Рішення від 30.03.2026 по справі 280/11214/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

30 березня 2026 року о/об 12 год. 55 хв.Справа № 280/11214/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 04.09.2025 за №930010838079 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.01.2025 перерахунок ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 90% суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, з урахуванням виплачених сум.

У позовній заяві зазначено наступне: «… Я, ОСОБА_1 з 20 вересня 2017 року перебуваю на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві як суддя у відставці Подільського районного суду м. Києва, де отримую щомісячне довічне грошове утримання. 27.08.2025 року я звернулася до пенсійного органу із заявою про перерахунок мого щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з урахуванням нового прожиткового мінімуму, який враховується для суддівської винагороди (зміною розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб). За результатами розгляду заяви за принципом екстериторіальності, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Запорізькій області прийнято рішення від 04.09.2025 року №930010838079 про відмову мені у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судці у відставці. Посилаючись на частину 4 статті 142 Закону України від 02.06.2016 № 1402 «Про судоустрій і статус суддів» та постанову правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 № 3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.02.2023 № 7-2) зазначено, що підставою для відмови у перерахунку пенсії було те, що мною не надано довідку про суддівську винагороду для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та не надано ніяких додаткових документів ( додається). Вважаю таке рішення пенсійного органу у перерахунку щомісячного довічного грошового отримання судці у відставці протиправним та незаконним з огляду на нижчевикладене. Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 №3-1 затверджено Порядок подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України (далі - Порядок № 3-1) (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин). … Таким чином, приписи Порядку №3-1 регламентують, що правовою підставою для перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці є обставини зміни грошового утримання/складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. Водночас, приписи пунктів 1, 3 Розділу II та пункту 2 Розділу III Порядку №3-1, які передбачають необхідність звернення судді та надання довідки про суддівську винагород) працюючого судді за відповідною посадою для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання, не узгоджуються з принципом «автоматичності» перерахунку, про який йдеться у Рішенні Конституційного Суду України від 18.02.2020 року. Крім того у постановах Верховного Суду від 27.10.2022 року у справі №640/10564/21, від 12.09.2023 року у справі №540/7777/21, від 28.11.2023 року у справі №640/16655/21 також зазначено, що приписи пунктів 1, 3 Розділу II та пункту 2 Розділу III Порядку №3-1, які передбачають необхідність звернення судді та надання довідки про суддівську винагороду працюючого судді за відповідною посадою для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання, не узгоджуються з принципом «автоматичності» перерахунку, про який йдеться у Рішенні Конституційного Суду України від 18.02.2020 № 2-р/2020. Отже, Пенсійний фонд України та/або його органи повинні проводити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у разі зміни розміру складових суддівської винагороди працюючого судді, автоматично, незалежно від подання довідки про суддівську винагороду судді, що працює на відповідній посаді. Довідка про суддівську винагороду працюючого судді за відповідною посадою не є юридичним фактом, з яким пов'язується виникнення права на перерахунок. Суддівська винагорода визначається безпосередньо законом. Розмір суддівської винагороди, визначений статтею 135 Закону № 1402-VIII, і, відповідно, розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, може змінитися лише у разі зміни прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлюється законом України про бюджет на відповідний рік. Про ці зміни Пенсійний фонд знає безпосередньо з закону. За таких обставин, довідка про суддівську винагороду має виключно інформаційний характер і її ненадання не може слугувати підставою для відмови у здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у разі зміни розміру складових суддівської винагороди працюючого судді. Таким чином, враховуючи вищевикладене. вважаю, що дії відповідача щодо відмови мені у перерахунку є неправомірними і я маю право на здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового у тримання судді у відставці, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01.01.2025 року (3 028 грн). … З огляду на викладене зміна гарантованої Конституцією України однієї зі складових суддівської винагороди - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено: на 01 січня 2021 року - 2270,00 грн.: на 01 січня 2022 року - 2481,00 гри.; 01 січня 2023 року - 2684 грн.; 01 січня 2024 - 3028 грн., 01 січня 2025 - 3028 грн., - на іншу розрахункову величину, яка Законом №1402-VІІІ не передбачена, а саме на прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді - 2102,00 грн. згідно з положенням статті 7 Закону №1082-ІХ, статті 7 Закону №1928-ІХ, статті 7 Закону №2710-ІХ, статті 7 Закону 4059-ІХ - не є правомірною. Відтак вважаю, що пенсійним органом протиправно відмовлено мені у иерерахунку щомісячного довічного грошового отримання судді у відставці, а тому прийняте рішення Головного управлінням Пенсійного фонду України у Запорізькій області 04.09.2025 року №930010838079 підлягає скасуванню. Окрім цього звертаю увагу суду, що пенсійним органом систематично, протягом тривалого часу протиправно, без будь-яких на те правових підстав обмежується розмір (процентне співвідношення до суддівської винагороди) щомісячного довічного грошового утримання при будь-яких перерахунках, як раніше гак і на даний час. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.10.2021 року №640/1318821, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.02.2022 року, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 19.02.2020 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання су;іді у відставці, згідно довідки ТУ ДСА України за №671 від 19.02.2020 року, з урахуванням раніше виплачених сум. (оригінал рішення знаходиться в матеріалах справи у Окружному адміністративному суді м. Києва). А як зазначено мною вище в позові, з 20 вересня 2017 року я перебуваю на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві як суддя у відставці Подільського районного суду м. Києва, після постановки мене на облік ГУПФУ нараховувало та виплачувало мені щомісячне довічне грошове утримання, як судді у відставці, в розмірі 90 % від заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді, а після набрання рішенням суду законної сили, починаючи з 04.02.2022 року, почало виплачувати таке утримання у розмірі 60%, чим фактично зменшило, у процентному відношенні моє утримання як судді у відставці. Тому, вважаю що ефективним способом захисту моїх прав буде визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області від 04.09.2025 року №930010838079 про відмову мені у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізьській області здійснити з 01.01.2025 року перерахунок мені ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці в розмірі 90% суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, з урахуванням виплачених сум. …».

Позивач підтримав позовні вимоги.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області заперечує проти задоволення позову в повному обсязі з таких підстав. ОСОБА_1 звернулася до територіального пенсійного органу із заявою від 27.08.2025 щодо перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з урахуванням нового прожиткового мінімуму, який враховується для суддівської винагороди. Заяву позивача в порядку екстериторіальності розглянуто Головним управлінням, яким винесено рішення про відмову у перерахунку пенсії № 930010838079 від 04.09.2025. Підставою для відмови стало не надання ОСОБА_1 довідку про суддівську винагороду для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та додаткових документів. … Питання щодо розміру суддівської винагороди для обчислення призначеного щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці вирішується відповідно до норм статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII (далі - Закон № 1402-VIII). … З наведеного слідує, що перерахунок щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці проводиться територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі заяви про перерахунок та довідки про суддівську винагороду судді у відставці. … ОСОБА_1 особисто звернулася до територіального пенсійного органу із заявою від 27.08.2025, до якої було долучено копію оригіналу паспорту та картки платника податків. Довідку про суддівську винагороду для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та додаткових документів позивачем до заяви не було долучено. Оскільки позивачем не було надано документів необхідних для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, відповідачем було прийнято рішення про відмову у такому перерахунку № 930010838079 від 04.09.2025. Щодо перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з урахуванням нового прожиткового мінімуму, який враховується для суддівської винагороди. За змістом позовної заяви позивач вважає, що має право на здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01.01.2025 (3028 грн). … Таким чином, розмір суддівської винагороди, яка враховується при обчисленні щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, позивачу розраховано згідно з вимогами чинного законодавства. У зв'язку з вищевикладеним, вважаємо, що позовні вимоги позивача є безпідставним та задоволенню не підлягають. Щодо перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 90% суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вона перебуває на обліку з 20.09.2017 в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві як суддя у відставці Подільського районного суду м. Києва. Після постановки на облік ГУ ПФУ нарахувало та виплачувало їй щомісячне довічне грошове утримання як судді у відставці в розмірі 90% від заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.10.2021 № 640/13188/21, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.02.2022, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 19.02.2020 перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, згідно з довідкою ТУ ДСА України за № 671 від 19.02.2020, з урахуванням раніше виплачених сум. Після набрання рішенням суду законної сили, починаючи з 04.02.2022 ГУ ПФУ почало виплату такого утримання у розмірі 60% від заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді, чим фактично зменшило у процентному відношенні її утримання як судді у відставці. Позивач вважає, що пенсійним органом систематично, протягом тривалого часу протиправно, без будь-яких на те правових підстав обмежується розмір (процентне співвідношення до суддівської винагороди) щомісячного довічного грошового утримання при будь-яких перерахунках, як раніше так і на даний час. Отже, спірним питанням є наявність підстав для здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці в розмірі 90% суддівської винагороди. … Слід зазначити, що відсоток розміру довічного грошового утримання позивача від суддівської винагороди працюючого судді (90%) визначений в порядку, передбаченому Законом «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 № 2453-VI (далі - Закон № 2453-VI), відрізняється від порядку визначення розміру довічного грошового утримання, встановленому чинним Законом України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII, на підставі якого позивачу проведено перерахунок щомісячного довічного утримання судді у відставці за рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.10.2021 № 640/13188/21. Така відмінність полягає в тому, що Законом № 2453-VI розмір довічного грошового утримання судді у відставці визначався у відсотках (80% і більше), виходячи із суддівської винагороди працюючого судді, зокрема з окладу у розмірі 15 мінімальних заробітних плат, на відміну від положень Закону № 1402-VIII, який передбачає зовсім інші базові показники суддівської винагороди, виходячи з окладу працюючого судді, в даному випадку місцевого суду, - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року (стаття 135 Закону № 1402-VIII), а також інший розмір довічного утримання судді у відставці 50% і більше від суддівської винагороди (частина третя статті 142 Закону № 1402-VIII). Отже, позивачу у 2022 році проведено перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі частини четвертої статті 142 Закону № 1402-VIII. Водночас, частиною третьою цієї статті визначено, що щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді. Вказана норма неконституційною не визнавалась. Оскільки перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці позивачу проведено відповідно до вимог Закону № 1402-VIII та рішення Конституційного Суду України від 18.02.2020 у справі № 2-р/2020, тому до спірних правовідносин застосуванню підлягають норми саме цього Закону, а не вибірково з різних законів. Відтак, можна дійти висновку про правомірність визначення розміру щомісячного грошового утримання позивача як судді у відставці в розмірі 60% суддівської винагороди судді, працюючого на відповідній посаді, та, відповідно, про необґрунтованість позовних вимог. … Отже, згідно з чинним законодавством функції по призначенню, перерахунку і виплаті пенсій покладено саме на Пенсійний Фонд України, який здійснює свої повноваження через створенні в установленому порядку територіальні управління. …».

Відповідач проти позовної заяви заперечував.

Ухвалою судді від 29.12.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Прасов О.О. у період з 09.02.2026 по 22.02.2026 перебував у відпустці.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

ОСОБА_1 отримує щомісячне довічне грошову утримання судді у відставці та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.10.2021 у справі №640/13188/21, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.02.2022, задоволено повністю адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві - визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці згідно заяви від 04.11.2020; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 , як судді у відставці, перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці згідно довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в м. Києві від 27.07.2020 за №671, з урахуванням фактично виплачених сум, починаючи з 19.02.2020.

За результатами розгляду заяви від 27.08.2025 щодо перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з урахуванням нового прожиткового мінімуму, який враховується для суддівської винагороди ГУ ПФУ в Запорізькій області прийнято Рішення від 04.09.2025 за №930010838079 про відмову у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, в якому зазначено наступне: «… Відділом перерахунків пенсій №2 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області розглянуто заяву № 13555 від 27.08.2025р. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (пенсійна справа №930010838079, РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з урахуванням нового прожиткового мінімуму, який враховується для суддівської винагороди ( так у заяві). Відповідно до частини четвертої статті 142 Закону України від 02.06.2016 № 1402 «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон № 1402) у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання. Пунктом 1 розділу IV Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, судді Конституційного Суду України територіальними органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 № 3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.02.2023 № 7-2) (далі - Порядок № 3-1), передбачено, що перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться відповідно до частини четвертої статті 142 Закону № 1402 органами, що призначають щомісячне довічне грошове утримання. До заяви про перерахунок пенсії ОСОБА_2 надала копію оригіналу паспорту та коду. Оскільки заявницею не надано довідку про суддівську винагороду для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та не було надано ніяких додаткових документів, прийнято рішення відмовити ОСОБА_2 в перерахунку пенсії. Згідно із ст. 74, 75 Закону України «Про адміністративну процедуру» рішення набирає чинності з дня доведення його до відома особи, яка звернулась за призначенням/перерахунком пенсії. У разі незгоди з рішенням воно може бути оскаржене протягом 30 календарних днів до Пенсійного фонду України або до суду, у строк визначений ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України. …».

Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.

При вирішенні публічно-правового спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.

Відповідно до ч.3 ст.142 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.

Згідно з ч.4 ст.142 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.

Як зазначено у ч.5 ст.142 Закону України “Про судоустрій і статус суддів», пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку), отримуваного суддею після виходу у відставку. Щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 за №3-1 затверджено «Порядок подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України», положеннями п.1 розділу IV якого передбачено, що перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться відповідно до частини четвертої статті 142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», частини другої статті 27 Закону України «Про Конституційний Суд України» органами, що призначають щомісячне довічне грошове утримання. Про наявність підстав для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання (зміну розміру складових суддівської винагороди працюючого судді, винагороди працюючого судді Конституційного Суду України) Пенсійний фонд України повідомляється Конституційним Судом України, Верховним Судом, Вищим судом з питань інтелектуальної власності, Вищим антикорупційним судом - щодо суддів цих судів, Державною судовою адміністрацією України - щодо суддів місцевих та апеляційних судів, судів, що перебувають в процесі ліквідації, у місячний строк з дня виникнення таких підстав.

Відповідно до п.5 розділу IV «Порядоку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України» довідки про суддівську винагороду/довідки про винагороду судді Конституційного Суду України надсилаються відповідними органами органу, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, який надав список, та судді у відставці (судді Конституційного Суду України), щодо якого видана довідка, у місячний строк з дня надходження списку.

Згідно з п.6 розділу IV «Порядоку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України» перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, на підставі довідки про суддівську винагороду/довідки про винагороду судді Конституційного Суду України, надісланої відповідним органом (без звернення судді у відставці, судді Конституційного Суду України), або за зверненням судді у відставці, судді Конституційного Суду України. Звернення судді за перерахунком щомісячного довічного грошового утримання здійснюється шляхом подання до органу, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання та довідки про суддівську винагороду судді у відставці / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України, в тому числі через вебпортал або засобами Порталу Дія з використанням суддею електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), або надсилання поштою. Заява про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання приймається органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, за наявності в судді всіх необхідних документів та оформляється відповідно до вимог розділу III цього Порядку. Днем звернення за перерахунком щомісячного довічного грошового утримання вважається день прийняття органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання та довідки про суддівську винагороду/довідки про винагороду судді Конституційного Суду України. У разі надсилання заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання і документів для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання поштою днем звернення за перерахунком вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення цієї заяви (у разі подання заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації цієї заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія разом із сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення тексту документа та його реквізитів).

Відповідно до ч.1 ст.135 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.

Згідно з ч.2 ст.135 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» суддівська винагорода виплачується судді з дня зарахування його до штату відповідного суду, якщо інше не встановлено цим Законом. Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.

Як зазначено у ч.3 ст.135 Закону України “Про судоустрій і статус суддів», базовий розмір посадового окладу судді становить: 1) судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року; 2) судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду - 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року; 3) судді Верховного Суду - 75 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.

Відповідно до ч.4 ст.135 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» до базового розміру посадового окладу, визначеного частиною третьою цієї статті, додатково застосовуються такі регіональні коефіцієнти: 1) 1,1 - якщо суддя здійснює правосуддя у суді, що розташований у населеному пункті з кількістю населення щонайменше сто тисяч осіб; 2) 1,2 - якщо суддя здійснює правосуддя у суді, що розташований у населеному пункті з кількістю населення щонайменше п'ятсот тисяч осіб; 3) 1,25 - якщо суддя здійснює правосуддя у суді, що розташований у населеному пункті з кількістю населення щонайменше один мільйон осіб. У випадку, якщо суд розміщується в декількох населених пунктах, застосовується регіональний коефіцієнт за місцезнаходженням органу, який провів державну реєстрацію такого суду.

Згідно з ч.5 ст.135 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» суддям виплачується щомісячна доплата за вислугу років у розмірі: за наявності стажу роботи більше 3 років - 15 відсотків, більше 5 років - 20 відсотків, більше 10 років - 30 відсотків, більше 15 років - 40 відсотків, більше 20 років - 50 відсотків, більше 25 років - 60 відсотків, більше 30 років - 70 відсотків, більше 35 років - 80 відсотків посадового окладу.

У ст.7 Закону України “ Про Державний бюджет України на 2025 рік» зазначено: «Установити з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2920 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення: … працездатних осіб - 3028 гривень; працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, - 2102 гривні; …».

Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.

Відомості про суд, де працював суддя, вислугу років, перебування на адміністративній посаді в суді, науковий ступінь, роботу, що передбачає доступ до державної таємниці подаються до органу Пенсійного фонду України під час призначення судді щомісячного довічного грошового утримання і зберігаються у матеріалах особової справи. Ці відомості залишаються незмінними.

Довідка про суддівську винагороду працюючого судді за відповідною посадою не є юридичним фактом, з яким пов'язується виникнення права на перерахунок. Суддівська винагорода визначається безпосередньо законом.

Розмір суддівської винагороди, визначений ст.135 Закону України “Про судоустрій і статус суддів», і, відповідно, розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, може змінитися лише у разі зміни прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлюється законом України про бюджет на відповідний рік. Про ці зміни орган Пенсійного фонду України знає безпосередньо з закону.

За таких обставин, довідка про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці має виключно інформаційний характер. Видаючи таку довідку, голова суду чи інша особа, що діє від його імені, лише інформує орган Пенсійного фонду України про розмір та складові суддівської винагороди судді, що працює на відповідній посаді.

З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Рішення від 04.09.2025 за №930010838079 про відмову у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідачем прийнято не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже воно є не правомірним та підлягає скасуванню.

Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, суд вважає, що позивач має право на обчислення з 01.01.2025 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі у 2025 році - 3028 грн. 00 коп.

З 19.02.2020 правовідносини щодо виплати щомісячного довічного грошового утримання судді регулюється виключно Законом України від 02.06.2016 за №1402-VIII “Про судоустрій і статус суддів», а застосування різних підходів до порядку обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів суперечить положенням ч.1 ст.126 Конституції України.

Також, на думку суду, питання щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок щомісячного грошового утримання судді у відставці з урахуванням конкретних відсотків є передчасним, оскільки спочатку має бути вирішено питання про право позивача на перерахунок з 01.01.2025 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

Відповідачем ще не зроблено позивачу перерахунок з 01.01.2025 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, а тому ще не порушено право позивача на перерахунок щомісячного грошового утримання судді у відставці з урахуванням конкретних відсотків.

З метою захисту прав та інтересів позивача, з огляду на приписи ч.2 ст.9, ч.2 ст.245 КАС України, суд вважає за можливе: визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 04.09.2025 за №930010838079 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.01.2025 перерахунок ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2025 у ст.7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік».

При виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин судом враховано висновки щодо застосування норм права, викладені, наприклад, у: постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 27.11.2023 у справі №640/16655/21 (адміністративне провадження №К/990/37126/22); постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.09.2024 у справі №580/2522/24 (адміністративне провадження №К/990/28689/24); постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 17.02.2026 у справі №200/2309/25 (провадження №К/990/40316/25).

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовна заява позивача підлягає частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Оскільки права та інтереси позивача були порушені ГУ ПФУ в Запорізькій області, то за рахунок його бюджетних асигнувань мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 1211 грн. 20 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 04.09.2025 за №930010838079 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.01.2025 перерахунок ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2025 у ст.7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік».

В іншій частині позовної заяви відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 1211 грн. 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення складено 30.03.2026.

Суддя О.О. Прасов