27 березня 2026 року м. Дніпросправа № 160/24569/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Божко Л.А. (доповідач),
суддів: Дурасової Ю.В., Лукманової О.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2024 року (суддя Златін С.В.) в адміністративній справі №160/24569/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив:
- визнати протиправними дії та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 02.07.2024 №045750028140;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" починаючи з 02.07.2024 зарахувавши до страхового стажу в трикратному обчисленні час проходження військової служби в особливий період з 12.06.2022 по 01.08.2022, з 05.08.2022 по 30.09.2022, з 04.10.2022 по 11.10.2022, з 15.10.2022 по 31.10.2022, з 04.11.2022 по 20.11.2022, з 24.11.2022 по 08.12.2022, з 19.12.2022 по 21.12.2022, з 23.12.2022 по 26.12.2022, з 30.12.2022 по 31.12.2022, з 16.07.2023 по 09.09.2023, з 20.09.2023 по 15.03.2024, з 26.03.2024 по 30.04.2024, та зарахувавши період роботи з 01.07.1989 року по 31.09.1989 року та з 02.10.1989 року по 27.11.1989 року.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначає, що позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком як учаснику бойових дій з підстав відсутності необхідного страхового стажу 25 років. Позивач вважає що у відповідності до п.4 ч.1 ст.115 Закону №1058 має право на призначення дострокової пенсії за віком.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2024 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 02.07.2024 №045750028140. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській зарахувати до страхового стажу період роботи з 01.07.1989 року по 31.09.1989 року та з 02.10.1989 року по 27.11.1989 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.06.2024р. про призначення пенсії відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволені позову.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що до страхового стажу позивача не зараховано період навчання з 01.09.1982 по 23.06.1989 згідно диплому від 23.06.1989 серії НОМЕР_1 , оскільки період навчання перетинається з періодом проходження військової служби з 26.10.1983 по 24.11.1985 згідно військового квитка від 26.01.1990 серії НОМЕР_2 ; період роботи з 01.07.1989 по 31.09.1989 згідно довідки від 16.11.1989 №16-ХІ-Б, виданою Демуривським селищне споживчим товариством, оскільки відсутня підстава видачи довідки; - період роботи з 02.10.1989 по 27.11.1989 згідно довідки, виданою Межевським комбінатом, оскільки відсутні дата та номер видачи довідки; періоди роботи згідно трудової книжки від 22.12.1989 серії НОМЕР_3 , оскільки на титульному аркуші відсутня печатка підприємства, яке вперше заповнювала трудову книжку, що не відповідає вимогам пункту 2.12 Інструкції ведення трудових книжок працівників затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерством юстиції України, Міністерством соціального захисту населення України 29.07.1993 №58 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 №110.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.
З матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 брав участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією російської федерації, та має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням від 28.08.2023 року.
25.06.2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення дострокової пенсії як учаснику бойових дій відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням від 02.07.2024р. за № 045750028140 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області відмовлено позивачу в призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 25 років. Додатково зазначено, що до страхового стажу не зараховано періоди роботи з 01.07.1989 року по 31.09.1989 року, оскільки відсутні відомості про наказ (розпорядження) про звільнення з роботи, та з 02.10.1989 року по 27.11.1989 року, оскільки довідка видана Межевським комбінатом хлібопродуктів не має дати та номеру вхідної реєстрації.
Відповідно до довідки від 11.05.2024 №1861 виданої військовою частиною НОМЕР_4 вбачається, що позивач у періоди з 12.06.2022 по 01.08.2022, з 05.08.2022 по 30.09.2022, з 04.10.2022 по 11.10.2022, з 15.10.2022 по 31.10.2022, з 04.11.2022 по 20.11.2022, з 24.11.2022 по 08.12.2022, з 19.12.2022 по 21.12.2022, з 23.12.2022 по 26.12.2022, з 30.12.2022 по 31.12.2022, з 16.07.2023 по 09.09.2023, з 20.09.2023 по 15.03.2024, з 26.03.2024 по 30.04.2024, брав участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України. Відповідно до розрахунку стажу форми РС-право вказаний період служби був зарахований в одинарному розмірі.
Позивач оскаржує вищезазначене рішення відповідача, вважає його протиправним та такими, що суперечить чинному законодавству України, що стало підставою для звернення до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі по тексту - Закон №1058-IV).
Згідно зі статтею 8 Закону № 1058-IV громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи.
Положеннями частини 1 статті 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, непов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Пунктом 4 частини 1 статті 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до абзаців першого і другого положень підпункту 146.2 пункту 146 розділу XV “Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV тимчасово, у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, для осіб, які проживають/проживали на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, та/або на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, у разі якщо звернення за призначенням пенсії відбулося в період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, за умови що передбачений частиною першою статті 45 цього Закону строк звернення за призначенням відповідної пенсії не сплив станом на 24 лютого 2022 року, пенсія призначається за віком з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.
Положеннями частини першої статті 44 Закону №1058-IV встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду України та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина п'ята статті 45 Закону № 1058-IV).
Подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком №22-1, пунктом 2.1 якого визначено перелік документів, що подають разом із заявою про призначення пенсії.
Так, позивач у віці 60 років, звернувся із заявою про призначення пенсії за віком (із зниженням віку) відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідачем відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю у позивача необхідного страхового стажу 25 років, стаж позивача становить 19 років 3 місяці 23 дні. При цьому, відповідачем не було зараховано періоди роботи з 01.07.1989 року по 31.09.1989 року, оскільки відсутні відомості про наказ (розпорядження) про звільнення з роботи, та з 02.10.1989 року по 27.11.1989 року, оскільки довідка видана Межевським комбінатом хлібопродуктів не має дати та номеру вхідної реєстрації.
Згідно із статтею 62 Закону № 1788, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 (надалі, Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документами про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Відповідно до пункту 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи.
Таким чином, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки або відсутності у ній необхідних записів, які визначають право на пенсійне забезпечення.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20.02.2018 у справі №234/13910/17, від 07.03.2018 у справі № 233/2084/17 та від 25.04.2019 у справі № 159/4178/16-а.
У відповідності до п.20 Порядку №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).
Системний аналіз наведених вище норм дає підстави вважати, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. І лише за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Так, працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення документів на підприємстві, а неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки чи іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії по віку.
Наведене в повній мірі узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеній у постанові №687/975/17 від 21.02.2018.
При цьому, формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.
В даному випадку відповідачем був застосований формальний підхід під час вирішення питання про зарахування до стажу роботи спірних періодів з 01.07.1989 року по 31.09.1989 року та з 02.10.1989 року по 27.11.1989 року, оскільки формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.
Отже, за вказаних вище обставин, на переконання суду, спірний період роботи позивача з 01.07.1989 року по 31.09.1989 року та з 02.10.1989 року по 27.11.1989 р. підлягає до зарахування до трудового стажу позивача.
Крім того, як встановлено судом, періоди військової служби позивача з 12.06.2022 по 01.08.2022, з 05.08.2022 по 30.09.2022, з 04.10.2022 по 11.10.2022, з 15.10.2022 по 31.10.2022, з 04.11.2022 по 20.11.2022, з 24.11.2022 по 08.12.2022, з 19.12.2022 по 21.12.2022, з 23.12.2022 по 26.12.2022, з 30.12.2022 по 31.12.2022, з 16.07.2023 по 09.09.2023, з 20.09.2023 по 15.03.2024, з 26.03.2024 по 30.04.2024 були враховані до стажу позивача в одинарному розмірі.
Згідно ст. 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262) при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
Відповідно до ст.17-1 Закону № 2262 порядок обчислення вислуги років особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. На пільгових умовах особам із числа військовослужбовців, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону, до вислуги років для визначення розміру пенсії зараховується один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану.
Отже, станом на момент подання позивачем заяви про призначення пенсії 25.06.2024 року чинне законодавство України визначає, що для встановлення права на призначення пенсії вислуга років визначається виключно у календарному обчисленні без періодів служби на пільгових умовах; пільгова вислуга років застосовується лише для визначення розміру пенсії.
Зазначена правова позиція викладена у поставновах Верховного Суду від 31.08.2023 року у справі № 200/4951/22, від 07.09.2023 року у справі № 560/9478/22, від 15.09.2023 року у справі № 380/10714/22.
Посилання позивача на наказ Міністерства Оборони України №530 від 14.08.2014 “Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за №1294/26071, є безпідставним, оскільки Закон № 2262 має вищу юридичну силу.
Окрім того, у наказі командира Військової частини НОМЕР_4 від 14.05.2024 року №136 про звільнення позивача з військової служби вказано, що позивач на момент звільнення має вислугу років: 6 років, 6 місяців та 28 днів; пільгова вислуга років відсутня.
З огляду на наведене, час проходження військової служби в особливий період з 12.06.2022 по 01.08.2022, з 05.08.2022 по 30.09.2022, з 04.10.2022 по 11.10.2022, з 15.10.2022 по 31.10.2022, з 04.11.2022 по 20.11.2022, з 24.11.2022 по 08.12.2022, з 19.12.2022 по 21.12.2022, з 23.12.2022 по 26.12.2022, з 30.12.2022 по 31.12.2022, з 16.07.2023 по 09.09.2023, з 20.09.2023 по 15.03.2024, з 26.03.2024 по 30.04.2024 не підлягає зарахуванню до страхового стажу в трикратному обчисленні.
За вказаних обставин рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 02.07.2024 №045750028140 є протиправним та підлягає скасуванню, про що вірно зазначив суд першої інстанції.
При цьому колегія суддів зазначає, що належним способом відновлення порушених прав позивача є саме зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.06.2024р. про призначення пенсії відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Ураховуючи викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим підстав для його скасування не існує.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.315, ст. ст. 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2024 року - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, за винятком наявності підстав передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова
суддя О.М. Лукманова