Справа № 420/40665/25
31 березня 2006 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скупінської О.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління Служби безпеки України в Одеській області (65045, м. Одеса, вул. Єврейська, буд. 43, код ЄДРПОУ 20001645) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії
До Одеського окружного адміністративного суду 05.12.2025 позовна заява ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Одеській області, в якій позивач просить суд:
1. Визнати протиправною відмову УСБУ в Одеській області у виготовленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.07.2025 року відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2025 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 14 до Постанови №704, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які встановлені на 2025 рік для проведення з 01.07.2025 перерахунку основного розміру пенсії;
2. Зобов'язати УСБУ в Одеській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.07.2025р. у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2025 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 14 Постанови №704, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового до 5 забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які встановлені на 2025 рік для проведення з 01.07.2025 перерахунку основного розміру пенсії.
В обгрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що він перебуваю на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримую пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 13 серпня 2025 року подав письмову заяву до УСБУ в Одеській області, в якої я просив підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення за відповідною(аналогічною) посадою яку займав на день звільнення зі служби станом на 01.07.2025. Листом від 22.09.2025 № 65.1/65.23-2391, УСБУ в Одеській області відмовилась скласти та надавати запитувану мною довідку станом на 01.07.2025 до ГУ ПФУ в Одеській області.
Ухвалою судді від 10.12.2025 постановлено залишити позовну заяву без руху, встановивши 10-денний строк для усунення недоліків, шляхом надання до суду:
- документу про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі 1211,20 грн.
19.12.2025 від позивача надійшла заява (вх. №134226/25) про приєднання до матеріалів справи платіжної інструкції №8 від 05.12.2025 про сплату судового збору у розмірі 1211,20 грн.
Ухвалою судді від 23.12.2025 постановлено продовжити на строк 5 днів для усунення недоліків.
29.12.2025 від позивача надійшла заява (вх. №137390/25) на усунення недоліків.
Суддею з КП «ДСС» отримано виписку про зарахування судового збору за квитанцією №8 від 05.12.2025 до спеціального фонду державного бюджету України.
Ухвалою судді від 06.01.2026 постановлено прийняти до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 та відкрити провадження у адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи; у задоволенні клопотання позивача про витребування пенсійної справи відмовити.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без розгляду з огляду на таке.
За статтею 42 КАС України учасниками справи є сторони, треті особи. У справах можуть також брати участь органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до частини 2 статті 43 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.
Таким чином, змістом адміністративної процесуальної дієздатності є здатність особисто здійснювати процесуальні права та обов'язки, або доручати такі своєму представникові, яка породжує відповідні юридичні наслідки. Вона визнається за фізичними особами, які досягли повноліття, не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.
Як зазначено у частині 10 статті 44 КАС України, якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника).
Отже, особистий підпис учасника справи на поданій ним до суду заяві є обов'язковим реквізитом такої заяви (позовної заяви), який надає їй юридичної сили та вказує на власне волевиявлення відповідної особи, яка звертається до суду, на вчинення певної процесуальної дії.
Однак, суд зазначає, що позов подано особисто ОСОБА_1 , однак позовна заява не містить підпису позивача.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 240 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позовну заяву не підписано або підписано особою, яка не має права підписувати її, або особою, посадове становище якої не вказано.
Отже, даний адміністративний позов слід залишити позов без розгляду.
Частина 4 ст. 240 КАС України, особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
За таких обставин позивач не позбавлений права повторно звернутись до суду за захистом своїх прав після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду.
Керуючись статтями 240, 241, 243 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів.
Суддя Олена СКУПІНСЬКА