Справа № 210/6522/25
Провадження № 2/210/355/26
іменем України
02 квітня 2026 року
Металургійний районний суд м. Кривого Рогу у складі:
головуючого-судді: Скотар Р.Є.,
за участі секретаря судового засідання: Колос Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України в порядку спрощеного позовного провадження (без повідомлення сторін) цивільну справу за позовом представника Криворізької міської ради Кудіна Максима Вікторовича до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою,-
Описова частина
Короткий зміст позовної заяви
Позивач звернувся до суду з позовом, до відповідача ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів, в якому просить суд: стягнути з ОСОБА_1 на користь Криворізької міської ради безпідставно збережені кошти за користування земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером у розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:02:157:0022, за період з 16.12.2022 року по 10.08.2023 року у розмірі 20325,76 грн та судовий збір у розмірі 2422,40 грн.
В обґрунтування зазначив, що земельна ділянка площею 0,0333 га, кадастровий номер 1211000000:02:157:0022, розташована за адресою: АДРЕСА_1 є сформованою з 16.12.2022 року. Відповідач був власником об'єкта нерухомого майна - одноповерхової нежитлової будівлі розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: з 08.11.2021 по 10.08.2023, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2499153712060. Об'єкт нерухомого майна розташовано на земельній ділянці з кадастровим номером 1211000000:02:157:0022. Отримавши право власності на нерухоме майно, ОСОБА_1 став фактичним користувачем земельної ділянки, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 та відповідно повинен був оформити таке право користування.
Рішенням Криворізької міської ради від 30.09.2022 року № 1457 ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у користування. Відповідачу, відповідно до Рішення від 30.09.2022 № 1457, у місячний термін від дня ухвалення рішення надати до землевпорядної організації необхідні пакети документів та укласти договори на виконання технічних звітів і розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок. ОСОБА_1 надати проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок, погоджені в установленому чинним законодавством України порядку, для затвердження міською радою. Проте, Відповідачем вищевказані заходи не здійснено, право користування земельною ділянкою на протязі 2022-2023 років оформлено належним чином не було, плата за її користування у період за період з 16.12.2022 по 10.08.2023 не сплачувалась, хоча фактично земельна ділянка використовувалась для розміщення об'єкту нерухомого майна. Відповідач, як фактичний користувач земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:02:157:0022, що без достатньої правової підстави за рахунок Криворізької міської ради зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею на рівні орендної плати за період з 16.12.2022 до 10.08.2023, зобов'язаний повернути ці кошти у розмірі 20 325,76 грн власнику земельної ділянки (Позивачу) на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.
Рух по справі
Ухвалою Металургійного районного суд міста Кривого Рогу від 02 жовтня 2025 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с. 43).
У зв'язку з неявкою сторін, ненаданням відзиву розгляд справи відкладався.
Аргументи учасників справи
Представником позивача подано клопотання про розгляд справи за відсутності представника Позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та не заперечує проти заочного розгляду справи.
Відзив на позовну заяву відповідач не надав.
В судове засідання відповідач не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, зазначив, що з позовом не згоден, оскільки проміжок часу з 16.12.2022 року по 10.08.2023 року співпадає з початком повномаштабного вторгнення збройних сил РФ на територію України.
Відповідно до ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Згідно з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 411010798 від 03.02.2025 року з 08.11.2021 року по 11.08.2023 року власником одноповерхової житлової будівлі, загальною площею 143,3 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_1 був відповідач ОСОБА_1 (а.с. 35-37).
Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-0001708722025 від 26.08.2025 року земельна ділянка з кадастровим номером 1211000000:02:157:0022, площею 0,0333, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 належить до земель житлової та громадської забудови, вид цільового призначення 03.10 для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку (а.с. 13-17).
Рішенням Криворізької міської ради № 523 від 26.05.2021 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кривого Рогу» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Кривого Рогу, розроблену Державним підприємством «Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «Діпромісто» імені Ю.М. Білоконя» (а.с.26).
Рішенням Криворізької міської ради № 506 від 26.05.2021 року «Про встановлення ставок плати за землю та пільг із земельного податку на території м. Кривого Рогу» встановлено ставки сплати за землю, а саме: земельний податок, орендну плату за землю, пільги з земельного податку (а.с. 27-29).
Рішенням Криворізької міської ради № 1140 від 26.01.2022 року «Про внесення змін до рішення міської ради від 26.05.2021 року № 506 «Про встановлення ставок плати за землю та пільг із земельного податку на території м. Кривого Рогу» винесено зміни, а саме: установлено платників за землю (а.с. 30).
Рішенням Криворізької міської ради № 1457 від 30.09.2022 року «Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у користування» ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у користування, а саме: розміщення існуючої одноповерхової нежитлової будівлі (офісу) (а.с. 24-25).
Згідно інформаційної довідки Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 18.03.2025 року № 12681/5/04-36-24-16-13 року ОСОБА_1 в переліку орендарів відсутній, як орендар земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 не обліковується як платник плати за землю (орендної плати з фізичних осіб) на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.19).
Відповідно до витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 06.12.2024 року № 4671/301-24 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:02:157:0022 становить 2748848,40 грн (а.с.20).
Згідно розрахунку розміру безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати за користування без оформлення належним чином земельною ділянкою площею 0,0333 га з кадастровим номером 1211000000:02:157:0022 ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 за період з 16.12.2022 року по 10.08.2023 року складає 20325,76 грн (а.с.11).
Департаментом регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин виконкому Криворізької міської ради направлено до ОСОБА_1 лист від 02.04.2025 №17/01-01-02-08/1480 про врегулювання земельних відносин та запропоновано добровільно, в тридцятиденний термін, з дня одержання претензії, погасити заборгованість за користування земельною ділянкою за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,0333 га з кадастровим номером 1211000000:02:157:0022 (а.с.21).
Мотивувальна частина
Позиція суду та застосовані норми права
Приписами статті 13 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з вимогами статті 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 77 ЦПК України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до статті 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставі своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з вимогами статті 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи місцевого самоврядування в межах, визначених Основним Законом України (ст.13 Конституції України).
Згідно зі ст.ст.7, 140 Конституції України, в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.
Статтею 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, землю та інше.
Територіальні громади як суб'єкти права на землі комунальної власності реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування (стаття 80 ЗК України).
Наведена норма кореспондується з приписами ст.ст.142-145 Конституції України, відповідно до яких до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування, в межах їх повноважень, шляхом прийняття рішень. Права місцевого самоврядування захищаються у судовому порядку.
В силу частини першої статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Криворізька міська рада наділена повноваженнями представляти територіальну громаду міста Кривого Рогу та здійснювати від її імені і в її інтересах функції та повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами, у тому числі вирішувати відповідно до закону питання регулювання земельних відносин (п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Статтею 2 Земельного кодексу України передбачено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Як унормовано статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності, належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю (п.«а» ч.2 ст.83 ЗК України).
Правові підстави користування земельною ділянкою комунальної власності за змістом глави 15 ЗК України реалізується через право постійного користування або право оренди.
Особи, які отримують земельну ділянку комунальної власності в користування за договором оренди (договором купівлі-продажу права оренди), зобов'язані сплачувати за неї орендну плату. Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди, як це передбачено частиною 1 статті 21 Закону України «Про оренду землі».
Водночас ЗК України регламентує перехід прав на земельну ділянку, пов'язаний з переходом права на будинок, будівлю або споруду. Відповідно до частин 1, 2 статті 120 цього Кодексу, у редакції, чинній на час набуття відповідачем права власності на нежитлову будівлю, розташовану на спірній земельній ділянці, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Верховний Суд, розглядаючи спори у подібних правовідносинах, у своїх постановах неодноразово звертав увагу на те, що виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені та яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права.
Водночас Велика Палата Верховного Суду у Постанові від 22 червня 2021 року у справі № 200/606/18 зазначила, що принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди відомий ще за часів Давного Риму (лат. superficies solo cedit - збудоване приростає до землі). Цей принцип має фундаментальне значення та глибокий зміст, він продиктований як потребами обороту, так і загалом самою природою речей, невіддільністю об'єкта нерухомості від земельної ділянки, на якій він розташований. Нормальне господарське використання земельної ділянки без використання розташованих на ній об'єктів нерухомості неможливе, як і зворотна ситуація - будь-яке використання об'єктів нерухомості є одночасно і використанням земельної ділянки, на якій ці об'єкти розташовані. Отже, об'єкт нерухомості та земельна ділянка, на якій цей об'єкт розташований, за загальним правилом мають розглядатися як єдиний об'єкт права власності.
Звідси власник нерухомого майна має право на користування земельною ділянкою, на якій воно розташоване. Ніхто інший, окрім власника об'єкта нерухомості, не може претендувати на земельну ділянку, оскільки вона зайнята об'єктом нерухомого майна.
Аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 15 грудня 2021 року у справі № 924/856/20.
Відповідач як фактичний користувач земельної ділянки з 08.11.2021 року по 11.08.2023 року на АДРЕСА_1 , з кадастровим номером 1211000000:02:157:0022, що без достатньої правової підстави за рахунок Криворізької міської ради зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ним на рівні орендної плати зобов'язані повернути ці кошти власнику земельної ділянки (Позивачу) на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.
За змістом статті 206 ЗК України використання землі в Україні є платним.
Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Частиною першою статті 79 ЗК України встановлено, що земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, визначеними щодо неї правами.
Як унормовано статті 79-1 Земельного кодексу України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування Земельної ділянки передбачає визначення і площі, меж та внесення інформації про неї до Державного зомельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах 6-7 цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Отже, земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі. Такий правовий висновок також викладений в постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, зокрема, від 16 червня 2021 року у справі № 922/1646/20, від 04.03.2021 у справі № 922/3463/19.
Зважаючи на викладене, та на те, що земельна ділянка площею 0,0333 га, кадастровий номер 1211000000:02:157:0022, є сформованою, на земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна - одноповерхова нежитлова будівля, вбачається набуття відповідачем прав та обов'язків орендарів, в тому числі і обов'язок зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою, розташованою на АДРЕСА_1 .
За змістом частини першої статті 181 ЦК України, до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Нерухоме майно нерозривно пов'язане із земельною ділянкою, на якій воно знаходиться, і переміщення такого майна неможливе без його знецінення, а тому використання нежитлових приміщень, відповідної земельної ділянки які належать Відповідачам, неможливе без відповідної земельної ділянки.
Наведена правова норма закріплює загальний принцип цілісності об'єкту нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований. А тому, у зв'язку з користуванням Відповідачем нежитловою нерухомістю, розташованою на АДРЕСА_1 в період з 16.12.2022 року по 10.08.2023 року презюмується користування спірною земельною ділянкою.
А отже, це зобов'язує Відповідача до здійснення оплати за фактичне користування земельною ділянкою розташованою за адресою: АДРЕСА_1 відповідно до його частки у праві власності на нерухоме майно в силу прямих норм закону.
Відповідно до пунктів 289.1, 289.2 статті 289 ПК України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за певною формулою.
Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки - підставою для перегляду розміру орендної плати, який у будь-якому разі не може бути меншим, ніж установлено положеннями підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України.
Аналогічну правову позицію викладено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 10 вересня 2018 року у справі № 920/739/17, від 06 серпня 2019 року у справі № 922/3560/18, від 08 жовтня 2019 року у справі № 904/4737/18 та від 28 вересня 2020 року у справі № 922/4073/19.
При цьому статтею 12 Закону України «Про оцінку земель» регламентовано, що нормативно-правові акти з проведення оцінки земель затверджуються Кабінетом Міністрів України. Для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності нормативна грошова оцінка земель проводиться обов'язково (стаття 13 цього Закону); нормативно-грошова оцінка земельних ділянок у межах населених пунктів проводиться не рідше ніж один раз на 5- 7 років (стаття 18 Закону України «Про оцінку земель»).
Відповідно до частини другої статті 20 та частини третьої статті 23 Закону України «Про оцінку земель», дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Так результатом нормативної грошової оцінки конкретної земельної ділянки є технічна документація на неї, а надання витягу з технічної документації є послугою компетентного органу (Держгеокадастру та його територіальних органів), який веде відповідний облік.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період.
Отже, технічна документація на конкретну земельну ділянку, яка виготовляється на замовлення землекористувача (власника), відповідно до статті 20 Закону України «Про оцінку земель», є джерелом інформації про нормативну грошову оцінку певної земельної ділянки.
З наведених норм законодавства не вбачається можливості визначення даних про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки в інший спосіб, ніж шляхом оформлення витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, тому необґрунтованими є будь-які розрахунки, зроблені за відсутності такого витягу.
Вказаний висновок узгоджується з практикою Верховного Суду, яким неодноразово зазначалося, що при стягненні безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати, нарахування мають здійснюватися позивачем не самостійно (шляхом арифметичного розрахунку без проведення нормативної грошової оцінки землі), а виключно на підставі витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (постанови Верховного Суду від 12 червня 2019 року у справі № 922/902/18, від 08 серпня 2019 року у справі № 922/1276/18, від 01 жовтня 2019 року у справі № 922/2082/18, від 06 листопада 2019 року у справі № 922/3607/18).
Відповідно до частин першої та другої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Зі змісту глави 15, статей 120, 125 ЗК України та положень статті 1212 ЦК України випливає, що до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без оформленого права на цю ділянку (без укладеного договору оренди тощо) та недоотримання ії власником доходів у виді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.
Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц (провадження № 14-77 цс18), від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17 (провадження №12-182гc18) та від 13.02.2019 у справі № 320/5877/17 (провадження № 14-32цс19).
Отже, фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника земельної ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України.
Обґрунтовуючи розмір заявлених позовних вимог позивач посилається, зокрема, на витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданим Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області 04 грудня 2024 року та Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-0001708722025 від 26.08.2025 року, згідно яких відповідачем використовується земельна ділянка земель житлової та громадської забудови за кодом цільового призначення «03.10», нормативна грошова оцінка якої становить 3078834,75 грн (а.с.13, 22).
Рішенням Криворізької міської ради від 26 травня 2021 року № 506 «Про встановлення ставок плати за землю та пільг із земельного податку на території м. Кривого Рогу» (а.с. 27-28), згідно Додатка 2, ставка орендної плати за землю за кодом «03.10» становила 1,2 % від нормативної грошової оцінки земель міста (а.с.28 зворот).
З наданого позивачем розрахунку, який перевірено суддею, вбачається, що за період з 16.12.2022 року по 10.08.2023 року:
2 274 312,99 грн х 1,2 % = 27 291,76 грн - плата за рік, де:
2 274 312,99 грн - нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з Витягом від 06.12.2024 без урахування коефіцієнтів індексації за 2023 та 2022 роки - 1,051, 1,15 відповідно (2 748 848,40 грн :1,051:1,15);
1,2 % - ставка орендної плати від нормативної грошової оцінки земель міста, визначена Рішенням від 26.05.2021 №506, зі змінами.
27 291,76 грн : 12 місяців = 2 274,31 грн - плата за земельну ділянку за місяць;
2 274,31 грн : 31 день х 16 днів = 1 173,84 грн - плата за користування земельною ділянкою за період з 16.12.2022 по 31.12.2022.
Розрахунок за період з 01.01.2023 по 10.08.2023:
2 615 459,94 грн х 1,2 % = 31 385,52 грн - плата за рік, де:
2 615 459,94 грн - нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з Витягом від 06.12.2024 без урахування коефіцієнту індексації за 2023 рік - 1,051 (2 748 848,40 грн :1,051);
1,2 % - ставка орендної плати від нормативної грошової оцінки земель міста, визначена Рішенням від 26.05.2021 №506.
31 385,52 грн : 12 місяців = 2 615,46 грн (плата за користування земельною ділянкою за місяць у 2023 році);
(2 615,46 грн :31 день) х 10 днів = 843,70 грн - плата за користування земельною ділянкою за період з 01.08.2023 по 10.08.2023;
2 615,46 грн х 7 місяців + 843,70 грн = 19 151,92 грн - плата за користування земельною ділянкою за період з 01.01.2023 по 10.08.2023.
Таким чином, плата за користування земельною ділянкою площею 0,0333 га з кадастровим номером 1211000000:02:157:0022, яка знаходиться на АДРЕСА_1 , за період з 16.12.2022 до 10.08.2023 складає 20 325,76 грн (1 173,84 грн + 19 151,92 грн).
Суд погоджується з розрахунком позивача.
За інформацією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області відповідач не обліковується як платник орендної плати та сплату за землю у 2022 та 2023 році не здійснює (а.с.19-20).
Відповідач як фактичний користувач земельної ділянки на АДРЕСА_1 , з кадастровим номером 1211000000:02:157:0022, що без достатньої правової підстави за рахунок Криворізької міської ради зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею на рівні орендної плати зобов'язані повернути ці кошти власнику земельної ділянки (Позивачу) на підставі частини першої статті 1212 ЦК України, а саме: за період з 16.12.2022 року по 10.08.2023 року з ОСОБА_1 підлягає стягненню 20325,76 грн.
Суд не погоджується з доводами відповідача ОСОБА_1 щодо того, що з позовом не згоден, оскільки проміжок часу з 16.12.2022 року по 10.08.2023 року співпадає з початком повномаштабного вторгнення збройних сил РФ на територію України, з урахуванням наступного.
За період з 01 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 01 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Починаючи з 01 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї)), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (далі - Перелік територій), плата за землю (земельний податок та орендна плата) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території (п.п. 69.14 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ (далі - п. 69 ПКУ)).
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (із змінами та доповненнями).
Разом з тим земельна ділянка з кадастровим номером 1211000000:02:157:0022, на якій розтащована одноповерхова житлова будівля, власником якої в період з 16.12.2022 року по 10.08.2023 року за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Сталева, 32А не перебуває на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.
Відповідач по справі був власником одноповерхової житлової будівлі розташованої на цій земельній ділянці в період з 16.12.2022 року по 10.08.2023 року, отже має обов'язок щодо сплати орендної плати саме за користування земельною ділянкою площею 0,0333 га з кадастровим номером 1211000000:02:157:0022, що розташована на АДРЕСА_1 .
Враховуючи викладене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Щодо судових витрат
Відповідно до п.1 ч.2, ч.1ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, отже відповідно до положень ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача слід стягнути сплачений судовий збір у розмірі 2422,40 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.13, 19, 76-82, 89, 141, 263, 265, 274-279, 354, 355 ЦПК України, суд, -
Позовні вимоги представника Криворізької міської ради Кудіна Максима Вікторовича до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь Криворізької міської ради (50101, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, площа Молодіжна, 1, ЄДРПОУ 33874388) безпідставно збережені кошти за користування земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером 1211000000:02:157:0022, за період з 16.12.2022 року по 10.08.2023 року у розмірі 20 325,76 грн (двадцять тисяч триста двадцять п'ять гривень сімдесят шість копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь Криворізької міської ради (50101, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, площа Молодіжна, 1, ЄДРПОУ 33874388) судовий збір у розмірі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок).
Рішення суду може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Датою ухвалення рішення є дата його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи можуть ознайомитись з судовим рішенням на офіційному веб-порталі Єдиного державного реєстру судових рішень. Веб-адреса сторінки: http://reyestr.court.gov.ua.
Повний текст рішення суду складено та підписано 02 квітня 2026 року.
Відомості про учасників справи згідно п.4 ч.5 ст.265 ЦПК України:
- позивач: Криворізька міська рада (50101, м. Кривий Ріг, пл. Молодіжна, 1, ЄДРПОУ 33874388);
- відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ).
Суддя: Р. Є. Скотар