майна, одержаного злочинним шляхом;
- ОСОБА_10 , яка будучи директором двох кінцевих підприємств, підписувала договори купівлі-продажу підсанкційних активів між проміжними та кінцевими підприємствами, а також приймала участь у розробці та підготовці проектів відповідних договорів;
- та інші невстановлені на даний час особи, яким було доведено їх ролі, завдання та механізм реалізації злочинного умислу.
Для забезпечення злочинного одержання проміжними підприємствами активів групи компаній «Юнігран» шляхом внесення в офіційні документи завідомо недостовірних відомостей, а також несанкціонованих дій з інформацією, яка оброблюється в автоматизованих системах ОСОБА_6 та ОСОБА_19 на різних етапах вчинення злочинів через підконтрольних їм осіб залучили наступних співучасників, які діяли за попередньою змовою групою осіб:
- ОСОБА_25 , який будучи пособником залучав підшуковував та придбавав проміжні підприємства, забезпечував призначення на керівні посади в них підконтрольних осіб, підшукував виконавців злочинів, здійснював перевезення виконавців до місця вчинення злочинів, організовував проведення зустрічей між співучасниками, забезпечував підбір та формування документації необхідної для укладання договорів купівлі-продажу активів, забезпечував оформлення та посвідчення договорів приватними нотаріусами, а також контролював несанкціоноване внесення ними змін про власників в автоматизовані системи;
- ОСОБА_27 , який будучи одноособовим власником та директором двох проміжних підприємств підписав договори купівлі-продажу майна підсанкційних активів, у які були внесені недостовірні відомості та передав їх для посвідчення та реєстрації приватним нотаріусам, тим самим здійснюючи роль виконавця у службовому підробленні;
- ОСОБА_28 , який будучи директором одного з проміжних підприємств підписав договори купівлі-продажу майна підсанкційних активів, у які були внесені недостовірні відомості, тим самим здійснюючи роль виконавця у службовому підробленні;
- ОСОБА_12 , який будучи одноособовим власником та директором одного з проміжних підприємств підписав договори купівлі-продажу майна підсанкційних активів, у які були внесені недостовірні відомості та передав їх для посвідчення та реєстрації приватним нотаріусам, тим самим здійснюючи роль виконавця у службовому підробленні;
- директора ТОВ «Юнігран» ОСОБА_32 , який будучи службовою особою, діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_6 та ОСОБА_19 , виконуючи роль виконавця підписував договори купівлі-продажу підсанкційних активів між очолюваним ним та проміжним підприємствами, при цьому у вказані договори були внесені завідомо недостовірні відомості, після підписання передав вказані договори для нотаріального посвідчення та реєстрації приватному нотаріусу;
- директора ТОВ «Юнігран Сервіс» ОСОБА_17 , який будучи службовою особою, діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_6 та ОСОБА_19 , виконуючи роль виконавця, підписував договори купівлі-продажу підсанкційних активів між очолюваним ним та проміжним підприємствами, при цьому у вказані договори були внесені завідомо недостовірні відомості, після підписання передав вказані договори для нотаріального посвідчення та реєстрації приватному нотаріусу;
- директора АТ «Малинський каменедробильний завод» ОСОБА_15 , який будучи службовою особою, діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_6 та ОСОБА_19 , виконуючи роль виконавця, підписував договори купівлі-продажу підсанкційних активів між очолюваним ним та проміжним підприємствами, при цьому у вказані договори були внесені завідомо недостовірні відомості, після підписання передав вказані договори для нотаріального посвідчення та реєстрації приватному нотаріусу;
- директора ПрАТ «Пинязевицький кар'єр» ОСОБА_16 , який будучи службовою особою, діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_6 та ОСОБА_19 , виконуючи роль виконавця, підписував договори купівлі-продажу підсанкційних активів між очолюваним ним та проміжним підприємствами, при цьому у вказані договори були внесені завідомо недостовірні відомості, після підписання передав вказані договори для нотаріального посвідчення та реєстрації приватному нотаріусу;
- директора АТ «Коростенський кар'єр» ОСОБА_18 , який будучи службовою особою, діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_6 та ОСОБА_19 , виконуючи роль виконавця, підписав договір купівлі-продажу підсанкційних активів між очолюваним ним та проміжним підприємством, при цьому у вказаний договір були внесені завідомо недостовірні відомості, після підписання передав вказані договори для нотаріального посвідчення та реєстрації приватному нотаріусу;
- виконувача обов'язків директора АТ «Коростенський кар'єр» ОСОБА_14 , який будучи службовою особою, діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_6 та ОСОБА_19 , виконуючи роль виконавця, підписував договори купівлі-продажу підсанкційних активів між очолюваним ним та проміжним підприємствами, при цьому у вказані договори були внесені завідомо недостовірні відомості, після підписання передав вказані договори для нотаріального посвідчення та реєстрації приватному нотаріусу;
- приватних нотаріусів Київського міського нотаріального округу ОСОБА_29 та ОСОБА_13 , які були залучені як виконавці до вчинення кримінальних правопорушень ОСОБА_25 та діючи з ним за попередньою змовою, протиправно здійснювали нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу в які були внесені недостовірні відомості та всупереч наявних заборон несанкціоновано вносили інформацію про зміну власників підсанкційних активів з підприємств групи компаній «Юнігран» на проміжні підприємства.
У період з листопада 2023 року по листопад 2024 року ОСОБА_6 та ОСОБА_19 із залученням пособників та виконавців злочинів діючи за попередньою змовою групою осіб забезпечили одержання незаконним шляхом майна групи компаній «Юнігран» проміжними підприємствами внаслідок вчинення службового підроблення та несанкціоновані дії з інформацією, яка оброблюється в автоматизованих системах.
Після одержання майна злочинним шляхом ОСОБА_6 та ОСОБА_19 у складі організованої групи до складу якої на різних етапах долучались вищевказані особи вчинили набуття, володіння, використання, розпорядження майном (підсанкційними активами групи компаній «Юнігран»), щодо якого фактичні обставини свідчили про його одержання злочинним шляхом, особами, які знали, що таке майно повністю одержано злочинним шляхом, в особливо великому розмірі.
Так, для реалізації спільного злочинного умислу, направленого на виведення з-під санкційних обмежень активів групи компаній «Юнігран», ОСОБА_6 та ОСОБА_19 спільно з ОСОБА_5 , ОСОБА_25 , ОСОБА_11 , ОСОБА_27 , ОСОБА_12 , ОСОБА_28 , ОСОБА_10 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , а також іншими невстановленими на даний час учасниками організованої групи здійснено підготовку до вчинення злочинних дій, направлених на подальшу легалізацію (відмивання) активі групи компаній «Юнігран» за наступних обставин.
Протягом 23-24 листопада 2023 року ОСОБА_6 та ОСОБА_5 зареєстрували ТОВ «Юні Люкс» (ЄДРПОУ 45381519), ТОВ «Юні Тул» (ЄДРПОУ 45234489) та ТОВ «Юні Сервіс» (ЄДРПОУ 45374680) бенефіціарними власниками яких стали сам ОСОБА_6 та ОСОБА_5 , який діяв за вказівками ОСОБА_19 і виконував відведену йому роль учасника вказаних товариств з метою забезпечення контролю їх діяльності та процесів, що відбуваються з активами, які відчужуватимуться з групи компаній «Юнігран».
Організацією реєстрації вказаних підприємств та підготовки для цього документації відповідно до відведених ролей у організованій групі займався ОСОБА_25 та інші невстановлені на даний час особи.
Керівниками вказаних товариств у подальшому відповідно до спільного злочинного умислу призначені підконтрольні ОСОБА_6 та ОСОБА_19 особи, а саме директором ТОВ «Юні Тул» (у подальшому змінено назву на ТОВ «Юні Стоун Плент») та ТОВ «Юні Люкс» призначено ОСОБА_11 , який будучи колишнім першим заступником директора ТОВ «Юнігран» та довіреною особою ОСОБА_19 , достовірно знаючи про наявність санкційних обмежень щодо активів вказаного підприємства, повинен був забезпечувати їх набуття, володіння та використання кінцевими підприємствами.
Директором ТОВ «Юні Сервіс» призначено ОСОБА_26 , який будучи довіреною особою ОСОБА_5 , не володів інформацією про загальний злочинний план, не мав прямого умислу та, виконуючи функції номінального директора, слідував вказівкам ОСОБА_5 направленим на забезпечення набуття, володіння та використання підсанкційних активів кінцевим підприємством.
З метою забезпечення можливості розпорядження майном, одержаним злочинним шляхом, внаслідок його подальшого відчуження на кінцеві підприємства, 27.11.2023 невстановленою на цей час особою, яка входить до складу організованої злочинної групи та діяла за вказівками ОСОБА_6 і ОСОБА_19 , було організовано придбання у ОСОБА_33 підконтрольними членам організованої групи особами - зокрема, ОСОБА_27 - проміжних підприємств:
- ТОВ «Енкрос» (ЄДРПОУ 41866979)
- ТОВ «Мартен Локс» (ЄДРПОУ 41869649).
У подальшому ОСОБА_27 було призначено керівником обох вказаних товариств.
Останній, діючи у складі організованої злочинної групи за вказівкою невстановленої на цей час особи яка виконувала вказівки ОСОБА_6 та ОСОБА_19 , погодився виконувати відведену йому роль номінального власника та директора зазначених суб'єктів господарювання. При цьому він усвідомлював, що фактичного провадження господарської діяльності у складі цих підприємств не здійснюватиме. Для полегшення вчинення злочину ОСОБА_27 передав іншим учасникам організованої групи, відповідно до розподілених ролей, ключі доступу до системи «клієнт-банк» та електронного кабінету платника податків.
Крім того, з метою подальшої реалізації злочинного умислу, 09.04.2024 аналогічним чином було організовано придбання проміжних підприємств:
- ТОВ «Інтерно Сістем» (ЄДРПОУ 42605960) - ОСОБА_12 , якого призначено директором;
- ТОВ «Новел Пром» (ЄДРПОУ 43522901) - ОСОБА_28 , якого також призначено директором.
ОСОБА_12 та ОСОБА_28 , діючи у складі організованої групи за вказівкою невстановленої на цей час особи, яка виконувала вказівки ОСОБА_6 і ОСОБА_19 , погодилися виконувати відведені їм ролі виконавців злочину у статусі власників і директорів зазначених суб'єктів господарювання, усвідомлюючи при цьому, що фактичного провадження господарської діяльності у складі цих підприємств вони не здійснюватимуть.
Для полегшення вчинення злочину вони передали іншим учасникам організованої групи, відповідно до розподілених ролей, ключі доступу до системи «клієнт-банк» та електронного кабінету платника податків.
Крім того, у межах реалізації злочинного умислу, 07.08.2024 ОСОБА_8 , діючи за вказівками та від імені ОСОБА_6 на підставі довіреності, здійснила державну реєстрацію:
- ТОВ «Малинська видобувна компанія» (ЄДРПОУ 45460347)
- ТОВ «Коростенська видобувна компанія» (ЄДРПОУ 45472360).
Бенефіціарним власником обох підприємств було зазначено ОСОБА_6 , а директором призначено ОСОБА_10 . Зазначені суб'єкти господарювання створено з метою одержання та подальшої легалізації спеціальних дозволів на користування надрами шляхом їх перепродажу через проміжні підприємства.
Також для сприяння виконавцям у вчиненні легалізації майна одержаного злочинним шляхом ОСОБА_6 , ОСОБА_19 , ОСОБА_25 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 та інші невстановлені наразі учасники організованої групи під час придбання проміжних підприємств і реєстрації кінцевих підприємств забезпечили внесення до їх статутних документів обмежень про розмір правочинів, які має право укладати директор та необхідність погодження значних правочинів з засновником або наглядовою радою.
Зазначені дії були вчинені організаторами та пособниками з метою схилення виконавців до вчинення злочину, створення у них уявлення про законність своїх дій та переконання, що підписання документів відбувається в межах наданих повноважень. Водночас ці дії слугували прикриттям протиправної діяльності виконавців-директорів шляхом надання їй вигляду формальної законності.
З метою досягнення вказаної цілі було організовано складання та підписання протоколів засідань наглядових рад, загальних зборів учасників та/або рішень єдиного учасника, якими формально уповноважувалися керівники підприємств на вчинення значних правочинів, що мало забезпечити створення видимості законності їхніх дій.
Зокрема, 15.01.2024 за вказівкою члена організованої злочинної групи ОСОБА_25 , ОСОБА_27 , як номінальний учасник ТОВ «Мартен Локс», усвідомлюючи фіктивний характер своєї участі та подальший перепродаж активів, підписав рішення № 15/1-24, яким формально уповноважив себе на вчинення значних правочинів, у тому числі - укладення договорів на суму понад один мільйон гривень.
Аналогічно, 23.01.2024 ОСОБА_6 та ОСОБА_5 підписали протокол № 1-23/1/24, яким надали директорові ТОВ «Юні Люкс» ОСОБА_11 повноваження одноосібно укладати значні правочини з придбання нерухомого майна, імітуючи законність подальших операцій.
У подальшому, діючи відповідно до спільного злочинного умислу та виконуючи заздалегідь розподілені ролі, ОСОБА_6 , ОСОБА_19 , ОСОБА_25 , ОСОБА_11 , ОСОБА_27 та приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ОСОБА_9 забезпечили розпорядження ТОВ «Мартен Локс» майном ТОВ «Юнігран», одержаним злочинним шляхом, шляхом його продажу на користь ТОВ «Юні Люкс». У свою чергу, ТОВ «Юні Люкс», кінцевими бенефіціарними власниками якого є ОСОБА_6 та ОСОБА_5 , здійснило набуття, володіння та використання зазначеного майна. При цьому нотаріус забезпечила державну реєстрацію договорів купівлі-продажу нерухомого майна, що формально надало таким правочинам вигляду законності.
Так, у невстановлений в ході досудового розслідування час, але не пізніше 24.01.2024, ОСОБА_25 , діючи у відповідності до спільного злочинного умислу за вказівками ОСОБА_6 та ОСОБА_19 , з метою легалізації незаконно одержаного майна, підготував проект договору та відповідний пакет документів щодо продажу ТОВ «Мартен Локс» в особі ОСОБА_27 для ТОВ «Юні Люкс» в особі ОСОБА_11 торгово-виробничого комплексу, який знаходиться за адресою: тг. Березівська, Житомирська обл., Житомирський р-н (до зміни адміністративного територіального устрою «с/рада Іванівська, Житомирська обл., Житомирський р-н) комплекс будівель та споруд №8, будинок б/н, а також забезпечив прибуття до офісу приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_9 , за адресою м. Київ, вул. Оболонська набережна, 7, корп. 2, літ. А, прим. 6 директора ТОВ «Мартен Локс» ОСОБА_27 та директора ТОВ «Юні Люкс» ОСОБА_11 для їх підписання.
Перебуваючи у приміщені за вказаною адресою, ОСОБА_27 , будучи директором ТОВ «Мартен Локс», достовірно знаючи, що все майно ТОВ «Юнігран» придбане ним цього ж дня, згідно договору купівлі-продажу № 5 від 24.01.2024 повністю одержано ним злочинним шляхом, як керівник товариства вчинив відповідні дії, спрямовані на відчуження нерухомого майна та надав для цього заздалегідь підготовлені ОСОБА_25 документи приватному нотаріусу ОСОБА_9 .
У подальшому приватний нотаріус ОСОБА_9 , діючи відповідно до спільно узгодженого плану, перебуваючи у вказаному місці, будучи службовою особою уповноваженою на виконання функцій держави, виконуючи роль пособника у вчиненні легалізації майна, одержаного злочинним шляхом, підготувала договір купівлі продажу від 24.01.2024 щодо продажу ТОВ «Мартен Локс» в особі ОСОБА_27 для ТОВ «Юні Люкс» в особі ОСОБА_11 торгово-виробничого комплексу, який знаходиться за адресою: тг. Березівська, Житомирська обл., Житомирський р-н (до зміни адміністративного територіального устрою «с/рада Іванівська, Житомирська обл., Житомирський р-н) комплекс будівель та споруд №8, будинок б/н, загальною площею 3686,5 кв.м. за 51 983 386 грн. 43 коп. (разом із ПДВ).
ОСОБА_27 , 24.01.2024, перебуваючи за вище вказаною адресою, у невстановлений час, ознайомившись із змістом вказаного договору, діючи згідно відведеної йому ролі, повністю усвідомлюючи протиправність свої дій, власноручно виконав підписи у графі «продавець ОСОБА_27 » та поставив відтиск печатки ТОВ «Мартен Локс».
Після чого, ОСОБА_11 діючи умисно згідно відведеної йому ролі, також поставив підпис у зазначеному договорі, який був зареєстрований в реєстрі нотаріальних дій за №35.
У подальшому ОСОБА_9 , 25.01.2024, перебуваючи у приміщенні власного офісу, за адресою: м. Київ, вул. Оболонська набережна, 7, корп. 2, літ. А, прим. 6, діючи умисно, достовірно знаючи, що згідно п. 3.4 посвідченого нею договору купівлі-продажу від 24.01.2024 зареєстрованого в реєстрі за №35, Державна реєстрація права власності Покупця на нерухоме майно, придбане за цим договором, здійснюється після підписання договору та підписання акту приймання - передачі нерухомого майна, знаючи, що вказаний документ не складався та передачі майна не було, о 07 год. 33 хв. внесла до Державного реєстру речових прав інформацію про реєстрацію права власності на вказане майно за ТОВ «Юні Люкс».
Таким чином, ОСОБА_5 , та інші учасники організованої групи здійснили розпорядження майном одержаним злочинним шляхом.
У свою чергу майно ТОВ «Юнігран» шляхом укладення двох договорів купівлі-продажу було набуте ТОВ «Юні Люкс» в особі ОСОБА_11 та перебувало у володінні та користуванні директора вказаного підприємства, а також кінцевих бенефіціарних власників вказаного підприємства - ОСОБА_6 та ОСОБА_5 , які знали, що це майно повністю одержано злочинним шляхом.
Легалізовані підсанкційні активи ТОВ «Юнігран», зосереджені у складі єдиного комплексу основних засобів ТОВ «Юні Люкс», у подальшому використовувалися учасниками організованої злочинної групи для отримання прибутку від здійснення видобутку надр та реалізації похідної продукції.
В подальшому ОСОБА_5 вчиняв аналогічні злочинні дії спрямовані пособництво у набутті, володіння, використання, розпорядження майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, вчинені організованою групою в особливо великому розмірі.
Завершальним етапом протиправної діяльності ОСОБА_6 та ОСОБА_19 стало забезпечення розпорядження організованою групою майном групи компаній «Юнігран», яке одержано злочинним шляхом проміжними підприємствами, з подальшим забезпеченням набуття, володіння, використання цього майна кінцевими підприємствами.
За викладених вище обставин підсанкційне майно було одержане проміжними підприємствами злочинним шляхом - внаслідок службового підроблення та несанкціонованих дій з інформацією, що обробляється в автоматизованих системах, вчинених приватними нотаріусами.
ОСОБА_6 , ОСОБА_19 та інші учасники організованої групи достовірно знали про злочинне походження вказаного майна.
Разом з тим, закінчити досудове розслідування неможливо, оскільки у кримінальному провадженні необхідно виконати додаткові слідчі та процесуальні дії.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав з підстав у ньому зазначених.
Підозрюваний та його захисник заперечували щодо задоволення клопотання, посилаючись на його безпідставність та необґрунтованість, просили відмовити та застосувати запобіжний захід на домашній арешт в нічну пору доби.
Вивчивши клопотання та докази, якими воно обґрунтоване, заслухавши пояснення учасників процесу, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
14.07.2025 в межах досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022000000000455 від 14.04.2022 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлено про те, що він підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 209 КК України.
Обставини, що дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, викладено в матеріалах кримінального провадження і підтверджуються доказами, які долучені до матеріалів даного кримінального провадження.
14.08.2025 у відповідності до ч. 3 ст. 217 та ч. 3 ст. 280 КПК України матеріали досудового розслідування із кримінального провадження № 42022000000000455 виділено в окреме кримінальне провадження № 12025000000002267 щодо підозрюваних ОСОБА_19 , ОСОБА_5 , ОСОБА_29 та ОСОБА_27 , яке зупинено на підставі п. 2 ч. 1 ст. 280 КПК України, оскільки їх місцезнаходження на даний час не відомо та останніх оголошено у міжнародний розшук.
21.08.2025 щодо підозрюваного ОСОБА_5 заведено оперативно-розшукову справу.
На виклики слідчого ОСОБА_5 не з'являвся, про причини неявки не повідомляв, до 01.09.2025, після чого останній прибув до органу досудового розслідування для дачі показань.
Слідчими та розшуковими заходами встановлено, що підозрюваний ОСОБА_5 перебував за межами території України, однак вирішив з'явитись для проведення з ним слідчих дій, після чого матеріали досудового розслідування щодо нього були виділені з кримінального провадження № 12025000000002267 та об'єднані з основним кримінальним провадженням під № 42022000000000455.
03.09.2025 ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва (справа № 757/42247/25-к) до підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в межах строку досудового розслідування, тобто до 21.09.2025, одночасно визначивши в якості альтернативного запобіжного заходу заставу у розмірі 3300 (три тисячі триста) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що відповідно становить 9 992 400, 00 (дев'ять мільйонів дев'ятсот дев'яносто дві тисячі чотириста) грн., а також в разі внесення застави передбачено наступні обов'язки:
- не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утриматись від спілкування зі свідками у цьому кримінальному провадженні;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України та в'їзд в Україну.
Внаслідок складності даного кримінального провадження та потреби додаткового часу для здійснення ряду процесуальних і слідчих дій, досудове розслідування у ньому продовжено до трьох місяців, а саме до 21.09.2025.
Однак, досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022000000000455 від 14.04.2022 за підозрою за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 366, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 362, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 209 КК України, ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 366, ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 362, ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 209 КК України, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 209 КК України, ОСОБА_10 , ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 209 КК України, ОСОБА_12 у вчиненні кримінальних правопорушень ч. 2 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 366, ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 209 КК України, ОСОБА_13 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 366, ч. 3 ст. 362 КК України, ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 366 КК України неможливо було закінчити до 21.09.2025 внаслідок його виняткової складності та потреби додаткового часу для здійснення ряду слідчих та процесуальних дій, а відтак строк досудового розслідування у зазначеному кримінальному проваджені продовжено слідчим суддею до шести місяців, тобто до 21.12.2025.
17.09.2025 ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва по справі № 757/45240/25-к строк дії запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_5 продовжено до 16.11.2025 включно із можливістю застосування відносно підозрюваного ОСОБА_5 альтернативного запобіжного заходу у вигляді застави у розмірі 2 500 (дві тисячі п'ятсот) прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 7 570 000 (сім мільйонів п'ятсот сімдесят тисяч) грн. з одночасним покладенням на підозрюваного ОСОБА_5 наступних обов'язків:
- не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утриматись від спілкування зі свідками у цьому кримінальному провадженні;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України та в'їзд в Україну.
Однак, ухвалою Київського апеляційного суду від 15.10.2025 по справі № 757/45240/25-к колегією суддів прийнято рішення про скасування рішення першої інстанції про застосування запобіжного заходу щодо підозрюваного ОСОБА_5 у вигляді тримання під вартою та постановлено нове рішення про застосування щодо підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту із покладенням на підозрюваного ОСОБА_5 наступних обов'язків:
- прибувати на першу вимогу до слідчого, який здійснює досудове розслідування в цьому кримінальному провадженні, прокурора, суду;
- не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утриматись від спілкування зі свідками та іншими підозрюваними у цьому кримінальному провадженні;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України та в'їзд в Україну;
- носити електронний засіб контролю.
Строк дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваного ОСОБА_5 закінчується 16.11.2025, проте закінчити досудове розслідування на даний час неможливо внаслідок особливої складності даного кримінального провадження та великим обсягом процесуальних та слідчих (розшукових) дій, які необхідно ще провести.
У відповідності до положень ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобіганням спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення або продовжити злочинну діяльність.
Згідно зі ст. 181 КПК України, домашній арешт полягає в забороні підозрюваному залишати житло цілодобово або у певний період доби.
За положеннями ч. 2 ст. 181 КПК України домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі.
Вказаною статтею передбачено, також, що строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців. У разі необхідності строк тримання особи під домашнім арештом може бути продовжений за клопотанням прокурора в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.
Вирішуючи питання про застосування підозрюваному запобіжного заходу суддя враховує не тільки положення, які передбачені КПК, а й вимоги пунктів 3 і 4 статті 5 Конвенції про захист прав людини основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливо лише в передбачених законом випадках за встановленою законом процедурою. При цьому ризик переховування обвинуваченого від правосуддя не може оцінюватись виключно на підставі суворості можливого судового рішення.
За положеннями ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Згідно ч. 2 ст. 194 КПК України слідчий суддя, суд зобов'язаний постановити ухвалу про відмову у застосуванні запобіжного заходу, якщо під час розгляду клопотання прокурор не доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті.
Згідно ст. 178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується; вік та стан здоров'я підозрюваного, обвинуваченого; міцність соціальних зв'язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців; наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання; репутацію підозрюваного, обвинуваченого; майновий стан підозрюваного, обвинуваченого; наявність судимостей у підозрюваного, обвинуваченого; дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше; наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення; розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, обвинувачується особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, обвинувачується особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 209 КК України, підтверджується доданими до клопотання матеріалами. Окрім цього прокурором в судовому засіданні доведено наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України.
Посилання підозрюваного та його захисника на відсутність ризиків, повністю та беззаперечно спростовано долученими до клопотання про продовження запобіжного заходу документами та прокурором під час судового засідання.
Таким чином, підозрюваним та його захисником не було спростовано доводи прокурора та не було доведено наявність обставин, в разі існування яких, слідчий суддя зобов'язаний постановити ухвалу про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в нічну пору доби, як про це ініційовано питання підозрюваним та його захисником.
Таким чином, оцінивши в сукупності ступень тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_5 згідно вищевказаної норми КК України, обставини вчинення правопорушення, а також дані про особу підозрюваного, інші обставини, передбачені ст. 178 КПК України, позицію прокурора, підозрюваного та його захисника, слідчий суддя дійшов висновку про те, що міра запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту за адресою: АДРЕСА_1 , за виключенням необхідності прослідування в укриття цивільного захисту та отримання медичної допомоги, в межах строків досудового слідства, забезпечить належну процесуальну поведінку підозрюваного.
Крім цього, застосовуючи до підозрюваного запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, слідчий суддя вважає за необхідне покласти на підозрюваного додаткові обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, та зобов'язати підозрюваного: прибувати на першу вимогу до слідчого, який здійснює досудове розслідування в цьому кримінальному провадженні, прокурора, суду; не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утриматись від спілкування зі свідками та іншими підозрюваними у цьому кримінальному провадженні; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України та в'їзд в Україну; носити електронний засіб контролю.
Питання щодо доведеності вини підозрюваного у вчиненні інкримінованого злочину та правильності кваліфікації його дії слідчим суддею при розгляді клопотання не вирішувались, оскільки підлягають дослідженню при проведенні досудового розслідування та під час розгляду справи по суті.
Керуючись ст. 29 Конституції України, ст.ст. 177, 178, 181, 193, 194, 196, 197, 199, 202, 205, 309 КПК України, слідчий суддя -
клопотання - задовольнити.
Продовжити строк запобіжного заходу підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у вигляді цілодобового домашнього арешту, за адресою: АДРЕСА_1 , в межах строків досудового слідства, до 21.12.2025 включно, за виключенням необхідності отримання медичної допомоги та прослідування до укриття цивільного захисту.
Роз'яснити підозрюваному, що відповідно до ч. 5 ст. 181 КПК України, працівники органу внутрішніх справ з метою контролю за його поведінкою, мають право з'являтися в житло, під арештом в якому він перебуває, вимагати надання усних чи письмових пояснень з питань, пов'язаних із виконанням покладених на нього зобов'язань.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов'язки, визначені ч. 5 ст. 194 КПК України:
- прибувати на першу вимогу до слідчого, який здійснює досудове розслідування в цьому кримінальному провадженні, прокурора, суду;
- не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утриматись від спілкування зі свідками та іншими підозрюваними у цьому кримінальному провадженні;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України та в'їзд в Україну;
- носити електронний засіб контролю.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення, а підозрюваним - в цей же строк з моменту вручення йому копії даної ухвали.
Слідчий суддя ОСОБА_1