Постанова від 02.04.2026 по справі 400/10200/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2026 р.м. ОдесаСправа № 400/10200/25

Перша інстанція: суддя Брагар В. С.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Бітова А.І.,

Єщенка О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2025р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У вересні 2025р. ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Первомайського РТЦКСП, у якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби за довідкою ВЛК № від 9.05.2022р. та про виключення його з військового обліку.

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що 9.05.2022р. військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 на базі КНП «Врадіївська центральна районна лікарня» Врадіївської селищної ради проведено ВЛК ОСОБА_1 , за результатами якого видано довідку за №1782/1 від 9.05.2022р., про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.

Однак, відомості про непридатність до військової служби за станом здоров'я та виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів не внесені, що підтверджується відомостями з Резерву+.

На підставі вказаного, 18.07.2025р. позивач звернувся із заявою до відповідача, в якій просив усунути порушення та внести відомості щодо його виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Проте, відповідач відмовив у виправленні відомостей, пославшись на відсутність у особовій справі Свідоцтва про хворобу.

Позивач не погоджується із вказаним, у зв'язку із чим звернувся в суд із даним позовом.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2025р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.

Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про залишення скарги без задоволення, постанови суду без змін, з наступних підстав.

Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що у відповідача були відсутні правові підстави для внесення відомостей в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення позивача з військового обліку на підставі довідки військово-лікарської комісії від 9.05.2022р. за №1782/11, оскільки в даному випадку процедура визнання позивача непридатним до військової служби у воєнний час з метою зняття з військового обліку як офіцера запасу не була завершена у відповідності до чинних норм законодавства України.

Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи під час апеляційного розгляду, що ОСОБА_1 будучи лейтенантом та відповідно офіцером запасу, з початком повномасштабної війни прибув за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_2 для проходження військово-лікарської комісії з метою визнання придатності до військової служби.

9.05.2022р. військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 на базі КНП «Врадіївська центральна районна лікарня» Врадіївської селищної ради проведено ВЛК ОСОБА_1 , за результатом якого ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 17А Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби наказу МОУ №402 від 14 травня 2022р. «Про затвердження Положення про військово лікарську експертизу в Збройних Силах України» (в редакції, чинній на момент ухвалення рішення військово-лікарською комісією тобто від 16.04.2021р.).

На підставі вказаного, а саме за результатами проведеного медичного огляду військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 видано довідку за №1782/1 від 9.05.2022р., про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.

В подальшому, 4.07.2025р. ОСОБА_1 , будучи переконаним, що починаючи з травня 2022р. він не перебуває на військовому обліку як військовозобов'язаний на підставі пройденого ВЛК та відомості щодо якого внесено належним чином до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, установивши та авторизувавшись у цифровому додатку Резерв + виявив, що відомості щодо ВЛК від 9.05.2022р. до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не внесено, а він досі перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Виявивши вказані обставини, 18.07.2025р. ОСОБА_1 на поштову адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 направлено заяву, в якій позивач просив усунути порушення та внести відомості щодо його виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до отриманої відповіді ІНФОРМАЦІЯ_2 встановлено, що позаштатною постійно діючою ВЛК при КНП «Врадіївська ЦРЛ» не видавалося свідоцтво про хворобу на ім'я ОСОБА_1 у наслідок чого відомості про його виключення не внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

6.08.2025р. представником останнього - адвокатом до КНП «Врадіївська центральна районна лікарня» Врадіївської селищної ради на базі якої фактично функціонує ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 направлено адвокатський запит щодо складання та видачі свідоцтва про хворобу на ім'я ОСОБА_1 складеного чи такого яке мало б бути складеним за наслідками проведеної військово-лікарської комісії 9.05.2022р.

ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 відповіді на порушенні у адвокатському запиті вимоги не надано, копії свідоцтва про хворобу також не надано.

Не погодившись із протиправною бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом.

Перевіряючи правомірність дій відповідача, з урахуванням підстав, за якими позивач просить визнати їх неправомірним, судова колегія виходить з наступного.

Так, приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ст.65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Пунктом 20 частини першої статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022р. за №64/202 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

На час виникнення спірних правовідносин та на момент розгляду адміністративної справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, відповідно під час розгляду справи застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу по мобілізації в умовах воєнного стану.

З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008р. за №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (надалі - Положення №402, в редакції від 16.04.2021р., чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Приписами п.1.2 глави 1 розділу І Положення №402 визначено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Положеннями п.2.1 глави 2 розділу І Положення №402 встановлено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

За правилами п.1.1 глави 2 розділу ІІ Положення №402, медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

У відповідності до п.22.1 глави 22 Положення №402, дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову на військову службу тощо), діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв'язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК (ЛЛК). Крім того, діагноз та постанови ВЛК записуються на військовозобов'язаних, резервістів - у Картку амбулаторного обстеження та медичного огляду, а зміст постанови комісії, крім того, - у військовий квиток та облікову картку. На офіцерів запасу, визнаних ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, а також на військовозобов'язаних, резервістів, які знаходяться на зборах та визнані непридатними до подальшого проходження зборів, складається Свідоцтво про хворобу (підпункт “в» пункту 22.1 глави 22 Положення № 402).

Згідно з п.22.2 глави 22 Положення №402, книга протоколів засідань військово-лікарської комісії ведеться у всіх ВЛК секретарями цих комісій. Протоколи засідань ВЛК підписуються головою, членами комісії (не менше двох), які брали участь у засіданні, та секретарем комісії у день засідання комісії. Один примірник Свідоцтва про хворобу (довідки ВЛК) зберігається як додаток до книги протоколів. У книгу протоколів, у додатковий примірник експертного документа та в історію хвороби записується дата та зміст постанови штатної ВЛК. Штатні ВЛК ведуть книгу протоколів тільки на осіб, які пройшли медичний огляд безпосередньо в цих комісіях, та алфавітний облік розглянутих протягом року свідоцтв про хворобу (довідок ВЛК). У штатних ВЛК протоколом є також бланк свідоцтва про хворобу, довідки, надіслані для затвердження (контролю) або перегляду постанов, коли текст остаточної постанови підписується головою, членами комісії (не менше двох), які брали участь у засіданні, і секретарем. Особлива думка голови або членів комісії записується на примірнику свідоцтва про хворобу (довідки) або на окремому аркуші, який додається до цього свідоцтва про хворобу (довідки ВЛК).

У п.22.5 глави 22 Положення №402 визначено, що свідоцтво про хворобу у воєнний час складається:

1) на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;

2) на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

За правилами п.22.9 глави 22 Положення №402, у воєнний час свідоцтво про хворобу, довідка ВЛК на всіх оглянутих осіб складається у двох примірниках.

Відповідно до пп. «б» п.22.6 глави 22 Положення №402, у воєнний час свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК затвердженню на генералів (адміралів), а також на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ, - ЦВЛК, на всіх військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів - ВЛК регіону, евакуаційного пункту (місцевого евакуаційного пункту, госпітальної бази).

Приписами п.22.3 глави 22 Положення №402 визначено, що постанови ВЛК, які не підлягають затвердженню (контролю) штатною ВЛК, оформляються в день медичного огляду і видаються на руки особі, що пройшла медичний огляд, або в установленому порядку направляються у військову частину. Свідоцтво про хворобу (довідка ВЛК) з постановою, які підлягають затвердженню (контролю) штатною ВЛК, направляються на затвердження (контроль) не пізніше 5-денного терміну після медичного огляду. Свідоцтво про хворобу, довідка ВЛК із затвердженою постановою не пізніше ніж через два дні після їх затвердження та одержання із штатної ВЛК висилаються командиру військової частини, у якій проходить службу військовослужбовець, що пройшов медичний огляд, або начальнику, який направив його на медичний огляд, або видаються на руки представникам військових частин за наявності у них підтверджуючих документів.

Положеннями п.22.11 глави 22 Положення №402 встановлено, що військовослужбовцям, військовозобов'язаним, резервістам, визнаним непридатними для подальшого проходження зборів, при вибутті їх до місця проживання командиром військової частини видаються два примірники свідоцтва про хворобу з постановою штатної ВЛК для подання у Р(М)ВК.

У відповідності до п.22.12 глави 22 Положення №402, постанова ВЛК про ступінь придатності військовослужбовця до військової служби чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду.

Апеляційний суд бере до уваги те, що відповідно до вимог п.22.5-22.6 глави 22 розділу ІІ Положення №402 (як на час проходження позивачем ВЛК так і на момент звернення із заявою) підставою для виключення офіцерів запасу з військового обліку як непридатних до військової служби у воєнний час є:

1) рішення (постанова) штатної ВЛК, оформлене свідоцтвом про хворобу та довідкою відповідного змісту;

2) рішення ВЛК регіону, яка за наслідками розгляду свідоцтва про хворобу військовозобов'язаного затвердила рішення (постанову) штатної ВЛК про непридатність офіцера запасу до проходження військової служби у воєнний час.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 долучив довідку ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 від 9.05.2022р. за №1782/11 про те, що він пройшов медичний огляд та на підставі статті 17А графи ІІ Розкладу хвороб визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Апеляційний суд звертає увагу на те, що вказана довідка є необхідною, проте недостатньою підставою для виключення офіцера запасу, яким є позивач, з військового обліку як непридатного до військової служби у воєнний час. ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 повинна була також оформити на позивача свідоцтво про хворобу та скерувати його разом із довідкою на розгляд та затвердження ВЛК регіону.

При цьому вказаного зроблено не було.

Враховуючи вказане, судова колегія вважає, що в даному випадку процедура визнання позивача непридатним до військової служби у воєнний час з метою зняття з військового обліку як офіцера запасу не завершена.

Отже, наявність у позивача довідки штатної ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 за описаних вище обставин (відсутність рішення ВЛК регіону про затвердження постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 ) не є достатньою підставою для виключення його з військового обліку як офіцера запасу у воєнний час та не є підставою для актуалізації відповідачем даних позивача в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Отже, судова колегія погоджується із висновком суду першої інстанції про відсутність у відповідача правових підстав для внесення відомостей в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення позивача з військового обліку на підставі довідки військово-лікарської комісії від 9.05.2022р. за №1782/11.

У контексті оцінки доводів апеляційної скарги, колегія суддів звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах «Проніна проти України» (пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.

За таких обставин, судова колегія вважає, що рішення суду ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для його скасування.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246, 315, 316 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2025р. - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: А.І. Бітов

О.В. Єщенко