про залишення заяви без руху
30 березня 2026 рокусправа № 380/3571/25
м.Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Андрусів У. Б., перевіривши заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами у справі №380/3571/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) пред'явив позов до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016; ЄДРПОУ 13814885), у якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обчислення та виплати з 01.01.2025 пенсії ОСОБА_1 у у неповному розмірі шляхом застосування обмежуючих коефіцієнтів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нараховувати та виплачувати з 01.01.2025 пенсію ОСОБА_1 з розрахунку 90% від суми грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат без обмеження максимальним розміром, без застосування обмежуючих коефіцієнтів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану», та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.01.2025 по день проведення перерахунку.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 22.04.2025 у справі № 380/3571/25 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо застосування з 01.01.2025 понижуючих коефіцієнтів, установлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, установлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше проведених виплат.
У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.02.2026 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22 квітня 2025 року у справі №380/3571/25 - без змін.
24.03.2026 відповідач подав заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами. Заява мотивована тим, що згідно з свідоцтвом про смерть ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . 19.05.2025 на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області) надійшла заява ОСОБА_2 про виплату допомоги на поховання.
Зазначає, що 19.05.2025 ГУ ПФУ у Львівській області подало апеляційну скаргу на рішення суду. Ця обставина не була відома та не могла бути відомою Головному управлінню при поданні апеляційної скарги на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.04.2025 у справі № 380/3571/25, оскільки заява про виплату допомоги на поховання надійшла після подання апеляційної скарги. Зважаючи на наведене, просить переглянути рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.04.2025 у справі №380/3571/25 за нововиявленими обставинами та скасувати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.04.2025 у справі № 380/3571/25 повністю та прийняти нову ухвалу, якою закрити провадження у справі.
Згідно з ч. 1 ст. 366 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заява про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, що надійшла до адміністративного суду, передається судді адміністративного суду, який визначається в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 366 КАС України протягом п'яти днів з дня після надходження заяви до адміністративного суду суддя (суддя-доповідач) перевіряє її відповідність вимогам статті 364 цього Кодексу і вирішує питання про відкриття провадження за нововиявленими або виключними обставинами.
Статтею 364 КАС України встановлено форму та зміст заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Згідно до ч. 1 ст. 364 КАС України заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами за формою і змістом повинні відповідати вимогам цього Кодексу щодо оформлення позовних заяв до суду першої інстанції.
Згідно до п. 4 ч. 3 ст. 364 КАС України у разі пропуску строку на подання заяви до заяви додається клопотання про його поновлення.
За змістом п. 1 ч. 2 ст. 361 КАС України підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 363 КАС України заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами може бути подано з підстави, визначеної пунктом 1 частини другої статті 361 цього Кодексу, - учасниками справи протягом тридцяти днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про існування таких обставин.
Перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Тому при вирішенні питання щодо дотримання строку звернення до адміністративного суду необхідно чітко диференціювати поняття «дізналася» та «повинна була дізнатись».
День, коли особа дізналася про порушення свого права, - це встановлений доказами день, коли їй стало відомо про прийняття певного рішення, вчинення дії чи допущення бездіяльності, внаслідок чого відбулося порушення прав, свобод чи інтересів особи. Якщо цей день встановити точно неможливо, строк обчислюється з дня, коли особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав (свобод чи інтересів).
При цьому «повинна» слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав.
Зокрема, особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, якщо вона знала про обставини прийняття рішення чи вчинення дії, і у неї не було перешкод для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені.
Саме така правова позиція викладена Верховним Судом у постанові в справі №380/2355/20 від 28.05.2021.
Нововиявленими обставинами для перегляду судового рішення, на думку заявника, є звернення ОСОБА_2 із заявою від 19.05.2025 про виплату допомоги на поховання ОСОБА_1 .
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Натомість відповідач звернувся до суду із заявою лише 23.03.2026, тобто з пропуском встановленого п. 1 ч. 1 ст. 363 КАС України тридцятиденного строку звернення із такою заявою.
Клопотання про поновлення строку звернення з такою заявою заявник не подав.
Згідно до ч. 3 ст. 366 КАС України до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 364 цього Кодексу, а також подана особою, яка відповідно до частини шостої статті 18 цього Кодексу зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються правила статті 169 цього Кодексу.
Зважаючи на викладене та ураховуючи відсутність клопотання про поновлення строку звернення до суду, заява підлягає залишенню без руху.
Керуючись ст. 160, 161, 169, 248, 256, 364-366 КАС України, суд
1. Заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами у справі №380/3571/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
2. Особі, що звернулася із заявою, встановити десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліки шляхом подання клопотання про поновлення строку звернення із заявою з обґрунтуванням причин пропуску і доказів на підтвердження таких причин.
3. Копію цієї ухвали надіслати особі, яка подала заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами.
4. Роз'яснити, що у випадку не усунення у встановлений строк недоліків, заява вважатиметься неподаною та буде повернута заявнику.
Ухвала про залишення заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяАндрусів Уляна Богданівна