майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
17 березня 2026 р. м. Житомир Справа № 906/877/24
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Шніт А.В.
секретар судового засідання Толстокарова І.С.
за участю представників сторін:
прокурор: Цеміна Н.Ю. - службове посвідчення №071195 від 01.03.2023;
від позивача -1: Кулинич О.С. - представник згідно з відомостями з ЄДР;
від позивача-2: не з'явився;
від відповідача: Бацан Н.І., дов.№835 від 17.12.2025;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Керівника Коростенської окружної прокуратури в інтересах держави в особі
1) Державної екологічної інспекції Поліського округу
2) Овруцької міської ради
до Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі Філії "Столичний лісовий офіс" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України"
про відшкодування збитків у розмірі 1 574 400,00грн, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища та зобов'язання вчинити дії
Процесуальні дії по справі.
Керівник Коростенської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Поліського округу та Овруцької міської ради звернувся до Господарського суду Житомирської області з позовом про зобов'язання Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі Філії "Овруцьке спеціалізоване лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" вчинити дії з усунення порушень вимог природоохоронного законодавства та привести у належний стан земельну ділянку з кадастровим номером 1824286700:08:000:0128, площею 159,2219га, шляхом прибирання виробничих відходів деревообробки (тирси), що займають площу 2,0га, та стягнення з останнього 1 574 400,00грн збитків.
Ухвалою суду від 26.08.2024 позовну заяву залишено без руху із зазначенням недоліків позовної заяви, способу та строку їх усунення.
05.09.2024 до суду від керівника Коростенської окружної прокуратури надійшла заява про усунення недоліків, до якої долучено докази сплати судового збору в розмірі 3 028,00грн та докази відправлення копії позовної заяви і доданих до неї документів на адресу Філії "Овруцьке спеціалізоване лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України".
Ухвалою суду від 12.09.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання.
01.10.2024 через систему "Електронний суд" від представника відповідача надійшов відзив, відповідно до якого просить суд позовну заяву - залишити без розгляду на підставі п.2 ч.1 ст.226 ГПК України та відмовити в позові повністю.
18.10.2024 до суду від Керівника Коростенської окружної прокуратури надійшла відповідь на відзив.
20.11.2024 через систему "Електронний суд" від представника позивача-1 надійшла відповідь на відзив.
03.02.2025 через систему "Електронний суд" від представника позивача-1 надійшло клопотання про долучення до справи копій наказу Інспекції від 26.09.2023 №324-ОД та наказу від 31.05.2023 №165-ОД.
В заяві від 06.02.2025 про відкладення судового засідання Державним спеціалізованим господарським підприємством "Ліси України" в особі Філії "Овруцьке спеціалізоване лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" зазначено в, тому числі, про закриття філії "Овруцьке спеціалізоване лісове господарство".
12.03.2025 за вх.№01-44/749/25 до суду від Керівника Коростенської окружної прокуратури надійшло клопотання з додатками про заміну первісного відповідача Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі Філії "Овруцьке спеціалізоване лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" належним відповідачем Державним спеціалізованим господарським підприємством "Ліси України" в особі філії "Столичний лісовий офіс".
12.03.2025 за вх.№01-44/759/25 до суду через систему "Електронний суд" від представника відповідача надійшла заява про зміну найменування відповідача з додатками, в якій просить змінити сторону Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі Філії "Овруцьке спеціалізоване лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" на Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" в особі філії "Столичний лісовий офіс" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України".
Ухвалою суду від 01.04.2025 клопотання Керівника Коростенської окружної прокуратури від 12.03.2025 за вх.№01-44/749/25 та заяву Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі філії "Столичний лісовий офіс" від 12.03.2025 за вх.№01-44/759/25 про заміну сторони задоволено, замінено відповідача Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" (код ЄДРПОУ 44768034) в особі філії "Овруцьке спеціалізоване лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (код ЄДРПОУ 44994466) у справі №906/877/24 на Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" (код ЄДРПОУ 44768034) в особі філії "Столичний лісовий офіс" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (03115, місто Київ, вулиця Святошинська, будинок 30; код ЄДРПОУ 45530596).
24.04.2025 в зв'язку з надходженням апеляційної скарги Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі філії "Столичний лісовий офіс" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" на ухвалу Господарського суду Житомирської області від 01.04.2025 (про відмову у задоволенні клопотання відповідача про залишення позову прокурора без розгляду) справа №906/877/24 надіслана до Північно - західного апеляційного господарського суду, згідно запиту.
29.05.2025 справа №906/877/24 повернута до Господарського суду Житомирської області.
Ухвалою суду від 04.06.2025 призначено підготовче судове засідання на 01.07.2025 о 12:00.
Ухвалами суду від 01.07.2025, від 15.07.2025, від 07.08.2025 продовжено строк підготовчого провадження та відкладено підготовчі засідання.
15.09.2025 за вх.№11538 на електронну пошту суду від представника позивача-2 надійшли письмові пояснення.
Ухвалою суду від 16.09.2025 продовжено строк підготовчого провадження та відкладено підготовче засідання на 07.10.2025 о 15:30.
07.10.2025 за вх.№12746 через систему "Електронний суд" від представника відповідача надійшли пояснення.
Ухвалою суду від 07.10.2025 продовжено строк підготовчого провадження та відкладено підготовче засідання на 28.10.2025 о 14:15.
23.10.2025 за вх.№13473 через систему "Електронний суд" від прокурора Коростенської окружної прокуратури надійшли пояснення з додатками.
27.10.2025 за вх.№13698/25 через систему "Електронний суд" від представника позивача-1 надійшли додаткові пояснення з додатками.
Ухвалою від 28.10.2025 суд закрив підготовче провадження та призначив справу №906/877/24 до судового розгляду по суті; призначив судове засідання на 16.12.2025 о 12:00.
Протокольною ухвалою від 16.12.2025 суд оголосив перерву в судовому засіданні до 22.01.2026 о 11:00.
Ухвалою від 22.01.2026 суд продовжив строк розгляду справи по суті та відклав її розгляд на 19.02.2026 о 12:00.
19.02.2026 за вх.№01-44/706/26 від відповідача надійшло клопотання про повернення до стадії підготовчого провадження та долучення доказів.
Ухвалою від 19.02.2026 суд оголосив перерву в судовому засіданні до 17.03.2026 о 10:30.
Протокольною ухвалою від 17.03.2026 суд відмовив в задоволенні клопотання відповідача про повернення до стадії підготовчого провадження.
В судовому засіданні 17.03.2026 прокурор підтримала позовні вимоги в повному обсязі, просила їх задовольнити.
Представник позивача - 1 підтримав поданий прокурором позов та просив задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача заперечила проти позову в повному обсязі, просила відмовити в його задоволенні.
Позивач-2 повноважного представника в судове засідання не направив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином шляхом надсилання ухвали суду від 19.02.2026 в його електронний кабінет, про що свідчить довідка про доставку електронного листа (а.с.56 на звороті, т.3).
Крім того, враховуючи положення ч.2 ст.2, ч.1, 2 ст.3, ч.1 ст.4 Закону України "Про доступ до судових рішень", суд зазначає, що сторони мали доступ до судових рішень та мали можливість ознайомитись з ухвалою суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Отже, позивач-2 належним чином повідомлений про дату, час та місце засідання суду в справі №906/877/24.
Згідно з п.1 ч.3 ст.202 Господарського процесуального кодексу України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи, зокрема, у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що явка представника позивача-2 в судове засідання не визнана обов'язковою, суд вважає, що його відсутність не перешкоджатиме розгляду справи за наявними в ній матеріалами.
В судовому засіданні 17.03.2026 судом оголошено скорочене (вступна та резолютивна частини) рішення.
Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.
Позовні вимоги обґрунтовані завданням відповідачем шкоди навколишньому природному середовищу шляхом засмічення та забруднення земельної ділянки з кадастровим номером 1824286700:08:000:0128, площею 159,2219га.
Згідно відзиву на позовну заяву відповідач вказує, що прокурор не довів підстав для представництва інтересів держави в суді. Вважає, що надані позивачем докази не доводять повного складу цивільного правопорушення, а саме, наявності шкоди, а також, не доводять розміру завданої шкоди, у зв'язку з чим, підстави для задоволення позову відсутні.
У відповіді на відзив прокурор заперечив проти доводів відповідача та навів свої аргументи.
Позивач - 1 згідно відповіді на відзив заперечив проти доводів відповідача.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
На підставі наказу від 31.05.2023 №165-ОД Державною екологічною інспекцією Поліського округу (далі - Інспекція) проведено захід державного нагляду (контролю) дотримання вимог природоохоронного законодавства в межах територіальних одиниць, областей, не пов'язаних з проведенням перевірок суб'єктів господарювання (рейдові заходи), за результатами якого складено акт обстеження від 20.06.2023 (а.с.217-218, т.1).
Так, в ході проведення рейдових заходів здійснено обстеження земель в лісовому масиві в межах земельної ділянки з кадастровим номером 1824286700:08:000:0128, за результатами якого встановлено, що на орієнтовній площі 2,0га середньою висотою 3,5 метра, розміщено виробничі відходи деревообробки (тирса), що є засміченням земель лісогосподарського призначення.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, правокористувачем земельної ділянки з кадастровим номером 1824286700:08:000:0128 площею 159,2219га є Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" (а.с.55-56, т.1).
Як вбачається з інформації з Державного земельного кадастру, земельна ділянка з кадастровим номером 1824286700:08:000:0128 площею 159,2219га належить до земель лісогосподарського призначення, цільовим використанням якої є - ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг (а.с.57-59, т.1).
Згідно пояснень головного лісничого Філії "Овруцьке спеціалізоване лісове господарство" ДСГП "Ліси України" від 28.08.2023, наданих Державній екологічній інспекції Поліського округу, складування відходів деревообробки в межах земельної ділянки з кадастровим номером 1824286700:08:000:0128 проводилося ДП "Овруцький лісгосп" Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства. В грудні 2021 року відбулася реорганізація ДП "Овруцький лісгосп" шляхом приєднання до ДП "Овруцький спецлісгосп". З моменту об'єднання видалення відходів не проводилося, переробка та відвантаження пиломатеріалів була призупинена у зв'язку з військовими діями. На даний час переробка не проводиться так як колектив знаходиться у вимушеному простої в зв'язку з реорганізацією в лісовому господарстві (а.с.37-38, т.1).
Відповідно до Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України №171 від 27.10.1997 (далі - Методика №171), Державною екологічною інспекцією Поліського округу 02.10.2023 здійснено розрахунок розміру шкоди, зумовленої засміченням земельних ресурсів через порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища за межами села Бережесть Овруцької міської ради Коростенського району Житомирської області, на земельній ділянці з кадастровим номером 1824286700:08:000:0128, розмір якої становить 1 476 000,00грн (а.с.39-42, т.1).
З метою встановлення факту забруднення земель, на підставі наказу Державної екологічної інспекції Поліського округу від 26.09.2023 №324-ОД (а.с.216, т.1), державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Інспекції на території Філії "Овруцьке спеціалізоване лісове господарство" ДСГП "Ліси України" на земельній ділянці з кадастровим номером 1824286700:08:000:0128 відібрано проби ґрунтів, про що складено відповідний акт №15-23/1 від 27.09.2023 (а.с.30-33, т.1)
Відповідно до акту відбору проб ґрунтів №15-23/1 від 27.10.2023 Державною екологічною інспекцією Поліського округу проведено вимірювання показників складу та властивостей ґрунтів, відібраних на території Філії "Овруцьке спеціалізоване лісове господарство" ДСГП "Ліси України" на земельній ділянці з кадастровим номером 1824286700:08:000:0128, про що свідчить відповідний протокол №15-23/1 від 02.10.2023 (а.с.33-35, т.1).
За результатами вимірювання встановлено перевищення допустимих показників амонію, сульфатів, хлоридів.
На підставі Методики №171 Державною екологічною інспекцією Поліського округу 02.10.2023 здійснено розрахунок розміру шкоди, зумовленої забрудненням земельних ресурсів через порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища за межами села Бережесть Овруцької міської ради Коростенського району Житомирської області, на земельній ділянці з кадастровим номером 1824286700:08:000:0128, розмір якої становить 98 400,00грн (а.с.43-49, т.1).
Таким чином, загальний розмір шкоди, зумовлений засміченням та забрудненням земельних ресурсів через порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища становить 1 574 400,00грн.
Державною екологічною інспекцією Поліського округу 06.10.2023 на адресу Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" та Філії "Овруцьке спеціалізоване лісове господарство" ДСГП "Ліси України" скеровано претензію №98/11-12 із пропозицією відшкодувати заподіяну шкоду в сумі 1 574 400,00грн (а.с.50-54, т.1),
Враховуючи, що на даний час шкода, заподіяна відповідачем навколишньому природному середовищу добровільно не сплачена, тому, з метою захисту інтересів держави та відновлення стану земельної ділянки, який існував до її засмічення та забруднення, прокурор звернувся з даним позовом до суду.
Підставою реалізації прокурором представницьких функцій згідно зі ст. 23 Закону "Про прокуратуру" стала усвідомлена пасивна поведінка позивачів.
Відповідно до ч.1 ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020 №230, до повноважень Держекоінспекції належить здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону земель, надр, зокрема щодо здійснення заходів із запобігання забрудненню земель хімічними і радіоактивними речовинами, відходами, стічними водами; пред'явлення претензій про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, розрахунок їх розміру, звернення до суду з відповідними позовами; вжиття в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.
Територіальним органом Держекоінспекції на території Житомирської області є Державна екологічна інспекція Поліського округу.
Проте, Державною екологічною інспекцією Поліського округу, як органом контролю, не вжито дієвих заходів щодо стягнення збитків.
Так, Коростенська окружна прокуратура в порядку ст.23 Закону України "Про прокуратуру" 07.06.2024 скерувала Державній екологічній інспекції Поліського округу повідомлення за №52/2-5818ВИХ-24 про наявні факти порушення вимог природоохоронного законодавства, заподіяння відповідної шкоди, та необхідність вжиття відповідних заходів реагування щодо їх усунення, у тому числі шляхом звернення з цих питань до суду. У повідомленні також зазначено, що у випадку невжиття заходів до стягнення заподіяної шкоди, органами прокуратури вирішуватиметься питання щодо ініціювання відповідного позову в інтересах держави самостійно (а.с.71-74, т.1).
У відповідь на вказане повідомлення Державна екологічна інспекція Поліського округу листом від 13.08.2024 №4072/11-05 повідомила, що заходи позовного характеру щодо відшкодування відповідачем шкоди, завданої навколишньому природному середовищу шляхом засмічення та забруднення земельної ділянки, Інспекцією не були реалізовані у зв'язку з відсутністю достатніх коштів для сплати судового збору. Разом з тим вказано, що Інспекція не заперечує проти здійснення прокурорського реагування відповідно до ст.23 Закону України "Про прокуратуру" та вжиття заходів представницького характеру шляхом звернення до суду в її інтересах (а.с.77-78, т.1).
Матеріали справи свідчать, що порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища органом контролю виявлено за межами села Бережесть Овруцької міської ради Коростенського району Житомирської області, на земельній ділянці з кадастровим номером 1824286700:08:000:0128.
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" одним із повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі охорони навколишнього природного середовища є здійснення контролю за додержанням природоохоронного законодавства, використанням і охороною природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.
Права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку (ст.145 Конституції України).
Місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища (ст.15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").
Згідно зі ст.47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища. Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища утворюються у складі бюджету Автономної Республіки Крим та відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок, зокрема, частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством.
За доводами прокурора, несплата відповідачем заподіяної шкоди порушує право держави в особі Овруцької міської ради на ефективне розпорядження в інтересах громади коштами, що підлягають стягненню, що відповідно ослаблює економічні інтереси органу місцевого самоврядування.
Овруцька міська рада згідно зі ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є органом, що представляє територіальну громаду та діє в її інтересах, а також у відповідності до ст.18-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" має повноваження звертатись до суду з метою реалізації повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.
Тобто, саме Овруцька міська рада є органом, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Коростенська окружна прокуратура в порядку ст.23 Закону України "Про прокуратуру" 11.06.2024 скерувала Овруцькій міській раді повідомлення за №52/2-5902ВИХ-24 про наявні факти порушення вимог природоохоронного законодавства, заподіяння відповідної шкоди, з проханням повідомити про вжиття заходів до відшкодування відповідачем шкоди, чи намір їх вжиття в майбутньому, в тому числі, шляхом звернення з цих питань до суду. У повідомленні також зазначено, що у випадку невжиття заходів до стягнення заподіяної шкоди, органами прокуратури вирішуватиметься питання щодо ініціювання відповідного позову в інтересах держави в особі Овруцької міської ради самостійно (а.с.66-69, т.1).
У відповідь на вказане повідомлення Овруцька міська рада листом від 15.07.2024 №02-09/1489 повідомила про відсутність можливості вжити заходи для стягнення шкоди, у зв'язку з чим, не заперечує проти вжиття прокуратурою заходів представницького характеру в інтересах ради (а.с.70, т.1).
Верховний Суд у постанові від 08.02.2019 у справі №915/20/18 визначив, що інтереси держави полягають не тільки у захисті прав державних органів влади чи тих, які відносяться до їх компетенції, а також й у захисті прав та свобод місцевого самоврядування, яке не має загальнодержавного характеру, але спрямоване на виконання функцій держави на конкретній території та реалізуються у визначеному законом порядку та способі, який відноситься до їх відання. Органи місцевого самоврядування є рівними за статусом носіями державної влади, як і державні органи. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 13.02.2019 у справі №914/225/18 та враховується судом відповідно до ч.6 ст.13 Закону України "Про судоустрій та статус суддів", ч.4 ст.236 ГПК України.
Отже, прокурор відповідно до норм ч.4 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" обґрунтував необхідність представництва інтересів держави, оскільки компетентні органи, уповноважені державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, не відреагували на стверджуване порушення вимог природоохоронного законодавства.
Звертаючись до Державної екологічної інспекції Поліського округу та Овруцької міської ради до подання позову, прокурор надав їм можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову до суду. Невжиття компетентними органами жодних заходів протягом розумного строку після повідомлення прокурора про стверджуване порушення, кваліфікується як бездіяльність відповідних органів та є достатньою підставою для представництва прокурором інтересів держави в суді.
Таким чином, суд встановив, що прокурор дотримався порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру".
Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
За приписами ч.1 ст.13 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст.14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави (ст.16 Конституції України).
У силу ст.66, 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Одним із основних принципів охорони навколишнього природного середовища, зазначеному в ст.3 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", є компенсація шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" забруднення земель - накопичення в ґрунтах і ґрунтових водах внаслідок антропогенного впливу пестицидів і агрохімікатів, важких металів, радіонуклідів та інших речовин, вміст яких перевищує природний фон, що призводить до їх кількісних або якісних змін.
Псування земель - порушення природного стану земель, яке здійснюється без обґрунтованих проектних рішень, погоджених та затверджених в установленому законодавством порядку, забруднення їх хімічними, біологічними та радіоактивними речовинами, в тому числі тими, що викидаються в атмосферне повітря, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, неочищеними стічними водами, порушення родючого шару ґрунту, невиконання вимог встановленого режиму використання земель, а також використання земель у спосіб, що погіршує їх природну родючість (ст.1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель").
У п.7 ч.1 ст.1 Закону України "Про управління відходами" визначено, що відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися.
Частиною 2 статті 16 Закону України "Про управління відходами" передбачено, що утворювачі відходів, крім утворювачів відходів домогосподарств, серед іншого, зобов'язані: запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів; обробляти відходи самостійно, за наявності дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, або передавати їх для оброблення суб'єктам господарювання у сфері управління відходами, які мають такий дозвіл; відшкодовувати шкоду, заподіяну здоров'ю та майну громадян України, навколишньому природному середовищу, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил управління відходами, відповідно до закону.
Положеннями ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Приписами ст.69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Особи, винні за порушення у сфері, управління відходами, несуть відповідно до закону дисциплінарну, адміністративну, адміністративно-господарську, цивільну чи кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації, громадяни України, іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушень у сфері управління відходами, у порядку та розмірах, встановлених законом України (ст.57-58 Закону України "Про управління відходами").
Згідно з ч.1 ст.167 Земельного кодексу України, з якою кореспондується ч.1 ст.45 Закону України "Про охорону земель", господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад встановлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.
Економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, передбачають відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища (ст.41 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").
Відповідно до ст.56 Закону України "Про охорону земель" юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом. Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.
Також, приписами ч.1 ст.211 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства, серед іншого, за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Державною екологічною інспекцією Поліського округу в ході проведення рейдових заходів здійснено обстеження земель в лісовому масиві, за результатом якого складено акт обстеження від 20.06.2023. У вказаному акті зафіксовано факт засмічення в межах земельної ділянки лісогосподарського призначення з кадастровим номером 1824286700:08:000:0128 виробничими відходами деревообробки (тирса), орієнтовна площа засмічення земельної складає 2,0га, середньою висотою 3,5 метра (а.с.27, 217-218, т.1)
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, правокористувачем земельної ділянки з кадастровим номером 1824286700:08:000:0128 площею 159,2219га є Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" (а.с.55-56, т.1).
Згідно пояснень головного лісничого Філії "Овруцьке спеціалізоване лісове господарство" ДСГП "Ліси України" від 28.08.2023, наданих Державній екологічній інспекції Поліського округу, складування відходів деревообробки в межах земельної ділянки з кадастровим номером 1824286700:08:000:0128 проводилося ДП "Овруцький лісгосп" Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства. В грудні 2021 року відбулася реорганізація ДП "Овруцький лісгосп" шляхом приєднання до ДП "Овруцький спецлісгосп". З моменту об'єднання видалення відходів не проводилося, переробка та відвантаження пиломатеріалів була призупинена у зв'язку з військовими діями. На даний час переробка не проводиться так як колектив знаходиться у вимушеному простої в зв'язку з реорганізацією в лісовому господарстві (а.с.37-38, т.1).
З метою встановлення факту забруднення земель, на підставі наказу Державної екологічної інспекції Поліського округу від 26.09.2023 №324-ОД (а.с.216, т.1), державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Інспекції на території Філії "Овруцьке спеціалізоване лісове господарство" ДСГП "Ліси України" на земельній ділянці з кадастровим номером 1824286700:08:000:0128 відібрано проби ґрунтів, про що складено відповідний акт №15-23/1 від 27.09.2023 (а.с.30-33, т.1)
Відповідно до акту відбору проб ґрунтів №15-23/1 від 27.10.2023 Державною екологічною інспекцією Поліського округу проведено вимірювання показників складу та властивостей ґрунтів, відібраних на території Філії "Овруцьке спеціалізоване лісове господарство" ДСГП "Ліси України" на земельній ділянці з кадастровим номером 1824286700:08:000:0128, про що свідчить відповідний протокол №15-23/1 від 02.10.2023 (а.с.33-35, т.1).
За результатами вимірювання встановлено перевищення допустимих показників амонію, сульфатів, хлоридів.
При цьому, відповідачем доказів у підтвердження спростування виявлених порушень не надано. Разом з тим, дії посадових осіб Державної екологічної інспекції Поліського округу щодо проведення обстеження, складання за його результатами акту обстеження від 20.06.2023, а також проведення відбору проб ґрунтів на засміченій земельній ділянці та здійснення вимірювання показників складу та властивостей цих ґрунтів, за результатами яких складено відповідний протокол, відповідачем оскаржені не були, доказів протилежного матеріали справи не містять.
У відповідності до п.1.3 Методики №171, методика застосовується під час встановлення розмірів шкоди від забруднення (засмічення) земель будь-якого цільового призначення, що сталося внаслідок несанкціонованих (непередбачених проектами, дозволами) скидів (викидів) речовин, сполук і матеріалів, внаслідок порушення норм екологічної безпеки у разі зберігання, транспортування та проведення вантажно-розвантажувальних робіт, використання пестицидів і агрохімікатів, токсичних речовин, виробничих і побутових відходів; самовільного розміщення промислових, побутових та інших відходів.
За приписами п.3.1. Методики землі вважаються забрудненими, якщо в їх складі виявлені негативні кількісні або якісні зміни, що сталися в результаті господарської діяльності чи впливу інших чинників. При цьому зміни можуть бути зумовлені не тільки появою в зоні аерації нових шкодочинних речовин, яких раніше не було, а і збільшенням вмісту речовин, що перевищує їх граничнодопустиму концентрацію, які характерні для складу незабрудненого ґрунту або у порівнянні з даними агрохімічного паспорта (для земель сільськогосподарського призначення).
Згідно з п.3.2. Методики землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.
Пунктом 3.3. Методики передбачено, що факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель.
За результатами проведеної перевірки та виявлених порушень Державною екологічною інспекцією Поліського округу на підставі Методики №171 проведені розрахунки розміру шкоди, заподіяної внаслідок засмічення та забруднення земельної ділянки.
Так, за розрахунком Державної екологічної інспекції Поліського округу від 02.10.2023, розмір шкоди, зумовленої засміченням земельних ресурсів через порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища за межами села Бережесть Овруцької міської ради Коростенського району Житомирської області, на земельній ділянці з кадастровим номером 1824286700:08:000:0128, становить 1 476 000,00грн (а.с.39-42, т.1).
Також, Державною екологічною інспекцією Поліського округу 02.10.2023 здійснено розрахунок розміру шкоди, зумовленої забрудненням земельних ресурсів через порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища за межами села Бережесть Овруцької міської ради Коростенського району Житомирської області, на земельній ділянці з кадастровим номером 1824286700:08:000:0128, розмір якої становить 98 400,00грн (а.с. 43-49, т.1).
Таким чином, загальний розмір шкоди, зумовлений засміченням та забрудненням земельних ресурсів через порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища становить 1 574 400,00грн.
Відповідно до положень природоохоронного законодавства умовою кваліфікації такого правопорушення як засмічення земель, що є підставою для настання відповідальності та відшкодування шкоди, спричиненої таким засміченням, є доведення факту виявлення на відкритому ґрунті сторонніх предметів і матеріалів, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров'я людини.
Отже, забруднення навколишнього природного середовища, прямий чи опосередкований шкідливий вплив на здоров'я людини є кваліфікуючими ознаками правопорушення, за яке передбачено відповідальність. Подібні за змістом висновки щодо відшкодування шкоди та складу господарського правопорушення у природоохоронній сфері викладені у постановах Верховного Суду від 25.10.2018 у справі №905/31/17, від 22.11.2018 у справі №922/3507/16.
Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди.
Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду унормовані ст.1166 Цивільного кодексу України. За приписами вказаної норми, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
До істотних обставин, що підлягають з'ясуванню судом та доведенню сторонами у спорі про відшкодування заподіяної шкоди, є наявність всіх сукупних елементів складу цивільного правопорушення: протиправної поведінки; шкоди; причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою; вини. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.
У деліктних правовідносинах саме на позивача покладається обов'язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяною шкодою.
В свою чергу відповідач повинен довести, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди. Тобто вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарський суд виходить з презумпції вини правопорушника (див. висновок, викладений у постановах Верховного Суду від 17.03.2020 у справі №912/823/18, від 03.11.2021 у справі №922/1705/20, від 18.12.2020 у справі №922/3414/19, від 02.06.2022 у справі №920/821/18).
Отже, для відшкодування шкоди за правилами статті 1166 ЦК України необхідно довести:
- неправомірність поведінки особи (неправомірною можна вважати будь-яку поведінку, яка не відповідає вимогам закону, внаслідок якої завдано шкоду, якщо завдавач шкоди не був уповноважений на такі дії);
- наявність шкоди (під шкодою слід розуміти втрату або пошкодження майна потерпілого та (або) позбавлення його особистого нематеріального права. У правовідносинах, що розглядаються, шкода - це фактично міра відповідальності);
- причинний зв'язок між протиправною поведінкою та шкодою, який є обов'язковою умовою відповідальності та виражається в тому, що шкода має виступати об'єктивним наслідком поведінки завдавача шкоди;
- вину завдавача шкоди, але за виключенням випадків, коли в силу прямої вказівки закону, обов'язок відшкодування завданої шкоди покладається на відповідальну особу незалежно від вини.
Наявність всіх зазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.
Питання про наявність або відсутність причинного зв'язку між протиправною поведінкою особи і шкодою має бути вирішено судом шляхом оцінки усіх фактичних обставин справи.
Аналогічна позиція щодо застосування вимог законодавства щодо стягнення шкоди завданої порушенням вимог природоохоронного законодавства наведена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 11.11.2019 у справі №925/856/18.
Суд зауважує, що відповідачем не надано до суду належних та допустимих доказів у розумінні ст.76, 77 ГПК України, які б спростовували його вину у завданій шкоді та підтверджували відсутність порушення природоохоронного законодавства.
У діях відповідача наявні всі підстави для покладення на нього відповідальності за заподіяну шкоду, зокрема:
- протиправна поведінка, яка полягає у діях відповідача щодо розміщення на земельній ділянці лісогосподарського призначення виробничих відходів деревообробки (тирси);
- вина особи, яка полягає в недотриманні вимог природоохоронного законодавства, зокрема, що призвело до засмічення та забруднення земельної ділянки на підтвердження чого складено та надано акт обстеження, акт проведення відбору проб ґрунтів, протокол вимірювання показників складу та властивостей ґрунтів;
- наявна сама шкода, яка обрахована відповідно до вищевказаної Методики №171;
- причинний зв'язок, що виражений у заподіяні вказаної шкоди саме протиправною поведінкою відповідача.
Дослідивши матеріали справи та з'ясувавши доводи сторін, суд дійшов висновку, що в діях Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі Філії "Столичний лісовий офіс" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" наявні всі складові правопорушення, а саме, факт протиправної поведінки, наявність шкоди, наявність причинного зв'язку між протиправною поведінкою та шкодою, а також вина, що підтверджується актом обстеження, актом проведення відбору проб ґрунтів, протоколом вимірювання показників складу та властивостей ґрунтів, претензією, обґрунтованими розрахунками розміру шкоди.
Отже, відповідачем порушено вимоги природоохоронного законодавства внаслідок власних дій. Дії посадових осіб Державної екологічної інспекції Поліського округу щодо складання акту обстеження, акту проведення відбору проб ґрунтів, протоколу вимірювання показників складу та властивостей ґрунтів, складання розрахунків розміру шкоди та пред'явлення претензії щодо добровільного відшкодування шкоди відповідачем в порядку адміністративного судочинства не оскаржувались, а отже у спірних правовідносинах наявні всі елементи складу правопорушення.
З наведеного вбачається, що позов є обґрунтованим та доведеним належними та допустимими доказами, а доводи прокурора та позивачів відповідачем не спростовані.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч.3 ст.13, ст.74 ГПК України).
Відповідно до ч.1 ст.73 ГПК доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.86 ГПК України).
Враховуючи докази, які містяться у матеріалах справи, а також норми чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, суд прийшов до висновку про задоволення позову.
Розподіл судових витрат.
Згідно з ч.1 ст.123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
У матеріалах справи наявна копія платіжної інструкції №1710 від 06.08.2024 про сплату Житомирською обласною прокуратурою 23 616,00грн судового збору (а.с.79, т.1).
Пунктом 2 частини 1 статті 129 ГПК України передбачено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на задоволення позову в повному обсязі, судовий збір підлягає відшкодуванню за рахунок коштів відповідача на користь Житомирської обласної прокуратури у розмірі 23 616,00грн.
Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (01601, м. Київ, вул. Шота Руставелі, буд. 9А; ідентифікаційний код 44768034) в особі Філії "Столичний лісовий офіс" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (03115, м. Київ, вул. Святошинська, буд.30; ідентифікаційний код ВП 45530596) до спеціального фонду місцевого бюджету Овруцької міської ради (11101, Житомирська обл., Коростенський р-н, м.Овруч, вул.Тараса Шевченка, буд. 31-А, ідентифікаційний код 44065376) 1 574 400,00грн шкоди, завданої порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
3. Зобов'язати Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" (01601, м. Київ, вул. Шота Руставелі, буд. 9А; ідентифікаційний код 44768034) в особі Філії "Столичний лісовий офіс" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (03115, м. Київ, вул. Святошинська, буд.30; ідентифікаційний код ВП 45530596) вчинити дії з усунення порушень вимог природоохоронного законодавства та привести у належний стан земельну ділянку з кадастровим номером 1824286700:08:000:0128, площею 159,2219га, шляхом прибирання виробничих відходів деревообробки (тирси), що займають площу 2,0га.
4. Стягнути з Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (01601, м. Київ, вул. Шота Руставелі, буд. 9А; ідентифікаційний код 44768034) в особі Філії "Столичний лісовий офіс" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (03115, м. Київ, вул. Святошинська, буд.30; ідентифікаційний код ВП 45530596)
на користь Житомирської обласної прокуратури (10008, м. Житомир, вул. Святослава Ріхтера, буд. 11, ідентифікаційний код 02909950):
- 23 616,00грн судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 31.03.26
Суддя Шніт А.В.
Надіслати:
1 - Коростенській окружній прокуратурі через електронний кабінет (0290995023)
2 - позивачу - 1 через електронний кабінет
3 - позивачу - 2 через електронний кабінет
4 - відповідачу через електронний кабінет
5- Житомирській обласній прокуратурі через електронний кабінет