Ухвала від 20.03.2026 по справі 200/7268/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

20 березня 2026 року Справа №200/7268/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., розглянувши в порядку письмового провадження питання про залучення другого відповідача у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), відповідно до якого просить:

- визнати протиправною бездіяльність щодо не розгляду заяви про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, як особи, що визнана непридатною до військової служби, є не військовозобов'язаною особою та виключена/ знята з військового обліку від 05.09.2025 року;

- зобов'язати внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, стосовно ОСОБА_1 , як особи, що визнана непридатною до військової служби, є не військовозобов'язаною особою та виключена/знята з військового обліку.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06.10.2025 року (суддя Давиденко Т.В.) прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 200/7268/25, вирішено розгляд справи провести суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження.

За результатами повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями Донецького окружного адміністративного суду від 16.12.2025 року справа № 200/7268/25 була передана на розгляд судді Бабіча С.І.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22.12.2026 року прийнято до провадження адміністративну справу № 200/7268/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії. Розгляд справи розпочато спочатку і здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідно до пункту 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 (далі- Порядок № 559), військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».

Військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.

У пункті 8 Порядку № 559 визначено, що військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності), зокрема: відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку (підпункт 7); відомості про перебування на військовому обліку (найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку) (підпункт 12).

Пунктом 4 Порядку № 559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

- у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

- в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Таким чином, суд взазначає, що позивач мав право звернутись зі спірною заявою як до відповідача ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) так і до ІНФОРМАЦІЯ_2 за місцем перебування на військовому обліку.

Проте, позивачем до позовної заяви додано докази звернення зі спірною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_2 та не додано доказів звернення з відповідною заявою саме до відповідача.

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі Положення про ТЦК та СП), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно п. 3 Положення з метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

В силу вимог пункту 7 частини 1 статті 4 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Таким чином, незважаючи на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 не має статусу юридичної особи та є підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_1 , він є суб'єктом владних повноважень у розумінні КАС України та може бути належним відповідачем у спорі, пов'язаному визнанням його бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду, викладеною у постанові від 19 жовтня 2022 року у справі № 522/22225/21.

Згідно з частиною 1 статті 48 КАС України, суд першої інстанції, встановивши, що з позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, може за згодою позивача та особи, якій належить право вимоги, допустити заміну первинного позивача належним позивачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.

Відповідно до частини 4 статті 48 КАС України якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.

Враховуючи те, що в матеріалах справи наявне повідомлення про те, що позивач перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд вважає за необхідне залучити цей відділ в якості другого відповідача.

На підставі частини 6 статті 48 КАС України після залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.

Також відповідно до письмових пояснень, викладених у позовній заяві, 06.09.2025 року позивачем було направлено заяву (и) від 05.09.2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) та до ІНФОРМАЦІЯ_1 у якій (их) просив розглянути його заяву та внести коректні дані з його тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , довідок ВЛК та військово-облікового документу сформованого за допомогою Резерв+ до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів АІКС “Оберіг».

Зазначено, що заява з додатками була доставлена кур'єром Укрпошти на адресу відповідача та вручена особисто за довіреністю. Однак станом на дату звернення до суду з даною позовною заявою, від ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) не отримано відповідь, щодо результату розгляду вказаної заяви.

Відповідно до частин 1,2 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються, зокрема, такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами.

Докази, які оцінюються в адміністративній справі, мають відповідати вимогам, передбаченим КАС України.

Відповідно до статті 73 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Процесуальний закон містить вимогу щодо достатності доказів. Так достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (стаття 76 КАС України).

Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідно до частини 4 статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Згідно частин 3, 6 статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

З огляду на викладене, приймаючи до уваги те, що в матеріалах справи відсутні докази направлення позивачем до ІНФОРМАЦІЯ_2 заяви про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо позивача як особи, що визнана непридатною до військової служби, є не військовозобов'язаною особою та виключена/ знята з військового обліку, хоча в позовній заяві позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на вказану обставину, суд вважає за необхідне витребувати від позивача докази звернення до ІНФОРМАЦІЯ_2 із вказаною заявою.

Керуючись Кодексом адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Залучити ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) до участі у даній справі в якості другого відповідача.

Розгляд справи розпочати спочатку і здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Встановити ІНФОРМАЦІЯ_1 строк для подання відзиву на позов та витребуваних доказів - п'ятнадцять днів з дня вручення даної ухвали.

Копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.

До відзиву додаються:

1) докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем;

2) документи, що підтверджують надсилання (надання) відзиву і усіх доданих до нього доказів іншим учасникам справи (частини 3 та 4 статті 162 КАС України).

Витребувати у відповідачів:

- всі наявні документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Витребувати у ОСОБА_1 :

- докази звернення до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо позивача як особи, що визнана непридатною до військової служби, є не військовозобов'язаною особою та виключена/ знята з військового обліку.

Встановити позивачу строк для подання витребуваних доказів - п'ятнадцять днів з дня вручення даної ухвали.

Усі відповідні заяви, клопотання та докази сторони у даній справі мають направити через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або на електронну адресу адміністративного суду: inbox@adm.dn.court.gov.ua (з використанням електронного цифрового підпису).

Позивач має право подати до суду відповідь на відзив протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву, а відповідач має право подати до суду заперечення протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив. До відповіді на відзив та заперечень застосовуються правила, встановлені частинами 2-4 статті 162 КАС України.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному вебпорталі Судової влади України в мережі інтернет за вебадресою: http://adm.dn.court.gov.ua/sud0570/.

Ухвала складена 20 березня 2026 року, оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту підписання.

Суддя С.І. Бабіч