31 березня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/8313/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Міністерство освіти і науки України (01135, м. Київ, пр. Берестейський, 10, код ЄДРПОУ 38621185)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: державне підприємство "Інфоресурс" (03057, м. Київ, вул. О. Довженка, 3, код ЄДРПОУ 37533381)
про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 , через адвоката Касьяненка Ю.Я., звернувся до суду з позовом до Міністерства освіти і науки України звернувся до суду з позовом до Міністерства освіти і науки України про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.
Позов мотивовано тим, що ОСОБА_1 у 2025 році розпочав навчання у комунальному закладі фахової передвищої освіти "Уманський обласний музичний фаховий коледж ім. П. Д. Демуцького Черкаської обласної ради" на денній формі за освітнім рівнем фахового молодшого бакалавра. З метою отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації він отримав довідку про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти №798522 від 22.10.2025 року. У цій довідці помилково зазначено, що поточне здобуття освіти порушує послідовність, визначену частиною 2 статті 10 Закону України "Про освіту". Позивач вважає, що відповідач не вжив заходів щодо забезпечення належного функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти. З цих підстав представник позивача просить суд:
- визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України, пов'язані із вжиттям організаційних заходів щодо забезпечення функціонування ЄДЕБО, за яких у Довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти №798522 від 22.10.2025 року відображалися відомості про порушення ОСОБА_1 послідовності навчання;
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства освіти і науки України щодо невнесення змін до системи ЄДЕБО щодо ОСОБА_1 в частині послідовності навчання;
- зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до ЄДЕБО, за яких у Довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо ОСОБА_1 у колонці "На підставі даних, що містяться у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття світи не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" відображалося значення "Так, не порушує".
Ухвалою судді від 16.12.2025 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Цією ж ухвалою суд залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - державне підприємство "Інфоресурс".
Відповідач подав відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що повторне зарахування особи на навчання за тим самим рівнем освіти вважається порушенням послідовності освітніх рівнів у розумінні Закону України "Про освіту". Наразі позивач здобуває фахову передвищу освіту в непослідовному порядку, оскільки він раніше вже був зарахований на навчання за освітнім рівнем фахового молодшого бакалавра в іншому коледжі. Довідка про здобувача освіти за даними ЄДЕБО щодо позивача сформована правильно, а наведена у ній інформація відповідає дійсності.
Третя особа пояснення щодо позову та відзиву не подала.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини.
ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України призовного віку.
Він має такі дипломи кваліфікованого робітника: серії НОМЕР_2 , виданий у 2006 році Професійно-технічним училищем №30 с. Торговиця; серії НОМЕР_3 , виданий у 2010 році Київським вищим професійним училищем деревообробки.
У серпні 2023 року він був зарахований на навчання до відокремленого структурного підрозділу "Тальянківський агротехнічний фаховий коледж Уманського національного університету" для здобуття освітнього рівня фахового молодшого бакалавра, а 19.01.2024 року відрахований зі складу студентів цього навчального закладу за невиконання вимог навчального плану.
У серпні 2025 року наказом директора комунального закладу фахової передвищої освіти "Уманський обласний музичний фаховий коледж ім. П.Д. Демуцького Черкаської обласної ради" №17-с від 15.08.2025 року ОСОБА_1 з 01.09.2025 року зараховано студентом денної форми навчання до комунального закладу фахової передвищої освіти "Уманський обласний музичний фаховий коледж ім. П.Д. Демуцького Черкаської обласної ради". Він навчається за освітнім рівнем фахового молодшого бакалавра, спеціальність В5 "Музичне мистецтво". Термін навчання - до 25.06.2028 року.
Комунальний заклад фахової передвищої освіти "Уманський обласний музичний фаховий коледж ім. П.Д. Демуцького Черкаської обласної ради" сформував довідку про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти №798522 від 22.10.2025 року з інформацією про поточне здобуття освіти ОСОБА_1 та про його документи про освіту. У цій довідці зазначено, що на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти порушує послідовність, визначену частиною 2 статті 10 Закону України "Про освіту".
Позивач не погодився із наведеними у цій довідці даними про порушення послідовності здобуття освіти та звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року.
Указом Президента України №69/2022 від 24.02.2022 року "Про загальну мобілізацію", затвердженим Законом України від 03.03.2022 року №2105-ІХ, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
У статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" наведені підстави відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Згідно з пунктом 1 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної, фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури
Постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024 року затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (надалі - Порядок №560), який містить такі норми:
56. Відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, військовозобов'язаних СБУ чи розвідувальних органів) особисто через центри надання адміністративних послуг подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
До заяви додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
60. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період особам, зазначеним у підпункті 1 пункту 2 додатка 5, надається на семестр, але не більше ніж на шість місяців.
62. Здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період подають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, за формою згідно з додатком 9.
У додатку 5 до Порядку №560 наведений перелік документів, що подаються військовозобов'язаними для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Так, згідно з підпунктом 1 пункту 2 додатка 5 документами, що підтверджують право на відстрочку для категорії осіб, передбаченої пунктом 1 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а саме для здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, а також докторантів, є довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.
У додатку 9 до Порядку №560 наведена форма Довідки про здобувача освіти за даними єдиної державної електронної бази з питань освіти, яка містить поле: На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" : так/ні.
Суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, регулює Закон України "Про освіту", який містить такі норми:
Стаття 1. Основні терміни та їх визначення
1. У цьому Законі терміни вживаються в такому значенні:
8) здобувачі освіти - вихованці, учні, студенти, курсанти, слухачі, стажисти, аспіранти (ад'юнкти), інші особи, які здобувають освіту за будь-яким видом та формою здобуття освіти;
23) рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.
Стаття 9. Форми здобуття освіти
1. Особа має право здобувати освіту в різних формах або поєднуючи їх.
Основними формами здобуття освіти є:
- інституційна (очна (денна, вечірня), заочна, дистанційна, мережева);
- індивідуальна (екстернатна, сімейна (домашня), педагогічний патронаж, на робочому місці (на виробництві);
- дуальна.
2. Очна (денна, вечірня) форма здобуття освіти - це спосіб організації навчання здобувачів освіти, що передбачає їх безпосередню участь в освітньому процесі.
10. Дуальна форма здобуття освіти - це спосіб здобуття освіти, що передбачає поєднання навчання осіб у закладах освіти (в інших суб'єктів освітньої діяльності) з навчанням на робочих місцях у суб'єктів господарювання для набуття певної кваліфікації, як правило, на основі договору.
Стаття 10. Складники та рівні освіти
2. Рівнями освіти є:
- дошкільна освіта;
- початкова освіта;
- базова середня освіта;
- профільна середня освіта;
- професійна освіта;
- фахова передвища освіта;
- початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;
- перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;
- другий (магістерський) рівень вищої освіти;
- третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
Стаття 16. Фахова передвища освіта
1. Фахова передвища освіта спрямована на формування та розвиток освітньої кваліфікації, що підтверджує здатність особи до виконання типових спеціалізованих завдань у певній галузі професійної діяльності, пов'язаних з виконанням виробничих завдань підвищеної складності та/або здійсненням обмежених управлінських функцій, що характеризуються певною невизначеністю умов та потребують застосування положень і методів відповідної науки, і завершується здобуттям відповідної освітньої та/або професійної кваліфікації.
2. Фахова передвища освіта здобувається на основі повної або базової середньої освіти. Здобуття фахової передвищої освіти на основі базової середньої освіти здійснюється з одночасним здобуттям повної загальної середньої освіти та отриманням відповідного документа про повну загальну середню освіту.
7. Порядок, умови, форми та особливості здобуття фахової передвищої освіти визначаються спеціальним законом.
Стаття 40. Документи про освіту
1. Після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти (крім вихованців дошкільних закладів освіти) отримують відповідний документ про освіту.
2. Документи про освіту видаються закладами освіти та іншими суб'єктами освітньої діяльності.
3. Інформація про видані документи про середню, професійну (професійно-технічну), фахову передвищу та вищу освіту вноситься до Єдиного державного реєстру документів про освіту в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Основні правові, організаційні, фінансові засади функціонування системи фахової передвищої освіти встановлює Закон України "Про фахову передвищу освіту", який містить такі норми:
Стаття 3. Право на фахову передвищу освіту
1. Кожен має право на якісну та доступну фахову передвищу освіту. Право на фахову передвищу освіту включає право на здобуття фахової передвищої освіти упродовж всього життя, право на доступність фахової передвищої освіти, право на безоплатну фахову передвищу освіту у випадках і порядку, визначених законом.
2. Право на фахову передвищу освіту гарантується незалежно від віку, статі, раси, стану здоров'я, інвалідності, громадянства, національності, політичних, релігійних чи інших переконань, кольору шкіри, місця проживання, мови спілкування, походження, соціального і майнового стану, наявності судимості, а також інших обставин та ознак. Ніхто не може бути обмежений у праві на здобуття фахової передвищої освіти, крім випадків, встановлених Конституцією та законами України.
5. Громадяни України вільні у виборі закладу фахової передвищої освіти, форми її здобуття, спеціальності та освітньо-професійної програми. Здобувач фахової передвищої освіти має право самостійно визначати тривалість виконання освітньо-професійної програми фахової передвищої освіти, але будь-який вид її фінансування за рахунок коштів загального фонду державного або місцевого бюджету здійснюється не довше, ніж строк навчання, визначений законом та стандартом фахової передвищої освіти.
Стаття 7. Рівень та ступінь фахової передвищої освіти
1. Рівень фахової передвищої освіти передбачає здатність особи вирішувати типові спеціалізовані задачі в окремій галузі професійної діяльності або у процесі навчання, що вимагає застосування положень і методів відповідних наук та може характеризуватися певною невизначеністю умов; відповідальність за результати своєї діяльності; здійснення контролю інших осіб у визначених ситуаціях.
2. Фаховий молодший бакалавр - це освітньо-професійний ступінь, що здобувається на рівні фахової передвищої освіти і присуджується закладом освіти у результаті успішного виконання здобувачем фахової передвищої освіти освітньо-професійної програми.
3. Особа може здобувати фахову передвищу освіту на основі базової середньої освіти, профільної середньої освіти (незалежно від здобутого профілю), професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої освіти або вищої освіти. Особи, які здобувають фахову передвищу освіту на основі базової середньої освіти, зобов'язані одночасно виконати освітню програму профільної середньої освіти професійного спрямування.
4. Підготовка фахових молодших бакалаврів здійснюється за освітньо-професійними програмами відповідно до галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців з вищою освітою.
Стаття 10. Документи про фахову передвищу освіту
1. Документ про фахову передвищу освіту - диплом фахового молодшого бакалавра видається особі, яка успішно виконала відповідну освітньо-професійну програму.
2. У дипломі фахового молодшого бакалавра зазначаються: найменування закладу фахової передвищої освіти (іншого суб'єкта освітньої діяльності), що видав цей документ (у разі здобуття фахової передвищої освіти у структурному підрозділі закладу вищої освіти, філії закладу фахової передвищої освіти - найменування такого підрозділу або філії); освітня кваліфікація, що складається з інформації про здобутий особою освітньо-професійний ступінь, спеціальність, спеціалізацію, освітньо-професійну програму; професійна кваліфікація (у разі присвоєння).
Невід'ємною частиною диплома фахового молодшого бакалавра є додаток до диплома, що містить структуровану інформацію про завершене навчання. У додатку до диплома міститься інформація про результати навчання особи, що складається з інформації про назви дисциплін, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС, а також відомості про систему фахової передвищої освіти України.
3. У разі здобуття фахової передвищої освіти за акредитованою освітньо-професійною програмою в дипломі фахового молодшого бакалавра зазначається найменування органу (органів) акредитації, а в додатку до диплома фахового молодшого бакалавра - інформація про видані ним (ними) відповідні акредитаційні сертифікати, рішення.
5. Інформація про видані документи про освіту вноситься закладами фахової передвищої освіти (крім закладів фахової передвищої військової освіти, закладів фахової передвищої спеціалізованої військової освіти) до Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
Стаття 44. Відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів фахової передвищої освіти
1. Підставою для відрахування здобувача фахової передвищої освіти є:
1) завершення навчання за відповідною освітньо-професійною програмою;
2) власне бажання;
3) переведення до іншого закладу фахової передвищої освіти або до закладу професійної (професійно-технічної) освіти, загальної середньої освіти (для здобувачів фахової передвищої освіти, які зараховані на основі базової середньої освіти, протягом першого і другого років навчання);
4) невиконання індивідуального навчального плану;
5) порушення умов договору про надання освітніх послуг, який є підставою для зарахування;
6) порушення академічної доброчесності;
7) стан здоров'я (за наявності відповідного висновку);
8) інші випадки, визначені законом.
Особа, відрахована із закладу фахової передвищої освіти до завершення навчання, отримує академічну довідку, що містить інформацію про результати навчання, назви дисциплін (предметів), отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС. Форма академічної довідки затверджується центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Порядок функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти унормований статтею 74 Закону України "Про освіту", яка містить такі норми:
1. У системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі - Електронна база).
2. Електронна база містить такі складові: Реєстр суб'єктів освітньої діяльності, Реєстр здобувачів освіти, Реєстр документів про освіту, Реєстр сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, Реєстр студентських (учнівських) квитків, Реєстр педагогічних, науково-педагогічних працівників, Реєстр сертифікатів педагогічних працівників (далі - публічні електронні реєстри у сфері освіти).
Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти та порядок її ведення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
3. Інформація, що міститься в Електронній базі, крім інформації з обмеженим доступом, є відкритою, у тому числі у форматі відкритих даних, та з урахуванням потреб осіб з порушенням зору. Особа має повний безоплатний доступ до всіх відомостей про себе, що містяться в Електронній базі.
4. Доступ осіб до інформації, що міститься в Електронній базі, здійснюється через:
- офіційні веб-сайти держателя Електронної бази та адміністратора Електронної бази;
- Єдиний державний веб-портал електронних послуг.
5. Держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - держатель Електронної бази) є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових.
Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - адміністратор Електронної бази) є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Адміністратор Електронної бази:
- здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази;
- відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі;
- забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази;
- проводить навчання для роботи з Електронною базою;
- здійснює інші заходи, передбачені законом.
Створення, ведення та адміністрування Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти здійснюються відповідно до цього Закону та законів України "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах", "Про захист персональних даних", "Про авторське право і суміжні права" та "Про публічні електронні реєстри".
6. Суб'єктами ведення Електронної бази є:
- держатель та адміністратор Електронної бази;
- органи управління у сфері освіти;
- суб'єкти освітньої діяльності;
- підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління держателя Електронної бази.
7. Електронна база в порядку електронної взаємодії здійснює обмін інформацією з Єдиним державним демографічним реєстром, Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, Державним реєстром актів цивільного стану громадян, Державним реєстром речових прав на нерухоме майно, Державним реєстром загальнообов'язкового державного соціального страхування, Державним реєстром фізичних осіб - платників податків, Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Електронною системою охорони здоров'я, електронною системою рейтингового розподілу в інтернатуру, Єдиною інформаційною системою соціальної сфери, Єдиним державним вебпорталом електронних послуг, реєстрами територіальних громад, іншими автоматизованими системами та інформаційними ресурсами держателя Електронної бази, інших юридичних осіб в обсязі та у випадках, визначених законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.2025 року №872 затверджене Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, яке містить такі норми:
Загальна частина
1. Це Положення визначає механізм функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - Єдина електронна база) в галузі освіти як інтегрованої інформаційної системи, що забезпечує збирання, створення, реєстрацію, накопичення, зберігання, зміну, використання, поширення та захист інформації про суб'єктів освітньої діяльності, вступників до закладів освіти, здобувачів освіти, документи про освіту (науковий ступінь), педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників з метою задоволення потреб фізичних та юридичних осіб, порядок її ведення.
2. У цьому Положенні терміни вживаються у такому значенні:
верифікація - комплекс заходів щодо перевірки достовірності та встановлення відповідності інформації, що вноситься до Єдиної електронної бази, інформації та документам, що містяться в Єдиній електронній базі, інших державних електронних інформаційних ресурсах, з якими Єдина електронна база взаємодіє, або в органах ліцензування освітньої діяльності, органах, що здійснюють акредитацію освітніх, освітньо-професійних, освітньо-наукових програм, інституційний аудит, у випадках та порядку, визначених цим Положенням;
користувач Єдиної електронної бази (далі - користувач) - працівник суб'єкта ведення Єдиної електронної бази, якому наказом керівника суб'єкта ведення Єдиної електронної бази надано право доступу до Єдиної електронної бази для внесення (зміни) інформації з метою її підтримання в повному, актуальному та достовірному стані, а також отримання (використання) інформації, що міститься в Єдиній електронній базі.
4. Власником Єдиної електронної бази та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава в особі МОН. Держателем Єдиної електронної бази є МОН, адміністратором - державне підприємство "Інфоресурс", що належить до сфери управління МОН (далі - адміністратор).
МОН є володільцем інформації, що міститься в Єдиній електронній базі.
5. Суб'єктами ведення Єдиної електронної бази є МОН, адміністратор, Державна служба якості освіти, Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти, міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, які мають у підпорядкуванні заклади освіти, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації, а також суб'єкти освітньої діяльності та їх відокремлені підрозділи, які провадять освітню діяльність на рівні професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та освіти дорослих, зокрема післядипломної освіти незалежно від форми власності та сфери управління, Український центр оцінювання якості освіти, державна наукова установа "Інститут освітньої аналітики", інші підприємства, установи, організації, що у випадках, визначених законодавством у сфері освіти, вносять та отримують інформацію з Єдиної електронної бази.
Призначення та мета обробки інформації в Єдиній електронній базі
7. Головним призначенням Єдиної електронної бази є забезпечення фізичних та юридичних осіб інформацією у сфері освіти.
Внесення та отримання інформації з Єдиної електронної бази
9. Для виконання суб'єктами ведення Єдиної електронної бази функцій, визначених цим Положенням, адміністратор надає (організовує та підтримує) доступ до Єдиної електронної бази користувачам на підставі:
наказу МОН - користувачам від МОН;
наказу (розпорядження) адміністратора - користувачам від адміністратора;
заяви суб'єкта ведення Єдиної електронної бази про організацію доступу до Єдиної електронної бази, що обов'язково містить інформацію про нього або його відокремлений підрозділ, дані його користувача (користувачів), якому (яким) надається доступ до Єдиної електронної бази, визначені підпунктом 6 пункту 14 цього Положення, - користувачам від інших суб'єктів ведення Єдиної електронної бази.
10. Інформація вноситься (змінюється) в Єдиній електронній базі користувачами протягом п'яти робочих днів з моменту її створення, отримання (зміни) суб'єктом ведення Єдиної електронної бази, якщо інший строк не встановлено законодавством, за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення Єдиної електронної бази або спеціалізованого програмного забезпечення, що використовується суб'єктом ведення Єдиної електронної бази, узгодженого з адміністратором.
13. Єдина електронна база в порядку електронної інформаційної взаємодії отримує інформацію з інших реєстрів, автоматизованих систем та інформаційних ресурсів відповідно до Законів України "Про освіту" і "Про публічні електронні реєстри".
14. В Єдину електронну базу вноситься (передається) така інформація про фізичних осіб (персональні дані):
2) щодо здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти - прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності) та в разі їх зміни інформація про це (дата, причина, реквізити документа, що підтверджує відповідну зміну); дата народження; громадянство; стать; тип, серія (за наявності), номер, ким і коли виданий документ, що посвідчує особу (для особи, якій не виповнилося 14 років, - свідоцтво про народження; для особи, яка звернулась із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, і не має документів, що посвідчують особу, - довідка про звернення за захистом в Україні); реєстраційний номер облікової картки платника податків (або серія (за наявності) та номер паспорта - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відмітку у паспорті) (за наявності); унікальний демографічний номер (за наявності); найменування та номер облікового запису в Єдиній електронній базі суб'єкта освітньої діяльності (його відокремленого підрозділу), в якому здобувається освіта; освітній (освітньо-кваліфікаційний) рівень, що здобувається; спеціальність, спеціалізація; освітня програма, тип освітньої програми; професія (професії); форма здобуття освіти; джерело фінансування здобуття освіти; назва факультету (відділення), структурного підрозділу (за наявності); дати початку та завершення навчання; курс навчання; назва навчальної групи (за наявності); інформація, що міститься в документі про освіту (науковий ступінь), на підставі якого особа вступила на навчання; інформація, що міститься в свідоцтві про визнання іноземного документа про освіту; поточний статус навчання, дата, з якої діє статус; дані про попередні зміни статусів навчання; дата та номер наказу про зарахування, переведення, переривання, поновлення, відрахування, завершення навчання; серія, номер, ким і коли виданий студентський (учнівський) квиток та інформація, що в ньому міститься, про назву факультету (відділення), структурного підрозділу, номер групи, форму здобуття освіти, дату видачі та строк дії (за наявності); відцифрований образ обличчя особи (за наявності); з 1 липня 2024 р. - інформація про призначення стипендії (стипендій) та належність до пільгової категорії здобувачів освіти щодо призначення стипендій та соціального захисту (статус, підстава, відповідні документи); причина переривання навчання; причина відрахування із закладу освіти; інформація, що міститься в академічній довідці; інформація, що міститься в свідоцтві про визнання академічної довідки іноземного взірця; інформація про попередній заклад освіти, в якому особа почала здобувати освіту на поточному освітньому рівні (у разі поновлення на навчання та переведення); відомості про результати складання єдиного державного кваліфікаційного іспиту, визначені законодавством у сфері освіти, та інформація про сертифікат, отриманий за результатами складання такого іспиту (за наявності); інформація про академічну мобільність (за наявності); інформація, необхідна для формування додатка до документа про освіту (науковий ступінь), яку (який) особа здобуде за результатами навчання; інформація, що міститься в документі про освіту (науковий ступінь), яку (який) особа здобула за результатами навчання; щодо іноземних здобувачів освіти також - категорія, дата прийому на навчання на наступний рівень освіти або офіційного засвідчення отриманого документа про освіту, інформація про навчання за програмами підготовчого факультету, відділення (підрозділу), з вивчення державної мови та/або мови навчання;
3) щодо власників документів про освіту - прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності); інформація про зміну прізвища, власного імені, по батькові (дата зміни, причина, реквізити документа, що підтверджує відповідну зміну); дата народження; громадянство; стать; тип, серія (за наявності), номер, ким і коли виданий документ, що посвідчує особу (для особи, якій не виповнилося 14 років, - свідоцтво про народження; для особи, яка звернулась із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, і не має документів, що посвідчують особу, - довідка про звернення за захистом в Україні); реєстраційний номер облікової картки платника податків (або серія (за наявності) та номер паспорта - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відмітку у паспорті) (за наявності); унікальний демографічний номер (за наявності); інформація, що міститься в документі про освіту.
Основні функції суб'єктів ведення Єдиної електронної бази
24. МОН:
1) вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування Єдиної електронної бази;
2) здійснює контроль за забезпеченням захисту інформації в Єдиній електронній базі згідно із законодавством у сфері захисту інформації;
3) використовує інформацію, що міститься в Єдиній електронній базі, зокрема персональні дані, з метою прийняття управлінських рішень та виконання повноважень, визначених законодавством у сфері державного регулювання та освіти;
4) вносить до Єдиної електронної бази інформацію про:
рішення, прийняті ним як органом ліцензування щодо дотримання суб'єктами освітньої діяльності - ліцензіатами ліцензійних умов провадження освітньої діяльності, а також декларації про провадження освітньої діяльності без отримання ліцензії в сфері, в якій МОН є органом ліцензування, подані суб'єктами освітньої діяльності у випадках та порядку, визначених законодавством у сфері ліцензування;
акредитацію освітньо-професійних програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, сертифікатів про акредитацію спеціальностей;
іншу інформацію, визначену законодавством у сфері освіти;
5) забезпечує верифікацію в Єдиній електронній базі інформації, визначеної підпунктами 1 і 2 пункту 16, абзацами четвертим і п'ятим підпункту 1, підпунктом 2 і підпунктом 7 пункту 17 цього Положення, щодо суб'єктів освітньої діяльності у сфері професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та післядипломної освіти, що підтверджується накладенням кваліфікованого електронного підпису відповідального працівника;
6) встановлює вимоги до апаратного та програмного забезпечення Єдиної електронної бази;
7) визначає:
перелік інформації, доступ до якої надається суб'єктам ведення Єдиної електронної бази;
вартість послуг з організації та підтримання доступу до Єдиної електронної бази, інших послуг, пов'язаних з Єдиною електронною базою, що надаються адміністратором;
8) проводить опитування здобувачів освіти з використанням електронних кабінетів здобувачів освіти в Єдиній електронній базі;
9) здійснює тимчасове блокування доступу суб'єктів ведення Єдиної електронної бази до Єдиної електронної бази та інші організаційно-технічні заходи шляхом надання відповідних доручень адміністратору у разі виявлення ознак порушення суб'єктами ведення Єдиної електронної бази законодавства на період проведення відповідної перевірки;
10) здійснює тимчасове блокування доступу суб'єктів ведення Єдиної електронної бази до Єдиної електронної бази та додаткові організаційно-технічні заходи в інших випадках, визначених законодавством, шляхом надання відповідних доручень адміністратору;
11) здійснює інші повноваження, передбачені Законом України "Про публічні електронні реєстри" та іншими нормативно-правовими актами.
25. Адміністратор здійснює повноваження, передбачені Законом України "Про публічні електронні реєстри" для адміністраторів реєстрів та Законом України "Про освіту", а також вносить до Єдиної електронної бази інформацію в порядку та обсягах, визначених МОН.
32. Суб'єкти освітньої діяльності та їх відокремлені підрозділи, що провадять освітню діяльність у сферах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, освіти дорослих, зокрема післядипломної освіти, незалежно від форми власності та сфери управління:
1) вносять до Єдиної електронної бази з накладенням у випадках, визначених МОН, кваліфікованого електронного підпису відповідального працівника, а також підтримують в повному, актуальному і достовірному стані інформацію, визначену у пунктах 14-17 цього Положення (крім інформації про сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання, результати зовнішнього незалежного оцінювання, участь у вступних кампаніях до закладів освіти (коли, до яких закладів освіти, на які професії, спеціальності, спеціалізації, рівні, форми здобуття освіти особа подавала заяви в електронній формі), інформації, що згідно з цим Положенням передається до Єдиної електронної бази з інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) та реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування);
2) здійснюють в Єдиній електронній базі інші дії у порядку та обсягах, визначених МОН.
33. Інші суб'єкти ведення Єдиної електронної бази (їх користувачі) вносять до Єдиної електронної бази інформацію, змінюють її та здійснюють в Єдиній електронній базі інші дії у порядку та обсягах, визначених законодавством у сфері освіти.
34. Керівники суб'єктів ведення Єдиної електронної бази забезпечують достовірність, актуальність, точність та повноту внесеної (зміненої) ними (їх користувачами) інформації, що міститься в Єдиній електронній базі, своєчасність її внесення (оновлення, зміни), якісне та своєчасне виконання в Єдиній електронній базі інших заходів, визначених законодавством у сфері освіти.
35. Суб'єкти та користувачі Єдиної електронної бази несуть відповідальність за порушення вимог цього Положення в порядку, встановленому законом.
Складові Єдиної електронної бази
36. В Єдиній електронній базі містяться Реєстр суб'єктів освітньої діяльності, Реєстр здобувачів освіти, Реєстр документів про освіту, Реєстр сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, Реєстр студентських (учнівських) квитків, Реєстр педагогічних, науково-педагогічних працівників, Реєстр сертифікатів педагогічних працівників.
В Єдиній електронній базі також містяться функціональні модулі, що забезпечують виконання визначених цим Положенням завдань, інші складові, визначені відповідно до законодавства, зокрема Єдина електронна система моніторингу працевлаштування випускників закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти (далі - система моніторингу працевлаштування).
37. У реєстрах Єдиної електронної бази відображається інформація, створена та/або внесена (передана) та у випадках і порядку, визначених цим Положенням, верифікована в Єдиній електронній базі. Інформацію про Реєстр суб'єктів освітньої діяльності, Реєстр здобувачів освіти, Реєстр документів про освіту, Реєстр сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, Реєстр студентських (учнівських) квитків, Реєстр педагогічних, науково-педагогічних працівників, Реєстр сертифікатів педагогічних працівників наведено відповідно у додатках 1-7.
Доступ до інформації в Єдиній електронній базі
39. Інформація, що міститься в Єдиній електронній базі, крім інформації з обмеженим доступом, є відкритою, у тому числі у формі відкритих даних, та з урахуванням потреб осіб з порушенням зору. Особа має повний безоплатний доступ до всіх відомостей про себе, що містяться в Єдиній електронній базі.
42. Фізична особа у випадках, визначених Законами України "Про освіту", "Про захист персональних даних" та "Про доступ до публічної інформації", з дати, визначеної адміністратором, але не пізніше ніж з 1 січня 2025 р., отримує інформацію про себе, що міститься в Єдиній електронній базі, через офіційний веб-сайт Єдиної електронної бази за електронною адресою https://info.edbo.gov.ua/, зокрема через офіційні веб-сайти МОН та адміністратора Єдиної електронної бази, на підставі сформованого на такому веб-сайті запиту про надання інформації (далі - запит) шляхом отримання:
інформації в електронній формі, що відображається у вигляді інтернет-сторінки на офіційному веб-сайті Єдиної електронної бази;
витягу з Єдиної електронної бази в електронній формі.
43. Суб'єкт ведення Єдиної електронної бази має доступ до інформації, внесеної, сформованої або отриманої ним в Єдиній електронній базі, а також до інформації, доступ до якої визначено законодавством у сфері освіти, через користувачів, яким організовано та підтримується доступ до Єдиної електронної бази у порядку, встановленому цим Положенням.
Суд зазначає, що відповідно до пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" умовою надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації є здобуття особою професійної, фахової передвищої та вищої освіти за денною або дуальною формою навчання за рівнем, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною 2 статті 10 Закону України "Про освіту". Для підтвердження цих обставин Порядком №560 запроваджено відповідний документ - довідка про здобувача освіти за даними ЄДЕБО (додаток 9 до Порядку). Така довідка формується за допомогою програмних засобів ЄДЕБО шляхом оброблення інформації про фізичну особу (здобувача освіти), яка міститься в ЄДЕБО та у відповідних публічних електронних реєстрах у сфері освіти. Довідка видається особі закладом освіти, де ця особа здобуває освіту, та подається нею до ТЦКСП для оформлення відстрочки.
Особа вважається такою, що здобула певний рівень освіти, у разі успішного завершення нею навчання за відповідною освітньою програмою і отримання відповідного документу про освіту.
Для підтвердження послідовності здобуття освіти слід порівнювати поточний рівень освіти із рівнем, який особа вже завершила. Тому враховується тільки та освіта, яка була здобута. Незавершена освіта не є показником досягнення певного рівня освіти.
Суд установив, що позивач є здобувачем фахової передвищої освіти, який з 01.09.2025 навчається за денною формою здобуття освіти у комунальному закладі фахової передвищої освіти "Уманський обласний музичний фаховий коледж ім. П.Д. Демуцького Черкаської обласної ради". Він здобуває фахову передвищу освіту, що є вищою за раніше здобуту ним професійну (професійно-технічну) освіту (дипломи КС №30475521 від 01.07.2006 року та КВ №38389176 від 30.06.2010 року).
Таке здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України "Про освіту", позаяк позивач не завершив попереднє навчання у ВСП "Тальянківський агротехнічний фаховий коледж Уманського національного університету", яке тривало у період з 18.08.2023 року по 19.01.2024 року, оскільки був відрахований за невиконання вимог навчального плану без отримання диплому фахового молодшого бакалавра.
Отже у довідці №798522 від 22.10.2025 року зазначена неправильна/недостовірна інформація про порушення ОСОБА_1 послідовності здобуття освіти, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України "Про освіту".
Цей документ створений за даними та за допомогою програмних засобів ЄДЕБО. Держателем ЄДЕБО та публічних електронних реєстрів у сфері освіти є Міністерство освіти і науки України.
Інтегрована інформаційна система ЄДЕБО створена відповідно до Закону України "Про освіту", а її головним призначенням є забезпечення фізичних та юридичних осіб інформацією у сфері освіти. Інформація, яка вноситься, зберігається, обробляється та використовується в ЄДЕБО, повинна відповідати вимогам Закону України "Про освіту". Вимоги до апаратного та програмного забезпечення ЄДЕБО встановлює держатель - Міністерство освіти і науки України. У разі внесення змін до законодавства про освіту, вимогам якого повинно відповідати програмне забезпечення ЄДЕБО, ці зміни мають бути невідкладно відображені через зміни у функціональності (оновлення) програмного забезпечення ЄДЕБО.
Суд установив, що Міністерство освіти і науки України у травні-червні 2024 року з метою реалізації положень Порядку №560 щодо формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти, під час модернізації програмного забезпечення ЄДЕБО замовило його доопрацювання та розробило технічний опис, у якому передбачило алгоритм (методику) визначення послідовності здобуття освіти та формування закладами освіти довідки в ЄДЕБО. Технічний адміністратор ДП "Інфоресурс" за дорученням Міністерства освіти і науки України у червні 2024 року забезпечив необхідні технічні заходи для запровадження в ЄДЕБО можливості формування закладами освіти у розділі "Здобувачі освіти" довідки про навчання та документи про освіту здобувача за даними ЄДЕБО та друк довідки у паперовій формі з унікальним електронним ідентифікатором (QR-кодом). Також на сайті ДП "Інфоресурс" запропонований електронний сервіс - перевірка в ЄДЕБО достовірності довідки про здобувача освіти з інформацією щодо послідовності навчання.
Відповідно до Порядку №560 така довідка є єдиним документом, який підтверджує право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації для здобувачів освіти, передбачених у пункті 1 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Втім внаслідок неправильного тлумачення відповідачем послідовності здобуття рівнів освіти у розумінні пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", частини 2 статті 10 Закону України "Про освіту", впроваджений ним в програмне забезпечення ЄДЕБО алгоритм при визначенні поточного рівня здобуття освіти фізичною особою помилково враховує незакінчені рівні освіти, відомості про які містяться в ЄДЕБО, як здобуті.
Така методологічна помилка, пов'язана з невідповідністю методології та алгоритмів роботи ЄДЕБО положенням законодавства про освіту, призвела до некоректного функціонування ЄДЕБО та формування в цій електронній базі довідок про здобувача освіти з недостовірною/неправильною інформацією про порушення послідовності здобуття поточної освіти особами, які мають незакінчену освіту того самого або вищого рівня.
Суд наголошує, що інформація про порушення / непорушення послідовності здобуття освіти генерується у довідці програмними засобами ЄДЕБО і є результатом автоматичного опрацювання цією інтегрованою інформаційною системою наявних у ній відомостей про фізичну особу та її персональних даних - про здобувачів освіти та видані документи про освіту.
Дії відповідального працівника закладу освіти (користувача ЄДЕБО), який видає довідку за зверненням студента, не впливають на цей результат.
Заклади освіти, які хоч і є суб'єктами ведення ЄДЕБО, однак не мають ні повноважень, ні технічної можливості щодо усунення методологічних помилок в роботі ЄДЕБО та виправлення такої недостовірної/неправильної інформації у виданих ними довідках, згенерованих в ЄДЕБО.
Воднораз, фізична особа, персональні дані якої оброблюються в ЄДЕБО та в її складових - публічних електронних реєстрах у сфері освіти, відповідно до пункту 13 частини 1 статті 8 Закону України "Про захист персональних даних", частини 2 статті 35 Закону України "Про публічні електронні реєстри" має право на захист від автоматизованого рішення, яке має для неї правові наслідки, та вправі вимагати виправлення помилок у реєстрових даних та/або у реєстровій інформації, у тому числі такої, що міститься в документі, що створюється в ЄДЕБО.
Відповідач, який є держателем ЄДЕБО та володільцем інформації, що міститься в ЄДЕБО, не виправив помилки в інформації щодо позивача, на підставі якої автоматично сформована/згенерована довідка №798522 від 22.10.2025 року про порушення ним послідовності здобуття освіти, а у відзиві безпідставно посилається на те, що поточне навчання позивача порушує послідовність здобуття рівнів освіти. Також відповідач не вжив заходів щодо виправлення у програмному забезпеченні ЄДЕБО помилкового алгоритму визначення послідовності здобуття освіти, впровадженого з метою реалізації положень Порядку №560, та не привів його у відповідність із нормами чинного законодавства про освіту.
Така бездіяльність відповідача унеможливлює реалізацію позивачем права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на яку він має право як здобувач фахової передвищої освіти відповідно до пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Тож таку бездіяльність відповідача слід визнати протиправною, а порушене право позивача - відновити, зобов'язавши відповідача вжити заходів для відображення в ЄДЕБО інформації про відсутність порушення послідовності здобуття фахової передвищої освіти, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України "Про освіту", яку позивач на даний час здобуває.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на задоволення позову, здійснені позивачем витрати на сплату судового збору слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства освіти і науки України щодо невиправлення помилки в інформації про послідовність здобуття ОСОБА_1 освіти, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України "Про освіту", що формується Єдиною державною електронною базою з питань освіти.
Зобов'язати Міністерство освіти і науки України вжити заходів для відображення в Єдиній державній електронній базі з питань освіти інформації про відсутність порушення послідовності здобуття фахової передвищої освіти, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України "Про освіту", яку ОСОБА_1 з 01.09.2025 року здобуває у комунальному закладі фахової передвищої освіти "Уманський обласний музичний фаховий коледж ім. П. Д. Демуцького Черкаської обласної ради".
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 1211, 20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ