Справа № 487/1858/26
Провадження № 3/487/508/26
31.03.2026 м. Миколаїв
Заводський районний суд м. Миколаєва в складі головуючої судді Скоринчук К.М., за участю секретаря судового засідання Карбівничої А.О., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Миколаївського районного управління поліції в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, пенсіонер, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
- за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченогост. 124 КУпАП,
У Заводський районний суд м Миколаєва надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 874573 від 05.03.2026 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 191 КУпАП.
З протоколу серії ВАД № 874573 слідує, що 05.03.2026 близько 11 год 10 хв, громадянин ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , зберігав мисливську гладкоствольну зброю «LEFAN NE», кл. 12х2, № НОМЕР_1 , дозвіл № НОМЕР_2 , дійсний до 31.03.2023, без чохла на зброю, чим порушив Правила зберігання зброї відповідно до наказу 622 п. 12.12 «Про затвердження інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання,обліку, перевезення та використання вогнепальної зброї, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів».
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані особою, яка складала протокол за ч. 1 ст. 191 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився. Про необхідність явки до суду повідомлений належним чином та своєчасно шляхом направлення судової повістки рекомендованою кореспонденцією на адресу, зазначену у протоколі. Проте у призначений день та час у судове засідання не з'явився, про причини своєї неявки суд не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи не надходило.
Суд вважає за необхідне зазначити, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, повинна добросовісно користуватися своїми процесуальними правами та обов'язками.
З урахуванням положень ст. 268 КУпАП, розгляд справи здійснено за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, який, будучи обізнаним щодо складання відносно нього вище вказаного протоколу, розгляд якого здійснюється судом, не цікавився долею даної справи, на виклик суду не відреагував, тобто фактично не виявив бажання скористатись своїм правом участі під час розгляду справи відносно нього про адміністративне правопорушення.
Приймаючи рішення у даній справі, суд ураховує наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами.
Частиною 1 ст. 191 КУпАП встановлена відповідальність за порушення правил зберігання, носіння або перевезення нагородної, вогнепальної мисливської чи холодної зброї, а також пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду і бойових припасів громадянами, які мають відповідний документ дозвільного характеру, виданий уповноваженим державним органом на зберігання зазначеної зброї.
Відповідно до пункту 12.12. Інструкції «Про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів», порушення якого інкримінується ОСОБА_1 , зброя, бойові припаси до неї, основні частини зброї, пристрої та патрони до них, що належать громадянам, мають зберігатися в металевих ящиках, сейфах, спеціально виготовлених для зберігання зброї, за місцем їх постійного проживання або в місцях тимчасового перебування власників (дачних будинках тощо) та які виключають вільний доступ до них сторонніх осіб. Про зберігання зброї, основних частин зброї, пристроїв у місцях тимчасового перебування власника власник повідомляє органи (підрозділи) поліції в порядку, визначеному пунктом 7.6 глави 7 розділу І цієї Інструкції. При цьому зброя, пристрої мають бути в розрядженому стані. Дозволяється за погодженням з органами (підрозділами) поліції, де зареєстрована зброя, основні частини зброї та пристрої, тимчасове їх зберігання без права використання в іншого члена сім'ї або найближчої близької особи, а в разі їх відсутності - в органах (підрозділах) поліції або в інших громадян, які мають відповідні дозволи на зберігання особистої зброї на час тривалого (понад три місяці) відрядження, перебування на військових зборах або проходження власником строкової служби у Збройних Силах України при дотриманні встановлених правил її зберігання. В ЄРЗ та особових справах у паперовій формі власників робиться запис про передачу зброї, основних частин зброї на тимчасове зберігання. Забороняється використання власником вогнепальної мисливської, пневматичної та охолощеної зброї, пристроїв за наявності вмотивованої постанови державного виконавця про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії. Протягом строку дії дозволу на зберігання, носіння зброї власник повинен мати чинний договір страхування.
Згідно з п.1 ст.247 КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення.
Слід зазначити, що склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення і є підставою залучення суб'єкта правопорушення до юридичної відповідальності. До структури складу адміністративного правопорушення відносяться: об'єкт; об'єктивна сторона; суб'єкт; та суб'єктивна сторона.
Так, зокрема, об'єктивна сторона правопорушення - це сукупність ознак, що характеризують зовнішню сторону складу правопорушення, тобто об'єктивні ознаки зовнішнього прояву правопорушення й об'єктивних умов його здійснення.
Суб'єктом правопорушення є особа, яка вчинила правопорушення.
Відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення, серія ВАД № 874573 від 05.03.2026 за ст.191 ч.1 КУпАП, яким останньому інкримінується вчинення вказаного правопорушення 05.03.2026.
За диспозицією ч.1 ст.191 КУпАП передбачена відповідальність за порушення правил зберігання, носіння або перевезення нагородної, вогнепальної мисливської чи холодної зброї, а також пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду і бойових припасів громадянами, які мають відповідний документ дозвільного характеру, виданий уповноваженим державним органом на зберігання зазначеної зброї.
З наведеного слідує, що ч. 1 ст. 191 КУпАП передбачений спеціальний суб'єкт вказаного правопорушення, а саме: громадянин, який має відповідний документ дозвільного характеру, виданий уповноваженим державним органом на зберігання зброї.
В ході розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 отримував дозвіл на право зберігання та носіння мисливської гладкоствольної зброї № НОМЕР_2 , щодо порушення умов зберігання та носіння якої складено вищевказаний протокол про адміністративне правопорушення, однак термін дії вказаного дозволу закінчився 31.03.2023, що слідує з долученої до матеріалів протоколу ксерокопії відповідно Дозволу.
Таким чином, станом на 05.03.2026, тобто станом на час, коли ОСОБА_1 інкримінується вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.191 КУпАП, останній не мав документу дозвільного характеру, виданого уповноваженим органом на зберігання мисливської зброї, а тому не є суб'єктом вказаного правопорушення, у зв'язку з чим в його діях відсутній склад вказаного правопорушення.
Окрім того, підставою складення протоколу щодо ОСОБА_1 вказано порушення ним п. 12.12 Правил зберігання зброї внаслідок зберігання ним мисливської гладкоствольної зброї «LEFAN NE», кл. 12х2, № НОМЕР_1 без чохла на зброю, тоді як вказаним пунктом Правил визначено вимоги щодо зберігання зброї в металевих ящиках, сейфах, спеціально виготовлених для зберігання зброї. За такого відсутні ознаки неналежного зберігання зброї ОСОБА_1 .
За вимогами п. 1 ст. 247 КУпАП, у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю.
Тому, відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження по справі слід закрити, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ст. 191 ч. 1 КУпАП.
Керуючись статтями 247, 252, 283, 284 КУпАП, суд
Провадження по справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 191 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Заводський районний суд м. Миколаєва протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Суддя: К.М. Скоринчук