Постанова від 30.03.2026 по справі 440/15252/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2026 р. Справа № 440/15252/25

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Семененко М.О.,

Суддів: Подобайло З.Г. , Чалого І.С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Національної поліції в Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07.01.2026, головуючий суддя І інстанції: Н.Ю. Алєксєєва, повний текст складено 07.01.26 по справі № 440/15252/25

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Національної поліції в Полтавській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про:

- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції в Полтавській області, що полягає у ненарахуванні та невиплаті індексації грошового забезпечення за періоди служби: з 2002 року по 06.11.2015; з 07.11.2015 по 31.12.2022; з 01.01.2024 по 26.09.2025;

- зобов'язання Головного управління Національної поліції в Полтавській області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 заборгованість з індексації грошового забезпечення за періоди служби, зазначені в п. 1 прохальної частини;

- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо невключення належної до виплати індексації грошового забезпечення до бази для розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні та грошової компенсації за невикористані дні відпусток;

- зобов'язання Головного управління Національної поліції в Полтавській області здійснити перерахунок та виплатити на користь ОСОБА_1 недоплачену частину одноразової грошової допомоги при звільненні, обчислену з урахуванням належної до виплати індексації грошового забезпечення;

- зобов'язання Головного управління Національної поліції в Полтавській області здійснити перерахунок та виплатити на користь ОСОБА_1 недоплачену частину грошової компенсації за невикористані дні відпусток, обчислену з урахуванням належної до виплати індексації грошового забезпечення;

- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо непроведення повного розрахунку з ОСОБА_1 у день звільнення 26.09.2025;

- зобов'язання Головного управління Національної поліції в Полтавській області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні, починаючи з 27.09.2025 по день ухвалення судом рішення у цій справі;

- зобов'язання Головного управління Національної поліції в Полтавській області здійснити виплати, зазначені у пунктах 2, 4, 5 та 7 цієї прохальної частини, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44;

- зобов'язання Головного управління Національної поліції в Полтавській області підготувати та видати ОСОБА_1 нову довідку про розмір грошового забезпечення для призначення/перерахунку пенсії, із зазначенням у її складі всіх перерахованих за рішенням суду сум (включаючи індексацію грошового забезпечення та премію у повному обсязі) та направити вказану довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.

В обгрунтування позову зазначено, що відповідач ухилився від надання розрахунків індексації, чим вчинив протиправну бездіяльність, оскільки позивач має право на індексацію. Крім того, на думку позивача, відповідач протиправно не включив до бази нарахування виплат при звільненні суми індексації грошового забезпечення, чим суттєво занизив розмір одноразової грошової допомоги та компенсації за невикористані дні відпусток.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 07.01.2026 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період із 01.06.2016 по 31.12.2022.

Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період із 01.06.2016 по 31.12.2022, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44.

Визнано протиправними дії Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо невключення при розрахунку компенсації за невикористану відпустку та одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення.

Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Полтавській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок розміру компенсації за невикористану відпустку та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції з урахуванням індексації грошового забезпечення, розрахованої на підставі положень Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03 липня 1991 року №1282-ХІІ та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, а також виплатити недоплачену суму компенсації за невикористану відпустку та одноразової грошової допомоги при звільненні, з одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44.

Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Полтавській області підготувати та видати ОСОБА_1 , а також направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області уточнену довідку про розмір грошового забезпечення (довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»), з урахуванням індексації грошового забезпечення та з урахуванням перерахованої компенсації за невикористану відпустку та одноразової грошової допомоги при звільненні.

В решті позовних вимог відмовлено.

Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.

Так, в апеляційній скарзі скаржник посилається на те, що взагалі відсутні законні підстави щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період із 01.11.2017 по 31.12.2022 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, так як вона була своєчасно йому виплачена під час проходження служби в поліції.

Відповідач зазначає, що нарахування індексації грошового забезпечення поліцейських було розпочато з жовтня 2017 року з базовим місяцем листопад 2015 року, тобто після набрання чинності Постанови КМУ № 782 від 18 жовтня 2017 року, якою внесено зміни до п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078, а саме: доповнено абзац п'ятий після слів «військовослужбовців» словом «поліцейських», а порядок проведення індексації грошового забезпечення поліцейських до 18.10.2017 року відсутній. З наведеного вбачається, що до 18 жовтня 2017 року у Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ № 1078 від 17.07.2003 року була відсутня така категорія сіб, як поліцейські та постановою КМУ № 782 від 18.10.2017 року «Про внесення змін до п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ № 1078 від 17.07.2003 року доповнено абзац 5 після слова «Військовослужбовців» словом «Поліцейських», а тому нарахування індексації грошового забезпечення поліцейських було розпочато після набрання чинності вищевказаної постанови.

Таким чином, відсутність на момент виникнення спірних правовідносин підзаконного нормативно-правового акту, яким було врегульовано порядок нарахування та виплати поліцейським індексації грошового забезпечення є правомірною підставою для нездійснення ГУНП в Полтавській області такої виплати.

Стверджує, що Порядком № 260 визначено вичерпний перелік складових, які повинні включатись до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні. При цьому індексація у вказаному переліку відсутня. Виплата індексації грошового забезпечення не впливає на розмір одноразової грошової допомоги при звільненні, оскільки одноразові та компенсаційні виплати (до яких належить в тому числі і компенсація за невикористану відпустку, і матеріальні допомоги) не можуть бути враховані при обчисленні одноразової грошової допомоги, оскільки вони за своєю правовою природою не мають постійний характер.

Таким чином, на думку відповідача, індексація не є видом грошового забезпечення поліцейського та відповідно до вимог пункту 6 розділу VІІІ Порядку № 260 не може бути врахована при обчисленні одноразової грошової допомоги при звільненні та розрахунку компенсації за невикористану відпустку.

Крім того, апелянт звертає увагу, що при формуванні довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подавалася для призначення пенсії ОСОБА_1 , ГУНП в Полтавській області діяло в межах та у спосіб, визначених законом, в тому числі з дотриманням встановленої форми такої довідки.

Позивач скористався своїм правом та надав до Другого апеляційного адміністративного суду відзив на апеляційну скаргу відповідача, в якому зазначає, що апеляційна скарга ГУНП в Полтавській області фактично зводиться до незгоди з установленими судом обставинами та правовими висновками, однак не містить належних доводів, які б спростовували законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції у задоволеній частині. Підстави для його скасування або зміни, на думку позивача, відсутні. У зв'язку з чим, просить апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Полтавській області залишити без задоволення, рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07 січня 2026 року у справі № 440/15252/25 залишити без змін.

Зі змісту апеляційної скарги вбачається, що рішення суду першої інстанції оскаржується в частині задоволених позовних вимог, отже, відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, в межах розгляду цієї справи надається правова оцінка рішенню суду першої інстанції в оскаржуваній відповідачем частині.

Відповідно п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що з 07.11.2015 по 26.09.2025 ОСОБА_1 проходив службу в Національній поліції України.

Наказом ГУНП в Полтавській області від 26.09.2025 №588о/с позивача звільнено зі служби в поліції за п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням).

Листом від 03.11.2025 №241083-2025 відповідач повідомив, що для нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення відсутні законні підстави. Також вказано, що індексація грошового забезпечення не є видом грошового забезпечення та не може бути включена до розміру грошового забезпечення для обчислення одноразової грошової допомоги при звільненні та грошової компенсації за невикористану відпустку.

Не погоджуючись із ненарахуванням та невиплатою індексації, невключенням до розрахунку компенсації за невикористані відпустки та грошової допомоги при звільненні індексації, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.06.2016 по 31.12.2022 відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення"; про наявність правових підстав для включення індексації грошового забезпечення до розміру компенсації за невикористану відпустку, одноразової грошової допомоги при звільненні позивача.

Щодо зобов'язання Головного управління Національної поліції в Полтавській області підготувати та видати ОСОБА_1 нову довідку про розмір грошового забезпечення для призначення/перерахунку пенсії, із зазначенням у її складі всіх перерахованих за рішенням суду сум (включаючи індексацію грошового забезпечення та премію у повному обсязі) та направити вказану довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, суд виходив з того, що невірне обрахування грошового забезпечення позивача призвело до визначення помилкових показників, які було вказано в довідці про розмір грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У зв'язку з чим, суд вважав за необхідне зобов'язати відповідача виготовити нову довідку на ім'я позивача про розмір грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням індексації грошового забезпечення та з урахуванням компенсації невикористаної відпустки та одноразової грошової допомоги при звільненні.

Відмовляючи у задоволенні решти позовних вимог, суд першої інстанції виходив з їх необгрунтованості.

Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог, апеляційний суд виходить з наступного.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Щодо задоволених вимог позову про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період із 01.06.2016 по 31.12.2022 та зобов'язання Головного управління Національної поліції в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період із 01.06.2016 по 31.12.2022, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію", поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Згідно з ч. 5 ст. 94 Закону України "Про національну поліцію", грошове забезпечення поліцейських індексується.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11.11.2015, грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Статтею 4 вказаного Закону передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до ст. 5 зазначеного Закону, підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів.

Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

При цьому порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Відповідно до п. 1-1 Порядку № 1078, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Згідно з п. п. 4, 5 Порядку № 1078, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Оплата праці, у тому числі працюючим пенсіонерам, грошове забезпечення, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю, що надається залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

У разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Відповідно до п.п. 2 п. 6 Порядку № 1078, виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Таким чином, індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення поліцейських, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а тому підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті. Звільнення особи зі служби в поліції жодним чином не позбавляє її права на отримання виплат, на які вона має право, проте не отримувала їх під час проходження служби за незалежних від неї обставин.

При цьому обмежене фінансування державного органу чи установи, де особа проходила службу, жодним чином не впливає на право особи отримати індексацію грошового забезпечення.

В подальшому постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 № 782 до вказаної постанови № 1078 внесено зміни та включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення.

Так, ч. 2 ст. 8 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що за наявності підстав, визначених цим Законом, право населення на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами.

Отже, колегія суддів не приймає доводи відповідача про те, що індексація грошового забезпечення повинна здійснюватися лише з 01.11.2017 - після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року № 782 «Про внесення зміни до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення», якою абз. 5 п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, після слова «військовослужбовців» доповнено словом «поліцейських», оскільки така індексація прямо передбачена положеннями Закону України «Про Національну поліцію» та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Відповідно до п. 11 Порядку № 1078, індексація грошових доходів громадян проводиться в разі, коли величина ІСЦ (індекс споживчих цін), обчисленого наростаючим підсумком, перевищить поріг індексації, який становить 103 %.

Для проведення подальшої індексації обчислення індексу споживчих цін здійснюється за місяцем, у якому відбувається перевищення порога індексації. Підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією проводиться з місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін і на підставі якого відбувається перевищення порога індексації.

Таким чином, можливість проведення індексації грошових доходів залежить від порогу індексації - величини індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення. В свою чергу, якщо величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка, індексація грошових доходів в такому місяці не проводиться.

Індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях (зокрема, у газеті "Урядовий кур'єр").

У місяці, в якому відбувається підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюється відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соцстрахування, значення ІСЦ приймається за 1 або 100 %.

При цьому, з урахуванням змісту приписів Порядку № 1078, фактично місяць, в якому відбулося підвищення тарифних ставок (посадових окладів) є базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України.

Так, Національна поліція України є новоствореним органом, для всіх її працівників вперше визначено посадові оклади в листопаді 2015 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11.11.2015, отже, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем встановлення посадових окладів - грудень 2015.

За даними Держстату України індекс споживчих цін (%), на підставі яких здійснюється розрахунок індексів для проведення індексації за грудень 2015 року становив 100,7 %, опублікований в січні 2016 року. За січень 2016 року ІСЦ становив 100,9 %. За лютий 2016 року - 99,6 %, за березень 2016 року - 101,0 %, за квітень 2016 року - 103,5 %.

Таким чином, поріг індексації 103 % було перевищено у квітні 2016 року.

В силу п. 1-1 Порядку № 1078, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Оскільки, зазначений показник за квітень 2016 року був опублікований у травні 2016 року, індексацію слід проводити з 01.06.2016, як першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Отже, саме з червня 2016 року у відповідача виник обов'язок провести нарахування та виплату індексації грошового забезпечення позивача, а не з листопада 2017 як зазначає відповідач.

Із матеріалів справи встановлено та підтверджено Головним управлінням Національної поліції України в Полтавській області у відзиві на позовну заяву та в апеляційній скарзі, що за період з 01.11.2017 по 31.12.2022 позивачу нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення із застосуванням базового місяця листопад 2015 року.

При цьому, доказів виплати відповідачем індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 у період з 01.06.2016 по 31.10.2017 до суду не надано.

Таким чином, колегія суддів доходить висновку, що відповідач зобов'язаний нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.06.2016 по 31.10.2017, отже позовні вимоги в цій частині є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

В свою чергу вимоги позову про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.11.2017 по 31.12.2022 задоволенню не підлягають, оскільки відповідачем здійснювалося нарахування та виплата індексації в цей період із використанням базового місяця листопад 2015 року.

Наведені обставини не були враховані судом першої інстанції, внаслідок чого безпідставно зобов'язано відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.11.2017 по 31.12.2022.

Отже рішення суду першої інстанції в частині задоволених вимог позову про нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.11.2017 по 31.12.2022 підлягає скасуванню з ухваленням в цій частині нового судового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Щодо задоволених вимог позову про визнання протиправними дій Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо невключення при розрахунку компенсації за невикористану відпустку та одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення та зобов'язання вчинити дії, колегія суддів зазначає наступне.

Статтею 18 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 19 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»).

Статтею 9 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України “Про індексацію грошових доходів населення».

Згідно зі ст.1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Ст. 6 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення» унормовано, що у разі виникнення обставин, передбачених ст. 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати; пенсій; державної соціальної допомоги; стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

За змістом ст. 4 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Відповідно до ч. 5 ст. 94 Закону України “Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

За приписами ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року №2011-XII (Закон № 2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно зі статтею 1 Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Тобто індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.

Враховуючи, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні, що забезпечує дотримання прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 15.04.2019 у справі №522/9659/16-а та від 10.05.2019 у справі №820/5285/17.

Отже, індексація відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, є складовою місячного грошового забезпечення військовослужбовця та має включатися до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні та при розрахунку компенсації за невикористану відпустку.

Однак, відповідачем при розрахунку позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні та при розрахунку компенсації за невикористану відпустку не було враховано розміру індексації грошового забезпечення.

Твердження апелянта про те, що Порядком № 260, не передбачено включення індексації до розрахунку компенсації за невикористану відпустку та одноразової грошової допомоги при звільненні, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки, як відзначалося вище, в даному випадку індексація стосується безпосередньо грошового забезпечення позивача в цілому, з якого і розраховується компенсація за невикористану відпустку та одноразова допомога при звільненні, а відтак індексація є складовою, яка має бути врахована при визначенні розміру компенсації за невикористану відпустку та одноразової грошової допомоги при звільненні.

З огляду на викладене, позовні вимоги в цій частині є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про компенсацію сум податку з доходів фізичних осіб, слід вказати таке.

Порядком виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44 (далі по тексту - Порядок №44) визначено умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ) у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошова компенсація).

Відповідно до п. 2 Порядку №44 грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.

Згідно з п. 3 Порядку №44 виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошове забезпечення), що пов'язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб".

Пункти 4, 5 Порядку №44 визначають, що виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення. Грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.

Аналіз наведених вище норм Порядку №44 дає підстави дійти висновку, що грошова компенсація сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних, зокрема, військовослужбовцями, виплачується їм для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби одночасно з виплатою грошового забезпечення за місцем його одержання у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.

Отже, з урахуванням наведеного правого регулювання, нарахування та виплата позивачу грошового забезпечення на виконання цього судового рішення має бути проведена відповідачем із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку №44.

Щодо зобов'язання Головного управління Національної поліції в Полтавській області підготувати та видати ОСОБА_1 , а також направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області уточнену довідку про розмір грошового забезпечення (довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»), з урахуванням індексації грошового забезпечення та з урахуванням перерахованої компенсації за невикористану відпустку та одноразової грошової допомоги при звільненні, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з усталеною правовою позицією Верховного Суду, індексація грошового забезпечення має систематичний характер та є складовою грошового доходу особи та підлягає обов'язковому врахуванню при визначенні розміру грошового забезпечення, що зазначається у довідках, які подаються до пенсійного органу для призначення або перерахунку пенсії. Не включення індексації грошового забезпечення, яка враховується при формуванні довідки за 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, призводить до заниження фактичного розміру грошового забезпечення та порушує право позивача на належне пенсійне забезпечення, що суперечить вимогам Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Постанови КМУ № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».

Невірне обрахування грошового забезпечення позивача призвело до визначення помилкових показників, які було вказано в довідці про розмір грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У зв'язку з цим, довідка про розмір грошового забезпечення, складена ГУ НП та подана до пенсійного органу без урахування індексації не відображає фактичний розмір грошового забезпечення позивача, а тому підлягає виправленню шляхом складення нової довідки із включенням усіх належних складових грошового забезпечення.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги знайшли своє часткове підтвердження.

Інші доводи і заперечення сторін на висновки суду апеляційної інстанції не впливають.

Суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що згідно пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Згідно з частиною 2 статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а стаття 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Відповідно до статті 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно з частинами 1, 2 статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню. Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення, якщо це порушення призвело до неправильного вирішення справи.

Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07.01.2026 по справі № 440/15252/25 в частині задоволення позову про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період із 01.11.2017 по 31.12.2022 та зобов'язання Головного управління Національної поліції в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період із 01.11.2017 по 31.12.2022 прийнято з помилковим застосуванням норм матеріального права та підлягає скасуванню з ухваленням нового судового рішення в цій частині про відмову у задоволенні позовних вимог.

В іншій частині рішення суду першої інстанції є таким, що прийнято з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для його скасування не виявлено.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Полтавській області - задовольнити частково.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07.01.2026 по справі № 440/15252/25 - скасувати в частині задоволення позову про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період із 01.11.2017 по 31.12.2022 та зобов'язання Головного управління Національної поліції в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період із 01.11.2017 по 31.12.2022.

Ухвалити в цій частині нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

В іншій частині рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07.01.2026 у справі № 440/15252/25 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя М.О. Семененко

Судді З.Г. Подобайло І.С. Чалий