30 березня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/707/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/707/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
20.01.2025 адвокат Висота Ірина Анатоліївна, здійснюючи на підставі ордеру (серія ВІ №1245562 від 02.12.2024) представництво інтересів ОСОБА_1 , звернулася з позовом до Головного управління ДПС у Полтавській області (надалі - ГУДПС), в якому просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення рішення відповідача від 02.10.2024:
- №000138692406, яким за порушення пп. 49.18.4 ст. 49, п. 176.1 ст. 176, п. 179.1 ст. 179 ПК України у зв'язку з неподанням податкової декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік до платника застосовано штрафні санкції за платежем "Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування" у розмірі 340,00 грн;
- №000138732406, яким за порушення п. 44.1 ст. 44, п. 44.3 ст. 44, п. 85.2 ст. 85 ПК України у зв'язку з ненаданням до контролюючого органу первинних документів за 2023 рік до платника застосовано штрафні санкції за платежем "Адмін. штрафи та інші санкції (надх. коштів, контроль за справлянням яких закріпл. за ГУДПС)" у розмірі 1020,00 грн;
- №000138742406, яким за порушення пп. 73.3.3 ст. 73 ПК України у зв'язку з ненаданням до податкових органів відповіді на письмовий запит про надання інформації за 2023 рік до платника застосовано штрафні санкції за платежем "Адмін. штрафи та інші санкції (надх. коштів, контроль за справлянням яких закріпл. за ГУДПС)" у розмірі 7100,00 грн;
- №000138722406, яким за порушення пп. 1.2, пп. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України у зв'язку із заниженням загального річного оподатковуваного доходу внаслідок недекларування грошових коштів, які надійшли від фізичних осіб на банківський рахунок із використанням реквізитів ЕПЗ (р2р-платежі) у сумі 3 398 024,20 грн за 2023 рік платнику збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору на 63 712,95 грн, у т.ч. 50 970,36 грн - за податковим зобов'язанням та 12 742,59 грн - за штрафними санкціями;
- №000138712406, яким за порушення пп. 164.2.20 ст. 164, 167.1 ст. 167, пп. 168.2.1 си. 168 ПК України у зв'язку із заниженням загального річного оподатковуваного доходу внаслідок недекларування грошових коштів, які надійшли від фізичних осіб на банківський рахунок із використанням реквізитів ЕПЗ (р2р - платежі) у сумі 3 398 024,20 грн за 2023 рік платнику збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування на 764 555,45 грн, у т.ч. 611644,36 грн - за податковим зобов'язанням та 152 911,09 грн - за штрафними санкціями.
Мотивуючи свій позов, заявниця вказує на обставини порушення прав платника податків через безпідставні, як на її думку, висновки документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків - фізичної особи з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2023 по 31.12.2023, якою встановлено факт заниження загального річного оподаткованого доходу внаслідок неподання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік з огляду на факт отримання від фізичних осіб на банківський рахунок позивача з використанням ЕПЗ (p2p - платежі) грошових коштів у сумі 3 398 024,20 грн. При цьому, як на думку представника позивача, податковий орган не вчинив належних дій з метою перевірки походження вказаних коштів, встановлення осіб, які їх перерахували, не встановив рахунки, з яких надходили ці кошти, та не звертався до банківських установ щодо розкриття банківської таємниці з метою встановлення цих коштів. Контролюючий орган не дотримався принципу правової визначеності, що призвело до необізнаності платника з вичерпним переліком необхідних документів, які той мав надати до контролюючого органу, внаслідок чого у відповідача виникла можливість прояву нічим не обмеженої дискреції.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 24.01.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
У відзиві на позовну заяву представник відповідача висловив свої заперечення проти задоволення позову. Зазначав, що відповідно до наявної податкової інформації платник податків ОСОБА_1 протягом 2023 року отримувала доходи, які підлягають включенню до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та відображенню платником податків у річній декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації) за 2023 рік. До ГУДПС надійшов лист ДПС №8651/7/99-00-24-01-02-07 від 26.03.2024 та інформація, яка надана Національним банком України щодо надходження переказів у значних розмірах між рахунками фізичних осіб з використанням реквізитів ЕПЗ (р2р - платежі) у 2023 році на розрахунковий рахунок платника податків ОСОБА_1 . У відомостях ЦБД ДРФО платника податків ОСОБА_1 доходи у сумі 3 398 024,20 грн відсутні, податок з доходів фізичних осіб та військовий збір у джерела виплати не нараховано та не сплачено, чим порушено пп. 164.2.20 ст. 164, пп. 168.2.1 ст. 168, п. 167.1 ст. 167 ПК України та донараховано за 2023 рік податок на доходи фізичних осіб у розмірі 611 644,36 грн (3 398 024,20 х 18 %). Доходи, визначені ст. 163 ПК України, є ще й об'єктом оподаткування військовим збором, ставка якого становить 1,5 % від об'єкта оподаткування (п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України).
Правом на надання відповіді на відзив позивачка не скористалася.
Розгляд справи судом, відповідно до ст. 262 КАС України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована у АДРЕСА_1 . У спірних правовідносинах виступає у статусі платника податків на правах фізичної особи - резидента, перебуває на податковому обліку у відповідача.
У період з 19.08.2024 по 30.08.2024 головним державним інспектором відділу позапланових перевірок оподаткування фізичних осіб управління оподаткування фізичних осіб ГУДПС Яременко Я.Ю. проведено документальну позапланову невиїзну перевірку платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2023 по 31.12.2023, за результатами якої складено акт від 06.09.2024 №11968/16-31-24-06-01/ НОМЕР_1 (а.с. 6-12).
Відповідно до цього акту, в ході перевірки встановлено, що згідно з листом ДПС №23858/99-00-24-04-03-07 від 21.08.2024 про отримання відомостей, одержані листом НБУ, наявна інформація щодо обсягів видаткових і прибуткових операцій ОСОБА_1 із зазначенням номерів рахунків та банків, у яких вони відкриті (АБ "Укргазбанк", АТ "Акцент-банк", АТ "Пумб", АТ "Таскомбанк", АТ "Універсал банк", АТ КБ "ПриватБанк", всього 11 рахунків). Відповідно до наявної податкової інформації платник податків ОСОБА_1 протягом 2023 року отримувала доходи, які згідно з ПКУ підлягають включенню до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та відображенню платником податків в річній декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації) за 2023 рік.
До ГУДПС надійшла інформація від ДПС листом №8651/7/99-00-24-01-02-07 від 26.03.2024 та інформація, яка надана Національним банком України щодо надходження переказів від фізичних осіб у значних розмірах з використанням реквізитів ЕПЗ (р2р-платежів) на розрахунковий рахунок ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ).
Так, згідно з листами ДПС №8651/7/99-00-24-01-02-07 від 26.03.2024 та №23858/7/99-00-24-04-03-07 від 21.08.2024 у періоді з 01.01.2023 по 31.12.2023 платник податків ОСОБА_1 окрім отриманих доходів, обов?язок щодо відображення яких у податковій декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, фактично отримувала доходи від фізичних осіб з використанням реквізитів ЕПЗ (p2р-платсжі) у розмірі 3 398 024,20 грн, та здійснювались значні обсяги переказів між рахунками фізичних осіб, що може вказувати на схему обходження заборони здійснення діяльності, яка передбачає наявність відповідних дозвільних документів (ліцензії, дозволи, тощо) згідно діючого законодавства, з яких не сплачено податок з доходів фізичних осіб та військовий збір.
У відомостях ЦБД ДРФО платника податків ОСОБА_1 доходи у сумі 3 398 024,20 грн відсутні, податок з фізичних осіб та військовий збір у джерела виплати не нараховано та не перераховано.
Таким чином, на підставі отриманої інформації загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід платника податків ОСОБА_1 за 2023 рік складає в сумі 3 398 024,20 грн.
Фізичною особою ОСОБА_1 не надано до податкових органів декларацію про майновий стан і доходи за 2023 рік та не включено до складу загального оподатковуваного річного доходу дохід у розмірі 3 398 024,20 грн, в результаті чого занижено суму податку на доходи фізичних осіб у розмірі 611644,36 грн та суми військового збору у розмірі 50970,36 грн.
ГУДПС на адресу платника податків ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення у порядку, визначеному ст. 42 ПКУ було направлено листа від 06.05.2024 №15718/6/16-31-24-08-08 у зв?язку з порушенням норм законодавства в частині ненадання податкової декларації та не включення суми доходів до загального річного оподатковуваного доходу за 2023 рік (а.с. 55).
Згідно з поштовим повідомленням про вручення лист отримано особисто ОСОБА_1 18.05.2024 (а.с. 56).
Однак ні до початку, ні до завершення податкової перевірки від ОСОБА_1 пояснень щодо отриманих доходів та виписок по відкритих рахунках в банках надано не було.
За висновком акту перевірки платником податків - фізичною особою ОСОБА_1 порушено:
- пп. 49.18.4 ст. 49, п. 176.1 ст. 176, п. 179.1 ст. 179 ПК України, а саме: неподання податкової декларацій про майновий стан і доходи за 2023 рік;
- пп. 164.2.20 ст. 164, пп. 168.2.1 ст. 168 та п. 167.1 ст. 167 ПК України, а саме: заниження загального річного оподатковуваного доходу внаслідок не декларування грошових коштів, які надійшли від фізичних осіб на банківський рахунок з використанням реквізитів ЕПЗ (p2р - платежі) у сумі 3398024,20 грн, з якої визначено суму податкових зобов?язань з податку на доходи фізичних осіб за 2023 рік у розмірі 611 644,36 грн;
- пп. 1.2, пп. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ та військового збору ПК України, в результаті чого визначено суму податкових зобов?язань з військового збору у розмірі 50 970,30 грн;
- п. 44.1 ст. 44, п. 44.3 ст. 44, п. 85.2 ст. 85 ПК України, внаслідок чого встановлено не надання контролюючому органу первинних документів;
- пп. 73.3.3 ст. 73 ПК України, внаслідок чого встановлено ненадання до податкових органів відповіді на письмовий запит про надання інформації.
Примірник вищезазначеного акту перевірки направлено на адресу ОСОБА_1 листом ГУДПС від 06.09.2024 №26055/6/16-31-24-06-07 (а.с. 32).
На підставі акту перевірки від 06.09.2024 №11968/16-31-24-06-01/ НОМЕР_1 ГУДПС 02.10.2024 сформовано податкові повідомлення-рішення:
- №000138692406, яким за порушення пп. 49.18.4 ст. 49, п. 176.1 ст. 176, п. 179.1 ст. 179 ПК України у зв'язку з неподанням податкової декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік до платника застосовано штрафні санкції за платежем "Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування" у розмірі 340,00 грн (а.с. 13);
- №000138732406, яким за порушення п. 44.1 ст. 44, п. 44.3 ст. 44, п. 85.2 ст. 85 ПК України у зв'язку з ненаданням до контролюючого органу первинних документів за 2023 рік до платника застосовано штрафні санкції за платежем "Адмін. штрафи та інші санкції (надх. коштів, контроль за справлянням яких закріпл. за ГУДПС)" у розмірі 1020,00 грн (а.с. 14);
- №000138742406, яким за порушення пп. 73.3.3 ст. 73 ПК України у зв'язку з ненаданням до податкових органів відповіді на письмовий запит про надання інформації за 2023 рік до платника застосовано штрафні санкції за платежем "Адмін. штрафи та інші санкції (надх. коштів, контроль за справлянням яких закріпл. за ГУДПС)" у розмірі 7100,00 грн (а.с. 15);
- №000138722406, яким за порушення пп. 1.2, пп. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України у зв'язку із заниженням загального річного оподатковуваного доходу внаслідок недекларування грошових коштів, які надійшли від фізичних осіб на банківський рахунок із використанням реквізитів ЕПЗ (р2р - платежі) у сумі 3 398 024,20 грн за 2023 рік платнику збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору на 63 712,95 грн, у т.ч. 50 970,36 грн - за податковим зобов'язанням та 12 742,59 грн - за штрафними санкціями (а.с. 16);
- №000138712406, яким за порушення пп. 164.2.20 ст. 164, 167.1 ст. 167, пп. 168.2.1 си. 168 ПК України у зв'язку із заниженням загального річного оподатковуваного доходу внаслідок недекларування грошових коштів, які надійшли від фізичних осіб на банківський рахунок із використанням реквізитів ЕПЗ (р2р - платежі) у сумі 3 398 024,20 грн за 2023 рік платнику збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування на 764 555,45 грн, у т.ч. 611 644,36 грн - за податковим зобов'язанням та 152 911,09 грн - за штрафними санкціями (а.с. 17).
Не погодившись із правомірністю мотивів, покладених в основу цих податкових повідомлень-рішень, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенції контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регламентуються Податковим кодексом України (надалі - ПК України у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
За приписами пп. 14.1.54 ст. 14 ПК України, дохід з джерелом їх походження з України - будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, у тому числі, але не виключно, доходи у вигляді: процентів, дивідендів, роялті та будь-яких інших пасивних (інвестиційних) доходів, сплачених резидентами України.
Згідно з пп. 162.1.1 ст. 162 ПК України, платником податку на доходи фізичних осіб є фізична особа резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
За змістом пункту 163.1 статті 163 ПК України, об'єктом оподаткування резидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Пунктом 164.1 статті 164 ПК України передбачено, що базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом.
Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Загальний оподатковуваний дохід складається з доходів, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), доходів, які оподатковуються у складі загального річного оподатковуваного доходу, та доходів, які оподатковуються за іншими правилами, визначеними цим Кодексом. Загальний місячний оподатковуваний дохід складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця. Загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності згідно із статтею 177 цього Кодексу, та доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність згідно із статтею 178 цього Кодексу.
Відповідно до пп. 164.2.20 ст. 164 ПК України, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються інші доходи, крім зазначених у статті 165 цього Кодексу.
Згідно з п. 164.3 ст. 164 ПК України, при визначенні бази оподаткування враховуються всі доходи платника податку, отримані ним як у грошовій, так і не грошовій формах.
Порядок нарахування, утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб до бюджету визначений статтею 168 ПК України.
За приписами пп. 168.2.1 ст. 168 ПК України, платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.
Пунктом 167.1 статті 167 ПК України передбачено, що cтавка податку становить 18% бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
Відповідно до підпунктів 1.1 - 1.5 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.
Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.
Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються в порядку, встановленому розділом IV цього Кодексу, з урахуванням особливостей, визначених підрозділом 1 цього розділу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.
Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.
Аналіз вищенаведених норм податкового законодавства свідчить на користь висновку про те, що базою оподаткування податку на доходи фізичних осіб є загальний оподатковуваний дохід, тобто будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду. Такий дохід є також об'єктом оподаткування військовим збором.
Надаючи правову оцінку спірним податковим повідомленням-рішенням перш за все у контексті дотримання контролюючим органом процедури їх прийняття, суд виходить з такого.
Відповідно до положень пп. 75.1.2 ст. 75 ПК України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.
Згідно з пп. 78.1.1 ст. 78 ПК України, документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.
Своєю чергою пункт 73.3. статті 73 ПК України визначає, що контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про надання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу і має містити:
1) підстави для надсилання запиту відповідно до цього пункту із зазначенням інформації, яка це підтверджує;
2) перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати;
3) печатку контролюючого органу.
Згідно з пп. 73.3.4 ст. 73 ПК України, у разі якщо запит складено з порушенням вимог, визначених абзацами першим - п'ятим пункту 73.3 статті 73 цього Кодексу, платник податків звільняється від обов'язку надання відповіді на такий запит.
У цьому спорі правовою підставою для призначення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача слугував пп. 78.1.1 ст. 78 ПК України, який вимагає одночасної наявності таких умов для призначення перевірки:
- отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи,
- платник податків не надав пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.
Як встановлено судом, ГУДПС було отримано податкову інформацію у вигляді листа ДПС від 26.03.2024 №8651/7/99-00-24-01-02-07 щодо порушення позивачем вимог податкового законодавства (а.с. 41).
У зв'язку з надходженням податкової інформації на адресу платника податків ОСОБА_1 . ГУДПС було направлено листа від 06.05.2024 №15718/6/16-31-24-08-08 (а.с. 55-56).
Однак будь-яких пояснень з боку ОСОБА_1 до контролюючого органу надано не було.
Вищевказані обставини позивач ніяким чином не спростовує.
Натомість представник позивача у позовній заяві зазначає, що запит ГУДПС від 06.05.2024 №15718/6/16-31-24-08-08 про надання податкової інформації у вигляді пояснень та їх документальних підтверджень щодо надходження на рахунки банку у 2023 році грошових коштів та здійснення переказів між рахунками фізичних осіб з використанням реквізитів ЕПЗ за наявності у Державному реєстрі фізичних осіб інформації про не отримання доходу у будь-якій формі та за будь-якими ознаками, не відповідає вимогам податкового законодавства, оскільки в ньому не було зазначено чіткого переліку необхідних інформації та документів, з урахуванням відсутності навіть інформації щодо рахунків, стосовно яких ставиться питання в запиті податкового органу, що позбавило платника можливості надати інформацію.
У зв'язку з цим суд зазначає, що за приписами абз. 3 п. 73.3 ст. 73 ПК України запит контролюючого органу має містити підстави для надсилання запиту відповідно до цього пункту із зазначенням інформації, яка це підтверджує.
Підпунктом 73.3.1 статті 73 ПК України визначено невичерпний перелік підстав, за наявності хоча б однієї з яких надсилається письмовий запит про надання інформації платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин, зокрема: за результатами аналізу податкової інформації, отриманої у встановленому законом порядку, виявлено факти, які можуть свідчити про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, із обов'язковим зазначенням таких фактів у запиті (пп. 1).
Суд зауважує, що у запиті ГУДПС від 06.05.2024 №15718/6/16-31-24-08-08 зазначено, що за результатами аналізу податкової інформації, отриманої у встановленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення податкового законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а саме: виявлено надходження коштів на картковий рахунок у сумі 3 398 024,20 грн за 2023 рік (а.с. 55).
Тож вказаний запит містив як вказівку на підставу його надсилання, так і вказівку на факти, які зумовили необхідність його надіслання.
У запиті чітко зазначено перелік інформації та документів, які запропоновано надати, - податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2023 рік або обґрунтовані пояснення щодо причин неподання декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік.
З огляду на викладене суд констатує, що запит від 06.05.2024 №15718/6/16-31-24-08-08 відповідає вимогам ПК України, підписаний уповноваженою особою, а тому позивач не звільнялася від обов'язку надання відповіді на нього.
Беручи до уваги те, що позивачем не надано відповіді на запит у встановлений строк (15 робочих днів), ГУДПС обґрунтовано прийнято наказ від 15.07.2024 №1970-п, яким на підставі пп. 20.1.4 ст. 20, пп. 75.1.2 ст. 75, пп. 78.1.1, пп. 78.1.2 ст. 78, ст. 79 ПК України, відповідно до листа ДПС від 26.03.2024 №8651/7/99-00-24-01-02-07 та інформації, яка надана Національним Банком України щодо значних обсягів переказів між рахунками фізичних осіб із використанням ЕПЗ (р2р - платежі) у 2023 році, яким призначено документальну позапланову невиїзну перевірку платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 .
Відтак ознак порушення контролюючим органом процедури призначення та проведення документальної позапланової невиїзної перевірки судом не встановлено.
Надаючи правову оцінку на предмет обґрунтованості спірних податкових повідомлень-рішень, суд виходить з такого.
Зі змісту акту перевірки слідує, що перевіркою встановлено порушення пп. 164.2.20 ст. 164, п. 168.2 ст. 168 та п. 167.1. ст. 167 ПК України та пп. 1.2, пп. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України у зв'язку з отриманням ОСОБА_1 у 2023 році грошових коштів у сумі 3 398 024,20 грн від фізичних осіб з використанням ЕПЗ (р2р - платежі), з якої не сплачено податок на доходи фізичних осіб та військовий збір. Факт отримання позивачем коштів у відповідному розмірі встановлено на підставі листів ДПС №8651/7/99-00-24-01-02-07 від 26.03.2024, №23858/7/99-00-24-04-03-07 від 21.08.2024 та інформації, яка надана Національним банком України (а.с. 40-41).
Перш за все суд враховує той факт, що р2р (peer-to-peer або person-to-person - в перекладі з англійської "від людини до людини") - це технологія онлайн-переказу коштів із картки на картку, є платіжним інструментом при переказі коштів фізичними особами один одному, реалізований на будь-якому носії, що містить в електронній формі дані, необхідні для ініціювання платіжної операції та/або здійснення інших операцій, визначених договором з емітентом.
Доходи у сумі 3 398 024,20 грн, які надійшли на банківські рахунки позивача, що підтверджується інформацією, наданою Національним Банком України, не були задекларовані нею, позаяк позивачка не довела той факт, що вказані грошові кошти не є її доходом.
Враховуючи факт ненадання позивачем жодних первинних документів з приводу одержання вказаної суми коштів під час перевірки, податковий орган правомірно вказав на необхідність сплати позивачкою податку на доходи фізичних осіб в розмірі 18% та військового збору у розмірі 1,5%.
Судом встановлено, що Національним Банком України до контролюючого органу була надана інформація про те, що у 2023 році наявні значні обсяги переказів між рахунками фізичних осіб з використанням реквізитів ЕПЗ (р2р - платежі), зокрема обсяг зарахувань на банківські рахунки позивача склав 3 398 024,20 грн.
Пунктом 71.1 статті 71 ПК України встановлено, що інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Відповідно до пп. 72.1.3 ст. 72 ПК України, для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла від банків, інших фінансових установ, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей - інформація про наявність та рух коштів на рахунках/електронних гаманцях платника податків, звіти про підзвітні рахунки, подані від фінансових агентів.
За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.171 статті 14 ПК України, податкова інформація вживається у значенні, визначеному Законом України "Про інформацію".
Статтею 1 Закону України "Про інформацію" установлено, що інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.
Відтак, інформація, яка надана НБУ до ДПС, має статус податкової, тому за приписами статті 78 ПК України могла бути підставою для призначення позапланової перевірки та формування висновків, викладених в акті перевірки.
Контролюючі органи мають право звертатись до банків чи інших фінансових установ із запитами щодо отримання інформації про рух коштів на рахунках платника податків. Надана такою установою інформація відноситься до податкової та є підставою для врахування при формуванні висновків про дотримання чи порушення платником податків норм податкового законодавства.
При цьому положення статей 72, 73, 83 ПК України у взаємозв'язку з нормами статей 72-74 КАС України дають суду підстав стверджувати, що отримана податковим органом у порядку, встановленому ПК України, інформація від банківської установи про рух коштів платника податків є допустимим доказом, оскільки саме така установа уповноважена законом на надання відомостей такого характеру.
З огляду на викладене інформація НБУ є одним із видів податкової інформації, яка правомірно використана контролюючим органом під час проведення перевірки позивача.
Враховуючи викладені обставини, суд доходить висновку про те, що податкові повідомлення-рішення від 02.10.2024 №000138722406, яким за порушення пп. 1.2, пп. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України у зв'язку із заниженням загального річного оподатковуваного доходу внаслідок недекларування грошових коштів, які надійшли від фізичних осіб на банківський рахунок із використанням реквізитів ЕПЗ (р2р - платежі) у сумі 3 398 024,20 грн за 2023 рік платнику збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору на 63 712,95 грн, у т.ч. 50 970,36 грн - за податковим зобов'язанням та 12 742,59 грн - за штрафними санкціями, а також №000138712406, яким за порушення пп. 164.2.20 ст. 164, 167.1 ст. 167, пп. 168.2.1 ст. 168 ПК України у зв'язку із заниженням загального річного оподатковуваного доходу внаслідок недекларування грошових коштів, які надійшли від фізичних осіб на банківський рахунок із використанням реквізитів ЕПЗ (р2р-платежі) у сумі 3 398 024,20 грн за 2023 рік платнику збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування на 764 555,45 грн, у т.ч. 611644,36 грн - за податковим зобов'язанням та 152 911,09 грн - за штрафними санкціями, прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, обґрунтовано.
Відтак позов у частині вимог щодо визнання протиправними та скасування вказаних податкових повідомлень-рішень задоволенню не підлягає.
Окрім цього суд враховує, що відповідно до вимог пп. 16.1.3 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Пунктом 49.1 ст. 49 ПК України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Згідно з пп. 49.18.4 ст. 49 ПК України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб, у тому числі самозайнятих осіб - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV цього Кодексу.
За приписами п. 179.1 ст. 179 ПК України, платник податку зобов'язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до п. 120.1 статті 120 ПК України, неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Враховуючи встановлені перевіркою обставини того, що позивачка не подала річну декларацію про майновий стан і доходи за 2023 рік, суд доходить висновку щодо правомірності застосування відповідачем податковим повідомленням-рішенням №000138692406 від 02.10.2024 до ОСОБА_1 суми штрафних санкцій 340,00 грн на підставі п. 120.1 ст. 120 ПК України.
З приводу податкового повідомлення-рішення №000138732406 від 02.10.2024, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 1020 грн, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 44.1 статті 44 ПК України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Пунктом 44.3 статті 44 ПК України передбачено, що платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів та інформації, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством строків, але не менше як 1095 днів з дня податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а у разі її неподання - з передбаченого Кодексом граничного терміну подання такої звітності.
Абзацом 1 пункту 121.1 статті 121 ПК України визначено, що незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.
Як вже з'ясовано судом, ГУДПС на адресу платника податків ОСОБА_1 був направлений лист від 06.05.2024 №15718/6/16-31-24-08-08 у зв?язку з порушенням норм законодавства в частині ненадання податкової декларації та не включення суми доходів до загального річного оподатковуваного доходу за 2023 рік.
На дату оформлення матеріалів перевірки від фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 пояснень щодо отриманих доходів та виписок по відкритих рахунках в банках не надходило.
За з'ясованих обставин суд дійшов висновку щодо правомірності податкового повідомлення-рішення №000138732406 від 02.10.2024, яким відповідачем застосовано до позивача штрафні санкції у розмірі 1020 грн.
Податковим повідомленням-рішенням №000138742406 від 02.10.2024 до ОСОБА_1 застосовано штрафні санкції за платежем "Адмін. штрафи та інші санкції (надх. коштів, контроль за справлянням яких закріпл. за ГУДПС)" у розмірі 7100,00 грн у зв'язку з ненаданням відповіді на обов'язковий запит податкового органу.
Відповідно до абз. 3 п. 121.2 ст. 121 ПК України, неподання або подання не в повному обсязі платником податків документів чи іншої інформації на запит контролюючого органу в інших випадках, передбачених статтею 73 Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний такий факт.
Як з'ясовано судом, податковий орган засобами поштового зв'язку надіслав позивачу запит від 06.05.2024 №15718/6/16-31-24-08-08. Однак позивачка, отримавши цей запит, відповіді на нього у встановлений строк не надала.
Оскільки платник не надав жодного із запитуваних контролюючим органом документів, то логічними та послідовними суд визнає дії контролюючого органу щодо прийняття зазначеного вище податкового повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів).
Зважаючи на те, що позивачем не доведено власних тверджень щодо протиправності спірних податкових повідомлень-рішень, не надано будь-яких доказів на спростування висновків контролюючого органу, сформульованих за наслідками документальної невиїзної перевірки, суд визнає необґрунтованим заявлений позов, у зв'язку з чим відмовляє у його задоволенні у повному обсязі.
Висновки суду у цій справі узгоджуються із правовою позицією Верховного Суду, наведеною у постанові від 05.10.2025 у справі № 460/11335/24.
За обставин відсутності підстав для задоволення позову, відсутні й підстави для розподілу судових витрат, які складаються лише зі сплаченої позивачем суми судового збору у розмірі 6693,82 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 у справі №440/707/25 - залишити без задоволення.
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_2 ).
Відповідач: Головне управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ ВП 44057192; вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його підписання.
Суддя Є.Б. Супрун