Україна
Донецький окружний адміністративний суд
30 березня 2026 року Справа№200/530/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шинкарьової І.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач), в якій просить суд:
Визнати протиправними дії відповідача щодо обмеження основного розміру пенсії позивачу, гарантованого ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу починаючи з 03.12.2025 у відповідності до вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, без урахуванням обмеження індексації.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем, під час здійснення масових перерахунків пенсії, всупереч вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської» невірно розраховано розмір пенсії позивача та зменшено її розмір.
Ухвалою суду від 28.01.2026 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрити провадження у справі. Призначено дану справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого він просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Посилається серед іншого на те, що підвищення розміру пенсії позивача у 2023-2025 роках шляхом її індексації із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,115 із обмеженням верхньої межі індексації розміром 1500,00 грн, із одночасним збереженням розміру підвищення пенсій відповідно до постанов № 118, 168, 185, відповідає ч.2 ст.42 Закону № 1058-IV, оскільки у своїй сукупності він не є меншим за мінімальний розмір збільшення, визначеного абз.2 ч.2 ст.42 Закону № 1058-IV. Отже, позивачу перерахунки пенсії передбачені ч.2 ст.42 Закону №1058 з 01.03.2023, з 01.03.2024 та з 01.03.2025 проведені в розмірі та порядку, визначеному у межах бюджету Пенсійного фонду України за рішеннями Кабінету Міністрів України та без порушення вимог ст.28 Закону №1058 та ст.8 Закону №345. Таким чином, на думку відповідача, розмір пенсії позивача обчислено згідно діючого законодавства.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (дислокація м. Добропілля) та призначено пенсію за віком, яку обчислену у розмірі 80% заробітної плати відповідно до ст.8 Закону України від 02.09.2008 № 345 «Про підвищення престижності шахтарської праці», що підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами.
Відповідно до змісту листа від 29.12.2025 №60830-56184/Ч-02/8-500/25 наданого на звернення позивача, відповідачем повідомлено, що як визначено п.10 Постанови Кабінету Міністрів від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 01.03.2023 у розмірі 1852,02 грн, з 01.03.2024 у розмірі 121,23 грн, встановленого п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та з 01.03.2025 у розмірі 1028,67 грн, встановленого п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», оскільки законодавством іншого не передбачено. Вказано, що пенсія обчислена та виплачується відповідно до норм чинного законодавства.
Відповідно до протоколу перерахунку пенсії від 25.02.2025 розрахунок пенсії позивача з 01.03.2025:
Розмір пенсії за віком (ст.27) (30646.46 * 0.70833) 21707.81
Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 35 років) 826.35
Загальний розмір пенсії 22534.16 грн
Сума пенсії по Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 30646,46 грн.) 24517.17
Місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2025
Обмеження в індексації з 01.03.2023 - 1852.02
Обмеження в індексації з 01.03.2024 - 121.23
Обмеження індексації з 01.03.2025 - 1028.67
Розмір пенсії з надбавками 21515.25
Не погодившись із обмеженням обмеження розміру пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи та відповідним доводам сторін, суд дійшов таких висновків.
У ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Приписами ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно з ч.1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Підстави для проведення індексації визначені ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).
Згідно з приписами Порядку № 124, розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Пунктом 5 Порядку № 124 передбачено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
У свою чергу, під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (абз.2 п.6 Постанови 124).
У ч.3 Постанови КМУ від 24.02.2023 № 168,Постанови КМУ від 23.02.2024 № 185, Постанови КМУ від 25.02.2025 №209 передбачено розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого п.1 та п.п.1-7 п.2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Тобто, з 01.03.2023 Пенсійний фонд зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796, та розмір пенсії зі вказаної дати з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» підвищується на такий коефіцієнт збільшення, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 вказаної вище постанови.
Таким чином, відповідно до постанови № 185 Уряд запровадив тимчасове обмеження на максимальний розмір індексації пенсій.
Відповідно до перерахунку пенсії позивача з 01.03.2025 наявне обмеження індексації.
У постанові від 30.01.2020 у справі № 345/882/17 зазначено наступне «З аналізу наведених вище законодавчих норм убачається, що якщо цей розмір пенсії в сукупності менший за мінімальний розмір, установлений для шахтарів у розмірі 80 % його заробітку, але не менш ніж три розміри прожиткового мінімуму, установленого для осіб, які втратили працездатність (абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV), пенсія встановлюється в мінімальному розмірі.
Відповідно до ч. 3 ст. 42 Закону № 1058-IV з 01.01.2016 у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Доплата шахтарям до мінімального розміру - це різниця між мінімальним розміром пенсії (у тому числі трьома прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність) та розміром пенсійної виплати, який обчислюється відповідно до ст.27, із врахуванням ст. 28, 42 Закону №1058-IV.
До розміру пенсії після перерахунку (тобто, понад три розміри прожиткового мінімуму) додаються тільки надбавки, підвищення, компенсаційна виплата за втрату годувальника, додаткова пенсія, пенсія за особливі заслуги, доплата у зв'язку із закриттям ЧАЕС, цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни.
З аналізу наведених вище положень законодавства слідує, що основний розмір пенсії пенсіонера визначається з урахуванням належних йому доплат за його понаднормовий стаж, а потім формується розмір доплати шахтарю».
Водночас судом у цій справі встановлено, що «обмеження в індексації» застосовані вже після формування доплати шахтарям до мінімального розміру, що не відповідає наведеним приписам законодавства.
Отже, судом установлено, що під час перерахунку пенсії позивача з 01.03.2023 відповідачем обмежено передбачений ст.8 Закону № 345-VI її розмір на 1852,02 грн., з 01.03.2024 обмежено передбачений ст.8 Закону № 345-VI її розмір на 121,23 та з 01.03.2025 обмежено передбачений ст.8 Закону № 345-VI її розмір на 1028,67 грн.
Такі фактичні обставини судом установлено на підставі наданого розпорядження (рішення) про перерахунок пенсії і відповідачем такі обставини не спростовано.
Разом з тим у межах спірних правовідносин визначальною обставиною є та, що позивач є отримувачем пенсії на підставі ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
У ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці визначено», що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Тобто, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідачем при здійсненні масового перерахунку пенсій обмежено розмір пенсії.
Таким чином, відповідачем обмежено саме гарантований ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» основний розмір пенсії, що не є тотожним обмеженню максимального розміру індексації на підставі відповідних постанов Кабінету Міністрів України.
Аналогічна правова позиція наведена в постанові Верховного Суду від 26.08.2025 у справі № 360/948/24.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно зменшено мінімальний розмір пенсії позивача.
Враховуючи викладене, оцінивши достовірність та достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, відповідно до свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.
Додатково суд звертає увагу на те, що позивач звертався із заявою щодо перерахунку пенсії. Водночас спірні правовідносини виникли не з приводу виникнення нових обставин для перерахунку пенсії, а щодо обмеження відповідачем передбаченого ст.8 Закону №345-VI розміру пенсії, тобто неналежного розміру суми призначеної пенсії до виплати.
З матеріалів справи встановлено, що позивач при зверненні судовий збір у розмірі 1064,96 грн.
У ч.1 ст.139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача витрати зі сплати судового збору у розмірі 1064,96 грн.
Керуючись ст.2, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд
1. Задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 , гарантованого статтею 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 03.12.2025 у відповідності до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислена пенсія без урахування обмеження індексації та виплату пенсії за вирахуванням фактично сплачених сум.
4. Судове рішення складене 30.03.2026.
5. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
6. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
7. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.В. Шинкарьова