Ухвала від 03.04.2026 по справі 600/238/21-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

03 квітня 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/238/21-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лелюка О.П., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

У провадженні Чернівецького окружного адміністративного суду перебувала справа №600/238/21-а за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 09 квітня 2021 року, яке набрало законної сили, адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправною відмову Управління соціального захисту населення Путильської районної державної адміністрації щодо здійснення ОСОБА_1 як учаснику бойових дій і перерахунку та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, у відповідності до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Зобов'язано Управління соціального захисту населення Путильської районної державної адміністрації здійснити ОСОБА_1 перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, як учаснику бойових дій, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, у відповідності до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та здійснити виплату недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, як учаснику бойових дій, відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 6800,00 грн.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 18 березня 2022 року задоволено заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження та замінено у виконавчому листі по справі №600/238/21-а Управління праці та соціального захисту населення Путильської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 0316305) на його правонаступника Управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області (код ЄДРПОУ 03196274).

До суду від представника ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №600/238/21-а.

В обґрунтування поданої заяви вказано про невиконання рішення суду у справі №600/238/21-а після набрання ним законної сили шляхом здійснення перерахунку щорічної разової грошової допомоги ОСОБА_1 до 5 травня за 2020 рік як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та виплати недоплаченої суми такої допомоги у розмірі 6800,00 грн.

Ухвалою суду від 23 лютого 2026 року задоволено заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у даній справі. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області подати безпосередньо до Чернівецького окружного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 09 квітня 2021 року у справі №600/238/21-а.

На виконання вказаної ухвали суду Управлінням ветеранської політики та соціального захисту населення Вижницької районної військової адміністрації Чернівецької області подано до суду звіт про виконання судового рішення, в якому вказано, що постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2021 року №902 (зі змінами) затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду. Цей Порядок визначає механізм використання коштів за програмою «Забезпечення виконання рішень суду» для забезпечення виконання рішень суду, прийнятих національними судами, а також виплати судового збору, виконавчих витрат і штрафів, накладених державним виконавцем відповідно до норм Закону України «Про виконавче провадження». Порядком передбачено пріорітетність напрямків для спрямування бюджетних коштів та черговість рішень.

Додатково у звіті зазначено, що для виконання судових рішень потрібно 3485743,00 млн грн, в той час як у рік в середньому фінансується 360000,00 грн, що становить 10 % від потреби. При цьому Управління ветеранської політики та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації (районної військової адміністрації) щомісячно надає потребу в коштах до Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації (обласної військової адміністрації) на виконання судових рішень, а тому такі виконуються в порядку черговості їх прийняття та при надходженні бюджетних коштів для забезпечення виконання рішень суду. Вказано, що станом на день подання до суду цього звіту коштів не вистачає.

З урахуванням наведеного представник Управління ветеранської політики та соціального захисту населення Вижницької районної військової адміністрації Чернівецької області вважає, що в діях останнього відсутній факт умисного невиконання рішення суду або ж вчинення дій, спрямовані на його умисне невиконання.

Розглянувши поданий звіт про виконання судового рішення у справі №600/238/21-а, суд зазначає наступне.

Згідно з абзацом 1 частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Абзацом 2 частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Отже, у разі, якщо спірним в адміністративній справі було питання обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання чи одержання соціальних виплат, то у випадку невиконання суб'єктом владних повноважень рішення суду у такій справі положеннями абзацу 2 частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України на суд покладається обов'язок установити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про його виконання.

Порядок розгляду адміністративним судом звіту про виконання судового рішення визначений, зокрема, статтею 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, відповідно до частини першої статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Як вбачається зі змісту звіту Управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області, останнім фактично не було виплачено позивачу суму недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком у розмірі 6800,00 грн у зв'язку з відсутністю відповідних бюджетних асигнувань з Державного бюджету України.

Стосовно наведеного суд звертає увагу на таке.

Згідно з частинами першою, другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

За приписами пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за бюджетною програмою «Забезпечення виконання рішень суду» (далі - бюджетні кошти), для забезпечення виконання рішень суду, прийнятих національними судами, в тому числі про відшкодування моральної шкоди, судових витрат, а також сплати виконавчих витрат і штрафів, накладених державним виконавцем відповідно до норм Закону України «Про виконавче провадження», визначений Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2021 року №902 (далі - Порядок №902),

Так, відповідно до пунктів 3, 4, 5, 6 Порядку №902 головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є Нацсоцслужба та її територіальні органи, регіональні органи соціального захисту населення, районні органи соціального захисту населення, центри з нарахування та здійснення соціальних виплат. Бюджетні кошти спрямовуються з дотриманням такої пріоритетності напрямів: 1) забезпечення виконання грошових зобов'язань, які виникли на підставі рішень на користь стягувача (далі - грошове зобов'язання), щодо якого винесено рішення, боржниками у виконанні яких визначено Мінсоцполітики та Нацсоцслужбу, а також відшкодування моральної шкоди та судових витрат, сплати виконавчого збору, витрат і штрафів, накладених державним виконавцем відповідно до норм Закону України «Про виконавче провадження»; 2) забезпечення виконання грошових зобов'язань щодо виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, визначених Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та “Про жертви нацистських переслідувань», боржниками у виконанні яких визначено регіональні органи соціального захисту населення, районні органи соціального захисту населення, центри з нарахування та здійснення соціальних виплат, територіальні органи Пенсійного фонду України, а також відшкодування моральної шкоди та судових витрат; 3) забезпечення виконання грошових зобов'язань щодо інших соціальних виплат (крім зазначених у підпункті 2 цього пункту), боржниками у виконанні яких визначено територіальні органи Нацсоцслужби, регіональні органи соціального захисту населення, районні органи соціального захисту населення, центри з нарахування та здійснення соціальних виплат; 3-1) забезпечення виконання грошових зобов'язань щодо нарахування і виплати допомоги застрахованим особам у розмірі 8 тис. гривень, що виплачувались відповідно до Законів України “Про надання допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» та “Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб'єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», боржниками у виконанні яких визначено Пенсійний фонд України та його територіальні органи; забезпечення сплати судових витрат, виконавчого збору, витрат і штрафів, накладених державним виконавцем відповідно до норм Закону України “Про виконавче провадження», боржниками у виконанні яких визначено територіальні органи Нацсоцслужби, Пенсійного фонду України (за напрямами, зазначеними у підпунктах 2 і 3-1 цього пункту), регіональні органи соціального захисту населення, районні органи соціального захисту населення, центри з нарахування та здійснення соціальних виплат; 5) забезпечення виконання грошових зобов'язань щодо виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та “Про жертви нацистських переслідувань», а також відшкодування моральної шкоди та судових витрат, які виникли на підставі рішень суду, прийнятих національними судами, боржниками у виконанні яких визначено Пенсійний фонд України та/або територіальні органи Пенсійного фонду України; 6) забезпечення виконання грошових зобов'язань щодо призначення (нарахування) і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, передбаченої Законом України “Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України», боржниками у виконанні яких визначено Пенсійний фонд України та його територіальні органи, а також відшкодування судових витрат; 7) витрати на виплату і доставку передбачених цим пунктом виплат, що здійснюються одночасно з проведенням відповідної виплати (у разі проведення). Не допускається спрямування бюджетних коштів на здійснення видатків, які не пов'язані з напрямами, зазначеними в пункті 5 цього Порядку, та фінансуються за рахунок інших бюджетних програм.

Пунктом 7 Порядку №902 встановлено, що черговість виконання рішень визначається боржником за датою їх надходження до боржника, в межах однієї дати - за датою набрання рішенням законної сили, якщо рішення, які виконуються за датою набрання ними законної сили, прийнято стосовно декількох позивачів, - за прізвищами в алфавітному порядку.

Боржник формує окремі списки за черговістю виконання рішень відповідно до пріоритетності спрямування коштів, визначеної пунктом 5 цього Порядку (пункт 8 Порядку №902).

Відповідно до абзаців 1, 2 пункту 9 Порядку №902 розподіл бюджетних коштів між боржниками здійснюється Мінсоцполітики з дотриманням пріоритетності напрямів пропорційно потребі в забезпеченні виконання рішень на підставі інформації, наданої Мінсоцполітики Нацсоцслужбою, Пенсійним фондом України та регіональними органами соціального захисту населення за встановленою Мінсоцполітики формою. Регіональні органи соціального захисту населення розподіляють бюджетні кошти між районними органами соціального захисту населення та центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат з дотриманням пріоритетності їх спрямування пропорційно потребі в забезпеченні виконання рішень на підставі інформації, сформованої відповідно до черговості.

Пунктом 10 Порядку №902 передбачено, що боржник перераховує кошти стягувачу відповідно до визначених пріоритетності та черговості виконання рішень (списків). Під час визначення потреби в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень на наступний місяць обов'язково враховується залишок непогашених грошових зобов'язань за рішеннями під час формування боржником окремих списків на наступний місяць. Боржник бере бюджетні зобов'язання та проводить платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, установлених кошторисом.

Згідно з пунктом 11 Порядку №902 районні органи соціального захисту населення та центри з нарахування та здійснення соціальних виплат щомісяця до 5 числа подають регіональним органам соціального захисту населення інформацію про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень, підготовлену відповідно до пріоритетності з дотриманням черговості їх виконання за встановленою Мінсоцполітики формою.

Пунктами 12-15 Порядку №902 передбачено, що регіональні органи соціального захисту населення узагальнюють отриману від районних органів соціального захисту населення та центрів з нарахування та здійснення соціальних виплат інформацію про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень і не пізніше ніж протягом п'яти робочих днів подають Мінсоцполітики узагальнену інформацію про потребу в бюджетних асигнуваннях на зазначені цілі в розрізі адміністративно-територіальних одиниць. Мінсоцполітики після надходження від регіональних органів соціального захисту населення узагальненої інформації про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень не пізніше ніж протягом трьох робочих днів перераховує бюджетні кошти регіональним органам соціального захисту населення відповідно до розподілу бюджетних коштів у межах помісячного розпису асигнувань. Регіональні органи соціального захисту населення не пізніше ніж протягом наступного робочого дня перераховують бюджетні кошти на рахунки районних органів соціального захисту населення та центрів з нарахування та здійснення соціальних виплат відповідно до розподілу бюджетних коштів. Районні органи соціального захисту населення та центри з нарахування та здійснення соціальних виплат протягом трьох робочих днів перераховують бюджетні кошти на рахунки стягувачів, відкриті в установі уповноваженого банку.

Зміст наведених норм свідчить про те, що виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, визначених Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», здійснюються виключно за рахунок коштів державного бюджету за бюджетною програмою «Забезпечення виконання рішень суду». Фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості зазначеного виду виплати, відбувається в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили, а якщо рішення, які виконуються за датою набрання ними законної сили, прийняті стосовно декількох позивачів, - за прізвищами в алфавітному порядку.

Водночас суд зауважує, що виділення коштів з державного бюджету на фінансування бюджетної програми з виплати разової грошової допомоги до 5 травня не залежить від волі окремого керівника регіонального органу соціального захисту населення, а тому невиконання судового рішення в частині виплати стягувачу разової грошового допомоги до 5 травня відбувається з причин, які не залежать від регіонального органу соціального захисту населення.

Фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення регіональним органом соціального захисту населення можливе за умови наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що в Управління ветеранської політики та соціального захисту населення Вижницької районної військової адміністрації Чернівецької області відсутня можливість самостійно формувати бюджет та виділяти кошти із державного бюджету на фінансування виплат разових допомог. Покладені судом зобов'язання на суб'єкта владних повноважень в частині саме виплати разової грошової допомоги до 5 травня можуть бути виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на регіональний орган соціального захисту населення, лише після надходження відповідних коштів з Державного бюджету України.

Верховний Суд у своїй постанові від 31 серпня 2023 року по справі №560/16807/21 наголосив, що оскільки територіальний орган Пенсійного фонду України є органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, то він повинен враховувати приписи статті 116 Бюджетного кодексу України, які забороняють взяття бюджетних зобов'язань за відсутності відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків за відсутності бюджетних призначень, та Порядку, яким узгоджено механізм забезпечення виконання взятих на себе державою зобов'язань з приписами бюджетного законодавства.

Відтак, невиконання судового рішення Управлінням ветеранської політики та соціального захисту населення Вижницької районної військової адміністрації (Управлінням праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області) в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Суд враховує, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, необхідно виважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи. Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.

Посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції визнається заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист. Специфіка застосування штрафної санкції полягає в тому, що вона накладається на керівника суб'єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює. Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту. Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про наявність вини, тобто умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях посадової особи суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення саме цієї посадової особи від виконання рішення суду.

Між тим, як неодноразово наголошував Верховний Суд у своїх постановах від 24 січня 2018 року у справі №405/3663/13-а, від 21 листопада 2018 року у справі №373/436/17, від 07 листопада 2019 року у справі №420/70/19, від 19 лютого 2020 року у справі №821/1491/17, від 23 квітня 2020 року у справі №560/523/19, від 15 травня 2020 року у справі №812/1813/18, від 21 травня 2020 року у справі №310/6910/16-а та ін., невиконання боржником судового рішення в частині виплати грошових коштів стягувачу за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Розглянувши звіт Управління ветеранської політики та соціального захисту населення Вижницької районної військової адміністрації Чернівецької області про виконання судового рішення від 09 квітня 2021 року у справі №600/238/21-а, суд зауважує, що обставини, повідомлені у поданому до суду звіті, свідчать про те, що відповідачем як суб'єктом владних повноважень було вжито належних заходів, спрямованих на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 09 квітня 2021 року у справі №600/238/21-а, яке набрало законної сили, однак невиплата позивачу у повному обсязі разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік зумовлена виключно відсутністю необхідних бюджетних асигнувань, які мали би бути виділені з державного бюджету на цю мету. Обставини фактичної не виплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня пов'язані виключно з відсутністю фінансування на ці потреби, а не з умисним невиконанням судового рішення з боку Управління ветеранської політики та соціального захисту населення Вижницької районної військової адміністрації (Управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області).

З огляду на викладене, суд приймає звіт про виконання судового рішення у справі №600/238/21-а.

Керуючись статтями 243, 248, 382, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Управління ветеранської політики та соціального захисту населення Вижницької районної військової адміністрації Чернівецької області про виконання судового рішення у справі №600/238/21-а за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Апеляційну скаргу на дану ухвалу може бути подано до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя О.П. Лелюк