01 квітня 2026 року Справа 202/986/26
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Лозицька І.О., розглянувши матеріали справи №202/986/26 за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: Військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Індустріального районного суду міста Дніпра звернувся ОСОБА_1 із позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: Військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якій просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення військово-лікарської комісії, яким позивача визнано придатним до військової служби;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 утриматися від вчинення будь-яких призовних та мобілізаційних дій щодо позивача до набрання законної сили рішенням суду (як захід забезпечення позову);
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити позивача з розшуку, як такого, що застосований без законних підстав;
- зобов'язати відповідача направити позивача на повторну ВЛК з урахуванням висновків суду та фактичного стану здоров'я або встановити категорію придатності «Д - не придатний».
Ухвалою Індустріального районного суду міста Дніпра від 05.02.2026 адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: Військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, передано за підсудністю на розгляд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (49005, м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4).
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.03.2026 повернуто матеріали справи №202/986/26 за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: Військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, до Індустріального районного суду міста Дніпра - для доопрацювання.
31.03.2026 матеріали адміністративної справи №202/986/26 після доопрацювання Індустріальним районним судом міста Дніпра надійшли на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Приписами ст. 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне прийняти справу до свого провадження.
Перевіривши матеріали позовної заяви, суд зазначає наступне.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи:
1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність;
2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником);
3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності;
5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Вивчивши матеріали позовної заяви, суд зазначає, що позов не відповідає вимогам ст. ст. 160, 161 КАС України.
З викладеного вище слідує, що КАС України передбачено подання до суду позовної заяви. Водночас, позивачем подано до суду документ, який має назву «заява», що не відповідає вимогам КАС України.
Разом із тим, відповідно до ч. 1 ст. 42 КАС України учасниками справи є сторони, треті особи.
Згідно ч. 1 ст. 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Вимоги до складання позовної заяви наведені у ст. 160 КАС України.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Водночас, позивачем зазначено наступний склад сторін у справі:
- заявник - ОСОБА_1 ;
- третя особа - Військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_4 .
При цьому, позовні вимоги звернуто до військово-лікарської комісії та ІНФОРМАЦІЯ_5 , однак, не визначено відповідачами у справі. Разом із тим, у позовних вимогах не зазначено повної назви військово-лікарської комісії.
Разом із тим, позивачем не зазначено місцезнаходження, поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 та ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
За вимогами ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються, зокрема, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів (п. 4).
Водночас, у позовній заяві позивачем заявлено позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення військово-лікарської комісії, яким позивача визнано придатним до військової служби, однак, не зазначено реквізитів оскаржуваного рішення: номеру, дати, суб'єкта видачі.
Згідно ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Зі змісту позовних вимог, звернутих до ІНФОРМАЦІЯ_5 , судом встановлено, що позивачем заявлено лише позовні вимоги зобов'язального характеру (як похідні від основних вимог). При цьому, основних позовних вимог не заявлено, зокрема, щодо визнання протиправними відповідних дій або бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Згідно ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Разом з тим, до позовної заяви позивачем не додано належним чином засвідченої копії оскаржуваного рішення військово-лікарської комісії, яким позивача визнано придатним до військової служби.
За приписами ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Зважаючи на наведене, позовна заява подана без додержання вимог, встановлених ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, тому, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху.
Керуючись статтями 29, 160, 161, 169, 171, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Прийняти до свого провадження справу №202/986/26 за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: Військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: Військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Визначені недоліки позовної заяви позивачу усунути шляхом надання суду:
- позовної заяви, оформленої у відповідності до вимог ст. ст. 160, 161 КАС України, із зазначенням:
- належного статусу учасників справи (позивач, відповідач, третя особа);
- повного найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
- уточнених позовних вимог, звернутих до суб'єктів владних повноважень, визначених відповідачами у справі, з конкретизацією реквізитів оскаржуваного рішення (номеру, дати, суб'єкта видачі) та зазначенням основних (про визнання дій або бездіяльності протиправними) та похідних (про зобов'язання вчинити певні дії) позовних вимог;
- належним чином засвідченої копії рішення військово-лікарської комісії, яким позивача визнано придатним до військової служби;
- доказів направлення позовної заяви з додатками, поданої на виконання вимог цієї ухвали суду, учасникам справи через систему «Електронний суд» або засобами поштового зв'язку.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України, позовна заява повертається, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 256 КАС України, та оскарженню не підлягає.
Суддя І.О. Лозицька