про повернення позовної заяви
03 квітня 2026 рокум. Ужгород№ 260/1763/26
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Маєцька Н.Д., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Ужгородської міської ради Закарпатської області в особі Департаменту забезпечення адміністративних послуг Ужгородської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ужгородської міської ради Закарпатської області в особі Департаменту забезпечення адміністративних послуг Ужгородської міської ради, якою просить: 1) Визнати протиправною бездіяльність Департаменту забезпечення адміністративних послуг Ужгородської міської ради Закарпатської області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про виключення з реєстру відомостей про нього як керівника (директора) Товариства з обмеженою відповідальністю «ТПК 2005»; 2) Зобов'язати Департамент організаційного забезпечення адміністративних послуг Ужгородської міської ради Закарпатської області виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відомості про ОСОБА_1 як про керівника (директора) Товариства з обмеженою відповідальністю «ТПК 2005».
Ухвалою судді від 23 березня 2026 року вказану позовну заяву залишено без руху з підстав невідповідності останньої вимогам ст. ст. 160, 161 КАС України.
У відповідності до ч.2 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 4 КАС України судове рішення - рішення, постанова, ухвала суду будь-якої інстанції;
Ухвала про залишення позовної заяви без руху від 23 березня 2026 року набрала законної сили з моменту її підписання та є обов'язковою для виконання.
Відповідно до вимог вказаної ухвали позивачу для усунення недоліків позовної заяви необхідно надати суду : докази, що підтверджують обставини, наведені позивачем у позовній заяві, а саме належним чином завірену копію заяви ОСОБА_1 про виключення з реєстру відомостей про нього як керівника (директора) Товариства з обмеженою відповідальністю “ТПК 2005», або ж обґрунтоване клопотання про витребування доказів, із зазначенням заходів, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання доказів самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу; докази сплати судового збору згідно ставок, передбачених Законом України "Про судовий збір" у розмірі 1064,96 грн.
30 березня 2026 року до суду надійшла заява представника позивача на виконання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху.
До вказаної заяви представник позивача долучив опис документів, що подаються заявником для проведення державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань «Внесення судового рішення, яке потребує змін атрибутів суб'єкта» та квитанцію про сплату судового збору.
Нормативно-правовим актом, який визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, є Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон №3674-VI).
Згідно із частиною першою статті 1 цього Закону судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Закон № 3674-VI визначає сплату судового збору як передумову звернення до суду, а тому й судовий збір повинен бути сплачений до подачі процесуальної заяви до суду, зокрема позовної заяви, як однієї з передбачених законом підстав для відкриття судового провадження.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону № 3674-VI платниками судового збору є: громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Постановою Правління Національного банку України № 163 від 29.07.2022 затверджена Інструкція про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг (далі - Інструкція), якою встановлені загальні правила, види і стандарти розрахунків клієнтів банків та банків у грошовій одиниці України на території України, а також вимоги щодо заповнення розрахункових документів.
Згідно із пунктом 37 розділу ІІ вказаної Інструкції передбачено, що одним із реквізитів платіжної інструкції є «Призначення платежу». Платник заповнює його таким чином, щоб надати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України.
Саме платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжної інструкції «Призначення платежу».
Тобто, необхідними реквізитами для ідентифікації позовної заяви є, зокрема, зазначення стосовно якої саме особи та справи здійснюється оплата судового збору.
На виконання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху представник позивача надав квитанцію про сплату судового збору у розмірі 1064,96 грн. від 30.03.2025 року № 7543-6833-6067-1715.
Однак, така квитанція не підтверджує сплату судового збору за подання позовної заяви ОСОБА_1 до Ужгородської міської ради Закарпатської області в особі Департаменту забезпечення адміністративних послуг Ужгородської міської ради, оскільки в графі призначення платежу вказано «судовий збір за позовом ОСОБА_2 ».
Отже, надана квитанція не підтверджує той факт, що судовий збір сплачений саме за подання даної позовної заяви ОСОБА_1 , а тому вимоги ухвали суду про залишення позовної заяви без руху в частині надання доказів сплати судового збору вважаються невиконаними.
Відтак, перевіряючи повноту усунення позивачем недоліків позовної заяви, суддя вважає, що такі недоліки позивачем не усунуті.
Відповідно до п. 1 ч.4 с.169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Відповідно до ч.5 ст.169 КАС України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п'яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
З огляду на викладене і беручи до уваги те, що позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, позовну заяву належить повернути ОСОБА_3 на підставі вищезазначених положень КАС України.
Згідно ч.8 ст.169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись ст.ст.169, 243, 248 КАС України, суддя, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Ужгородської міської ради Закарпатської області в особі Департаменту забезпечення адміністративних послуг Ужгородської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії- повернути позивачеві.
2. Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями). Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Н.Д. Маєцька