Ухвала від 31.03.2026 по справі 200/2249/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

31 березня 2026 року Справа №200/2249/26

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шикнарьова І.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до 3 Державного пожежно-рятувального згону Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до 3 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, в якому просить:

1) Визнати протиправною бездіяльність 3-го державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області щодо ненарахування та невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) за період, з 01.03.2018 до 27.06.2022 включно із застосуванням щомісячної індексації-різниці у розмірі 4463,15 гривень відповідно до абзаців 3,4,6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078;

2) Зобов'язати 3-ій державний пожежно-рятувальний загін Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області нарахувати та виплати в повному розмірі індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) за період з 01.03.2018 до 27.06.2022 включно із застосуванням щомісячної індексації-різниці у розмірі 4463,15 гривень відповідно до абзаців 3,4,6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 у розмірі -182 335,11 грн.;

3) Визнати протиправною бездіяльність 3-го державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області (Код ЄДРПОУ: 38242758) щодо ненарахування та невиплати на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44 одночасної компенсації суми податку з доходів фізичних осіб у розмірі - 19 702,25 грн., утриманого із суми індексації його грошового забезпечення за період з 16.05.2016 по 27.06.2022 (включно) нарахованої та виплаченої відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2025 року у справі за № 200/3743/25;

4) Зобов'язати 3-й державний пожежно-рятувальний загін Головного управління ДСНС України у Донецькій області (Код ЄДРПОУ: 38242758) нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44 компенсацію суми податку з доходів фізичних осіб у розмірі - 19 702,25 грн., утриманого із суми індексації грошового забезпечення за період з 16.05.2016 по 27.06.2022 (включно) нарахованої та виплаченої відповідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2025 року у справі за № 200/3743/25;

5) Визнати протиправними дії 3-го державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області (Код ЄДРПОУ: 38242758) щодо надмірно утриманого розміру військового збору у розмірі - 3 830,99 грн., утриманого із суми індексації грошового забезпечення за період з 16.05.2016 по 27.06.2022 (включно) нарахованої та виплаченої відповідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2025 року у справі за № 200/3743/25;

6) Зобов'язати 3-й державний пожежно-рятувальний загін Головного управління ДСНС України у Донецькій області (Код ЄДРПОУ: 38242758) нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) надмірно утриманий розмір військового збору у розмірі - 3 830,99 грн., утриманого із суми індексації грошового забезпечення за період з 16.05.2016 по 27.06.2022 (включно) нарахованої та виплаченої відповідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2025 року у справі за № 200/3743/25;

7) Стягнути з 3-го державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області (Код ЄДРПОУ: 38242758) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) середній заробіток за час затримки виплати індексації грошового забезпечення у розмірі - 101 593,90 грн.;

8) Визнати протиправною бездіяльність 3-го державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області (Код ЄДРПОУ: 38242758) щодо ненарахування та невиплати на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) компенсації втрати частини доходів на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за період з 16.05.2016 по 27.06.2022 (включно) нарахованої та виплаченої відповідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2025 року у справі за № 200/3743/25, згідно Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159 за весь час затримки виплати у розмірі - 291 792,08 грн.;

9) Зобов'язати 3-й державний пожежно-рятувальний загін Головного управління ДСНС України у Донецькій області (Код ЄДРПОУ: 38242758) нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 (РНОКГІП: НОМЕР_1 ) компенсацію втрати частини доходів на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за період з 16.05.2016 по 27.06.2022 (включно) нарахованої та виплаченої відповідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2025 року у справі за № 200/3743/25, згідно Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159 за весь час затримки виплати - 291 792,08 грн.

Ознайомившись із позовною заявою та доданими матеріалами, суд вважає, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.

Положеннями п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 160, 161, 172 цього Кодексу.

Норми ст. 160, 161 КАС України не містять виключень і поширюються на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв'язку з чим недотримання положень цих норм свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам Закону.

Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору визначено Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI).

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону № 3674-VI, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Підпунктом 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону № 3674-VI визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем судовий збір сплачується в розмірі 1 відсотка ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, за подання позову немайнового характеру, який подано фізичною особою у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону № 3674-VI за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» встановлено розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 3328 грн.

Як видно із позовної заяви, позивачем, зокрема, заявлено дві вимоги майнового характеру, а саме про стягнення з відповідача середній заробіток за весь час затримки розрахунку при звільнені та зобов'язання виплатити на користь ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за період з 16.05.2016 по 27.06.2022 (включно) нарахованої та виплаченої відповідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2025 року у справі за № 200/3743/25.

Відтак, позивач повинен сплатити судовий збір за одну вимогу майнового характеру щодо стягнення з відповідача середній заробіток за весь час затримки розрахунку в сумі 1331.20 грн. та за одну вимогу майнового характеру щодо порушенням термінів їх виплати - 2917.92 грн. (291 792,08 х 1%) та надати до суду документ про його сплату.

Водночас, позивачем зазначено про звільнення його від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

З цього приводу, суд враховує висновок щодо застосування норм права, наведений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30.01.2019 по справі № 910/4518/16, згідно з яким середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за своєю правовою природою є спеціальним видом відповідальності роботодавця, спрямованим на захист прав звільнених працівників щодо отримання ними в передбачений законом строк винагороди за виконану роботу (усіх виплат, на отримання яких працівники мають право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій), який нараховується у розмірі середнього заробітку та не входить до структури заробітної плати.

Крім того, відповідно до висновків Великої Палати Верховного Суду, які викладені у постанові від 08.02.2022 у справі № 755/12623/19, зазначено, що стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні відповідно до ст.117 КЗпП України пільга щодо сплати судового збору, передбачена п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", не поширюється, у зв'язку з чим можна констатувати, що за подання позову в частині стягнення з відповідача середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні підлягає сплата судового збору.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 23.07.2025 по справі № 200/3722/25.

Тому, пільга щодо сплати судового збору, передбачена п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону № 3674-VI, згідно з якою від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі також не поширюється на вимоги позивача про нарахування середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні під час розгляду таких справ в усіх судових інстанціях.

Також, відповідно до висновків, викладених у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.08.2020 у справі №910/13737/19, майновий позов (позовна вимога майнового характеру) - це вимога про захист права або інтересу, об'єктом якої є благо, що підлягає грошовій оцінці. Будь-який майновий спір має ціну.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Згідно зі ст. 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Норми аналогічного змісту містяться також у Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159.

Водночас, зі змісту ст.1 Закону № 2050-ІІІ випливає, що право на компенсацію частини доходів у громадянина пов'язується з настанням такого юридичного факту (події), як невиплата грошового доходу у встановлені строки його виплати.

Пункти 1, 2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159, відтворюють положення Закону №2050-ІІІ, конкретизують підстави та механізм виплати компенсацій.

У пункті 4 цього Порядку визначено, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

За такої умови слід зазначити, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер, спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи і пов'язані з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

Отже, компенсація втрат доходів не входить до складу грошового забезпечення військовослужбовця, а є компенсаційною виплатою, яка виплачується за певних умов, у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01 січня 2001 року.

З огляду на викладене, пільга щодо сплати судового збору, передбачена статтею 5 частиною 1 пунктом 1 Закону України № 3674-VI, згідно із якою від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі, не поширюється на вимоги позивачів про компенсацію втрат частини доходів.

Таким чином, з метою виконання вимог Закону № 3674-VI, та приведення позовної заяви у відповідність із вимогами КАС України, позивачу необхідно надати до суду докази сплати судового збору в розмірі 1331.20 грн. та 2917.92 грн. сплаченого за реквізитами, зазначеними на офіційному сайті Донецького окружного адміністративного суду за посиланням: (https://adm.dn.court.gov.ua/sud0570/gromadyanam/tax/) та надання до суду оригіналу квитанції про сплату судового збору відповідно до вимог Закону України Про судовий збір.

Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України суд, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.

Відповідно до ч. 2 ст. 169 КАС України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Вищенаведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам встановленим КАС України, а тому вона підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.

Керуючись ст. 160, 161, 169, 171, 248, 256 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до 3 Державного пожежно-рятувального згону Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.

Позивачу надати строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 (десяти) днів, з моменту отримання копії даної ухвали, шляхом надання до суду:

- доказів про сплату судового збору у розмірі 1331.20 грн. та 2917.92 грн.

Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя І.В. Шинкарьова