24 березня 2026 року м. Харків Справа № 905/946/25
Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючий суддя Крестьянінов О.О., суддя Демідова П.В., суддя Мартюхіна Н.О.,
за участі секретаря судового засідання Борсук В.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджі 365» (вх.№2671Д) на рішення Господарського суду Донецької області від 24.11.2025 (рішення ухвалено суддею Черновою О.В. в приміщенні Господарського суду Донецької області 24.11.2025, повне рішення складено 24.11.2025) у справі №905/946/25
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджі 365», м. Київ
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача Державне підприємство «Маріупольський морський торговельний порт» м. Київ,
до відповідача Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі», м. Краматорськ Донецької області
про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії
Товариство з обмеженою відповідальністю «Енерджі 365» звернулося до Господарського суду Донецької області з позовом до АТ «ДТЕК Донецькі електромережі», в якому просило суд:
- визнати дії АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» щодо визначення обсягу 29948кВт*год за квітень 2022 року неправомірними;
- зобов'язати АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» внести зміни до даних комерційного обліку ТОВ «Енерджі 365» шляхом проведення коригування фактичного (звітного) корисного відпуску електричної енергії за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) ДП «Маріупольський морський торговельний порт» за квітень 2022 року з 29948кВт*год до 0 «нуль» кВт*год.
Рішенням Господарського суду Донецької області від 24.11.2025 у справі №905/946/25 у задоволенні позову ТОВ «Енерджі 365» до відповідача АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Енерджі 365» звернулось з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати рішення Господарського суду Донецької області від 24.11.2025 у справі №905/946/25, ухвалити нове рішення, яким позов ТОВ «Енерджі 365», задовольнити повністю, визнати неправомірними дії АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» щодо визначення обсягу 29948 кВт·год за квітень 2022 року за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) ДП «Маріупольський морський торговельний порт»; зобов'язати АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» внести зміни до даних комерційного обліку ТОВ «Енерджі 365», шляхом коригування фактичного (звітного) корисного відпуску електричної енергії за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) ДП «Маріупольський морський торговельний порт» за квітень 2022 року з 29948 кВт·год до 0 (нуль) кВт·год, судові витрати за подання позову та апеляційної скарги покласти на відповідача відповідно до ст.129 ГПК України. На думку позивача, рішення ухвалено з порушенням норм Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства енергетики України від 13.04.2022 № 148, Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (в частині взаємодії із спеціальним регулюванням Положення №148) та вимог ст. 236 ГПК України щодо обов'язку врахувати правові висновки Верховного Суду.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 22.12.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджі 365» (вх.№2671Д) на рішення Господарського суду Донецької області від 24.11.2025 у справі №905/946/25; повідомлено учасників справи, що розгляд апеляційної скарги відбудеться 03.02.2026.
Відповідно до розпорядження Східного апеляційного господарського суду щодо повторного автоматизованого розподілу справи та протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.02.2026 у зв'язку з відпусткою судді Білоусової Я.О. та судді Мартюхіної Н.О. для розгляду справи сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя Крестьянінов О.О., суддя Демідова П.В., суддя Сгара Е.В.
Згідно з розпорядженням Східного апеляційного господарського суду щодо повторного автоматизованого розподілу справи та протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.02.2026 у зв'язку з відпусткою судді Сгари Е.В. для розгляду справи сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя Крестьянінов О.О., суддя Демідова П.В., суддя Хачатрян В.С.
Відповідно до положень ст. 32 Господарського процесуального кодексу України у разі зміни складу суду на стадії підготовчого провадження розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. У разі зміни складу суду на стадії розгляду справи по суті суд повторно розпочинає розгляд справи по суті, крім випадку, коли суд ухвалить рішення про повторне проведення підготовчого провадження.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 03.02.2026 розгляд справи відкладено на 10.03.2026 року; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача Державне підприємство «Маріупольський морський торговельний порт»; зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю «Енерджі 365» надіслати Державному підприємству «Маріупольський морський торговельний порт» копії позовної заяви та апеляційної скарги і доданих до них документів з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу, а докази виконання протягом 3 днів з дня вручення даної ухвали надати суду; встановлено Державному підприємству «Маріупольський морський торговельний порт» строк для подання відзиву на апеляційну скаргу, заяв і клопотань по суті справи та з процесуальних питань до 20.02.2026.
20.02.2026 від ДП «Маріупольський морський торговельний порт» надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому воно не заперечувало проти задоволення апеляційної скарги, а також просило проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представника
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 04.03.2026 повідомлено учасників справи, що розгляд апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджі 365» відбудеться 24.03.2026.
Згідно з розпорядженням Східного апеляційного господарського суду щодо повторного автоматизованого розподілу справи та протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.03.2026 у зв'язку з відпусткою судді Хачатрян В.С. для розгляду справи сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя Крестьянінов О.О., суддя Демідова П.В., суддя Мартюхіна Н.О.
У судовому засіданні представник позивача підтримав доводи та вимоги апеляційної скарги.
Представник відповідача проти апеляційної скарги заперечував.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши в межах доводів та вимог апеляційної скарги законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду встановила таке.
ТОВ «Енерджі 365» (постачальник) на підставі заяви від 11.12.2018 приєднався до публічного договору електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідно до п.2.1 якого оператор (АТ «ДТЕК Донецькі електромережі») надає послуги з розподілу електронної енергії за сукупністю споживачів, які входять до групи постачальника згідно з реєстром за ЕІС-кодами споживачів та їх точками вимірювання. Реєстр ведеться оператором системи розподілу в електронному вигляді. Оператор системи розподілу забезпечує надання послуг з розподілу в обсязі, необхідному та достатньому для виконання постачальником функцій відповідного суб'єкта роздрібного ринку електричної енергії, та надання інших послуг, зокрема з відключення та підключення споживачів. Розрахунковим періодом для цілей цього договору є календарний місяць (п. 3.3 договору).
Відповідно до п. 4.1 договору оператор системи розподілу зобов'язується, зокрема, надавати постачальнику необхідну інформацію для виконання останнім зобов'язань за договором постачання.
Згідно з п.9.1 договору він набирає чинності з дня приєднання постачальника до умов цього договору і діє протягом 1 року, якщо інший строк не зазначено в заяві-приєднання. Договір вважається продовженим на кожен наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
18.02.2021 між ТОВ «Енерджі 365» (постачальник) та ДП «Маріупольский морський торговельний порт» (споживач) укладено договір про постачання електричної енергії споживачу №20-17/21/36 (договір), відповідно до п.2.1 якого постачальник постачає споживачу електричну енергію за кодом CPV ДК 021:2015 09310000-5 електрична енергія для забезпечення виробничих та побутових потреб споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Відповідно до п.5.1 договору споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком №4 до цього договору. Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (п. 5.5 договору).
Цей договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набирає чинності з моменту погодження (акцептування) споживачем заяв-приєднання, які є додатками №1-№3 до цього договору (п.13.1 договору).
В якості додатку №4 до договору про постачання електричної енергії споживачу №20-17/21/36 від 18.02.2021 сторони уклали комерційну пропозицію №1.
Відповідно до додаткової угоди №3 до договору він набирає чинності з дня підписання та діє до 31.12.2022.
Листом №550 від 09.05.2023 позивач звернувся до відповідача з проханням надати обсяги споживання електричної енергії споживачем ДП «Маріупольский морський торговельний порт», в розрізі ЕІС-кодів: 62Z2433642655951, 62Z1060053242155, 62Z0431764017300, 62Z1947306962088, 62Z9048710542995, 62Z0667783887612, 62Z7925090095978, 62Z6920129551901, 62Z6560256006090, 62Z9363239261084, 62Z0327139902710, 62Z0264049382600, 62Z8328956508285, 62Z7925090095978, які покладені на постачальника ТОВ «ЕНЕРДЖІ 365» у квітні 2022.
У відповідь на лист від 09.05.2023 відповідач повідомив позивача, що по точках комерційного обліку споживача ДП «Маріупольский морський торговельний порт» фактичний (звітний) обсяг розподіленої електричної енергії за квітень 2022 року становить 29948 кВт*год (лист №67/6360-вих від 10.05.2023).
В подальшому ТОВ «Енерджі 365» звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до ДП «Маріупольський морський торговельний порт» про стягнення заборгованості в розмірі 105841,26 грн за квітень 2022 року.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 27.11.2023 у справі №910/10647/23 позов задоволено та стягнуто з ДП «Маріупольський морський торговельний порт» на користь ТОВ «Енерджі 365» 105841,26 грн основної заборгованості та 2147,20 грн судового збору.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 28.03.2024 у справі №910/10647/23 апеляційну скаргу ДП «Маріупольський морський торговельний порт» задоволено, рішення Господарського суду міста Києва від 27.11.2023 у справі №910/10647/23 скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.
22.11.2024 відповідач у відповідь на лист позивача №1856 від 04.09.2024 щодо перекладання обсягів споживання ДП «Маріупольский морський торговельний порт» у квітні 2022 року повідомив, що обсяги спожитої (розподіленої) електричної енергії за споживачем визначено розрахунковим шляхом за значенням середньодобового обсягу споживання, що відповідає положенням пункту 8.6.9 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №311, у зв'язку з чим відмовив у задоволенні вимоги щодо віднесення на витрати АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» обсягів електричної енергії, спожитої ДП «Маріупольский морський торговельний порт» за квітень 2022 року, в кількості 29948 кВт*год.
Також, в матеріалах справи міститься лист НКРЕКП від 18.03.2025, адресований позивачу, в якому повідомляється, що НКРЕКП не має повноважень щодо підтвердження обсягів поставленої електричної енергії на окуповану територію за об'єктами, які належать споживачу; зазначено, що обсяги споживання електричної енергії на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях визначалися згідно з пунктом 9 Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства енергетики України від 13.04.2022 №148, яке діяло з 06.05.2022 до 06.12.2023. Поряд з цим, зазначено, що роз'яснення щодо застосування норм Положення належить до компетенції його розробника - Міністерства енергетики України.
Звертаючись з позовом, позивач посилається на те, що відповідач безпідставно визначив обсяг споживання 29948 кВт*год і відніс його на облік позивача. Позивач стверджує, що обсяг споживання ДП «Маріупольський морський торгівельний порт» неправомірно сформований, так як ОСР сформував його за загальним порядком ККОЕЕ, не застосувавши спеціальний механізм п. 9 Наказу Міненерго №148 та не розрахувавши/не надавши обов'язковий коефіцієнт приросту/зниження для тимчасово окупованої території. Неправомірні дії відповідача стали підставою для виставлення позивачем рахунків ДП «Маріупольський морський торгівельний порт» і виникнення судового спору (справа №910/10647/23); у позові відмовлено саме через недоведеність правильності розрахунків ДТЕК. Позивач стверджує, що за точками обліку ДП «Маріупольський морський торгівельний порт», які обладнані АСКОЕ (дистанційна система збору показів) споживання дорівнює 0. На думку позивача у ДП «Маріупольський морський торгівельний порт» було відсутнє споживання, тому застосування середньодобового споживання за точками обліку, які не обладнані системами дистанційного зчитування є не правомірним, так як неможливо встановити фактичне споживання за цими точками обліку (окупована територія).
До позову та до заяви про усунення недоліків ТОВ «Енерджі 365» надано, зокрема, такі документи: договір про постачання електричної енергії споживачу №20-17/21/36 від 18.02.2021 з додатками та додатковими угодами; лист ТОВ «Енерджі 365» №550 від 09.05.2023; лист НКРЕКП від 18.03.2025; лист АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» №67/6360-вих від 10.05.2023 з додатком; лист АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» №67/16448-вих від 22.11.2024, постанову Північного апеляційного господарського суду від 28.03.2024 у справі №910/10647/23; заяву щодо укладення договору електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії №617 від 11.12.2018 та договір електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Заперечуючи проти позову, відповідач зазначає, що нормативно-правові акти розповсюджуються на правовідносини, що виникли після набуття таким актом чинності. А оскільки наказ №148, яким встановлено спеціальний механізм, набув чинності 06.05.2022, то він не розповсюджується на нарахування обсягів електричної енергії в квітні 2022 року. Також, відповідач наголошує, що в справі №910/10647/23 він не був учасником справи та не міг надавати жодних заперечень, а позивачем не зроблено достатньо дій, щоб довести правильність розрахунків, зокрема не залучено відповідача в якості третьої особи, а тому відповідальність за не доведення цього факту покладається на позивача.
Суд першої інстанції, приймаючи оскаржуване рішення про відмову у позові, зазначив, що обов'язок визначення обсягів спожитої електричної енергії за квітень 2022 року виник та мав бути виконаний відповідачем до набрання чинності наказом №148. Відповідно, відповідач обґрунтовано застосував порядок розрахунку, передбачений пунктом 8.6.9 ККОЕЕ, який діяв на момент виникнення відповідного обов'язку, при цьому, Положення не містить спеціальних норм, які прямо поширюють дію на попередній період. Крім того, Положення визначає, що оператор системи має перерахувати обсяги електричної енергії на підставі заяви споживача із дати підтвердженого виникнення підстав. Тобто, відповідно до наведених приписів Положення, у оператора системи не виникає автоматичного обов'язку здійснити перерахування обсягів електричної енергії, а здійснюється за заявою споживача. Також, сторонами не заперечується, що постачання електричної енергії у спірний період мало місце на тимчасово окуповану територію. Водночас, з огляду на ієрархію нормативно-правових актів, враховуючи приписи статті 13-1 Закону №1207-VII про заборону передачі електроенергії на тимчасово окуповану територію (і така заборона має абсолютний характер), Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану не регулювало (і не могло регулювати) питання електропостачання на тимчасово окупованій території. Отже, суд першої інстанції дійшов висновку, що доводи позивача про неправомірність дій відповідача в частині розрахунків обсягів електричної енергії без застосування Положення є необґрунтованими.
Позовну вимогу щодо зобов'язання відповідача внести зміни до даних комерційного обліку Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджі 365» шляхом проведення коригування фактичного (звітного) корисного відпуску електричної енергії за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) Державного підприємства «Маріупольський морський торговельний порт» за квітень 2022 року місцевий господарський суд визнав похідною від вимоги щодо визнання неправомірними дій відповідача в частині визначення обсягів електроенергії без врахування Положення. Проте, оскільки механізм визначення нульового обсягу, передбачений цим Положенням, не застосовується ні до правовідносин, що виникли у квітні 2022 року (оскільки наказ №148 набрав чинності пізніше і не має зворотної дії), ні до споживача, який знаходився на тимчасово окупованій території, щодо якої Положення взагалі не поширює своєї дії, суд першої інстанції дійшов висновку, що відсутні правові підстави для покладення на відповідача обов'язку здійснити коригування даних комерційного обліку у заявлений позивачем спосіб.
Надаючи власну правову кваліфікацію обставинам справи, колегія суддів зазначає таке.
Згідно з ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до положень статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Закон України «Про ринок електричної енергії» визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Відповідно до п. 38 ч. 1 ст.1 Закону України «Про ринок електричної енергії» комерційний облік електричної енергії - сукупність процесів та процедур із забезпечення формування даних щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії у визначений проміжок часу з метою використання таких даних для здійснення розрахунків між учасниками ринку.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про ринок електричної енергії» оператор системи розподілу забезпечує комерційний облік відповідно до цього Закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Відповідно до пунктів 4, 5 частини 2 статті 53 Закону України «Про ринок електричної енергії» адміністратор комерційного обліку на ринку електричної енергії відповідно до правил ринку, кодексу комерційного обліку та інших нормативно-правових актів: надає дані комерційного обліку електричної енергії адміністратору розрахунків та іншим учасникам ринку; створює та управляє базами даних комерційного обліку електричної енергії, а також централізованими реєстрами постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та автоматизованих систем, що забезпечують комерційний облік електричної енергії.
Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, регулюють Правила роздрібного ринку електричної енергії, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018 (далі - ПРРЕЕ).
Відповідно до п. 3.1.4 ПРРЕЕ електропостачальник перед початком постачання електричної енергії споживачам, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності оператора системи, повинен укласти договір електропостачальника про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з оператором системи, на підставі якого отримати доступ до мереж оператора системи з метою реалізації своїх прав та виконання обов'язків та функцій як електропостачальника по відношенню до споживачів, електроустановки яких приєднані на відповідній території до мереж оператора системи, узгодивши умови щодо необхідного інформаційного обміну, взаємних прав, обов'язків та відповідальності сторін, а також порядок виставлення рахунків за послуги з розподілу/передачі електричної енергії.
Підпунктами 4.3, 4.12 пункту 4 ПРРЕЕ передбачено, що дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг. Розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 20 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого терміну. Рахунок за спожиту електричну енергію оплачується: протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунка непобутовим споживачем; протягом 10 робочих днів від дня отримання рахунка побутовим споживачем; в інший термін, передбачений договором, але не пізніше 20 календарного дня після закінчення розрахункового періоду.
Згідно з пунктом 4.13 ПРРЕЕ для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку.
Згідно з пунктом 9.14.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №311 (далі - ККОЕЕ), АКО має передавати АР та учасникам ринку сертифіковані дані комерційного обліку в обсязі, необхідному та достатньому для проведення ними розрахунків та виставлення рахунків своїм контрагентам.
Відповідно до п.п. 8.6.7-8.6.9 ККОЕЕ зчитування показів (збір даних) з лічильників у непобутових та колективних побутових споживачів у разі відсутності можливості їх автоматизованого дистанційного зчитування провадиться споживачем щомісяця на перше число місяця, наступного за розрахунковим. При обладнанні вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних інформація про покази лічильників за розрахунковий місяць формується відповідним ППКО через канали дистанційного зв'язку. Непобутові та колективні побутові споживачі зобов'язані протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця надати оператору системи звіт про покази лічильників за розрахунковий місяць. Наведені у звіті останні фактичні покази лічильників вважаються показами на початок першої доби календарного місяця. У разі ненадання споживачем (крім індивідуальних побутових споживачів) звіту про покази лічильників за розрахунковий місяць протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця та за відсутності переданої (зчитаної) з них інформації засобами дистанційного зчитування та передачі даних, а також за відсутності контрольного огляду ЗКО протягом розрахункового місяця обсяг спожитої (розподіленої) електричної енергії за розрахунковий місяць визначається розрахунковим шляхом за значенням середньодобового обсягу споживання.
В межах спірних правовідносин позивач виступає як постачальник електричної енергії, а відповідач - оператор системи розподілу (ОСР).
Як вбачається з матеріалів справи та визнається відповідачем, розрахунок обсягів спожитої електричної енергії за споживачем ДП «Маріупольский морський торговельний порт» у квітні 2022 року він здійснив розрахунковим шляхом за значенням середньодобового обсягу споживання відповідно до пункту 8.6.9 ККОЕЕ.
Водночас, позивач наполягає на тому, що розрахунок обсягів споживання електричної енергії повинен бути здійснений відповідно до вимог Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства енергетики України від 13.04.2022 №148. При цьому, за твердженням позивача, за точками обліку ДП «Маріупольський морський торгівельний порт» було відсутнє споживання, тобто споживання дорівнює « 0», тому застосування середньодобового споживання за точками обліку, які не обладнані системами дистанційного зчитування, є неправомірними.
Як свідчать матеріали справи, місцезнаходження споживача у спірний період було м. Маріуполь.
Згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженому Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України наказу № 309 від 22.12.2022, датою тимчасової окупації всього Маріупольського району визначено 05.03.2022.
Наказом Міністерства енергетики України «Про врегулювання питань щодо постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану» від 13.04.2022 №148 (далі - наказ №148) затверджено Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану (далі - Положення).
Згідно з п. 4 наказу №148, останній набирає чинності з дня його офіційного опублікування та діє протягом періоду дії воєнного стану в Україні та тридцяти днів після припинення або скасування такого стану.
Наказ №148 набрав чинності 06.05.2022 і діяв до 05.12.2023.
Відповідно до статті 13-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» 1207-VII від 15.04.2014 (в редакції, чинній станом на квітень 2022 року) на період тимчасової окупації переміщення товарів (робіт, послуг) з тимчасово окупованої території на іншу територію України та/або з іншої території України на тимчасово окуповану територію усіма видами транспорту, в тому числі автомобільним, залізничним, повітряним та трубопровідним транспортом, а також лініями електропередач та гідротехнічними спорудами, заборонено.
У межах справи №916/1650/23 Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у постанові від 23.10.2025 надано висновок щодо застосування у подібних правовідносинах підпунктів 1, 2 пункту 9 Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства енергетики України від 13.04.2022 №148 в подібних правовідносинах.
Так, Верховним Судом зазначено, що відповідно до Законів України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про ринок електричної енергії», Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», від 14.03.2022 №133 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», з метою забезпечення безпеки постачання електричної енергії споживачам Міністерством енергетики України видано наказ від 13.04.2022 №148 «Про врегулювання питань щодо постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану», яким затверджено Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану. Вказаний наказ набув чинності з дня його опублікування 06.05.2022 і діяв і до 05.12.2023. Водночас, з огляду на ієрархію нормативно-правових актів, враховуючи приписи статті 13-1 Закону №1207-VII про заборону передачі електроенергії на тимчасово окуповану територію (і така заборона має абсолютний характер), Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану не регулювало (і не могло регулювати) питання електропостачання на тимчасово окупованій території.
Отже, у спірний період (квітень 2022 року) та з урахуванням умов щодо розрахунку обсягів на перше число місяця, наступного за розрахунковим, положення наказу №148 не набрали чинності.
Водночас позивач наполягає, що у квітні 2022 року ним здійснювалося постачання електроенергії, а тимчасова окупація території, на якій знаходиться споживач відбулася 21.05.2022.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025, датою тимчасової окупації м. Маріуполя Маріупольської міської територіальної громади визначено 21.05.2022.
Згідно з п. 9 Положення №148 обсяги споживання електричної енергії визначаються з урахуванням таких особливостей:
1) обсяги споживання електричної енергії на об'єктах споживачів визначаються відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 311 (у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 20 березня 2020 року № 716) (далі - Кодекс комерційного обліку електричної енергії), крім об'єктів споживачів, розташованих на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях;
2) обсяги споживання електричної енергії на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях визначаються:
з урахуванням фактичних показів лічильника(ів) у разі отримання таких показів за допомогою засобів дистанційної передачі даних (АСКОЕ) або переданих споживачем чи персоналом оператора системи, або постачальником послуг комерційного обліку (ППКО), або постачальником електричної енергії (для населення);
приймаються рівними нулю за період(и) відсутності електропостачання тривалістю більше ніж 24 години в розрахунковому періоді для споживачів, об'єкти яких заживлені від певного вузла/району/області електричних мереж оператора системи, з яких був відсутній відпуск електричної енергії споживачам;
приймаються рівними нулю - з дня пошкодження/руйнування електроустановки споживача до непридатного для споживання стану відповідно до підтвердженої оператором системи або Держенергонаглядом заяви споживача;
у порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку електричної енергії, для кожної категорії споживачів (побутові, малі непобутові, інші непобутові) за їх середньодобовим споживанням в аналогічному періоді попереднього року із застосуванням коефіцієнта приросту/зниження споживання електричної енергії, розрахованого для відповідного періоду та території ліцензованої діяльності оператора системи, що здійснюють розподіл електричної енергії відповідному споживачу.
Коефіцієнт приросту/зниження споживання електричної енергії розраховується у відносних одиницях з точністю до чотирьох цифр після коми, як співвідношення величин обсягу відпуску електричної енергії споживачам у розрахунковому місяці за наявними у оператора системи фактичними даними станом на перше число календарного місяця, наступного за розрахунковим, до величини обсягу відпуску електричної енергії споживачам в аналогічному розрахунковому місяці попереднього року у відповідному вузлі/районі/області електричних мереж оператора системи;
3) оператор системи з урахуванням підстав, зазначених в абзацах третьому та четвертому підпункту 2 цього пункту, має перерахувати обсяги електричної енергії на підставі заяви споживача із дати підтвердженого виникнення підстав.
Після отримання оператором системи або постачальником послуг комерційного обліку електричної енергії документально підтверджених фактичних показів лічильника(ів), у тому числі після припинення чи скасування воєнного стану, щомісячні обсяги спожитої електричної енергії споживачем визначаються за середньодобовим обсягом споживання, який розраховується на основі зафіксованих двох останніх послідовно зчитаних показів лічильника(ів) та кількості днів між цими зчитуваннями (без урахування днів, коли відбувались перерви в електропостачанні споживача).
Отже, відповідно до наведених приписів Положення, у оператора системи виникає обов'язок здійснити перерахування обсягів електричної енергії (застосувати коефіцієнт/визначити на рівні нуля) на підставі заяви споживача із дати підтвердженого виникнення підстав.
Колегія суддів звертає увагу, що позивач наполягає саме на тому, що споживання ДП «Маріупольський морський торгівельний порт» дорівнює нулю та просить здійснити коригування до нуля. Проте, ним не надано жодних доказів на підтвердження обставин, які є підставою для застосування таких даних.
Судом апеляційної інстанції залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача Державне підприємство «Маріупольський морський торговельний порт», яке надало відзив на апеляційну скаргу. До відзиву був доданий, зокрема, лист від 10.05.2022, адресований відповідачу, в якому споживач просив обліковувати споживання за квітень 2022 року на рівні нуля. Проте, з наданого третьою особою скріншоту з електронної пошти вбачається його направлення лише позивачу. Доказів направлення даного листа відповідачу матеріали справи не містять. Також, матеріали справи не містять доказів звернення позивача з даним листом до відповідача для внесення відповідних коригувань.
Отже, доводи позивача про неправомірність дій відповідача в частині розрахунків обсягів електричної енергії є необґрунтованими, тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог щодо визначення обсягу 29948кВт*год за квітень 2022 року неправомірними.
Посилання позивача на висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 20.02.2024 у справі №905/644/22, також є необґрунтованими, оскільки вони стосувалися взаємодії загальних та спеціальних норм в частині того, чи до всіх споживачів застосовується коефіцієнт приросту/зниження споживання. Водночас, у цій справі позивач вказує на необхідність застосування показника 0, а не коефіцієнту приросту/зниження.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача внести зміни до даних комерційного обліку ТОВ «Енерджі 365» шляхом проведення коригування фактичного (звітного) корисного відпуску електричної енергії за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) ДП «Маріупольський морський торговельний порт» за квітень 2022 року з 29948кВт*год до 0 «нуль» кВт*год., колегія суддів звертає увагу, що, по-перше, механізм визначення нульового обсягу, передбачений цим Положенням, не застосовується до правовідносин, що виникли у квітні 2022 року (оскільки наказ №148 набрав чинності пізніше і не має зворотної дії). По-друге, позивачем не доведено наявність підстав та дотримання порядку звернення до оператора системи для встановлення обсягів споживання електричної енергії на рівні нуля.
Тому, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність правових підстав для покладення на відповідача обов'язку здійснити коригування даних комерційного обліку з 29948кВт*год до 0 «нуль» кВт*год.
Стосовно посилань позивача на обставини, встановлені у справі №910/10647/23 за позовом ТОВ «Енерджі 365» до ДП «Маріупольський морський торговельний порт» про стягнення 105841,26 грн, колегія суддів зазначає таке.
Відповідно до ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Проте, АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» не було учасником справи №910/10647/23, тому встановлені у вказаній справі обставини не є обов'язковими для відповідача у даній справі.
Крім того, рішенням Господарського суду міста Києва від 27.11.2023 у справі №910/10647/23 позов задоволено та стягнуто з ДП «Маріупольський морський торговельний порт» на користь ТОВ «Енерджі 365» 105841,26 грн основної заборгованості та 2147,20 грн судового збору.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 28.03.2024 у справі №910/10647/23 апеляційну скаргу ДП «Маріупольський морський торговельний порт» задоволено, рішення Господарського суду міста Києва від 27.11.2023 у справі №910/10647/23 скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено. Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення першої інстанції, погодився з доводами відповідача, що позивачем жодними первинними документами не підтверджено середньодобове споживання відповідачем електричної енергії в аналогічному періоді попереднього року при розрахунку суми за постачання електричної енергії за квітень 2022 року. Апеляційний господарський суд зазначив, що позивачем не доведено, що розрахунок був проведений відповідно до вимог підпунктів 1, 2 пункту 9 Положення №148, а саме із застосуванням коефіцієнта приросту/зниження споживання електроенергії та даних її середньодобового обсягу споживанням відповідачем в аналогічному періоді попереднього року. За висновками апеляційного господарського суду, суд першої інстанції не правильно встановив обставини справи, не перевірив розрахунок позивача, який складено на підставі наданих АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» показників фактичного (звітного) обсягу розподіленої електричної енергії за квітень 2022 року по точках комерційного обліку, а не виходячи з даних середньодобового споживання в аналогічному періоді попереднього року, та із застосуванням коефіцієнту приросту/зниження споживання, що не відповідає вимогам підпунктів 1, 2 пункту 9 Положення №148.
Отже, апеляційний господарський суд вказав про необхідність врахування даних середньодобового споживання в аналогічному періоді попереднього року із застосуванням коефіцієнту приросту/зниження споживання, та не встановлював обставин необхідності застосування показника нуль.
В свою чергу, у даному випадку позивач наполягає на коригуванні даних за квітень 2022 року на рівні нуля.
Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. За загальними правилами судового процесу кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ст. 74 ГПК України).
Згідно ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підставі для задоволення позовних вимог, а тому дійшла висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись статтями 269, 270, 275, 276, 281 - 284 Господарського процесуального кодексу України,
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджі 365» залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Донецької області від 24.11.2025 у справі №905/946/25 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її ухвалення. Порядок і строки оскарження передбачені статтями 286 - 289 Господарського процесуального кодексу України.
Повна постанова складена 31.03.2026.
Головуючий суддя О.О. Крестьянінов
Суддя П.В. Демідова
Суддя Н.О. Мартюхіна