Справа № 420/30731/25
31 березня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до НОМЕР_1 комендатури охорони та обслуговування, військової частини НОМЕР_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до НОМЕР_1 комендатури охорони та обслуговування (далі - відповідач-1), військової частини НОМЕР_2 (далі - відповідач-2), в якій просить:
- визнати протиправними дії НОМЕР_2 щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 підйомної допомоги та визнати протиправними дії НОМЕР_1 комендатури охорони та обслуговування щодо невиплати ОСОБА_1 підйомної допомоги у розмірі місячного грошового забезпечення із врахування індексації-різниці у розмірі 3968,62 грн. на загальну суму 26512,95 грн.;
- зобов'язати НОМЕР_1 комендатуру охорони та обслуговування нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підйомну допомоги у розмірі місячного грошового забезпечення із врахування індексації-різниці у розмірі 3968,62 грн. на загальну суму 26512,95 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 25.11.2022 р. по 21.07.2025 р. проходив службу у військовій частині НОМЕР_2 , яка перебуває на фінансовому забезпеченні у 297 комендатурі охорони та обслуговування. 21.07.2025 р. наказом командира військової частини НОМЕР_2 № 202 його виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення. При звільненні не виплачено підйомну допомогу у зв'язку із переміщенням до нового місця служби., у зв'язку з чим звернувся із заявою до військової частини НОМЕР_2 про її виплату. Однак відповідпач-2 відмовив у виплаті підйомної допомоги, мотивуючи відсутністю факту переїзду в інший населений пункт. Вважає таку відмову протиправною, оскільки факт переїзду до іншого населеного пункту (з АДРЕСА_1 ) відбувся, що підтверджується довідкою про перевірку житлових умов від 15.12.2022 р. № 79. При цьому зазначає, що до складу місячного грошового забезпечення, з якого розраховується підйомна допомога, необхідно включити індексацію-різницю у розмірі 3968,62 грн., право на отримання якої вже встановлено судовим рішенням у справі № 420/18769/22.
Ухвалою від 12.09.2025 р. відкрито спрощене провадження у справі та надано відповідачам п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.
29.09.2025 р. та 30.09.2025 р. від відповідачів надійшли ідентичні за змістом відзиви, в яких просять відмовити в задоволенні позову. Вказують на те, що відповідно до п.5 Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил України підйомної допомоги, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 05.02.2018 р. № 45, підйомна допомога в разі переїзду на нове місце військової служби виплачується на підставі наказу командира військової частини, який видається на підставі рапорту військовослужбовця. Як станом на день прибуття до нового місця служби (26.11.2022 р.) - військової частини НОМЕР_2 , так і на час звільнення та виключення позивача зі списків особового складу, останнім не подано рапорт про виплату йому та членам сім'ї підйомної допомоги. У зв'язку з не поданням у встановленому порядку рапорту на виплату підйомної допомоги, а також тим, що з 21.07.2025 р. позивач звільнений з військової служби та виключений зі списків особового складу частини, і видати наказ командира військової частини із зазначенням у ньому нарахованої суми до виплати неможливо, позовні вимоги у цій частині не відповідають законодавству. Щодо застосування індексації при нарахуванні підйомної допомоги, то вказана позивачем сума індексації може бути застосовано до правовідносин, які склалися між позивачем та відповідачем до 25.11.2022 р. включно. Пунктом 2 Порядку № 45 передбачено, що право на отримання підйомної допомоги для військовослужбовців виникає на дату прийняття військовослужбовцем посади та справ. Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 26.11.2022 р. № 297 позивач справи та посаду прийняв 26.11.2022 р. Зважаючи на це, індексація, яка визначена судом за період з 01.03.2018 р. по 25.11.2022 р., не застосовуються до правовідносин, які виникли після 25.11.2022 р., а вимоги про зобов'язання нарахувати підйомну допомогу із врахуванням індексації-різниці у розмірі 3968,62 грн. є передчасними. Стосовно правомірності відмови позивачу у задоволенні його заяви від 24.07.2025 р. зазначають, що згідно наданих позивачем до заяви облікових паспортних даних, місце проживання - АДРЕСА_2 . Під час проходження військової служби місце проживання не змінювалось. Проживання в смт.Хлібодарське дає змогу прибувати на службу у військову частині НОМЕР_2 без переїзду до АДРЕСА_1 . Враховуючи викладене, відсутні підстави виплати підйомної допомоги внаслідок відсутності факту переїзду в інший населений пункт.
03.10.2025 р. від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначає, що згідно п.14 Порядку № 45 виплата підйомної допомоги здійснюється, якщо звернення щодо її отримання надійшли протягом трьох років з дня виникнення права на її отримання. Оскільки звернення позивача від 24.07.2025 р. надійшло до військової частини НОМЕР_2 28.07.2025 р., а право на отримання підйомної допомоги виникло 25.11.2022 р., то позивачем не порушено порядок отримання підйомної допомоги.
Ухвалами від 31.03.2026 р. відмовлено в задоволенні клопотань відповідачів про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, ОСОБА_1 з 25.11.2022 р. по 21.07.2025 р. проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_2 , яка перебуває на фінансовому забезпеченні НОМЕР_1 комендатури охорони та обслуговування.
Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 25.11.2022 р. № 318 капітана юстиції ОСОБА_1 , призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_4 (по особовому складу) від 20 листопада 2022 року № 90 на посаду офіцера юридичної служби військової частини НОМЕР_2 , вважати, що справи та посаду здав і вибув до нового місця служби до військової частини НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ; з 25 листопада 2022 року виключено зі списків особового складу частини та усіх видів забезпечення.
Згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 26.11.2022 р. № 297 капітана юстиції ОСОБА_1 , призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_4 (по особовому складу) від 20 листопада 2022 року № 90 на посаду офіцера юридичної служби військової частини НОМЕР_2 , вважати таким, що з 26 листопада 2022 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою.
Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 21.07.2025 р. № 202 майора юстиції ОСОБА_1 , звільненого наказом Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України (по особовому складу0 від 17 липня 2025 року № 543 у запас за підпунктом "г" (через такі сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу) - перебування на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний дохід якої перевищує суму платежів за три місяці) пункту третього частини п'ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", з 21 липня 2025 року виключеного зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.
28.07.2025 р. позивач звернувся до військової частини НОМЕР_2 із заявою, в якій просив нарахувати та виплатити підйомну допомогу у розмірі місячного грошового забезпечення у зв'язку з переведенням 26.11.2022 р. із військової частини НОМЕР_3 ( АДРЕСА_1 ) до військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_1 ).
Листом від 30.07.2025 р. № 174/174/29/495/пс відповідач-2 повідомив, що виплата підйомної допомоги при переміщенні військовослужбовця до нового місця служби здійснюється відповідно до пункту 1 наказу Міністерства оборони України від 05.08.2025 р. "Про затвердження Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил України підйомної допомоги", а саме у разі переїзду військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, на нове місце військової служби в інший населений пункт, у зв'язку з призначенням на військову посаду. Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 26.11.2022 р. № 297 капітан юстиції ОСОБА_1 прибув з військової частини НОМЕР_3 та прийняв посаду офіцера юридичної служби військової частини НОМЕР_2 . Згідно наданих облікових даних 9місце проживання) зазначено АДРЕСА_2 . Під час проходження військової служби місце проживання не змінювалось. Проживання в АДРЕСА_1 дає змогу прибувати на службу в військову частину НОМЕР_2 без переїзду до міста Одеса. Враховуючи викладене та на підставі наданих документів виплата підйомної допомоги не передбачене законодавством, у зв'язку з тим, що факту переїзду в інший населений пункт не відбулось.
Вважаючи дії відповідача-2 щодо відмови у виплаті підйомної допомоги та дії відповідача-1 щодо невиплати підйомної допомоги протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі є Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-XII).
Відповідно до ст.1-2 Закону № 2011-ХІІ військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною 3 статті 9-1 Закону № 2011-XII визначено, що при переїзді військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, а також тих, хто перебуває на кадровій військовій службі та військовій службі за призовом осіб офіцерського складу, на нове місце військової служби в інший населений пункт, у зв'язку з призначенням на військову посаду, зарахуванням до військового навчального закладу, термін навчання в якому становить не менше шести місяців, або у зв'язку з передислокацією військової частини їм виплачується:
1) підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення на військовослужбовця і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена сім'ї військовослужбовця, який переїжджає з ним на нове місце військової служби;
2) добові, встановлені Кабінетом Міністрів України для працівників, які перебувають у відрядженні, за кожний день перебування в дорозі на військовослужбовця та кожного члена сім'ї військовослужбовця, який переїжджає разом з ним.
Пунктом 1 Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил України підйомної допомоги, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 05.02.2018 р. № 45 (далі - Порядок № 45), передбачено, що у разі переїзду військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, та тих, які проходять кадрову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту (далі - військовослужбовці), на нове місце військової служби в інший населений пункт у зв'язку з призначенням на військову посаду, зарахуванням на навчання до вищих військових навчальних закладів, вищих навчальних закладів, які мають військові навчальні підрозділи (далі - військові навчальні заклади), та військових коледжів або навчальних центрів (навчальних підрозділів), термін навчання в яких становить шість місяців і більше, без збереження посади за попереднім місцем служби або у зв'язку з передислокацією військової частини (підрозділу військової частини), установи, організації (далі - військова частина) їм виплачується:
підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення на військовослужбовця і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена його сім'ї, який переїхав з ним на нове місце військової служби;
добові, встановлені Кабінетом Міністрів України для працівників, які перебувають у відрядженні, за кожний день перебування в дорозі (далі - добові) на військовослужбовця та кожного члена його сім'ї, який переїхав разом з ним.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 45 право на отримання підйомної допомоги і добових для військовослужбовців виникає на дату прийняття військовослужбовцем посади та справ - для військовослужбовців, які переїхали на нове місце служби з одного населеного пункту в інший у зв'язку з призначенням на посаду.
Розмір підйомної допомоги обчислюється виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, установлених військовослужбовцю за новим місцем військової служби на дату, коли військовослужбовець приступив до виконання обов'язків за посадою (зарахування на навчання), або на дату прибуття до нового місця дислокації військової частини, на членів сім'ї - на дату реєстрації рапорту військовослужбовця про виплату підйомної допомоги на членів сім'ї військовослужбовця, які переїхали з ним до нового місця військової служби.
За приписами пункту 3 Порядку № 45 виплата військовослужбовцям підйомної допомоги та добових здійснюється за новим місцем військової служби (місцем навчання) відповідно до наказу командира (начальника) військової частини (військового навчального закладу) із зазначенням нарахованої суми виплат.
У наказі зазначаються дата та номер наказу про призначення військовослужбовця на військову посаду (зарахування на навчання), дата, коли він приступив до виконання обов'язків за посадою, дата вибуття з попереднього місця військової служби та прибуття на нове місце військової служби (на нове місце дислокації військової частини).
Військовослужбовцям, які на дату прибуття до іншого населеного пункту перебувають у розпорядженні відповідного командира, виплата підйомної допомоги та добових здійснюється після призначення їх на посади та вступу до виконання обов'язків за посадами за новим місцем військової служби в цьому населеному пункті.
Відповідно до пункту 12 Порядку № 45 наказ про виплату підйомної допомоги та добових на військовослужбовця та членів його сім'ї готується службою персоналу військової частини.
Пункт 13 Порядку № 45 передбачає, що виплата підйомної допомоги та добових здійснюється, якщо звернення щодо їх отримання надійшли протягом трьох років із дня виникнення права на їх отримання.
З аналізу даних правових норм слідує, що право на отримання підйомної допомоги мають військовослужбовці, які проходять військову службу, зокрема, за контрактом, у разі переїзду на нове місце військової служби в інший населений пункт у зв'язку з призначенням на військову посаду, а право на отримання підйомної допомоги і добових для таких військовослужбовців виникає на дату прийняття військовослужбовцем посади та справ.
При цьому, виплата підйомної допомоги та добових здійснюється, якщо звернення щодо їх отримання надійшли протягом трьох років із дня виникнення права на їх отримання.
Судом встановлено, що до 25.11.2022 р. ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_3 , місцезнаходження якої АДРЕСА_1 .
Згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 26.11.2022 р. № 297 позивач вважається таким, що з 26 листопада 2022 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою.
Відтак, починаючи з 26.11.2022 р. ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_2 , місце розташування якої АДРЕСА_1 .
Таким чином, позивач у зв'язку з призначенням на посаду в іншу військову частину переїхав на нове місце служби в інший населений пункт, а саме: з смт.Хлібодарське до АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою житлової комісії військової частини НОМЕР_2 про перевірку житлових умов від 15.12.2022 р. № 79.
Доводи відповідачів про те, що в даному випадку не відбувся переїзд в інший населений пункт суд відхиляє, так як смт.Хлібодарське не перебуває в адміністративних межах м.Одеса, це окремий населений пункт у складі Авангардівської селищної громади Одеського району. Хоча смт.Хлібодарське розташоване безпосередньо поруч із західною межею м.Одеси, адміністративно воно є частиною Одеської області, а тому смт.Хлібодарське та м.Одеса є різними населеними пунктами. При цьому, у Порядку № 45 йдеться саме про переїзд до іншого населеного пункту незалежно від приналежності населених пунктів до однієї області та відстані між ними.
Право на отримання підйомної допомоги виникло у позивача з 26.11.2022 р. (дня призначення на посаду), а із заявою щодо її виплати ОСОБА_1 звернувся до відповідача-2 28.07.2025 р., тобто в межах встановленого пунктом 13 Порядку № 45 трирічного строку.
Твердження відповідачів про відсутність права на виплату підйомної допомоги у зв'язку з неподанням позивачем рапорту на її виплати є безпідставними, оскільки Порядком № 45 диференційовано порядок отримання підйомної допомоги та добових військовослужбовцями та порядок отримання підйомної допомоги та добових на членів сім'ї військовослужбовця, які переїжджають з ним на нове місце військової служби.
Отримання підйомної допомоги та добових військовослужбовцем не залежить від факту подання ним рапорту.
Так, зі змісту пунктів 2, 5 Порядку № 45 вбачається, що подання військовослужбовцем рапорту необхідне при здійсненні обчислення розміру підйомної допомоги для членів сім'ї військовослужбовця.
При цьому для позивача, як для військовослужбовця, який переїхав на нове місце служби з одного населеного пункту в інший у зв'язку з призначенням на посаду, право на отримання підйомної допомоги і добових виникло з дати прийняття ним посади та справ.
Пунктом 13 Порядку № 45 не конкретизовано, що звернення за підйомною допомогою повинно здійснюватись шляхом надання рапорту.
Вищенаведені приписи діючого законодавства та встановлені обставини справи дають підстави для висновку, що позивачу протиправно невиплачена підйомна допомога у зв'язку з переїздом на нове місце служби у розмірі місячного грошового забезпечення, оскільки він переїхав на нове місце військової служби в інший населений пункт у зв'язку з призначенням на військову посаду, без збереження посади за попереднім місцем служби.
Вирішуючи питання щодо способу захисту порушених прав позивача суд враховує те, що позивачем військова частина НОМЕР_2 перебувала на фінансовому забезпеченні НОМЕР_1 комендатури охорони та обслуговування, а тому відповідач-1 мав здійснити повний розрахунок з позивачем при звільненні, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача-1 щодо не нарахування та невиплати позивачу підйомної допомоги та зобов'язати відповідача-1 нарахувати та виплатити позивачу підйомну допомогу.
В той же час позовні вимоги ОСОБА_1 в частині включення до місячного грошового забезпечення, з якого обраховується розмір підйомної допомоги, індексації-різниці у розмірі 3968,62 грн. є передчасними та задоволенню не підлягають, так як позивачу ще не нараховано та не виплачено підйомну допомогу на виконання даного судового рішення, а тому спору щодо розміру підйомної допомоги та складових місячного грошового забезпечення, з яких її обчислено, наразі не існує.
Суд зауважує, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Суд не вправі вирішувати позовні вимоги, які заявлені на майбутнє, та не спрямовані на захист і відновлення вже порушених прав позивача.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
З огляду на викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Позивач звільнений від сплати судового збору, інших витрат не поніс, а тому відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 262 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_5 ) до НОМЕР_1 комендатури охорони та обслуговування ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_5 ) підйомної допомоги.
Зобов'язати 297 комендатуру охорони та обслуговування ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_5 ) підйомну допомогу.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко