Справа № 758/3732/26
Провадження 3/758/2300/26
Категорія 146
про передачу справи за підсудністю
27 березня 2026 року місто Київ
Суддя Подільського районного суду міста Києва Ларіонова Н.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає за місцем реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
- за ст. 124 КУпАП,
10.03.2026 р. на адресу Подільського районного суду міста Києва надійшов протокол № 605242 від 03.03.2026 р. з додатками про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП України, розгляд якого було призначено на 27.03.2026 року о 08.30 год.
25.03.2026 р. через електронну пошту суду, ОСОБА_1 подано клопотання, в якому просить передати вищевказану справу за підсудністю до Коростишівського районного суду Житомирської області, посилаючись на те, що він не має змоги прибувати до Подільського районного суду міста Києва через безпекову ситуацію для його життя і здоров'я, обстріли з боку агресора по території України в цілому міста Києва та Київській області.
За загальним правилом, встановленим ч. 1 ст. 276 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Між тим, відповідно до ч.2 ст.276 КУпАП України, справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 127-1 - 129 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
Отже, справа про адміністративне правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП України, може розглядатись судом і за місцем проживання особи, що притягається до адміністративної відповідальності.
Як вбачається з матеріалів справи, місцем проживання та реєстрації особи, що притягається до адміністративної відповідальності, є адреса: АДРЕСА_1 , що територіально належить до Коростишівського районного суду Житомирської області.
Так, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного ста-ну», Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Верховною Радою України (Закон України № 2102-IX від 24.02.2022), в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року по теперішній час.
Відповідно до ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Доступ до правосуддя в Україні гарантується Конституцією (ст. 55) та спеціальними законами, що забезпечують право на справедливий суд, звернення до суду для захисту прав, оскарження рішень влади та доступ до судових рішень.
У ст. 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним законом.
Частиною 1 ст. 8 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.
За приписами п. 1 ч. 7 ст. 56 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" суддя зобов'язаний справедливо, безсторонньо та своєчасно розглядати і вирішувати судові справи відповідно до закону з дотриманням засад і правил судочинства.
Частинами 1, 2 ст. 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово зазначав, що деякі справи про адміністративні правопорушення за своєю суттю мають кримінальний характер та повністю підпадають під гарантії ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (п. 21-22 рішення у справі "Надточій проти України", п. 53 рішення у справі "Гурепка проти України").
Крім того, ОСОБА_1 проживає на значній відстані від Подільського районного суду м.Києва.
З урахуванням викладеного, у зв'язку з введенням воєнного стану, недопущення порушення доступу до правосуддя, віддаленість місця проживання, суддя вважає за необхідне задовольнити клопотання ОСОБА_1 та направити матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП для розгляду за підсудністю за місцем проживання порушника - до Коростишівського районного суду Житомирської області, що становитиме забезпечення реалізації його права на захист та доступ до правосуддя.
Дійшовши описаних висновків, суддя враховує, що чинний КУпАП не містить прямої норми, яка передбачає постановлення судового рішення про передачу справи за територіальною підсудністю, проте вважає пріоритетним та більш значущим виконання обов'язку з дотриманням права особи на справедливий і публічний розгляд її справи судом, установленим законом, а тому і можливим, у даному разі, застосування принципу аналогії для вирішення цього процесуального питання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 276, 278 КУпАП, -
Клопотання ОСОБА_1 про передачу справи про адміністративне правопорушення для розгляду за місцем проживання правопорушника, - задовольнити.
Матеріал про адміністративне правопорушення за ст.124 КУпАП стосовно ОСОБА_1 - передати для розгляду за підсудністю до Коростишівського районного суду Житомирської області.
Постанова апеляційному оскарженню не підлягає.
Суддя Н. М. Ларіонова