П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
02 квітня 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/41126/25
перша інстанція: суддя Бутенко А.В.,
повний текст судового рішення
складено 20.01.2026, м. Одеса
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючої-судді - Казанчук Г.П.
суддів - Градовського Ю.М., Єщенка О.В.
вирішуючи питання щодо дотримання ОСОБА_1 строку звернення до суду з адміністративним позовом під час перегляду апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 січня 2026 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області щодо неврахування до страхового стажу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , періоду роботи з 12.04.2000 по 26.09.2003 року в Республіці Білорусь, періоду з 01.01.2015 по 31.12.2016 року здійснення підприємницької діяльності, періоду з 01.01.1991 по 20.08.1994 року роботи в районах Крайньої Півночі;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати страхового стажу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , період роботи з 12.04.2000 по 26.09.2003 року в Республіці Білорусь, період з 01.01.2015 по 31.12.2016 року здійснення підприємницької діяльності, період роботи з 01.01.1991 по 20.08.1994 року в районах Крайньої Півночі, та провести перерахунок пенсії Позивача з дати його звернення - 28.02.2022 року та виплатити її з урахуванням сплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області з заявою про зарахування періодів та перерахунок суми призначеної пенсії, надав відповідні документи. Головне управління ПФУ в Одеській області надало лист, яким повідомило про періоди та причини не зарахування їх до страхового стажу. Вважаю дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не зарахування до страхового стажу періодів роботи позивача в Республіці Білорусь, як ФОП та в районах Крайньої Півночі - протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20 січня 2026 року позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 12.04.2000 року по 26.09.2003 року в Республіці Білорусь та період роботи з 01.01.2015 року по 31.12.2016 року здійснення підприємницької діяльності.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 12.04.2000 року по 26.09.2003 року в Республіці Білорусь та період роботи з 01.01.2015 року по 31.12.2016 року здійснення підприємницької діяльності, у зв'язку із чим здійснити перерахунок пенсії, призначеної з 28.02.2022 року.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із даним судовим рішенням, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області подана апеляційна скарга, у якій просить рішення суду скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Ухвалами П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16.02.2026 року апеляційне провадження відкрито та справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
Під час дослідження матеріалів справи та доводів апеляційної скарги колегія суддів дійшла висновку про необхідність дослідити обставини щодо строку звернення ОСОБА_1 до суду із даним адміністративним позовом.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 15.12.2025 року адміністративний позов ОСОБА_1 був залишений без руху, зокрема, з підстав пропуску строку звернення до суду.
На виконання вимог ухвали судді від 15.12.2025 року подана заява про поновлення процесуального строку, у якій вказано, що 28.02.2022 року була призначена пенсія в мінімальному розмірі. Рішення при призначення пенсії позивачу не надсилалось, в інший спосіб - не повідломлялось. Позивач не був обізнаний щодо незарахування до стажу певних періодів його роботи, що могло привести до такого рівня пенсії. 24.08.2022 року в зв'язку з погіршенням стану здоров'я Позивач виїхав в Німеччину на оперативне лікування суглобів та повернувся з лікування 21.06.2024 року на реабілітацію. Що підтверджується копіями авіаквитків, штампами в паспорті для виїзду за кордон, медичними документами медичного центу в Німеччині. 13.10.2025 року звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області з заявою про зарахування періодів та перерахунок суми призначеної пенсії, надав відповідні документи, проте отримав відмову.
За результатом розгляду вказаної заяви ухвалою судді від 22 грудня 2025 року визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду та відкрито провадження у даній справі.
Розглянувши матеріали справи та доводи представника позивача, викладені у заяві про поновлення строку звернення до суду із адміністративним позовом, судова колегія виходить з наступного.
За змістом ч.1 ст.122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частинами 2, 3 ст.122 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Правилами ст.123 КАС України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Системний аналіз положень статті 123 КАС України дає підстави для висновку, що звернення до адміністративного суду з позовом після закінчення строків, установлених законом, не має безумовним наслідком повернення позовної заяви або залишення позову без розгляду.
Так, ст.123 КАС України передбачено, що передумовою настання відповідних наслідків для позивача є надання можливості останньому дати змогу подати заяву про поновлення пропущеного строку в разі її неподання, або ж вказати інші причини поважності пропущеного строку, аніж ті, які були зазначені в первинній заяві про поновлення строку та визнані судом неповажними.
Отже, вказані правила процесуального закону щодо надання можливості позивачу подати заяву про поновлення пропущеного строку або вказати інші причини поважності пропущеного строку, слід застосовувати як на стадії відкриття провадження у справі, так і на стадії розгляду справи після відкриття провадження у справі (ч.3 ст.123 КАС України).
На неможливість залишення позовної заяви без розгляду з підстав пропуску строку звернення до суду без надання позивачеві можливості заявити клопотання про поновлення такого строку Верховний Суд вказував у постановах від 11.02.2021р. у справі №140/2046/19, від 10.06.2020р. у справі №620/1715/19, від 23.09.2020р. у справі №640/5645/19, від 3.12.2020р. у справі №817/660/18, від 17.03.2021р. у справі №160/3092/20, від 18.03.2021р. у справі №640/23204/19, від 20.04.2021р. у справі №640/17351/19, від 14.07.2022р. у справі №380/10649/21, від 9.06.2022р. у справі №160/15960/20, від 5.05.2022р. у справі №420/6134/21, від 14.11.2023р. у справі №500/4169/22 та судова колегія не знаходить підстав застосовувати інший підхід до тлумачення вимог ст.123 КАС України під час розгляду цієї справи.
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом через свого представника засобами Електронного суду 10.12.2025 року, яким заявлені вимоги щодо проведення перерахунку пенсії з 28.02.2022 року.
Відповідно до частин першої та другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Спеціальних правил щодо обчислення строків звернення до адміністративного суду у спорах, які виникли у зв'язку з неврахуванням пенсійним органом певних періодів роботи до загального страхового стажу ані КАС України, ані будь-яким іншим законом не встановлено.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду регламентовані статтею 123 КАС України, відповідно до частини другої якої, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.
Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених КАС України, певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
Отже, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Як вже було зазначено вище, у клопотанні про поновлення строку звернення до суду представник позивача навела доводи, які на її переконання, свідчать вказують на те, що рішення пенсійного органу він не отримував.
Так, позивачу призначена пенсія у мінімальному розмірі 28.02.2022, яку він щомісяця отримував, доказів протилежного позов не містить.
Позивач не оскаржує рішення про призначення пенсії, натомість стверджує про протиправність дії не зарахування до його страхового стажу певних періодів роботи.
Надаючи оцінку доводам представника позивача, викладеним у заяві про поновлення строку звернення до суду, судова колегія звертає увагу на наступне.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24.12.2020 року у справі №510/1286/16-а дійшла висновку, що норми, зокрема, ст.46 Закону №1058-IV (щодо необмеження будь-яким строком невиплаченої пенсіонерові суми пенсії) підлягають застосуванню у справах за позовами про оскарження бездіяльності, дій та/або рішень суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку пенсійних виплат виключно за наявності таких умов: 1) ці суми мають бути нараховані пенсійним органом; 2) ці суми мають бути не виплаченими саме з вини держави в особі пенсійного органу.
Станом на день звернення до суду позивачу відсутня інформація про невиплату нарахованої суми пенсії.
Відповідно до частинами 1-3 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При вирішенні питання щодо дотримання строку звернення до адміністративного суду необхідно чітко диференціювати поняття, "дізналася" та "повинна була дізнатись" про порушення права.
Зокрема, під поняттям "дізнався" необхідно розуміти конкретний час, момент, факт настання обізнаності особи щодо порушених її прав, свобод та інтересів.
Поняття "повинен був дізнатися" необхідно розуміти як неможливість незнання, високу вірогідність, можливість дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа має можливість дізнатися про порушення своїх прав, якщо їй відомо про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і у неї немає перешкод для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені (постанова Верховного Суду від 21.02.2020 у справі № 340/1019/19).
Теорією та практикою вироблені правила, згідно яких причина пропуску строку може вважатися поважною, якщо вона відповідає одночасно усім таким умовам: 1) це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк; 2) це обставина, яка виникла об'єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк; 3) ця причина виникла протягом строку, який пропущено; 4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.
Судова колегія зазначає, що реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності посадових осіб відповідача. Позивач, необґрунтовано не дотримуючись такого порядку, позбавляє себе можливості реалізовувати своє право на звернення до суду в межах строків звернення до суду, при цьому, не реалізація цього права зумовлена його власною пасивною поведінкою.
Колегія суддів вважає, що виїзд за кордон, жодним чином не могло бути перешкодою для звернення за правовою допомогою, як це і було зроблено позивачем лише у грудні 2025 року.
Крім того, медичні документи свідчать про проведення оперативних процедур у період з 20.02.2024 по 27.02.2024, водночас цей період знаходиться поза межами шестимісячного строку звернення до суду. А тому, наведені доводи є безпідставними.
З огляду на викладене, судова колегія вважає, що доводи позивача щодо строку звернення до суду із адміністративним позовом в частині вимог за період з 28.02.2022 по 10.06.2025 є необґрунтованими, та відхиляє їх.
Судова колегія зазначає, що позивач не надав жодних належних доказів наявності об'єктивних перешкод для звернення до суду із позовом. При цьому, колегія суддів звертає увагу, що перебування позивача за межами України не є беззаперечним доказом не можливості звернення до суду.
Відтак, позивачу необхідно подати до суду клопотання про поновлення строку із зазначенням в ньому конкретних обставин, які стали підставою пропуску ним строку звернення до адміністративного суду із позовної заявою в частині позовних вимог за період з 28.02.2022 по 10.06.2025.
За правилами ч.3 ст.123 КАС України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Відповідно до ч.2 ст.321 КАС України процедурні питання, пов'язані з рухом справи, клопотання та заяви учасників справи, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення провадження у справі, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом апеляційної інстанції шляхом постановлення ухвал в порядку, визначеному цим Кодексом для постановлення ухвал суду першої інстанції.
У зв'язку із вищезазначеним, колегія суддів вважає за необхідне запропонувати позивачу надати клопотання про поновлення строку звернення до суду, із наведенням причин, які об'єктивно перешкоджали зверненню до суду протягом майже чотирьох років (3 роки 09 місяців).
Керуючись ст.ст.122, 123 КАС України, апеляційний суд, -
Запропонувати ОСОБА_1 подати заяву про поновлення строку звернення до суду.
Надати ОСОБА_1 строк, протягом 10 днів з дня вручення вказаної ухвали, для усунення зазначених недоліків.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та окремому оскарженню не підлягає.
Головуюча-суддя Г.П.Казанчук
Судді: Ю.М. Градовський
О.В. Єщенко