Рішення від 18.03.2026 по справі 300/735/26

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" березня 2026 р. справа № 300/735/26

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Скільського І.І.,

за участі:

секретаря судового засідання Гевак Л.І.,

представника позивача - Юрчук І.В.,

третьої особи - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_1 , про визнання дій протиправними та скасування постанови від 02.02.2026 ВП №79864876 про накладення штрафу у розмірі 5 100,00 грн,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - позивач, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області) звернулося до суду з позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відповідач) в якому просить суд:

- визнати протиправними дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Іваночка В.Ю. щодо винесення постанови від 02.02.2026 ВП №79864876 про накладення штрафу;

- скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Іваночка В.Ю. від 02.02.2026 ВП №79864876 про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області штрафу у розмірі 5100,00 грн.

Позовні вимоги, мотивовані тим, що відповідач необґрунтовано, в порушення Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII наклав штраф за невиконання у повному обсязі рішення суду, хоча позивачем рішення суду виконується відповідно до покладених судом зобов'язань, а отже відсутні підстави для застосування штрафу. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом від 29.12.2025 №0900-0904-5/64644 повідомлено державного виконавця про виконання рішення суду. Зазначено, що Головним управлінням на виконання рішення суду проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 . Розмір пенсії з 01.12.2025 обчислено в сумі 38760,57 грн, та нараховано доплату за період з 01.03.2025 по 30.11.2025 у розмірі 27064,44 грн, яку буде виплачено за наявності фінансування з Державного бюджету. Таким чином на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.07.2025 Головним управлінням в листопаді 2025 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 розмір якої склав 38760,57 грн, що підтверджується розпорядженням про перерахунок пенсії з 01.12.2025, однак до виплати станом на 01.12.2025 підлягала сума в розмірі 28197,42 грн, нарахована на виконання рішення суду у справі №300/7851/24. Різниця між нарахованою пенсією (38760,57 грн) та пенсією, яка підлягала до виплати (28197,42 грн) буде виплачуватись з урахуванням пункту 4 Порядку затвердженого Постановою №821. Доплату, яку обчислено за період з 01.03.2025 по 30.11.2025 включено в підсистему «Реєстр судових рішень» з типом рішення суду - ПКМУ №821. Отже, заборгованість по зазначеному рішенню суду внесена до Переліку боргів (постанова КМУ №821) і буде виплачуватися пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку. Також звернуто увагу, що на момент винесення державним виконавцем постанови про накладення штрафу має бути встановлений факт невиконання боржником рішення суду у встановлений законодавством строк, з приводу якого здійснюються заходи на його виконання. При цьому обов'язковою умовою накладення державним виконавцем штрафу є невиконання судового рішення боржником без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість, у тому числі і фінансову, виконати судове рішення, проте не зробив цього.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.02.2026 відкрито провадження в адміністративній справі, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з особливостями провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, визначеними статтями 268, 269, 271, 287 КАС України (а.с.22-23).

Ухвалою суду від 27.02.2026 залучено ОСОБА_1 до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача (а.с.32-33).

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

02.03.2026 до суду надійшло пояснення третьої особи, відповідно до яких третя особа вважає позов безпідставним, необґрунтованим та просить в задоволенні вимог позивача відмовити у повному обсязі (а.с.39-49).

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала. Просила позов задовольнити.

Представник відповідача належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду в судове засідання не прибув та про причини неявки суду не повідомив.

Третя особа, без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 щодо задоволення позову ГУ ПФУ в Івано-Франківській області заперечив, просив відмовити у задоволенні позову.

Згідно частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

Таким чином, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представника відповідача.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши і оцінивши в сукупності письмові докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суд від 23.07.2025 у справі №300/3042/25, яке набрало законної сили 19.11.2025, позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо застосування з 01 березня 2025 року до пенсії по інвалідності ОСОБА_1 обмеження її максимальним розміром та невиплати підвищення (індексації) пенсії за 2025 рік, нарахованої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №209 від 25.02.2025 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році".

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.03.2025 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром з урахуванням виплати підвищення (індексації) пенсії за 2025 рік, нарахованої згідно постанови КМУ №209 від 25.02.2025 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році", та загальний розмір пенсії виплатити без застосування обмежуючих коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою КМУ №l від 03.01.2025 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", із врахуванням надбавок, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо нездійснення з 01 березня 2025 року перерахунку та виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з урахуванням підвищення до пенсії як особі з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №1381 від 28.12.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" (в редакції станом на 01.03.2022 року) у розмірі 25% від суми основного розміру пенсії із врахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2025 рік.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.03.2025 року перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром з урахуванням підвищення до пенсії як особі з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №1381 від 28.12.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" у розмірі 25% від суми основного розміру пенсії в розмірі 13 913,41 грн із врахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 рік в розмірі 1 947,88 грн, підвищення (індексації) пенсії за 2023 рік в розмірі 3 905,84 грн, підвищення (індексації) пенсії за 2024 рік в розмірі 1 500,00 грн, підвищення (індексації) пенсії за 2025 рік в розмірі 1 500,00 грн, а саме з загальної суми 22 767,13 грн, та загальний розмір пенсії виплатити без застосування обмежуючих коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою КМУ №l від 03.01.2025 року "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", із врахуванням надбавок, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо нездійснення з 01 березня 2025 року перерахунку та виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з урахуванням надбавки до пенсії за проживання в гірській місцевості, відповідно до положень частини 2 статті 6 Закону України "Про статус гірських населених пунктів України" №56/95-ВР від 15.02.1995 року (зі змінами, внесеними Законом України від 13.12.2005 року №3108-IV) у розмірі 20% від суми основного розміру пенсії із врахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2025 рік та суми збільшення основного розміру пенсії (25%), обрахованої з 01.03.2025 року з урахуванням підвищень (індексації) пенсії за 2025 рік.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.03.2025 року перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром з урахуванням надбавки до пенсії за проживання в гірській місцевості, відповідно до положень частини 2 статті 6 Закону України "Про статус гірських населених пунктів України" №56/95-BР від 15.02.1995 року (зі змінами, внесеними Законом України від 13.12.2005 року №3108-IV) у розмірі 20% від суми основного розміру пенсії в розмірі 13 913,41 грн, із врахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 рік в розмірі 1 947,88 грн, підвищення (індексації) пенсії за 2023 рік в розмірі 3 905,84 грн, підвищення (індексації) пенсії за 2024 рік в розмірі 1500,00 грн, підвищення (індексації) пенсії за 2025 рік в розмірі 1 500,00 грн, збільшення основного розміру пенсії (25%) в сумі 5 691,78 грн, суми підвищення до пенсії як інваліду війни 2 групи/при виконанні обов'язків в/с (ст.7) в розмірі 944,40 грн, суми підвищення до пенсії як інваліду війни 2 групи/при виконанні обов'язків в/с в розмірі 50,00 грн, суми підвищення до пенсії по непрацездатній дитині віком до 18 років (ст.18 п. "А") в розмірі 1 180,50 грн, а саме з загальної суми 30 633,81 грн, та загальний розмір пенсії виплатити без застосування обмежуючих коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою КМУ №1 від 03.01.2025 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" із врахуванням надбавок, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

15.12.2025 на виконання вказаного рішення Івано-Франківським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №300/3042/25.

22.12.2025 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Іваночком В.Ю. прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №79864876 з примусового виконання даного виконавчого листа (а.с.11-13).

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області направило відповідачу повідомлення від 29.12.2025 №0900-0904-5/64644 про добровільне виконання рішення суду, відповідно до якого, зазначено, що на виконання рішення суду від 23.07.2025 у справі №300/3042/25 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2025 в сумі 38760,57 грн. Доплату за період з 01.03.2025 по 30.11.2025 в сумі 27064,44 грн, включено в реєстр, виплата за яким буде проведена при наявності фінансування з Державного бюджету, так як відповідно до ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України (а.с.14-17).

02.02.2026 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Іваночком В.Ю., керуючись статтями 63, 75 Закону України "Про виконавче провадження", прийнято оскаржувану постанову ВП №79864876 про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області штрафу в розмірі 5100 грн, за невиконання у повному обсязі рішення суду (а.с.8-10).

Вважаючи дії щодо винесення спірної постанови протиправними, а постанову такою, яку слід скасувати, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області звернулося з цим позовом до суду.

Надаючи оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України "Про виконавче провадження" №1404-VIII.

Відповідно до статті 1 Закону №1404-VIII виконавче провадження - як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Статтею 63 Закону №1404-VIII встановлено порядок виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, відповідно до частини 1 якої, за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

Частиною 2 статті 63 Закону №1404-VIII передбачено, що у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Відповідно до частини 1 статті 75 Закону №1404-VIII, у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Враховуючи вищенаведені положення законодавства, суд зазначає, що накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов'язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов'язання. Застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження.

Умовою для накладення на боржника у виконавчому проваджені штрафу є невиконання ним виконавчого документа (судового рішення) без поважних причин. У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов'язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.

Отже, невиконання боржником рішення суду лише без поважних на те причин, тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами Закону України "Про виконавче провадження" №1404-VIII. Тобто на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.

Поважними, в розумінні наведених норм Закону №1404-VIII можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.

Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 10.09.2019 у справі №0840/3476/18.

Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суд від 23.07.2025 у справі №300/3042/25, яке набрало законної сили 19.11.2025, позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо застосування з 01 березня 2025 року до пенсії по інвалідності ОСОБА_1 обмеження її максимальним розміром та невиплати підвищення (індексації) пенсії за 2025 рік, нарахованої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №209 від 25.02.2025 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році".

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.03.2025 року перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром з урахуванням виплати підвищення (індексації) пенсії за 2025 рік, нарахованої згідно постанови КМУ №209 від 25.02.2025 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році", та загальний розмір пенсії виплатити без застосування обмежуючих коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою КМУ №l від 03.01.2025 року "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", із врахуванням надбавок, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо нездійснення з 01 березня 2025 року перерахунку та виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з урахуванням підвищення до пенсії як особі з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №1381 від 28.12.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" (в редакції станом на 01.03.2022 року) у розмірі 25% від суми основного розміру пенсії із врахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2025 рік.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.03.2025 року перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром з урахуванням підвищення до пенсії як особі з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №1381 від 28.12.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" у розмірі 25% від суми основного розміру пенсії в розмірі 13 913,41 грн із врахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 рік в розмірі 1 947,88 грн, підвищення (індексації) пенсії за 2023 рік в розмірі 3 905,84 грн, підвищення (індексації) пенсії за 2024 рік в розмірі 1 500,00 грн, підвищення (індексації) пенсії за 2025 рік в розмірі 1 500,00 грн, а саме з загальної суми 22 767,13 грн, та загальний розмір пенсії виплатити без застосування обмежуючих коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою КМУ №l від 03.01.2025 року "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", із врахуванням надбавок, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо нездійснення з 01 березня 2025 року перерахунку та виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з урахуванням надбавки до пенсії за проживання в гірській місцевості, відповідно до положень частини 2 статті 6 Закону України "Про статус гірських населених пунктів України" №56/95-ВР від 15.02.1995 року (зі змінами, внесеними Законом України від 13.12.2005 року №3108-IV) у розмірі 20% від суми основного розміру пенсії із врахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2025 рік та суми збільшення основного розміру пенсії (25%), обрахованої з 01.03.2025 року з урахуванням підвищень (індексації) пенсії за 2025 рік.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.03.2025 року перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром з урахуванням надбавки до пенсії за проживання в гірській місцевості, відповідно до положень частини 2 статті 6 Закону України "Про статус гірських населених пунктів України" №56/95-BР від 15.02.1995 року (зі змінами, внесеними Законом України від 13.12.2005 року №3108-IV) у розмірі 20% від суми основного розміру пенсії в розмірі 13 913,41 грн, із врахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 рік в розмірі 1 947,88 грн, підвищення (індексації) пенсії за 2023 рік в розмірі 3 905,84 грн, підвищення (індексації) пенсії за 2024 рік в розмірі 1500,00 грн, підвищення (індексації) пенсії за 2025 рік в розмірі 1 500,00 грн, збільшення основного розміру пенсії (25%) в сумі 5 691,78 грн, суми підвищення до пенсії як інваліду війни 2 групи/при виконанні обов'язків в/с (ст.7) в розмірі 944,40 грн, суми підвищення до пенсії як інваліду війни 2 групи/при виконанні обов'язків в/с в розмірі 50,00 грн, суми підвищення до пенсії по непрацездатній дитині віком до 18 років (ст.18 п. "А") в розмірі 1 180,50 грн, а саме з загальної суми 30 633,81 грн, та загальний розмір пенсії виплатити без застосування обмежуючих коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою КМУ №1 від 03.01.2025 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" із врахуванням надбавок, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Зі змісту протоколу про перерахунок пенсії №0903003234-МВС від 01.12.2025 вбачається, що ОСОБА_1 на виконання зазначеного рішення суду здійснено перерахунок пенсії з 01.03.2025, в результаті якого нараховано пенсію (з надбавками) в розмірі 38 760,57 грн (а.с.81).

Згідно розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №0903003234-МВС, ОСОБА_1 на виконання рішення суду від 23.07.2025 у справі №300/3042/25 за період з березня 2025 по листопад 2025 нараховано доплату у розмірі 27064, 44 грн.(зворот а.с.81).

Як встановлено судом, стягувачем повідомлено державного виконавця про те, що на виконання рішення суду від 23.07.2025 у справі №300/3042/25, боржником здійснено перерахунок його пенсії і її розмір, з надбавками, згідно розпорядження про перерахунок пенсії від 26.11.2025 склав 38 760,57 грн, однак на виконання зазначеного рішення у грудні 2025 здійснено виплату пенсії у розмірі 28197,42 грн, що підтверджено випискою по картковому рахунку ОСОБА_1 (а.с.76).

При цьому, суд звертає увагу на те, що у направленому на адресу головного державного виконавця повідомлені №0900-0904-5/64644 про добровільне виконання рішення суду, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області повідомлено головного державного виконавця про те, що Головним управлінням на виконання рішення суду у справі №300/3042/25 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2025 в сумі 38760,57 грн, а доплату за період з 01.03.2025 по 30.11.2025 в сумі 27064,44 грн, включено в реєстр, виплата за яким буде проведена при наявності фінансування з Державного бюджету. Констатовано, те, що ОСОБА_1 в добровільному порядку, до відкриття виконавчого провадження на підставі судового рішення здійснено перерахунок пенсії та забезпечено її виплату. На підтвердження чого до вказаного повідомлення про добровільне виконання долучено копію розпорядження за пенсійною справою про проведений перерахунок пенсії. Водночас Головним управлінням Пенсійного фонду в області, не повідомлено державного виконавця про те, що на виконання рішення суду у справі №300/3042/25 виплата пенсії стягувачу - ОСОБА_1 здійснюється не у нарахованому розмірі - 38760,57 грн, згідно наданого розпорядження про проведений перерахунок пенсії, а у розмірі 28197,42 грн, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень».

Таким чином головний державний виконавець встановивши те, що ГУ ПФУ в Івано-Франківській області листом від 29.12.2025 повідомило про виконання рішення суду у справі №300/3042/25 а саме, про здійснення перерахунку пенсії стягувача та забезпечення її виплати, на підтвердження чого додано копію розпорядження за пенсійною справою №0903003234-МВС про проведений перерахунок пенсії, згідно якого розмір пенсії (з надбавками) склав 38760,57 грн, однак фактично на виконання зазначеного рішення суду здійснило виплату стягувачу перерахованої пенсії у розмірі - 28199,15 грн, тобто у розмірі значно меншому ніж вказано про це у доданому ГУ ПФУ в Івано-Франківській області до повідомлення розпорядження про проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 , та не повідомивши при цьому державного виконавця про причини виплати перерахованої пенсії стягувача саме у розмірі - 28199,15 грн, а не у перерахованому згідно наданого розпорядження розмірі - 38760,57 грн, на переконання суду, правомірно, за наявності доказів не виплати стягувачу на виконання рішення суду у справі №300/3042/25 пенсії у перерахованому (нарахованому) розмірі - 38760,57 грн, 02.02.2026 винесено у ВП №79864876 постанову про накладення на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області штрафу на користь держави у розмірі 5100,00 грн.

Згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Підсумовуючи все вищевикладене, суд доходить висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог, тому в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись статтею 129-1 Конституції України, статями 268-272, 287, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

в задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, адреса: вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 20551088;

відповідач: Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, адреса: вул. Галицька, 45, м. Івано-Франківськ, 76019, код ЄДРПОУ - 43316386;

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 .

Суддя /підпис/ Скільський І.І.

Рішення суду складене в повному обсязі 23 березня 2026 р.