Справа №: 307/1216/26
Провадження № 3/307/353/26
Закарпатської області
02 квітня 2026 року м. Тячів
Суддя Тячівського районного суду Закарпатської області Ніточко В.В.,
з участю ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли від Тячівського РВП ГУНП України Закарпатській області,
про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, жительки АДРЕСА_1 , зареєстрованої в АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ,
за ч.2 ст.173-2 та ч.1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП),
ОСОБА_1 , 10 лютого 2026 року, біля 19 год. 00 хв., в АДРЕСА_1 , затіяла сварку з чоловіком ОСОБА_2 , в ході якої кричала та ображала його нецензурними словами у присутності малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , чим завдала шкоди його психологічному здоров'ю, та вчинила правопорушення, передбачене ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , 10 лютого 2026 року, о 19 год. 00 хв., в АДРЕСА_1 , затіяла сварку з чоловіком ОСОБА_2 , в ході якої кричала та ображала його нецензурними словами у присутності малолітнього сина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , чим завдала шкоди його психологічному здоров'ю, та вчинила правопорушення, передбачене ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Також, ОСОБА_1 , 12 лютого 2026 року, о 11 год. 00 хв., в АДРЕСА_1 , ухилилася від виконання передбачених ст. 150 СК України обов'язків щодо виховання дітей, а саме: у будинку де проживають діти ОСОБА_3 ,, 2017 року народження, ОСОБА_1 , 2020 року народження, та ОСОБА_4 , 2023 року народження, брудно, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину визнала.
Згідно до ст.280 КУпАП України орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Розглянувши справу про адміністративні правопорушення, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.1732 та ч.1 ст. 184 КУпАП, що стверджується даними протоколів серії ВАД №769180, ВАД №769179 та ВАД №769154 від 19 лютого 2026 року, листом №13 від 12 лютого 2026 року Служби у справах дітей Углянської сільської ради Тячівського району Закарпатської області, письмовим поясненням ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 від 19 лютого 2026 року, копією акту обстеження умов проживання, та поясненням ОСОБА_1 в судовому засіданні.
Згідно з вимогами ст. 39-1 КУпАП у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої законом.
Згідно з вимогами ст. 283 КУпАП постанова суду про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 173-2 і 173-6 цього Кодексу, повинна містити обґрунтування необхідності або відсутності необхідності направлення порушника на проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, відповідно до статті 39-1 цього Кодексу.
Підстав для застосування ст. 39-1 КУпАП та направлення ОСОБА_1 на проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство, не вбачається, так як раніше така до адміністративної відповідальності не притягувалася за подібні правопорушення.
Розглянувши справу про адміністративні правопорушення, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.173-2 та ч.1 ст. 184 КУпАП.
Оскільки ОСОБА_1 вчинила три адміністративні правопорушення, справи про які одночасно розглядаються судом, то на неї слід накласти стягнення в межах санкції встановленої за більш серйозне правопорушення, тобто в межах санкції ч.2 ст. 173-2 КУпАП.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, особу яка притягується до адміністративної відповідальності, вважаю, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Тому, керуючись ст.ст. 36, 283, 284 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винною за ч.2 ст.173-2 та ч.1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на неї стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок, в доход держави.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок судового збору.
Роз?яснити, що у разі несплати правопорушником штрафу протягом п?ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу відповідно до положень ст. 308 КУпАП.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Тячівський районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Строк звернення постанови до виконання - три місяці.
Суддя В.В. Ніточко