Постанова від 02.04.2026 по справі 280/7482/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2026 року м. Дніпросправа № 280/7482/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),

суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Запорізької міської ради на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03.11.2025 року (суддя Артоуз О.О., м. Запоріжжя, повний текст рішення виготовлено 03.11.2025 року) у адміністративній справі №280/7482/25 за позовом Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) до Запорізької міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вжити заходи із проведення робіт з розробки проектів утримання та реконструкції парків-пам'яток садово-паркового мистецтва, суд -

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2025 року Державна екологічна інспекція Південного округу (Запорізька та Херсонська області) (далі по тексту - позивач) звернулася до суду з позовом до Запорізької міської ради (далі по тексту - відповідач), в якому просила визнати протиправною бездіяльність Запорізької міської ради щодо розробки проектів утримання та реконструкції парків-пам'яток садово-паркового мистецтва «Парк Енергетиків», «Парк «Придніпровський», «Парк «Алея слави», «Парк залізничної станції Запоріжжя-2», «Парк ім. Шевченка»; зобов'язати Запорізьку міську раду вжити заходи із проведення робіт з розробки проектів утримання та реконструкції парків-пам'яток садово-паркового мистецтва «Парк Енергетиків», «Парк «Придніпровський», «Парк «Алея слави», «Парк залізничної станції Запоріжжя-2», «Парк ім. Шевченка».

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 03.11.2025 року позовні вимоги задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність Запорізької міської ради щодо розробки проектів утримання та реконструкції парків-пам'яток садово-паркового мистецтва «Парк Енергетиків», «Парк «Алея слави», «Парк залізничної станції Запоріжжя-2», «Парк ім. Шевченка»; зобов'язано Запорізьку міську раду вжити заходи із проведення робіт з розробки проектів утримання та реконструкції парків-пам'яток садово-паркового мистецтва «Парк Енергетиків», «Парк «Алея слави», «Парк залізничної станції Запоріжжя-2», «Парк ім. Шевченка».

З рішенням суду першої інстанції не погодилася Запорізька міська рада та подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтувала тим, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт зазначив, що судом не враховано ч.4 ст.38 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», яка не регулює конкретні строки розробки чи затвердження проектів, тому немає підстав для висновків для бездіяльності. Апелянт зазначив, що рішенням міської ради від 28.08.2019 року №22 затверджено Програму комплексного озеленення міста Запоріжжя на 2019-2029 роки «Зелене місто», якою передбачено заходи із затвердження документації щодо встановлення меж територій парків і скверів, зокрема парків-пам'яток садово-паркового мистецтва, виконання Програми покладено на Департамент інфраструктури та благоустрою. 15.08.2025 року районною адміністрацією по Олександрівському району було укладено договір №72 з КП «Градпроект» на розробку проекту землеустрою щодо організації та встановлення меж території парку-пам'ятки «Парк залізничної станції Запоріжжя-2». Запорізькою міською радою розроблено проект утримання та реконструкції парку пам'ятки садово-паркового мистецтва «Парк Придніпровський» (колишній «Парк по вулиці Кремлівський») Даний проект погоджений в 2021 році Департаментом захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації та реалізується по сьогоднішній день. Запорізька міська рада забезпечує його утримання та проведення реконструкційних заходів відповідно до затвердженої проектної документації та підтверджує системність та послідовність дій органу місцевого самоврядування щодо впорядкування територій парків. Апелянт зазначив, що надав інформацію, що підтверджується листами від 09.01.2025 року №20493/033-19/05 та від 19.03.2025 року №03051/033-33/05 про оформлення положень про об'єкти природно-заповідного фонду та видачу охоронних зобов'язань, а саме: Парк «Алея Слави» (положення №44-0 від 04.07.2024 року; охоронне зобов'язання №216 від 11.07.2024 року); Парк «Парк залізничної станції Запоріжя-2» (положення №148-0 від 28.10.2021 року; охоронне зобов'язання №111 від 29.10.2021 року); «Парк ім. Шевченка» (положення №147-0 від 28.10.2021 року; охоронне зобов'язання №110 від 29.10.2021 року); Парк «Алея Слави» (положення №43-0 від 04.07.2024 року; охоронне зобов'язання №215 від 11.07.2024 року). Ці документи підтверджують, що робота з юридичного оформлення статусу парків триває, що є необхідною передумовою для подальшої розробки проектної документації з їх утримання та реконструкції. Апелянт зазначив, що у тексті екологічної інспекції відсутні посилання та конкретні рішення Запорізької міської ради, які нібито потребують приведення у відповідність до законодавства. Інспекція обмежилася загальними формулюваннями про «невідповідність», не вказавши ні номери рішень, ні дати їх прийняття, ні конкретні положення, що суперечить нормам. Така неконкретність суперечить п.6 розділу ІІ Положення про Державну екологічну інспекцію Південного округу, затвердженого наказом екологічної інспекції України від 20.02.2023 року №31, який вимагає чітко формулювати виявлені порушення з посиланням на факти та нормативні акти. Апелянт вважав, що Державною екологічною інспекцією пропущено тримісячний строк звернення до суду, оскільки позовні вимоги ґрунтуються на акті перевірки від 28.06.2024 року №17-06/1-11/24 та Вимозі від 04.07.2024 року №268503/1-03/06/2-34, у якій встановлено строк виконання до 28.12.2024 року включно; з 29.12.2024 року екологічна інспекція достовірно знала про невиконання Вимоги, що підтверджується самим текстом документ, відсутністю доказів виконання Вимоги з боку міської ради, тому саме з 29.12.2024 року у екологічної інспекції, як у суб'єкта владних повноважень виникло право на звернення до суду з позовною заявою, яка подана 26.08.2025 року через 7 місяців 28 днів.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга непідлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що Державною екологічною інспекцією Південного округу (Запорізька та Херсонська області) у період з 13.05.2024 року по 28.06.2024 року проведено планову перевірку додержання Запорізькою міською радою, в частині здійснення делегованих їй повноважень органів виконавчої влади, вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Наказами Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області): від 17.05.2024 року №426, від 24.05.2024 року №455, від 29.05.2024 року №464, від 06.06.2024 року №491, від 14.06.2024 року №526, від 21.06.2024 року №553 продовжено термін вказаної перевірки. За результатами планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів 28.06.2024 року складено акт №17-06/1-11/24, згідно п.55 акту встановлені території чи об'єкти природно-заповідного фонду, що перебувають під охороною органів місцевого самоврядування, щодо яких не розроблено проекти утримання та реконструкції парків-пам'яток садово-паркового мистецтва місцевого значення, а саме: парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк енергетиків», площею 10,6 га. Положення відсутнє (не розроблене). Проект утримання та реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва, не розроблений; парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк по вулиці Кремлівській», площею 6,5га. Положення затверджене наказом Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області від 04.09.2012 року №65; проект утримання та реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва, не розроблений; парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк «Алея слави», площею 5,1 га.; положення відсутнє (не розроблене); проект утримання та реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва, не розроблений; парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк залізничної станції Запоріжжя-2», площею 3,5 га.; положення затверджене наказом Департаменту захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації від 28.10.2021 року №148-0; проект утримання та реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва, не розроблений; парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк ім. Шевченка», площею 5,2 га.; положення затверджене наказом Департаменту захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації від 28.10.2021 року №147-0; проект утримання та реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва, не розроблений. 04.07.2024 року Держаною екологічною інспекцією Південного округу (Запорізька та Херсонська області) Запорізькій міській раді видано вимогу №2685/03/1-03/06/2-34, якою на міську раду покладено зобов'язання, зокрема, що розробки проектів утримання та реконструкції парків-пам'яток садово-паркового мистецтва місцевого значення: «Парк енергетиків», «Парк по вулиці Кремлівській», «Парк «Алея слави», «Парк залізничної станції Запоріжжя-2», «Парк ім. Шевченка» (п. 16). На виконання вимоги відповідачу надано термін до 28.12.2024. Вимога №2685/03/1-03/06/2-34 Запорізькою міською радою не оскаржувалася. Листом Запорізької міської ради від 09.01.2025 року №20493/033-19/05 було надано екологічній інспекції, оформлені Департаментом захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації, положення та охоронні зобов'язання: КП «Титан» на парки пам'ятки садово-паркового мистецтва «Парк Енергетиків», «Парк по вулиці Кремлівській» та ботанічну пам'ятку природи «Дубовий гай - старі дуби»; районній адміністрації міської ради по Комунарському району - ботанічний заказник «Балка Виноградна»; КРБП «Зеленбуд» - парк-пам'ятку садово-паркового мистецтва «Парк Алея Слави»; районній адміністрації міської ради по Шевченківському району - парк-пам'ятку садово-паркового мистецтва «Парк ім. Шевченка»; районній адміністрації міської ради по Олександрівському району парк-пам'ятку садово-паркового мистецтва «Парк залізничної станції Запоріжжя-2»; районній адміністрації міської ради по Вознесенівському району - ботанічну пам'ятку природи «Стара груша дичка»; департаменту освіти і науки міської ради та ДЗПО «Дитячий парк «Запорізький міський ботанічний сад» - парк-пам'ятку садово-паркового мистецтва «Запорізький дитячий ботанічний сад»; департаменту культури і туризму міської ради та Запорізькому міському центру народної творчості та культурно-освітньої роботи «Народний дім» - ботанічну пам'ятку природи «Запорізький 700-річний дуб» для забезпечення додержання вимог встановленого режиму охорони та використання заповідних територій та об'єктів. Листом Запорізької міської ради від 19.03.2025 року №03051/033- 33/05 на адресу Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) надано аналогічну інформацію, що і листом від 02.08.2024 року №07/03.3-33/02196 (оформлені Департаментом захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації, положення та охоронні зобов'язання). Державною екологічною інспекцією Південного округу (Запорізька та Херсонська області) у період з 19.05.2025 року по 18.07.2025 року проведено планову перевірку додержання Запорізькою міською радою та Виконавчим комітетом Запорізької міської ради, в частині здійснення делегованих їй повноважень органів виконавчої влади, вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, за результатом якої 17.07.2025 року складено акт №010/337/03.1/2025; перевіркою встановлено неналежне виконання Запорізькою міською радою делегованих їй повноважень органів виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, зокрема, п.39 акту встановлено, що парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк»; проект утримання та реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва, не розроблений; парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк по вулиці Кремлівській»; проект утримання та реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва, не розроблений; парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк «Алея слави»; проект утримання та реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва, не розроблений; парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк залізничної станції Запоріжжя-2»; проект утримання та реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва, не розроблений; парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк ім. Шевченка»; проект утримання та реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва, не розроблений. Районною адміністрацією Запорізької міської ради по Олександрівському району 15.08.2025 року укладено з КП «Градпроект» договір на надання послуг №72 з розробки проєкту землеустрою щодо організації і становлення меж території природно-заповідного фонду парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк залізничної станції Запоріжжя-2». Суд врахував, що «Парк енергетиків», «Парк по вулиці Кремлівській» («Парк «Придніпровський), «Парк «Алея слави», «Парк залізничної станції Запоріжжя-2», «Парк ім. Шевченка» є парками-пам'ятками садово-паркового мистецтва місцевого значення, а отже, Запорізька міська рада у відповідності до ст.38 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» зобов'язана розробити проєкти утримання та реконструкції вказаних парків-пам'яток. Суд врахував, що в 2021 році ФОП ОСОБА_1 було розроблено та затверджено Департаментом інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради проєкт утримання та реконструкції парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк по вулиці Кремлівській», який розташований по вул. Сергія Синенка у м. Запоріжжі», однак, Запорізькою міською радою не підтверджено, що нею вжито всіх залежних від нього заходів щодо виконання вимог закону в частині розробки проєктів утримання та реконструкції парків-пам'яток «Парк енергетиків», «Парк «Алея слави», «Парк залізничної станції Запоріжжя-2», «Парк ім. Шевченка». Суд звернув увагу на те, що рішенням міської ради від 28.08.2019 року №22 затверджено Програму комплексного озеленення міста Запоріжжя на 2019-2029 роки «Зелене місто», термін дії даної Програми триває, зміни до даної Програми не вносились. Одним із заходів даної Програми, затвердженим п.1 Додатку до Програми «Заходи з виконання Програми комплексного озеленення міста Запоріжжя на 2019 - 2029 роки «Зелене місто», є заходи щодо затвердження документації проєктів землеустрою щодо організації та встановлення меж територій парків і скверів по районах міста з присвоєнням відповідного статусу (відповідальні виконавці: районні адміністрації міської ради, управління з питань земельних відносин міської ради). Організаційне забезпечення реалізації Програми і контроль за виконанням заходів було покладено на Департамент інфраструктури та благоустрою міської ради. Інформацію про стан виконання Програми департамент інфраструктури та благоустрою міської ради мав надавати постійним комісіям міської ради з питань життєзабезпечення міста та з питань екології. Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції керувався статтями 20-2, 35 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»; статтями 3, 4, 37, 38, 53, ч.1 ст.62 Закону України «Про природно-заповідний фонд України»; пунктами 1, 4, 7 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 року №275; постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2020 року № 802 «Про утворення міжрегіональних територіальних органів та ліквідацію територіальних органів Державної екологічної інспекції»; пунктами 3, 6 розділу ІІ Положенням про Державну екологічну інспекцію Південного округу (Запорізька та Херсонська області), затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 20.02.2023року №31; ст.28 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади»; ст.1, ч.1 ст.2, ч.1 ст.19, ст21 Закону України «Про землеустрій» від 22.05.2003 №858-IV (далі - Закон № 858-IV) землеустрій - сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональну організацію території адміністративно-територіальних одиниць, суб'єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил; статтями 44, 45 Земельного кодексу України; пунктами 34, 37 ч.1 ст.20 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»; статтями 13, 14, ч.1 ст.20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та прийшов до висновку про те, що діяльність органу місцевого самоврядування щодо планування території природно-заповідного фонду є об'єктом контролю у сфері захисту довкілля та природних ресурсів і такий контроль уповноважені здійснювати відповідні органи Державної екологічної інспекції України. Суд вважав, що утримання та реконструкція парків-пам'яток садово-паркового мистецтва провадиться за проектами, що розробляються спеціалізованими науковими та проектними установами і затверджуються органами, у підпорядкуванні яких перебувають ці парки, за погодженням з: центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища - щодо парків-пам'яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення; обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища - щодо парків-пам'яток садово-паркового мистецтва місцевого значення. Власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів, оголошених парками-пам'ятками садово-паркового мистецтва, беруть на себе зобов'язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження. Суд вважав, що умови Програми не свідчить про те, що в межах її реалізації передбачається розробка проєктів утримання та реконструкції відповідних парків-пам'яток. Суд не врахував доводи Запорізької міської ради щодо відсутності встановлених Законом строків виконання вимог ч.4 ст. 38 Закону України «Про природно-заповідний фонд», а тому суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення в частині зобов'язання Запорізьку міську раду вжити заходи із проведення робіт з розробки проектів утримання та реконструкції парків-пам'яток садово-паркового мистецтва «Парк Енергетиків», «Парк «Алея слави», «Парк залізничної станції Запоріжжя-2», «Парк ім. Шевченка».

Матеріалами справи встановлено, що відповідно до наказу Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська область) від 09.05.2024 року №403 (накази про продовження від 17.05.2024 року №426, від 24.05.2024 року №55, від 29.05.2024 року №464, від 06.06.2024 року №41 від 14.06.2024 рок №526, від 21.06.2024 року №553) з 13.05.2024 року по 28.06.2024 року Державною екологічною інспекцією Південного округу (Запорізька та Херсонська області) було проведено плановий захід державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, дотримання вимог природоохоронного законодавства, за результатами якої 28.06.2024 року було складено акт перевірки №17-06/1-11/24, згідно п.55 якого встановлено території чи об'єкти природно-заповідного фонду, що перебувають під охороною органів місцевого самоврядування, щодо яких не розроблено проекти утримання та реконструкції парків-пам'яток садово-паркового мистецтва місцевого значення, а саме: парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк енергетиків», площею 10,6 га.; положення відсутнє (не розроблене); проект утримання та реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва, не розроблений; парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк по вулиці Кремлівській», площею 6,5га.; положення затверджене наказом Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області від 04.09.2012 року №65; проект утримання та реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва, не розроблений; парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк «Алея слави», площею 5,1 га.; положення відсутнє (не розроблене); проект утримання та реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва, не розроблений; парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк залізничної станції Запоріжжя-2», площею 3,5 га; положення затверджене наказом Департаменту захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації від 28.10.2021 року №148-0; проект утримання та реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва, не розроблений; парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк ім. Шевченка», площею 5,2 га.; положення затверджене наказом Департаменту захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації від 28.10.2021 року №147-0; проект утримання та реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва, не розроблений.

Встановлено, що 04.07.2024 року Держаною екологічною інспекцією Південного округу (Запорізька та Херсонська області) Запорізькій міській раді направлено вимогу №2685/03/1-03/06/2-34, в якій на Запорізьку міську раду покладено зобов'язання, зокрема, що розробки проектів утримання та реконструкції парків-пам'яток садово-паркового мистецтва місцевого значення: «Парк енергетиків», «Парк по вулиці Кремлівській», «Парк «Алея слави», «Парк залізничної станції Запоріжжя-2», «Парк ім. Шевченка» (п.16). У Вимозі зазначено, що Запорізькою міською радою порушено ч.5 ст.12, ст.38 Закону України «Про природно-заповідний фонд» та надано термін для виконання до 28.12.2024 року.

Встановлено, що Виконком Запорізької міської ради 09.01.2025 року листом №28493/033-19/05 на адресу Державної екологічної інспекції Південного округ (Запорізька та Херсонська області) надав інформацію, яка надійшла 27.01.2025 року №101-06/2-28, зокрема по п.16, а саме за підписом заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів, листом від 02.08.2024 року №07/03.3-33/02196 було надано оформлені Департаментом захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації, положення та охоронні зобов'язання: КП «Титан» на парки пам'ятки садово-паркового мистецтва «Парк Енергетиків», «Парк по вулиці Кремлівській» та ботанічну пам'ятку природи «Дубовий гай - старі дуби»; районній адміністрації міської ради по Комунарському району - ботанічний заказник «Балка Виноградна»; КРБП «Зеленбуд» - парк-пам'ятку садово-паркового мистецтва «Парк Алея Слави»; районній адміністрації міської ради по Шевченківському району - парк-пам'ятку садово-паркового мистецтва «Парк ім. Шевченка»; районній адміністрації міської ради по Олександрівському району парк-пам'ятку садово-паркового мистецтва «Парк залізничної станції Запоріжжя-2»; районній адміністрації міської ради по Вознесенівському району - ботанічну пам'ятку природи «Стара груша дичка»; департаменту освіти і науки міської ради та ДЗПО «Дитячий парк «Запорізький міський ботанічний сад» - парк-пам'ятку садово-паркового мистецтва «Запорізький дитячий ботанічний сад»; департаменту культури і туризму міської ради та Запорізькому міському центру народної творчості та культурно-освітньої роботи «Народний дім» - ботанічну пам'ятку природи «Запорізький 700-річний дуб» для забезпечення додержання вимог встановленого режиму охорони та використання заповідних територій та об'єктів.

Листом Запорізької міської ради від 19.03.2025 № 03051/033- 33/05 на адресу Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) надано інформацію про відповідальних посадових осіб з питання розробки проектів утримання та реконструкції парків-пам'яток садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк Енергетиків», «Парк по вул. Кремлівській», «Парк Алея Слави», «Парк залізничної станції Запоріжжя-2, «Парк ім. Шевченка».

Встановлено, що листом Управління з питань екологічної безпеки Запорізької міської ради від 27.06.2025 року №1284/04-12 Державній екологічній інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) було надано інформацію, згідно якої рішенням міської ради від 04.12.2024 року №24 «Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради від 22.12.2023 року №60 «Про затвердження Програми «Про фінансування природоохоронних заходів за рахунок екологічних надходжень на 2024-2026 роки» на 2025 рік затверджено, зокрема, виконання заходів з розробок проектів землеустрою з організації та встановлення меж 7 територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення в межах міста Запоріжжя, а саме: ботанічного заказника «Балка Виноградна», ботанічних пам'яток природи «Дубовий гай - старі дуби», «Запорізький 700-річний дуб», «Стара груша дичка», парків-пам'яток садово-паркового мистецтва «Парк «Алея Слави», «Парк залізничної станції Запоріжжя-2», «Парк ім. Шевченка». На сесії Запорізької міської ради, яка відбулася 26.06.2025 року, прийнято рішення міської ради «Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради від 22.12.223 року №60 «Про затвердження Програми «Про фінансування природоохоронних заходів за рахунок екологічних надходжень на 2024-2026 роки», яким, зокрема, збільшена сума фінансування заходів з розробки проектів землеустрою з організації та встановлення меж території природно-заповідного фонду в кількості 4 одиниць: «Балка Виноградна», «Дубовий гай - старі дуби», «Парк Алея Слави», «Парк залізничної станції Запоріжжя-2». Готуються матеріали проектів рішень Запорізької міської ради про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою.

Встановлено, що згідно з наказом Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) від 15.05.2025 року №337 у період з 19.05.2025 року по 18.07.2025 року проведено планову перевірку додержання Запорізькою міською радою та Виконавчим комітетом Запорізької міської ради, в частині здійснення делегованих їй повноважень органів виконавчої влади, вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, за результатом якої 17.07.2025 року складено акт №010/337/03.1/2025, згідно якого встановлено, що парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк енергетиків; проект утримання та реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва, не розроблений; парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк по вулиці Кремлівській».; проект утримання та реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва, не розроблений; парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк «Алея слави»; проект утримання та реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва, не розроблений; парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк залізничної станції Запоріжжя-2»; проект утримання та реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва, не розроблений; парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк ім. Шевченка»; проект утримання та реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва, не розроблений.

В матеріалах справи є інформація, яка свідчить про те, що Вимога Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області та акт перевірки від 17.07.2025 року №010/337/03.1/2025 були предметом розгляду Управління з питань екологічної безпеки міської ради, Департаменту муніципального управління міської ради, районних адміністрацій Запорізької міської ради.

Так, районною адміністрацією Запорізької міської ради по Олександрівському району 15.08.2025 року укладено з КП «Градпроект» договір на надання послуг №72 з розробки проекту землеустрою щодо організації і становлення меж території природно-заповідного фонду парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк залізничної станції Запоріжжя-2».

Встановлено, що в 2021 році ФОП ОСОБА_1 було розроблено та затверджено Департаментом інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради проєкт утримання та реконструкції парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк по вулиці Кремлівській», який розташований по вул. Сергія Синенка у м. Запоріжжі».

Встановлено, що рішеннями Запорізької міської ради від 04.12.2024 року №24 та від 26.06.2025 року №11 було внесено зміни до рішення Запорізької міської ради від 22.12.2023 року №60 «Про затвердження Програми «Про фінансування природоохоронних заходів за рахунок екологічних надходжень на 2024-2026 роки», згідно якого заплановано фінансування за рахунок бюджету міської територіальної громади на розробку проєкту землеустрою з організації та встановлення меж території природно-заповідного фонду парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Алея Слави», «Парку залізничної станції Запоріжжя-2» «Парку ім. Шевченка».

Згідно листа КП «Титан» від 25.07.2025 року №1256/04-01 парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення - парк Енергетиків: охоронне зобов'язання від 11.07.2024 року №215; наказ від 04.07.2024 року №43-0 «Про затвердження Положення про парк -пам'ятку садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк Енергетиків»; Положення «Про парк-пам'ятку садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк Енергетиків», площею 10,6 га; у 2016 році ДП «Науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» розроблено проект землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду: пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення - парк Енергетиків на території Дніпровського району м. Запоріжжя. Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк Придніпровський» («Парк по вул. Кремлівській»); охоронне зобов'язання від 02.12.2024 року №231; наказ від 02.12.2024 року №75-0 «Про затвердження Положення про парк - пам'ятку садово-паркового мистецтва місцевого значення «Придніпровський»; Положення «Про парк-пам'ятку садово-паркового мистецтва місцевого значення «Придніпровський» площею 6,5 га.

Відповідно до пунктів 1, 4, 7 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 року №275, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів. Основними завданнями Держекоінспекції є, окрім іншого, здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства, зокрема, щодо: охорони земель, надр; охорони і використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду. Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань, у тому числі, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади щодо додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні; звертається до суду із позовом, зокрема, щодо: визнання протиправними дій чи бездіяльності фізичних і юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, органів державної влади та місцевого самоврядування, їх посадових осіб, про визнання недійсними індивідуальних актів або їх окремих частин, правочинів, що порушують вимоги законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію Південного округу (Запорізька та Херсонська області), затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 20.02.2023 року №31, Державна екологічна інспекція Південного округу (Запорізька та Херсонська області) є міжрегіональним територіальним органом Держекоінспекції України та їй підпорядковується. Повноваження Інспекції поширюються на територію Автономної Республіки Крим, Запорізької та Херсонської областей, міста Севастополя, внутрішні морські води, територіальне море, виключну (морську) економічну зону України, континентальний шельф України та лимани. Основними завданнями Інспекції є реалізація повноважень Держекоінспекції у межах відповідної території. Інспекція проводить перевірки та складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов'язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням. Інспекція звертається до суду із позовом про визнання протиправними дій чи бездіяльності фізичних і юридичних осіб, фізичних осіб підприємців, органів державної влади та місцевого самоврядування, їх посадових осіб; про визнання недійсними індивідуальних актів або їх окремих частин, правочинів, що порушують вимоги законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Інспекція наділена повноваженнями вносити у встановленому порядку територіальним органам центральних органів виконавчої влади, місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування вимоги щодо приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень з питань, що належать до компетенції Інспекції.

Відповідно до ч.5 с.12, частин 4, 5 ст.38 Закону України «Про природно-заповідний фонд» управління територіями та об'єктами природно-заповідного фонду, для яких не створюються спеціальні адміністрації, здійснюється підприємствами, установами та організаціями, у віданні яких перебувають ці території та об'єкти. Утримання та реконструкція парків-пам'яток садово-паркового мистецтва провадиться за проектами, що розробляються спеціалізованими науковими та проектними установами і затверджуються органами, у підпорядкуванні яких перебувають ці парки, за погодженням з, зокрема, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища - щодо парків-пам'яток садово-паркового мистецтва місцевого значення. Власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів, оголошених парками-пам'ятками садово-паркового мистецтва, беруть на себе зобов'язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження

Відповідно до п.37 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень сільських, селищних та міських рад віднесено вирішення питань щодо прийняття рішень про організацію територій і об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні, внесення пропозицій до відповідних державних органів щодо оголошення природних та інших об'єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам'ятками природи, історії або культури, які охороняються законом.

Відповідно до ст.13, ч.1 ст.20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до об'єктів благоустрою населених пунктів, серед іншого, належать парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики. Організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.

Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції не погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що Запорізькою міською радою не виконувалися вказані у Вимозі Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) від 04.07.2024 року №2685/03/06/2-34 вимоги.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що в межах своїх повноважень Запорізька міська рада вирішила питання про фінансування природоохоронних заході, зокрема, розробку проектів землеустрою з організації та встановлення меж території природно-заповідного фонду парків-пам'яток садово-паркового мистецтва місцевого значення, зокрема, «Парку Алея Слави»; «Парку залізничної станції Запоріжжя-2» «Парку і. Шевченка».

Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що всі вказані заходи мають фінансуватися з місцевого бюджету цільового призначення; розробка проектів утримання та реконструкції парків-пам'яток садово-паркового мистецтва місцевого значення не є швидким вирішенням питання, у тому числі за рахунок місцевого бюджету цільового призначення з урахуванням специфіки діяльності Запорізької міської ради як органу місцевого самоврядування.

Суд апеляційної інстанції не погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що умови Програми фінансування природоохоронних заходів (зі змінами), затвердженими Запорізькою міською радою не свідчить про те, що в межах її реалізації передбачається розробка проєктів утримання та реконструкції відповідних парків-пам'яток.

Відповідно до Указу Президента України в, який продовжується станом на момент розгляду справи.

Відповідно м. Запоріжжя вважається прифронтовою територією на основі офіційного переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ. Запорізька міська територіальна громада входить до переліку територій, де ведуться або можливі бойові дії, що автоматично прирівнює її до прифронтової зони.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 року №303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) в умовах воєнного стану» припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) юридичних та фізичних осіб, фізичних осіб - підприємців на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», крім позапланових заходів державного нагляду (контролю), які проводяться: за рішенням суду; за заявою суб'єкта господарювання, поданою до відповідного органу державного нагляду (контролю), про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням; для перевірки виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю). Протягом періоду воєнного стану дозволити проведення: 1) позапланових заходів державного нагляду (контролю) юридичних та фізичних осіб, фізичних осіб - підприємців відповідним органам державного нагляду (контролю) з підстав, визначених абзацами п'ятим та восьмим ч.1 ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», за наявності загрози, що має негативний вплив на життя та здоров'я людини, навколишнє природне середовище, забезпечення безпеки держави, для виконання міжнародних зобов'язань України, а також з підстав, визначених абзацом дев'ятим ч.1 ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та абзацом одинадцятим ч.3 ст.19 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», за рішеннями центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах.

Відповідно до абзацу 6 ст.2, абзаців 5, 8, 9 ч.1 ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» заходи контролю здійснюються органами державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів у частині додержання вмісту рідкого біопалива (біокомпонентів) у паливі моторному і паливі моторному альтернативному та/або його відповідності критеріям сталості, державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду), державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення, державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки, державного контролю за додержанням законодавства у сфері моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів, державного нагляду (контролю) у сфері державних резервів у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зокрема державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації - з урахуванням особливостей, встановлених Повітряним кодексом України, нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання (Авіаційними правилами України), та міжнародними договорами у сфері цивільної авіації. Підставами для здійснення позапланових заходів є: звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу; доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб'єктів господарювання у відповідній сфері у зв'язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави; настання аварії, пожежі, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.

Як вбачається з текстів наказів про здійснення планової перевірки Державна екологічна інспекція Південного округу (Запорізька та Херсонська області) керувалася ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та Порядком контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органами місцевого самоврядування

Відповідно до ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про природно-заповідний фонд.

Згідно пунктів 5, 7 Порядку контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.1999 року №339 міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, їх територіальні органи здійснюють контроль відповідно до повноважень та у порядку, визначеному законодавством. На вимогу органу, що здійснює контроль, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад мають надавати інформацію про виконання окремих делегованих повноважень.

Суд апеляційної інстанції вважає, що постанова Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 року №303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) в умовах воєнного стану», якою припинено проведення планових заходів державного нагляду (контролю) юридичних осіб, якою є Запорізька міська рада, на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», стосується проведення планових перевірок Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька Херсонська області).

Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що Запорізької міською радою вживалися всі необхідні заходи в межах своїх повноважень щодо виконання вимоги Державна екологічна інспекція Південного округу (Запорізька та Херсонська області) від 04.07.2024 року №2685/03/06/2-34.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід скасувати, як таке, що прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись статтями 315, 317, 321, 322 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Запорізької міської ради - задовольнити.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03.11.2025 року у адміністративній справі №280/7482/25 - скасувати.

Ухвалити нове рішення.

У задоволенні позовних вимог Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) до Запорізької міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вжити заходи із проведення робіт з розробки проектів утримання та реконструкції парків-пам'яток садово-паркового мистецтва - відмовити.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя О.М. Лукманова

суддя Л.А. Божко

суддя Ю. В. Дурасова