Постанова від 12.03.2026 по справі 160/8822/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2026 року м.Дніпросправа № 160/8822/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Баранник Н.П.,

суддів: Малиш Н.І., Щербака А.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2025 року у справі №160/8822/25 (суддя Бухтіярова М.М., справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку письмового провадження) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) (далі відповідач) щодо невнесення даних про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку та виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг»;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг» відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , шляхом внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку.

В обґрунтування позовних вимог зазначав, що він є особою з інвалідністю ІІІ групи з дитинства, відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі графи 2 статті 30 “а» Наказу МО України №402-14.08.2008 та 25.02.2020 був виключений з військового обліку. Проте, 12.12.2024 під час перевірки документів працівниками ІНФОРМАЦІЯ_7 позивачу повідомлено, що відповідно до відомостей з реєстру “Оберіг» він значиться таким, що перебуває на військовому обліку, тому йому видали повістку з вимогою з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_4 з метою уточнення своїх персональних даних.

Позивач категорично не погоджується з позицією відповідача та вказує, що 24.01.2020 він визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі графи 2 статті 30 “а» Наказу МО України №402-14.08.2008, про що міститься відповідна відмітка тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 . Відповідач є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних, відповідно зобов'язаний був внести дійсні відомості про позивача. З огляду на викладене, позивач вважає бездіяльність відповідача щодо невнесення даних про непридатність до військової служби та виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг» протиправною.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2025 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 було відмовлено.

Із рішенням суду не погодився позивач, ним була подана апеляційна скарга. Посилаючись на порушення судом норм матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, позивач просить рішення суду скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити його позовні вимоги у повному обсязі.

У скарзі позивач зазначає, що суд безпідставно вдався до оцінки його дій, в той час як предметом спору є протиправна бездіяльність відповідача. Позивач наполягає, що у відповідача були в наявності всі підтвердні документи, проте належних дій по виключенню позивача з військового обліку він не вчинив.

Відповідач своїм правом подати письмовий відзив на апеляційну скаргу позивача не скористався.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст.311 КАС України.

Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги позивача, матеріали справи, приходить до висновку, що скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи встановлено, що позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , його зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідно до пенсійного посвідчення № НОМЕР_2 від 09.11.2021, позивач перебуває на обліку в Пенсійному фонді України як отримувач пенсії по інвалідності (ІІІ група, інвалідність з дитинства).

Відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 25.02.2020, ОСОБА_1 31.01.2002 - призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_8 зарахований у запас за станом здоров'я, визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час на підставі графи 1 статті 30 “б» Наказу МО України №2-1994; 24.01.2020 - комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі графи 2 статті 30 “а» Наказу МО України №402-14.08.2008.

Відповідно до облікової картки до військового квитка, позивач з 11.02.2020 знятий з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_9 , у зв'язку із вибуттям до ІНФОРМАЦІЯ_10 .

Відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 25.02.2020, позивач з 25.02.2020 взятий на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_10 ; з 25.02.2020 - знятий з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_11 за станом здоров'я та з 25.02.2020 - виключений з військового обліку військовозобов'язаних на підставі графи 2 ст. 30 “а» наказу МО України №402 від 14.08.2008.

12.12.2024 ІНФОРМАЦІЯ_12 вручено позивачу повістку №3141015457, за змістом якої йому необхідно з'явитися 13.12.2024 о 09.00 годині для уточнення своїх персональних даних до ІНФОРМАЦІЯ_4 .

12.12.2024 адвокатом Ковалик М.Ф., що діє в інтересах позивача, було направлено до ІНФОРМАЦІЯ_13 адвокатський запит, у якому представник просила надати інформацію, чи вносились відомості до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів “ ІНФОРМАЦІЯ_14 » по виключення ОСОБА_1 з військового обліку.

Листом від 23.12.2024 №16067 ІНФОРМАЦІЯ_11 повідомлено, що ОСОБА_1 відповідно до Єдиного державною реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів “Оберіг» перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_15 ( ОСОБА_2 ) та має статус - підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Для вирішення питання необхідно звернутися до відповідних розпорядників інформації за належністю, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_15 ( ОСОБА_2 ).

08.01.2025 представником позивача - адвокатом Ковалик М.Ф. було направлено адвокатський запит до ІНФОРМАЦІЯ_15 ( ОСОБА_2 ), у якому просила надати інформацію про причини не внесення відомостей до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів “ ІНФОРМАЦІЯ_14 » про виключення з військового обліку ОСОБА_1 .

Листом від 05.02.2025 №Ш/810 відповідач повідомив, що відповідно до облікової картки до військового квитка, яка знаходиться у ІНФОРМАЦІЯ_16 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 знятий з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_1 11.02.2020 у зв'язку з вибуттям до ІНФОРМАЦІЯ_17 . Згідно з наданої копії тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 , ОСОБА_1 взятий на облік до ІНФОРМАЦІЯ_17 25.02.2020. У цей же день його виключено з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_10 на підставі графи 2 ст. 30 “а» Наказу МО України №402 від 14.08.2008, про що зроблені відповідні записи у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, підписані військовим комісаром та затвердженні печатками ІНФОРМАЦІЯ_10 . Виходячи з викладеного, для приведення у відповідність відомостей у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, ОСОБА_1 необхідно звернутись до ІНФОРМАЦІЯ_17 .

08.01.2025 представником позивача - адвокатом Ковалик М.Ф. сформовано скаргу до ІНФОРМАЦІЯ_18 на бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_15 .

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо невнесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, звернувся до суду із цим позовом.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивач не оновлював свої персональні дані з 25.02.2020. Суд вказав, що не вбачає у діях відповідача ознак протиправності щодо автоматичного поновлення позивача на військовому обліку на підставі Порядку №932. При цьому, зважаючи на обізнаність позивача щодо перебування військовому обліку (з отриманням повістки від 12.12.2024), а також про те, що його персональні дані, які відображені в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не відповідають даним, які відображені в тимчасовому посвідченні, позивач із заявою про внесення відповідних змін в Реєстрі в порядку пункту 4 Порядку №559 не звертався.

Колегія суддів з висновками суду першої інстанції не погоджується, враховуючи наступне.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі Закон № 2232-ХІІ), частиною першою статті 1 якого передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Частиною третьою статті 1 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

За приписами частини 7 статті 1 Закону № 2232-ХІІ виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Указом Президента України від 24 лютого 2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Пунктом 2 Указу Президента України від 24 лютого 2022 № 64/2022 військовому командуванню разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування доручено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Станом на час розгляду справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.

Зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб визначає Закон України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 року № 389-VIII (далі - Закон № 389-VIII).

Згідно із статтею 1 Закону № 389-VIII воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

За змістом пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення № 154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно з пунктом 9 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють заходи щодо призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Згідно пункту 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

Отже, обов'язки щодо обліку військовозобов'язаних покладені на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби, врегульовано положеннями Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" від 25.03.1992 року № 2232-XII (далі - Закон №2232-XII).

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі Порядок №1487).

Відповідно до пункту 22 Порядку №1487, взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється відповідно до Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу».

Частиною 6 статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» визначено підстави виключення з військового обліку. Так, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

З положень ст.2 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», одним з основних завдань Реєстру є ведення військового обліку громадян України.

Пунктами 75, 77-79 Постанови Кабінету міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 “Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (далі Порядок №560) визначено, що придатність резервістів та військовозобов'язаних до військової служби за станом здоров'я кожним лікарем визначається індивідуально. Висновки про придатність або непридатність резервістів та військовозобов'язаних до військової служби, подані ними скарги та об'єктивні дані, виявлені у процесі медичного огляду, а також установлений діагноз вносяться кожним лікарем до картки обстеження та медичного огляду та до інших документів, що засвідчується особистим підписом лікаря та скріплюється його особистою печаткою, із зазначенням дати проведення медичного огляду відповідно до вимог, визначених Міноборони. Рішення (постанову) військово-лікарської комісії щодо придатності резервіста або військовозобов'язаного до проходження військової служби під час мобілізації вноситься до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не пізніше ніж протягом наступного дня з дня надходження відповідного рішення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 25.02.2020, ОСОБА_1 : 31.01.2002 - призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_8 зарахований у запас за станом здоров'я, визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час на підставі графи 1 статті 30 “б» Наказу МО України №2-1994; 24.01.2020 - комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі графи 2 статті 30 “а» Наказу МО України №402-14.08.2008.

Відповідно до облікової картки до військового квитка, позивач з 11.02.2020 знятий з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_9 , у зв'язку із вибуттям до ІНФОРМАЦІЯ_10 .

Відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 25.02.2020, позивач з 25.02.2020 взятий на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_10 ; з 25.02.2020 - знятий з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_11 за станом здоров'я та з 25.02.2020 - виключений з військового обліку військовозобов'язаних на підставі графи 2 ст. 30 “а» наказу МО України №402 від 14.08.2008.

Згідно висновків Верховного Суду у постанові від 21 травня 2025 року (справа № 280/2880/24), законодавець виокремлює поняття “зняття з військового обліку» та “виключення з військового обліку», при цьому, при знятті з військового обліку Законом передбачено можливість повторного взяття військовозобов'язаного на такий облік. Отже, різними є як підстави, так і правові наслідки зняття або виключення з військового обліку. З аналізу положень Закону №2232 висновується, що громадяни, які підлягають виключенню з військового обліку, втрачають статус військовозобов'язаного, в той же час зняті з військового обліку продовжують перебувати в статусі військовозобов'язаних.

Отже, законодавство не передбачає можливості взяття на військовий облік осіб, виключених з військового обліку, яким є позивач.

Тобто, відповідач був зобов'язаний діяти лише відповідно до чинного законодавства, зокрема пункту 2 частини першої статті 37 Закону № 2232, який можливості поновлення на військовому обліку осіб, виключених з нього, не передбачає.

Щодо висновків суду, що позивач не оновлював свої персональні дані з 25.02.2020.

Колегія суддів звертає увагу, що предметом спору у даній справі є бездіяльність відповідача, що полягає у не внесенні до Реєстру відомостей состовно виключення позивача з військового обліку.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень, бездіяльність якого оскаржується, не надав суду жодних доказів на спростування доводів позивача та інформації, що значиться в тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_4 , як і не надано суду доказів, з яких саме причин така інформація не була внесена до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Посилання суду на те, що позивач з метою вирішення питання про виключення його з військового обліку протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, не уточнив свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження, та не надав відповідачу підтверджуючих документів, колегія суддів вважає помилковими.

У спірному випадку позивач як особа, яку виключено з військового обліку, а ні статусу військовозобов'язаного, а ні статусу резервіста не має, а відтак і не підпадає під мобілізаційні заходи.

До 05.01.2023 механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів регулювався Порядком організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженим постановою Кабінету

Міністрів України від 07.12.2016 №921 (далі - Порядок №921), який містить аналогічні норми щодо порядку виключення з військового обліку військовозобов'язаних, а саме згідно з пунктом 56 Порядку №921 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки здійснюється за їх особистої присутності. При цьому, взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 16 цього Порядку. Про взяття призовників і військовозобов'язаних на військовий облік, зняття та виключення з нього в їх військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки.

Позивач визнаний непридатним до військової служби та до тимчасового посвідчення внесено відомості про його виключення з військового обліку. Однак, ці відомості не внесено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що не спростовано відповідачем у справі.

Відповідно до статті 1 Закону України від 16.03.2017 №1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон №1951-VIII), який набрав чинності 20.04.2017, Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

З положень статті 2 Закону №1951-VIII слідує, що одним з основних завдань Реєстру є

ведення військового обліку громадян України.

Статтею 16 Закону №1951-VIII внесено зміни в Закон №2232-XII, а саме частину 1 статті 34 Закону №2232-XII викладено в такій редакції: 1. Персонально-якісний облік призовників і військовозобов'язаних передбачає облік відомостей (біографічні дані, стан здоров'я, результати співбесід тощо) щодо призовників і військовозобов'язаних, які узагальнюються в особових справах призовників або в облікових картках військовозобов'язаних та реєструються в Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних. Ведення персонально-якісного обліку покладається на районні (міські) військові комісаріати.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи Служби зовнішньої розвідки України (частина 8 статті 5 Закону №1951- VIII).

Отже, відповідальні особи за ведення Реєстру уповноважені на верифікацію персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних або резервістів.

Оскільки позивач визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку та посвідчення №05/938 містить відмітку про виключення його з військового обліку, то вказані відомості повинні бути відображені в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідач, всупереч приписам закону, допустив протиправну бездіяльність, а саме не завершив процедуру виключення позивача з військового обліку, а саме, не вніс належних відомостей до Реєстру про виключення позивача з військового обліку.

Не внесення відомостей у Реєстр про виключення позивача з військового обліку через неналежне виконання посадовими особами відповідача певних етапів процедури такого виключення суперечить принципу правової визначеності.

Право позивача на виконання відносно нього встановлених законом гарантій, не може бути поставлене в залежність від якості виконання обов'язків працівником, відповідальним за здійснення процедури виключення осіб з військового обліку.

Щодо позовних вимог зобов'язального характеру, суд зазначає таке.

Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Водночас, згідно з пунктом 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто, його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію.

Спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

За таких обставин, з метою ефективного відновлення порушеного права позивача, слід зобов'язати відповідача внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, відповідно до відомостей, зазначених у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_4 , виданого 25.02.2020.

За висновками суду апеляційної інстанції, наявні підстави для задоволення позовних вимог позивача.

З урахуванням вище викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги позивача знайшли своє підтвердження, суд першої інстанції ухвалив рішення з помилковим застосуванням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спірних відносин та є підставою для скасування такого рішення.

Апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід скасувати та ухвалити нове судове рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 ..

Відповідно, наявні підстави для розподілу судових витрат згідно ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.311, п.2 ч.1 ст.315, п.4 ч.1 ст.317, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2025 року у справі № 160/8822/25 скасувати та ухвалити нове судове рішення.

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) щодо невнесення даних про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку та виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг».

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ОСОБА_2 ) привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг» відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , шляхом внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (Широке) (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) понесені судові витрати у вигляді сплаченого судового збору за подачу позову та апеляційної скарги в загальній сумі 3027,70 грн. (три тисячі двадцять сім гривень сімдесят копійок).

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.

Головуючий - суддя Н.П. Баранник

суддя Н.І. Малиш

суддя А.А. Щербак