Рішення від 03.04.2026 по справі 580/672/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2026 року справа № 580/672/26

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, Майдан Свободи, Держпром, 3 під. 2 пов.) в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 230750001890 від 20.01.2026 про відмову у здійсненні переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком державного службовця, відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області призначити та здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 з 13.11.2023 року, пенсії державного службовця, відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу», від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, у розмірі 60 відсотків від заробітної плати, зазначеної в довідках Черкаської обласної державної адміністрації, а саме в довідці про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за формою згідно з додатком 4 постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, станом на дату звернення, а саме за вересень 2024 року від 06.01.2026 №442/01/01.1-66 та в довідці про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, за формою згідно з додатком 6, постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, за місяць, що передує місяцю звернення, а саме за серпень 2024 року від 06.01.2026 №442/01/01.1-66.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до органів Пенсійного фонду України із заявою про переведення із пенсії за віком на пенсію державного службовця, відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII, у розмірі 60 відсотків від заробітної плати, зазначеної в довідках Черкаської обласної державної адміністрації, однак рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в в Харківській області №230750001890 від 20.01.2026 йому відмовлено у призначенні пенсії державного службовця. Вважає, що відмовою порушено його права, оскільки ним дотримано сукупність вимог, визначених частиною 1 статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-УПІ, а саме: щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби для збереження права на призначення пенсії, відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ після 01.05.2016.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 02.02.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, позовні вимоги не визнав, надавши відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, оскільки права позивача не порушував, а лише листом повідомив про результати розгляду його заяви. Тоді, як рішення про відмову у перерахунку пенсії прийнято Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області відзив на позовну заяву у встановлений судом строк не надав.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Позивач ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (пенсійне посвідчення серії НОМЕР_1 , видане 27.01.2022).

Згідно довідки Черкаської обласної державної адміністрації від 17.11.2023 №26872/01/03-26 стаж державної служби ОСОБА_1 станом на 08.04.2014 (дата звільнення) становить 25 років 7 місяців 21 день.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 у справі №580/12340/23, з урахуванням ухвали від 02.05.2024 про виправлення описки, позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 12.12.2023 №230750001890 про відмову ОСОБА_1 щодо переходу з пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію згідно Закону України «Про державну службу». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період його роботи з 26.02.1987 р. по 02.04.1991 на Городищенському РК ЛКСМ України. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.12.2023 про переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ “Про державну службу», та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду, зазначених у цьому рішенні. У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 11.03.2024 у справі №580/12340/23 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - повернуто особі, яка її подала.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 17.12.2024 у справі №580/10267/24 відмовлено повністю у задоволенні позову ОСОБА_1 до Черкаської обласної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.08.2025 у справі №580/10267/24 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Скасовано рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 17.12.2024 та ухвалено нове судове рішення, яким позов ОСОБА_1 до Черкаської обласної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії задоволено. Визнано протиправною відмову Черкаської обласної державної адміністрації у видачі ОСОБА_1 довідки про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за формою згідно з додатком 4 постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, станом на дату звернення, за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби) та довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, за формою згідно з додатком 6 постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII. Зобов'язано Черкаську обласну державну адміністрацію видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за формою згідно з додатком 4 постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, станом на дату звернення, за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби). Зобов'язано Черкаську обласну державну адміністрацію видати ОСОБА_1 довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, за формою згідно з додатком 6, постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ.

На виконання вищевказаної постанови, Черкаською обласною державною адміністрацією видано позивачу довідку про складові заробітної плати для державного службовця, який до 01 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за формою згідно з додатком 4, постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, станом на дату звернення (вересень 2024) та довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, за формою згідно з додатком 6, постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, за місяць, що передує місяцю звернення (серпень 2024).

12.01.2026 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про перехід із пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 20.01.2026 №230750001890, що прийнято в порядку екстериторіальності, відмовлено у здійсненні переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком державного службовця, відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993. У рішенні зазначено, що відповідно до п.4 Постанови № 622 від 14.09.2016 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», посадовий оклад, надбавка за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби). Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. До заяви ОСОБА_1 залучені довідку про складові заробітної для державного службовця, який до 1 січня 2024р. працював та звільнився з державних органів та довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій поевд державних службовців, в яких зазначена заробітна плата станом на вересень 2024 року. Враховуючи вищевикладене, вирішено відмовити ОСОБА_1 , в перерахунку пенсії - перехід з пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», у зв'язку з відсутністю підстав для проведення зазначеного перерахунку.

Листом від 21.01.2026 №2300-0501-8/4609 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повідомило позивача про результати розгляду його заяви від 12.01.2026.

Не погоджуючись з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 20.01.2026 №230750001890, про відмову у здійсненні переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком державного службовця, відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993, позивач звернувся до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд враховує, що спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законами України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ), «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон №889-VIII).

Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначались Законом № 3723-ХІІ, а з 01.05.2016 - Законом 889-VIII.

Частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ було передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 90 Закону № 889-VIII, який набрав чинності з 01.05.2016, передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При цьому законодавець визначив певні умови, за дотримання яких в осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 попереднього Закону.

Так, відповідно до п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VІІІ для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Системний аналіз викладених правових норм дозволяє стверджувати, що Законом №3723-ХІІ було передбачено призначення державним службовцям пенсії за віком.

Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону №889-V111 передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-Х11, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Суд звертає увагу на те, що згідно довідки Черкаської обласної державної адміністрації від 17.11.2023 №26872/01/03-26 стаж державної служби ОСОБА_1 станом на 08.04.2014 (дата звільнення) становить 25 років 7 місяців 21 день, що відповідачами не заперечується.

Відтак, оскільки позивач отримує пенсію за віком на загальних підставах, має стаж на посаді державної служби понад 20 років (станом на 01.05.2016), суд констатує, що позивач має право на призначення пенсії згідно зі статтею 37 Закону №3723-XII, а тому відповідно наявні правові підстави для переведення позивача з пенсії, призначеної йому відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію державного службовця відповідно до Закону № 3723-XII.

Водночас, відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від заробітної плати, з якої сплачено страхові внески - якщо перед зверненням за пенсією особа працювала, або у тому ж відсотковому розмірі від заробітної плати працюючого державного службовця - якщо на час звернення за пенсією особа не є державним службовцем.

Оскільки на момент звернення із заявою позивач не є державним службовцем, то його пенсія має обчислюватися з розміру 60 відсотків від заробітку працюючого на відповідній посаді державного службовця.

Згідно із пунктом 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 (далі - Порядок №662), пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

Абзацом шостим цієї постанови визначено, що за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Абзац шостий пункту 4 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 823 від 12.07.2024 - застосовується з 1 січня 2024 року.

Матеріалами справи підтверджено, та не спростовано відповідачами, що до заяви від 12.01.2026 про перехід на пенсію державного службовця позивач додав:

- довідку про складові заробітної плати для державного службовця, який до 01 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за формою згідно з додатком 4, постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, станом на дату звернення (вересень 2024);

- довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, за формою згідно з додатком 6, постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622, за місяць, що передує місяцю звернення (серпень 2024).

Зазначені довідки видані Черкаською обласною державною адміністрацією на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.08.2025 у справі №580/10267/24 саме у відповідності до абзацу шостого пункту 4 Порядку №662 в редакції Постанови № 823, з огляду на те, що позивач має більше як 20 років (25 років 7 місяців 21 день) стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців і не перебував на державній службі.

З огляду на встановлене, суд вважає доводи позивача обгрунтованими, а позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 230750001890 від 20.01.2026 щодо відмови у переведенні на пенсію державного службовця такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 145 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

На підставі частини 3, абзацу 2 частини 4 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

У ході розгляду даної справи було встановлено, що для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, рішенням якого позивачу відмовлено у переведенні на пенсію державного службовця.

Отже, дії зобов'язального характеру має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що вирішував питання про переведення позивача з пенсії, призначеної йому відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію державного службовця відповідно до Закону № 3723-XII, яким у цьому випадку є Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Така позиція суду грунтується на правовій позиції Верховного Суду від 08.02.2024 у справі №500/1216/23 та від 09.07.2024 у справі №240/16372/23.

Також суд зазначає, що обгрунтовуючи позовні вимоги в частині здійснення призначення та виплати пенсії державного службовця з 13.11.2023 позивач зазначив, що не звернувся із заявою про призначення та виплату пенсії державного службовця, одразу після досягнення пенсійного віку, передбаченого частиною 1 статті 37 №3723-ХІІ (62 роки), з вини Черкаської обласної державної адміністрації (що встановлено судом у справі №580/10267/24), якою було відмовлено у видачі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, без яких неможливо обрахувати пенсію державного службовця відповідно до статті 37 №3723-ХІІ. Звернутися із заявою про здійснення нарахування та виплати пенсії державного службовця зміг лише 12.01.2026, після отримання довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. Тому вважає, що має право на призначення та виплату пенсії державного службовця саме з 13.11.2023 (з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку).

Суд зазначає, що відповідно до пункту 4 Порядку №662, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Також відповідно до частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Таким чином, на переконання суду, у даному випадку дата досягнення позивачем 62 років не пов'язана з датою, з якої позивач має право на призначення пенсії державного службовця.

До того ж, у рішенні суду у справі №580/10267/24, встановлено, що із заявою до Черкаської обласної державної адміністрації про видачу довідки про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів відповідно до Порядку №622 станом на дату звернення, за посадою яка відповідає посаді з якої позивач звільнився, та довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», позивач звернувся 09.09.2024.

З матеріалів справи судом встановлено, що із заявою про перехід із пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 60 відсотків заробітної плати, зазначеної у довідках Черкаської обласної державної адміністрації, виданих на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.08.2025 у справі №580/10267/24, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області 12.01.2026.

Тому, для забезпечення виконання завдання адміністративного суду, вказаного у статті 2 КАС України щодо ефективного способу повного захисту порушеного права позивача, суд дійшов висновку зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити та здійснити нарахування і виплату ОСОБА_1 з 12.01.2026, пенсії державного службовця, відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII, у розмірі 60 відсотків від заробітної плати, зазначеної в довідці Черкаської обласної державної адміністрації про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за формою згідно з додатком 4 постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, станом на дату звернення (вересень 2024) та в довідці про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, за формою згідно з додатком 6, постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, за місяць, що передує місяцю звернення (серпень 2024).

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги частково обґрунтованими та такими, що підлягають до часткового задоволення.

Відповідно до ч. 3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 134, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 230750001890 від 20.01.2026 про відмову у здійсненні переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком державного службовця, відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити та здійснити нарахування і виплату ОСОБА_1 з 12.01.2026, пенсії державного службовця, відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII, у розмірі 60 відсотків від заробітної плати, зазначеної в довідці Черкаської обласної державної адміністрації про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за формою згідно з додатком 4 постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, станом на дату звернення (вересень 2024) та в довідці про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, за формою згідно з додатком 6, постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, за місяць, що передує місяцю звернення (серпень 2024).

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 900 (дев'ятсот) грн. 00 коп.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.

Суддя Петро ПАЛАМАР