Рішення від 31.03.2026 по справі 200/1898/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2026 року Справа№200/1898/26

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

До Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), поданий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 15 березня 2026 року, в якому позивач просив:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 з 01 грудня 2025 року щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713);

- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01 грудня 2025 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

17 березня 2026 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; встановив строк для подання заяв по суті справи; витребував у відповідача докази.

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 12 січня 2026 року № 40/2026 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 14 січня 2026 року № 4757-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 03 лютого 2026 року строком на 90 діб.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області як отримувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).

Позивач стверджував, що в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713) пенсійний орган не нараховує і не виплачує щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000,00 грн.

Вважаючи такі дії пенсійного органу протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Просив задовольнити позов.

Відповідач позов не визнав; доводив, що у спірних правовідносинах діяв у межах повноважень, у порядку та у спосіб, що визначені законодавством.

Зазначив, що Постановою КМУ № 713 визначено, зокрема, для осіб, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2 000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, при цьому обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі, коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000 гривень. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Відповідач вказував на те, що з 01 липня 2021 року позивачу була встановлена доплата до пенсії в розмірі 2 000,00 грн.

В грудні 2025 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року у справі № 200/2363/25, яке набрало законної сили 03 вересня 2025 року, проведений індивідуальний перерахунок пенсії позивача з 01 грудня 2019 року на підставі довідки про грошове забезпечення від 13 березня 2025 року № 31/28/37-75.

Відповідач зазначив, що оскільки після перерахунку пенсії її розмір збільшився більше ніж на 2 000,00 грн, підстави для встановлення щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови КМУ № 713 відсутні.

Як наслідок, з 01 грудня 2025 року ГУ ПФУ в Донецькій області припинило нарахування та виплату позивачеві щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2 000,00 грн.

Доводи позивача про те, що перерахунок його пенсії, проведений на підставі рішення суду, був спрямований на відновлення його прав та не є тим перерахунком (переглядом) пенсії, який мав відбутись після 01 березня 2018 року відповідно до норм чинного пенсійного законодавства, відповідач вважав таким, що не заслуговує на увагу, оскільки перерахунок (перегляд) пенсії у розумінні Постанови КМУ № 713 полягає у будь якому перерахунку пенсії, в тому числі у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення, чи перегляді загального розміру пенсії у зв'язку із встановленням тих чи інших доплат, передбачених чинним законодавством.

На переконання відповідача, у цьому контексті ключовим питанням, яке обумовлює можливість стверджувати про наявність або відсутність перерахунку пенсії у розумінні Постанови КМУ № 713 після 01 березня 2018 року є момент набуття права на відповідний перерахунок. Тобто, якщо право на отримання пенсії у певному розмірі було набуте особою з 01 березня 2018 року, проте внаслідок протиправних дій пенсійного органу (пов'язаних, наприклад, із зменшенням відсотку грошового забезпечення тощо) пенсія не виплачувалась в повному обсязі, то перерахунок є відновленням порушеного права позивача та не є перерахунком у розумінні Постанови КМУ № 713. Водночас, якщо право на отримання пенсії у певному розмірі було набуте особою після перерахунку з 01 березня 2018 року, і пов'язане із зміною складових грошового забезпечення, такий перерахунок може вважатися перерахунком пенсії у розумінні Постанови КМУ № 713.

Крім того, абз. 3 п. 1 Постанови КМУ № 713 не передбачено будь-яких обмежень щодо підстав перегляду пенсії після 01 березня 2018 року.

Таким чином, такий перегляд може відбуватися, як на підставі заяви особи, так і на виконання рішення суду, та в будь-якому випадку розмір пенсійних виплат є переглянутим, що унеможливлює встановлення доплати відповідно до Постанови КМУ № 713.

Просив відмовити в позові.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив таке.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України № НОМЕР_2 .

З 30 грудня 1990 року місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджено витягом з реєстру територіальної громади № 2024/005901800, сформованим 21 травня 2024 року.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010) зареєстроване як юридична особа; є суб'єктом владних повноважень та адміністративним органом.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.

З 03 липня 2012 року позивачу призначена пенсія по інвалідності на підставі Закону № 2262, що підтверджено пенсійним посвідченням серії НОМЕР_3 , виданим Пенсійним фондом України 08 листопада 2017 року, і матеріалами пенсійної справи № 0503010508 (МВС).

Як свідчить протокол за пенсійною справою № 0503010508 (МВС) від 03 липня 2012 року, при призначенні пенсії ГУ ПФУ в Донецькій області виходило з такого:

вид пенсії - по інвалідності;

дата звернення - 27 вересня 2012 року;

умови призначення - у розмірі 60% грошового забезпечення;

військове звання - старший сержант поліції;

посада - поліцейський поліції особливого призначення;

дата і причина звільнення - 02 липня 2012 року, ст. 65 б-2 п., відставку за віком або за станом здоров'я;

причина інвалідності - інвалідність в період проходження військової служби;

група інвалідності - 2;

дата встановлення інвалідності - 18 червня 2012 року;

період встановлення інвалідності - 18 червня 2012 року - 30 листопада 2027 року;

грошове забезпечення для обчислення пенсії:

- посадовий оклад - 560,00 грн;

- підвищення посадового окладу (особливі умови служби) - 84,00 грн;

- оклад за військове звання - 60,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 30% - 211,20 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 109% - 1 612,47 грн;

основний розмір пенсії - 60% грошового забезпечення у розмірі - 1 516,60 грн;

вид підвищення або надбавка до пенсії:

непрацездатна дитина віком до 18 років ст. 16 п. «а» - 442,00 грн;

всього призначено - 1 938,60 грн;

призначено згідно з Законом № 2262 загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі - 1 938,60 грн;

з 03 липня 2012 року по 30 листопада 2027 року.

В подальшому на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ № 103) ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок призначеної позивачеві пенсії із грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова КМУ № 988).

Згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503010508 (МВС) пенсія по інвалідності ОСОБА_1 перерахована з 01 травня 2018 року із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 2 470,00 грн;

- оклад за військове звання - 1 000,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 30% - 1 041,00 грн;

- премія 13% - 586,43 грн;

всього - 5 097,43 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 5 097,43 грн;

основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення у розмірі - 3 058,46 грн;

вид підвищення або надбавка до пенсії:

непрацездатна дитина віком до 18 років ст. 16 п. «а» - 726,00 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 3 784,46 грн;

підстава перерахунку: грошове забезпечення згідно з Постановою КМУ № 988, Постановою КМУ № 103 п. 3, перерахунок з 01 січня 2016 року;

з 01 травня 2018 року - 3 784,46 грн.

Отже, внаслідок перерахунку пенсії на виконання Постанови КМУ № 103 розмір пенсії позивача був обчислений із грошового забезпечення, визначеного відповідно до Постанови КМУ № 988, у складі якого були враховані лише його основні види і премія.

Як свідчить розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503010508 (МВС), пенсія по інвалідності ОСОБА_1 перерахована з 01 серпня 2021 року із грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 2 470,00 грн;

- оклад за військове звання - 1 000,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 30% - 1 041,00 грн;

- премія 13% - 586,43 грн;

всього - 5 097,43 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 5 097,43 грн;

основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення у розмірі - 3 058,46 грн;

з урахуванням доплати - 5 058,46 грн;

щомісячна доплата до 2 000 відповідно до Постанови КМУ № 713 (від суми ОСН 3 058,46 грн) - 2 000,00 грн;

вид підвищення або надбавка до пенсії:

непрацездатна дитина віком до 18 років ст. 16 п. «а» - 927,00 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 5 985,46 грн;

підстава перерахунку: перерахунок на виконання Постанови КМУ № 713;

з 01 серпня 2021 року - 5 985,46 грн;

період перерахунку - з 01 липня 2021 року.

Отже, внаслідок перерахунку пенсії на виконання Постанови КМУ № 713 з 01 липня 2021 року позивачеві встановлена щомісячна доплата до пенсії в розмірі 2 000,00 грн.

В подальшому ГУ ПФУ в Донецькій області неодноразово проводило перерахунок пенсії позивача, зберігаючи при цьому щомісячну доплату, установлену на виконання Постанови КМУ № 713, про що свідчать розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503010508 (МВС) з 01 березня 2022 року, з 01 березня 2023 року, з 01 березня 2024 року, з 01 березня 2025 року.

13 березня 2025 року Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях видало ОСОБА_1 довідку № 31/28/37-75 про розмір грошового забезпечення.

Згідно з цією довідкою розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, визначений відповідно до Постанови КМУ № 988 за прирівняною посадою поліцейського - поліцейський поліції особливого призначення (молодший склад поліції) становив:

- посадовий оклад - 2 470,00 грн;

- оклад за спеціальним званням (старший сержант поліції) - 1 000,00 грн;

- надбавка за стаж служби в поліції (30% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням) - 1 041,00 грн;

- надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (39,99% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби) - 1 803,95 грн;

- премія 125,22% - 7 907,58 грн;

усього - 14 222,53 грн.

Довідка складена з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, яке набрало законної сили 19 листопада 2019 року, та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19.

13 березня 2025 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області із заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії по інвалідності з 01 грудня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 13 березня 2025 року № 31/28/37-75.

Однак рішенням від 24 березня 2025 року № 0503010508 ГУ ПФУ в Донецькій області відмовило у такому перерахунку.

Позивач із цим не погодився та за захистом своїх прав звернувся до суду.

12 травня 2025 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/2363/25 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Донецькій області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, яким позов задовольнив, а саме:

- визнав протиправним та скасував рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 24 березня 2025 року № 0503010508, яким ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 13 березня 2025 року № 31/28/37-75 про розмір грошового забезпечення;

- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності з 01 грудня 2019 року на підставі Закону № 2262 з урахуванням довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 13 березня 2025 року № 31/28/37-75 про розмір грошового забезпечення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року набрало законної сили на підставі постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 03 вересня 2025 року.

На виконання рішення суду у справі № 200/2363/25 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача.

Після цього перерахунку з 01 грудня 2025 року пенсійний орган припинив нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713.

Так, згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503010508 (МВС) пенсія по інвалідності ОСОБА_1 перерахована з 01 грудня 2025 року із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 2 470,00 грн;

- оклад за військове звання - 1 000,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 30% - 1 041,00 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 125,22% - 9 711,53 грн;

всього - 14 222,53 грн;

у тому числі грошове забезпечення для обчислення пенсії - 14 222,53 грн;

основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення у розмірі - 8 533,52 грн;

з урахуванням індексації - 13 516,01 грн;

базовий розмір пенсії (14 222,53*60%) - 8 533,52 грн;

індексація базового ОСНП 2022 (8 533,52*0,1400) - 1 194,69 грн;

індексація базового ОСНП 2023 (9 728,21*0,1970) - 1 500,00 грн;

індексація базового ОСНП 2024 (11 228,21*0,0796) - 893,77 грн;

індексація базового ОСНП 2025 (12 121,98*0,1150) - 1 394,03 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

щомісячна доплата до 100 грн індексації 01 березня 2024 року - 0,00 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 13 516,01 грн;

підстава перерахунку - рішення суду;

з 01 грудня 2025 року - 13 516,01 грн;

строк закінчення виплати - 30 листопада 2027 року.

У відповідь на адвокатський запит представника позивача - адвоката Овчаренка О.О. від 15 грудня 2025 року листом від 19 грудня 2025 року № 0500-0203-8/149257 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило, що оскільки внаслідок перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду у справі № 200/2363/25 розмір пенсійної виплати збільшився більш ніж на 2 000,00 грн, з 01 грудня 2025 року позивачеві припинено нарахування і виплату щомісячної доплати відповідно до Постанови КМУ № 713.

Як свідчить протокол за пенсійною справою № 0503010508 (МВС) від 27 березня 2026 року, на час розгляду справи ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності в загальному розмірі 15 151,45 грн.

При цьому ГУ ПФУ в Донецькій області не здійснює нарахування і виплату позивачеві щомісячної доплати, передбаченої Постановою КМУ № 713.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.

Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Норми Конституції України є нормами прямої дії.

П. п. 1, 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).

Відповідно до ст. 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713).

П. 1 Постанови КМУ № 713 встановлена з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону № 2262 (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячна доплата в сумі 2 000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абз. абз. 1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абз. абз. 1 і 2 цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2 000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абз. 1 цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови № 713 метою її ухвалення визначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття Постанови № 713 зумовлено тим, що в червні 2021 року у осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2 000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70%. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема, складають близько 2 000,00 грн - 2 700,00 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262 до 01 березня 2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2 000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абз. абз. 1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсі, проведення якого згідно з абз. 3 п. 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону № 2262 має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262 на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Саме таких висновків дійшов Верховний Суд в постановах від 08 листопада 2022 року у справі № 420/2473/22, від 02 березня 2023 року у справі № 600/870/22-а, від 18 квітня 2023 року у справі № 560/6528/22, від 26 квітня 2023 року у справах № 380/14122/22, № 380/4510/22, № 140/10795/21, № 160/14146/22, від 17 травня 2023 року у справі № 620/5518/22, від 24 травня 2023 року у справі № 400/2732/22, від 29 червня 2023 року у справі № 420/343/22, від 11 липня 2023 року у справі № 420/342/22, від 11 липня 2023 року у справі № 420/4078/22, від 08 серпня 2023 року у справі № 580/245/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 580/4853/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 560/9947/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 460/16973/22, від 17 жовтня 2023 року у справах № 280/3420/22, № 280/6072/22, № 580/1149/23, № 160/14149/22, № 580/5126/22, від 31 жовтня 2023 року у справі № 580/303/23 та інших.

Суд зазначає, що перерахунок пенсії позивача в грудня 2025 року був зумовлений набранням законної сили рішенням суду у справі № 200/2363/25, яким, зокрема, ГУ ПФУ в Донецькій області зобов'язано здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності з 01 грудня 2019 року на підставі Закону № 2262 з урахуванням довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 13 березня 2025 року № 31/28/37-75 про розмір грошового забезпечення.

Суд зауважує, що проведений на виконання судового рішення у справі № 200/2363/25 перерахунок призначеної позивачу пенсії по інвалідності відбувся з метою відновлення його порушеного права на належне пенсійне забезпечення.

Виходячи з того, що перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ в Донецькій області в грудні 2025 року на виконання судового рішення у справі № 200/2363/25 з метою відновлення його порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, суд дійшов висновку, що позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття цієї постанови, а саме поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.

Для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, суду належить перевірити додержання пенсійним органом вимог Закону України від 17 лютого 2022 року № 2073-ІХ «Про адміністративну процедуру» (далі - Закон № 2073), а прийняте ним рішення (вчинені дії) - на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС.

За визначенням, наведеним у п. 1, 3 ч. 1 ст. 2 Закону № 2073, адміністративний орган - орган виконавчої влади, […] який відповідно до закону уповноважений здійснювати функції публічної адміністрації; адміністративний акт - рішення або юридично значуща дія індивідуального характеру, прийняте (вчинена) адміністративним органом для вирішення конкретної справи та спрямоване (спрямована) на набуття, зміну, припинення чи реалізацію прав та/або обов'язків окремої особи (осіб).

У спірних правовідносинах відповідач є адміністративним органом, а прийняте ним рішення (вчинені ним юридично значущі дії індивідуального характеру) - адміністративним актом.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 2073 адміністративна процедура має проводитись з додержанням таких принципів: 1) верховенство права, у тому числі законності та юридичної визначеності; 2) рівність перед законом; 3) обґрунтованість; 4) безсторонність (неупередженість) адміністративного органу; 5) добросовісність і розсудливість; 6) пропорційність; 7) відкритість; 8) своєчасність і розумний строк; 9) ефективність; 10) презумпція правомірності дій та вимог особи; 11) офіційність; 12) гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні; 13) гарантування ефективних засобів правового захисту.

Норми ст. 6 Закону № 2073 розкривають сутність принципу законності в адміністративній процедурі.

Так, згідно з ч. 1 ст. 6 Закону № 2073 адміністративний орган здійснює адміністративне провадження виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим Законом та іншими законами України, а також на підставі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону № 2073 адміністративний орган застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законом.

При цьому ч. 4 ст. 6 Закону № 2073 установлено, що висновки про застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх адміністративних органів, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Припинення нарахування та виплати позивачеві щомісячної доплати до пенсії з 01 грудня 2025 року свідчить про те, що ГУ ПФУ в Донецькій області допустило порушення принципу законності адміністративної процедури.

Порушення цього принципу полягало у тому, що пенсійний орган всупереч приписам ч. 4 ст. 6 Закону № 2073 проігнорував висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у спірних правовідносинах, зокрема про те, що перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, та, як наслідок, не є підставою для припинення щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713.

При цьому відповідна правова позиція висловлена Верховним Судом ще в 2022 році, ці висновки послідовно застосовуються судами, в тому числі при розгляді справ, відповідачем у яких є ГУ ПФУ в Донецькій області, і судова практика у подібних справах є однозначною та передбачуваною.

Норми ст. 8 Закону № 2073 розкривають сутність принципу обґрунтованості в адміністративній процедурі.

Зокрема, відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону № 2073 адміністративний орган зобов'язаний обґрунтовувати адміністративні акти, які він приймає, крім випадків, визначених законом. Адміністративний акт, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи, повинен містити мотивувальну частину, що відповідає вимогам цього Закону.

Вимоги до форми і змісту адміністративного акта визначені нормами ст. ст. 69-72 Закону № 2073.

Згідно з ч. 1 ст. 72 Закону № 2073 адміністративний акт, прийнятий у письмовій формі, […] повинен мати мотивувальну частину (крім випадків, передбачених ч. 6 цієї статті).

Мотивування (обґрунтування) адміністративного акта в письмовій формі повинно забезпечувати особі можливість правильно його зрозуміти та реалізувати своє право на оскарження адміністративного акта.

Відповідно до ч. 2 ст. 72 Закону № 2073 у мотивувальній частині адміністративного акта зазначаються: 1) дата подання заяви або скарги та стислий зміст вимоги, що в ній міститься (у разі прийняття акта за заявою або скаргою особи); 2) фактичні обставини справи; 3) зміст документів та відомості, враховані під час розгляду справи; 4) посилання на докази або інші матеріали справи, на яких ґрунтуються висновки адміністративного органу; 5) детальна правова оцінка обставин, виявлених адміністративним органом, та чітке зазначення висновків, зроблених на підставі такої правової оцінки виявлених обставин.

Ч. 5 ст. 72 Закону № 2073 установлено, що відсутність в адміністративному акті мотивувальної частини, складеної відповідно до вимог цього Закону, має наслідки, встановлені цим Законом.

Згідно з п. 1 ч. 6 ст. 72 Закону № 2073 мотивування (обґрунтування) адміністративного акта не вимагається, якщо адміністративний орган задовольнив заяву, при цьому адміністративний акт не стосується прав, свобод чи законних інтересів інших осіб.

Розпорядження ГУ ПФУ в Донецькій області про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0503010508 (МВС), яким пенсія по інвалідності ОСОБА_1 перерахована з 01 грудня 2025 року, не відповідає вимогам до змісту адміністративного акта, визначеним ст. 72 Закону № 2073, зокрема, не містить мотивування (обґрунтування), строку і порядку їх оскарження тощо, і є таким, що не відповідає принципу обґрунтованості.

У згаданому розпорядженні відсутнє правове обґрунтування припинення нарахування та виплати позивачеві щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713.

Всупереч вимогам ч. 1 ст. 72 Закону № 2073 мотивування (обґрунтування) цього розпорядження не забезпечує позивачеві можливість правильно його зрозуміти та ефективно реалізувати своє право на його оскарження.

Умови правомірності адміністративного акта визначені ст. 87 Закону № 2073.

Відповідно до ч. 1 ст. 87 Закону № 2073 адміністративний акт є правомірним, якщо він прийнятий компетентним адміністративним органом відповідно до закону, що діяв на момент прийняття акта.

Згідно з ч. 2 ст. 87 Закону № 2073 протиправним є адміністративний акт, що не відповідає вимогам, визначеним ч. 1 цієї статті, зокрема:

1) прийнятий адміністративним органом, що:

а) не мав на це повноважень;

б) використав дискреційні повноваження незаконно;

2) суперечить положенням закону щодо форми та змісту адміністративного акта;

3) порушує норми матеріального права;

4) не відповідає принципам адміністративної процедури.

Ч. 3 ст. 87 Закону № 2073 передбачено, що порушення адміністративним органом передбаченої законом адміністративної процедури, якщо воно не вплинуло і не могло вплинути на правомірність вирішення справи по суті, не спричиняє протиправності адміністративного акта.

Отже, невідповідність адміністративного акта (як у формі рішення, так і у формі юридично значущої дії індивідуального характеру) одному чи кільком принципам адміністративної процедури, є самостійною і достатньою підставою для визнання його протиправним.

Суд встановив, що з 01 липня 2021 року позивачу була встановлена щомісячна доплата до пенсії, передбачена Постановою КМУ № 713, в розмірі 2 000,00 грн, і ця доплата була припинена з 01 грудня 2025 року після перерахунку пенсії на виконання рішення суду у справі № 200/2363/25.

З огляду на встановлені фактичні обставини та норми права, які регулюють спірні правовідносини, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС, суд дійшов висновку, що дії ГУ ПФУ в Донецькій області, які полягали в припиненні нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії по інвалідності в розмірі 2 000,00 грн, встановленої на підставі Постанови КМУ № 713, з 01 грудня 2025 року, підлягає визнанню протиправною.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії по інвалідності в розмірі 2 000,00 грн, встановленої на підставі Постанови КМУ № 713, з 01 грудня 2025 року.

Застосований судом спосіб захисту охоплює позовні вимоги в частині покладання на відповідача обов'язку нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01 грудня 2025 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713.

При цьому суд відхиляє заперечення відповідача в частині порушення позивачем строку звернення до суду як безпідставні, оскільки про порушення своїх прав позивач повинен був дізнатися в грудні 2025 року, отримавши пенсійну виплату за відповідний місяць, до суд з цим позовом він звернуся 15 березня 2026 року, тобто з додержанням шестимісячного строку, визначеного ч. 2 ст. 122 КАС.

Висновки Верховного Суду, викладені в рішенні від 16 грудня 2024 року у зразковій справі № 400/6254/24 щодо правомірності невиплати доплати до пенсії в розмірі 2 000,00 грн та індексації за 2022, 2023 роки за обставин перерахунку пенсії військовослужбовця на підставі рішення суду з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови КМУ № 704, не підлягають застосуванню до спірних правовідносин як такі, що сформульовані за інших фактичних обставин та іншого правового регулювання.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів і заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як особа з інвалідністю 2 групи, позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Докази здійснення інших судових витрат позивачем не надані, а тому вони не підлягають розподілу.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягали в припиненні нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії по інвалідності в розмірі 2 000,00 грн, встановленої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з 01 грудня 2025 року.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії по інвалідності в розмірі 2 000,00 грн, встановленої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з 01 грудня 2025 року.

4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

5. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

6. Повне судове рішення складено 31 березня 2026 року.

Суддя Т.О. Кравченко