Березівський районний суд Одеської області
31.03.2026
Справа № 494/756/26
Провадження № 1-кс/494/93/26
31.03.2026 року м. Березівка
Слідчий суддя Березівського районного суду Одеської області ОСОБА_1 , розглянувши матеріали скарги Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області на бездіяльність слідчого ВП №1 Березівського РВП ГУНП в Одеській області, -
27.03.2026 року до Березівського районного суду Одеської області надійшла скарга Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області на бездіяльність слідчого ВП №1 Березівського РВП ГУНП в Одеській області.
Згідно до протоколу автоматичного визначення слідчого судді вказана справа надійшла в провадження слідчого судді ОСОБА_1 та передана до розгляду.
Слідчий суддя вважає зазначити, що у зв'язку з надмірним навантаженням справами, яке виходить за межі фізичної можливості розгляду кожної справи у розумні строки, оскільки у Березівському районному суді Одеської області наразі працює 2 (два) судді (за штатом 4 (чотири)), та які є водночас слідчими суддями на території колишнього Миколаївського, частини Лиманського та Березівського районів; постійними повітряними тривогами на території Одеської області, а тому слідчий суддя позбавлений можливості проводити розгляд справи в розумні строки визначені КПК України.
Представник заявника скаргу обґрунтувала тим, що 20.02.2026 року Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області до Роздільнянського ВП ГУНП в Одеській області направлялась заява №1500-0805-5/25444 від 20.02.2026 року про кримінальне правопорушення та встановлення особи, що вчинила кримінальне правопорушення. Однак, уповноваженими особами ВП 1 Березівського ВП ГУНП в Одеській області допущено бездіяльність та не внесено відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, просили зобов'язати уповноважених осіб Березівського РВП ГУНП ВП №1 внести відомості до ЄРДР.
Дослідивши скаргу, слідчий суддя вважає, що вона підлягає поверненню заявнику з огляду на наступне.
Згідно пункту 2 ч. 2 ст. 304 Кримінально-процесуального кодексу України (далі - КПК України), скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора, передбачені ч. 1 ст. 303 цього Кодексу, повертаються, якщо вона не підлягає розгляду в цьому суді.
Частиною 1 ст. 306 КПК України передбачено, що скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора розглядаються слідчим суддею місцевого суду, згідно з правилами судового розгляду, передбаченими статтями 318 - 380 цього Кодексу, з урахуванням положень глави 26 КПК України.
Скарги на рішення, дії чи бездіяльність розглядаються слідчим суддею того місцевого суду, у межах юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, з урахуванням вимог ст.ст. 32, 33 КПК України щодо територіальної та інстанційної підсудності.
Зі змісту поданої скарги вбачається, що представник заявника оскаржує бездіяльність уповноважених осіб Березівського ВП №1 РВП ГУНП в Одеській області (місце знаходження смт. Іванівка, вул. Центральна, 81, Березівський район Одеська область) щодо не внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до ЄРДР.
Відповідно до правової позиції, висловленої Верховним Судом у рішенні від 22.04.2020 року (справа №51-1901впс20), встановлення правил підсудності має важливе значення для правильного функціонування судової системи, а також для виконання судами покладених на них завдань і визначення суду, компетентного здійснювати кримінальне провадження щодо конкретного кримінального правопорушення. Підсудність є ефективним засобом, який сприяє тому, щоб конкретна кримінальна справа розглядалася і вирішувалася судом законним, компетентним, незалежним і неупередженим, як того вимагають ст. 7 Загальної декларації прав людини та ч.1 ст.14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.
Згідно з п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (надалі - Конвенція), «кожен при встановленні обґрунтованості будь-якого кримінального обвинувачення, висунутого проти нього, має право на розгляд судом, встановленим законом». Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.
Важливість суворого дотримання правил про підсудність доводиться і практикою Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ). Зокрема, як порушення вимог п. 1 ст. 6 Конвенції ЄСПЛ розглядає порушення правил територіальної підсудності внаслідок передання справи з одного суду до іншого без належного законного обґрунтування, незважаючи на наявність чітких підстав зміни територіальної підсудності, встановлених у КПК України (див. пункт 98 рішення ЄСПЛ у справі «Фельдман проти України»).
Згідно положень ч.2 ст.38 КПК України органами досудового розслідування (органами, що здійснюють дізнання і досудове слідство) є: 1) слідчі підрозділи: а) органів Національної поліції; б) органів безпеки; г) органів Державного бюро розслідувань; 2) підрозділи детективів, підрозділ внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України; 3) підрозділи детективів органів Бюро економічної безпеки України; 4) підрозділи дізнання або уповноважені особи інших підрозділів (у випадку здійснення досудового розслідування у формі дізнання).
Тобто, п.«а» ч.2 ст.38 КПК України визначено, що саме слідчі підрозділи органів Національної поліції - є органами досудового розслідування в кримінальних провадженнях.
Статтею 1 КПК України передбачено, що порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до ч.6 ст.9 КПК України визначено, що у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч.1 ст.7 цього Кодексу.
Тому слідчий суддя, слідчий та прокурор мають керуватися виключно положеннями КПК України та нормативно-правовими актами, які йому не суперечать.
Розділом ІІІ Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII визначено загальну систему поліції.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про Національну поліцію» територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання.
Із копії наказу начальника ГУНП в Одеській області №2723 від 14.11.2025 року «Про визначення місця розташування працівників відділень №1 та 2 СВ Березівського РВП ГУНП в Одеській області» вбачається, що відповідно до Закону України «Про національну поліцію», Положення про Головне управління Національної поліції в Одеській області, затвердженого наказом Національної поліції України від 06.11.2015 року №32, наказу ГУНП в Одеській області від 30.07.2025 року №1803 «Про затвердження положень про районні управління, районні відділі, відділи та відділення поліції ГУНП в Одеській області та розподілу територій їх обслуговування», визначено місце розташування та проведення досудового розслідування слідчими Відділення №1 слідчого відділу Березівського РВП ГУНП в Одеській області за адресою: вул. Центральна 81, с-ще Іванівка, Березівський район, Одеська область, 67200.
З урахуванням визначеної начальником ГУНП в Одеській області дислокації слідчого підрозділу - Відділення №1 слідчого відділу Березівського РВП ГУНП в Одеській області, який відповідно до приписів ч.2 ст.38 КПК є органом досудового розслідування, що здійснює дізнання і досудове слідство, слідчий суддя вважає, що розгляд скарги ГУПФУ в Одеській області щодо невнесення відомостей до ЄРДР, відноситься до юрисдикції Іванівського районного суду Одеської області, як місцевому суду в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.
Таким чином, скарга ГУПФУ в Одеській області щодо невнесення відомостей до ЄРДР не підсудна Березівському районному суду Одеської області та повинна розглядатись судом, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться ВП №1 Березівського РВП ГУНП в Одеській області .
Керуючись ст.ст.303-304, 306-307, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя -
Скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області на бездіяльність слідчого ВП №1 Березівського РВП ГУНП в Одеській області щодо невнесення відомостей до ЄРДР- повернути скаржнику.
Роз'яснити заявнику, що повернення скарги не позбавляє його права звернутися до слідчого судді за місцем знаходження органу досудового розслідування з одночасним поданням клопотання про поновлення строку на її оскарження.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Одеського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня отримання даної ухвали.
Слідчий суддя ОСОБА_1