Рішення від 03.04.2026 по справі 320/1490/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2026 року справа № 320/1490/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Янківської В.П.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльність протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

установив:

13.01.2024 до Київського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , у якому просив суд:

- визнати неправомірною бездіяльність відповідача в частині не розгляду по суті поданої позивачем Заяви про надання йому статусу учасника бойових дій від 07.12.2023 року, а саме : не вивчення відповідачем документів, доданих позивачем до цієї Заяви, не заслуховування відповідачем з цього приводу позивача та його свідків, а також - не винесення відповідачем відповідного рішення по поданій позивачем Заяві від 07.12.2023 року;

- зобов'язати відповідача прийняти до розгляду по суті подану позивачем Заяву про надання йому статусу учасника бойових дій від 07.12.2023 року, а саме : вивчити документи, що додані позивачем до цієї Заяви, заслухати з цього приводу позивача, разом з його свідками та винести відповідне рішення по Заяві позивача від 07.12.2023 року згідно норм “Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України», затвердженого ПКМУ № 413 від 20 серпня 2014 року.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.02.2024 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду 13.05.2024 справу №320/1490/24 передано голові Київського окружного адміністративного суду для видання розпорядження про передачу даної адміністративної справи за підсудністю до Черкаського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року справу прийнято до провадження.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що після звільнення з військової служби звернувся до військової частини з метою надання довідки про участь в бойових діях, на що отримав відмову від командування в/ч НОМЕР_1 , тому вважає що бездіяльність по неналежному розгляду заяви протиправною та просить суд зобвязати ВЧ розглянути його заяву в належний спосіб.

Відповідач відзив до суду не надав, хоча належним чином повідомлений про розгляд справи через систему Електронний суд.

Судом встановлено такі фактичні обставини справи.

Згідно витягу з наказу № 3 від 25.02.2023 року позивач був зарахований до списків особового складу військової частини НОМЕР_2 на посаду стрільця 2 відділення 2 взводу 1 стрілецької роти, а відповідно до витягу з наказу № 110 від 20.04.2023 року звільнений з військової служби у відставку та виключений зі списків особового складу військової частини НОМЕР_2 Збройних Сил України за станом здоров'я.

У позові зазначає, що після звільнення з військової служби військової частини НОМЕР_2 позивач з проханням звернувся до своєї ВЧ з метою надання довідки про участь в бойових діях, на що отримав відмову від командування в/ч НОМЕР_2 , з огляду на відсутність відповідних документальних підтверджень участі в бойових діях, що унеможливило подання відповідної заяви саме до ТЦК СП, бо в ТЦК СП передусім вимагають надання саме довідки про участь в бойових діях. Позивач зазначає, що у нього було досить інших документальних підтверджень, разом зі свідками певних подій, щоб прийняти рішення самостійно подавати відповідну заяву з комплектом документів до відповідної комісії з проханням надання статусу УБД, що також відповідає нормам «Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України» (Далі - Порядок), затвердженого ПКМУ № 413 від 20 серпня 2014 року.

З метою з'ясування до якої саме комісії потрібно подавати відповідну заяву про отримання статусу УБД, на адресу Міністерства Оборони України позивачем було подано відповідний інформаційний запит та від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшла відповідь № 760/1/33373 від 12.12.2023 року про те , що , військова частина НОМЕР_2 підпорядковується Регіональному управлінню СТрО « ІНФОРМАЦІЯ_2 », а відповідно - прийняття рішення щодо надання статусу учасника бойових дій буде прийматися Комісією військової частини НОМЕР_1 АДРЕСА_1 з питань розгляду матеріалів визнання учасниками бойових дій. Враховуючи отриману інформацію, на електронну адресу Сил ТРО 07 грудня 2023 було направлено завірену електронним підписом, Заяву про надання статусу учасника бойових дій з відповідним комплектом документів в додатках.

У відповідь на подану заяву від Відповідача надійшов лист № 1433/2/1/1915 від 19.12.2023 року, з листом військової частин НОМЕР_2 від 18 грудня 2023 року №1676/3750 щодо неможливості надання довідки про участь Позивача в бойових діях, замість винесення відповідного рішення по суті, обмежившись листом № 1433/2/1/1915 від 19.12.2023 року.

Позивач вважає, що відповідач згідно положень Порядку № 413 п. 19: « 5. Рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається : комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, ...Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб стосовно яких вони подані, свідків та в місячний строк із дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій», а головне не було винесено відповідного рішення, яке можливо оскаржувати в суді.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з такого.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-XII (далі - Закон № 3551-XII) учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Згідно з п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону №3551-XII учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Відповідно до ч. 1 ст .6-1 Закону №3551-XIIУ період дії воєнного стану під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особам, зазначеним в абзаці першому пункту 19 частини першої статті 6 цього Закону (крім військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних) Служби безпеки України та осіб, які входять до складу розвідувальних органів України), які брали участь у виконанні бойових (службових, спеціальних) завдань у районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях, статус учасника бойових дій надається незалежно від тривалості виконання таких завдань на підставі відомостей, що підтверджують виконання особою таких завдань (далі - Відомості), у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та з урахуванням положень цієї статті.

Порядок надання статусу учасника бойових дій (крім осіб, особливості набуття статусу учасника бойових дій якими визначені у статті 6-1 цього Закону) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, визначаються Кабінетом Міністрів України. Райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України, а райони здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях - відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України". Порядок позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, зазначених в абзаці першому цього пункту, визначає Кабінет Міністрів України.

Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (далі - Порядок № 413).

Відповідно до внесених постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2023 року № 887 змін до Порядку №413 з 24 серпня 2023 року статус учасника бойових дій надається на підставі довідки за формою згідно додатку 6 до цього ж Порядку (далі -довідка), виготовленої на підставі документів, які підтверджують безпосередню участь особи у заходах, - бойових донесень, журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтових журналів, польотних листів, книг служби, наказів про залучення до таких заходів, відомостей про виконання розвідувальних заходів, або довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва).

За приписами п. 4 Порядку №413 підставою для надання заявникам статусу учасника бойових дій є для заявників з числа осіб, зазначених в абзаці першому пункту 19 частини першої статті 6 Закону, статус учасника бойових дій надається в разі залучення їх до проведення антитерористичної операції та здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах їх проведення на підставі документів, зазначених у підпунктах 1 та 2 цього пункту.

Пунктом 19 Порядку № 413 визначено, що рішення про надання (відмову у наданні) статусу учасника бойових дій приймається комісіями - стосовно заявників з числа осіб, зазначених у пунктах 19 і 20 частини першої статті 6 Закону.

Комісії розглядають документи, у разі потреби заслуховують пояснення заявників, стосовно яких вони подані, свідків та в місячний строк із дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав комісії повертають документи до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання та повторного подання на розгляд комісій протягом 10 календарних днів.( п. 20 Порядку № 413).

Згідно п. 24 Порядку №413, Комісія або міжвідомча комісія відмовляє заявнику в наданні статусу учасника бойових дій у разі:

1) відсутності правових підстав для надання статусу учасника бойових дій;

2) відсутності необхідних документів, визначених пунктом 4 цього Порядку;

3) подання недостовірної інформації;

4) наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення заявником умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину під час участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Відповідно до змісту п. 14 Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни та вирішення спірних питань щодо зарахування окремих періодів служби до вислуги років, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 10 листопада 2022 року №369, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 21 листопада 2022 року за № 1441/38777 (далі Положення №369), Комісії зобов'язані: приймати до розгляду заяви осіб, клопотання командира (начальника) військової частини (органу, підрозділу) або іншого керівника підприємства, установи та організації про визнання їх учасниками бойових дій, учасниками війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; реєструвати заяви, клопотання в спеціальній книзі обліку; розглядати заяви, клопотання та інші документи в місячний строк з дня їх отримання; самостійно або через відповідні підрозділи служб персоналу (кадрових центрів), соціального забезпечення територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки робити запити до відповідних архівних установ (за потреби), про що повідомляти заявника; заслуховувати (за потреби) пояснення осіб, які подали заяви, свідків, досліджувати інші докази особистої участі заявника в бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (сил); доводити рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві, до відома громадянина в письмовій формі, а також роз'яснювати порядок його оскарження; проводити засідання Комісії не рідше ніж один раз на місяць (за наявності документів); розглядати документи стосовно визнання учасниками бойових дій, учасниками війни відповідно до частини першої статті 6 та статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а в разі: надходження документів, розгляд яких не належить до повноважень Комісій, визначених пунктами 6-13 цього Положення, повертати їх заявнику або надсилати за належністю відповідному органу чи посадовій особі, без винесення таких документів на розгляд Комісії, про що повідомляти заявника з відповідними роз'ясненнями; відсутності підстав для визнання осіб учасниками бойових дій, учасниками війни, що підтверджуються документами, відмовляти таким особам у визнанні їх учасниками бойових дій, учасниками війни; виявлення розбіжностей або неточностей у наданих документах, повертати їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, організацій та підприємств чи особисто заявникам разом з письмовим обґрунтуванням з метою подальшого доопрацювання.

За змістом п. 15 Положення №369, Комісії приймають рішення про визнання осіб учасниками бойових дій на підставі таких документів, зокрема:

(пп.9) для осіб, які брали участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах їх проведення не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах їх проведення:

довідка про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення;

витяги з наказів Генерального штабу Збройних Сил України про залучення до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях;

витяги з наказів Командувача об'єднаних сил, командирів оперативно-тактичних угруповань про прибуття до районів здійснення цих заходів;

витяги з наказів Командувача об'єднаних сил, командирів оперативно-тактичних угруповань про вибуття з районів здійснення цих заходів - для осіб, статус яким надається за сукупністю днів перебування в районах їх проведення;

документи про направлення у відрядження до районів здійснення цих заходів;

(пп.10) для осіб, які залучалися до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях на строк менше ніж 30 календарних днів:

документи, зазначені в підпункті 9 цього пункту;

витяги з бойових наказів, бойових розпоряджень, бойових донесень (журналів бойових дій, оперативних завдань), які підтверджують факт безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, проведення розвідувальних заходів;

(пп.12) для військовослужбовців, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, за умови виконання ними особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань, проведення розвідувальних заходів, зокрема які отримали травми (поранення, контузії, каліцтва),- довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

До зазначеної довідки за власним бажанням особою можуть додаватись інші документи, які містять докази та підтверджують факт виконання особою особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань, серед них:

витяги (копії) бойових донесень;

витяги (копії) з журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки);

витяги (копії) з вахтових журналів;

копії польотних листів;

довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва);

копії рапортів командирів підрозділів (груп), екіпажів кораблів (катерів, суден забезпечення, літаків, вертольотів) про виконання бойових (службових) завдань (знищення, захват техніки або живої сили противника);

витяги з наказів Генерального штабу Збройних Сил України, командирів (начальників) органів військового управління, військових частин (органів, підрозділів), установ та закладів, Командувача об'єднаних сил, командувачів угруповань військ, командирів оперативно-тактичних угруповань про прибуття

(вибуття) до (з) районів виконання бойових (службових) завдань;

витяги з наказів (по стройовій частині) командирів (начальників) органів військового управління, військових частин (органів, підрозділів), установ та закладів угруповань про прибуття (вибуття) до (з) районів виконання бойових (службових) завдань;

документи про направлення у відрядження до (з) районів виконання бойових (службових) завдань та інші.

Судом встановлено, що після звільнення з військової служби позивач звернувся до Комісії Сил ТРО України із заявою про надання статусу учасника бойових дій (а.с.8, предмет позову).

На дану заяву позивач отримав відповідь на бланку ВЧ НОМЕР_3 № 1676\3750 від 18 грудня 2023 року від ВЧ НОМЕР_1 про те, що у ВЧ НОМЕР_3 не видавалися бойові розпорядження, бойові накази, які б підтверджували факт залучення чи безпосередню участь сержанта ОСОБА_1 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України, а також відсутні записи, які б підтверджували б участь сержанта ОСОБА_1 у таких заходах у бойових донесеннях, журналах бойових дій, відсутні відомості про виконання ним будь-яких бойових завдань на підставі бойових наказів, розпоряджень. Тому підстав для надання гр. ОСОБА_1 . Довідки про безпосередню участь особи у заходах , необхідних для забезпечення оборони України.

Далі, позивач звернувся з інформаційним запитом від 15.11.2023 до Міністерства оборони України.

На таку заяву відповідач отримав відповідь від МОУ про те, що « Окремі підрозділи військової частини НОМЕР_4 у березні- квітня 2022 року брали участь у бойових діях у районі АДРЕСА_2 . Підрозділ, в кому проходив військову службу сержант ОСОБА_2 , до участі у вказаних бойових діях не залучався. У військовій частині НОМЕР_2 відсутня інформація про бойові розпорядження, або журнали бойових дій, які відображають події, які відбулися на блок-посту, що був розташований на АДРЕСА_3 . Військова частина НОМЕР_2 не є розпорядником щодо того чи відносився ППД військової частини НОМЕР_2 , а також блок-пост, на яких несли чергування військовослужбовці частини НОМЕР_2 , період лютого-березня 2022 року до зони бойових дій. У журналах бойових дій, бойових розпорядженнях частини НОМЕР_2 або наказах військової частини НОМЕР_2 не відображалась інформація протягом лютого-березня 2022 року щодо неодноразових факті обстрілу блок-посту, що був розташований на виїзді з Києва з боку невідомих осіб, а також факти наявності роботи над означеним блок-постом невідомих безпілотників. 5. У журналах бойових дій, бойових розпорядженнях або наказах військової частини НОМЕР_2 не відображалась інформація протягом лютого-березня 2022 року щодо замінування підрозділом, в якому проходив службу сержант ОСОБА_2 , траси Одеса-Київ».

Від військової частини НОМЕР_5 позивач отримав відповідь на інформаційний запит про те, що у Командуванні Сил територіальної оборони Збройних Сил України опрацьовано Ваш інформаційний запит стосовно отримання статусу учасника бойових дій. За результатами опрацювання повідомляє, що позивачу потрібно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки в якому він перебуває на обліку з відповідною заявою та комплектом документів, а саме: -довідка про безпосередню участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України; -згода на збір та обробку персональних даних; -2 кольорові фотокартки розміром 3х4 на матовому папері, зображення обличчя має займати 65-70% фотокартки.

Також у листі-відповіді повідомлено , що військова частина НОМЕР_2 підпорядковується Регіональному управлінню СТРО " ІНФОРМАЦІЯ_2 », таким чином прийняття рішення щодо надання статусу учасника бойових дій буде прийматися Комісією військової частини НОМЕР_1 АДРЕСА_1 з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій.

Суд наголошує, що предметом розгляду даної справи є бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви від 07.12.2023 про надання статусу учасника бойових дій.

Бездіяльність - це пасивна форма поведінки, що полягає у невиконанні особою дій, які вона повинна була і могла вчинити згідно із законом, договором або посадовими обов'язками.

Натомість суд зауважує, що відповідачем розглянута заява та надана відповідь, про що зазначено вище, а тому бездіяльність відповідача у будь-якій формі відсутня.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача вчинити дії, а саме розглянути заяву та винести рішення відповідно до «Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України», затвердженого ПКМУ № 413 від 20 серпня 2014 року.

Суд наголошує, що підставою для надання статусу учасника бойових дій для осіб, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, є довідка за формою згідно з додатком 6 до Порядку №413.

Натомість суд дослідив, що позивач безпосередньо до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій відповідача не звертався (матеріали справи таких доказів не містять), а тому відповідно не надходили від командирів військових частин НОМЕР_3 та НОМЕР_6 документи, необхідні для надання позивачу статусу учасника бойових дій.

При цьому, у разі неподання командиром військової частини до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, військовослужбовець може самостійно звернутися до відповідної комісії.

За таких обставин, ураховуючи приписи пункту 8 Порядку №413, позивач міг та повинен був самостійно звернутися до відповідної комісії за отриманням статусу учасника бойових дій, а не оскаржувати до суду бездіяльність командира військової частини щодо неподання до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій.

Водночас, матеріали справи не містять доказів того, що позивач відповідно до пункту 8 Порядку №413 звертався до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій із заявою про надання статусу учасника бойових дій, та щодо позивача відповідною комісією не приймалося рішення про надання або про відмову у наданні статусу учасника бойових дій.

При цьому, наявні у справі інформаційні запити, та заява від 07.12.2023 за своїм змістом не є зверненням про надання позивачу статусу учасника бойових дій.

На думку суду, звернення позивача з цим позовом є передчасним та на момент звернення до суду право позивача на отримання статусу учасника бойових дій не є порушеним, позаяк позивач не дотримав встановленого законодавством порядку отримання статусу учасника бойових діях, тобто безпосередньо не звертався до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій із заявою про надання статусу учасника бойових дій, та щодо позивача відповідною комісією не приймалося рішення про надання або про відмову у наданні статусу учасника бойових дій.

Суд наголошує на тому, що у межах цієї справи неможливе вирішення спору в частині того, чи має право позивач на отримання статусу учасника бойових дій, адже такий спір може виникнути лише після безпосереднього звернення позивача до відповідної комісії із заявою та прийняття саме комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (тобто, суб'єктом владних повноважень, наділеним дискреційними повноваженнями щодо прийняття рішення про надання статусу учасника бойових дій) відповідного рішення, яке може бути оскаржене до суду.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що порушень законодавства з боку відповідача, про які стверджує позивач, судом не встановлено, а матеріали справи відомостей про такі не містять,

Зважаючи на наведене, суд дійшов переконання про відсутність правових підстав для визнання протиправними: бездіяльності та зобов'язання вчинити дії відповідача.

З огляду на викладене у своїй сукупності, суд доходить висновку про безпідставність заявлених вимог та про відсутність правових підстав для задоволення цього позову.

На підставі вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та встановлених обставин, суд дійшов висновку, що позиція позивача зі спірних питань є помилковою та такою, що не відповідає положенням законодавства України, яке регулює спірні правовідносини в період воєнного стану у державі, та/або фактичним обставинам справи.

Частиною 1 ст. 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частинами 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, системно проаналізувавши приписи законодавства України та надавши оцінку наявним у справі доказам та основним доводам сторін, суд дійшов висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд

вирішив:

Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 .

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Валентина ЯНКІВСЬКА