Рішення від 30.03.2026 по справі 640/11613/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2026 року м. ПолтаваСправа № 640/11613/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №640/11613/21 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Метро Кеш енд Кері Україна" до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель - головного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель в Апостоловському, Криворізькому, Софіївському, Широківському районах Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області Дубенко Олени Адамівни про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування припису,

ВСТАНОВИВ:

23.04.2021 адвокат Васіна Наталія Дмитрівна, здійснюючи на підставі ордера на надання правничої допомоги (серія АІ №1097300 від 22.04.2021) представництво інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю "Метро Кеш енд Кері Україна" (надалі - ТОВ "Метро Кеш енд Кері Україна", Товариство), звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області (надалі - Управління Держгеокадастру), державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель - головного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель в Апостоловському, Криворізькому, Софіївському, Широківському районах управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області Дубенко Олени Адамівни, у якому просила суд:

- визнати протиправними дії державного інспектора Дубенко Олени Адамівни щодо проведення перевірки ТОВ "Метро Кеш енд Кері Україна" та щодо складення припису від 29.12.2020 №1503-ДК//Пр/03/01/-20;

- визнати протиправним та скасувати припис Управління Держгеокадастру від 29.12.2020 №1503-ДК//Пр/03/01/-20.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.04.2021 справу розподілено до провадження судді Скочок Т.О.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.04.2021 позовну заяву було залишено без руху.

Після усунення позивачем недоліків, ухвалою судді Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.05.2021 було відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

16.07.2021 Управління Держгеокадастру подало відзив на адміністративний позов (а.с. 46-56).

У зв'язку з прийняттям Закону України від 13.12.2022 №2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" та на виконання його приписів наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, пунктом 14 якого передбачено, що визначення суду для розгляду конкретних судових справ, у тому числі поєднаних судових справ, здійснюється в базі даних шляхом пакетного автоматизованого розподілу судових справ.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 справу №640/11613/21 прийнято до провадження та призначено її до розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження). Розпочато розгляд справи по суті спочатку.

Мотиви заявленого позову зводяться до тверджень позивача про безпідставність висновку Управління Держгеокадастру про порушення Товариством вимог земельного законодавства при використанні належної йому на праві приватної власності земельної ділянки загальною площею 5,4165 га (кадастровий номер 1211000000:06:055:0181) по вул. Бикова, 31 у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області внаслідок її фактичного використання не за цільовим призначенням, визначеним при передачі земельної ділянки у власність для розміщення торговельного центру (Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, код УКВЦПЗ 03.07), оскільки частина будівлі на площі 0,1 га із західної сторони на договірних засадах використовується не для торгівельної діяльності, натомість для реєстрації та переоформлення автомобілів, де розміщено сервісний центр МВС, тобто фактичне використання частини земельної ділянки здійснюється за цільовим призначенням за кодом УКВЦПЗ-15.09 - Для розміщення структурних підрозділів апарату МВС, територіальних органів, закладів, установ і підприємств, що належать до сфери управління МВС.

Представник позивача стверджує, що оскільки земельна ділянка Товариства відповідно до даних публічно-кадастрової карти обліковується за кодом КВЦПЗ 03.07 - Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі / Для розміщення торговельного центру (комерційне використання), то відповідний код належить до секції "В" - землі житлової та громадської забудови / п. 03 - землі громадської забудови. Водночас для визначення обставин фактичного використання земель за не/цільовим призначенням визначальними факторами є можливі види діяльності, яка здійснюватиметься на ній, а не статус особи землекористувача. Тому опис коду класифікатора КВЦПЗ 15.09, на який посилається відповідач, необхідно розуміти виключно у контексті категорії земель оборони з точки зору діяльності, яка чиниться на таких землях. Тож за кодом КВЦПЗ 15.09 обліковуються землі не будь-яких, а лише тих підрозділів, територіальних органів, установ МВС, які беруть участь у реалізації функцій оборони, передбачають розміщення військових та інших оборонних об'єктів. Всупереч цьому діяльність сервісного центру МВС, яка передбачає надання платних послуг для населення, відповідає ознакам діяльності на землях громадської забудови. Оборона не є основною функцією МВС. Здійснення МВС іншої, ніж оборонна, діяльності на відведених для цього земельних ділянках означає, що МВС здійснює таку діяльність на землях іншого призначення, ніж землі оборони.

Звернув увагу на порушення відповідачами процедури проведення перевірки внаслідок недотримання вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", який не передбачає перевірок з питань дотримання вимог земельного законодавства органами Держгеокадастру. У направленні не було зазначено тип перевірки (планова, позапланова), не було попереднього повідомлення та включення до плану перевірок, не зазначені підстави проведення перевірки.

16.07.2021 Окружним адміністративним судом м. Києва зареєстровано відзив на позовну заяву, в якому начальник Управління Держгеокадастру Д.Свердлін висловив свої заперечення проти задоволення позову (а.с. 46-56). Зазначив, що відповідно до Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" функція контролю за використанням та охороною земель є прямим обов'язком інспекторів. Приводом для здійснення оскарженого заходу державного контролю слугував лист Саксаганського відділення поліції Криворізького відділу поліції ГУНП у Дніпропетровській області від 14.07.2020 №3-6546 з проханням в рамках чинного законодавства здійснити перевірку, зокрема земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:06:055:0181. Головний сервісний центр МВС, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 №889, є міжрегіональним територіальним органом МВС, який наділений повноваженнями з надання державних послуг. Тому вказаний орган не є комерційною установою, з огляду на що має право здійснювати свою діяльність лише на земельних ділянках категорії 15.09. Внаслідок використання земельної ділянки, з мовчазної згоди власника, допущено дії, які свідчать про приховану форму оренди земельної ділянки. Саме з цих підстав державним інспектором в рамках адміністративної справи №1503-ДК винесено припис про усунення протиправних дій позивача.

31.03.2025 до суду від представника позивача, адвоката Жукотанської О.В., надійшли додаткові пояснення, в яких представниця підтвердила факт підтримання нею у Полтавському окружному адміністративному суді позовних вимог. Стверджує, що Товариство мало повне право укладати договір про надання в оренду частини своєї території (з призначенням для розміщення торгівельного центру (комерційне використання)) будь-яким комерційним підприємствам, у тому числі й сервісному центру МВС, який надавав сервісні послуги на вказаній території, тобто здійснював свою комерційну господарську діяльність. Передача в оренду приміщення у торговельному центрі площею 455 м2 Головному сервісному центру МВС для розміщення територіального сервісного центру №1248 здійснювалася на підставі умов договору оренди №251-ST20-2020 від 27.07.2020 (строк дії договору - по 31.12.2020). Вказаний договір, який став підставою винесення припису, був розірваний за згодою сторін 31.12.2020, що підтверджується актом повернення об'єкта з оренди. Проте факт розірвання договору не змінює обставин того, що договір оренди був укладений законно та не порушував вимог діючого законодавства. Земельна ділянка Товариства, відповідно до даних публічної кадастрової карти, обліковується за кодом КВЦПЗ 03.07 - Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі / Для розміщення торговельного центру (комерційне використання), що також вказано в документах на право власності. Відповідний код належить до секції "В" Класифікації видів цільового призначення земель (КВЦПЗ діючий на момент укладення договору оренди, проведення перевірки та подачі позову) - землі житлової та громадської забудови / п. 03 - землі громадської забудови. Згідно з п. 3.6. ДБН В.2.2-9:2018 "Громадські будинки та споруди. Основні положення", громадські будівлі і споруди - це загальна назва будинків та приміщень, які призначені для розміщення закладів, підприємств, організацій, які надають послуги фізичним особам (населенню), або юридичним особам (громаді та державі). Сервісний центр МВС є приміщенням громадського призначення, що передбачає наявність громадських відвідувачів. У такому центрі громадяни отримують платні послуги з реєстрації та перереєстрації транспортних засобів, видачі та обміну посвідчень водія, допуску до перевезення небезпечних вантажів, а також інші послуги. Надання платних послуг закономірно призводить до отримання прибутку. Ця діяльність повністю відповідає зазначеним критеріям приміщень, будівель і споруд громадського призначення та земель громадської забудови (а.с. 145-146).

09.04.2025 до суду від представника відповідача Тарана А.М. надійшли додаткові пояснення, в яких той обмежився констатацією окремих обставин, що були наведені у відзиві. Додав, що до теперішнього часу від ТОВ "Метро Кеш енд Кері Україна" до Управління Держгеокадастру не надходило жодного підтвердження щодо виконання припису від 29.12.2020 №1503-ДК/0185/ПР/03/01/-20 про усунення виявленого порушення вимог земельного законодавства (а.с. 155-156).

Розгляд справи судом здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши письмові докази, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ТОВ "Метро Кеш енд Кері Україна" зареєстроване у статусі юридичної особи 13.05.2002, про що в Реєстрі 02.08.2004 вчинено запис за №10741200000000278. Основним видом економічної діяльності Товариства є: 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами. Засновниками (учасниками) юридичної особи є: ТОВ "Українська оптово-торговельна компанія" (код ЄДРПОУ: 32855453; 02140, місто Київ, пр-кт Петра Григоренка, 43), ТОВ "Метро Менеджмент Україна" (код ЄДРПОУ: 34770707; 02140, місто Київ, пр. Григоренка Петра, 43), кінцевим бенефіціарним власником - Кржетинський Даніель (Чеська Республіка, Костельні 1102/12, Прага 7). Функції керівника товариства виконує Вдовиченко Олена Сергіївна (а.с. 161-165).

Відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку від 08.07.2008 серія ЯЖ №135302 ТОВ "Метро Кеш енд Кері Україна" на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 5,7370 га, яка розташована по АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 1211000000:06:055:0095, цільове призначення (використання) земельної ділянки - для розміщення торгівельного центру (комерційне використання) (а.с. 24).

За цією ж адресою розміщений торговельний центр, що складає собою одноповерхову нежитлову будівлю загальною площею 11897,5 м2, який на праві приватної власності належить ТОВ "Метро Кеш енд Кері", що підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 29.06.2006 серія НОМЕР_1 (а.с. 25).

27.07.2020 між ТОВ "Метро Кеш енд Кері Україна" (Орендодавець) в особі директора торговельного центру №20 Усаченка О.В. та між Головним сервісним центром МВС (надалі - ГСЦ МВС, Орендар) в особі начальника ГСЦС МВС Білявського В.Є. був укладений договір оренди №251-ST20-2020, за умовами якого Орендодавець передав, а Орендар прийняв у строкове платне користування приміщення (надалі - майно) за ДК 021:2015 70220000-9 "Послуги з надання в оренду чи лізингу нежитлової нерухомості", адреса якого зазначена у Додатку №1 до Договору, з правом користування прилеглою територією, з метою здійснення діяльності, пов?язаної з призначенням використання майна (а.с. 17-21).

Згідно з Додатком №1 до договору оренди №251-ST20-2020 від 27.07.2020 адресою розміщення орендованого майна є: 50076, м. Кривий Ріг, вул. Бикова, 31; частина майна, що передається в оренду, складає 455 м2 (а.с. 22).

Факт передачі в оренду частини нерухомого майна площею 455 м2 підтверджується актом приймання-передачі майна в оренду (а.с. 23).

30.11.2020 начальником Управління Держгеокадастру був винесений наказ №1503-ДК "Про здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності", яким відповідно до вимог Земельного кодексу України, законів України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", "Про охорону земель", Положення про Головне управління Дергеокадастру у Дніпропетровській області, затвердженого наказом Державної служби з питань геодезії, картографії, та кадастру від 17.11.2016 №308 (у новій редакції згідно з наказом Держгеокадастру від 20.02.2020 №53) у зв'язку з розглядом листа Саксаганського ВП Криворізького ВП ГУНП в Дніпропетровській області від 14.07.2020 №48.5/3-6546 наказано здійснити державний контроль за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки стосовно земельних ділянок з кадастровими номерами: 1211000000:06:055:0106, 1211000000:06:055:0181, 1211000000:06:055:0182, 1211000000:06:054:0372 та 1211000000:06:055:0180 (а.с. 7 зі звороту).

09.12.2020 до Філії ТОВ "Метро Кеш енд Кері Україна" у м. Кривий Ріг, що знаходиться за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Бикова, 31, надалі - Філія), надійшло клопотання державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель - головного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель в Апостолівському, Криворізькому, Софіївському, Широківському районах управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області О.А. Дубенко про надання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного контролю за використанням та охороною земель №1503-ДК/32/Kн/05/01/-20 від 09.12.2020 (а.с. 7).

Державний інспектор Дубенко О.А. просила надати копії документів на земельні ділянки та нерухоме майно, які розташовані за адресою: м. Кривий Piг, вул. Бикова, 31, кадастрові номери 1211000000:06:055:0181 та 1211000000:06:055:0182.

На виконання зазначеного клопотання за усним погодженням з ОСОБА_1 директором Філії О.Усаченком були надані запитувані документи листом від 10.12.2020 №92/20 (а.с. 8).

14.12.2020 за результатами здійснення державного контролю за використанням та охороною земель державним інспектором Дубенко О.А. був складений Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об'єкту - земельної ділянки №1503-ДК/1434/АП/09/01/20, яким зафіксовано обставини того, що на земельній ділянці площею 5,4165 га, кадастровий номер 1211000000:06:055:0181, розміщена будівля супермаркету, стоянка та інше. При цьому частина будівлі на площі 0,1 га із західної сторони використовується не за цільовим призначенням, а саме - не для торгівельної діяльності, а для реєстрації та переоформлення автомобілів (розміщено сервісний центр), тобто за цільовим призначенням "Для розміщення структурних підрозділів апарату МВС, територіальних органів, закладів, установ і підприємств, що належать до сфери управління МВС", код УКВЦПЗ - 15.09 (а.с. 9-11).

У подальшому, 29.12.2020 державним інспектором Дубенко О.А. був складений Акт обстеження земельної ділянки №1503-ДК/168/АО/10/01-20, в якому, крім іншого, зазначено про те, що земельні ділянки площею 5,4165 га, кадастровий номер 1211000000:06:055:0181, та площею 0,3175 га, кадастровий номер 1211000000:06:055:0182, житлової та громадської забудови, приватної власності, розташовані в межах населеного пункту за адресою: вул. Бикова, 31 м. Кривий Ріг, цільове призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі код УКВЦПЗ-03.07. Земельна ділянка огороджена, обладнана металевими воротами, виконано благоустрій, знаходяться в задовільному стані. На земельній ділянці кадастровий номер 1211000000-06:055:0182 знаходиться майданчик для продажу автомобілів. На земельній ділянці площею 5,4165 га, кадастровий номер 1211000000:06:055:0181, розміщена будівля супермаркету, стоянка та інше. Частина будівлі на площі 0,1 га із західної сторони використовується не для торгівельної діяльності, а для реєстрації та переоформлення автомобілів (розміщено сервісний центр). За цільовим призначенням "Для розміщення структурних підрозділів апарату МВС, територіальних органів, закладів, установ і підприємств, що належать до сфери управління МВС", код УКВЦПЗ-15.09. На частині земельної ділянки на 0,8 га з північної сторони відповідно до договорів про надання послуг ТОВ "Кеш енд Кері Україна": №1777- ST20- 2019, укладеного з ТОВ "Трансмехбуд-2015", директор ОСОБА_2 ; №1715- ST20-2019, укладеного з ТОВ "Трансавтологістик", директор ОСОБА_3 ; №1760- ST20-2019, укладеного з ФОП ОСОБА_4 ; №1773-ST20-2019, укладеного з ТОВ "Світ Авто Плюс", директор ОСОБА_5 ; №1748- ST20-2019, укладеного з ФОП ОСОБА_6 ; №435-ST20-2020, укладеного з ФОП ОСОБА_7 ; №423-ST20-2020, укладеного з ФОП ОСОБА_8 упродовж 2019-2020 років. При огляді земельної ділянки встановлено: на частині земельної ділянки на площі 0,8 га розміщено автотранспорт, розташовано дерев?яні та металеві кіоски, на яких розміщена реклама про проведення оцінки автомобілів. Майно замовників знаходиться на частині земельної ділянки, кадастровий номер 1211000000:06:055:0181, постійно всупереч п. 3.1.11, з мовчазної згоди власника, що свідчить про скриту форму оренди земельної ділянки. Частина земельної ділянки площею 0,1 га використовується не за цільовим призначенням. Відповідно до статті 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель": нецільове використання земельної ділянки - невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням - невикористання земельної ділянки крім реалізації науково обґрунтованих проектних рішень, або фактичне використання земельної ділянки, яке не відповідає цільовому призначенню, встановленому при передачі земельної ділянки у власність чи наданні в користування, в тому числі в оренду, а також недодержання режиму використання земельної ділянки в разі встановлення обмежень (обтяжень). Таким чином, фактичне використання частини земельної ділянки, кадастровий номер 1211000000:06:055:0181, на площі 0,1 га, ТОВ "Кеш енд Кері Україна" не відповідає її цільовому призначенню, встановленому при передачі земельної ділянки у власність - для розміщення торгівельного центру. Відповідальність за використання земель не за цільовим призначенням передбачена пунктом "г" статті 211 Земельного кодексу України та статті 53 КУпАП (а.с. 109-111).

29.12.2020 уповноважена особа позивача ОСОБА_9 прибув за викликом до Управління Держгеокадастру, де був повідомлений про порушення Товариством вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки загальною площею 0,1 га, кадастровий номер 1211000000:06:055:0181, оскільки фактичне використання частини земельної ділянки не відповідає її цільовому призначенню, встановленому при передачі земельної ділянки у власність - для розміщення торговельного центру.

29.12.2020 державним інспектором Дубенко О.А. відносно ОСОБА_9 був складений протокол №1503-ДК/0183/П/07П001/-20 про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена п. "ґ" ст. 211 Земельного кодексу України та ст. 53 КпАП України (а.с. 112-115).

Крім цього, 29.12.2020 ОСОБА_1 винесено припис №1503-ДК/0185/Пр/03/01/-20 з вимогою до Товариства у строк до 28.01.2021 усунути порушення вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок загальною площею 0,1 га, житлової та громадської забудови, які розташовані на території м. Кривий Ріг, вул. Бикова, 31 (а.с. 118).

ТОВ "Метро Кеш енд Кері Україна", вважаючи протиправними дії державного інспектора Дубенко О.А. щодо проведення перевірки ТОВ "Метро Кеш енд Кері Україна", не погоджуючись із правомірінстю мотивів, покладених в основу припису від 29.12.2020 №1503-ДК//Пр/03/01/-20, звернулося до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд, застосовуючи законодавство у редакції, чинній на момент їх виникнення, виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно зі статтею 18 Земельного кодексу України, до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії.

Категорії земель України мають особливий правовий режим.

Україна за межами її території може мати на праві державної власності земельні ділянки, правовий режим яких визначається законодавством відповідної країни.

Стаття 19 Земельного кодексу України визначає, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:

а) землі сільськогосподарського призначення;

б) землі житлової та громадської забудови;

в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;

г) землі оздоровчого призначення;

ґ) землі рекреаційного призначення;

д) землі історико-культурного призначення;

е) землі лісогосподарського призначення;

є) землі водного фонду;

ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.

Відповідно до статті 20 Земельного кодексу України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок.

Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності провадиться:

щодо земельних ділянок, розташованих у межах населеного пункту, - сільською, селищною, міською радою;

щодо земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, - районною державною адміністрацією, а щодо земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, що не входять до території району, або в разі якщо районна державна адміністрація не утворена, - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною державною адміністрацією.

Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

При цьому підзаконними нормативними актами через встановлення вимог до землевпорядної документації та порядку ведення кадастру в межах категорії земель були введені коди цільового призначення, наслідком присвоєння яких фактично була зміна цільового призначення та які фактично обмежили право самостійно визначати вид використання земельної ділянки.

Так, Класифікація видів цільового призначення земель (КВЦПЗ) була затверджена наказом Держкомзему від 23.07.2010 №548, який втратив чинність 18.04.2023 на підставі нраказу Міністерства аграрної політики та продовольства №586 від 22.03.2023.

Відповідно до п. 1.2 КВЦПЗ, код та цільове призначення земель застосовуються для забезпечення обліку земельних ділянок за видами цільового призначення у державному земельному кадастрі.

Згідно з п. 1.3, КВЦПЗ застосовується для використання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, організаціями, підприємствами, установами для ведення обліку земель та формування звітності із земельних ресурсів.

КВЦПЗ визначає поділ земель на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, типами забудови, типами особливо цінних об'єктів (п. 1.4).

Відповідно до цієї Класифікації, код КВЦПЗ "03.07" стосується земель "Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі".

Код КВЦПЗ "15.09" стосується земель "Для розміщення структурних підрозділів апарату МВС, територіальних органів, закладів, установ і підприємств, що належать до сфери управління МВС" (відноситься до секції J - землі промисловості, транспорту, зв?язку, енергетики, оборони та іншого призначення / п. 15 - землі оборони).

При цьому, суд зазначає, що для визначення цільового призначення земель визначальними факторами є фактичні види діяльності, які здійснюються на відповідній земельній ділянці, а не статус особи землекористувача такої земельної ділянки.

Як слідує з матеріалів справи, 27.07.2020 між ТОВ "Метро Кеш енд Кері Україна" (орендодавець) та Головним сервісним центром МВС (надалі - ГСЦ МВС, орендар) був укладений договір оренди №251-ST20-2020, за умовами якого орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування приміщення (надалі - майно) за ДК 021:2015 70220000-9 "Послуги з надання в оренду чи лізингу нежитлової нерухомості" з метою здійснення діяльності, пов?язаної з призначенням використання майна (а.с. 17-21).

Згідно з Додатком №1 до договору оренди №251-ST20-2020 від 27.07.2020 адресою розміщення орендованого майна зазначено: 50076, м. Кривий Ріг, вул. Бикова, 31. Частина майна, що передається в оренду, складає 455 м2 (а.с. 22).

Факт передачі в оренду частини нерухомого майна площею 455 м2 підтверджується актом приймання-передачі майна в оренду (а.с. 23).

Учасниками справи не заперечується той факт, що земельні ділянки площею 5,4165 га, кадастровий номер 1211000000:06:055:0181, та площею 0,3175 га, кадастровий номер 1211000000:06:055:0182, житлової та громадської забудови, приватної власності, розташовані в межах населеного пункту за адресою: вул. Бикова, 31, м. Кривий Ріг, мають цільове призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі код УКВЦПЗ - 03.07.

Відтак, земельна ділянка 1211000000:06:055:0181, на якій розташоване нерухоме майно позивача, частина з якого передана в оренду ГСЦ МВС, обліковується за кодом КВЦПЗ 03.07 - "Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі" / "Для розміщення торговельного центру" (комерційне використання). Відповідний код належить до секції В - землі житлової та громадської забудови / п. 03 - землі громадської забудови.

Статтею 1 Закону України "Про землеустрій" визначено, що цільове призначення земельної ділянки - допустимі напрями використання земельної ділянки відповідно до встановлених законом вимог щодо використання земель відповідної категорії та визначеного виду цільового призначення.

Згідно зі статтею 38 Земельного кодексу України, до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.

Відповідно до КВЦПЗ, землі житлової забудови визначаються як землі, які використовуються для розміщення житлової забудови (житлові будинки, гуртожитки, господарські будівлі та інше); землі, які використовуються для розміщення гаражного будівництва.

Землі громадської забудови визначаються як землі, які використовуються для розміщення громадських будівель і споруд (готелів, офісних будівель, торговельних будівель, для публічних виступів, для музеїв та бібліотек, для навчальних та дослідних закладів, для лікарень та оздоровчих закладів), інших об?єктів загального користування. До цієї категорії включені, зокрема коди 03.01 - для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування; 03.07 - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі; 03.10 - для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов?язаної з отриманням прибутку); 03.15 - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови.

Згідно з пунктом 3.6. ДБН В.2.2-9:2018 "Громадські будинки та споруди. Основні положення", громадські будівлі і споруди - це загальна назва будинків та приміщень, які призначені для розміщення закладів, підприємств, організацій, які надають послуги фізичним особам (населенню), або юридичним особам (громаді та державі).

Відповідно до пункту 3.24. ДБН В.2.2-9:2018, всі споживчі та експлуатаційні характеристики громадського будинку розраховуються відповідно до кількісних та якісних показників відвідувачів закладу, підприємства (розрахункової категорії відвідувачів).

Відповідно до Додатку "А" ДБН В.2.2-9:2018 "Громадські будинки та споруди. Основні положення", до Переліку основних груп будинків та приміщень громадського призначення належать одночасно будинки, споруди та приміщення підприємств торгівлі та харчування (у тому числі підприємства роздрібної торгівлі, торговельні та торговельно-розважальні центри), а також будинки, споруди та приміщення установ органів управління, інформаційних центрів, правоохоронні організації (податкові служби, митниця), суди і прокуратура, тощо.

Правові засади реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері надання адміністративних послуг визначає Закон України від 06.09.2012 №5203-VI "Про адміністративні послуги".

Адміністративна послуга, за визначенням наведеним у ст. 1 вказаного Закону, - результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або здійснення обов'язків такої особи відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 цього ж Закону, при наданні адміністративних послуг у випадках, передбачених законом, справляється плата (адміністративний збір).

У спірному випадку Головний сервісний центр МВС є приміщенням громадського призначення, що передбачає наявність відвідувачів. У такому Центрі громадяни отримують платні адміністративні послуги. І хоча ця діяльність не є підприємницькою, втім надання платних послуг закономірно призводить до отримання прибутку. Така діяльність повністю відповідає зазначеним критеріям приміщень, будівель і споруд громадського призначення та земель громадської забудови.

Відповідно до договору оренди від №251-ST20-2020 від 27.07.2020 позивач надав своє приміщення в оренду для розміщення територіального сервісного центру, в приміщенні якого надавалися сервіси / послуги широкому колу осіб, у тому числі й платні.

З огляду на з'ясовані обставини використання спірної частини земельної ділянки, суд доходить висновку про те, що таке використання приміщення цілком узгоджується з основним призначенням/категорією земельної ділянки.

Посилання відповідача на те, що внаслідок передачі позивачем частини майна в оренду ГСЦ МВС земельна ділянка під таким майном має обліковуватися не за кодом КВЦПЗ 03.07, а за кодом 15.09 "Для розміщення структурних підрозділів апарату МВС, територіальних органів, закладів, установ і підприємств, що належать до сфери управління МВС", суд визнає безпідставним, оскільки опис коду класифікатора КВЦПЗ 15.09 стосується земель оборони, функцію з приводу чого МВС, як і його структурні підрозділи, не виконує.

Натомість МВС, відповідно до положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 №878, є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах: забезпечення охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку, а також надання поліцейських послуг; захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні; цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.

Враховуючи викладене, суд погоджується з твердженнями представників позивача про помилковість висновків акту перевірки від 14.12.2020 №1503-ДК/1434/АП/09/01-20 та акту обстеження земельної ділянки від 29.12.2020 №1503-ДК/168/АО/10/01-20 з приводу того, що фактичне використання Товариством частини земельної ділянки, кадастровий номер 1211000000:06:055:0181, на площі 0,1 га не відповідає її цільовому призначенню, встановленому при передачі земельної ділянки у власність - для розміщення торгівельного центру.

У позовній заяві позивач, серед інших доводів протиправності спірних дій та припису, посилається також на порушення відповідачем визначеної Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" процедури проведення перевірки дотримання позивачем земельного законодавства, використання та охороною земель, оскільки відсутня інформація про направлення інспектора, не зазначено тип перевірки (планова чи позапланова), не було попереднього повідомлення та включення до плану планових перевірок, не зазначені підстави для проведення позапланової перевірки.

З цього приводу суд вважає за доцільне зазначити наступне.

Відповідно до статті 188 Земельного кодексу України, державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.

Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначені Законом України від 19.06.2003 №963-IV "Про державний контроль за використанням та охороною земель" (надалі - Закон № 963-IV в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), який спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.

Згідно зі статтею 2 Закону №963-IV, основними завданнями державного контролю за використанням та охороною земель є, зокрема, забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України.

Відповідно до статті 4 Закону №963-IV, об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.

Частинами 1, 2 статті 5 Закону №963-IV встановлено, що державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Державний контроль за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15, Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Підпунктом 251 пункту 4 цього Положення визначено, що Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій і форм власності.

Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи (пункт 7).

Відповідно до статті 6 Закону №963-IV, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать, зокрема, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині: додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням.

Згідно зі статтею 9 Закону № 963-IV, державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом: проведення перевірок; розгляду звернень юридичних і фізичних осіб; участі у прийнятті в експлуатацію меліоративних систем і рекультивованих земель, захисних лісонасаджень, протиерозійних гідротехнічних споруд та інших об'єктів, які споруджуються з метою підвищення родючості ґрунтів та забезпечення охорони земель; розгляду документації із землеустрою, пов'язаної з використанням та охороною земель; проведення моніторингу ґрунтів та агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення.

Як свідчать встановлені судом обставини, приводом для здійснення заходу державного контролю слугував лист т.в.о. начальника Саксаганського відділення поліції Криворізького відділу поліції ГУНП у Дніпропетровській області майора поліції Віталія Штрихуна від 14.07.2020 №3-6546 з проханням в рамках чинного законодавства здійснити перевірку, зокрема земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:06:055:0181 (а.с. 103-104).

Правомірність дій Саксаганського відділення поліції не охоплюється предметом даного позову. Однак позивач вправі ініціювати таке питання перед МВС або перед судом у порядку, визначеному законом.

Статтею 10 Закону №963-IV визначено, що державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення; викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства України; передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення; проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України; звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.

Аналіз наведених вище приписів законодавства свідчить на користь висновку про те, що Управління Держгеокадастру наділене повноваженнями щодо здійснення державного нагляду (контролю) в частині дотримання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Однак Закон №963-IV у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, не передбачав процедури, яка б визначала послідовність дій структурних підрозділів Держгеокадастру та їх посадових осіб від моменту призначення контрольного заходу і до моменту оформлення результатів такого заходу.

Усуваючи цю прогалину, законодавець 08.10.2024 прийняв Закон України №3993-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин", що набрав чинності 08.11.2024, яким доповнив Закон України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" статтею 81 такого змісту:

"Стаття 81. Особливості адміністративного провадження адміністративних справ у сфері державного контролю за використанням та охороною земель

Вчинення процедурних дій, прийняття процедурних рішень у сфері державного контролю за використанням та охороною земель здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про адміністративну процедуру", з урахуванням особливостей, визначених цим Законом та статтею 17-2 Земельного кодексу України".

Тож лише з 08.11.2024 процедура державного контролю за використанням та охороною земель здійснюється у відповідності до Закону України "Про адміністративну процедуру".

До цього відповідач мав керуватися вимогами Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", статтею 2 якого передбачено, що дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до приписів частин 1 - 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.

У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).

Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.

Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.

Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.

За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.

Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

За змістом частини 11 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", плановий чи позаплановий захід державного нагляду (контролю) має здійснюватися у присутності представника суб'єкта господарювання.

У спірному випадку офіційні відомості про факт направлення інспектора для здійснення контрольного заходу відсутні, у наказі про здійснення державного нагляду (контролю) від 30.11.2020 №1503-ДК не зазначено тип перевірки (планова чи позапланова), а лише вказано про здійснення відносно відповідних земельних ділянок державного контролю за дотримання земельного законодавства, використанням та охороною земель (а.с. 105).

Згідно з частиною 15 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов'язані використовувати виключно уніфіковані форми актів.

При цьому, лише одна форма акту, яка затверджена наказом Мінагрополітики №538 від 06.11.2018 "Про затвердження уніфікованої форми акта, що складається за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель, та інших форм розпорядчих документів" (який був чинним на момент виникнення спірних правовідносин), відповідає Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та "Методиці розробки уніфікованих форм актів, що складаються за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю)", затвердженій постановою Кабінету Міністрів України №342 від 10.05.2018.

Однак, акт перевірки від 14.12.2020 №1503-ДК/1434/АП/09/01-20 не відповідає уніфікованій формі, затвердженій наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 06.11.2018 №538.

У спірному випадку інспектор використав бланк акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктами - земельними ділянками.

У порушення зазначених вище приписів законодавства інспектор перед початком заходу не надав посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), не пред'явив службових посвідчень.

За таких обставин суд доходить висновку про обґрунтованість тверджень позивача щодо порушення відповідачем порядку проведення заходу державного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства, чим порушено права позивача, гарантовані статтею 10 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", зокрема: бути поінформованим про свої права та обов'язки; вимагати від посадових осіб органу державного нагляду (контролю) додержання вимог законодавства; перевіряти наявність у посадових осіб органу державного нагляду (контролю) службового посвідчення та посвідчення (направлення) і одержувати копію посвідчення (направлення) на проведення планового або позапланового заходу; не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо: державний нагляд (контроль) здійснюється з порушенням передбачених законом вимог щодо періодичності проведення таких заходів; посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону; надавати органу державного нагляду (контролю) в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта; вимагати припинення здійснення заходу державного нагляду (контролю) у разі: використання посадовими особами органу державного нагляду (контролю) неуніфікованих форм актів, що вплинуло на правильність висновків контролюючого органу за результатами такої перевірки, які викладені в акті перевірки від 14.12.2020 №1503-ДК/1434/АП/09/01-20.

На останок суд звертає увагу на зміст самого припису від 29.12.2020 №1503-ДК/ /Пр/03/01/-20, за змістом якого він вручений представнику ТОВ "Метро", використання земельної ділянки здійснюється ТОВ "Кеш енд Кері Україна", тоді як офіційним (скороченим) найменуванням юридичної особи позивача є ТОВ "Метро Кеш енд Кері Україна".

Тож спірний припис фактично складений інспектором Дубовенко відносно невідомої у цьому провадженні особи.

Такі кричущі недоліки в організації діяльності відповідача та їх обсяг мають стати предметом службової перевірки на відповідність займаним посадам (компетентність) як посадових осіб, які допускають до проведення заходів державного нагляду (контролю), так і тих, які проводять ці заходи.

За з'ясованих судом обставин недопущення позивачем порушень законодавства в частині нецільового використання земельної ділянки, а також враховуючи виявлені порушення процедури проведення заходу державного нагляду (контролю), визначеної Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", суд дійшов висновку про наявність достатніх юридичних та фактичних підстав для задоволення позову у повному обсязі у спосіб, обраний позивачем, шляхом визнання протиправними дій Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області щодо здійснення заходу державного нагляду (контролю) ТОВ "Метро Кеш енд Кері Україна" з одного боку та визнання протиправним і скасування припису Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 29.12.2020 №1503-ДК//Пр/03/01/-20 з іншого.

Позивачем при зверненні до суду з цим позовом сплачено судовий збір у розмірі 4540,00 грн, що підтверджується копією платіжного доручення №4300038822 від 16.04.2021 (а.с. 5).

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на факт задоволення позову, суд стягує за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області на користь ТОВ "Метро Кеш енд Кері Україна" судові витрати, що пов'язані зі сплатою судового збору, у розмірі 4 540,00 грн.

Керуючись статтями 9, 72-77, 139, 242-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Метро Кеш енд Кері Україна" у справі №640/11613/21 - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області щодо здійснення заходу державного нагляду (контролю) Товариства з обмеженою відповідальністю "Метро Кеш енд Кері Україна".

Визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 29.12.2020 №1503-ДК//Пр/03/01/-20.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Метро Кеш енд Кері Україна" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області судові витрати, що пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 4540 (чотири тисячі п'ятсот сорок) грн 00 коп.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Метро Кеш енд Кері Україна" (код ЄДРПОУ 32049199; пр-кт П. Григоренка, 43, м. Київ, 02140).

Відповідач: Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39835428; вул. Філософська, 39-А, м. Дніпро, 49006).

Відповідач: державний інспектор у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель - головний спеціаліст відділу контролю за використанням та охороною земель в Апостоловському, Криворізькому, Софіївському, Широківському районах Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області Дубенко Олена Адамівна (вул. Старокозацька, 52, кім. 452, м. Дніпро, 49004).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його підписання.

Суддя Є.Б. Супрун