Рішення від 31.03.2026 по справі 320/7687/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2026 року м. Київ справа №320/7687/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Кочанової П.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КЛАСИКА КОМФОРТУ» до Головного управління ДПС у м. Києві, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «КЛАСИКА КОМФОРТУ» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у м. Києві, в якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення № 545070413 від 22.08.2023, сформоване Головним управлінням ДПС у м. Києві на підставі акта камеральної перевірки від 24.07.2023 № 50132/Ж5/26-15-04-13-03/36100693.

В обґрунтування позовних вимог вказано, що позивач не погоджується з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, зазначаючи, що контролюючим органом неправильно визначено розмір штрафної санкції, оскільки не враховано зміни податкового законодавства, зокрема, приписи підпунктів 89 та 90 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, які були чинні станом на дату здійснення перевірки, та якими визначено зменшений розмір штрафної санкції за порушення строку реєстрації податкових накладних, крім цього, позивач вказав, що, частково податкові накладні було зареєстровано своєчасно, в межах операційного дня, а також зауважив, що відповідачем не встановлено таку обставину справи, як наявність вини позивач, з огляду на викладене вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2024 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «КЛАСИКА КОМФОРТУ» прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №320/7687/24 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому той наголосив, що позовні вимоги є безпідставними, оскільки вважає спірне рішення законним та обґрунтованим, прийнятим відповідачем на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені податковим законодавством, оскільки реєстрація податкових накладних з урахуванням граничних строків це обов'язок платника, а у разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з Податковим кодексом України. Стосовно зменшення розміру штрафної санкції наполягає, що дія приписів п.п. 89 та 90 розповсюджується виключно на податкові накладні із датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року, враховуючи дату складання спірних, у цей праві накладних, вказує, що розрахунок штрафної санкції є правильним, тому податкове повідомлення-рішення є правомірним та не підлягає скасуванню.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2025 року від Товариства з обмеженою відповідальністю «КЛАСИКА КОМФОРТУ» витребувано належним чином засвідчені докази направлення на реєстрацію податкових накладних № 2-3, № 97-98, № 105-115, № 179-180.

У встановлений судом строк позивачем надано до суду витребувані податкові накладні.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14 січня 2026 року від Товариства з обмеженою відповідальністю «КЛАСИКА КОМФОРТУ» витребувано належним чином засвідчені копії податкових накладних №1, 5, 20, 21, 24, 55, 56, 57, 58, 96, 97, 98, 104, 116, 181.

У встановлений судом строк позивачем надано до суду витребувані податкові накладні.

Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «КЛАСИКА КОМФОРТУ», код ЄДРПОУ 36100693, місцезнаходження: 01014, м. Київ, вул. Бойчука Михайла, буд. 41-б, каб. 2018, зареєстровано у якості юридичної особи з 25.09.2008, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 12.02.2024 внесено запис № 10000741070182085321; основний вид економічної діяльності, згідно КВЕД:41.10 Організація будівництва будівель

В межах господарської діяльності, позивачем складено т а направлено на реєстрацію до ЄРПН, зокрема, наступні податкові накладні.

№ 1 від 02.06.2022, яку було направлено на реєстрацію в ЄРПН та отримано контролюючим органом 05.07.2022 о 14:51:41, але реєстрація податкової накладної була зупинена, на підставі того, що, відповідно до п. 201.16 ст.201 ПК України платник податку відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, що підтверджується квитанцією № 9110819627;

№ 2 від 06.06.2022, яку було направлено на реєстрацію в ЄРПН 01.07.2022 о 17:18 год. та отримано контролюючим органом 04.07.2022 о 17:31 год. що підтверджується скріншотом з програми М.Е.Doc,;

№ 3 від 09.06.2022, яку було направлено на реєстрацію в ЄРПН 01.07.2022 о 17:18 год та отримано контролюючим органом 04.07.2022 о 17:31 год, що підтверджується скріншотом з програми М.Е.Doc,

№ 96 від 11.04.2022, яку було направлено на реєстрацію в ЄРПН 24.05.2023, отримано контролюючим органом 24.05.2023 о 13:47:21, але реєстрація податкової накладної не було прийнято, відповідно квитанції № 1 встановлено порушення вимог п.5 Постанови КМУ від 29.12.2010 № 1246, а саме: невірна послідовність накладання підписів;

№ 97 від 11.04.2022, яку було направлено на реєстрацію в ЄРПН 24.05.2023, отримано контролюючим органом 24.05.2023 о 14:00:48, але реєстрація податкової накладної не було прийнято, відповідно квитанції № 1 встановлено порушення вимог п.5 Постанови КМУ від 29.12.2010 № 1246, а саме: невірна послідовність накладання підписів;

№ 97 від 30.12.2022, яку було направлено на реєстрацію в ЄРПН 13.01.2023 о 17:58 год, що підтверджується отримано контролюючим органом 24.05.2023 о 14:00:48, та отримано контролюючим органом 16.01.2023 о 13:46 год., що підтверджується скріншотом з програми М.Е.Doc.;

№ 98 від 30.12.2022, яку було направлено на реєстрацію в ЄРПН 13.01.2023 о 17:58 год., отримано контролюючим органом 16.01.2023 о 13:46 год., що підтверджується скріншотом з програми М.Е.Doc.;

№ 105 від 30.12.2022, яку було направлено на реєстрацію в ЄРПН 13.01.2023 о 17:58 год., отримано контролюючим органом 16.01.2023 о 13:46 год., що підтверджується скріншотом з програми М.Е.Doc.;

№ 106 від 30.12.2022, яку було направлено на реєстрацію в 13.01.2023 о 17:58 год., отримано контролюючим органом 16.01.2023 о 13:46 год., що підтверджується скріншотом з програми М.Е.Doc.;

№ 107 від 30.12.2022, яку було направлено на реєстрацію в ЄРПН 13.01.2023 о 17:58 год., отримано контролюючим органом 16.01.2023 о 13:46 год., що підтверджується скріншотом з програми М.Е.Doc.;

№ 108 від 26.12.2022, яку було направлено на реєстрацію в ЄРПН 13.01.2023 о 17:58 год., отримано контролюючим органом 16.01.2023 о 13:46 год., що підтверджується скріншотом з програми М.Е.Doc.;

№ 109 від 26.12.2022, яку було направлено на реєстрацію в ЄРПН 13.01.2023 о 17:58 год., отримано контролюючим органом 16.01.2023 о 13:46 год., що підтверджується скріншотом з програми М.Е.Doc.;

№ 110 від 26.12.2022, яку було направлено на реєстрацію в ЄРПН 13.01.2023 о 17:58 год., отримано контролюючим органом 16.01.2023 о 13:46 год., що підтверджується скріншотом з програми М.Е.Doc.;

№ 111 від 26.12.2022, яку було направлено на реєстрацію в ЄРПН 13.01.2023 о 17:58 год., отримано контролюючим органом 16.01.2023 о 13:46 год., що підтверджується скріншотом з програми М.Е.Doc.;

№ 112 від 26.12.2022, яку було направлено на реєстрацію в ЄРПН 13.01.2023 о 17:58 год., отримано контролюючим органом 16.01.2023 о 13:46 год., що підтверджується скріншотом з програми М.Е.Doc.;

№ 113 від 26.12.2022, яку було направлено на реєстрацію в ЄРПН 13.01.2023 о 17:58 год., отримано контролюючим органом 16.01.2023 о 13:46 год., що підтверджується скріншотом з програми М.Е.Doc.;

№ 114 від 26.12.2022, яку було направлено на реєстрацію в ЄРПН 13.01.2023 о 17:58 год., отримано контролюючим органом 16.01.2023 о 13:46 год., що підтверджується скріншотом з програми М.Е.Doc.;

№ 115 від 26.12.2022, яку було направлено на реєстрацію в ЄРПН 13.01.2023 о 17:58 год., отримано контролюючим органом 16.01.2023 о 13:46 год., що підтверджується скріншотом з програми М.Е.Doc.;

№ 179 від 26.12.2022, яку було направлено на реєстрацію в ЄРПН 13.01.2023 о 17:58 год., отримано контролюючим органом 16.01.2023 о 13:46 год., що підтверджується скріншотом з програми М.Е.Doc.;

№ 180 від 26.12.2022, яку було направлено на реєстрацію в ЄРПН 13.01.2023 о 17:58 год., отримано контролюючим органом 16.01.2023 о 13:46 год., що підтверджується скріншотом з програми М.Е.Doc.;

№ 5 від 28.02.2022, яку було направлено на реєстрацію в ЄРПН 05.07.2022 о 14:51:41, отримано контролюючим органом 21.07.2022 о 08:04:15, що підтверджується квитанцією № 9134695106;

№ 20 від 20.01.2022, яку було направлено на реєстрацію в ЄРПН та отримано контролюючим органом 13.10.2022 о 16:57:40, що підтверджується квитанцією № 9210360368;

№ 21 від 16.01.2022, яку було направлено на реєстрацію в ЄРПН та отримано контролюючим органом 13.10.2022 о 16:58:02, що підтверджується квитанцією № 9210372216;

№ 55 від 30.09.2022, яку було направлено на реєстрацію в ЄРПН та отримано контролюючим органом 20.10.2022 о 12:07:48 год, що підтверджується квитанцією № 9216155852;

№ 56 від 30.09.2022, яку було направлено на реєстрацію в ЄРПН та отримано контролюючим органом 20.10.2022 о 12:08:21 год, що підтверджується квитанцією № 9216180591;

№ 57 від 26.09.2022, яку було направлено на реєстрацію в ЄРПН та отримано контролюючим органом 28.10.2022 о 08:09:40 год, що підтверджується квитанцією № 9224363089;

№ 58 від 28.09.2022, яку було направлено на реєстрацію в ЄРПН та отримано контролюючим органом 28.10.2022 о 08:09:28 год, що підтверджується квитанцією № 9224352178;

№ 116 від 26.12.2022, яку було направлено на реєстрацію в та отримано контролюючим органом 20.01.2023 о 15:26:10 год., що підтверджується квитанцією № 9300788289;

№ 181 від 30.12.2022, яку було направлено на реєстрацію в ЄРПН та отримано контролюючим органом 18.01.2023 о 16:29:08 год., що підтверджується квитанцією № 9299978297.

Головним управлінням ДПС у м. Києві проведено камеральну перевірку ТОВ «КЛАСИКА КОМФОРТУ», за результатом якої складено акт перевірки від 24.07.2023 № 50132/Ж5/26-15-04-13-03/36100693, у висновках якого зазначено про встановлення порушень граничних термінів реєстрації підприємством податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Акт перевірки було направлено на податкову адресу товариства та отримано останнім 28.07.2023, що підтверджується корінцем рекомендованого повідомлення про вручення, наявного в матеріалах справи.

ТОВ «КЛАСИКА КОМФОРТУ» не погодилось із вказаними висновками, надало до контролюючого органу свої заперечення (вх. № до контролюючого органу 822276/6 від 09.08.2023).

За наслідком розгляду вказаних заперечень Головне управління ДПС у м. Києві надало відповідь товариству від 21.08.2023 вих.№ 28990/І/26-15-04-13-08 «Про результати розгляду заперечень до акту перевірки від 24.07.2023 № 50132/Ж5/26-15-04-13-03/36100693, в яких зазначило, що висновки акту перевірки вирішено залишити без змін.

22 серпня 2023 року на підставі означеного акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 545070413, яким до позивача п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України застосовано штрафні санкцій в розмірі 662069,11 грн за затримку реєстрації податкових накладних в порушення ст.201.10 Податкового кодексу України.

Вважаючи таке рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою про його скасування.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходячи з положень норм законодавства, які діяли на момент їх виникнення, суд зазначає таке.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Пунктом 75.1 та підпунктом 75.1.1 статті 75 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах, повнота нарахування та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у разі невідповідності резидента Дія Сіті вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої та пунктом 10 частини другої статті 5 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», своєчасність та повнота сплати узгодженої суми грошового зобов'язання у вигляді авансового внеску з податку на прибуток підприємств, визначеного відповідно до пункту 141.13 статті 141 цього Кодексу, на підставі даних Реєстру пунктів обміну іноземної валюти.

Відповідно до пункту 86.2 статті 86 ПК України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 86.2 статті 86 ПК України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Згідно із пунктом 86.8 статті 86 ПК України, податкове повідомлення-рішення приймається в порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки, та надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту "а" пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з, зокрема, постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України. Згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом (п. 201.10 ст. 201 ПК України).

З урахуванням викладеного, в період існування спірних правовідносин ПК України передбачений обов'язок платників податку на додану вартість забезпечити своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Аналіз наведеної норми ПК України свідчить, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 ПК України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.

Відповідно Акту перевірки податкові накладні складені та направлені на реєстрацію позивачем наступним чином:

податкова накладна № 3 від 09.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, кількість днів затримки 1, розмір штрафної санкції 10%;

податкова накладна № 2 від 09.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, кількість днів затримки 1, розмір штрафної санкції 10%;

податкова накладна № 1 від 02.06.2022, дата реєстрації 05.07.2022, кількість днів затримки 5, розмір штрафної санкції 10%;

податкова накладна № 24 від 23.08.2022, дата реєстрації 19.09.2022, кількість днів затримки 4, розмір штрафної санкції 10%;

податкова накладна № 5 від 28.02.2022, дата реєстрації 21.07.2022, кількість днів затримки 7, розмір штрафної санкції 2%;

податкова накладна № 57 від 26.09.2022, дата реєстрації 28.10.2022, кількість днів затримки 13, розмір штрафної санкції 10%;

податкова накладна № 58 від 28.09.2022, дата реєстрації 28.10.2022, кількість днів затримки 13, розмір штрафної санкції 10%;

податкова накладна № 56 від 30.09.2022, дата реєстрації 20.10.2022, кількість днів затримки 5, розмір штрафної санкції 10%;

податкова накладна № 21 від 16.01.2022, дата реєстрації 13.10.2022, кількість днів затримки 139, розмір штрафної санкції 40%;

податкова накладна № 20 від 20.01.2022, дата реєстрації 13.10.2022, кількість днів затримки 139, розмір штрафної санкції 40%;

податкова накладна № 55 від 30.09.2022, дата реєстрації 20.10.2022, кількість днів затримки 5, розмір штрафної санкції 10%;

податкова накладна № 104 від 01.12.2022, дата реєстрації 03.01.2023, кількість днів затримки 3, розмір штрафної санкції 10%;

податкова накладна № 105 від 30.12.2022, дата реєстрації 16.01.2023, кількість днів затримки 1, розмір штрафної санкції 10%;

податкова накладна № 106 від 30.12.2022, дата реєстрації 16.01.2023, кількість днів затримки 1, розмір штрафної санкції 10%;

податкова накладна № 98 від 30.12.2022, дата реєстрації 16.01.2023, кількість днів затримки 1, розмір штрафної санкції 10%;

податкова накладна № 107 від 30.12.2022, дата реєстрації 16.01.2023, кількість днів затримки 1, розмір штрафної санкції 10%;

податкова накладна № 115 від 26.12.2022, дата реєстрації 16.01.2023, кількість днів затримки 1, розмір штрафної санкції 10%;

податкова накладна № 109 від 26.12.2022, дата реєстрації 16.01.2023, кількість днів затримки 1, розмір штрафної санкції 10%;

податкова накладна № 110 від 26.12.2022, дата реєстрації 16.01.2023, кількість днів затримки 1, розмір штрафної санкції 10%;

податкова накладна № 108 від 26.12.2022, дата реєстрації 16.01.2023, кількість днів затримки 1, розмір штрафної санкції 10%;

податкова накладна № 113 від 26.12.2022, дата реєстрації 16.01.2023, кількість днів затримки 1, розмір штрафної санкції 10%;

податкова накладна № 180 від 26.12.2022, дата реєстрації 16.01.2023, кількість днів затримки 1, розмір штрафної санкції 10%;

податкова накладна № 111 від 26.12.2022, дата реєстрації 16.01.2023, кількість днів затримки 1, розмір штрафної санкції 10%;

податкова накладна № 97 від 30.12.2022, дата реєстрації 16.01.2023, кількість днів затримки 1, розмір штрафної санкції 10%;

податкова накладна № 112 від 26.12.2022, дата реєстрації 16.01.2023, кількість днів затримки 1, розмір штрафної санкції 10%;

податкова накладна № 116 від 26.12.2022, дата реєстрації 20.01.2023, кількість днів затримки 5, розмір штрафної санкції 10%;

податкова накладна № 179 від 26.12.2022, дата реєстрації 16.01.2023, кількість днів затримки 1, розмір штрафної санкції 10%;

податкова накладна № 114 від 26.12.2022, дата реєстрації 16.01.2023, кількість днів затримки 1, розмір штрафної санкції 10%;

податкова накладна № 181 від 30.12.2022, дата реєстрації 18.01.2023, кількість днів затримки 3, розмір штрафної санкції 10%;

податкова накладна № 96 від 11.04.2023, дата реєстрації 24.05.2023, кількість днів затримки 19, розмір штрафної санкції 5%;

податкова накладна № 97 від 11.04.2023, дата реєстрації 24.05.2023, кількість днів затримки 19, розмір штрафної санкції 5%;

податкова накладна № 98 від 11.04.2023, дата реєстрації 24.05.2023, кількість днів затримки 19, розмір штрафної санкції 5%;

податкова накладна № 72 від 28.06.2023, дата реєстрації 19.07.2023, кількість днів затримки 1, розмір штрафної санкції 2%;

При цьому, позивачем, частково, надано на вимогу суду копії податкових накладних та квитанцій № 1 до них, а саме податкових накладних: №1, 2, 3, 5, 20, 21, 24, 55, 56, 57, 58, 96, 97, 98, 104- 116, 181. № 179-180 та, частково, надано докази їх своєчасного направлення, а саме скріншот з програми М.Е. Doc., згідно з яким податкові накладні . № 2 від 06.06.2022, № 3 від 09.06.2022, № 97 від 30.12.2022, № 98 від 30.12.2022, № 105 від 30.12.2022, № 106 від 30.12.2022, № 107 від 30.12.2022, № 108 від 26.12.2022, № 109 від 26.12.2022, № 110 від 26.12.2022, № 111 від 26.12.2022, № 112 від 26.12.2022, № 113 від 26.12.2022, № 114 від 26.12.2022, № 115 від 26.12.2022, № 179 від 26.12.2022, № 180 від 26.12.2022 було своєчасно направлено на реєстрацію, в межах операційного дня.

При цьому, судом встановлено, що податкові накладні № 1 від 02.06.2022, № 96 від 11.04.2022, № 97 від 11.04.2022, також було своєчасно направлено на реєстрацію, проте реєстрація їх була зупинена з різних підстав.

Із цього приводу суд зазначає, що ПК України визначено обов'язок платника податку зареєструвати в ЄРПН податкові накладні/розрахунки коригування та, у разі порушення визначених законодавством граничних строків для такої реєстрації, застосовуються штрафні санкції.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних регламентовано Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246 (далі - Порядок № 1246).

Згідно п.5 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України "Про електронні довірчі послуги", «;Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Відповідно до п.п.11-15 Порядку № 1246 після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", «Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки податкової накладної.

За результатами перевірок, визначених п.12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

При цьому, за приписами п.3 Порядку № 1246 операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Згідно п.14 Порядку № 1246 квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.

Відповідно до п.15 Порядку № 1246 у квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

З викладеного слідує, що у будь-якому випадку контролюючий орган протягом операційного дня зобов'язаний надіслати платнику податку одну з квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 17.04.2018 р. у справі № 820/6330/16.

З аналізу вказаних норм вбачається, що після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем.

Крім того, строки, визначені для реєстрації податкових накладних, встановлені у календарних днях, при цьому право платника податку для реєстрації податкових накладних пов'язане виключно з операційним днем, який відповідно до Порядку № 1246 триває з 8-ї до 20-ї години. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

І навіть, якщо враховувати, що приписи п. 69.18 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, згідно якому, в редакції на час виникнення спірних правовідносин, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 18 години, то, зі скріншотів позивача вбачається, що податкові накладні № 2 від 06.06.2022, № 3 від 09.06.2022, № 97 від 30.12.2022, № 98 від 30.12.2022, № 105 від 30.12.2022, № 106 від 30.12.2022, № 107 від 30.12.2022, № 108 від 26.12.2022, № 109 від 26.12.2022, № 110 від 26.12.2022, № 111 від 26.12.2022, № 112 від 26.12.2022, № 113 від 26.12.2022, № 114 від 26.12.2022, № 115 від 26.12.2022, № 179 від 26.12.2022, № 180 від 26.12.2022 № 1 від 02.06.2022, № 96 від 11.04.2022, № 97 від 11.04.2022 було своєчасно направлено на реєстрацію до 18:00 год.

При цьому, виходячи з аналізу наведених правових норм в їх сукупності, пункт 69.18 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України не змінює визначення терміну "операційний день" і не встановлює нових правил реєстрації податкових накладних.

У вказаному пункті визначено час, у який здійснюється приймання контролюючим органом електронних документів від платників податків, тобто графік роботи електронних сервісів податкового органу, а не встановлено обов'язок платників податків подати у вказаний період часу податкову накладну для її реєстрації. Метою зазначених змін є лише обмеження роботи електронних сервісів, а не обмеження строків реєстрації податкових накладних.

Верховним Судом у постановах від 27 березня 2025 року у справі № 380/15811/23, від 14 грудня 2023 року у справі № 260/5659/22, від 15 серпня 2024 року у справі №160/20076/23 викладено висновок, що аналізований правовий припис підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України не стосується порядку вчинення дій платником податків, а отже, не змінює граничних строків та порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в аспекті спрямованих платником дій для таких цілей.

Верховний Суд зазначив, що виходячи із співвідношення предметів регулювання підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, норм статті 201 ПК України та Порядку № 1246, вчиненню платником дій щодо надіслання на реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування у визначений у Порядку № 1246 строк кореспондують дії контролюючого органу щодо приймання та проведення реєстрації означених накладних відповідно до строків, установлених у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, що становить належний порядок вчинення платником дій з надсилання та прийняття контролюючим органом для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування під час воєнного стану.

При цьому, задля забезпечення належної реалізації процедури реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, контролюючий орган зобов'язаний прийняти податкові накладні/розрахунки коригування, надіслані у межах граничних строків та впродовж операційного дня, визначених для платника у Порядку № 1246, та на наступний робочий день до 18 години, якщо прийняття таких податкових накладних/розрахунків коригування є неможливим у межах попереднього дня з урахуванням строків у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, прийняти їх та зареєструвати. Іншими словами, у контролюючого органу зберігається обов'язок належного реагування на правомірні дії платника, але з урахуванням обмеженого робочого часу податкового органу згідно з підпунктом 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.

Наведені нормативні положення дають підстави для висновку, що в процедурі внесення інформації (відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування) до ЄРПН є дві окремі стадії: 1) надання платником податку на додану вартість податкової накладної (розрахунку коригування); 2) прийняття/неприйняття податкової накладної (розрахунку коригування) та внесення відомостей щодо неї (нього) безпосередньо до ЄРПН. Перша із цих стадій залежить від платника податку на додану вартість і є результатом його дій, тоді як друга - це результат виконання роботи програмного забезпечення, що контролюється ДПС, та/або безпосередніх дій працівників ДПС, на яку (які) платник податку не має впливу.

Вищевикладене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 03.04.2020 р. у справі № 160/5380/19.

У цьому контексті встановлена нормою п.120-1.1 ст.120-1 ПК України відповідальність платника податку на додану вартість за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу для реєстрації податкової накладної та /або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, у вигляді накладення штрафу може застосовуватися в разі якщо платник податку не надав (не надіслав) податкову накладну (розрахунок коригування) ДПС у строк, встановлений цією статтею.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 10.06.2019 р. у справі № 802/1825/16-а, від 12.07.2019 р. у справі № 0940/1600/18.

Верховний Суд у постанові від 22.11.2021 р. у справі № 160/10558/19 дійшов висновку про те, що при розгляді справ про застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних принциповим є не дата фактичного надходження податкових накладних до Єдиного реєстру податкових накладних, а дата їх відправлення виходячи з технічного способу реєстрації податкових накладних, тому скріншоти з програми "M.E.Doc" є належним засобом доказування.

Згідно з Інструкцією про застосування комп'ютерної програми "М.Е.Dос" (модуль "Звітність") податкові накладні створюються в комп'ютерній програми "1С бухгалтерія" і імпортуються в програму "М.Е.Dос" для їх перевірки, підписання та відправки на електронну адресу державної податкової служби.

В стовпці "Створено" вказується час та дата початку роботи над документом для його відправки на реєстрацію. Після цього ставиться печатка юридичної особи. Для проставлення печатки застосовується сертифікат печатки, після чого натискається команда "Відправити" і звіт надсилається на поштову адресу Центрів обробки електронних звітів.

Положеннями пункту 7.2.6 вказаної Інструкції передбачено наявність "Протоколу роботи з документом", який містить всі записи про всі операції і події з документом із вказанням дати та часу їх здійснення.

Функція цього протоколу - "Очікується доставка" свідчить про те, що податкові накладні відправлені, очікується доставка до податкового органу, про факт якої буде свідчити квитанції № 1, яка надсилається платнику податків не пізніше наступного дня.

Таким чином, згідно з інформацією звітної програми ТОВ "М.Е.Dос" розробника комп'ютерної програми "М.Е.Dос", в якому зафіксовано дата і час відправки Позивачем спірних податкових накладних, частково, підтверджується, що позивач, надіславши податкові накладні № 2 від 06.06.2022, № 3 від 09.06.2022, № 97 від 30.12.2022, № 98 від 30.12.2022, № 105 від 30.12.2022, № 106 від 30.12.2022, № 107 від 30.12.2022, № 108 від 26.12.2022, № 109 від 26.12.2022, № 110 від 26.12.2022, № 111 від 26.12.2022, № 112 від 26.12.2022, № 113 від 26.12.2022, № 114 від 26.12.2022, № 115 від 26.12.2022, № 179 від 26.12.2022, № 180 від 26.12.2022, № 1 від 02.06.2022, № 96 від 11.04.2022, № 97 від 11.04.2022, було своєчасно направлено на реєстрацію, в межах операційного дня.

За таких обставин судом встановлено, що направивши вказані податкові накладні на реєстрацію до закінчення операційного дня, позивач своєчасно виконав свої зобов'язання, передбачені податковим законодавством з реєстрації вищевказаних податкових накладних.

Проте, у порушення вимог п.201.10 ст.201 ПК України контролюючим органом не надіслані позивачу протягом операційного дня направлення податкових накладних квитанцій в електронному вигляді у текстовому форматі про прийняття зазначених податкових накладних або про їх неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкових накладних, з незалежних від позивача причин, тобто з причин, які не залежали від його волі.

Таким чином, у зв'язку з недотриманням контролюючим органом обов'язку із надіслання платнику податку квитанції про прийняття податкових накладних або про їх неприйняття, із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкових накладних, із врахуванням правових наслідків, передбачених п.201.10 ст.201 ПК України, відповідно до приписів якого, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Щодо решти податкових накладних: № 5 від 28.02.2022, № 20 від 20.01.2022, № 21 від 16.01.2022, № 24 від 23.08.2022, № 55 від 30.09.2022, № 56 від 30.09.2022, № 57 від 26.09.2022, № 58 від 28.09.2022, № 72 від 28.06.2023, № 98 від 11.04.2022 , 104 від 01.12.2022, № 105 від 30.12.2022, № 106 від 30.12.2022, № 116 від 26.12.2022, № 114 від 26.12.2022, № 181 від 30.12.2022, суд зазначає, що позивачем не надано доказів своєчасного направлення їх на реєстрацію до ЄРПН тому, суд зазначає таке.

18 березня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 року № 533- IX (далі - Закон № 533- IX).

У зв'язку із набранням чинності Закону №533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30 березня 2020 року № 540-IX та Закону України від 13 травня 2020 року № 591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)») підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 52-1 такого змісту:

«За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню».

Пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України містив чітку вказівку на темпоральний критерій незастосування штрафних санкцій за вчиненні відповідні порушення: з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у відповідний період.

Необхідно зазначити, що карантин Кабінет Міністрів України установив на підставі постанови від 11 березня 2020 року № 211 з 12 березня 2020 року.

Постановою від 27 червня 2023 року № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Разом з тим, до завершення карантину Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 3 березня 2022 року №2118-IX, який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).

Законом №2118-IX підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

В подальшому Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12 травня 2022 року № 2260-IX (далі - Закон № 2260-IX).

У зв'язку із набранням чинності 27 травня 2022 року Закону № 2260-IX підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:

«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».

Відтак, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

Закон № 2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнив положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Отже, з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.

З огляду на наведене вище правове регулювання спірних правовідносин суд зазначає, що платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а саме з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року.

Оскільки податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, то у випадку коли податкова накладна/розрахунок коригування складена(ий) в період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в ЄРПН після скасування дії мораторію (тобто після 26 травня 2022 року), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період у якому підстави для звільнення від відповідальності перестали існувати.

В той же час, як зазначено вище, пунктом 69.1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України установлено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки зокрема щодо дотримання термінів реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року.

Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX (набрав чинності 03 січня 2023 року) підпункт 69.1 викладено в новій редакції, зокрема відповідно до абзаців третього - п'ятого цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.

Тобто, виписка та реєстрація податкових накладних здійснена вже у період дії Закону № 2260-ІХ, який набрав чинності 27.05.2022, яким поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок, у тому числі щодо порушення граничних строків реєстрації податкових накладних, за виключенням тих випадків, коли граничний термін їх реєстрації припадає на період з 24.02.2022 року по 27.05.2022 року (тобто до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану») за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування (за період з 24.02.2022 по 27.05.2022) в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15.07.2022, з матеріалів справи судом встановлено, що, спірні податкові накладні складені позивачем в період січень, лютий, квітень, травень, червень, серпень, вересень та грудень 2022 року, та частково квітень та червень 2023, а були такі накладні зареєстровані у період липень, вересень, жовтень 2022 року та, січень (з 16.01.2023), травень 2023 та липень 2023, а тому у контролюючого органу були підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.

При цьому, Законом № 2260-ІХ визначено, що мораторій (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) не застосовується.

Аналіз наведених положень Закону №2260-ІХ свідчить про те, що починаючи з 27.05.2022 у випадку виявлення порушень вимог податкового законодавства в ході проведення камеральної перевірки під час дії воєнного стану на території України, в тому числі з питань своєчасності реєстрації податкових накладних, контролюючий орган уповноважений застосовувати штрафні санкції незважаючи на дію карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Таким чином, з 27.05.2022 позивач був проінформований про те, що у випадку виявлення порушень вимог податкового законодавства під час проведення камеральної перевірки контролюючий орган вправі застосовувати штрафні санкції відносно платників податків, незважаючи на дію мораторію (зупинення) застосування штрафних санкцій, передбаченого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, що в свою чергу, фактично і спростовує твердження позивача стосовно правової невизначеності та необхідності застосування норми пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України до спірних правовідносин.

При цьому, в період дії воєнного стану правовідносини щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН регулюються нормами ПК України з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» цього кодексу.

Щодо застосування розміру штрафних санкцій, передбачених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, Суд зазначає наступне.

Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.

Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 1997 року № 1-зп/1997, стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акту.

Закон № 2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов'язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.

Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.

А тому розповсюджувати дію пунктів 89, 90 на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом № 2876-IX) є неможливим.

Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року).

Відповідно акту перевірки та розрахунку до спірного ППР, визначаючись із розміром штрафної санкції контролюючим органом враховано приписи пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України до податкових накладних, реєстрація яких відбулась після набрання чинності Законом №2876-IX (в період січень, лютий, квітень, травень, червень, серпень, вересень та грудень 2022 року, та частково квітень та червень 2023, а були такі накладні зареєстровані у період липень, вересень, жовтень 2022 року січень 2023, з порушенням строку визначеного пунктом 201.1 статті 201 ПК України, суд погоджується з висновками контролюючого органу про правомірність застосування штрафних (фінансових) санкцій на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом, та викладена у Постанові касаційного адміністративного суду ВС від 06.02.2024 по справі 160/10740/23.

При цьому, до податкових накладних № 98 від 11.04.2023 та № 72 від 28.06.2023 контролюючим органом штрафна санкція застосована у зменшеному розмірі, оскільки реєстрація цих накладних відбулась 24.05.2023 та 28.06.2023 відповідно.

Щодо норм права пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України стосовно визначення можливості/неможливості в платника податку виконувати свої обов'язки в період з 24 лютого до 06 вересня 2022 року слід зазначити наступне.

Підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України визначено, зокрема, що порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

З метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 затверджений Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження (далі - Порядок № 225).

Цим Порядком визначено, зокрема, підстави неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) та правила надання заяви та документів, що доводять неможливість виконання податкових обов'язків тощо.

Згідно Порядку №225 керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку на підставі відповідної заяви платника податків.

Позивач впродовж розгляду справи не доводив наявність обставин звернення Товариства до податкового органу з відповідною заявою на виконання положень Порядку №225, будь-яких доказів на підтвердження існування таких обставин не надавав. Рішення керівником контролюючого органу щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку на підставі відповідної заяви платника податків не приймалося.

Суд зазначає, що посилання на сам факт запровадження воєнного стану в Україні не може безумовно вважатись поважною причиною для звільнення від відповідальності за порушення строків реєстрації податкових накладних, норми пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України передбачають звільнення від відповідальності, зокрема за порушення строків реєстрації податкових накладних, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, і за умови підтвердження неможливості виконання платником податків обов'язків в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Таким чином судом встановлено, що позивачем частково обґрунтовано та доведено протиправність податкового повідомлення-рішення у сумі застосованих штрафних санкцій у розмірі 532 914,95 грн.

Решта доводів та посилань сторін у справі висновків суду не спростовують.

Судом враховується, що згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно положень ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи встановлені судом обставини справи, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову та часткового скасування податкового повідомлення-рішення на суму 532 914,95 грн.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

Оскільки позов задоволено частково, з урахуванням пропорційності задоволених вимог, на користь позивача підлягають присудженню судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 5296,56 грн (80%) за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 72-77, 139, 243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «КЛАСИКА КОМФОРТУ» до Головного управління ДПС у м. Києві, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення № 545070413 від 22.08.2023 в частині суми штрафної санкції 532 914,95 грн., сформоване Головним управлінням ДПС у м. Києві на підставі акта камеральної перевірки від 24.07.2023 № 50132/Ж5/26-15-04-13-03/36100693.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ ВП 44116011, адреса: 04116, м. Київ, Шолуденка, 33/19) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КЛАСИКА КОМФОРТУ» код ЄДРПОУ 36100693, місцезнаходження: 01014, м. Київ, вул. Бойчука Михайла, буд. 41-б, каб. 2018 судовий збір у розмірі 5 296 (п'ять тисяч двісті дев'яносто шість) грн. 56 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено та підписано 31 березня 2026 року.

Суддя Кочанова П.В.