Рішення від 31.03.2026 по справі 420/19184/25

Справа № 420/19184/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вікторії ХОМ'ЯКОВОЇ, розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач) , в якому просить:

визнати протиправним в та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про переведення в статус "знищено" пенсійного посвідчення НОМЕР_1 , яке видано позивачу ОСОБА_1 , 1974 р.н. на термін встановлення групи інвалідності;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області відновити ОСОБА_1 пенсійне посвідчення НОМЕР_2 .

В позові вказано, що позивач отримує пенсію за вислугу років як поліцейський, пенсія призначена відповідно до статті 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 06.05.2021 у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення. Позивач є інвалідом 2-ї групи, захворювання пов'язане зі службою в поліції. 12.06.2025 на електронну адресу позивача надійшов лист Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому вказано, що листами від 16.01.2025 № 23 (вх. 2067/8) та від 15.04.2025 (вх. 13272/8) комісії з припинення КУ "Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи" повідомлено, що на підставі виявлених фактів підробки документів, які були підставою для встановлення групи інвалідності, позивачу було скасовано рішення МСЕК про встановлення групи інвалідності. З огляду на зазначене, пенсійне посвідчення НОМЕР_1 , яке видано на термін встановлення групи інвалідності, переведено в статус знищено. Пенсія обчислена, перерахована та виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства. Зазначено, що скасування інвалідності не впливає на розмір та виплату пенсії. Позивач посилається на те, що рішенням Одеської обласної ради № 724-VIII від 12 грудня 2024 року "Про припинення Комунальної установи "Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи" шляхом ліквідації" утворено ліквідаційну комісію, на яку покладено функцію ліквідації вказаної комунальної установи. Ані вищеназваним рішенням, ані ст. ст. 104, 105, 110, 111, 112 Цивільного кодексу України, ліквідаційна комісія Комунальної установи "Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи" не наділена повноваженнями надавати правову оцінку рішенням МСЕК про встановлення особам групи інвалідності, ставити під сумнів достовірність медичних документів, наданих особами з інвалідністю для розгляду комісією МСЕК. Ліквідаційна комісія Комунальної установи "Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи" є спеціальним тимчасовим органом зазначеної юридичної особи, а тому не має самостійної цивільної правоздатності. До 01 січня 2025 року законодавством України було передбачено два порядки оскарження (перегляду) рішень МСЕК: досудовий та судовий. Позасудовий порядок перегляду та скасування рішень МСЕК регулювався "Положенням про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317. Судовий порядок оскарження та перегляду рішень МСЕК щодо інвалідності був передбачений Законом України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні". Жодною з вище перелічених норм не було передбачено право оскарження, перегляд рішень МСЕК про встановлення громадянам груп інвалідності за зверненнями правоохоронних органів, органів державної влади. Також у МСЕК, РЕК різного рівня, інших установ та підрозділів МОЗ України було відсутнє право самостійно переглядати і скасовувати такі рішення МСЕК без відповідних звернень визначених законодавством суб'єктів оскарження. Очевидною є також надуманість мотивів прийняття відповідачем оскаржуваного рішення, а саме - нібито виявлення факту підробки документів, наданих під час проходження минулої МСЕК. З 01 січня 2025 року введено в дію Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи". А відповідно до ст. 691 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я" (з відповідними змінами від 19.12.2024 р.), перевірка обґрунтованості рішень, прийнятих експертними командами або медико-соціальними експертними комісіями, проводиться експертною командою Центру оцінювання функціонального стану особи: на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду - стосовно особи, зазначеної в постанові слідчого, прокурора, ухвалі слідчого судді або рішенні, ухвалі суду; за результатами моніторингу проведення оцінювання повсякденного функціонування особи. Згідно п. 57 Положення "Про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи", затвердженого постановою КМУ від 15.11.2024 р. № 1338, рішення експертних команд щодо результатів оцінювання можуть бути оскаржені особами, яким було проведено таке оцінювання (їх уповноваженими представниками), в порядку адміністративного оскарження згідно з вимогами цього Порядку та/або до адміністративного суду. Відповідно до приписів ст. 35 п. 3 абз. 3 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції 19.12.2024 р.), до запровадження електронної інформаційної взаємодії між відповідними інформаційно-комунікаційними системами обов'язок повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду України про результати оцінювання повсякденного функціонування особи в частині встановлення інвалідності у порядку, визначеному законодавством, - покладено виключно на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (а не на МСЕКи, і тим більше на їх ліквідаційні комісії). Ліквідаційна комісія Комунальної установи "Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи" не мала жодних правових підстав та повноважень звертатися до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з листами та повідомленнями про нібито виявлених фактів підробки документів, які були підставою для встановлення групи інвалідності позивачу. Листи ліквідаційної комісії Комунальної установи "Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи" до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 16.01.2025 № 23 (вх. 2067/8) та від 15.04.2025 (вх. 13272/8) про нібито виявлених фактів підробки документів, які були підставою для встановлення групи інвалідності позивачу містять завідомо недостовірну інформацію і за своїм змістом містять очевидний склад злочину, передбаченого ст. 366 КК України (службове підроблення). Станом на теперішній час жодним чинним судовим рішенням не визнано підробленими медичні документи, які були підставою для встановлення позивачу групи інвалідності, позивач не є ані підозрюваним, ані обвинуваченим, ані навіть свідком у жодному кримінальному провадженні. Позивач стверджує, що рішення КУ "Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи" про скасування позивачу групи інвалідності не існує в природі, і ніколи ніким не ухвалювалося. Тому Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області протиправно, без наявних на те законних підстав, не грунтуючись на будь-яких нормах законодавства України, своїм рішенням незаконно перевело в статус "знищено" пенсійне посвідчення НОМЕР_1 , яке видано позивачу на термін встановлення групи інвалідності. Внаслідок прийняття відповідачем протиправного рішення, ОСОБА_1 втратив низку пільг, передбачених законодавством України для осіб з інвалідністю.

Ухвалою від 23.06.2025 відкрито спрощене провадження у справі, вирішено розглядати справу в письмовому провадженні без виклику представників сторін.

Відповідач (ГУ ПФУ в Одеській області) надав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позову. Зазначає, що рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 22.10.2024 "Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів" , що введено в дію Указом Президента України від 22.10.2024 № 732/2024, вирішено рекомендувати Офісу Генерального прокурора, Службі безпеки України, Державному бюро розслідувань, Національній поліції України, Національному антикорупційному бюро України прозвітувати у місячний строк про вжиті заходи реагування щодо виявлення, розслідування та протидії корупційним й іншим кримінальним правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів. Підпунктом "б" пункту 2 Рішення РНБО від 22.10.2024 вирішено Кабінету Міністрів України забезпечити утворення Міністерством охорони здоров'я України разом з Державним бюро розслідування, Службою безпеки України, Національною поліцією України, обласними, Київською міською військовими адміністраціями у тижневий строк робочих груп із перевірки рішень медико-соціальних експертних комісій щодо встановлення інвалідності посадовим особам відповідних державних органів. На виконання Рішення РНБО від 22.10.2024 Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова від 15.11.2024 № 1338 "Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи", якою затверджені: Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи; Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи; Критерії направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи; Порядок функціонування електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи; Критерії встановлення інвалідності. В свою чергу, наказом МОЗ України від 03.12.2024 № 2022 було покладено права та обов'язки Центру оцінювання функціонального стану особи на державну установу "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" (ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ 03191673). Експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи зобов'язані до запровадження електронної інформаційної взаємодії між відповідними інформаційно-комунікаційними системами повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду України про результати оцінювання повсякденного функціонування особи в частині встановлення інвалідності у порядку, визначеному законодавством (абз. 3 ч. 3 ст. 35 Закону №1058).

Згідно Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Державної установи "Український державний науково - дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України", що надсилається до територіальних органів Пенсійного фонду України від 06.02.2025 ЦО № 3943 (надалі по тексту Витяг № 3943) інвалідність позивачу було скасовано. Як слідство, пенсійне посвідчення НОМЕР_1 , яке видано на термін встановлення групи інвалідності має статус "знищено". Звертає увагу суду на те, що Головне управління не наділено повноваженнями у підтвердженні відповідних статусів та визначення групи та причини виникнення, не встановлення інвалідності, а лише у відповідності до п. 4.2 Порядку №22-1 досліджує, аналізує та перевіряє вже надані документи та виявляє їх неточності та розбіжності. Такі повноваження законодавцем покладено на органи охорони здоров'я та соціального захисту населення. Чинним законодавством України передбачено право органів Пенсійного фонду при призначенні/перерахунку пенсії перевіряти обґрунтованість видачі документів та достовірність поданих відомостей. Підстави для зняття групи, які у цьому випадку слугували підставою скасування пенсійного посвідчення позивача, а також причини не встановлення інвалідності, закінчення терміну встановлення інвалідності, або факт не проходження переогляду потребують вирішенню між іншими сторонами. Викладенні обставини в позовній заяві не змінюють той факт, що органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону №1058 та в порядку, визначеному законодавством, мають бути враховані відомості про не встановлення інвалідності позивачу. За таких умов переведення пенсійного посвідчення ОСОБА_1 в статус "знищеного" є правомірним, як слідство підстави для задоволення позову відсутні.

У відповіді на відзив від 10.07.2025 позивач зазначив, що відзив відповідача містить неправдиву, умисно спотворену інформацію щодо порядку скасування інвалідності відповідачу. Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Державної установи "Український державний науково- дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України", на який посилається відповідач, не існує в природі, відповідач не долучає його до справи в якості доказу. Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області пенсійне посвідчення НОМЕР_1 , яке видано на термін встановлення ОСОБА_1 групи інвалідності, переведено в статус знищено саме на підставі листів комісії з припинення КУ "Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи", а не на підставі неіснуючого Витягу № 3943 від 06.02.2025 року.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 КАС України, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, судом встановлено такі обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні як пенсіонер, останньому з 06.05.2021 призначено пенсію за вислугу як поліцейському відповідно до статті 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Позивач було видано пенсійне посвідчення серія НОМЕР_1 , в якому вказано "Вид пенсії. вислуга років", "2гр. інвалідність армії", термін видачі 24.04.2024, термін дії 30.04.2026.

Відповідач не заперечує, що в пенсійній справі є відомості про визнання позивача особою з інвалідністю ІІ групи (причина - захворювання, пов'язане з проходженням служби в поліції) остання довідка Обласної медико-соціальної експертної комісії № 1 від 09.04.2024 серії 12 ААГ № 948869, дата огляду 09.04.2024, інвалідність встановлена до 01.05.2026.

12.06.2025 на електронну адресу позивача надійшов лист Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області наступного змісту: "На Ваше звернення через вебпортал Пенсійного фонду України № ВЕБ-15001-ФС-25- 053694, яке надійшло до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 24.03.2025, повідомляємо. Пенсія за вислугу 25 років Вам призначена Головним управлінням відповідно до статті 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 06.05.2021 у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення. Листами від 16.01.2025 № 23 (вх. 2067/8) та від 15.04.2025 (вх. 13272/8), які надійшли від комісії з припинення КУ "Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи" повідомлено, що на підставі виявлених фактів підробки документів, які були підставою для встановлення групи інвалідності, Вам було скасовано рішення МСЕК про встановлення групи інвалідності. З огляду на зазначене, пенсійне посвідчення НОМЕР_1 , яке видано на термін встановлення групи інвалідності, переведено в статус знищено. Пенсія обчислена, перерахована та виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства. Зазначаємо, що скасування інвалідності не впливає на розмір та виплату Вам пенсії".

Також позивач стверджує, що Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" від 06.02.2025 ЦО № 3943 , на який посилався відповідач, та яким скасована інвалідність позивачу, не існує. Відповідач копії витягу № 3943 суду не надав.

Таким чином, спір виник у зв'язку з неправомірністю дій ГУ ПФУ в Одеській області щодо знищення пенсійного посвідчення позивача, яке містить зазначення групи інвалідності.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Згідно ст.22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ГУ від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-ГУ), який розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Пенсійне забезпечення працівників поліції здійснюється відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Цим Законом передбачені види пенсії: за вислугу років; по інвалідності; у зв'язку з втратою годувальника.

Стаття 7 Закону № 2262-ХІІ передбачає, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.

Постановою правління ПФУ від 03.11.2017 № 26-1 затверджено Порядок оформлення, виготовлення та видачі документів, що підтверджують призначення особі пенсії (далі - Порядок № 26-1). Згідно п.2 розд. 1 Порядку № 26-1 пенсійні посвідчення виготовляються на підставі заяви на виготовлення пенсійного посвідчення (додаток 1) особи, якій призначено пенсію, що подається до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем перебування особи на обліку як одержувача пенсії…. Пенсійні посвідчення виготовляються у паперовій формі згідно зі зразком та описом бланка паперового пенсійного посвідчення, наведеними у додатку 2 до цього Порядку, або у вигляді платіжної картки, яка одночасно є пенсійним посвідченням, містить графічну та електронну інформацію про власника, кваліфіковані сертифікати відкритих ключів (далі - електронне пенсійне посвідчення).

У разі якщо пенсійне посвідчення стало непридатним для користування, втрачено, особі призначено інший вид пенсії або змінилися обставини здійснення опіки та піклування (змінився законний представник чи його звільнено від повноважень, поновлено цивільну дієздатність одержувача пенсії тощо), за заявою одержувача пенсії видається нове посвідчення, про що робиться відмітка у пенсійній справі. Заміна пенсійного посвідчення здійснюється за процедурою, визначеною для виготовлення пенсійного посвідчення. При заміні пенсійного посвідчення одержувач пенсії повертає органу Пенсійного фонду України попередньо видане пенсійне посвідчення за наявності, електронне пенсійне посвідчення - банку, які знищуються відповідним органом Пенсійного фонду України або банком. ( п. 3 р. 1 Порядку № 26-1).

Пунктом 4 розділу 1 Порядку № 26-1 передбачено, що пенсійне посвідчення підлягає знищенню у випадку виявлення помилки в записах, скасування рішення про призначення пенсії, якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості, а також у випадках втрати придатності пенсійного посвідчення для користування або смерті власника.

П.1 розділ ІІ Порядку № 26-1 передбачає, що виготовлення пенсійних посвідчень здійснюється на підставі заяви на виготовлення пенсійного посвідчення та таких відомостей: 1) реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); 2) прізвища, імені та по батькові (за наявності); 3) дати народження; 4) статі; 5) номера особового рахунку; 6) виду пенсії (за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника, за вислугу років); 7) групи, підгрупи, причини інвалідності із зазначенням у відповідних випадках нозологічних форм захворювань; 8) терміну дії посвідчення.

Згідно п.3 розділу ІІ Порядку № 26-1 відомості про групу, підгрупу, причину інвалідності та строк, на який встановлено інвалідність, зазначаються в посвідченні незалежно від виду призначеної пенсії…Особам, яким призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у посвідченні після виду пенсії зазначається найменування органу, в якому особа перебувала на службі.

У посвідченнях, виданих особам з інвалідністю, використовуються такі скорочення назв причин інвалідності та найменувань органів, у яких особа перебувала на військовій службі, зокрема, інвалідність військової служби - для осіб з інвалідністю внаслідок поранення, травми, контузії, каліцтва, захворювання або іншого ушкодження здоров'я, одержаних під час проходження військової служби чи служби в органах внутрішніх справ, поліції, СБУ, інших військових формуваннях; Національна поліція - Національна поліція України.

Під час виготовлення пенсійного посвідчення інформація для ідентифікації власника посвідчення, інші відомості зазначаються з урахуванням такого - відомості про інвалідність включають інформацію про групу, підгрупу (за наявності), причину інвалідності, строк, на який встановлено інвалідність; термін дії посвідчення та дату його видачі зазначаються у форматі dd.mm.yyyy, де dd - день (2 символи), mm - місяць (2 символи), yyyy - рік (4 символи); (п. 4 розділ ІІІ Порядку).

Суд погоджується з доводами відповідача, що пенсійний орган не уповноважений на встановлення фактів чи обставин того, чи є позивач особою з інвалідністю. Головне управління ПФУ не наділено повноваженнями у підтвердженні відповідних статусів та визначення групи та причини виникнення, не встановлення інвалідності, а лише у відповідності до п. 4.2 Порядку №22-1 досліджує, аналізує та перевіряє вже надані документи та виявляє їх неточності та розбіжності. Такі повноваження законодавцем покладено на органи охорони здоров'я та соціального захисту населення. Чинним законодавством України передбачено право органів Пенсійного фонду при призначенні/перерахунку пенсії перевіряти обґрунтованість видачі документів та достовірність поданих відомостей.

Знищення пенсійного посвідчення органом Пенсійного фонду України - це процедура, що проводиться спеціальною комісією (не менше 3 осіб) за актом у випадках: виявлення помилок, непридатності для користування, закінчення строку дії, або смерті особи. Посвідчення також повертається і знищується при заміні на нове.

Відповідач стверджує, що згідно Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України", що надсилається до територіальних органів Пенсійного фонду України від 06.02.2025 ЦО № 3943 інвалідність позивачу було скасовано. Як слідство, пенсійне посвідчення НОМЕР_1 , яке видано на термін встановлення групи інвалідності, переведено в статус "знищено". Разом з тим, доказів дотримання процедури знищення посвідчення та підтвердження належних підстав такого знищення відповідач суду не надав. Не надано доказів утворення відповідної комісії за розпорядження керівника територіального управління ПФУ, не надано суду акту про знищення пенсійного посвідчення.

Також відповідач не надав доказів прийняття рішення про знищення чи переведення в статус "знищено" пенсійного посвідчення позивача, відповідач не обгрунтував належними доказами підстави для знищення посвідчення та не надав суду витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" від 06.02.2025 ЦО № 3943.

Суд приймає до уваги, що пенсійне посвідчення видано позивачу як пенсіонеру за вислугою років, а не як пенсіонеру за інвалідністю. Тому у випадку, якщо ГУ ПФУ вважало запис про інвалідність в пенсійному посвідченні помилковою, воно повинно було видати позивачу нове пенсійне посвідчення з виправленими відомостями та вірними даними, чого не було здійснено.

Таким чином, на день розгляду справи відповідач не спростував доводів позивача, що останній має статус пенсіонера за вислугою років та відмітка в пенсійному посвідченні про те, що він є інвалідом 2 групи , інвалідність пов'язана зі службою в Національній поліції, є правомірною.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно- правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що належним способом захисту його порушених прав є визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Одеській області, які оформлені листом від 21.04.2025 №11119-8783/Г-02/8-1500/25, щодо переведення пенсійного посвідчення НОМЕР_1 у статус знищено є протиправними та такими, що суперечить вимогам чинного законодавства. Цей лист не є рішенням ГУ ПФУ в Одеській області, тому у визнанні протиправним та скасуванні рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про переведення в статус «знищено» пенсійного посвідчення суд відмовляє.

Порушені права позивача підлягають захисту шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області відновити ОСОБА_1 пенсійне посвідчення НОМЕР_2 .

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись ст.ст. 9, 139, 243-246, 250, 2255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України , суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов ОСОБА_1 частково.

Визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області, які оформлені листом від 21.04.2025 №11119-8783/Г-02/8-1500/25, щодо переведення пенсійного посвідчення ОСОБА_1 НОМЕР_1 у статус "знищено".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) відновити ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_3 ) пенсійне посвідчення НОМЕР_2 .

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Вікторія ХОМ'ЯКОВА