Рішення від 31.03.2026 по справі 500/332/26

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/332/26

31 березня 2026 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом виконувача обов'язків керівника Бережанської окружної прокуратури в інтересах держави до Зборівської міської ради Тернопільського району Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Управління освіти, культури, молоді і спорту, праці та соціального захисту населення Зборівської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Виконувач обов'язків керівника Бережанської окружної прокуратури в інтересах держави звернувся до суду з позовом до Зборівської міської ради Тернопільського району Тернопільської області (далі - Зборівська міська рада, відповідач), в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність Зборівської міської ради щодо неоформлення та непроведення державної реєстрації права комунальної власності на будівлю клубу села Кальне за адресою: село Кальне Тернопільського району Тернопільської області;

зобов'язати Зборівську міську раду вжити заходи щодо оформлення та державної реєстрації права комунальної власності на приміщення клубу села Кальне за адресою: село Кальне Тернопільського району Тернопільської області.

Позов обґрунтований тим, що Бережанською окружною прокуратурою при виконанні повноважень, визначених статтею 131-1 Конституції України та статтею 23 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII “Про прокуратуру» (далі - Закон №1697-VII), встановлено порушення інтересів держави щодо набуття права комунальної власності. Так, рішенням Зборівської міської ради № 6 від 22.11.2017 «Про реорганізацію сільських рад, що увійшли до ОТГ» розпочато процедуру реорганізації Кальненської сільської ради шляхом її приєднання до Зборівської міської ради. В подальшому рішенням Зборівської міської ради № 167 від 28.02.2018 «Про затвердження передавального акта по Кальненській сільській раді» до комунальної власності Зборівської міської ради передано із спільної власності територіальної громади сіл Кальне, Жабиння Кальненської сільської ради ряд матеріальних цінностей згідно з передавальним актом, в тому числі будівлю клубу села Кальне та земельну ділянку площею 0,35 га, яка за нею закріплена. Нерухоме майно поставлено на баланс Зборівської міської ради, проте до цього часу Зборівською міською радою як представницьким органом інтересів громади не вжито заходів щодо юридичного оформлення права комунальної власності на таке майно. Відповідачем не вчинено дій щодо замовлення виготовлення технічного паспорта на об'єкт нерухомого майна, а також щодо звернення до уповноваженого суб'єкта реєстрації речових прав із заявою про реєстрацію права комунальної власності Зборівської територіальної громади на вказане нерухоме майно.

За наявності підстав та відповідних повноважень Зборівською міською радою як органом місцевого самоврядування, що здійснює від імені та в інтересах територіальної громади відповідні права власника комунального майна, не здійснено належних та достатніх дій i заходів з оформлення правовстановлюючих документів на приміщення, чим допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у безпідставному зволіканні в оформленні правовстановлюючих документів на майно, що належить територіальній громаді.

Прокурор зазначив, що звертається до суду із цим позовом з метою захисту інтересів держави, які полягають у необхідності неухильного та ефективного виконання органом місцевого самоврядування та його посадовими особами законодавчих обов'язків щодо належного збереження комунального майна, управління та розпорядження ним.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 30.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами. Цією ж ухвалою суду залучено як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Управління освіти, культури, молоді і спорту, праці та соціального захисту населення Зборівської міської ради.

У відзиві на позовну заяву відповідач проти позову заперечує. Зазначає, що Зборівською міською радою розпочато процедуру виготовлення технічного паспорту на будівлю клубу села Кальне за адресою: село Кальне Тернопільського району Тернопільської області. 12.02.2026 направлено лист в Бюро технічної інвентаризації для виготовлення інвентарної справи з метою подальшої реєстрації права комунальної власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Відповідач просив у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі (а.с.39-40).

У відповіді на відзив заступник керівника Бережанської окружної прокуратури не погоджується з позицією відповідача, про те, що ним на даному етапі вже вчинено комплекс дій, які є складовими процесу юридичного оформлення права комунальної власності на приміщення клубу села Кальне, оскільки вказані дії вчинено уже після подання позовної заяви.

Просив позов задовольнити повністю (а.с.42-43).

Суд, дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Рішенням Зборівської міської ради № 6 від 22.11.2017 «Про реорганізацію сільських рад, що увійшли до ОТГ» розпочато процедуру реорганізації Кальненської сільської ради шляхом її приєднання до Зборівської міської ради.

Пунктом 2 зазначеного рішення встановлено, що Зборівська міська рада є правонаступником прав та обов'язків сільських рад, зазначених у п.1.1.-1.6. з дня набуття повноважень Зборівською міською радою, обраною Зборівською міською об'єднаною територіальною громадою.

У подальшому Зборівською міською радою прийнято рішення № 167 від 28.02.2018 «Про затвердження передавального акта по Кальненській сільській раді».

Згідно з пунктом 1 зазначеного рішення до комунальної власності Зборівської міської ради передано із спільної власності територіальної громади сіл Кальне, Жабиння Кальненської сільської ради ряд матеріальних цінностей згідно з передавальним актом, у тому числі будівлю клубу села Кальне та земельну ділянку площею 0,35 га, яка за нею закріплена.

На підставі рішення Зборівської міської ради № 280 від 28.03.2018 «Про прийняття бюджетних установ - закладів культури та їх майна із спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста Зборівського району у комунальну власність Зборівської міської ради» у комунальну власність Зборівської міської ради із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста Зборівського району прийнято бюджетні установи - заклади культури та їх майно, яке закріплене за цими об'єктами, згідно додатку № 1, у тому числі будівлю клубу села Кальне.

Згідно з рішенням Зборівської міської ради № 110 від 10.06.2022 «Про затвердження акта приймання-передачі основних засобів Управлінню освіти, культури, молоді і спорту, праці та соціального захисту населення Зборівської міської ради» будинок клубу села Кальне передано Управлінню освіти, культури, молоді і спорту, праці та соціального захисту населення Зборівської міської ради в оперативне управління.

Так, будівля клубу села Кальне перебуває на балансі Управління освіти, культури, молоді і спорту, праці та соціального захисту населення Зборівської міської ради, про що свідчить зміст листа Зборівської міської ради № 02.1-14/1573 від 19.12.2025.

Водночас Зборівською міською радою не вчинено дій щодо замовлення виготовлення технічного паспорта на об'єкт нерухомого майна - приміщення клубу села Кальне за адресою: село Кальне Тернопільського району Тернопільської області, та не проведена державна реєстрація права комунальної власності Зборівської територіальної громади на вказане нерухоме майно.

Невжиття Зборівською міською радою дій з метою оформлення правовстановлюючих документів на об'єкт нерухомості стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

На час розгляду справи у суді відповідач не надав доказів реєстрації права власності на вказаний об'єкт нерухомого майна.

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Статтею 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з частинами першою, третьою статті 23 Закону №1697-VII представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Пунктом 1 частини шостої статті 23 Закону №1697-VII передбачено, що під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження: звертатися до суду з позовом (заявою, поданням).

За приписами частин третьої - п'ятої статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

На думку суду, звертаючись до суду в інтересах держави, у позовній заяві прокурор обґрунтував, в чому полягає порушення інтересів держави та необхідність їх захисту.

Так прокурор в адміністративному позові, обґрунтовуючи необхідність захисту інтересів держави шляхом звернення із цим позовом зазначив, що бездіяльність відповідача, яка виражається у невжитті передбачених законодавством заходів щодо оформлення права власності на нерухоме майно порушує законодавчо встановлений порядок набуття й подальшої реалізації права власності територіальної громади, інтереси якої представляє Зборівська міська рада, а відповідно й інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною майна територіальної громади. Звернення до суду із цим позовом спрямоване на задоволення суспільної потреби у вирішенні суспільно значимого питання законності користування комунальним майном без правовстановлюючих документів, що свідчить про наявність передбачених частиною третьою статті 23 Закону №1697-VII підстав для представництва інтересів держави в суді.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.

Згідно із частиною п'ятою статті 16 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР “Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон №280/97-ВР) від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

За змістом частини першої статті 10 вказаного Закону сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

За приписами частин першої, другої, п'ятої статті 60 Закону №280/97-ВР територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Відповідно до частини восьмої статті 60 Закону №280/97-ВР право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Частинами першою, другою статті 327 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 329 ЦК України юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.

За приписами частини четвертої статті 334 ЦК України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 2 Закону України від 01.07.2004 №1952-IV “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон №1952-IV) у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Пунктом 2 частини першої статті 3 Закону №1952-IV передбачено, що загальними засадами державної реєстрації прав є, зокрема, обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону №1952-IV у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі, складові частини меліоративної мережі.

За приписами пунктів 6, 44 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса. Для державної реєстрації права власності на закінчений будівництвом об'єкт державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 р., за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об'єкт, подаються: витяг з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо такого об'єкта (у разі державної реєстрації права державної власності); документ, що підтверджує факт перебування закінченого будівництвом об'єкта у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності); документ, що підтверджує факт відсутності перебування закінченого будівництвом об'єкта у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності). Державна реєстрація права власності на закінчений будівництвом об'єкт проводиться за наявності відомостей про такий об'єкт в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва.

Аналіз вказаних нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що Зборівська міська рада як орган уповноважений управляти комунальним майном, зобов'язана вжити заходів для державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна приміщення клубу села Кальне за адресою: село Кальне Тернопільського району Тернопільської області, як власник комунального майна.

Після прийняття відповідачем вказаного об'єкта нерухомого майна на баланс за наявності підстав та відповідних повноважень всупереч вимогам законодавства упродовж більше семи років не вжив належних заходів, спрямованих на державну реєстрацію права власності на вказане нерухоме майно, що є протиправною бездіяльністю.

При цьому відповідач не надав належні та беззаперечні докази, які б вказували на об'єктивні причини неможливості вжиття ним заходів для оформлення права власності та державної реєстрації речових прав на нерухоме майно приміщення клубу села Кальне за адресою: село Кальне Тернопільського району Тернопільської області, з 2018 року і допоки виконувач обов'язків керівника Бережанської окружної прокуратури Тернопільської області не звернувся до суду з цим позовом. Вжиття відповідачем заходів для здійснення державної реєстрації права власності на об'єкт після відкриття провадження у цій справі позитивно оцінюється судом, проте на час розгляду справи Зборівською селищною радою все ще право власності на вказаний об'єкт не зареєстровано.

З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, та враховуючи також, що у позовній заяві прокурор обґрунтував, в чому полягає порушення інтересів держави та необхідність їх судового захисту, то поданий в інтересах держави позов належить задовольнити.

Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки у цій справі задоволено позов суб'єкта владних повноважень, тому судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2662,40 грн з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 9, 72-77, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов виконувача обов'язків керівника Бережанської окружної прокуратури (вулиця Пирогова, 5А, місто Бережани, Тернопільський район, Тернопільська область, 47502, код ЄДРПОУ 02910098) в інтересах держави до Зборівської міської ради Тернопільського району Тернопільської області (вулиця Богдана Хмельницького, 24, місто Зборів, Тернопільський район, Тернопільська область, 47201, код ЄДРПОУ 04058410), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Управління освіти, культури, молоді і спорту, праці та соціального захисту населення Зборівської міської ради (вулиця Богдана Хмельницького, 13, місто Зборів, Тернопільський район, Тернопільська область, 47201, код ЄДРПОУ 41922404) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Зборівської міської ради Тернопільського району Тернопільської області щодо неоформлення та непроведення державної реєстрації права комунальної власності на будівлю клубу села Кальне за адресою: село Кальне Тернопільського району Тернопільської області;

Зобов'язати Зборівську міську раду Тернопільського району Тернопільської області вжити заходи щодо оформлення та державної реєстрації права комунальної власності на приміщення клубу села Кальне за адресою: село Кальне Тернопільського району Тернопільської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 31 березня 2026 року.

Суддя Чепенюк О.В.