Рішення від 31.03.2026 по справі 380/22933/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/22933/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2026 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Мричко Н.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області про визнання протиправними дій і скасування постанови

встановив:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (далі відповідач) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції код ЄДРПОУ 43316386, місцезнаходження: 79000, м. Львів, вул. Шашкевича, 1 (далі відповідач), в якій позивач просив:

- визнати протиправними дії Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про закінчення виконавчого провадження ВП №76785360 від 24.09.2025;

- скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження від 24.09.2025 року ВП №76785360 Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

Ухвалою від 19.01.2026 суддя прийняла позовну заяву до розгляду й відкрила провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою від 13.01.2026 суд залучив до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправними дій і скасування постанови третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду у Львівській області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Львівським окружним адміністративним судом 26.01.2024 виданий виконавчий лист на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.1.2023 у справі №380/26686/23 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити з 01.07.2021 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021№713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Вказує, що зазначений лист скеровано на примусове виконання рішення. Надалі, державним виконавцем було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження та про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області нарахувати та виплатити з 01.07.2021 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн. Зазначає, що відповідачем протиправно винесено постанову про закінчення виконавчого провадження на підставі лише листа ГУ ПФУ у Львівській області про повідомлення про виконання рішення суду.

Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, зазначає, що на виконанні у Відділі перебувало виконавче провадження № 76785360, з виконання виконавчого листа № 380/26686/23, виданого 26.01.2024 Львівським окружним адміністративним судом, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: вул. Митрополита Андрея, 10,м. Львів, Львівська обл., Львівський р-н,79016, код ЄДРПОУ 13814885) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.07.2021 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року N 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб". Державним виконавцем 17.12.2024, керуючись статтями 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження», винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, яку скеровано сторонам до відома та виконання за вихідним № 34352. Керуючись статтею 42 Закону та відповідно до пункту 2 розділу VI Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5, 17.12.2024 державним виконавцем винесено постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження. Вказує, що керуючись статтями 3, 27, 40 Закону, 17.12.2024 державним виконавцем винесено постанову про стягнення виконавчого збору. 23.01.2025 у Відділ надійшов лист від боржника, яким повідомляється, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі №380/26686/23 виконано. Здійснено нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.07.2021 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн. З 01.02.2025 року загальний розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становить 26907,29 грн. Доплата пенсії по рішенню суду відсутня. Ураховуючи вищевикладене, керуючись вимогами п. 9 частини першої статті 39, статтею 40 Закону, 24.09.2025 державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження, яку скеровано сторонам, та, разом з оригіналом виконавчого листа у справі № 380/26686/23 на адресу Львівського окружного адміністративного суду за вихідним № 19608. Таким чином, рішення Львівського окружного адміністративного суду в справі № 380/26686/23 боржником виконано в повному обсязі.

Представник третьої особи подав до суду пояснення, в яких зазначає, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі №380/26686/23 задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, щодо припинення виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.07.2021 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб". Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 1073 грн 60 к. сплаченого судового збору.

Вказує, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі №380/26686/23 здійснено перерахунок пенсії. Оскільки рішенням суду не зобов'язано здійснити перерахунок пенсії без обмеження розміру пенсії, сума доплати відсутня. 17.12.2024 державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №76785360.

Листом від 27.12.2024 №1300-5310-5/211265 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило державного виконавця про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі №380/26686/23. 24.09.2025 державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження. В цій постанові державний виконавець зазначив, що: «Листом Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 27.12.2024 за №1300- 5310-5/211265 повідомлено про виконання рішення суду в справі №380/26686/23 до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження. Загальний розмір пенсійної виплати становить 26907,29 грн., доплата пенсії по рішенню відсутня. Відповідно до ч.9 ст.27 ЗУ «Про виконавче провадження» виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було з виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, та у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 17 частини першої статті 39 цього Закону. Ураховуючи викладене, керуючись вимогами п.9 частини першої статті 39, статтею 40 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 380/26686/23, виданого 26.01.2024, - закінчити.».

Відтак, у просить суд у задоволенні позову відмовити.

Позивач подав відповідь на пояснення третьої особи, в яких зазначає, ті ж самі мотиви що і у позовній заяві.

Частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні сторони у справі не звертались.

Дослідивши матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі №380/26686/23 задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області; Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, щодо припинення виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб"; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.07.2021 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб"; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн, 60 к. сплаченого судового збору.

17.12.2024 державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №76785360 з виконавчого листа №380/26686/23, виданого 26.01.2024 Львівським окружним адміністративним судом про "Зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.07.2021 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Листом від 27.12.2024 №1300-5310-5/211265 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило державного виконавця про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі №380/26686/23. Зазначено, що доплата пенсії по рішенню суду відсутня.

24.09.2025 державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39, статтею 40 Закону України «Про виконавче провадження».

Позивач вважаючи постанову про закінчення виконавчого провадження протиправною, звернувся з цим позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд виходив з такого.

Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України від 02.06.2016 № 1404 -VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404).

Відповідно до статті 1 Закону № 1404 виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону належать примусовому виконанню.

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону №140 примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».

Згідно із частиною 1 статті 18 Закону №1404 виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом (пункт 1 частини 2 статті 18 Закону №1404).

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону № 1404 виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону. Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 3 Закону № 1404 належать примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, визначених законом або міжнародним договором України.

У відповідності до частини 1 статті 13 Закону №1404 під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до пункту 21 Розділу ІІІ Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 закінчення виконавчого провадження здійснюється за наявності підстав та в порядку, визначеному в статті 39 Закону України «Про виконавче провадження».

Згідно із пунктом 9 частини 1 статті 39 Закону №1404 виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Виконання судового рішення як завершальна стадія судового провадження є невід'ємним елементом права на судовий захист, складовою права на справедливий суд.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Як слідує з матеріалів справи, 17.12.2024 державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №76785360 з виконавчого листа №380/26686/23, виданого 26.01.2024 про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.07.2021 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Листом від 27.12.2024 №1300-5310-5/211265 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило державного виконавця про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі №380/26686/23 до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження. Загальний розмір пенсійної виплати становить 26907,29 грн, доплата пенсії по рішенню відсутня. Відповідно до ч.9 ст.27 ЗУ «Про виконавче провадження» виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було з виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, та у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 17 частини першої статті 39 цього Закону. Відповідно до пункту першого частини 2 статті 18 Закону №1404 державний виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та порядку, що встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Беручи до уваги, що державного виконавця було проінформовано про виконання рішення суду, дії державного виконавця з винесення постанови про закінчення виконавчого провадження є правомірними та такими, що вчинені на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Водночас суд звертає увагу, що компетенція державного виконавця обмежується примусовим виконання рішень, а не оцінкою правильності перерахунку пенсії, яка належить до компетенції пенсійного органу.

Також суд звертає увагу позивача на положення статті 383 КАС України відповідно до якого особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Таким чином, враховуючи, що на виконання рішення суду у справі №380/26686/23 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області надало державному виконавцю відповідне повідомлення про виконання рішення суду та повідомило, що доплата по пенсії відсутня, відтак, судом не встановлено порушення відповідачем вимог Закону №1404 при прийнятті оскаржуваної постанови чи допущення ним протиправної бездіяльності, а тому підстави для визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця про закінчення виконавчого провадження, відсутні.

Суд, на підставі оцінених доказів і аргументів сторін сукупно, на підставі аналізу законодавства і доводів учасників з урахуванням обраного способу захисту позивачем, дійшов висновку, що постанова про закінчення виконавчого провадження №76785360 від 24.09.2025 винесена відповідачем правомірно, у зв'язку із чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмови в повному обсязі.

Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області про визнання протиправними дій і скасування постанови відмовити повністю.

Судові витрати між сторонами не розподіляються.

Рішення суду першої інстанції набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набуває чинності після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя Мричко Н.І.