Справа № 463/977/26 Головуючий у 1 інстанції: ОСОБА_1
Провадження № 11-сс/811/726/26 Доповідач: ОСОБА_2
19 березня 2026 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Львівського апеляційного суду в складі:
Головуючої судді ОСОБА_2 ,
Суддів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу з доповненнями ОСОБА_6 на ухвалу слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 19 лютого 2026 року про відмову в задоволенні скарги ОСОБА_6 на постанову детектива від 27.06.2025 про закриття кримінального провадження,-
з участю ОСОБА_6 ,
прокурора ОСОБА_7
даною ухвалою, відмовлено в задоволені скарги ОСОБА_6 на постанову від 27.06.2025 детектива Підрозділу детективів (на правах самостійного Управління) Територіального управління БЕБ у Львівській області ОСОБА_8 про закриття кримінального провадження № 12025141150000063 від 24.01.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України.
Мотивуючи своє рішення, суд першої інстанції, зокрема, вказав, що на підставі оцінки зібраних під час досудового розслідування доказів, зважаючи на результати проведених слідчих дій у вказаному кримінальному провадженні, в вході досудового розслідування не здобуто об'єктивних даних, які б вказували на наявність в діях ОСОБА_9 та Релігійної організації «Релігійна громада української грекокатолицької церкви парафії Пресвятої Богородиці Владичиці України у м. Червоноград Червоноградського району Львівської області» складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, а відтак оскільки органом досудового розслідування встановлено відсутність в діяннях складу кримінального правопорушення і наведені мотиви такого висновку, тому постанова про закриття провадження є законною.
На вказану ухвалу ОСОБА_6 подав апеляційну скаргу, в якій просить поновити строк на оскарження ухвали слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 19 лютого 2026 року, оскаржувану ухвалу скасувати.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги, зокрема, зазначає, що детектив БЕБ слідчі дії не провів в повному обсязі, щоб належно зафіксувати підприємницьку діяльність адміністратора ОСОБА_10 і тому постанова детектива БЕБ є не аргументована і передчасна.
Зазначає, що з відповіді Шептицької міської ради від 25.11.2024 реєстр. № 81-07-4859 24.01.02-07.15 вбачається, що в такій жодним чином не зазначено, що побудовано футбольне поле з штучним покриттям за пожертви меценатів і парафіян церкви.
Вказує, що не взято витяг з відеокамер і не встановлено водіїв автомобілів, не опитано уповноваженого по запобіганню корупції в Шептицькій міській раді ОСОБА_11 , на вимогу якого була створена комісія яка в його присутності актом від 04 грудня 2024 року зафіксувала, що земельна ділянка використовується не за призначенням, а як крита автомобільна стоянка на 150 машин на якій без жодних дозвільних документів адміністратор церкви займається підприємницькою діяльністю, також не опитано колишнього головного архітектора міста ОСОБА_12 , не опитано депутата ОСОБА_13 , який неодноразово звертався до міського голови, що дана земельна ділянка використовується адміністратором церкви ОСОБА_14 не за призначенням, а проводиться підприємницька діяльність без жодних дозвільних документів.
У доповненнях до апеляційної скарги просить скасувати хвалу слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 19 лютого 2026 року. Зазначає, що адміністратор використовує земельну ділянку не за призначенням, на якій проводить підприємницьку діяльність без жодних дозвільних документів, загальні збитки становлять 17 млн. 800 тис. грн.
Щодо строку на апеляційне оскарження зазначає, що повний текст ухвали слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 19 лютого 2026 року винесено 26 лютого 2026 року, що підтверджується матеріалами справи, відтак вважає, що такий пропущено з поважних причин.
Заслухавши доповідача, пояснення ОСОБА_6 , який підтримав доводи апеляційної скарги з доповненнями, думку прокурора ОСОБА_7 , який апеляційну скаргу з доповненнями заперечив, перевіривши матеріали кримінального провадження та матеріали скарги, а також наведені доводи апеляційної скарги з доповненнями, колегія суддів апеляційного суду вважає, що така не підлягає до задоволення.
Поважність причин пропуску апелянтом строку на подачу апеляційної скарги знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, а тому цей строк необхідно поновити.
Згідно зі ст. 2 КПК України завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до ст. 9 КПК України слідчий зобов'язаний всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом'якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Положеннями п. 4 ч. 1 ст. 91 КПК України визначено, що у кримінальному провадженні підлягають доказуванню, зокрема, обставини, які є підставою закриття кримінального провадження.
Згідно з ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КПК України прокурор, слідчий суддя, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається при встановленні відсутності в діяннях складу кримінального правопорушення.
З аналізу наведених процесуальних норм вбачається, що закриття кримінального провадження є закінченням досудового розслідування та одним із способів його остаточного вирішення, яке відбувається в силу наявності обставин, що виключають кримінальне провадження або за наявності підстав для звільнення особи від кримінальної відповідальності. Прийняття рішення про закриття кримінального провадження можливе лише після всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин кримінального провадження та безпосереднього дослідження і оцінки слідчим показань, речей і документів, які стосуються цього провадження, у їх сукупності.
В силу завдань кримінального провадження слідчий повинен вчинити всі необхідні дії при проведенні досудового розслідування, які спрямовані на збирання, перевірку та оцінку доказів, версій у їх сукупності.
Встановлено, що в провадженні підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Львівській області перебувало кримінальне провадження № 12025141150000063 від 24.01.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України.
27 червня 2025 року Постановою детектива Підрозділу детективів (на правах самостійного Управління) Територіального управління БЕБ у Львівській області ОСОБА_8 про закриття кримінального провадження, закрито кримінальне провадження № 12025141150000063 від 24.01.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України.
В ході досудового розслідування проведено ряд слідчих дій для встановлення обставин кримінального правопорушення, за результатами яких зібрано відповідні докази, які досліджено та надано їм оцінку.
Згідно матеріалів скарги та кримінального провадження, що на адресу Личаківського районного суду м. Львова надійшла скарга ОСОБА_6 на постанову від 27.06.2025 детектива Підрозділу детективів (на правах самостійного Управління) Територіального управління БЕБ у Львівській області ОСОБА_8 про закриття кримінального провадження № 12025141150000063 від 24.01.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України.
Скаргу мотивує тим, що від початку досудового розслідування минув рік, однак священник ОСОБА_9 продовжує використовувати земельні ділянки, виділені для потреб церкви для особистої підприємницької діяльності, не сплачуючи податків, зокрема земельні ділянки обладнані і використовуються як крита автостоянка на 150 автомобілів. Вважає, що постанова про закриття кримінальної справи винесена передчасно та незаконно. Вказує на неповноту досудового розслідування. Зазначає, що у ході досудового розслідування детективом БЕБ не було допитано головного архітектора міста ОСОБА_15 , свідка ОСОБА_16 , які неодноразово зверталися до міського голови, з приводу нецільового використання ще з 2013 року земельних ділянок, виділених церкві. З врахуванням зазначених обставин, вважає, що постанова про закриття кримінального провадження є незаконною та підлягає скасуванню.
27 червня 2025 року детективом Підрозділу детективів (на правах самостійного Управління) Територіального управління БЕБ у Львівській області ОСОБА_8 винесено постанову про закриття кримінального провадження № 12025141150000063 від 24.01.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України.
В ході досудового розслідування проведено ряд слідчих дій для встановлення обставин кримінального правопорушення, однак встановити факти умисного ухилення від сплати податків у значних розмірах, ОСОБА_9 та РО «Релігійної громади Української Греко-Католицької Церкви Пресвятої Богородиці Владичиці України», не представилось за можливе.
Допитаний в якості свідка заявник ОСОБА_17 , підтвердив факти наведені в його заявах. Будь-якими підтверджуючими документами щодо умисного ухилення від сплати податків ОСОБА_9 та РО «Релігійної громади Української Греко-Католицької Церкви Пресвятої Богородиці Владичиці України у м. Червоноград Червоноградського району Львівської області», не володіє.
Допитаний в якості свідка адміністратор Релігійної організації «Релігійна громада Української Греко-католицької Церкви парафії Пресвятої Богородиці Владичиці України у м. Червоноград Червоноградського району Львівської області» ОСОБА_9 , повідомив, що з 24.10.2003 року, призначений на посаду адміністратора вказаної Релігійної організації. Рішенням Червоноградської міської ради № 537 від 26.12.2013, Релігійній організації було виділено у постійне користування земельну ділянку кадастровий номер 4611800000:03:005:0053 площею 0,2576 га, для будівництва Катехитично-навчального центру імені метрополита Андрея Шептицького, за адресою м. Червоноград, вул. Перемоги, 14. Крім цього, рішенням Червоноградської міської ради № 393 від 15.04.2021 було виділено у постійне користування земельну ділянку кадастровий номер 4611800000:03:005:0093 площею 0,2764 га, для будівництва та обслуговування парафіяльної установи соціального забезпечення та служіння для соціально незахищених верств населення за адресою м. Червоноград, вул. Перемоги, 14а. На вказаних земельних ділянка згідно дозвільних документів здійснюється будівництво катехитичного центру та автомобільної стоянки для тимчасового паркування транспортних засобів для відвідувачів культових та громадських споруд в районі розташування даного об'єкта на вул. Героїв Майдану, 14 у м. Шептицький та будівництво будівлі парафіяльної установи соціального забезпечення та автомобільної стоянки для тимчасового та постійного зберігання транспортних засобів для даного об'єкту будівництва на вул. Героїв Майдану, 14а у м. Шептицький. У зв'язку з тим що виготовленням проектно-кошторисної документації та проведення будівельних робіт потребує значних капіталовкладень релігійна громада не є прибутковою організацією, та функціонує завдяки добровільним пожертвам парафіян та фінансовій допомозі меценатів, на зборах членів церковного комітету релігійної організації з 2020 року було прийнято рішення про облаштування тимчасових паркувальних місць на вказаних земельних ділянках для парафіян та відвідувачів парафії. Вказана територія по периметру огороджена парканом, а ділянка використовується для тимчасово паркувальних місць на 156 транспортних засобів, у зв'язку з виявленими обмеженнями для будівництва, а саме на 70 відсотках площі вищевказаних ділянок будівництво обмежене через наявний водовідвідний колектор. Вказані земельні ділянки в оренду не здаються, парафіяни та військові самостійно паркують транспортіні засоби на вільних місцях. Оплата за паркування транспортних засобів не здійснюється. Особи які паркують транспортні засоби за бажанням вносять добровільні пожертви, частково касиру релігійної організації про що зазначається в книзі пожертв та видатків, а частково на банківський рахунок релігійної організації. Крім цього зазначив, що на території релігійної організації частково на трьох земельних ділянках громади за адресою вул. Героїв Майдану, 12б у м. Шептицький, знаходиться футбольний майданчик. Початок будівництва якого розпочато в 2013 році за кошти мецената та релігійної громади на 70 відсотків, а завершено будівництво в 2016-2017 році за сприяння державної програми, та повністю обслуговується силами парафії, (освітлюється, підсипається, доглядається). Вказаний футбольний майданчик в оренду не здається, функціонує у відкритому безоплатному доступі, а люди які ним користуються при використанні освітлення майданчика та води для миття, компенсують виключно комунальні витрати, які несе релігійна громада за електроенергію та водопостачання, про що зазначається у журналі пожертв.
Допитані в якості свідків мешканці м. Шептицький та прихожани РО «Релігійної громади Української Греко-Католицької Церкви Пресвятої Богородиці Владичиці України у м. Червоноград Червоноградського району Львівської області» ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , повідомили, що приблизно з 2020 року почалося облаштування автостоянки на земельних ділянках з кадастровими номерами 4611800000:03:005:0053 та 4611800000:03:005:0093, що за адресами м. Шептицький, вул. Героїв Майдану 14 та 14а. Облаштування автостоянки здійснювалось за кошти релігійної громади, прихожанами. В'їзд та виїзд з автостоянки здійснюється через металеві розсувні ворота, які в будь-який час доби відчиненні, тільки на ніч засовуються. Постійного охоронця та людини яка здійснює пропускний режим немає. На території облаштовані камери спостереження. Фіксована оплата за автопарковку не здійснюється. За бажанням парафіян, які паркують свій транспортний засіб вноситься добровільна пожертва релігійній організації на будь-яку суму. Також зазначили, що факти чи інформація про те, що адміністрація РО «Релігійна громада Української Греко-католицької церкви парафії пресвятої Богородиці Владичиці України у м. Червоноград Червоноградського району Львівської області» без оформлення відповідних документів займаєтеся підприємницькою діяльністю, а саме на футбольному полі яке побудувала Червоноградська міська рада отримує з тренерів кошти в сумі 600 гривень за годину занять, їм не відомі.
Як слідує з матеріалів кримінального провадження, зокрема згідно акту обстеження комісії з розгляду питань, пов'язаних з регулюванням земельних відносин при Виконавчому комітеті Шептицької міської ради від 04.12.2024, комісія провела обстеження земельних ділянок, а саме:
- площею 0,2576 га, кадастровий номер земельної ділянки 4611800000:03:005:0053, для будівництва Катехитично-навчального центру імені Митрополита Андрея Шептицького (код КВЦПЗД - 03.04), на вул. Героїв Майдану, 14 в м. Шептицький;
- площею 0,2764 га, кадастровий номер земельної ділянки 4611800000:03:005:0093, для будівництва та обслуговування парафіяльної установи соціального забезпечення та служіння для соціально незахищених верств населення (код КВЦПЗД - 03.04), на вул. Героїв Майдану, 14А, в м. Шептицький, наданих в постійне користування релігійної громади Української Греко-Католицької Церкви Пресвятої Богородиці Владичиці України.
У результаті обстеження виявлено, що на обидвох земельних ділянках знаходиться стоянка для автомобілів орієнтовно на 150 місць.
Також комісією було вирішено скерувати даний акт в Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області з проханням включення в план роботи по проведенню перевірок з дотриманням земельного законодавства на земельних ділянках з кадастровими номерами 4611800000:03:005:0053 та 4611800000:03:005:0093.
Відповідно до інформації отриманої з Головного управління Держгеокадастру у Львівській області встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 року за № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64 «Про введення воєнного стану в Україні». Враховуючи вищезазначене, розгляд звернень, які надійшли до Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного Управління Держгеокадастру у Львівській області, в частині проведення заходів державного нагляду (контролю) буде проводитись після скасування воєнного стану та у відповідності до прийнятих нормативно-правових актів вищим органом виконавчої влади України. Заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог земельного законодавства під час використання земельних ділянок кадастровий номер 4611800000:03:005:0053, кадастровий номер 4611800000:03:005:0093 на вул. Героїв Майдану в м. Шептицький, Шептицького району, Львівської області за період 01.01.2020 по даний час не проводилося.
Крім того, допитаний в якості свідка перший заступник міського голови Шептицької міської ради з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_24 повідомив, що при виконавчому комітеті Шептицької міської ради діє постійно діюча комісія пов'язана з врегулюванням земельних відносин. Вказана комісія є дорадчим органом при підготовці проектів рішень ради. При створенні даної комісії його призначено головою вказаної комісії. 04.12.2024 на підставі повідомлення головного спеціаліста з питань запобігання та виявлення корупції в Шептицькій міській раді ОСОБА_11 , та запитів громадянина ОСОБА_25 вході їх розгляду на засіданні комісії було вирішено, із залученням депутатів Шептицької міської ради, провести виїзне засідання з метою обстеження земельних ділянок з кадастровими номерами 4611800000:03:005:0053 та 4611800000:03:005:0093, що за адресами м. Шептицький, вул. Героїв Майдану 14 та 14а, які були виділені у постійне користування РО «Релігійна громада Української Греко-католицької церкви парафії пресвятої Богородиці Владичиці України у м. Червоноград Червоноградського району Львівської області». В ході виїзду на місце комісією було виявлено дві земельні ділянки з кадастровими номерами 4611800000:03:005:0053 та 4611800000:03:005:0093, що за адресами м. Шептицький, вул. Героїв Майдану 14 та 14а. Вказані земельні ділянки на момент обстеження були огороджені на них були спорудженні навіси, під якими були припарковані транспортні засоби. В результаті обстеження виявлено, що на обидвох земельних ділянках знаходиться стоянка для автомобілів орієнтовно на 150 місць. За результатами обстеження було складено відповідний акт, де було зазначено, що для приведення у відповідність до цільового призначення земельних ділянок релігійній організації скерувати відповідний лист з місячним терміном виконання, а також копію акту було скеровано в Головне управління Держгеокадастру у Львівській області та в Шептицький відділ поліції. З даного приводу, окрім зазначеного вище відділом земельних відносин було підготовлено службову записку за його підписом на міського голову, щоб дати доручення юридичному відділу підготувати позов до суду про скасування постійного користування даних земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні релігійної організації.
Допитані в якості свідків інші члени комісії з розгляду питань, пов'язаних з регулюванням земельних відносин при виконавчому комітеті Шептицької міської ради, зокрема начальник управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Шептицької міської ради, головний архітектор ОСОБА_26 , начальник відділу земельних відносин ОСОБА_27 , головний спеціаліст відділу земельних відносин ОСОБА_28 , надали аналогічні покази. Крім цього ОСОБА_26 зазначив, що після виїзного обстеження до управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Шептицької міської ради, через ЦНАП звернулася РО «Релігійна громада Української Греко-католицької церкви парафії пресвятої Богородиці Владичиці України у м. Червоноград Червоноградського району Львівської області» в особі адміністратора ОСОБА_9 з заявами щодо надання містобудівних умов і обмежень по земельних ділянках з кадастровими номерами 4611800000:03:005:0053 та 4611800000:03:005:0093, що за адресами м. Шептицький, вул. Героїв Майдану 14 та 14а, з намірами забудови нового будівництва будівлі катехитичного центру та нового будівництва будівлі парафіяльної установи соціального забезпечення. За результатами розгляду надано містобудівні умови та обмеження на обидві земельні ділянки.
У ході досудового розслідування проведено огляд земельних ділянках з кадастровими номерами 4611800000:03:005:0053 та 4611800000:03:005:0093, що за адресами м. Шептицький, вул. Героїв Майдану 14 та 14а. В ході огляду встановлено, що вищевказані земельні ділянки огороджені металевим та бетонним парканом, вхід на які здійснюється через металеві розсувні ворота, які на момент огляду відкриті. На огородженій території облаштовані навіси під якими частково запарковані транспортні засоби. Вказані навіси облаштовані з бетонних стовпців та накриті металевою бляхою зеленого кольору. На момент огляду під навісами припарковані 35 транспортних засобів, марки моделі та номерні знаки яких описані в протоколі огляду. Крім цього в ході огляду виявлено що біля бетонного паркана на вказаних земельних ділянках знаходяться керамзитні блоки в кількості 120 штук. Також на даній земельній ділянці знаходиться бетонний фундамент довжиною 21 м.
Згідно інформації отриманої на запит з ГУ ДПС у Львівській області встановлено, що Релігійна організація «Релігійна громада української греко-католицької церкви парафії Пресвятої Богородиці Владичиці України у м. Червоноград Червоноградського району Львівської області» (код ЄДРПОУ 26205946) перебуває на обліку в ГУ ДПС у Львівській області, Шептицька державна податкова інспекція з 17.06.2002, категорія платника податків - неприбуткова установа. Є платником земельного податку код платежу (18010500), податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді з/п (11010100) та військового збору (11011000).
За Релігійною організацією «Релігійна громада української грекокатолицької церкви парафії Пресвятої Богородиці Владичиці України у м. Червоноград Червоноградського району Львівської області» (код ЄДРПОУ 26205946) станом на 07.05.2025 року у відповідності до електронної бази даних АІС «Податковий блок» в інтегрованих картках платника податків, які ведуться в ГУ ДПС у Львівській області, податковий борг по сплаті податків, зборів та обов'язкових платежів до бюджету відсутній.
По громадянину ОСОБА_9 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ), станом на 07.05.2025 згідно відомостей AIC «Податковий блок» в інтегрованих картках платника податків, які ведуться в ГУ ДПС у Львівській області, обліковується податковий борг по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості на загальну суму 1167, 07 грн.
Станом на 07.05.2025 щодо ОСОБА_9 та Релігійної організації «Релігійна громада української грекокатолицької церкви парафії Пресвятої Богородиці Владичиці України у м. Червоноград Червоноградського району Львівської області», документальні планові/позапланові, фактичні перевірки, не проводились.
На переконання колегії суддів апеляційного суду, слідчий суддя дійшов обґрунтованого висновку, що у матеріалах кримінального провадження відсутні будь-які належні об'єктивні дані, які б вказували про фактичне ненадходження податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування до бюджету у значних розмірах, що свідчить про відсутність за даним фактом об'єктивної сторони складу злочину, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, та в вході досудового розслідування не здобуто об'єктивних даних, які б вказували на наявність в діях ОСОБА_9 та Релігійної організації «Релігійна громада української грекокатолицької церкви парафії Пресвятої Богородиці Владичиці України у м. Червоноград Червоноградського району Львівської області» складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, а відтак детективом проведено необхідні слідчі та процесуальні дії для всебічного, повного та неупередженого дослідження обставин події, а тому виходячи із зібраних доказів, дійшов об'єктивного висновку про необхідність закриття кримінального провадження з підстав, передбачених п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України, з приводу чого прийняв умотивовану постанову.
Колегія суддів апеляційного суду вважає, що орган досудового розслідування, здійснивши аналіз зібраних матеріалів кримінального провадження та оцінивши отримані відомості у їх сукупності, вірно дійшов висновку про відсутність об'єктивних та суб'єктивних ознак складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, про що прийняв мотивовану постанову, яка відповідає вимогам ч. 5 ст. 110 КПК України.
Порушень вимог КПК України під час розгляду скарги на зазначену вище постанову детектива, які б були безумовною підставою для скасування ухвали слідчого судді, колегією суддів не встановлено, а доводи апеляційної скарги щодо непогодження з висновками слідчого, не спростовують правильність висновків органу досудового розслідування та слідчого судді.
При закритті провадження детективом було дотримано процесуального порядку винесення постанови, оскаржувана постанова детектива винесена з проведенням усіх необхідних для прийняття такого рішення слідчих і процесуальних дій.
Доводи апеляційної скарги не містять правових підстав для скасування ухвали слідчого судді.
Покликання апелянта на неповноту досудового розслідування є безпідставними. Під час досудового розслідування детектив здійснив необхідні процесуальні дії для перевірки обставин, які б свідчили про вчинення кримінальних правопорушень. Оскільки під час досудового розслідування такі обставини не підтвердилися, була винесена постанова про закриття кримінального провадження із зазначенням правової підстави.
Доводи апеляційної скарги про незаконність ухвали слідчого судді, є необґрунтованими. При розгляді скарги слідчим суддею досліджені надані матеріали, повно та всебічно з'ясовані усі необхідні питання щодо перевірки законності прийнятого органом досудового розслідування рішення.
З огляду на викладене колегія суддів вважає доводи апеляційної скарги з доповненнями необґрунтованими й до уваги їх не бере. Ухвала слідчого судді відповідає вимогам закону і підстав для її скасування та задоволення апеляційної скарги немає.
Керуючись ст.ст. 404, 405, 407, 419, 422 КПК України, колегія суддів
постановила:
поновити ОСОБА_6 строк на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 19 лютого 2026 року.
Апеляційну скаргу з доповненнями ОСОБА_6 залишити без задоволення.
Ухвалу слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 19 лютого 2026 року, якою відмовлено в задоволенні скарги ОСОБА_6 на постанову від 27.06.2025 детектива Підрозділу детективів (на правах самостійного Управління) Територіального управління БЕБ у Львівській області ОСОБА_8 про закриття кримінального провадження № 12025141150000063 від 24.01.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з дня її оголошення та касаційному оскарженню не підлягає.
Судді :
ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4