Справа№938/265/26
Провадження № 3/938/182/26
03 квітня 2026 року селище Верховина
Суддя Верховинського районного суду Івано-Франківської області Чекан Н.М.
з участю секретаря судового засідання Александрової А.О.
прокурора Івано-Франківської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Негрича Н.М., який приймає участь у судовому засіданні в режимі відео конференції,
особи, яка притягається до адміністративноївідповідальності, ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної Поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1 ), громадянина України, місце проживання: АДРЕСА_1 , старшого лейтенанта - старшого офіцера адміністративного відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 за ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
якому роз'яснено ст.63 Конституції України та права, передбаченні ст.268 КУпАП,-
ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією відповідно до пп. «г» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення ч.1 ст.45 цього закону, несвоєчасно без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Правопорушення вчинено при таких обставинах.
ОСОБА_1 , перебуваючи відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 02.03.2025 року №61 на посаді старшого офіцера адміністративного відділення вказаного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та будучи відповідно до пп. «г» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», як на військову посадову особу Збройних Сил України, в порушення ч.1 ст.45 цього закону, в строк до 31.03.2025 року включно без поважних не подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, яку надалі подав 30.01.2026 року.
У судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 пояснив, що він визнає себе винним у вчиненні вищевказаного адміністративного правопорушення, оскільки незнання закону не звільняє від відповідальності.Будучи перевединими до ІНФОРМАЦІЯ_4 з'ясовував усно, чи повинен він подавати декларую, йому відповіли, що ні. Будь-яких поважних причин (хвороба, участь у бойових діях тощо) для неподання ним декларації в період з 03.03.2025 по 31.03.2025 року не було. Просив його суворо не карати.
Прокурор під час розгляду справи зазначив, що факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, вважає доведеним, а тому він підлягає притягненню до адміністративної відповідальності.
Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, прокурора, та дослідивши матеріали справи, суддя приходить до такого висновку.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст. 172-6 КУпАП, доведена такими матеріалами справи, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, від 18.02.2026 року №136;
- довідкою тво начальника відділу персоналу ІНФОРМАЦІЯ_5 , з якої вбачається що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , займає посаду старшого офіцера адміністративного відділення ІНФОРМАЦІЯ_6 , військове звання - старший лейтенант;
- витягом із наказу начальника Генерального Штабу Збройних Сил України від 15.02.2025 року №150, відповідно до якого лейтенанта ОСОБА_1 , заступника командира роти - інструктора з повітряно-десантної підготовки запасної десантно-штурмової роти запасного десантно-штурмового батальйону військової частини НОМЕР_2 призначити старшим офіцером адміністративного відділення ІНФОРМАЦІЯ_7 військової частини НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , який закінчив Державний університет «Житомирська політехніка», у ЗСУ - з березня 2016 року, призначається на посаду, передбачену штатом воєнного часу в зв'язку з веденням правового режиму воєнного стану з шпк «старший лейтенант» на шпк «капітан»;
- листом обліку індивідуальної роботи ОСОБА_1 , з якого встановлено, що він з квітня по листопад 2025 року у ІНФОРМАЦІЯ_8 прослухав профілактичні бесіди, в тому числі 13.11.2025 року - профілактичну бесіду щодо відповідальності за вчинення злочину та правопорушень, пов'язаних із СЗЧ та корупцією;
- витягом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 02.03.2025 року №61, з якого вбачється, що ОСОБА_1 - військовослужбовець військової служби за контрактом прибув до РТЦК 02.03.2025 року та приступив до виконання обов'язків за посадою старшого офіцера адміністративного відділення, вислуга років у ЗСУ станом на 02.03.2025 року складає календарна - 8 років 9 місяців, 25 днів, пільгова - 2 роки 3 місяці 24 дні, загальна - 11 років 1 місяць 19 днів.
- витягом зі сайту НАЗК, згідно з яким ОСОБА_1 - старший офіцер адміністративного відділення ІНФОРМАЦІЯ_3 подав щорічну декларацію 30.01.2026 року.
Відповідно до ст. 1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції Україниі законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно з ч. 1 і ч. 2 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У ч. 1ст.9 КУпАП закріплено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до положеннь ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 255 КУпАПу справах про адміністративніправопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218-221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи органів внутрішніх справ, тобто органи Національної поліції (статті 172-4 - 172-9 КУпАП).
У ст.280 КУпАП закріплено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до змісту ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Для розкриття об'єктивних складових адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст. 172-6 КУпАП, слід зазначити, що диспозиція цієї норми за своїм змістом є бланкетною адміністративно-правовою нормою, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших норм.
Зокрема, примітка до ст.172-6 КУпАП містить вказівку на суб'єкт цього правопорушення та відсилає до норм спеціального антикорупційного закону, зокрема частин 1 і 2 ст.45 Закону «Про запобігання корупції», в яких, крім іншого, передбачено певну деталізацію відповідних положень нормативно-правових актів, що наповнює норму ч.1 ст. 172-6 КУпАП більш конкретним змістом для встановлення саме тих ознак, які мають значення для правової кваліфікації зазначеного діяння.
У Законі України «Про запобігання корупції» закріплено, що дія цього Закону поширються на військові посадові особи Збройних Сил України ( пп. «г» п. 1 ч.1 ст.3 цього Закону).
У ч.5 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції передбачено, що дія норми цього Закону щодо подачі впродовж періоду з 01 січня до 31 грудня включно щорічної декларації не поширюється на військовослужбовців молодшого офіцерського складу військової служби за контрактом осіб офіцерського складу (крім військовослужбовців, зазначених у пунктах 1-5 частини сьомої цієї статті, а саме які проходять військову службу на посадах міністрів, заступників міністрів, керівників центральних та місцевих органів виконавчої влади та їх заступників, на інших посадах в апаратах міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів системи правосуддя або які відряджені на такі посади; які входять до складу військово-лікарських комісій, лікарсько-льотних комісій або відряджені до них; які проходять службу у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або відряджені до них (крім осіб рядового складу підрозділів охорони відповідних центрів); які здійснюють (беруть участь у здійсненні) підготовку, організацію, проведення закупівель товарів, робіт та послуг відповідно до Закону України "Про оборонні закупівлі", Закону України "Про публічні закупівлі" або інших актів законодавства у сфері публічних (оборонних) закупівель, укладення договорів (контрактів), контроль за якістю товарів, робіт та послуг оборонного призначення, у тому числі: уповноважені особи у розумінні Закону України "Про публічні закупівлі"; особи, які входять до складу Міжвідомчої комісії щодо розгляду доцільності застосування процедури закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення у єдиного виконавця, якщо вартість закупівлі дорівнює або перевищує 200 мільйонів гривень; особи, які входять до складу колегіального органу, що утворюється державним замовником відповідно до Закону України "Про оборонні закупівлі"; особи, які здійснюють контроль за якістю товарів, робіт і послуг оборонного призначення на всіх етапах їх розроблення, виробництва, модернізації, ремонту та утилізації; на яких поширюється дія статті 52-1 цього Закон).
У ході розгляду даної справи встановлено, що впродовж 2024 року особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, лейтенант ОСОБА_1 - військовослужбовець військової служби за контрактом перебував на посадізаступника командира роти - інструктора з повітряно-десантної підготовки запасної десантно-штурмової роти запасного десантно-штурмового батальйону військової частини НОМЕР_2 . Він на посаду у ІНФОРМАЦІЯ_8 призначений наказом начальника Генерального Штабу Збройних Сил України від 15.02.2025 року №150, а фактично туди прибув з 02.03.2025 року.
Таким чином, на ОСОБА_1 , як на військовослужбовця, який проходить службу у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки або відряджений до нього, поширюється дія ЗаконуУкраїни «Про запобігання корупції», як на військову посадову особу Збройних Сил України, що зазначено в пп «г» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції».
У ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» закріплено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а","в"-"ґ"пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Оскільки ОСОБА_1 став суб'єктом декларування до завершення кампанії декларування (тобто в період з 01 січня до 31 березня включно), то він зобов'язаний був подати щорічну декларацію за минулий рік.
Згідно зі ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
З урахуванням викладеного, суддя вважає, що винуватість ОСОБА_1 підтверджена належними та допустимими доказами, які досліджені в судовому засіданні. Ці докази є достатніми, оскільки, як окремо, так і в сукупності, у повній мірі доводять його вину у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Таким чином, суддя вважає, що в діяннях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У ч.1 ст.172 6 КУпАП закріплено, що несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої навиконання функцій держави або місцевого самоврядування, тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Положення КУпАП відображають принцип індивідуалізації адміністративної відповідальності, який означає відповідність заходу впливу, який обирається для порушника, меті адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст.33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи характер та обставини вчиненого правопорушенн6я, особу порушника, ступінь його вини та майновий стан, суддя вважає за доцільне призначити адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1ст. 172-6 КУпАП- у виді штрафу в мінімальному розмірі.
Таке покарання за своїм видом та мірою відповідає завданню та меті накладення адміністративного стягнення і є необхідним й достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно зі ч.1 ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, розмір якого згідно з положеннями ст.4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року № 3674-VI, становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що дорівнює 665 гривень 60 копійок.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст.172-6, 245, 251, 252, 255, 280, 283, 284- 285, 294 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути зі ОСОБА_1 судовий збір у дохід держави в сумі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня отримання постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у встановлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Згідно з ч. 2 ст. 308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови, про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначеного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 (десяти) днiв до Івано-Франківського апеляційного суду через Верховинський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя Наталія ЧЕКАН