Рішення від 01.04.2026 по справі 331/2601/26

Справа № 331/2601/26

Провадження № 2-о/331/163/2026

РІШЕННЯ

іменем України

01.04.2026

Олександрівський районний суд міста Запоріжжя у складі головуючого судді: Фісун Н.В., за участю секретаря судового засідання Коростельової К.Ю., розглянувши цивільну справу за заявою

ОСОБА_1 , заінтересована особа: БУЧАНСЬКИЙ ВІДДІЛ ДЕРЖАВНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ АКТІВ ЦИВІЛЬНОГО СТАНУ У БУЧАНСЬКОМУ РАЙОНІ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ КИЇВСЬКОГО МІЖРЕГІОНАЛЬНОГО УПРАВЛІННЯ МІНІСТЕРСТВА ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, -

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Ганчева М.А., в інтересах ОСОБА_1 , звернулася до суду із заявою в якій вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьк Донецької обл., Україна, померла матір заявниці ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м. Донецьк Донецької обл., громадянка України.

Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, в наслідок того, що факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України і документи, що підтверджують цей факт, видані установами, що розташовані на тимчасово окупованій території, тому вони не є підставою для проведення державної реєстрації смерті у порядку передбаченому законодавством України.

Встановлення даного факту необхідно заявниці для здійснення державної реєстрації смерті її матері у встановленому законодавством України порядку, реалізації права на спадщину.

Просить встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки м. Донецьк Донецької обл., яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьк Донецької обл., Україна.

Заявник, ОСОБА_1 та її представник адвокат Ганчева М.А., до суду не з'явилися, у заяві просять справу розглядати за їх відсутності.

Представник заінтересованої особи до судового засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином, шляхом направлення ухвали про відкриття провадження до електронного кабінету підсистеми «Електронний суд».

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, в зв'язку з неявкою сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

До суду надано копію паспорту громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки м. Донецьк.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьк Донецької обл., Україна, померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м. Донецьк Донецької обл., громадянка України, що підтверджується медичним свідоцтво про смерть (мовою оригіналу - медицинское свидетельство о смерти) серії 21 №201107651 від 03 грудня 2025 р.; свідоцтвом про смерть (мовою оригіналу - свидетельство о смерти) НОМЕР_1 від 06 грудня 2025 р., свідоцтвом про поховання (мовою оригіналу - свидетельство о захоронении).

Факт того, що заявниця є донькою померлої, підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_2 від 17 січня 1991 р., згідно із яким ОСОБА_2 є матір'ю ОСОБА_3 ; актовим записом про шлюб №18, складеним 21.11.2015 виконкомом Скотарської сільської ради Воловецького району Закарпатської обл., згідно із яким ОСОБА_3 після шлюбу змінила прізвище на “ ОСОБА_4 ».

Отримати свідоцтво про смерть заявник не може, оскільки ОСОБА_2 померла на тимчасово окупованій рф території.

Відповідно до п. 8 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Згідно з ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 49 ЦК України смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації органами державної реєстрації актів цивільного стану.

Постановою Верховної Ради України від 17 березня 2015 року визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, згідно з додатком 1.

Як встановлено судом наявні у заявника документи на підтвердження факту смерті ОСОБА_2 , не відповідають вимогам законодавства України, оскільки їх було видано на тимчасово окупованій території України, визначеній Переліком територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 від 25 квітня 2022 року.

У зв'язку з цим, наявні документи не можуть бути прийняті відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до підпункту 1 пункту 1 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

Так, як вбачається із заяви про встановлення факту смерті, заявниця обґрунтовувала її тим, що заявник є донькою ОСОБА_2 , яка померла у м. Донецьк, Донецька область, що є тимчасово окупованою територією. Факт смерті підтверджується медичним свідоцтовм про смерть, свідоцтвом про смерть, проте вказані документи є недійсними, оскільки видані незаконним органом на тимчасово окупованій території.

Встановлення факту смерті ОСОБА_2 необхідно заявниці для проведення державної реєстрації смерті матері компетентним органом виконавчої влади України, отримання свідоцтва про смерть встановленого державного зразку.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданий закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Згідно з ст. 68 Закону України «Про нотаріат» та п. 11.3 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом МЮУ від 22 лютого 2012 року №296/5 при зверненні до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, заявник надає свідоцтво про смерть спадкодавця, виданого органом державної реєстрації актів цивільного стану.

Пунктом 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року №52/5 встановлено, що підставою для державної реєстрації смерті є: лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за №1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за №1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; рішення суду про оголошення особи померлою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.

Заявниця звернулася до суду, щоб встановити факт смерті її матері, який є необхідним для отримання свідоцтва про смерть та можливо подальшого використання вказаного документу у цивільно-правових відносинах. У зв'язку із відсутністю свідоцтва про смерть матері вона не має можливості скористатись своїми сімейними, цивільними і соціальними правами.

Суд бере до уваги, що факт смерті підтверджується медичним свідоцтвом про смерть, свідоцтвом про смерть, проте вказані документи є недійсними, оскільки видані незаконним органом на тимчасово окупованій території.

При цьому, суд зазначає, що вказані вище письмові докази не містять жодних суперечностей і надають можливість зробити висновок про смерть ОСОБА_2 в м. Донецьк.

Частиною четвертою статті 263 ЦПК України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У Постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 22 жовтня 2018 року у справі № 235/2357/17 викладено правову позицію згідно із якою документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. При цьому, у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.

За змістом частини четвертої статті 10 ЦПК України, суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.

У рішенні ЄСПЛ від 10 травня 2001 року у справі "Cyprus v. Turkey" (заява № 25781/94) ЄСПЛ вказав, що "зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів далеке від абсолютного. Для людей, які проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним від влади de facto, включаючи й їхні суди; і саме в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які стосуються сказаного, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, зокрема і цим. Думати інакше означало б зовсім позбавити людей, які проживають на цій території, всіх їхніх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, це також означало б позбавити їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать (§ 96)."

Надані суду документи, що підтверджують факт смерті, видані незаконно створеними органами, хоч і не мають юридичної сили, проте дозволяють встановити фактичні обставини, необхідні для вирішення справи.

Враховуючи, що заявник позбавлений можливості провести державну реєстрацію смерті своєї матері у позасудовому порядку, а встановлення даного факту не порушує прав та інтересів третіх осіб та не пов'язане з подальшим вирішенням спору про право, суд дійшов висновку про можливість задоволення заяви.

Керуючись ст.ст.,81,263-265,273,293,315-319 ЦПК України, Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", суд,

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: БУЧАНСЬКИЙ ВІДДІЛ ДЕРЖАВНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ АКТІВ ЦИВІЛЬНОГО СТАНУ У БУЧАНСЬКОМУ РАЙОНІ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ КИЇВСЬКОГО МІЖРЕГІОНАЛЬНОГО УПРАВЛІННЯ МІНІСТЕРСТВА ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території - задовольнити у повному обсязі.

Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки м. Донецьк Донецької області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьк Донецької області, Україна.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Запорізької апеляційного суду.

Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження не зупиняє його виконання.

Повний текст рішення виготовлений 01 квітня 2026 року.

Суддя Н.В.Фісун