Рішення від 31.03.2026 по справі 917/2425/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

адреса юридична: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, адреса для листування: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36607, тел. (0532) 61 04 21, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/

Код ЄДРПОУ 03500004

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.03.2026 Справа № 917/2425/25

Суддя Господарського суду Полтавської області Дмитро Сірош розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом

Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, 38750, Полтавська область, Полтавський район, село Щербані, вулиця Центральна, будинок 2, ЄДРПОУ 24565876

до Фізичної особи-підприємця Гаурова Ернста Андрійовича, АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог па предмет спору, на стороні позивача: Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області 3601 1, м. Полтава, вул. Шевченка, 1, код ЄДРПОУ 40478572

про стягнення суми основного боргу,

без виклику представників сторін.

Обставини справи: Щербанівська сільська рада Полтавського району Полтавської області звернулася з позовом до Фізичної особи - підприємця Гаурова Ернста Андрійовича про стягнення заборгованості з орендної плати за Договором оренди землі від 20.06.2019 у розмірі 98 921,08 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що рішенням 20 сесії 8 скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 29.12.2021 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки с. Щербані (введена в дію з 01.01.2023), що є підставою для внесення змін до договору оренди землі в частині розміру орендної плати та стягнення з орендаря орендної плати у зміненому розмірі.

Відповідач своїм правом на подання відзиву на позов, у визначений у відповідно до положень Господарського процесуального кодексу України строк, не скористався.

11.02.2026 від третьої особи надійшли письмові пояснення (вх. № 1745), в яких просить позов задовольнити.

Згідно з частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 19.01.2026 суд залишив позовну заяву без руху на підставі частини 1 статті 174 Господарського процесуального кодексу України, встановив спосіб усунення недоліків позовної заяви та строк усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Позивач, у встановлений судом строк, усунув недоліки позовної заяви.

Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 02.02.2026 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання). Встановив Відповідачу строк для подання відзиву на позов з урахуванням вимог статті 165 Господарського процесуального кодексу України протягом 15 днів з дня отримання ухвали; після отримання від позивача відповіді на відзив подати до суду заперечення в строк 5 днів з дня отримання такої відповіді від позивача з урахуванням вимог статей 167, 184 Господарського процесуального кодексу України. Встановив позивачу строк для подання відповіді на відзив з урахуванням вимог статті 166 Господарського процесуального кодексу України 5 днів з моменту отримання від відповідача відзиву на позов.

Згідно з частиною 13 статті 8 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Під час розгляду справи по суті суд дослідив письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення (частина 5 статті 240 Господарського процесуального кодексу України).

Суд розглянув матеріали справи та

УСТАНОВИВ:

Щербанівська сільська рада Полтавського району Полтавської області є представницьким (виборним) органом місцевого самоврядування, юридичною особою публічного права та відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" представляє інтереси Щербанівської об'єднаної територіальної громади, здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та іншими законами, приймає від її імені рішення.

Територіальна громада в особі Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області є власником земельної ділянки загальною площею 0,1760 га з кадастровим номером 5324087701:01:001:0215, яка розташована в с. Щербані, вул. Центральна, 43, Полтавського району Полтавської області (далі - земельна ділянка).

20 червня 2019 року Щербанівська сільська рада Полтавського району Полтавської області (далі - Орендодавець, Позивач) та фізична особа-підприємець Гауров Ернст Андрійович (далі - Орендар, Відповідач) на підставі рішення 19 сесії 7 скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 06.06.2019 уклали договір оренди землі (далі - Договір), відповідно до якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,1760 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код згідно з КВЦПЗ - В 03.07) з кадастровим номером 5324087701:01:001:0215, що розташована в с. Щербані, вул. Центральна, 43, Полтавського району Полтавської області.

Право комунальної власності на земельну ділянку зареєстровано 21.06.2019, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1858215553240, номер відомостей про речове право 32121271; право оренди на земельну ділянку зареєстровано 24.06.2019, номер запису про інше речове право 32141517.

Згідно з пунктом 5 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на дату укладення Договору становила 778 879, 81 грн (сімсот сімдесят вісім тисяч вісімсот сімдесят дев'ять гривень 81 копійка).

Згідно з пунктом 8 Договір укладено на 5 (п'ять) років.

Пунктом 9 Договору за користування земельною ділянкою установлена орендна плата у розмірі 10 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 77 887 грн 98 коп. на рік.

Згідно з пунктами 10, 11 Договору обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням індексації та вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати протягом 30 календарних днів, наступних за останнім днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до пункту 13 Договору розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності; в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до пункту 14 Договору у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, у 10-денний строк сплачується штраф у розмірі 100 відсотків річної орендної плати, встановленої цим Договором.

Відповідно до пункту 29 Договору Орендодавець зобов'язаний передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди.

Відповідно до пункту 36 Договору зміна його умов здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов Договору спір розв'язується у судовому порядку.

Відповідно до пункту 43 Договору, він набирає чинності з моменту підписання його сторонами.

26 липня 2019 року на підставі рішення 19 сесії 7 скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 06.06.2019 Сторони уклали Додаткову угоду до Договору оренди землі від 20.06.2019, відповідно до якої Сторони дійшли згоди пункт 9 Договору викласти в такій редакції:

" 9. Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: у грошовій формі в розмірі 31155 грн 19 коп. в рік в розмірі 4 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки".

28 червня 2024 року на підставі рішення 61сесії 8 скликання Щербанівської сільської ради від 28.06.2024 Сторони уклали Додаткову угоду до Договору оренди землі від 20.06.2019, відповідно до якої Сторони дійшли згоди про продовження строку дії Договору оренди землі від 20.06.2019 та внесли наступні зміни і доповнення до Договору. Зокрема, пункти 8 та 9 викладено в новій редакції:

"Пункт 8. Договір укладено на 10 років (десять років).

Після закінчення строку дії Договору, орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Пункт 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4 (чотири) відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 2024 рік та становить 100 462,41 грн (сто тисяч чотириста шістдесят дві гривні 41 коп.)".

Згідно з актом приймання-передачі земельної ділянки в оренду орендодавець 28.06.2024 передав, а орендар прийняв в оренду земельну ділянку.

Разом з цим, згідно з рішенням 20 сесії 8 скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 29.12.2021 вступила в силу з 01.01.2023 оновлена нормативна грошова оцінка земель с. Щербані, зокрема і земельної ділянки комунальної власності, площею 0,1760 га з кадастровим номером 5324087701:01:001:0215, нормативно-грошова оцінка якої у 2023 році склала 2388814,94 грн.

Рішенням 32 сесії 8 скликання Щербанівської сільської ради від 25.01.2023 затверджено ставки земельного податку по населених пунктах Щербанівської сільської ради з урахуванням коефіцієнта індексації. Так, згідно з Витягом № НВ-5300599142023 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 20.07.2023 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5324087701:01:001:0215 становила 2388814,94 грн (з урахуванням коефіцієнта індексації), тобто з урахуванням оновленої нормативної грошової оцінки відповідач повинен був сплатити 95552,60 грн на рік/7962,72 грн на місяць.

Рішенням 54 (позачергової) сесії 8 скликання Щербанівської сільської ради від 13.02.2024 коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки на 2024 рік визначено 1,051.

Згідно з Витягом № НВ-9944030972024 з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 18.07.2024 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5324087701:01:001:0215 становила 2511560,37 грн (з урахуванням коефіцієнта індексації), тобто з урахуванням оновленої нормативної грошової оцінки відповідач повинен був сплатити 100462,41 на рік/8371,87 грн на місяць.

Відповідно до рішення 72 (позачергової) сесії 8 скликання Щербанівської сільської ради від 24.01.2025 коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки на 2025 рік визначено 1,12.

Згідно з Витягом № НВ-9976453772025 технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 02.09.2025 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5324087701:01:001:0215 становить 2811814,58 грн (з урахуванням коефіцієнта індексації), тобто з урахуванням оновленої нормативної грошової оцінки відповідач повинен був сплатити 112472,58 грн на рік/9372,71 грн на місяць.

Водночас, відповідач орендну плату за користування земельною ділянкою з урахуванням оновленої нормативної грошової оцінки не сплачував та заборгував за Договором до бюджету громади 98921,08 грн.

Відповідно до частини 11 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проєкти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проєкти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Відповідно до частини 5 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

З урахуванням частини 5 статті 59 Закону, якщо у рішеннях рад, зазначених у частинах 3, 4 цієї відповіді, визначений пізніший строк введення їх у дію (конкретна дата), то нормативна грошова оцінка, затверджена цими рішеннями, застосовується з дати, визначеної у таких рішеннях.

На виконання зазначених вимог законодавства, рішення 20 сесії 8 скликання Щербанівської сільської Полтавського району Полтавської області ради від 29.12.2021 офіційно оприлюднене - розміщене на офіційному сайті Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області за посиланням: https://sherbanivska-gromada.gov.ua/docs/?type=2755&conv=3660&sess=35865&number=&from_date=29.12.2021&title=&filter=y, є чинним, не змінювалось та не скасовувалось у встановленому законодавством порядку.

Виконавчим комітетом Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області листом від 04.01.2022 за вих. № 02-12/10 поінформовано Головне управління ДПС у Полтавській області про те, що рішенням 20 (позачергової) сесії 8 скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 29.12.2021 затверджено Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель с. Щербані Полтавського району Полтавської області.

Крім того, листом від 09.02.2023 № 02-29/271 виконавчий комітет Щербанівської сільської ради направив до Головного управління ДПС у Полтавській області рішення 32 (позачергової) сесії 8 скликання Щербанівської сільської ради від 25.01.2023 "Про затвердження ставок земельного податку по населених пунктах Щербанівської сільської ради з урахуванням коефіцієнта індексації на 2023 рік".

Отже, позивач дотримався обов'язку щодо повідомлення Державної податкової служби України про затверджену Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель с. Щербані Полтавського району Полтавської області.

Інформація про зміну нормативно-грошової оцінки земельної ділянки з пропозицією укласти додаткову угоду до Договору у зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки направлялась Орендарю листом від 26.06.2023 № 02-13/1369.

Листом від 16.01.2025 № 02-13/177 позивач повідомив відповідача про наявність заборгованості за оренду земельної ділянки та необхідність її сплати.

Однак, як зазначає позивач, відповідач відповіді не надав.

08.07.2025 за № 02-13/1528 позивач направив відповідачу претензію, на яку відповіді не отримав.

Позивач повторно листом від 03.09.2025 № 02-13/1966 повідомив відповідача про наявність заборгованості та необхідність її погашення, однак відповіді не отримав.

Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області (далі - Управління) на виконання пункту 3.8.2 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північно-східного офісу Держаудитслужби на ІV квартал 2024 року провело ревізію фінансово-господарської діяльності виконавчого комітету Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області за період з 01 січня 2021 року по 31 жовтня 2024 року.

Ревізію проведено в термін з 29.11.2024 по 17.01.2025.

За результатами ревізії складено акт від 22.01.2025 № 201620- 11/10.

Зокрема, ревізією встановлено порушення вимоги частини 1 статті 629 Цивільного кодексу України в частині обов'язковості виконання Сторонами умов договору, частини 1 статті 193 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-ІV та відповідних умов укладених договорів оренди землі, що призвело до втрат коштів місцевого бюджету.

Так, ревізією, здійснено перевірку питання внесення змін до договорів оренди, в т. ч. ФОП Гауров Е. А., за наявних фактів введення нової нормативної грошової оцінки земель (з 01.01.2023 для с. Щербані), та, відповідно, наявної затвердженої технічної документації з нової нормативної грошової оцінки земель за вказаним населеним пунктом та встановлено невнесення відповідних змін до умов договорів оренди в частині перегляду орендної плати у зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки земельних ділянок комунальної власності, внаслідок чого орендна плата з урахуванням зміненої нормативної грошової оцінки до місцевого бюджету не сплачувалась, чим порушено умови діючих договорів оренди землі та внаслідок чого до бюджету Щербанівської сільської територіальної громади не надійшло коштів від оренди відповідної земельної ділянки.

Отже, ревізією встановлено, що ФОП Гауров Е. А. у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки відповідної земельної ділянки заборгував до бюджету Щербанівської сільської територіальної громади в період з 01.01.2021 по 31.10.2024 кошти від оренди земельної ділянки в розмірі 101 606, 69 грн.

Зазначене стало підставою для звернення Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області до ФОП ГАУРОВ Е. А. про стягнення заборгованості з орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності із кадастровим номером 5324087701:01:001:0215 за період з 01.01.2023 по 01.12.2025 в сумі 98921,08 грн.

Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам господарський суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Між сторонами виникли взаємні права та обов'язки на підставі укладеного договору оренди землі.

Згідно з частиною 1 статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Щербанівська сільська рада Полтавського району Полтавської області є орендодавцем відповідно до договору оренди землі від 02.12.2016, а також власником земельної ділянки площею 0,4690 га з кадастровим номером 5324087701:01:003:0009, тобто є тим органом, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Так, відповідно до статті 5 Бюджетного кодексу України бюджетна система України складається з державного бюджету та місцевих бюджетів. Бюджетами місцевого самоврядування є бюджети територіальних громад, сіл, їх об'єднань, селищ, міст (у тому числі районів у містах).

Згідно з пунктом 23 статті 2 Бюджетного кодексу України, доходи бюджету складають - податкові, неподаткові та інші надходження па безповоротній основі, справляння яких передбачено законодавством України (включаючи трансферти, плату за надання адміністративних послуг, власні надходження бюджетних установ).

Відповідно до пункту 4 статті 69 Бюджетного кодексу України, до доходів загального фонду місцевих бюджетів, що не враховується при визначені обсягу міжбюджетних трансфертів належить плата за землю, що зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.

Місцеві бюджети мають бути достатніми для забезпечення виконання органами місцевого самоврядування наданих їм законом повноважень та забезпечення населення послугами не нижче рівня мінімальних соціальних потреб. Повноваження на здійснення витрат місцевого бюджету мають відповідати обсягу надходжень місцевого бюджету.

У разі коли вичерпано можливості збалансування місцевих бюджетів і при цьому не забезпечується покриття видатків, необхідних для здійснення органами місцевого самоврядування наданих їм законом повноважень та забезпечення населення послугами не нижче рівня мінімальних соціальних потреб, держава забезпечує збалансування місцевих бюджетів шляхом передачі необхідних коштів до відповідних місцевих бюджетів у вигляді дотацій та субвенцій відповідно до закону (стаття 66 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Недоотримання значної суми орендної плати суттєво ослаблює дохідну частину місцевого бюджету та може призвести до неможливості покриття щомісячних (постійних) видатків місцевого бюджету.

Згідно з пунктом 5 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на дату укладення Договору становила 778 879, 81 грн.

Згідно з Витягом № НВ-9944030972024 з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 18.07.2024 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5324087701:01:001:0215 становила 2 511 560,37 грн (з урахуванням коефіцієнта індексації), тобто з урахуванням оновленої нормативної грошової оцінки відповідач повинен був сплатити 100 462,41 на рік/8 371,87 грн на місяць.

Відповідно до рішення 72 (позачергової) сесії 8 скликання Щербанівської сільської ради від 24.01.2025 коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки на 2025 рік визначено 1,12.

Згідно з Витягом № НВ-9976453772025 технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 02.09.2025 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5324087701:01:001:0215 становить 2811814,58 грн (з урахуванням коефіцієнта індексації), тобто з урахуванням оновленої нормативної грошової оцінки відповідач повинен був сплатити 112 472,58 грн на рік/9 372,71 грн на місяць.

Згідно з інформацією Фінансового управління Щербанівської сільської і ради Полтавського району Полтавської області ФОП Гауров Е. А. сплатив орендної плати у 2023 році 41 579,24 грн, у 2024 році - 41 253,75 грн, у 2025 році за 11 місяців сплачено 117 360,75 грн, що є в рази меншою від сум орендної плати з урахуванням нормативної грошової оцінки с. Щербані, затвердженої рішенням 20 сесії 8 скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 29.12.2021, яка введена в дію з 01.01.2023.

Відповідач орендну плату за користування земельною ділянкою з урахуванням оновленої нормативної грошової оцінки не сплачував та заборгував за Договором до бюджету громади 98 921,08 грн.

Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним.

Платність землекористування суб'єктів земельних відносин є одним із основних принципів правового забезпечення раціонального використання і охорони земель. Земельне право розглядає плату за землю як метод регулювання земельних відносин з боку органів державної влади та місцевого самоврядування, як основне джерело надходжень до Державного та місцевих бюджетів з метою централізації коштів для фінансування програм і проектів щодо поліпшення якісного стану продуктивних земель та їх охорони від негативного антропогенного впливу, і дотримання належного економічного регулювання земельних правовідносин, дотримання істотних умов використання земель комунальної власності, забезпечення надходжень платежів з орендної плати до місцевих бюджетів у законодавчо визначених межах шляхом їх вірного правового, у тому числі договірного, врегулювання, виключає невизначеність у правовідносинах сторін. Недоотриманням коштів орендної плати місцевим бюджетом від оренди землі порушуються визначальні матеріальні потреби суспільства, Щербанівської сільської територіальної громади, оскільки ослаблюються економічні основи місцевого самоврядування, що призводить до неможливості забезпечення виконання відповідних програм.

Згідно з частиною 1 статті 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише на у випадках і на, умовах, встановлених договором або законом.

Згідно зі статтею 654 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору вчиняється в тій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

У статті 13 Закону України "Про оренду землі" зазначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 15 Закону України "Про оренду землі", істотною умовою договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначення її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення, перегляду та відповідальності за її несплату.

За змістом частини 1 та частини 2 статті 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно з частиною 2 статті 23 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.

Частиною 3 статті 22 Закону України "Про оренду землі" визначено, що розрахунки щодо орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, здійснюються виключно у грошовій формі.

За змістом частини четвертої статті 23 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності, передані в оренду на земельних торгах, не може бути зменшена за згодою сторін протягом строку дії договору оренди, а також у разі його поновлення.

Базою оподаткування відповідно до статті 271 Податкового кодексу України є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахування коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого ПК України.

Пунктом 289.1 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Отже з урахуванням положень статті 632 Цивільного кодексу України, статті 271, 289 Податкового кодексу України, статті 15, 21 Закону України "Про оренду землі" та п.п. 9 та 13 Договору оренди землі від 04.01.2017 нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22.

Частиною 1 статті 20 Закону України "Про Державний земельний кадастр" встановлено, що відомості Державного земельного кадастру є офіційними.

Відповідно до частини 5 статті 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Статтею 13 Закону України "Про оцінку земель" встановлено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок. Відповідно до абзацу другого частини першої статті 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно із частиною 1 статті 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

За змістом статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений статтею 23 Закону України "Про оцінку земель".

Частинами 1, 3 та 4 цієї статті передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

Пунктом 271.2 статті 271 Податкового кодексу України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

З огляду на зазначене, рішення 20 сесії 8 скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 29.12.2021, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки с. Щербані (введена в дію з 01.01.2023), прийняте уповноваженим органом з дотриманням вимог чинного законодавства та є обов'язковим для врахування при визначенні розміру орендної плати за Договором.

Пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 288.4 статті 288 Податкового кодексу України визначено, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами).

Положеннями пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Крім того, за змістом пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексуУкраїни центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року.

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (частина третя статті 21 Закону № 161-XIV).

З огляду на викладене, позовні вимоги Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області про стягнення з ФОП Гаурова Е. А. на користь Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області заборгованості із орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером 5324087701:01:001:0215 за період з 01.01.2023 по 01.12.2025 у розмірі 98921,08 грн підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 129, 232 - 233, 237 - 238 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з фізичної особи - підприємця Гаурова Ернста Андрійовича (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області не сплачену станом на 01.12.2025 орендну плату за Договором оренди землі від 20.06.2019 в розмірі 98921,08 грн за період з 01.01.2023 по 01.12.2025 та 4 844,80 грн судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Східного апеляційного господарського суду.

Рішення підписано 31.03.2026.

Суддя Дмитро СІРОШ