Справа № 369/3431/26
Провадження №1-кп/369/1559/26
02.04.2026 року м. Київ
Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участі:
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
підозрюваного ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду клопотання прокурора у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72025111200000020 від 16.04.2025 року про звільнення від кримінальної відповідальності, відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Запоріжжя, громадянина України, керівника ТОВ «УТК «Рада», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, підозрюваного за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України,
Товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) «УТК «Рада» (ЄДРПОУ 43741336) зареєстровано 31.07.2020 Бучанською районною державною адміністрацією за номером запису в ЄДРПОУ 12321020000004743 за юридичною адресою: Київська область, м. Вишневе, вул. Промислова, 5. Основний вид діяльності: неспецiалiзована оптова торгiвля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами. 31.07.2020 за №041020172169 взято на податковий облік в Києво-Святошинській ДПІ Головного управління ДПС у Київській області. Одноособовим засновником Товариства є ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
У період з 01.08.2020 по 20.09.2024 та на даний час ТОВ «УТК «Рада» у своїй діяльності керувалось статутом, затвердженим протоколом загальних зборів учасників товариства №1 від 31.07.2020.
Рішенням єдиного засновника ТОВ «УТК «Рада» №1 від 31.07.2020 на посаду директора товариства призначено ОСОБА_4 , який відповідно до наказу №1 від 01.08.2020 приступив до виконання службових обов'язків директора ТОВ «УТК «Рада».
Згідно пункту 17.12 статті 17 статуту ТОВ «УТК «Рада» на ОСОБА_4 як директора були покладені обов'язки та відповідальність щодо:
• організації та здійснення керівництва оперативною діяльністю Товариства;
• представляти Товариство у відносинах з юридичними і фізичними особами України та інших держав щодо питань діяльності Товариства в межах своєї компетенції без довіреності;
• призначення на посади керівників філій та представництв Товариства;
• вирішення питань підбору, підготовки і використання кадрів; видача доручень на вчинення юридичних дій від імені Товариства;
• приймання на роботу та звільнення з роботи працівників Товариства, застосування до них заходів заохочення та дисциплінарного стягнення;
• відповідно до законодавства видача наказів з питань діяльності Товариства;
• вирішення питання організації господарської діяльності, фінансування, обліку та звітності, зовнішньоекономічної діяльності й інші питання діяльності Товариства;
• організація ведення бухгалтерського обліку та звітності Товариства;
• приймання рішень з інших питань, пов'язаних з поточною діяльністю Товариства, за винятком тих, що належать до виключної компетенції вищого органу Товариства.
Таким чином, у зв'язку з перебуванням на посаді директора ТОВ «УТК «Рада», що передбачає виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, функцій за спеціальними повноваженнями, ОСОБА_4 у період з 01.06.2024 по 20.09.2024 являвся та по теперішній час являється службовою особою ТОВ «УТК «Рада», якому в силу виконуваних обов'язків достовірно відомі положення наступних нормативних актів.
Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. 15.1 ст. 15 Податкового кодексу України №2455-VI від 02.12.2010 платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Підпункт 16.1.2 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний вести у встановленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів.
Згідно п.п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори у строки та у розмірах, встановлених цим кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пункту 198.5. статті 198 Податкового Кодексу України платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:
г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 Податкового кодексу України).
У разі якщо на момент перевірки платника податку контролюючим органом в акті вибіркової (часткової) інвентаризації, проведеної платником податку на вимогу такого органу, виявлено нестачу придбаних таким платником товарів (крім випадку, якщо така нестача обумовлена знищенням внаслідок дії обставин непереборної сили, що підтверджується відповідно до законодавства), для цілей розділу V цього Кодексу такі товари вважаються використаними платником податку в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Відповідно до п.187.1. ст.187 р. V Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку-дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.
Відповідно до статті 188.1. Податкового кодексу України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
Відповідно до п. 193.1 ст. 193 Податкового кодексу України cтавки податку встановлюються від бази оподаткування в таких розмірах 20 відсотків.
Пунктом 202.1 ст. 202 Податкового кодексу України визначено, що звітним (податковим) періодом є один календарний місяць.
Податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п. 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України).
Пунктом 203.2 ст. 203 ПКУ визначено, що сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п. 203.1 ст. 203 ПКУ для подання податкової декларації.
Якщо граничний строк сплати податкового зобов'язання припадає на вихідний або святковий день, останнім днем сплати податкового зобов'язання вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем (п. 57.1 ст. 57 ПКУ).
Згідно з п.п. 14.1.4 Податкового кодексу України акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених ПКУ як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).
Відповідно до статті 212.1.11 Податкового кодексу України платниками акцизного податку є особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів (крім тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах).
Статтею 215.1. Податкового кодексу України визначено, що до підакцизних товарів, зокрема, належать алкогольні напої та пиво.
Статтею 215.3.10. Податкового кодексу України для пива, алкогольних напоїв, реалізованих відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, ставка податку становить 5 відсотків.
Статтею 214.1.4. Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування є вартість (з податком на додану вартість та без урахування акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів) підакцизних товарів, що реалізовані відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України.
Виходячи з цієї норми, роздрібний акциз обчислюється з вартості реалізованих підакцизних товарів з урахуванням ПДВ.
Відповідно до статті 214.7. Податкового кодексу України при псуванні, знищенні, втраті підакцизних товарів (продукції), крім випадків, передбачених у пункті 216.3 статті 216 Податкового кодексу України, базою оподаткування є вартість та обсяги втрачених товарів (продукції), що перевищують встановлені норми втрат згідно з пунктом 214.6 статті 214 Податкового кодексу України.
Відповідно Закону України від 19.12.1995 № 481/95 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі - ЗУ № 481/95, в редакції що діяла до 01.01.2025) та Закону України № 3817-IX від 18 червня 2024 року «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», редакція з 01.01.2025:
- алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об'ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу "живого" бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД;
- слабоалкогольні напої - алкогольні напої з вмістом етилового спирту від 0,5 до 8,5 відсотка об'ємних одиниць та екстрактивних речовин не більш як 14,0 г на 100 куб. см, виготовлені на основі водно-спиртової суміші з використанням інгредієнтів, напівфабрикатів та консервантів, насичені чи ненасичені діоксидом вуглецю;
- оптова торгівля - діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної торгівлі, іншим суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва);
- місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання
- Єдиний державний реєстр місць зберігання (Єдиний реєстр) - перелік місць зберігання, який ведеться податковими органами і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників;
- мінімальні оптово-відпускні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються за кодами виробів Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності за 1 літр 100-відсоткового спирту, обраховані виходячи з найнижчої оптової ціни на вітчизняну або контрактної вартості на імпортну продукцію та податків і зборів, які відповідно до чинного законодавства підлягають сплаті з одиниці продукції вітчизняними виробниками й імпортерами, та з урахуванням вартості тари;
Статтею 16 ЗУ № 481/95 передбачено, що суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензії на виробництво та/або оптову торгівлю спиртом, алкогольними напоями і тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та здійснюють таку діяльність та/або експорт, імпорт зазначеної продукції, подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, за формою, встановленою цим органом. У разі якщо в місяці, наступному за звітним місяцем, суб'єкт господарювання (у тому числі іноземний суб'єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) самостійно виявив помилки у поданому ним звіті за звітний місяць, він зобов'язаний подати уточнений звіт до кінця місяця, наступного за звітним місяцем.
Наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2016 № 49 (далі - Наказ № 49) затверджено форми звітів щодо виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та порядків їх заповнення та порядок їх заповнення.
Згідно Порядку заповнення форми звіту № 1-ОА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі» (далі - Звіт), Звіт подають суб'єкти господарювання, які одержали ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, незалежно від форми власності до органів ДФС за основним місцем обліку в електронній формі.
Звіт складається окремо за кожний місяць та до 10 числа місяця, що настає за звітним, подається до органів ДФС за основним місцем обліку суб'єкта господарювання.
Інформація подається за кодами та видами алкогольних напоїв усього за звітний період (починаючи з 29 коду) згідно з додатком до наказу Міністерства фінансів України від 11 лютого 2016 року № 49 «Про затвердження форм звітів щодо виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та порядків їх заповнення», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 03 березня 2016 року за № 340/28470.
Одиницею виміру, яка застосовується при складанні Звіту, є декалітри.
Відповідно до даних Єдиного реєстру податкових накладних за період з 28.06.2024 по 16.08.2024 року ТОВ «УТК «Рада» здійснило реалізацію алкогольних напоїв різної номенклатури на користь ТОВ «ТК Полтава Центр» (ЄДРПОУ 45249076) на загальну суму 28 043 779,82 грн, в тому числі ПДВ у сумі 4 673 963,30 грн.
Відповідно до звітів 1-ОА, поданих ТОВ «УТК «Рада» за червень, липень та серпень 2024 року, останніми реалізовано на ТОВ «ТК Полтава Центр» лікеро-горілчані вироби загальним об'ємом 66 618,34 дал.
Крім того, відповідно до Звіту про обсяги обігу (у тому числі імпорту та експорту) спирту (у тому числі біоетанолу), спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, поданого ТОВ «ТК Полтава Центр» у січні 2025 року за грудень 2024 року, останнім за відсутності діючої ліцензії задекларовано недостовірні відомості щодо залишків алкогольних напоїв різної номенклатури станом на 31.12.2024 загальним об'ємом 533 178,046 дал., що свідчить про неможливість його зберігання на складах, фіктивність та відсутність товару при проведенні операцій між ТОВ «УТК «Рада» та ТОВ «ТК Полтава Центр» на загальну суму 28 043 779,82 грн, в тому числі ПДВ у сумі 4 673 963,30 грн., без фактичного відвантаження алкогольної продукції.
Таким чином, директор ТОВ «УТК «Рада» ОСОБА_4 порушив вимоги пункту 198.5. статті 198 Податкового Кодексу України, що призвело до ухилення від сплати ПДВ у сумі 4 673 963,30 грн. за операціями, що не є господарською діяльністю на загальну суму з ПДВ 28 043 779,82 грн., а також ухилився від сплати акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів ТОВ «УТК «Рада» у загальній сумі 1 335 418,09 грн. за операціями, що не є господарською діяльністю на загальну суму з ПДВ 28 043 779,82 гривень.
Зокрема, директор ТОВ «УТК «Рада» ОСОБА_4 під час реалізації наданих йому повноважень та відповідно до покладених на нього статутом і чинним законодавством України обов'язків подавав контролюючим органам податкову звітність, де в операціях на митній території України, що оподатковуються не відобразив операції, які в розумінні підпункту «г» пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України операції не є господарською діяльністю платника податку.
При цьому, ОСОБА_4 , діючи з корисливих мотивів та з метою ухилення від сплати податків у значних розмірах, умисно не відображав операції, що не є господарською діяльністю платника податку в розумінні підпункту «г» пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України для зменшення нарахувань та податку на додану вартість до бюджету та акцизного податку.
Так, у податкових деклараціях ТОВ «УТК «Рада» з податку на додану вартість за червень, липень та серпень 2024 року ОСОБА_4 умисно протиправно не відобразив операції, що не є господарською діяльністю платника податку в розумінні підпункту «г» пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України на загальну суму 28 043 779,82 грн в тому числі ПДВ у сумі 4 673 963,30 гривень.
У звіті ТОВ «УТК «Рада» про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі за червень, липень та серпень 2024 року умисно протиправно зазначив реалізацію алкогольної продукції в адресу ТОВ «ТК Полтава Центр» загальним обсягом 66 618,34 дал., намагаючись таким чином приховати операції, що не є господарською діяльністю платника податку в розумінні підпункту «г» пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України.
В результаті зазначених дій позитивне значення податку на додану вартість, яке сплачується до бюджету становило 424 046 грн., хоча повинно було становити 5 098 009 грн, а сплата акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів 0 гривень, хоча повинно було становити 1 335 418,09 гривень.
У звіті (Форма 1-ОА) ТОВ «УТК «Рада» про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі за червень 2024 року ОСОБА_4 умисно протиправно зазначив реалізацію в адресу ТОВ «ТК Полтава Центр» слабоалкогольних напоїв міцністю від 1,2 до 8,5 відсотків загальним об'ємом 944,650 дал., намагаючись таким чином приховати операції, що не є господарською діяльністю платника податку в розумінні підпункту «г» пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України.
У податковій декларації ТОВ «УТК «Рада» з податку на додану вартість за червень 2024 року ОСОБА_4 умисно протиправно зазначив операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою - 13 327 086 грн. (колонка А) та суму податку на додану вартість (Колонка Б) - 2 665 417 грн., в результаті чого позитивне значення податку на додану вартість, яке сплачується до бюджету становило 67 106 гривень (рядок 18).
У звіті (Форма 1-ОА) ТОВ «УТК «Рада» про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі за липень 2024 року ОСОБА_4 умисно протиправно зазначив реалізацію в адресу ТОВ «ТК Полтава Центр» слабоалкогольних напоїв міцністю від 1,2 до 8,5 відсотків загальним об'ємом 21 961,351 дал та пива спеціального пастеризованого (солодового) загальним об'ємом 8 444,025 дал., намагаючись таким чином приховати операції, що не є господарською діяльністю платника податку в розумінні підпункту «г» пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України.
У податковій декларації ТОВ «УТК «Рада» з податку на додану вартість за липень 2024 року ОСОБА_4 умисно протиправно зазначив операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою - 33 799 395 грн. (колонка А) та суму податку на додану вартість (Колонка Б) - 6 759 879 грн., в результаті чого позитивне значення податку на додану вартість, яке сплачується до бюджету становило 166 616 гривень (рядок 18).
У звіті (Форма 1-ОА) ТОВ «УТК «Рада» про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі за серпень 2024 року ОСОБА_4 умисно протиправно зазначив реалізацію в адресу ТОВ «ТК Полтава Центр» слабоалкогольних напоїв міцністю від 1,2 до 8,5 відсотків загальним об'ємом 4 842,334 дал та пива спеціального пастеризованого (солодового) загальним об'ємом 30 425,980 дал., намагаючись таким чином приховати операції, що не є господарською діяльністю платника податку в розумінні підпункту «г» пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України.
У податковій декларації ТОВ «УТК «Рада» з податку на додану вартість за серпень 2024 року ОСОБА_4 умисно протиправно зазначив операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою - 37 317 340 грн. (колонка А) та суму податку на додану вартість (колонка Б) - 7 463 468 грн., в результаті чого позитивне значення податку на додану вартість, яке сплачується до бюджету становило 190 327 гривень (рядок 18).
Діючи з метою ухилення від сплати податків у значних розмірах, директор ТОВ «УТК «Рада» ОСОБА_4 умисно не відобразив у податковій звітності підприємства операції, що не є господарською діяльністю платника податку в розумінні підпункту «г» пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України, що є об'єктом оподаткування податком на додану вартість та акцизного податку за червень 2024 рік на суму 107 142,85 грн. (податок на додану вартість у сумі 83 333,33 грн. та акцизний податок у сумі 23 809,52 грн.), за липень 2024 рік на суму 2 678 571,26 грн. (податок на додану вартість у сумі 2 083 333,20 грн. та акцизний податок у сумі 595 238,06 грн.), за серпень 2024 рік на суму 3 223 767,11 грн. (податок на додану вартість у сумі 2 507 396,64 грн. та акцизний податок у сумі 716 370,47 грн.).
Реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на умисне ухилення від сплати податків у значних розмірах, директор ТОВ «УТК «Рада» ОСОБА_4 , достовірно усвідомлюючи, що відображення у податковій звітності товариства реальних обсягів операцій, які не є господарською діяльністю платника податку в розумінні підпункту «г» пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України, зобов'яже до сплати до бюджету значних податкових зобов'язань з податку на додану вартість за червень 2024 рік, о 15 годині 41 хвилин 19.07.2024 наклав власний електронний цифровий підпис на податкову декларацію ТОВ «УТК «Рада» з податку на додану вартість за червень 2024 року із заниженими показниками операцій на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою та є об'єктом оподаткування, в якій у порушення вимог підпункту «г» пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України, занизив належну до сплати до бюджету суму податку на додану вартість на суму 83 333,33 грн.
У цей же день ОСОБА_4 , перебуваючи в офісному приміщенні ТОВ «УТК «Рада» за адресою: Київська область, Бучанський район, м.Вишневе, вул. Промислова, 5, маючи безпосередній доступ до засобів телекомунікаційного зв'язку, подав зазначену декларацію, яка згідно ст. 5 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» є електронним документом, до Києво-Святошинської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Київській області, де її зареєстровано за №9202033087, в результаті чого умисно ухилився від сплати до бюджету за червень 2024 року податку на додану вартість у розмірі 83 333,33 гривень.
Продовжуючи свій злочинний умисел, направлений на умисне ухилення від сплати податків у значних розмірах, директор ТОВ «УТК «Рада» ОСОБА_4 , достовірно усвідомлюючи, що відображення у податковій звітності товариства реальних обсягів операцій, які не є господарською діяльністю платника податку в розумінні підпункту «г» пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України, зобов'яже до сплати до бюджету значних податкових зобов'язань з податку на додану вартість за липень 2024 рік, о 16 годині 00 хвилин 20.08.2024 наклав власний електронний цифровий підпис на податкову декларацію ТОВ «УТК «Рада» з податку на додану вартість за липень 2024 року із заниженими показниками операцій на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою та є об'єктом оподаткування, в якій у порушення вимог підпункту «г» пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України, занизив належну до сплати до бюджету суму податку на додану вартість на суму 2 083 333,20 гривень.
У цей же день ОСОБА_4 , перебуваючи в офісному приміщенні ТОВ «УТК «Рада» за адресою: Київська область, Бучанський район, м.Вишневе, вул. Промислова, 5, маючи безпосередній доступ до засобів телекомунікаційного зв'язку, подав зазначену декларацію, яка згідно ст. 5 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» є електронним документом, до Києво-Святошинської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Київській області, де її зареєстровано за №9241335105, в результаті чого умисно ухилився від сплати до бюджету за липень 2024 року податку на додану вартість у розмірі 2 083 333,20 гривень.
Завершуючи реалізацію своїх злочинних намірів, направлених на умисне ухилення від сплати податків у значних розмірах, директор ТОВ «УТК «Рада» ОСОБА_4 , достовірно усвідомлюючи, що відображення у податковій звітності товариства реальних обсягів реалізації алкогольної продукції за готівку, зобов'яже до сплати до бюджету значних податкових зобов'язань з податку на додану вартість за серпень 2024 рік, о 13 годині 25 хвилин 20.09.2024 наклав власний електронний цифровий підпис на податкову ТОВ «УТК «Рада» з податку на додану вартість за серпень 2024 року із заниженими показниками операцій на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою та є об'єктом оподаткування, в якій у порушення вимог підпункту «г» пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України, занизив належну до сплати до бюджету суму податку на додану вартість на суму 2 507 296,64 гривень.
У цей же день ОСОБА_4 перебуваючи в офісному приміщенні ТОВ «УТК «Рада» за адресою: Київська область, Бучанський район, м.Вишневе, вул. Промислова, 5, маючи безпосередній доступ до засобів телекомунікаційного зв'язку, подав зазначену декларацію, яка згідно ст. 5 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» є електронним документом, до Києво-Святошинської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Київській області, де її зареєстровано за №9275690203, в результаті чого умисно ухилився від сплати до бюджету за серпень 2024 року податку на додану вартість у розмірі 2 507 296,64 гривень.
Таким чином, ОСОБА_4 , у період з 01.06.2024 по 20.09.2024, перебуваючи в офісі ТОВ «УТК «Рада» за адресою Київська область, Бучанський район, м.Вишневе, вул. Промислова, 5, будучи службовою особою (директором) ТОВ «УТК «Рада», діючи умисно з корисливих мотивів, в порушення норм пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України, ухилився від сплати до державного бюджету України податку на додану вартість на суму 4 673 963,30 гривень та акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів на суму 1 335 418,09 гривень, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у сумі 6 009 381,39 гривень та, згідно з приміткою до ст. 212 КК України, є значним розміром, оскільки вказана сума в три тисячі і більше разів перевищує установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Дії ОСОБА_4 кваліфіковано за ч. 1 ст. 212 КК України, як умисне ухилення від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства незалежно від форми власності, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у значних розмірах.
Під час досудового розслідування підозрюваним ОСОБА_4 подано до органу досудового розслідування згоду на закриття кримінального провадження на підставі ч.4 ст. 212 КК України, оскільки до притягнення його до кримінальної відповідальності ним відшкодовано встановлені збитки у розмірі 6 009 381,32 гривень.
До суду надійшло клопотання прокурора про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст. 212 КК України на підставі ч.4 ст. 212 КК України.
У підготовчому судовому засіданні прокурор клопотання підтримав у повному обсязі та просив суд його задовольнити. Не заперечував проти скасування арешту, накладеного ухвалами слідчого судді на майно підозрюваного. Та при вирішенні питання про речові докази зазначив на доцільність повернення вилученого майна підозрюваному.
Підозрюваний ОСОБА_4 у підготовчому судовому засіданні зазначив, що йому зрозумілі підстави і наслідки задоволення клопотання прокурора, а також зазначив, що погоджується на застосування відносно нього положень ч. 4 ст. 212 КК України та звільнення його від кримінальної відповідальності на цій підставі.
Захисник підозрюваного у підготовчому судовому засіданні просив суд задовольнити клопотання прокурора.
Заслухавши учасників судового провадження та дослідивши додані до клопотання прокурора матеріали кримінального провадження, проаналізувавши релевантні положення діючого законодавства, суд дійшов наступних висновків.
Згідно зі ст. 44 КК України особа, яка вчинила кримінальне правопорушення звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом.
20.02.2026 року у кримінальному провадженні № 72025111200000020 від 16.04.2025 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України.
Відповідно до наданих прокурором копій квитанцій про виконання платіжних інструкцій №49 від 13.02.2026 та №50 від 16.02.2026 року, а також листа ГУ ДПС в Київській області від 05.03.2026 року №3943/5/10-36-19-04 ОСОБА_4 зараховано грошові кошти в рахунок відшкодування податку на додану вартість та акцизного податку в загальній сумі 6 009 381,32 грн.
20.02.2026 підозрюваний ОСОБА_4 надав письмову згоду на його звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ч. 4 ст. 212 КК України.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 314 КПК України суд у підготовчому судовому засіданні має право закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 4-8 частини першої або частиною другою статті 284 цього Кодексу.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 286 КПК України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом.
Частиною 2 даної статті передбачено, що встановивши на стадії досудового розслідування підстави для звільнення від кримінальної відповідальності та отримавши згоду підозрюваного на таке звільнення, прокурор складає клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та без проведення досудового розслідування у повному обсязі надсилає його до суду.
Згідно з ч. 8 ст. 284 КПК України закриття кримінального провадження або ухвалення вироку з підстави, передбаченої пунктом 1 частини другої цієї статті, не допускається, якщо підозрюваний, обвинувачений проти цього заперечує. В цьому разі кримінальне провадження продовжується в загальному порядку, передбаченому цим Кодексом.
Судом з'ясовано, що підозрюваний розуміє підстави та наслідки закриття провадження відповідно до ч. 4 ст. 212 КК України, звільнення його від кримінальної відповідальності з нереабілітуючих підстав, безумовної можливості судового розгляду провадження з його вирішенням по суті.
Згідно із ч. 4 ст. 212 КК України особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою цієї статті, або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення її до кримінальної відповідальності сплачено податки, збори (обов'язкові платежі), а також відшкодовано шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).
При цьому, за ст. 3 КПК України притягнення до кримінальної відповідальності стадія кримінального провадження, яка починається з моменту повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
На підставі наведеного, враховуючи те, що підозрюваний добровільно до притягнення до кримінальної відповідальності сплатив податки і відшкодував заподіяну шкоду та не заперечує щодо закриття кримінального провадження, суд дійшов висновку, що наявні підстави для звільнення його від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 212 КК України, з підстави, визначеної ч. 4 ст. 212 КК України, а кримінальне провадження на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України підлягає закриттю.
Оскільки судом прийнято рішення про закриття кримінального провадження, на підставі ч. 4 ст. 174 КПК України, арешт майна, накладений в ході досудового розслідування ухвалою слідчого судді, підлягає скасуванню.
Процесуальні витрати відсутні.
Вирішуючи питання про речові докази, суд керується положеннями ст. 100 КПК України.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 44, 212 КК України, ст.ст. 100, 285, 286, 288, 314, 370, 371, 372 КПК України, суд
Клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Запоріжжя, громадянина України, керівника ТОВ «УТК «Рада», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, у кримінальному проваджені внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань №72025111200000020 від 16.04.2025 - задовольнити.
Звільнити підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Запоріжжя, громадянина України, керівника ТОВ «УТК «Рада», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212 КК України на підставі ч.4 ст.212 КК України, у зв'язку зі сплатою податків та зборів та відшкодуванням шкоди, завданої державі несвоєчасною сплатою податків та зборів.
Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72025111200000020 від 16.04.2025 року закрити у зв'язку зі звільненням ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності.
Арешт накладений ухвалою слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва від 09.02.2026 (справа №760/2272/26, провадження №1-кс/760/1497/26), а також ухвалою слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва від 12.02.2026 (справа №760/2273/26, провадження №1-кс/760/1498/26) на майно: ноутбук «ASUS», білого кольору, SN:F9NLCVO44288398, із зарядним пристроєм; ноутбук «Toshiba», чорного кольору, SN:YG017635H, із зарядним пристроєм; ноутбук «НР», чорного кольору, SN:5CG646038B, із зарядним пристроєм; системний блок «DELL», чорного кольору, SN: 8D6HRT2 із зарядним пристроєм; жорсткий диск «WD3000HLHX», SN:WX41E81AAS38, ємністю 300Gb; жорсткий диск «Hitachi», SN:MB35GHSB, ємністю 160Gb; жорсткий диск SSD «Samsung», SN:S4FNNJON238952E, ємністю 500 Gb; жорсткий диск SN: ZN:1D8F304; жорсткий диск SSD SN:27IMPHKT8KA HDKCB16 FOA01T; мобільний телефон «Iphone» золотистого кольору з номером на слоті SIM-картки: НОМЕР_2 - скасувати.
Речові докази: ноутбук «ASUS», білого кольору, SN:F9NLCVO44288398, із зарядним пристроєм; ноутбук «Toshiba», чорного кольору, SN:YG017635H, із зарядним пристроєм; ноутбук «НР», чорного кольору, SN:5CG646038B, із зарядним пристроєм; системний блок «DELL», чорного кольору, SN: 8D6HRT2 із зарядним пристроєм; жорсткий диск «WD3000HLHX», SN:WX41E81AAS38, ємністю 300Gb; жорсткий диск «Hitachi», SN:MB35GHSB, ємністю 160Gb; жорсткий диск SSD «Samsung», SN:S4FNNJON238952E, ємністю 500 Gb; жорсткий диск SN: ZN:1D8F304; жорсткий диск SSD SN:27IMPHKT8KA HDKCB16 FOA01T; мобільний телефон «Iphone» золотистого кольору з номером на слоті SIM-картки: НОМЕР_2 - повернути особі в якої вилучено зазначене майно.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного суду через Києво-Святошинський районний суд Київської області протягом семи днів з дня її оголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не буде скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_6