Україна
Донецький окружний адміністративний суд
02 квітня 2026 року Справа№200/528/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитрієва В.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Лещенко Олени Дмитрівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганський областях про протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
23.01.2026 до Донецького окружного адміністративного суду, через систему “Електронний суд», надійшов адміністративний позов адвоката Лещенко Олени Дмитрівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганський областях, з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог від 04.02.2026, просив:
- визнати и протиправною бездіяльність Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях, яка виразилась у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення в повному розмірі за період:
- з 01 березня 2016 року по 28 лютого 2018 року з визначенням базового місяця, в якому відбулося підвищення посадових окладів військовослужбовців - січень 2008 року;
- з 01 березня 2018 року по 31.12.2022 року та з 01.01.2024 року по 24.11.2025 року з визначенням базового місяця березень 2018 року;
- зобов'язати Головне управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення в повному розмірі за період:
- з 01 березня 2016 року по 28 лютого 2018 року з визначенням базового місяця, в якому відбулося підвищення посадових окладів військовослужбовців - січень 2008 року;
- з 01 березня 2018 року по 31.12.2022 року та з 01.01.2024 року по 24.11.2025 року з визначенням базового місяця березень 2018 року, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44, з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях, яка виразилась у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 за період з 01 березня 2018 року по 03.06.2025 року індексації грошового забезпечення відповідно до приписів абзаців З, 4, 6 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078;
- зобов'язати Головне управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 03.06.2025 року відповідно до приписів абзаців 3, 4, 6 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач проходив службу у Головному управлінні Служби безпеки України в Донецькій та Луганський областях, при цьому нарахування грошового забезпечення здійснювалося не в повному обсязі, а саме - не в повному розмірі нараховувалася та виплачувалася індексація грошового забезпечення. Позивач вказав, що базовим місяцем в період з 01 березня 2016 року по 28 лютого 2018 року є січень 2008 року, відповідно до пунктів 5, 10-2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 “Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення». Також позивач вважає, що за період з 01 березня 2018 року по 31.12.2022 року та з 01.01.2024 року по 24.11.2025 року визначенням базового місяця є березень 2018 року, також індексація грошового забезпечення за вказані періоди підлягає відповідно до абзаців 4,6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.
Відповідач позов не визнав, надав відзив на адміністративний позов за змістом якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач вказав, що позивач почав проходити службу в органах СБУ лише з 01.03.2016, отже позивач безпідставно вказає на обов'язок щодо нарахування та виплати індексації за період з 01.01.2016. При цьому, у кошторисах ГУ СБУ на період з 2016 року по лютий 2018 року не були передбачені кошти для проведення індексації грошового забезпечення співробітників ГУ СБУ. Відтак, відповідач, як розпорядник бюджетних коштів, не мав право проводити індексацію, оскільки для цього не встановлені відповідні бюджетні асигнування.
Вказав, що за період з 01.03.2018 по 31.12.2022 відповідач як базовий місяць при індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 застосувало березень 2018 року, як місяць підвищення посадового окладу. В свою чергу за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 застосовано як базовий місяць - січень 2024 року, а за період з 01.01.2025 по 24.11.2025 - січень 2025 року.
Відповідач зазначив, що на підставі абзаців третього-шостого пункту 5 Постанови № 1078, а також правових висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21, оскільки у розмір підвищення доходу у березні 2018 року перевищив суму можливої індексації у березні 2018 року, то індексація різниця не підлягає нарахуванню та виплаті за березень 2018 року, а також за подальші місяці служби позивача, а отже за спірний період з 01.03.2018 по 03.06.2025. Таким чином, є безпідставними доводи представника позивача про ігнорування ГУ СБУ вимог абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078, а також щодо наявності підстав для нарахування та виплати позивачу індексації-різниці за період з 01.03.2018 по 24.11.2025.
Від сторони позивача надійшла відповідь на відзив, у якій висловлено незгоду з позицією відповідача та зазначено, що Відповідач повинен під час нарахування грошового забезпечення дотримуватися виключно норм діючого законодавства.
Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 28.01.2026 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 06.02.2026 вирішено визнати відкрити провадження у справі, розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано у відповідача докази у справі.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією ID-паспорта № НОМЕР_1 . Позивач має статус учасника бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2 від 05.12.2016.
ОСОБА_1 проходи військову службу в УСБУ в Донецькій області з 01.03.2016 по 24.11.2025, що підтверджується довідкою відповідача №68 від 27.01.2026.
Так, наказом т.в.о. начальника Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 21.11.2025 №838-ОС/дск ОСОБА_1 звільнено з військової служби та виключено зі списків особового складу з 24.11.2025.
З березня 2016 по лютий 2018 року індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 не нараховувалася, що підтверджується розрахунковими листами та не заперечується відповідачем.
У відзиві відповідач вказав про відсутність фінансування для проведення індексації грошового забезпечення співробітників ГУ СБУ в цей період.
Згідно з розрахунковими листами та довідкою про нараховані та виплачені суми індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 від 29.01.2026 №15/19, що надані відповідачем на вимоги ухвали суду, у період з березня 2016 по листопад 2018 року індексація грошового забезпечення не виплачувалася, в грудні 2018 - січні 2019 року виплачено по 71,08 грн, з березня по червень 2019 року - по 134,47 грн, з липня 2019 по листопад 2019 року - по 206,72 грн, з грудня 2019 по червень 2020 року - по 216,51 грн, з липня по листопад 2020 року - по 226,29 грн, в грудні 2020 року - 233,81 грн, з січня по березень 2021 року - по 331,42 грн, з квітня по червень 2021 року - по 415, 41 грн, з липня по листопад 2021 року - по 540,03 грн, з грудня 2021 по січень 2022 року - по 563,19 грн, з лютого по квітень 2022 року - по 672,35 грн, в травні 2022 року - 913,01 грн, в червні 2022 року - 1017,21 грн, в липні 2022 року - 1066 грн, з серпня по жовтень 2022 року - по 1281,80 грн, у листопаді 2022 року - 1424,80 грн, у грудні 2022 року - 1470, 83 грн, у 2023 році індексація не виплачувалася, у 2024 році індексація виплачена з серпня по листопад 2024 року в розмірі 130,20 грн, в грудня 2024 року - 254,35 грн. У 2025 році індексація виплачена з липня по жовтень 2025 року по 133,23 грн, у листопаді (по 24.11.2025) - 106,58 грн.
Вважаючи, протиправними дії відповідача щодо невиплати індексації грошового забезпечення за період служби, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Положеннями статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення» від 3 липня 1991 року №1282-ХІІ (далі-Закон №1282) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Статтею 2 вказаного Закону визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Положеннями статті 4 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (до 01 січня 2016 року 101 відсоток).
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 5 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення» підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів.
Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення» порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
З метою реалізації цих положень Закону Кабінет Міністрів України постановою від 17 липня 2003 року № 1078 затвердив Порядок проведення індексації грошових доходів населення.
Згідно з пунктом 11 вказаного Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (до 01.01.2016 101 відсоток).
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 № 491-IV"Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
У разі коли особа працює неповний робочий час, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу.
У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства (абз. 8 п. 4 Порядку).
Відповідно до пункту 6 Порядку виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
Конституційний Суд України в рішенні від 15.10.2013 у справі № 9-рп/2013 за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України зазначив, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
На підставі системного аналізу наведених положень законодавства Конституційний Суд України дійшов висновку, що працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем. Це право працівника відповідає засадам справедливості, добросовісності, розумності як складовим конституційного принципу верховенства права та не порушує балансу прав і законних інтересів працівників і роботодавців.
Отже, індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а тому підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті. Звільнення особи з військової служби жодним чином не позбавляє її права на отримання виплат, на які вона має право, проте не отримувала їх під час проходження служби за незалежних від неї обставин.
При цьому обмежене фінансування державного органу чи установи, де особа проходила службу, жодним чином не впливає на право особи отримати індексацію грошового забезпечення.
Відповідна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 19.07.2019 у справі №240/4911/18, від 07.08.2019 у справі №825/694/17, від 20.11.2019 у справі № 620/1892/19, від 05.02.2020 у справі № 825/565/17, висновок якого суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина 5 статті 242 КАС України).
Стосовно позовних вимог в частині встановлення базового місяця суд зазначає наступне.
Пунктом 10-2 Порядку № 1078 (в редакції чинній на час прийняття позивача на службу) для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.
На підставі пункту 5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Згідно з п.14 Порядку №1078 роз'яснення щодо застосування цього Порядку надає Мінсоцполітики.
Мінсоцполітики в листі від 28.04.2016 № 201/10/1.37-16 надало роз'яснення щодо індексації заробітної плати, яке полягає в наступному: "Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації, починаючи з грудня 2015 року, здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник. Враховуючи викладене та наведені у листі дані, для працівника, який працює з лютого 2014 року, обчислення індексу споживчих цін має здійснюватись з місяця підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник. Якщо останнє підвищення окладу за посадою відбулося у квітні 2012 року, то для визначення суми індексації такому працівнику з грудня 2015 року має застосовуватись індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з травня 2012 року".
Відповідно до пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів № 1013 від 09.12.2015 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 р. розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 р., з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 р. перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності з 01.01.2008 та діяла на час виникнення спірних правовідносин, було встановлено в тому числі схему посадових окладів осіб рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом.
Тобто, базовим місяцем для обчислення індексації грошового забезпечення позивача в даному випадку за період з 01.03.2016 по 28.02.2018 є січень 2008 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294, яка набрала чинності з 01.01.2008 та якою було підвищено посадові оклади військовослужбовцям.
При цьому, підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Згідно з абзацами 4-5 пункту 5 Порядку №1078 якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
Відповідно до приписів пунктів 2, 5 Порядку № 1078 (в редакції Постанови КМ № 1013 від 09.12.2015) для визначення базового місяця для проведення індексації доходів необхідно обрати місяць, у якому заробітна плата працівника зросла за рахунок її постійних складових.
Отже, підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення посадових окладів особи. Тобто, початок відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. З цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100 відсотків, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. При цьому, нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції.
Аналіз наведених норм законодавства України, дає підстави суду дійти висновку, що місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», яка набрала чинності 01.01. 2008 та втратила чинність 01.03.2018 (далі - Постанова № 1294), встановлено підвищені посадові оклади військовослужбовців, які визначені Додатком №1 до Постанови №1294.
Вищевказана постанова діяла до дати набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, а саме: до 01.03.2018.
При вирішенні питання щодо встановлення базового місяця суд ураховує висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 19.05.2022 у справі №200/3859/21 та зазначає, що саме січень 2008 року є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення позивача починаючи з 01.03.2016 по 28.02.2018.
Також суд зазначає, що положеннями Закону № 1282-ХІІ та Порядку №1078 визначено джерело коштів на проведення індексації. Пунктом 6 Порядку №1078 не пов'язано індексацію з надходженням коштів до власника підприємства, установи, організації. Тобто, мова йде про фінансові ресурси бюджетів всіх рівнів.
З наведених підстав підлягають задоволенню позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.03.2016 по 28.02.201 та зобов'язання нарахувати та виплатити таку індексацію із застосуванням базового місяця - січень 2008 року відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.
Стосовно нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 24.11.2025 з визначенням базового місяця березень 2018 року.
Зміна грошового забезпечення військовослужбовців відбулась з 1 березня 2018 року у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 базовим місяцем для нарахування військовослужбовцям індексації грошового забезпечення став березень 2018 року.
Пунктом 4 цієї постанови установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Таким чином, постановою Кабінету Міністрів України № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» визначено інший порядок встановлення та розміру посадового окладу військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, а також змінено (підвищено) розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням відповідних категорій військовослужбовців.
Відповідно до абзацу 1 пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Таким чином, ураховуючи, що підвищення посадового окладу позивача з березня 2018 року відбулося у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України 30 серпня 2017 року постанови № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою змінено (підвищено) розміри окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням відповідних категорій військовослужбовців саме березень 2018 року в контексті застосування у спірних правовідносинах норми абзацу першого пункту 5 Порядку № 1078 є місяцем підвищення доходів позивача (базовим місяцем), а тому значення індексу споживчих цін у цьому місяці приймається за 1 або 100 відсотків.
Відповідно до абзацу 2 пункту 5 Порядку № 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Згідно з офіційними даними, що містяться на сайті Державної служби статистики України, з квітня 2018 року по листопад 2018 року індекс споживчих цін не перевищував 103%.
Як встановлено судом вище, з грудня 2018 року індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 проводилася з урахуванням базового місяця - березень 2018 року.
Отже, позовні вимоги в цій частині заявлені безпідставно, що є підставою для відмови у їх задоволенні.
При цьому суд зазначає, що з 01.12.2015 в абзацах 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078 йде мова про поняття індексації-різниці, право на яку виникає тільки тоді, коли у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) розмір доходу менший суми можливої індексації, визначеної в цьому місяці.
Абзаци 3, 4 пункту 5 Порядку № 1078 у редакціях, які застосовувалися з 01.12.2015 до 01.04.2021, передбачали обставини, за наявності яких у місяці підвищення доходу індексація (не) нараховується, а саме:
сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 3);
сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 4).
Якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) сума цієї індексації нараховується, то абзац 6 пункту 5 Порядку № 1078 додатково указує, що ця сума індексації-різниці виплачується до наступного підвищення тарифних ставок (окладів) і до неї надалі додається поточна індексація, яка складається, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації у розмірі 103 відсотки.
Системний аналіз пункту 1, абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дає суду підстави зробити висновок, що нарахування й виплата індексації-різниці мають щомісячний фіксований характер, гарантуються законом і є обов'язковим для підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і господарювання, а також для фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.
Ураховуючи те, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці, та з огляду на правила й умови нарахування суми індексації-різниці, які встановлені абзацами 3, 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078, суд дійшов висновку, що повноваження військової частини щодо виплати цієї суми не є дискреційними. Своєю чергою, обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивачки отримати такий вид індексації грошового забезпечення.
Оскільки 01.03.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, якою були встановлені нові розміри окладів військовослужбовців, та з огляду на правила пунктів 5, 10-2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, березень 2018 року став місяцем підвищення доходу позивача за яким слід здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення.
У цьому контексті суд зауважує, що з огляду на абзац 4 пункту 5 Порядку № 1078 позивач (військовослужбовець) має право на отримання суми індексації-різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року.
Якщо ця умова наявна, то розмір належної індексації-різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу.
Так, суд повинен встановити:
- розмір підвищення доходу позивачки в березні 2018 року (А);
- суму можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року (Б);
- чи перевищує розмір підвищення доходу (А) суму можливої індексації (Б).
Розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) визначається як різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення в лютому 2018 року.
В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (речення 2 абзацу 5 пункт 5 Порядку № 1078).
Сума можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 року (Б) визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац 5 пункту 4 Порядку № 1078).
Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (Б), то це є підставою для нарахування й виплати позивачці індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби.
Як уже було зазначено, у такому випадку відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078 сума індексації-різниці в березні 2018 року розраховується як різниця між сумою можливої індексації (Б) і розміром підвищення доходу (А).
Вказані висновки відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постановах від 23.03.2023 у справі №400/3826/21, від 29.03.2023 у справі №380/5493/21, від 06.04.2023 у справі №420/11424/21, від 20.04.2023 у справі №320/8554/21, від 11.05.2023 у справі № 260/6386/21 з подібними правовідносинами.
У березні 2018 року прожитковий мінімум складав 1762 грн, величина приросту індексу споживчих цін 253,30% .
Відповідно до абзацу 5 пункту 4 Порядку №1078 сума індексації за березень 2018 року розраховується як: прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 1 березня 2018 року помножений на величина приросту індексу споживчих цін і поділений на 100.
1762 грн. * 253,30 % / 100 = 4463,15 грн.
Під час розгляду справи судом встановлено, що грошове забезпечення позивача в лютому 2018 року становило 3894,33 грн, а у березні 2018 року - 10813,50 грн.
Так, згідно з розрахунковими листами та Довідкою ГУ СБУ № 15/18 від 20.01.2026, до суми грошового забезпечення, нарахованого позивачу за лютий 2018 року (3894,33 грн) входять наступні постійні види грошового забезпечення, нараховані за лютий 2018 року: посадовий оклад -720 грн ( зазначений у розрахунковому листі за лютий 2018 року); надбавка за ОРД, КРД, ІАЗ -360 грн (зазначена у розрахунковому листі за лютий 2018 року); надбавка за виконання ОВ завдань -813,75 грн (зазначена у розрахунковому листі за лютий 2018 року); оклад за військовим званням - 55 грн (зазначений у розрахунковому листі за лютий 2018 року); премія -1834,83 грн; надбавка за вислугу років - 38,75 грн (зазначена у розрахункову листі за лютий 2018 року); надбавка за службу в умовах режимних обмежень, згідно з розрахунковим листом за серпень 2018 року, у серпні 2018 року нарахована та виплачена надбавка за лютий 2018 року у розмірі 72 грн.
Стосовно врахування премії за лютий 2018 року в розмірі 1834,83 грн відповідач пояснив, що виплата премій військовослужбовцям СБУ здійснюється щомісяця за попередній місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць. У зв'язку з цим, до суми грошового забезпечення за лютий 2018 року врахована премія саме за лютий 2018 року в розмірі 1834,83 грн. Остаточний розмір цієї премії обчислений з урахуванням її нарахування та виплати у березні 2018 року у розмірі 8088,68 грн (згідно з розрахунковим листом за березень 2018 року), зменшення у червні 2018 року на 6253,85 грн (згідно з розрахунковим листом за червень 2018 року). Таким чином розмір премії за лютий 2018 становить 1834,83 грн = 8088,68 грн - 6253,85 грн.
Згідно з розрахунковими листами та Довідкою ГУ СБУ № 15/18 від 20.01.2026, до суми грошового забезпечення, нарахованого позивачу за березень 2018 року (10813,5 грн) входять наступні постійні (не разові) види грошового забезпечення, які нараховані за березень 2018 року з урахуванням підвищення посадового окладу у березні 2018 року: посадовий оклад - 3000 грн (остаточний розмір цього посадового окладу (3000 грн) обчислений з урахуванням його нарахування та виплати у березні 2018 року у розмірі 720 грн згідно з розрахунковим листом за березень 2018 року), а також донарахування цього посадового окладу у червні 2018 року в розмірі 2280 грн (згідно з розрахунковим листом за червень 2018 року); оклад за військовим званням - 880 грн (остаточний розмір цього окладу (880 грн) обчислений з урахування його нарахування та виплати у березні 2018 року у розмірі 55 грн (згідно з розрахунковим листом за березень 2018 року) та донарахування цього окладу у червні 2018 року у розмірі 825 грн (згідно з розрахунковим листом за червень 2018 року); премія - 2220 грн (Остаточний розмір премії за березень 2018 року (2220 грн) обчислений з урахування її нарахування та виплати у квітні 2018 року у розмірі 8473,85 грн (згідно з розрахунковим листом за квітень 2018 року), зменшення премії у червні 2018 року на 6253,85 грн (згідно з розрахунковим листом за червень 2018 року); надбавка за особливості проходження служби - 3443,5 грн (Згідно з розрахунковим листом за червень 2018 року, надбавка за березень 2018 року нарахована та виплачена у червні 2018 року у розмірі 3492 грн. Згідно з розрахунковим листом за серпень 2018 року, розмір надбавки, нарахованої за березень 2018 року, був зменшений на 48,5 грн); надбавка за вислугу років - 970 грн (Остаточний розмір цієї надбавки (970 грн) обчислений з урахуванням її нарахування та виплати у березні 2018 року у розмірі 77,5 грн (згідно з розрахунковим листом за березень 2018 року), а також донарахування цієї надбавки у червні 2018 року в розмірі 892,5 грн (згідно з розрахунковим листом за червень 2018 року)); надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 300 грн (згідно з розрахунковим листом за серпень 2018 року, у серпні 2018 року нарахована та виплачена надбавка за березень 2018 року у розмірі 300 грн).
Згідно з розрахунковим листом за березень 2018 року, у березні 2018 року позивачу були нараховані та виплачені: надбавка за ОРД, КРД, ІАЗ в розмірі 360 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі 852,5 грн. Оскільки, Постановою № 704 виплата цих надбавок не була передбачена, згідно з розрахунковим листом за червень 2018 року, у червні 2018 року ці надбавки були вирахувані. Відповідно, суми цих надбавок за березень 2018 року після перерахунку склали 0 грн.
Таким чином, грошовий дохід Позивача у зв'язку з підняттям з 01.03.2018 посадових окладів збільшився на 6919,17 грн (10813,50- 3894,33).
Отже збільшення грошового доходу позивача внаслідок підвищення посадового окладу в березні 2018 року склало 6919,17 грн, що є більшим ніж сума можливої індексації 4463,15 грн, а тому суд, враховуючи абзац 4 пункту 5 Порядку № 1078, дійшов висновку, що позивач не має права на отримання індексації-різниці, а тому позов в цій частині задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного вище, суд частково задовольняє позовні вимоги в частині позовних вимог щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення в повному розмірі за період з 01 березня 2016 року по 28 лютого 2018 року з визначенням базового місяця, в якому відбулося підвищення посадових окладів військовослужбовців - січень 2008 року.
Також суд зобов'язує відповідача здійснити виплату з урахуванням пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44, оскільки відповідно до положень вказаного Порядку грошова компенсація сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, виплачується військовослужбовцям та особам рядового і начальницького складу одночасно з виплатою грошового забезпечення.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог, отже позов суд задовольняє частково.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з такого.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі положень Закону України «Про судовий збір», ураховуючи відсутність доказів понесення інших витрат пов'язаних з розглядом справи, розподіл судових витрат судом не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльності Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганський областях щодо не нарахування і невиплати ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) індексації грошового забезпечення з 01.03.2016 по 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганський областях (ЄДРПОУ 20001504) нарахувати і виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2016 по 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 "Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44.
У задоволенні позовних вимог в іншій частині відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.С. Дмитрієв