Справа № 420/7874/25
30 березня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Аракелян М.М.
Розглянувши у письмовому провадженні заяву Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області про відстрочення виконання рішення судову у справі №420/7874/25, -
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12.12.2025 року у справі №420/7874/25 адміністративний позов керівника Роздільнянської окружної прокуратури до Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено повністю.
Визнано протиправною бездіяльність Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області щодо невзяття на облік безхазяйного майна, а саме, гідротехнічної споруди (греблі) довжиною 258,0 м, висотою до 12,5 м, шириною по гребеню 5,6 м, шириною по підошві 27,0 м, що розташована на Торосівському ставку № 1 на території Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населених пунктів), з площею водного дзеркала 4,8742 га.
Зобов'язано Затишанську селищну раду Роздільнянського району Одеської області вчинити дії, спрямовані на взяття на облік безхазяйного майна шляхом звернення із заявою про взяття гідротехнічної споруди (греблі) довжиною 258,0 м, висотою до 12,5 м, шириною по гребеню 5,6 м, шириною по підошві 27,0 м, що розташована на Торосівському ставку № 1 на території Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населених пунктів), з площею водного дзеркала 4,8742 га на облік до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, та розміщення оголошення про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік у друкованих засобах масової інформації.
13.01.2026 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист.
Ухвалою суду від 24.02.2026 року заяву Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області від 13.02.2026 року (вхідний номер суду 17709/26 від 18.02.2026 року) - повернуто заявнику без розгляду.
18.03.2026 року Затишанська селищна рада Роздільнянського району Одеської області подала до суду заяву про відстрочення виконання рішення суду у справі №420/7874/25.
В обґрунтування заяви зазначено, що Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України 30.01.2026 року відкрито виконавче провадження № 80127113 та зобов'язано Затишанську селищну раду Роздільнянського району Одеської області виконати рішення суду протягом 10 робочих днів. В цей час виконання рішення суду за цей період (протягом 10 робочих днів) для Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області ускладнюється, так як процедура взяття на облік безхазяйного нерухомого майна довготривала. Для виявлення та взяття на облік безхазяйного майна органам місцевого самоврядування потрібно провести низку організаційних та практичних заходів, які складаються з 6 наступних кроків: Крок I. Виявлення безхазяйного нерухомого майна; Крок II. Фіксація факту наявності безхазяйного нерухомого майна; Крок III. Взяття на облік безхазяйного нерухомого майна (на даному етапі потрібно зробити технічний паспорт та присвоїти адресу об'єкту); Крок IV. Публікація оголошення про взяття на облік у друкованих ЗМІ з метою виявлення власника. Якщо після розміщення оголошення власник не з'явився, потрібно чекати один рік з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі - тільки після цього маємо право звернутися до суду з позовною заявою про передачу у комунальну власність безхазяйного нерухомого майна. Крок V. Звернення до суду з позовною заявою про передачу у комунальну власність безхазяйного нерухомого майна; Крок VI. Прийняття майна у комунальну власність на підставі рішення суду. Згідно з п.п. 82, 84 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 року № 1127: взяття на облік безхазяйного нерухомого майна здійснюється за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса в установленому для державної реєстрації прав порядку з урахуванням особливостей, визначених пунктами 83- 88 цього Порядку. За результатом розгляду заяви, а також за наявності відомостей про технічні характеристики відповідного безхазяйного нерухомого майна, отриманих з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, чи відомостей про земельну ділянку, сформовану за рахунок невитребуваної земельної частки (паю), отриманих з Державного земельного кадастру, державний реєстратор приймає рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна або рішення щодо відмови у взятті на такий облік. Так, відповідно до п. 36 Порядку ведення державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1141 (далі - Порядок № 1141): до спеціального розділу Державного реєстру прав у зв'язку із взяттям на облік безхазяйного нерухомого майна вносяться відомості про орган місцевого самоврядування, за заявою якого майно взято на облік як безхазяйне, та про об'єкт речових прав, передбачені пунктами 29 і 30 цього Порядку. В ч. 2 п. 29 порядку № 1141 вказано, що до Державного реєстру прав вносяться такі відомості про об'єкт речових прав: про об'єкт будівництва, майбутній об'єкт нерухомості, закінчений будівництвом об'єкт: ідентифікатор об'єкта в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва (для об'єктів речових прав, яким присвоєно відповідний ідентифікатор); тип об'єкта (будівля, споруда, квартира, гаражний бокс, машиномісце тощо); загальна та житлова (за наявності) площа приміщень об'єкта (для об'єкта будівництва, майбутнього об'єкта нерухомості - площа відповідно до проектної документації на будівництво); відсоток готовності (для об'єкта будівництва); адреса об'єкта нерухомого майна (для закінчених будівництвом об'єктів, а також для об'єктів будівництва, майбутніх об'єктів нерухомості яким присвоєно адресу). Технічний паспорт є основним документом, який містить такі відомості. Без технічного паспорта державний реєстратор просто не має достатньої інформації для коректного внесення даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Відповідні відомості державний реєстратор отримує з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва. Селищною радою розпочато процедуру виготовлення технічного паспорту на гідротехнічну споруду (греблю), що розташована на Торосівському ставку № 1 на території Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області. Також було направлено до Одеської філії державного підприємства «Національні інформаційні системи» клопотання щодо внесення нових назв іменованим об'єктам до словника державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень стосовно Затишанської громади Роздільнянського району Одеської області за межами населених пунктів. Так, після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженому управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Заяву про відстрочення виконання рішення суду направлено на адресу Роздільнянської окружної прокуратури Одеської області засобами поштового зв'язку, заперечення на заяву до суду не подано.
Для розгляду заяви було призначене судове засідання на 26.03.2026 року
У судове засідання 26.03.2026 року представники учасників справи не з'явились, були повідомлені про час та місце проведення судового засідання належним чином та своєчасно.
Судом було вирішено продовжити розгляд заяви в порядку письмового провадження на підставі ч.2 ст.378 КАС України.
Розглянувши заяву про відстрочення виконання рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду (ч.1 ст.378 КАС України).
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (ч.3 ст.378 КАС України).
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо (ч.4 ст.378 КАС України).
Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови (ч. 5 ст. 378 КАС України).
У постанові від 06.12.2019 року у справі №2а/0570/6531/2011 Верховний Суд дійшов висновку, що відстрочення в розумінні зазначеної норми закону є відкладенням чи перенесенням дати виконання рішення на новий строк, який визначається адміністративним судом, та допускається у виняткових випадках, залежно від обставин справи. Підставою для відстрочення можуть бути конкретні існуючі, об'єктивні, виключні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення у встановлений строк або фактично унеможливлюють таке.
Суд зазначає, що Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, вiдповiдно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції Украпни, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», постановлено ввести в Україні воєнний стан iз 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому, Указом Президента України №133/2022 від 14 березня 2022 року, на часткову змiну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Також, Указом Президента України № 259/2022 вiд 18 квітня 2022 року, на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року №133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квiтня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України № 341/2022 вiд 23 травня 2022 року, на часткову зміну статтi 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указами від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України вiд 15 березня 2022 року № 2119-IX, та вiд 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб. Наразі воєнний стан в Україні продовжено до 20 травня 2023 року
Відповідно до Закону України № 9259 про затвердження Указу Президента України від 1 травня 2023 року № 254/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким строк дії воєнного стану в Україні продовжується з 05 години 2023 року 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб (тобто до 18 серпня 2023 року).
Затвердженим Законом України від 2 травня 2023 року № 3057-IX), продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб (тобто до 15 листопада 2023 року).
Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 06.11.2023 № 734/2023, затверджений Законом України від 08.11.2023 № 3429-IX воєнний стан продовжено на 90 діб до 14.02.2024 року.
Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 5 лютого 2024 року №49/2024, затверджений Законом України від 06.02.2024 №3564-IX воєнний стан продовжено на 90 діб до 13.05.2024 року.
Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №3684-ІХ від 09.05.2024 воєнний стан продовжено на 90 днів до 12.08.2024 року.
Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №469/2024-ІХ від 23.07.2024 воєнний стан продовжено на 90 днів до 09.11.2024 року.
Указом президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №740/2024 від 28.10.2024 року воєнний стан продовжено на 90 днів до 07.02.2025 року.
Указом президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №26/2025 від 14.01.2025 року воєнний стан продовжено на 90 днів до 09.05.2025 року.
Указом президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №235/2025 від 15.04.2025 року воєнний стан продовжено на 90 днів до 07.08.2025 року.
Наразі воєнний стан продовжений до 04.05.2026 року.
За переконанням суду, воєнний стан в Україні є окремою обставиною, що ускладнює виконання рішення суду від 12.12.2025 року у сукупності з аргументами відповідача у його заяві.
Враховуючи надання відповідачем доказів вчинення дій, спрямованих на виконання рішення суду у даній справі, зокрема:
- Селищною радою розпочато процедуру виготовлення технічного паспорту на гідротехнічну споруду (греблю), що розташована на Торосівському ставку № 1 на території Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області;
- направлення до Одеської філії державного підприємства «Національні інформаційні системи» клопотання щодо внесення нових назв іменованим об'єктам до словника державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень стосовно Затишанської громади Роздільнянського району Одеської області за межами населених пунктів, -
суд вважає заяву такою, що підлягає задоволенню, із встановленням строку відстрочення виконання рішення - три місяці з дня постановлення ухвали (інший строк відповідач у заяві не вказує).
Керуючись ст. ст. 241- 243, 248, 250, 256, 378 ,294-297 КАС України, суд,-
Заяву Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області - задовольнити.
Відстрочити Затишанській селищній раді Роздільнянського району Одеської області виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2025 року у справі №420/7874/25 на 3(три) місяці з дня постановлення даної ухвали.
Ухвалу суду за результатами розгляду заяви про відстрочення виконання рішення суду може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом до П'ятого апеляційного адміністративного суду, ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя М.М. Аракелян