Ухвала від 31.03.2026 по справі 160/8249/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

31 березня 2026 рокуСправа №160/8249/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Калугіної Н.Є., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №160/8249/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

У провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала справа №160/8249/25.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 липня 2025 року, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 11.09.2025, адміністративний позов - задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у нарахуванні та виплаті з 01.01.2025 року виплату пенсії ОСОБА_1 в повному її розмірі без обмеження максимальним розміром, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368) здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.01.2025 року без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» без обмеження пенсії максимальним розміром.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) суму сплаченого судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 липня 2025 року набрало законної сили 11.09.2025.

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю у справі №160/8249/25, в якій просив:

- встановити судовий контроль за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду № 160/8249/25 від 07.07.2025 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі № 160/8249/25 від 07.07.2025 року відповідно до статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України протягом тридцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві надати докази виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/8249/25 від 07.07.2025 року, щодо виплати призначеної мені пенсії в сумі 41 128,28 грн. без обмеження у межах максимального розміру з урахуванням раніше проведених виплат з 01.01.2025 року без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, передбачених статті 46 Закону України від 19 листопада 2024 року № 4059-ІХ "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03 січня 2025 року "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві направити звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі № 160/8249/25 від 07.07.2025 року разом із відповідними доказами на мою електронну та домашню адресу, а докази такого направлення надати до суду разом зі звітом.

Вказана заява обґрунтована тим, що після набрання законної сили рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/8249/25 від 07.07.2025, позивач 20.10.2025 року через вебпортал Пенсійного фонду України звернувся із заявою ВЕБ-26002-Ф-С-25-242173 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, щодо нарахування та виплату пенсії відповідно до рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №160/8249/25 від 07.07.2025. За результатами розгляду заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві надано відповідь від 10.11.2025 року, із якої позивачу стало відомо, що: «у листопаді 2025 року на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.07.2025 року у справі №160/8249/25 Головним управлінням з 01.01.2025 року проведено перерахунок вашої пенсії в порядку, встановленому судовим рішенням та здійснено нарахування коштів за період з 01.01.2025р. по 30.11.2025р. в сумі 125 592,72 грн. На виконання рішення суду з 01.12.2025 року пенсія буде нараховуватись в сумі - 41 128,28 грн. Постановою КМУ від 14.07.2025р. №821, затверджено Порядок здійснення з бюджету ПФУ видатків та виплату пенсій, призначених або перерахованих на виконання судових рішень (далі-Порядок №821)». Не зважаючи на те, що розмір пенсії відповідно рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №160/8249/25 від 07.07.2025 складає 41 128,28 грн, позивачу фактично було виплачено у грудні 2025 року поточну пенсію в сумі - 29 710,76 грн.

Ухвалою від 05 березня 2026 року Дніпропетровський окружний адміністративний суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві у термін 5 днів з дня отримання цієї ухвали надати:

- докази виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 липня 2025 року;

- детальні пояснення щодо підстав застосування до поточної пенсії позивача, нарахованої за грудень 2025 року, приписів Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 р. № 821;

- детальний розрахунок поточної пенсії позивача, нарахованої за грудень 2025 року на виконання рішення суду та враховуючи застосування до пенсії позивача постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 р. № 821;

- розрахунок поточної пенсії позивача, нарахованої за грудень 2025 року із відображенням всіх її складових із відповідними поясненнями щодо виплати позивачу пенсії саме у розмірі 29 710,76 грн та правової природи визначення саме такої суми пенсії.

Відповідач надав до суду пояснення про виконання судового рішення, в яких зазначив, що відповідно до рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.07.2025 у справі № 160/8249/25 Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 в порядку встановленому судовим рішенням (здійснити нарахування пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 року без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» без обмеження пенсії максимальним розміром). Виплату заборгованості за рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.07.2025 у справі № 160/8249/25 за період 01.01.2025 по 31.03.2026 в сумі 165 770,64 грн. буде здійснено в межах бюджетних асигнувань виділених на цю мету. Згідно електронної пенсійної справи ОСОБА_1 в переліку підсистеми ПВП ДКГ обліковуються заборгованості нараховані на виконання рішень судів в сумі 1 226 183,67 грн. та підлягають виплаті в порядку постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821. Із загальної суми боргу, що становить 1 226 183,67 у 2025 - 2026 році здійснено виплату у розмірі 17 169,87 грн. Таким чином, залишок невиплачених коштів нарахованих на виконання судових рішень та які підлягають виплаті в порядку постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821, становить 1 209 013,80 грн.

Розглянувши матеріали справи та подану заяву про встановлення судового контролю, суд зазначає наступне.

Відповідно до частин другої, третьої статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

За ч. 1 статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

За ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

За ч.2 статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За ч. 3 статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців ().

Конституційний Суд України у рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.

Конституційний Суд України зазначив, що складовою права кожного на судовий захист є обов'язковість виконання судового рішення (абзац третій пункту 2.1 мотивувальної частини Рішення від 26 червня 2013 року № 5-рп/2013). Це право охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13 грудня 2012 року № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25 квітня 2012 року № 11-рп/2012).

Конституційний Суд України в рішенні від 26 червня 2013 року взяв до уваги практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), який, зокрема, в пункті 43 рішення у справі Шмалько проти України, заява № 60750/00, від 20 липня 2004 року, вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбачений статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду.

З аналізу зазначених норм законодавства вбачається, що КАС України регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду. Для застосування наведеного процесуального заходу мають бути наявні відповідні правові умови.

Законодавець фактично наділив суд повноваженнями контролю за виконанням того, що для суб'єкта владних повноважень передбачив у своєму рішенні адміністративний суд.

Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 липня 2025 року, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 11.09.2025, адміністративний позов - задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у нарахуванні та виплаті з 01.01.2025 року виплату пенсії ОСОБА_1 в повному її розмірі без обмеження максимальним розміром, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368) здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.01.2025 року без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» без обмеження пенсії максимальним розміром.

На заяву позивача ГУ ПФУ в м. Києві листом від 08.01.2026 повідомило, що у листопаді 2025 року на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі № 160/8249/25 Головним управлінням проведено перерахунок Вашої пенсії в межах зобов'язальної частини, та здійснено нарахування коштів за період з 01.01.2025 по 30.11.2025 в сумі 125592,72 грн. Визначений судом розмір пенсії станом на 01.12.2025 становив 41128,28 грн. При цьому, з листа вбачається, що виплата пенсії буде проводитись в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821.

Щодо виплати заборгованості, нарахованої на виконання рішення суд у справі № 160/8249/25 суд зазначає, що 17.07.2025 набрав чинності Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 821 від 14.07.2025 року (надалі - Порядок №821).

Цим Порядком визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).

За правилами пункту 4 Порядку № 821 видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.

Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку № 821 виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.

Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.

Згідно пункту 7 Порядку № 821 для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.

Пунктом 8 Порядку № 821 встановлено, що невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку.

За матеріалами справи судом встановлено, шо Головним управлінням з 01.01.2025 проведено позивачу перерахунок пенсії без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» без обмеження пенсії максимальним розміром. Розмір пенсії позивача після виконання рішення суду у січні 2025 році склав 40 177,40 грн, у лютому - листопаді - 41128,28 грн.

Головним управлінням внесено до автоматизованої бази даних у підсистемі Реєстр судових рішень ІКІС ПФ відомості про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.07.2025 у справі № 160/8249/25.

Згідно електронної пенсійної справи ОСОБА_1 в переліку підсистеми ПВП ДКГ обліковуються заборгованості нараховані на виконання рішень судів в сумі 1 226 183,67 грн. та підлягають виплаті в порядку постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821.

Заборгованість перед позивачем, нараховану на виконання рішення у справі № 160/8249/25, за період з 01.01.2025 по 10.09.2025 включено до картки, реєстраційний номер 821-7470 в підсистемі ІКІС ПФУ:РСР, обліковано у Головному управлінні та включено до Переліку боргів відповідно до Порядку 821 та буде виплачуватися в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.

Тобто, рішення суду знаходиться на опрацюванні та буде виконано відповідно до Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 821 від 14.07.2025.

Разом з тим, відсутність коштів для фінансування не є обставиною, яка свідчить про наявність підстав для висновку про неможливість виконання судового рішення, що відповідно до статті 381 Кодексу адміністративного судочинства України було б підставою для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, адже виплата нарахованих сум буде здійснена відповідачем після надходження відповідних сум із державного бюджету.

Суд враховує, що судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає у перевірці обставин, що перешкоджають виконанню рішенню суду та відновленню порушених прав особи-позивача, а не у вирішенні нового публічно-правового спору.

Суд зазначає, що причиною невиплати заборгованості з пенсії, перерахованої на виконання рішення у цій справі, є відсутність бюджетних асигнувань у відповідача та встановлений постановою Кабінету Міністрів України № 821 від 14.07.2025 механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій, призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем доведено наявність обставин, які ускладнюють виконання судового рішення повністю, крім того, повне його виконання залежить від настання обставин, які перебувають поза межами повноважень відповідача.

Враховуючи те, що причиною, яка ускладнює виконання рішення суду, є неналежне фінансування витрат по виплаті заборгованості, суд вважає безпідставними аргументи заявника, наведені в заяві, про наявність правових підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення. Доказів невірного проведення перерахунку пенсії заявника суду не надано.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для встановлення судового контролю.

Керуючись ст. ст. 248, 256, 293, 382 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №160/8249/25 - відмовити.

Ухвала набирає законної сили, відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.Є. Калугіна