30 березня 2026 року Справа № 200/981/26 провадження №ЗП/280/22/26 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сіпака А.В., перевіривши матеріали справи за позовною заявою Головного управління Національної поліції в Донецькій області до ОСОБА_1 про стягнення вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння яких не закінчився,
24 березня 2026 року до Запорізького окружного адміністративного суду, за підсудністю з Донецького окружного адміністративного суду, надійшла позовна заява Головного управління Національної поліції в Донецькій області (далі - позивач) до ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння яких не закінчився, у розмірі 8176,68 грн.
Відповідно до частини 1 статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених КАС України.
Вивчивши матеріали позовної заяви, суддя встановив, що вона не відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою встановлюється ставка судового збору в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За правилами частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" установлено у 2026 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2026 року - 3328,00 грн.
Також, частиною третьою статті 4 Закону № 3674-VI визначено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
З матеріалів адміністративного позову судом встановлено, що позовна заява містить одну вимогу майнового характеру на суму 8176,68 грн.
Відтак, позивачу належало сплатити судовий збір у розмірі 2662,40 грн. (з розрахунку: 3328,00 грн. х 0,8 = 2662,40 грн.), оскільки 1,5 відсотка ціни позову становить менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Всупереч цьому, позивачем не додано до позовної заяви документа про сплату судового збору.
Разом із цим, відповідно до ч. 3, 6 ст. 171 КАС України, якщо відповідачем у позовній заяві, щодо якої відсутні підстави для залишення її без руху, повернення чи відмови у відкритті провадження у справі, вказана фізична особа, яка не є підприємцем, суддя не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи. Суддя з метою визначення підсудності може також користуватися даними Єдиного державного демографічного реєстру.
Так, на виконання вимог ч. 3 ст. 171 КАС України, суддя 30.03.2026 звернувся із запитом до Єдиного державного демографічного реєстру за допомогою підсистеми ЄСІТС «Електронний суд» із запитом щодо інформації про зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ). Згідно з відповіддю від 30.03.2026 №2532315, зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 .
Згідно з ч.ч. 2 ст. 161 КАС України суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Крім того, відповідно до п.2 ч.5ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Суддя зазначає, що позивач у позовній заяві зазначив адресу відповідача ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ), та РНОКПП: НОМЕР_1 . Долучив до матеріалів позовної заяви докази скерування позову на вищевказану адресу.
Водночас, як уже зазначалося, згідно наданої відповіді Єдиного державного демографічного реєстру від 30.03.2026 №2532315, за параметрами ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), особа має зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 з 24.04.2024.
Таким чином, з метою виконання вимог процесуального закону, позивачу необхідно належно оформити позовну заяву в частині зазначення відомостей про відповідача, місце проживання чи перебування відповідача, усунувши неточності щодо адреси, яка зазначена у позові та додатках до нього. Крім того, надати суду належні докази на підтвердження скерування позовної заяви з додатками на актуальну адресу відповідача.
Згідно з вимогами ч.ч.1, 2ст.169 КАС України суд, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями160,161вказаногоКодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст.160, 161, 169, 248, 256 КАС України, суддя,
Позовну заяву Головного управління Національної поліції в Донецькій області до ОСОБА_1 про стягнення вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння яких не закінчився, у розмірі 8176,68 грн., - залишити без руху.
Позивачу встановити десятиденний строк для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині ухвали, з дати отримання копії вказаної ухвали.
Роз'яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя А.В. Сіпака