Україна
Донецький окружний адміністративний суд
30 березня 2026 року Справа№640/7213/22
Донецький окружний адміністративний суд колегією у складі трьох суддів: головуючого судді Загацької Т.В., суддів Христофорова А.Б., Абдукадирової К.Е., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Телеканал “ПРЯМИЙ» до Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України (відповідач-1), Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення (відповідач-2), Кабінету Міністрів України (відповідач-3), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення; товариство з обмеженою відповідальністю “ЗЕОНБУД» про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
У травні 2022 року позивач, товариство з обмеженою відповідальністю “Телеканал “ПРЯМИЙ», звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом, у якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення та зобов'язати їх протягом трьох робочих днів після набрання судовим рішенням законної сили відновити приймання і передачу на станцію мультиплексування ТОВ “ЗЕОНБУД» SDI сигналу позивача;
- визнати протиправною бездіяльність Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення та зобов'язати їх забезпечити протягом трьох робочих днів після набрання судовим рішенням у справі законної сили стале функціонування об'єктів цифрового ефірного мовлення та безперебійне мовлення телевізійного каналу позивача у цифровому мультиплексі MX 2 (на час дії воєнного стану - у цифровому мультиплексі MX 3); забезпечити безперебійне мовлення програмного продукту позивача, телепрограму з логотипом “ПРЯМИЙ» в багатоканальній цифровій телемережі у стандарті DVB-T2;
- визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України та зобов'язати Кабінет Міністрів України забезпечити фінансування заходів, передбачених рішенням РНБО від 18.03.2022 “Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці держави», який введено в дію Указом Президента № 151 від 18.03.2022.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.05.2022 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.05.2022 відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, залучено в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення (код ЄДРПОУ 00063928, 01601, м. Київ, вул. Прорізна, 2); товариство з обмеженою відповідальністю “ЗЕОНБУД» (код ЄДРПОУ 35917061, 01133, м.Київ, бульвар Лесі Українки, 26).
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.06.2022 задоволено клопотання представника Кабінету Міністрів України про продовження строку на подання до суду відзиву на позовну заяву, продовжено Кабінету Міністрів України строк для надання відзиву на позовну заяву або заяви про визнання позову на п'ять днів з дня вручення йому даної ухвали, відмовлено у задоволенні клопотання Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України про розгляд в порядку загального позовного провадження.
Законом України “Про внесення зміни до пункту 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» (далі - Закон № 3863-ІХ) пункт 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (Відомості Верховної Ради України, 2023 р., № 29, ст. 111) викладено в новій редакції.
Приписами пункту 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» установлено, що інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України “Про внесення зміни до пункту 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
На виконання вимог Закону № 3863-ІХ наказом ДСА України від 16.09.2024 № 399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (далі - Порядок № 399).
Пунктом 22 Порядку № 399 встановлено, що на підставі отриманих примірників протоколу та переліку судових справ відповідальною особою протягом семи робочих днів після завершення автоматизованого розподілу судових справ передаються судові справи до судів, визначених за результатами автоматизованого розподілу.
08.04.2025 адміністративна справа № 640/7213/22 надійшла до Донецького окружного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу № 640/7213/22 передано для розгляду судді Загацькій Т.В.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15.04.2025 прийнято справу до провадження; залишено без розгляду позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю “Телеканал “ПРЯМИЙ» до Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення, Кабінету Міністрів України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення; товариство з обмеженою відповідальністю “ЗЕОНБУД» про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.07.2025 апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю “Телеканал “ПРЯМИЙ» на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 15.04.2025 задоволено частково. Ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 15.04.2025 скасовано та направлено справу до Донецького окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
01.09.2025 адміністративна справа № 640/7213/22 надійшла до Донецького окружного адміністративного суду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09.09.2025 прийнято справу до провадження. Вирішено здійснювати розгляд справи спочатку за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін колегією у складі трьох суддів. Запропоновано сторонам у разі зміни фактичних обставин по даній справі, вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, повідомити суду про таке протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня отримання цієї ухвали шляхом направлення додаткових пояснень в електронній формі через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему (особистий кабінет в системі “Електронний суд») з використанням власного (уповноваженої особи) електронного підпису або у паперовій формі.
В обґрунтування позову зазначено, що товариство з обмеженою відповідальністю “Телеканал “ПРЯМИЙ» є суб'єктом інформаційної діяльності у сфері телебачення і радіомовлення, який здійснює господарську діяльність у сфері телебачення і радіомовлення на підставі ліцензії на мовлення серії HP № 00349-м від 29.08.2018 (загальнонаціональне багатоканальне ТБ, логотип: “ПРЯМИЙ»). Відповідно до умов ліцензії позивач мовить в МХ-2. Рішенням Національної ради з питань телебачення і радіомовлення №223 від 29.03.2022 тимчасово, на час дії воєнного стану, який наразі введено в зв'язку з військовою агресією Російської Федерації, мовлення позивача було перенесено до МХ-3.
Відповідно до рішення Ради національної безпеки та оборони України “Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці держави» від 18.03.2022, введеного в дію Указом Президента України № 151/2022 від 19.03.2022 запроваджено на період дії воєнного стану особливий режим роботи товариства з обмеженою відповідальністю “ЗЕОНБУД» (товариство яке забезпечує розповсюдження цифрового сигналу в багатоканальній телемережі) та його функціонування у період дії воєнного стану у складі Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення.
Окрім цього, вказаним рішенням було надано вказівку Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення спільно з товариством з обмеженою відповідальністю “ЗЕОНБУД» забезпечити: стале функціонування об'єктів цифрового ефірного мовлення та безперебійну трансляцію телевізійних каналів в MX - 1, -2, -3, -5; цілодобовий моніторинг ефірної мережі, обладнання головної станції мультиплексування, супутникових та наземних каналів зв'язку; резервування супутникових каналів доставки програм та обладнання головної станції мультиплексування; резервну доставку телеканалів до цифрових передавачів із залученням альтернативного оператора супутникового зв'язку.
Також, доручено Кабінету Міністрів України здійснити забезпечення фінансування заходів, передбачених цим рішенням, а також посилення охорони об'єктів, що забезпечують мовлення.
Натомість, на думку позивача, відповідачі не виконали своїх обов'язків, покладених на них вимогами вказаного рішення та Указу Президента, а 04.04.2022 мовлення позивача в цифровій багатоканальній телемережі взагалі було припинено і не відновлено станом на день подання позову.
Позивач зазначає, що підставами для припинення мовлення є закінчення терміну дії ліцензії, якщо строк її дії не був продовжений, або анулювання ліцензії відповідно до вимог Закон України “Про телебачення і радіомовлення». Проте, ліцензія позивача є чинною, рішення про її анулювання не приймались.
Також зазначає, що відповідно до ст.39 Закону України “Про телебачення і радіомовлення» товариство з обмеженою відповідальністю “ЗЕОНБУД» як провайдер зобов'язано транслювати кожного власника ліцензії на цифрове мовлення. Разом з тим, виключення позивача було здійснене на рівні комутації, яку забезпечує безпосередньо Концерн радіомовлення, радіозв'язку та телебачення. Проте, позивач вважає, що вказані дії є повністю незаконними та протиправними, оскільки Концерн радіомовлення, радіозв'язку та телебачення не має повноважень визначати, хто має право здійснювати мовлення, а хто - ні. Таким правом наділений виключно Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, яка може видати ліцензію (і тим самим надати право) або її анулювати (і тим самим такого права позбавити).
Позивач вважає таку бездіяльність Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення необґрунтованою, протиправною та незаконною, такою, що порушує як його право та професійний інтерес окремо, так і право на свободу слова і демократію в цілому, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.
16.06.2022 до суду надійшов відзив Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України (далі також відповідач-1), відповідно до якого відповідач-1 проти задоволення позову заперечує. Зазначає, що позивачем не зазначені нормативні посилання щодо надання/отримання адміністративної послуги на підставі законодавства, яке б зобов'язувало відповідача-1 надавати адміністративну послугу необмеженому колу осіб, а також відсутнє обґрунтування виконання або невиконання конкретних публічно-владних управлінських функцій, які покладено на відповідача-1. Також зазначено, що відповідач-1 не може відповідати за виконання та/або невиконання іншими особами (суб'єктами), покладених на них зобов'язань в силу закону або іншої правової (договірної) підстави.
Перелік завдань, визначений ст. 6 Закону України “Про управління об'єктами державної власності» чітко визначає повноваження відповідача-1 відносно господарської діяльності Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення та не надають можливості відповідачу-1 втручатися у взаємини Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення зі своїми контрагентами під час здійснення ним господарської діяльності.
Щодо виконання Рішення РНБО України від 18.03.2022 “Щодо реалізації єдиної інформаційної політики в умовах воєнного стану», уведеного в дію Указом Президента України від 19.03.2022 №152/2022, відповідач-1 зазначає, що технічними службами Концерну РРТ 03 та 04 квітня 2022 року здійснено перемикання (перекомутацію) ефірного мовлення (цифрового ефірного та супутникового) телеканалу телеорганізації “Телеканал “ПРЯМИЙ» (логотип “ПРЯМИЙ») та ще низки каналів на мовлення каналу “Рада». Внаслідок такого перемикання забезпечено доступ до інформаційного марафону “Єдині новини #UАразом» всім телевізійним каналам незалежно від форми власності. Таким чином, позивач на рівних умовах з іншими мовниками має технічну можливість мовлення у рамках єдиного телемарафону. Телеканали самостійно визначаються щодо взяття або не взяття участі в інформаційному марафоні “Єдині новини #UАразом». Концерн РРТ виконує зобов'язання згідно Рішення РНБО, технічно та організаційно забезпечуючи рівні умови для всіх телерадіомовників, завдяки чому на всіх наявних частотах мовлення відповідно до встановленого графіку мовлення триває трансляція телемарафону “Єдині новини #UАразом».
Також, відповідно до зазначених в ліцензії загальних характеристик каналу мовлення, мережі мовлення багатоканальної телемережі (для багатоканальних телемереж зазначається оператор телекомунікацій) багатоканальна телемережа МХ-2 у стандарті DVB-T2 (MPEG-4), згідно з додатком 3 до ліцензії, оператор телекомунікації - ТОВ “ЗЕОНБУД», м. Київ. На виконання Указу Президента України №151/2022 від 18.03.2022 “Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці держави» Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення затверджено новий розподіл телеканалів у мультиплексах МХ-1, МХ-2, MX-3 і МХ-5. Усі канали, які є у цих мультиплексах, мають цифрові ліцензії на мовлення. Наразі до МХ-1, МХ-2, MX-3 і МХ-5 входять 29 загальнонаціональних телеканалів. Відповідно до переліку каналів у мультиплексах, ТОВ “ТЕЛЕКАНАЛ “ПРЯМИЙ» має здійснювати трансляцію в форматі мультиплекс МХ-3. Однак позивач має ліцензію на мовлення Серія HP №00349-м, в якій зазначено лише формат - багатоканальна телемережа МХ-2 у стандарті DVB-T2 (MPEG-4).
Таким чином, після офіційного оприлюднення Національною радою списку каналів, яким змінено розподіл каналів у цифрових мультиплексах, де зазначено, що Канал “ПРЯМИЙ» (позивач) має проводити мовлення через багатоканальну телемережу MX-3 позивач повинен був звернутися до Національної ради з заяву про переоформлення ліцензії на мовлення у зв'язку зі зміною технічних характеристик мовлення, а саме зміну МХ-2, яка чітко зазначена в ліцензії на мовлення Серія HP №00349-м. Отже, позивач не виконав вимоги законодавства щодо внесення відповідних змін у дозвільну документацію, чим самостійно створив умови щодо невідповідності інформації зазначеній в Ліцензії на мовлення з технічними вимогами проведення відповідної діяльності.
В частині виконання Рішення РНБО України від 18.03.2022 “Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці держави», і веденого в дію Указом Президента України від 19.03.2022 № 151/2022 зазначає, що наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 22.03.2022 №62 визначено (встановлено) режим функціонуванні ТОВ “ЗЕОНБУД» (код ЄДРПОУ 35917061) у складі Концерну РРТ на період дії воєнного стану. Водночас, відповідно до доручення Віце-прем'єр-міністра України - Міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова від 26.04.2022 № 8111/2/1-22 до листа Міністерства культури та інформаційної політики України (МКІП) від 15.04.2022 відповідальним за вирішення питань оплати телерадіомовниками за отримані ними електронні комунікаційні послуги з розповсюдження Концерном РРТ телевізійного та радіосигналу територією України визначено МКІП. З урахуванням викладеного та на виконання зазначеного доручення, відповідач-1 листом від 08.05.2022 № 16-431/4 звернувся до МКІП щодо невідкладного вирішення питання забезпечення державними мовниками здійснення розрахунків в повному обсязі в межах виділених на їх утримання відповідних бюджетних асигнувань.
11.07.2022 позивачем подано відповідь на відзив відповідача-1, в якій позивач підтримав позовні вимоги та вказав, що відповідач-1 не виконав обов'язків, покладених на нього вимогами рішення Ради національної безпеки та оборони “Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці держави» від 18.03.2022 та Указу Президента України № 151/2022 від 19.03.2022, зокрема, не забезпечив стале функціонування об'єктів цифрового ефірного мовлення та безперебійну трансляцію телевізійного каналу позивача.
Позивач вважає дії відповідача-1 щодо здійснення перемикання сигналу телеканалу “ПРЯМИЙ» та ще низки каналів на мовлення телеканалу “Рада» протиправними, оскільки відповідач-2 не має повноважень визначати, хто має право здійснювати мовлення, а хто-ні. Таким правом відповідно до чинного законодавства наділена виключно Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, яка може видати ліцензію (і тим самим надати право на мовлення) або її анулювати (і тим самим такого права позбавити).
Посилання відповідача-1 на рішення Ради національної безпеки та оборони України від 18.03.2022 “Щодо реалізації єдиної інформаційної політики в умовах воєнного стану», введеного в дію Указом Президента України від 19.03.2022 № 152/2022, як на підставу відключення телеканалу, позивач вважає безпідставним, оскільки в даному рішенні відсутні будь-які вказівки на припинення мовлення позивача, а тлумачення змісту нормативно-правових документів не належить до повноважень відповідача-1.
Також зазначає, що неодноразово звертався письмово до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Ради національної безпеки та оборони України, з проханням приєднатись до марафону та виділити слот. Крім того повідомляв публічно через свій офіційний сайт у відкритих листах про таке бажання та готовність, та подавав електронну петицію на сайті Кабінету міністрів України про повернення до цифрового ефіру. Проте жодних роз'яснень або відповідей позивачем не було отримано.
На думку позивача, відсутність логотипу “ПРЯМИЙ» в ефірі багатоканального мовлення, свідчить саме про припинення мовлення позивача.
Зазначає, що на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики 11.05.2022 представник Ради національної безпеки та оборони України підтвердив, що рішенням Ради національної безпеки та оборони України від 18.03.2022 “Щодо реалізації єдиної інформаційної політики в умовах воєнного стану» не приймалося рішення про відключення багатоканального мовлення жодного телеканалу, у тому числі і позивача. Таких рішень не приймалось і Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення.
Щодо ліцензії на мовлення, позивач зазначає, що остання є чинною та рішень про її анулювання не приймалось. В Ліцензії на мовлення серії HP №00349-м від 29.08.2018 зазначено загальні характеристики мовлення: багатоканальна телемережа МХ-2 у стандарті DVB-Т2 (MPEG-4). Проте Національна рада самовільно, за власної ініціативи, без погодження з ліцензіатами, без жодних на те нормативно-правових підстав, змінила Позивачу багатоканальну телемережу МХ-2 на багатоканальну телемережу МХ-3. Вказане також є прямим порушення частини 6 етапі 22 Закону України “Про телебачення і радіомовлення», якою чітко визначено, що зміна територіальної категорії каналу, мережі мовлення, телемережі погребує повторного ліцензування мовлення на цьому каналі, на цій мережі або на відповідних каналах багатоканальної телемережі відповідно до вимог цього Закону. При цьому, повторне ліцензування мовлення передбачає проведення нового конкурсу, який Національною радою оголошено та проведено не було.
25.07.2022 до суду від відповідача-1 надійшли заперечення на відповідь позивача на відзив, в яких, крім іншого, вказано про намагання позивача надати іншого змісту факту перемикання (перекомутації) його телесигналу, яку він постійно називає відключенням з телеефіру, хоча технічно має можливість для мовлення у форматі, визначеному рішенням РНБО під час дії правового режиму воєнного стану. Також зазначає, що пункт 3 прохальної частина позову містить незрозумілу вимогу, яка виражена текстом: “...безперебійне мовлення телевізійного каналу позивача в МХ-1, -2, -3, -5 (обрати)», тобто позивач сам не впевнений у тому, що треба зробити.
16.06.2022 до суду надійшов відзив Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення (далі також відповідач-2), відповідно до якого відповідач-2 проти задоволення позову заперечує. В обґрунтування відзиву вказано, що між позивачем та відповідачем-2 укладено договір №4-190 ACT ВКУ від 01.10.2019, відповідно до “п.1.1. предметом Договору є надання Виконавцем Замовнику телекомунікаційних послуг (надалі - Послуги) з експлуатаційно-технічного обслуговування обладнання (надалі-Обладнання), що змонтоване в апаратній сектору телекомунікацій відділу контролю та управління (надалі - ACT ВКУ) Виконавця і належить Замовнику.». Щороку сторонами переглядалась договірна ціна та відбувалась пролонгація договору, шляхом підписання відповідних додаткових угод.
Концерном РРТ в рамках виконання Рішення РНБО від 18.03.2022 3 та 4 квітня 2022 року здійснено перемикання (перекомутацію) ефірного цифрового мовлення ТОВ “Телеканал “ПРЯМИЙ» (логотип “ПРЯМИЙ») на мовлення сигналу телемарафону “Єдині новини #UАразом», який в свою чергу поступає на комутаційний вузол Концерну РРТ від телеканалу “Рада». Після такого перемикання “Телеканал “Прямий», як телеканал програмне наповнення якого складається переважно з інформаційно-аналітичних передач на рівні з іншими загально національними мовниками не був позбавлений можливості мовлення, а навпаки, отримав технічну можливість мовлення, але у складі єдиного телемарафону “Єдині новини #UАразом», як це і передбачено Рішенням РНБО.
Також зазначено, що мовлення “Телеканалу “ПРЯМИЙ» забезпечене на частотах загальнонаціонального мультиплексу МХ-3. 29.03.2022 Національна рада ухвалила рішення № 223, яким затвердила новий розподіл загальнонаціональних програм у мультиплексах МХ-1, МХ-2, МХ-3, МХ-5. Цим Рішенням “Телеканал “ПРЯМИЙ» (логотип “ПРЯМИЙ») виведений з переліку програм для надання програмної послуги провайдером ТОВ “Зеонбуд» у складі загальнонаціонального мультиплексу МХ-2 та внесений до складу загальнонаціонального мультиплексу програм МХ-3.
Відповідно до рішення РНБОУ від 18.03.2022 “Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці держави», яке введене в дію Указом Президента України від 19.03.2022 № 151/2022, для ТОВ “ЗЕОНБУД» на період воєнного стану запроваджено особливий режим роботи у складі Концерну РРТ. В цьому зв'язку рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення про внесення змін до переліку програм мультиплексів доведено до виконання ГОВ “Зеонбуд» Концерном РРТ. Таким чином мовлення “Телеканалу “ПРЯМИЙ» перенесено на частотні канали мультиплексу МХ-3. Сьогодні, при перемиканні каналів на телевізійному приймачі, що налаштований на прийом цифрових мультиплексів МХ-1, -2, -3, -5 у мультиплексі МХ-3 на позиції 21 відбувається мовлення програм марафону “Єдині новини #UАразом» та присутня інформація - ПРЯМИЙ. Це означає, що провайдером програмної послуги ТОВ “Зеонбуд» позиція 21 відведена саме для трансляції програм “Телеканалу “ПРЯМИЙ» (логотип “ПРЯМИЙ») у складі інформаційного марафону.
Також відповідач-2 зазначає, що брати участь у єдиного телемарафону “Єдині новини #UАразом» або не брати участі в ньому залежить винятково від рішення органів управління телевізійного каналу “Прямий». Концерн зі свого боку виконує Рішення РНБО, технічно та організаційно забезпечив рівні умови для всіх телерадіомовників, завдяки чому на всіх наявних частотах мовлення відповідно до встановленого графіку мовлення триває трансляція телемарафону “Єдині новини #UАразом».
Також, товариством з обмеженою відповідальністю “ТЕЛЕКАНАЛ “ПРЯМИЙ» отримано ліцензію на мовлення Серія HP №00349-м. Строк дії даної ліцензії з 29.08.2018 до 29.08.2025. Відповідно до зазначених в ліцензії загальних характеристик каналу мовлення, мережі мовлення багатоканальної телемережі (для багатоканальних телемереж зазначається оператор телекомунікацій) багатоканальна телемережа МХ-2 у стандарті DVB-T2 (MPEG-4), згідно з додатком 3 до ліцензії, оператор телекомунікації - ТОВ “ЗЕОНБУД», м. Київ. Указом Президента України №151/2022 уведено в дію рішення ради національної безпеки і оборони України від 18.03.2022 “Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці держави». На виконання Указу Президента України №151/2022 від 18.03.2022 “Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці держави» Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення затверджено новий розподіл телеканалів у мультиплексах МХ-1, МХ-2. MX-3 і МХ-5. Усі канали, які є у цих мультиплексах, мають цифрові ліцензії на мовлення. Наразі до МХ-1, МХ-2, MX-3 і МХ-5 входять 29 загальнонаціональних телеканалів. Відповідно до переліку каналів у мультиплексах, ТОВ “ТЕЛЕКАНАЛ “ПРЯМИЙ» має здійснювати трансляцію в форматі мультиплекс МХ-3. Однак позивач має ліцензію на мовлення Серія HP №00349-м в якій зазначено лише формат багатоканальна телемережа МХ-2 у стандарті DVB-T2 (MPEG-4). Таким чином, після офіційного оприлюднення Національною радою списку каналів яким змінено розподіл каналів у цифрових мультиплексах, де зазначено що телеканал “ПРЯМИЙ» має проводити мовлення через багатоканальну телемережу MX-3, позивач повинен був звернутися до Національної ради з заявою про переоформлення ліцензії на мовлення у зв'язку зі зміною технічних характеристик мовлення, а саме зміну МХ-2, яка чітко зазначена в ліцензії на мовлення Серія НP №00349-м. Отже ТОВ “ТЕЛЕКАНАЛ “ПРЯМИЙ» не виконав вимоги законодавства щодо внесення відповідних змін у дозвільну документацію, чим самостійно створив умови щодо невідповідності інформації зазначеній в Ліцензії на мовлення з технічними вимогами проведення відповідної діяльності.
Виходячи з вищенаведеного, вважає, що Концерн РРГ діяв виключно в межах чинного законодавства виконував рішення РНБО України, від 18.03.2022 3 та 4 квітня 2022 року технічно та організаційно забезпечив рівні умови для всіх телерадіомовників, в тому числі й для позивача, внаслідок чого позивач отримав технічну можливість мовлення.
29.06.2022 судом отримано відповідь на відзив відповідача-2, де позивач зазначає, що відповідачем-2 у відзиві зазначено, що 04.04.2022 він здійснив перемикання сигналу телеканалу “ПРЯМИЙ» на сигнал телеканалу “Рада», чим підтвердив, що саме відповідач-2 04.04.2022 здійснив припинення мовлення позивача та його вимкнення від цифрового ефіру. Проте, відповідач-2 не має повноважень визначати, хто має право здійснювати мовлення, а хто - ні. Таким правом відповідно до чинного законодавства наділена виключно Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, яка може видати ліцензію (і тим самим надати право на мовлення) або її анулювати (і тим самим такого права позбавити).
Зазначає, що відповідачем-2 у відзиві вказано, що ним здійснено перемикання (перекомутацію) ефірного цифрового мовлення ТОВ “Телеканал “ПРЯМИЙ» (логотип “ПРЯМИЙ») на мовлення телеканалу “Рада» (логотип “РАДА»). Відповідно до відкритих даних спеціальної інформаційної системи Украпатенту знак для товарів та послуг “РАДА» належить Державному підприємству “Парламентський телеканал “Рада» (роздруківка з СІС додається), тобто іншому ліцензіату, який здійснює мовлення на підставі іншої ліцензії на мовлення, виданої Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення. Таким чином, відсутність логотипу “ПРЯМИЙ» в ефірі багатоканального мовлення, свідчить саме про припинення мовлення позивача.
Також зазначає, що позивач є суб'єктом інформаційної діяльності у сфері телебачення і радіомовлення, який здійснює господарську діяльність у сфері телебачення і радіомовлення на підставі ліцензії на мовлення серії HP № 00349-м від 29.08.2018 (загальнонаціональне багатоканальне ТБ. логотип: “ПРЯМИЙ»), Відповідно до умов ліцензії позивач мовить в МХ-2. Ліцензія на багатоканальне мовлення є чинною, тобто термін дії ліцензії не закінчився, а жодні рішення про її анулювання не приймались. На думку позивача, Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення прийняла рішення №233 від 29.03.2022 “Про внесення змін до рішення Національної ради від 18.08.2011 № 2048 “Про затвердження розподілу програм по мультиплексах МХ-1, МХ-2, MX-3, МХ-5»» без жодного обґрунтування необхідності таких змін, без жодних на те підстав, що є порушенням чинного законодавства України. В Ліцензії на мовлення серії HP №00349-м від 29.08.2018 зазначено загальні характеристики мовлення: багатоканальна телемережа МХ-2 у стандарті DVB-12 (MPEG-4). Тобто Національна рада самовільно, за власної ініціативи, без погодження з ліцензіатами, без жодних на те нормативно-правових підстав, змінила позивачу багатоканальну телемережу МХ-2 на багатоканальну телемережу MX-3, що с прямим порушення частини 6 статті 22 Закону України “Про телебачення і радіомовлення», якою чітко визначено, що зміна територіальної категорії каналу, мережі мовлення, телемережі потребує повторного ліцензування мовлення на цьому каналі, на цій мережі або на відповідних каналах багатоканальної телемережі відповідно до вимог цього Закону. При цьому, повторне ліцензування мовлення передбачає проведення нового конкурсу, який Національною радою оголошено та проведено не було.
Також позивач вказує, що представником Ради національної безпеки та оборони України спростовано твердження відповідача-2, що Радою національної безпеки та оборони України приймалося рішення про відключення мовлення позивача. Більше того, жодних рішень про відключення багатоканального мовлення позивача не приймала й Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, яка відповідно до частин 4 статті 7 Закону України “Про телебачення і радіомовлення» є єдиним органом державного регулювання діяльності у сфері телебачення і радіомовлення незалежно від способу розповсюдження телерадіопрограм і передач.
28.07.2022 від відповідача-3, Кабінету Міністрів України, надійшов відзив на позов, суть якого зводиться до такого. Водночас, відповідно до пункту 3 Рішення Ради національної безпеки та оборони України від 18.03.2022 “Щодо реалізації єдиної інформаційної політики в умовах воєнного стану», введене в дію Указом Президента України від 19.03.2022 №152/2022, Кабінету Міністрів України було доручено забезпечити фінансування заходів, передбачених цим рішенням, а також посилення охорони об'єктів, що забезпечують мовлення. Вказаними рішенням РНБО, строків для вжиття відповідних заходів - встановлено не було. Зазначено, що дії щодо розробки проекту розпорядження на виконання пункту 3 рішення РНБО від 18.03.2022, вживаються відповідними органами, в тому числі Кабінетом Міністрів України. Наведене спростовує твердження позивача щодо бездіяльності Уряду в частині не вжиття заходів шляхом забезпечити фінансування для функціонування об'єктів цифрового ефірного мовлення та безперебійну трансляцію телевізійних каналів у чотирьох мультиплексах у стандарті DVB-T2: МХ-1, -2, -3 та -5, як того вимагає пункт 3 рішення РНБО від 18.03.2022. На підстав наведеного просив відмовити у повному обсязі.
25.08.2022 від позивача надійшла відповідь на відзив відповідача-3, в якій зазначено, що на момент подання позовної заяви (12.05.2022) не отримав жодної відповіді від державних органів щодо причин припинення мовлення, логічним було припущення, що таке протиправне відключення відбулося, серед іншого, через відсутність фінансування з боку відповідача-3, оскільки в п. 3 рішення РНБО від 18.03.2022 чітко передбачено зобов'язання КМУ здійснити забезпечення фінансування заходів, передбачених цим рішенням, зокрема, серед іншого, “стале функціонування об'єктів цифрового ефірного мовлення та безперебійну трансляцію телевізійних каналів в МХ-1, -2, -3, -4».
Зазначає, що проект розпорядження Кабінету Міністрів України “Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» для Концерну РРТ в розмірі 87 600 тис. грн., станом на 28.06.2022 лише погоджено Міністерством цифрової трансформації України, з чого вбачається, що станом на дату підготовки відзиву, відповідне Розпорядження не затверджене Кабінетом Міністрів України, тобто через п'ять місяців після підписання Указу жодних ефективних заходів відповідачем-3 не вжито. Виходячи з тексту відзиву вбачається, що як на момент подання позовної заяви, так і на момент отримання відзиву, явно прослідковується бездіяльність відповідача-3.
Щодо відсутності доказів порушеного права позивача, зазначає, що достатнім доказом є відсутність ефірного цифрового мовлення позивача через протиправні дії і бездіяльність органів державної влади.
У запереченнях на відповідь позивача відповідачем-3 вказано, що бездіяльність Уряду в частині не вжиття заходів шляхом забезпечити фінансування для функціонування об'єктів цифрового ефірного мовлення та безперебійну трансляцію телевізійних каналів у чотирьох мультиплексах у стандарті DVB-T2: МХ-1, -2, -3 та -5 не спостерігається, оскільки Урядом було прийнято План організації виконання рішення РНБО від 18.03.2022, яким визначено відповідальні органи за виконання пункту 3 рішення. Відповідно до вказаного Плану, фінансування заходів щодо виконання рішення РНБО від 18.03.2022 реалізується шляхом прийняття Урядом відповідного розпорядження. Проекти актів Уряду розробляються уповноваженими на те органами, а не безпосередньо Кабінетом Міністрів України. Головним розробником проекту такого розпорядження є Адміністрація державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, яка в свою чергу здійснює процедуру погодження акта з усіма заінтересованими органами. Лише після погодження з усіма заінтересованими органами проект акта подається на розгляд Кабінету Міністрів України. Крім того, варто наголосити, що рішенням РНБО від 18.03.2022 не було встановлено часових рамок щодо вчинення дій чи прийняття рішень Кабінетом Міністрів України. Отже, вищенаведене спростовує твердження позивача щодо бездіяльності Уряду в частині не вжиття заходів шляхом забезпечення фінансування для функціонування об'єктів цифрового ефірного мовлення та безперебійну трансляцію телевізійних каналів у чотирьох мультиплексах у стандарті DVB-T2: МХ-1, -2, -3 та -5.
25.08.2022 до суду від позивача надійшли пояснення, в яких, зокрема, звернуто увагу на подання уточненого позову.
22.09.2025 від Кабінету Міністрів України до суду надійшли додаткові пояснення по справі, за змістом яких відповідач-3 просив відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування пояснень зазначено, що Кабінет Міністрів України прийнятим Розпорядженням від 15.11.2022 № 1026-р виконав обов'язки покладені на нього Указом Президента України від 19.03.2022 № 151/2022 ра Рішенням РНБО від 18.03.2022.
Зазначено, що введення воєнного стану також вплинуло на термін виконання Указу Президента України від 19.03.2022 № 152/2022 та Рішення РНБО, проте за відсутності чітких строків його виконання відсутня протиправна бездіяльність Кабінету Міністрів України.
29.09.2025 від позивача надійшли до суду додаткові пояснення по справі, в яких зазначено, що відповідачі, при припиненні мовлення позивача, діяли не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Вказує, що рішення про анулювання ліцензії на мовлення позивача не приймалось. Національною радою України з питань телебачення та радіомовлення не приймалось рішень про відключення багатоканального мовлення позивача. Рішенням Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення від 17.07.2025 № 1578 продовжено строк дії ліцензії позивача на мовлення на 10 років.
На думку позивача, посилання відповідачів на введення в Україні воєнного стану не є приводом для порушення закону. Наявні докази достеменно свідчать про те, що у свободу слова позивача відбулося надмірне втручання, а саме - було припинено мовлення багатоканальній. Таке втручання не передбачено Законом, оскільки відсутнє будь-яке рішення Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення, що підтверджується поданими до суду доказами. Це втручання не має легітимної мети, оскільки немає жодного пояснення/підтвердження/висновку/рішення стосовно того, що обмеження мало мету встановлену ч. 2 ст. 10 Конвенції, ст. 34 Конституції України або законодавством України. Також не наведено жодного аргументу, не надано жодного доказу, який би підтверджував наявність нагальної суспільної потреби у втручанні у право на свободу висловлювання (слова) позивача та те, що таке втручання є необхідним у демократичному суспільстві.
Також позивачем зазначено про безпідставність посилання на те, що спір стосується договірних відносин.
У поданих Кабінетом Міністрів України 01.10.2025 поясненнях зазначено, що усі документи, подані Кабінетом Міністрів України раніше, зберігають свою юридичну силу та залишаються актуальними для розгляду даної справи. Кабінет Міністрів України підтверджує, що всі доводи, викладені в зазначених документах, є обґрунтованими, належними та достатніми для підтвердження його правової позиції. Кабінет Міністрів України не вбачає підстав для їх зміни або доповнення та повністю підтримує свою позицію, викладену у поданих документах, у незмінному вигляді. Кабінет Міністрів України не погоджується з аргументами та вимогами позовної заяви, вважаючи їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
03.10.2025 від відповідача-1, Адміністрації Держспецзв'язку, до суду надійшли додаткові пояснення по справі, в яких зазначено, крім іншого, таке. Позивач не зазначив у позовній заяві, які саме функції та в який спосіб здійснення або не здійснення таких владних управлінських функцій відповідачем-1 вплинуло або перешкодило реалізації суб'єктивних прав позивача. Так, лише посилання (та цитування) позивачем норм Положення про Адміністрацію Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, затвердженого постановою КМУ від 03.09.2014 № 411 (далі-Положення № 411), не доводить жодної з обставин та/або вимог, які заявлені в позові.
Згідно із Положенням № 411 одним з основних завдань Адміністрації Держспецзв'язку є забезпечення формування та реалізація державної політики в сфері радіочастотного спектру. Яким чином ця функція відповідача-1 впливає на здійснення позивачем своєї господарської діяльності або перешкоджає їй, в позові не зазначено та не надано доказів на підтвердження цього доводу. Отже, таке судження позивача є помилковими та недоведеними.
У період часу з 16.10.2006, коли відповідача-1 було утворено, як орган державної влади та юридичну особу публічного права і аж до травня 2022 року позивач жодним чином не фігурував та не звертався з якими-небудь заявами, листами та ін. до відповідача-1, що свідчить про те, що відповідач-1 жодним чином не здійснював яких-небудь публічно-владних управлінських функцій стосовно позивача, не забороняв позивачу яку-небудь поведінку та/або не надавав дозвіл на передбачену законом діяльність позивачу, тобто фактично позивач та відповідач-1 не перебували між собою у правовідносинах.
Щодо взаємовідносин відповідача-2, відповідача-1 та позивача, зазначає, що відповідача-2 віднесено до сфери управління відповідача-1, який відповідно до статті 6 Закону України “Про управління об'єктами державної власності» виступає уповноваженим органом управління. Статтею 6 Закону України “Про управління об'єктами державної власності» чітко визначено повноваження відповідача-1 відносно господарської діяльності відповідача-2 та не надає можливості відповідачу-1 втручатися у взаємовідносини відповідача-2 зі своїми контрагентами під час здійснення ним господарської діяльності. За наявності спору між відповідачем-2 та позивачем щодо надання послуг такий спір підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
30.10.2025 позивачем надано додаткові пояснення, в яких, крім іншого, зазначено, що, зокрема, на відповідача-1 покладено обов'язок, делеговано повноваження, щодо забезпечення сталого функціонування об'єктів цифрового ефірного мовлення та безперебійну трансляцію телевізійних каналів в МХ -1, -2, -3, -5. Проте, станом на сьогоднішній день відповідач-1 не виконав обов'язків, покладених на нього вимогами рішення Ради національної безпеки та оборони та указу Президента, не виконав конкретних публічно-владних управлінських функцій, а саме, не забезпечив на рівні з іншими суб'єктами сталого функціонування об'єктів цифрового ефірного мовлення та безперебійну трансляцію телевізійного каналу позивача.
12.11.2025 відповідачем-2 надано додаткові пояснення у справі, відповідно до яких Концерн РРТ повністю підтримує свою позицію, викладену у відзиві на позовну заяву та інших поясненнях, всі доводи є обґрунтованими, належними та достатніми для підтвердження правової позиції.
Зазначає, що технічним виконавцем рішення РНБО в частині об'єднання усіх загальнонаціональних каналів є відповідач-2. Концерном РРТ, в рамках виконання Рішення РНБО від 18.03.2022, 3 та 4 квітня 2022 року здійснено перемикання (перекомутацію) ефірного цифрового мовлення ТОВ “Телеканал “ПРЯМИЙ» (логотип - “ПРЯМИЙ») на мовлення сигналу телемарафону “Єдині новини#UAразом», який в свою чергу надходить на комутаційний вузол Концерну РРТ від телеканалу “РАДА». Після такого перемикання ТОВ “Телеканал “ПРЯМИЙ» (логотип - “ПРЯМИЙ»), як телеканал, програмне наповнення якого складається переважно з інформаційно-аналітичних передач, на рівні з іншими загальнонаціональними телеканалами не був позбавлений можливості мовлення, а отримав технічну можливість мовлення у складі єдиного телемарафону “Єдині новини#UAразом», як це передбачено Рішенням РНБО. Таким чином, телемарафон це об'єднуючий формат, який створює однакові умови для усіх мовників, в той же час участь у ньому зумовлює відповідні обмеження щодо розважального контенту та трансляції реклами. Рішення РНБО, введене в дію Указом Президента України від 19.03.2022 № 152/2022 стосується усіх без виключення загальнонаціональних телеканалів. Відповідно до ліцензії Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, позивач має загальнонаціональну категорію мовлення, а отже дія рішення РНБО поширюється і на нього. Відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18.03.2022 “Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці держави» введеного в дію Указом Президента України від 19.03.2022 № 151/2022 для ТОВ “ЗЕОНБУД» на період дії воєнного стану запроваджено особливий режим роботи у складі Концерну РРТ. На даний час, при перемиканні каналів на телевізійному приймачі, що налаштований на прийом цифрових мультиплексів МХ-1, МХ-2, МХ-3, МХ-5, у мультиплексі МХ-3 на позиції 21 відбувається мовлення програм марафону “Єдині новини#UAразом» та присутня інформація - “ПРЯМИЙ». Це означає, що провайдером програмної послуги ТОВ “ЗЕОНБУД» позиція 21 відведена саме для трансляції програм ТОВ “Телеканал “ПРЯМИЙ» (логотип - “ПРЯМИЙ») у складі інформаційного телемарафону. Таким чином, мовлення ТОВ “Телеканал “ПРЯМИЙ» (логотип - “ПРЯМИЙ») забезпечено на частотах загальнонаціонального мультиплексу МХ-3. Брати участь у єдиному телемарафоні “Єдині новини#UAразом» або не брати участі у ньому залежить винятково від рішення позивача. В умовах військового стану Концерн РРТ виконує рішення РНБО, технічно і організаційно забезпечив рівні умови для всіх телерадіомовників, завдяки чому на всіх наявних частотах мовлення, відповідно до встановленого графіка, триває трансляція телемарафону “Єдині новини#UAразом».
Крім того, вважає, що твердження позивача, що відповідач-1 не виконав Указ Президента України від 19.03.2022 № 151/2022, яким введено в дію Рішення Ради національної безпеки і оборони України “Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці України» є хибним, оскільки дане Рішення РНБО виконується кожним з суб'єктів, на яких покладено виконання завдань і обов'язків, в межах їх повноважень і компетенції. У телемарафоні “Єдині новини» контент виробляють суспільний мовник Національна суспільна телерадіокомпанія України, три приватні медіахолдинги “ 1+1 Media», “Starlight Media» та “Inter Media Group», телеканал Верховної Ради України “Рада» та медійна група “Ми-Україна». До участі у телемарафоні, виробленні ефірного слоту та трансляції в різні періоди було залучено близько тридцяти каналів, і жоден з них не вважає рішення РНБО не виконується.
На підстав наведеного просить також врахувати раніше подані відзив та додаткові пояснення на позовну заяву та у задоволені позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю “ТЕЛЕКАНАЛ “ПРЯМИЙ» відмовити в повному обсязі.
Пояснень третіх осіб матеріали справи не містять.
Судом встановлено такі фактичні обставини у справі.
Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю “Телеканал “ПРЯМИЙ», є суб'єктом інформаційної діяльності у сфері телебачення та радіомовлення, який здійснює господарську діяльність у сфері телебачення і радіомовлення на підставі ліцензії на мовлення серії НР №00349-м від 29.08.2022 (станом на день звернення до суду з цим позовом).
Відповідно до ліцензії на мовлення серії НР №00349-м від 29.08.2022, виданої товариству з обмеженою відповідальністю “Телеканал “ПРЯМИЙ» Національною радою України з питань телебачення та радіомовлення, логотип: “ПРЯМИЙ», вид мовлення: багатоканальне (телебачення); територія розповсюдження програм: загальнонаціональне; загальні характеристики каналу мовлення, мережі мовлення, багатоканальної телемережі (для багатоканальних телемереж зазначається оператор телекомунікація): багатоканальна телемережа МХ-2 у стандарті DVB-T2 (MPEG-4), згідно з додатком 3 до ліцензії, оператор телекомунікація - ТОВ “ЗЕОНБУД», м. Київ. Періодичність, час, обсяги мовлення: 24 години на добу. Строк дії ліцензії: з 29.08.2018 до 29.08.2025.
В подальшому, 17.07.2025 Національною радою України з питань телебачення та радіомовлення прийнято рішення № 1578, яким вирішено:
1. Продовжити строк дії ліцензії на мовлення (ідентифікатор у Реєстрі L10-00349) ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ “ТЕЛЕКАНАЛ “ПРЯМИЙ», м.Київ, видати ліцензію на мовлення шляхом здійснення відповідного запису в Реєстрі, зазначивши:
- вид діяльності у сферу медіа: телевізійне мовлення з використанням радіочастотного спектра;
- логотип: “ПРЯМИЙ»;
- відомості про структуру власності - згідно з додатком 1 до рішення;
- строк дії ліцензії: 10 років;
- технічні характеристики каналу мовлення ефірної багатоканальної електронної комунікаційної мережі МХ-3 - згідно з додатком 2 до рішення;
- програмна концепція мовлення - згідно з додатком 3 до рішення;
- адреса, за якою здійснюється редакційний контроль: вул. Мечнікова, 2-а, м. Київ, 01601.
2. Департаменту фінансово-економічного регулювання, ресурсного забезпечення та інформаційних технологій нарахувати ТОВ “ТЕЛЕКАНАЛ “ПРЯМИЙ», м. Київ, ліцензійний збір за видачу (продовження) ліцензії на мовлення з використанням радіочастотного спектра на одному каналі (програмі) мовлення у ефірній багатоканальній електронній комунікаційній мережі MX - 3; врахувати: обсяг мовлення - 168 годин на тиждень; ваговий коефіцієнт Q=3000 (для населення в межах території України); тижневий обсяг поширення національного продукту (години на тиждень (Тn)) - згідно з додатком 3 до рішення; тижневий обсяг поширення програм, що спрямовані на дитячу аудиторію (години на тиждень (Td)) - згідно з додатком 3 до рішення; розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на момент прийняття рішення.
3. Після отримання Національною радою підтвердження про сплату ліцензійного збору за продовження строку дії ліцензії, видати ТОВ “ТЕЛЕКАНАЛ “ПРЯМИЙ», м. Київ, продовжену ліцензію на мовлення шляхом здійснення відповідного запису в Реєстрі та впродовж трьох робочих днів надіслати повідомлення про продовження строку дії ліцензії.
Відповідно до витягу з Реєстру суб'єктів у сфері медіа Національною радою України з питань телебачення та радіомовлення видано товариству з обмеженою відповідальністю “Телеканал “ПРЯМИЙ» ліцензію на мовлення, в якій зазначено наступне. Вид діяльності у сфері медіа: телевізійне мовлення з використанням радіочастотного спектра. Строк дії ліцензії: з 29.08.2025 до 29.08.2035. Рішення про видачу: від 17.07.2025 № 1578. Рішення про внесення останніх змін: від 17.07.2025 № 1578. Ідентифікатор медіа: L10-00349. Логотип: “ПРЯМИЙ».
01.10.2019 товариством з обмеженою відповідальністю “Телеканал “ПРЯМИЙ» (Замовник) та Концерном радіомовлення, радіозв'язку та телебачення (Виконавець) укладено договір про надання телекомунікаційних послуг №4-190 ACT ВКУ, відповідно до п.1.1. “предметом Договору є надання Виконавцем Замовнику телекомунікаційних послуг (надалі - Послуги) з експлуатаційно-технічного обслуговування обладнання (надалі-Обладнання), що змонтоване в апаратній сектору телекомунікацій відділу контролю та управління (надалі - ACT ВКУ) Виконавця і належить Замовнику.».
Рішенням Ради національної безпеки і оборони України “Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці України» від 18.03.2022, яке введено в дію Указом Президента України від 19.03.2022 №151/2022, визначено, що у зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, нейтралізації загроз інформаційній безпеці України, забезпечення сталого функціонування об'єктів цифрового ефірного мовлення в умовах війни, відповідно до законів України "Про оборону України" та "Про правовий режим воєнного стану", Рада національної безпеки і оборони України вирішила:
1. Підтримати пропозицію Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України щодо запровадження на період дії воєнного стану особливого режиму роботи ТОВ "Зеонбуд" (код ЄДРПОУ 35917061, місцезнаходження: Україна, 01133, місто Київ, бульвар Лесі Українки, будинок 26) та його функціонування у період дії воєнного стану у складі Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення.
2. Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення спільно з ТОВ "Зеонбуд" забезпечити:
стале функціонування об'єктів цифрового ефірного мовлення та безперебійну трансляцію телевізійних каналів в МХ - 1, -2, -3, -5;
цілодобовий моніторинг ефірної мережі, обладнання головної станції мультиплексування, супутникових та наземних каналів зв'язку;
резервування супутникових каналів доставки програм та обладнання головної станції мультиплексування;
резервну доставку телеканалів до цифрових передавачів із залученням альтернативного оператора супутникового зв'язку.
3. Кабінету Міністрів України забезпечити фінансування заходів, передбачених цим рішенням, а також посилення охорони об'єктів, що забезпечують мовлення.
Рішенням Ради національної безпеки і оборони України “Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці України» від 18.03.2022, яке введено в дію Указом Президента України від 19.03.2022 №152/2022, визначено, що ураховуючи пряму військову агресію з боку Російської Федерації, активне поширення державою-агресором дезінформації, викривлення відомостей, а також виправдовування або заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, з метою донесення правди про війну, забезпечення єдиної інформаційної політики в період дії в Україні правового режиму воєнного стану, запровадженого Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, ураховуючи вимоги Закону України "Про правовий режим воєнного стану", відповідно до статті 107 Конституції України Рада національної безпеки і оборони України вирішила:
1. Установити, що в умовах воєнного стану реалізація єдиної інформаційної політики є пріоритетним питанням національної безпеки, забезпечення якої реалізується шляхом об'єднання усіх загальнонаціональних телеканалів, програмне наповнення яких складається переважно з інформаційних та/або інформаційно-аналітичних передач на єдиній інформаційній платформі стратегічної комунікації - цілодобовому інформаційному марафоні "Єдині новини #UАразом".
2. Рекомендувати Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення вжити заходів щодо реалізації пункту 1 цього рішення.
Наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України № 62 від 22.03.2022 про виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18.03.2022 "Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці держави", у зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, нейтралізації загроз інформаційній безпеці України, забезпечення сталого функціонування об'єктів цифрового ефірного мовлення в умовах війни, відповідно до Законів України "Про оборону України" та "Про правовий режим воєнного стану", на виконання вимог Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18.03.2022 "Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці держави" від 19.03.2022 № 151/2022, яким:
1. Встановлено наступний режим функціонування ТОВ “ЗЕОНБУД» (код ЄДРПОУ 35917061, місцезнаходження: Україна, 01133, місто Київ, бульвар Лесі Українки, будинок 26) у складі Концерну РРТ на період дії воєнного стану:
1.1. ТОВ “ЗЕОНБУД» забезпечувати виконання організаційно-розпорядчих та управлінських документів, виданих (прийнятих) Концерном РРТ (код ЄДРПОУ 01190043), спрямованих на неухильне виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18.03.2022, введеного в дію Указом Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18.03.2022 “Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці держави» від 19.03.2022 № 151/2022.
1.2. Попереднє погодження з уповноваженими особами Концерну РРТ будь-яких рішень ТОВ “ЗЕОНБУД» (його уповноважених представників), шо стосуються наступних питань господарської діяльності та технічної експлуатації багатоканальних ефірних телемереж МХ-1, -2, -3, -5:
- зміна технічних параметрів мовлення мереж MX -1, -2, -3, -5, параметрів супутникових та наземних каналів доставки програм, налаштувань головної станції мультиплексування, схем та параметрів управління та моніторингу мережами;
- відчуження, припинення або набуття прав користування, володіння чи управління на основні засоби / фонди, земельні ділянки, будівлі, споруди, обладнання, інше рухоме та нерухоме майно, права інтелектуальної власності;
- встановлення, демонтаж, переміщення, зміна, будь-які інші дії та операції щодо усього телекомунікаційного обладнання, що належить чи перебуває у користуванні, управлінні, володінні, товариства;
- кадрові питання щодо персоналу товариств який задіяний у процесі технічної експлуатації телекомунікаційного обладнання;
- інші дії та/або правочини, які прямо не зазначені вище, але є взаємопов'язаними чи відповідають за змістом наведеним обмеженням.
1.3. Надати безперешкодний доступ представникам Концерну PРТ до приміщень головної станції мультиплексування, до програмного забезпечення (сервісів), які використовуюся для здійснення основної діяльності, до систем контролю за роботою серверного обладнання та комунікацій.
1.4. Усі рішення, дії, документи тощо, передбачені п. 1.2., прийняті / видані / вчинені / здійснені товариством без попереднього погодження з уповноваженими особами Концерну РРТ є нікчемними з моменту прийняття та не матимуть жодної юридичної сили.
2. Попереджено працівників та/або уповноважених представників ТОВ “ЗЕОНБУД» про відповідальність за порушення правового режиму воєнної стану.
3. У триденний термін Концерну РРТ надати пропозиції щодо фінансування заходів, передбачених рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 18.03.2022 “Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці держави», а також посилення охорони об'єктів, що забезпечують мовлення.
29.03.2022 Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення опубліковано новий розподіл телеканалів у мультиплексах МХ-1, МХ-2, MX-3 і МХ-5, на виконання Указу Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18.03.2022 “Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці держави» від 19.03.2022 № 151/2022». Вказано, що усі канали, які є у цих мультиплексах, мають цифрові ліцензії на мовлення. Наразі до МХ-1, МХ-2, МХ-3 МХ-5 входять 29 загальнонаціональних телеканалів. Наведено перелік каналів у мультиплексах, відповідно до змісту якого мовлення Телеканалу “ПРЯМИЙ» віднесено до МХ-3.
На засідання Кабінету Міністрів України, що відбулось 07.07.2022, було прийнято План організації виконання рішення РНБО від 18.03.2022, яким визначено органами, що відповідальні за виконання пункту 3 рішення РНБО від 18.03.2022, а саме: Адміністрацію державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Міністерство фінансів, Міністерство внутрішніх справ, Міністерство регіональної політики, Міністерство культури та інформаційної політики України, Міністерство цифрової трансформації України, Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку, Національна рада з питань телебачення і радіомовлення (за згодою), Концерн радіомовлення, радіозв'язку та телебачення (за згодою).
Відповідно до вказаного Плану, фінансування заходів щодо виконання рішення РНБО від 18.03.2022, а саме виконання пункту 3, реалізується шляхом прийняття Урядом відповідного розпорядження. У свою чергу, обов'язок щодо розроблення такого проекту, покладено на Адміністрацію державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.
Листом від 29.06.2022 № 16-857/ВС2 Адміністрація державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, як головний розробник проекту розпорядження на виконання пункту 3 рішення РНБО від 18 березня 2022 року, повідомила, що проект розпорядження Кабінету Міністрів України “Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» для Концерну РРТ в розмірі 87 600 тис. гривень, станом на 28.06.2022 погоджено Міністерством цифрової трансформації України.
15.11.2022 на виконання Указу Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18.03.2022 “Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці держави» від 19.03.2022 № 151/2022» Кабінет Міністрів України прийняв Розпорядження №1026-р “Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету для забезпечення функціонування цифрового ефірного мовлення», яким вирішено виділити Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (для Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення) на нову бюджетну програму “Забезпечення функціонування цифрового ефірного мовлення» 131,4 млн гривень для забезпечення:
сталого функціонування об'єктів цифрового ефірного мовлення та безперебійної трансляції телевізійних каналів у МХ -1, -2, -3, -5;
цілодобового моніторингу ефірної мережі, обладнання головної станції мультиплексування, супутникових і наземних каналів зв'язку.
Міністерству фінансів згідно даного Розпорядження слід здійснити зазначені видатки за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету на безповоротній основі.
Згідно з пунктом 2 Розпорядження Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації слід:
узгодити Концерну РРТ перелік напрямів використання коштів, виділених згідно з пунктом 1 цього розпорядження, та спрямувати виділені кошти зазначеному Концерну;
подати до 30.12.2022 Міністерству економіки, Міністерству фінансів та Державній казначейській службі звіт про використання коштів, виділених згідно з цим розпорядженням.
Також в матеріалах справи наявні копії:
- листа ТОВ “Телеканал “ПРЯМИЙ» до Концерну РРТ від 05.04.2022 вих.№ 126, в якому позивач просив відновити мовлення Телеканалу “ПРЯМИЙ» відповідно до умов чинних Договорів, законодавства України та умов діючої Ліцензії на мовлення;
- листа ТОВ “Телеканал “ПРЯМИЙ» до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 05.04.2022 вих.№ 125, в якому позивач просив вжити заходів для відновлення мовлення ТОВ “Телеканал “ПРЯМИЙ» і допомогти припинити порушення норм чинного законодавства. Також просив, розглянути звернення викладені у листах від 21.03.2022, 23.03.2022, 03.04.2022 та долучити Телеканал “ПРЯМИЙ» до створення цілодобового інформаційного марафону "Єдині новини#UAразом".
Доказів направлення вказаних листів адресатам матеріали справи не містять.
Також позивачем надано копії:
- листа вих.№ 62 від 03.06.2022 до Комітету Верховної ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики щодо надання документів.
- листів Апарата Верховної ради України щодо надання запитуваних документів;
- Рішення Комітету Верховної ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики про забезпечення мовлення українських телеканалів у воєнний час та залучення мовників у національний інформаційний телерадіомарафон;
- витягу із стенограми засідання Комітету Верховної ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики від 11.05.2022.
Крім того ТОВ “Телеканал “ПРЯМИЙ» зверталось до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення з запитом на отримання публічної інформації вих.№ 58 від 25.05.2025.
У відповідь на вказане звернення Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення надано лист вих.№ 07/20 від 01.06.2022, до якого долучено копії: проекту порядку денного засідання Національної ради від 29.03.2022; заявки для формування порядку денного, яка містить питання про перерозподіл телеканалів у цифрових мультиплексах М-1, М-2, М-3 і М-5; проекту рішення про перерозподіл телеканалів у цифрових мультиплексах М-1, М-2, М-3 і М-5; рішення Національної ради від 29.03.2022 про перерозподіл телеканалів у цифрових мультиплексах М-1, М-2, М-3 і М-5; витягу з протоколу засідання Національної ради від 29.03.2022.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 3 Закону України “Про Раду національної безпеки і оборони України» функціями Ради національної безпеки і оборони України є координація та здійснення контролю за діяльністю органів виконавчої влади у сфері національної безпеки і оборони в умовах воєнного або надзвичайного стану та при виникненні кризових ситуацій, що загрожують національній безпеці України.
Відповідно до ст. 10 Закону України “Про Раду національної безпеки і оборони України» рішення Ради національної безпеки і оборони України приймаються не менш як двома третинами голосів її членів. Прийняті рішення вводяться в дію указами Президента України.
Рішення Ради національної безпеки і оборони України, введені в дію указами Президента України, є обов'язковими до виконання органами виконавчої влади.
Закон України від 23.02.2006 № 3475-IV “Про Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України» (далі по тексту - Закон № 3475-IV) відповідно до Конституції України визначає правові основи організації та діяльності Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.
Відповідно до ст. 2 Закону № 3475-IV Держспецзв'язку є державним органом, який призначений для забезпечення функціонування і розвитку державної системи урядового зв'язку, Національної системи конфіденційного зв'язку, формування та реалізації державної політики у сферах криптографічного та технічного захисту інформації, кіберзахисту, поштового зв'язку спеціального призначення, урядового фельд'єгерського зв'язку, активної протидії агресії у кіберпросторі, а також інших завдань відповідно до закону.
Держспецзв'язку спрямовує свою діяльність на забезпечення національної безпеки України від зовнішніх і внутрішніх загроз та є складовою сектору безпеки і оборони України.
Стаття 3 Закону №3475-IV визначає основні завдання Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, якими є:
формування та реалізація державної політики у сферах криптографічного та технічного захисту інформації, кіберзахисту, поштового зв'язку спеціального призначення, урядового фельд'єгерського зв'язку, захисту державних інформаційних ресурсів та інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом, в інформаційних, електронних комунікаційних та інформаційно-комунікаційних системах (далі - інформаційно-комунікаційні системи) і на об'єктах інформаційної діяльності, а також у сферах використання державних інформаційних ресурсів у частині захисту інформації, протидії технічним розвідкам, функціонування, безпеки та розвитку державної системи урядового зв'язку, Національної системи конфіденційного зв'язку, активної протидії агресії у кіберпросторі;
участь у формуванні та реалізації державної політики у сферах електронного документообігу в інформаційно-комунікаційних системах, в яких обробляються службова інформація та державна таємниця (в частині захисту інформації державних органів та органів місцевого самоврядування), захисту критичної інформаційної інфраструктури;
забезпечення у встановленому порядку та в межах компетенції діяльності суб'єктів, які безпосередньо здійснюють боротьбу з тероризмом;
реалізація державної політики щодо захисту критичної технологічної інформації, кіберзахисту об'єктів критичної інформаційної інфраструктури, здійснення державного контролю в цих сферах;
визначення вимог до захисту критичної технологічної інформації, формування загальних вимог до кіберзахисту об'єктів критичної інфраструктури, ведення переліку об'єктів критичної інформаційної інфраструктури, здійснення заходів щодо його оновлення та актуалізації;
здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства у сферах електронної ідентифікації, електронних довірчих послуг, захисту критичної інформаційної інфраструктури;
створення та забезпечення функціонування системи активної протидії агресії у кіберпросторі;
створення та забезпечення функціонування Центру активної протидії агресії у кіберпросторі;
здійснення стандартизації у сферах криптографічного та технічного захисту інформації, кіберзахисту, протидії технічним розвідкам;
виконання інших завдань, передбачених законодавством у сфері забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту.
Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сферах організації спеціального зв'язку, захисту інформації Держспецзв'язку є Адміністрація Держспецзв'язку, до сфери управління якої входять підприємства, заклади та установи, діяльність яких пов'язана із забезпеченням виконання покладених на Держспецзв'язку завдань.
У пункті 4 Положення про Адміністрацію Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 № 411, визначено основні завдання Адміністрації Держспецзв'язку, одним з яких є виконання функції радіочастотного органу спеціального користувача радіочастотного спектра України.
Судом встановлено, що Рішенням Ради національної безпеки і оборони України “Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці України» від 18.03.2022, яке введено в дію Указом Президента України від 19.03.2022 №151/2022, визначено, що у зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, нейтралізації загроз інформаційній безпеці України, забезпечення сталого функціонування об'єктів цифрового ефірного мовлення в умовах війни, відповідно до законів України "Про оборону України" та "Про правовий режим воєнного стану", Рада національної безпеки і оборони України вирішила:
1. Підтримати пропозицію Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України щодо запровадження на період дії воєнного стану особливого режиму роботи ТОВ "Зеонбуд" (код ЄДРПОУ 35917061, місцезнаходження: Україна, 01133, місто Київ, бульвар Лесі Українки, будинок 26) та його функціонування у період дії воєнного стану у складі Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення.
2. Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення спільно з ТОВ "Зеонбуд" забезпечити:
стале функціонування об'єктів цифрового ефірного мовлення та безперебійну трансляцію телевізійних каналів в МХ - 1, -2, -3, -5;
цілодобовий моніторинг ефірної мережі, обладнання головної станції мультиплексування, супутникових та наземних каналів зв'язку;
резервування супутникових каналів доставки програм та обладнання головної станції мультиплексування;
резервну доставку телеканалів до цифрових передавачів із залученням альтернативного оператора супутникового зв'язку.
3. Кабінету Міністрів України забезпечити фінансування заходів, передбачених цим рішенням, а також посилення охорони об'єктів, що забезпечують мовлення.
Наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України № 62 від 22.03.2022 про виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18.03.2022 "Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці держави", у зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, нейтралізації загроз інформаційній безпеці України, забезпечення сталого функціонування об'єктів цифрового ефірного мовлення в умовах війни, відповідно до законів України "Про оборону України" та "Про правовий режим воєнного стану", на виконання вимог Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18.03.2022 "Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці держави" від 19.03.2022 № 151/2022, яким:
1. Встановлено наступний режим функціонування ТОВ “ЗЕОНБУД» (код ЄДРПОУ 35917061, місцезнаходження: Україна, 01133, місто Київ, бульвар Лесі Українки, будинок 26) у складі Концерну РРТ на період дії воєнного стану:
1.1. ТОВ “ЗЕОНБУД» забезпечувати виконання організаційно-розпорядчих та управлінських документів, виданих (прийнятих) Концерном РРТ (код ЄДРПОУ 01190043), спрямованих на неухильне виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18.03.2022, введеного в дію Указом Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18.03.2022 “Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці держави» від 19.03.2022 № 151/2022.
1.2. Попереднє погодження з уповноваженими особами Концерну РРТ будь-яких рішень ТОВ “ЗЕОНБУД» (його уповноважених представників), шо стосуються наступних питань господарської діяльності та технічної експлуатації багатоканальних ефірних телемереж МХ-1, -2, -3, -5:
- зміна технічних параметрів мовлення мереж MX -1, -2, -3, -5, параметрів супутникових та наземних каналів доставки програм, налаштувань головної станції мультиплексування, схем та параметрів управління та моніторингу мережами;
- відчуження, припинення або набуття прав користування, володіння чи управління на основні засоби / фонди, земельні ділянки, будівлі, споруди, обладнання, інше рухоме та нерухоме майно, права інтелектуальної власності;
- встановлення, демонтаж, переміщення, зміна, будь-які інші дії та операції щодо усього телекомунікаційного обладнання, що належить чи перебуває у користуванні, управлінні, володінні, товариства;
- кадрові питання щодо персоналу товариств який задіяний у процесі технічної експлуатації телекомунікаційного обладнання;
- інші дії та/або правочини, які прямо не зазначені вище, але є взаємопов'язаними чи відповідають за змістом наведеним обмеженням.
1.3. Надати безперешкодний доступ представникам Концерну PРТ до приміщень головної станції мультиплексування, до програмного забезпечення (сервісів), які використовуюся для здійснення основної діяльності, до систем контролю за роботою серверного обладнання та комунікацій.
1.4. Усі рішення, дії, документи тощо, передбачені п. 1.2., прийняті / видані / вчинені / здійснені товариством без попереднього погодження з уповноваженими особами Концерну РРТ є нікчемними з моменту прийняття та не матимуть жодної юридичної сили.
2. Попереджено працівників та/або уповноважених представників ТОВ “ЗЕОНБУД» про відповідальність за порушення правового режиму воєнної стану.
3. У триденний термін Концерну РРТ надати пропозиції щодо фінансування заходів, передбачених рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 18.03.2022 “Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці держави», а також посилення охорони об'єктів, що забезпечують мовлення.
29.03.2022 Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення опубліковано новий розподіл телеканалів у мультиплексах МХ-1, МХ-2, MX-3 і МХ-5, на виконання Указу Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18.03.2022 “Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці держави» від 19.03.2022 № 151/2022». Вказано, що усі канали, які є у цих мультиплексах, мають цифрові ліцензії на мовлення. Наразі до МХ-1, МХ-2, МХ-3 МХ-5 входять 29 загальнонаціональних телеканалів. Наведено перелік каналів у мультиплексах, відповідно до змісту якого мовлення Телеканалу “ПРЯМИЙ» віднесено до МХ-3.
В подальшому, листом від 29.06.2022 № 16-857/ВС2 Адміністрація Держспецзв'язку проінформувала Кабінет Міністрів України про стан виконання рішення РНБО України від 18.03.2022.
У вказаному листі Адміністрацією Держспецзв'язку повідомлено, зокрема, про встановлення особливого режиму функціонування ТОВ “Зеонбуд» у складі Концерну РРТ на період дії воєнного стану; про визначення та реалізацію Концерном РРТ першочергових технічних заходів стосовно забезпечення роботи ефірних цифрових мереж; щодо забезпечення сталого функціонування об'єктів цифрового ефірного мовлення та безперебійної трансляції телевізійних каналів в мережах в МХ - 1, -2, -3, -5; про розроблення проєкту розпорядження про виділення коштів з резервного фонду держбюджету задля виконання рішення в частині організації цілодобового моніторингу ефірної мережі, обладнання головної станції мультиплексування, супутникових та наземних каналів зв'язку; щодо резервування супутникових каналів доставки програм та обладнання головної станції мультиплексування; щодо резервної доставки телеканалів до цифрових передавачів із залученням альтернативного оператора супутникового зв'язку та щодо виконання рішення РНБО України в частині забезпечення фінансування.
У свою чергу, Кабінетом Міністрів України 07.07.2022 на засіданні схвалено План організації виконання рішення РНБО України від 18.03.2022, про що вказано у протоколі №94. Зазначеним Планом визначено низку державних органів, що відповідальні за виконання пункту 3 рішення РНБО України від 18.03.2022. Відповідно до вказаного Плану фінансування заходів щодо виконання рішення РНБО України від 18.03.2022 реалізується шляхом прийняття Урядом відповідного розпорядження.
Таким чином, зі встановлених обставин справи та поданих доказів вбачається, що робота відповідача-1 по імплементації рішення РНБО України від 18.03.2022 тривала протягом всього часу після його ухвалення. При цьому, обґрунтованими є доводи про те, що указаним рішенням РНБО України від 18.03.2022 чітких строків його виконання та вжиття певних заходів встановлено не було.
Поряд з цим, Концерн радіомовлення, радіозв'язку та телебачення (Концерн РРТ) це державний оператор телерадіомовлення, радіорелейного й супутникового зв'язку. Замовниками послуг Концерну РРТ є загальноаціональні теле- і радіокомпанії України, обласні, регіональні телерадіокомпанії, комерційні телерадіокомпанії та підприємства зв'язку.
Відповідно до Статуту, затвердженого Адміністрацією Держспецзв'язку 17.05.2016 за № 333, Концерн РРТ (ідентифікаційний код 01190043) є державним господарським об'єднанням підприємств, створеним наказом Державного комітету України по зв'язку від 04.10.1991 № 102 “Про створення Концерну РРТ», заснованим на державній власності і належить до сфери управління Адміністрації Держспецзв'язку.
Предметом діяльності Концерну РРТ є, зокрема, надання послуг із технічного обслуговування й експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж супутникового, ефірного теле- та радіомовлення, багатоканальних телемереж; трансляцій або ретрансляція програм телерадіомовлення; забезпечення надійності та якості роботи телекомунікаційних мереж Концерну; надання телекомунікаційних послуг споживача, операторам цифрових телекомунікаційних мереж; провадження діяльності оператора і провайдера телекомунікацій багатоканальних телемереж та у сфері цифрових мультимедійних послуг.
Відповідно до пунктів 3.5, 3.6 Статуту Концерн несе відповідальність за наслідки своєї діяльності усім належним йому на праві господарського відання майном. Концерн не несе відповідальності за зобов'язаннями держави й Уповноваженого органу управління. Держава й Уповноважений орган управління не несуть відповідальності за зобов'язаннями Концерну, крім випадків, передбачених Господарським кодексом України та іншими законами.
Таким чином, Концерн РРТ є державним господарським об'єднанням, яке здійснює господарську (підприємницьку) діяльність відповідно до свого Статуту та законодавства України. Адміністрація Держспецзв'язку здійснює державне управління та контроль за діяльністю Концерну на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами У країни, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства.
Пунктом 2 рішення РНБО України від 18.03.2022 визначено, що Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення спільно з ТОВ "Зеонбуд" забезпечити: стале функціонування об'єктів цифрового ефірного мовлення та безперебійну трансляцію телевізійних каналів в МХ - 1, -2, -3, -5; цілодобовий моніторинг ефірної мережі, обладнання головної станції мультиплексування, супутникових та наземних каналів зв'язку; резервування супутникових каналів доставки програм та обладнання головної станції мультиплексування; резервну доставку телеканалів до цифрових передавачів із залученням альтернативного оператора супутникового зв'язку.
Як встановлено судом з матеріалів справи, з метою виконання рішення РНБО України від 18.03.2022 Концерн РРТ 3 та 4 квітня 2022 року здійснено перемикання (перекомутацію) ефірного цифрового мовлення ТОВ “Телеканал “ПРЯМИЙ» (логотип “ПРЯМИЙ») на мовлення сигналу телемарафону “Єдині новини #UАразом», який в свою чергу поступає на комутаційний вузол Концерну РРТ від телеканалу “Рада».
Внаслідок такого перемикання забезпечено доступ до інформаційного марафону “Єдині новини #UAразом» всім телевізійним каналам незалежно від форми власності.
Тобто, всім телевізійним каналам, у тому числі позивачу, надано технічну можливість мовлення, але у складі єдиного телемарафону “Єдині новини #UAразом».
Як зазначалось вище, на виконання рішення РНБО України від 18.03.2022 Держспецзв'язку видано наказ від 22.03.2022 № 62, яким для ТОВ “Зеонбуд» на період воєнного стану запроваджено особливий режим роботи у складі Концерну РРТ. Концерном РРТ у зв'язку рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення про внесення змін до переліку програм мультиплексів доведено до виконання ТОВ “Зеонбуд». У свою чергу, ТОВ “Зеонбуд» забезпечило мовлення ТОВ “Телеканалу “ПРЯМИЙ» на частотах загальнонаціонального мультиплексу МХ-3.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач стверджує, що відповідачем-2 самовільно, за власної ініціативи, без будь-якого рішення жодного органу владних повноважень, здійснено припинення мовлення позивача та його вимкнення від цифрового ефіру. При тому, що ліцензія на мовлення у позивача чинна, жодних рішень про її анулювання не приймалось.
В той час, як пояснив відповідач-2 та вбачається з матеріалів справи, при перемиканні каналів на телевізійному приймачі, що налаштований на прийом цифрових мультиплексів МХ-1, МХ-2, МХ-3, МХ-5, у мультиплексі МХ-3 на позиції 21 відбувається мовлення програм марафону “Єдині новини#UAразом» та присутня інформація - “ПРЯМИЙ». Це свідчить, що провайдером програмної послуги ТОВ “Телеканал “ПРЯМИЙ» позиція 21 відведена саме для трансляції програм “Телеканалу “ПРЯМИЙ» у складі інформаційного марафону.
В контексті цього, варто зазначити, що окрім рішення від 18.03.2022 “Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці держави», РНБО України прийнято рішення від 18.03.2022 “Щодо реалізації єдиної інформаційної політики в умовах воєнного стану», яке введене в дію Указом Президента України від 19.03.2022 №152/2022. Цим рішенням РНБО України вирішила установити, що в умовах воєнного стану реалізація єдиної інформаційної політики є пріоритетним питанням національної безпеки, забезпечення якої реалізується шляхом об'єднання усіх загальнонаціональних телеканалів, програмне наповнення яких складається переважно з інформаційних та/або інформаційно-аналітичних передач на єдиній інформаційній платформі стратегічної комунікації цілодобовому інформаційному марафоні “Єдині новини #UАразом».
З урахуванням викладеного в сукупності, вбачається, що рішенням РНБО України визначено його спосіб виконання, а саме: шляхом об'єднання усіх загальнонаціональних телеканалів.
Отже, виконуючи зобов'язання згідно з рішеннями РНБО України, відповідач-2 технічно та організаційно забезпечив рівні умови для всіх телерадіомовників, програмне наповнення яких складається переважно з інформаційно-аналітичних передач, шляхом надання можливості мовлення, але відповідно до встановленого графіку, у складі єдиного телемарафону “Єдині новини #UAразом».
Вказаний телемарафон це об'єднуючий формат, який створює однакові умови для усіх мовників, проте участь у ньому зумовлює відповідні обмеження щодо розважального контенту та трансляції реклами. При цьому, рішення щодо участі або неучасті у єдиному телемарафоні “Єдині новини #UAразом» залежить винятково від рішення органів управління телеканалу.
Таким чином, доводи позивача про те, що мовлення ТОВ “Телеканал “ПРЯМИЙ» було припинено не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи.
Разом з тим, суд зазначає, що ці вимоги застосовуються до всіх загальнонаціональних мовників у зв'язку із збройної агресією російської федерації проти України та необхідністю донесення правди про війну, забезпечення єдиної інформаційної політики в період дії в Україні правового режиму воєнного стану, а також з метою нейтралізації загроз інформаційній безпеці України, забезпечення сталого функціонування об'єктів цифрового ефірного мовлення в умовах воєнного стану.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у інших законах України право на судовий захист, передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Суд зауважує, що протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень необхідно розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи в нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Окрім того, суд вказує, що бездіяльність суб'єкта владних повноважень може бути визнана протиправною адміністративним судом лише у випадку, якщо відповідач ухиляється від вчинення дій, які входять до кола його повноважень та за умови наявності правових підстав для вчинення таких дій.
Ураховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про відсутність підстав вважати, що відповідачами 1 та 2 допущено протиправну бездіяльність, оскільки ними були вчинені передбачені законодавством та установчими документами дії, спрямовані на імплементацію рішення РНБО України від 18.03.2022 протягом всього часу після його ухвалення.
Більш того, вказаним рішенням РНБО України від 18.03.2022 чітких строків виконання відповідних заходів встановлено не було, тобто не було встановлено для відповідачів часових меж, порушення яких вважалося б протиправною бездіяльністю.
Отже, адміністративний позов в частині позовних вимог до Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення є необґрунтованими, недоведеними та задоволенню не підлягає.
Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльністі Кабінету Міністрів України та зобов'язання Кабінет Міністрів України забезпечити фінансування заходів, передбачених рішенням РНБО від 18.03.2022 “Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці держави», який введено в дію Указом Президента № 151/2022 від 19.03.2022, суд зазначає наступне.
Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується цією Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Організацію, повноваження і порядок діяльності Кабінету Міністрів України визначає Закон України “Про Кабінет Міністрів України» від 27.02.2014 № 794-VII (далі по тексту також Закон № 794-VII).
Положеннями статті 1 Закону № 794-VII визначено, що Кабінет Міністрів України (Уряд України) є вищим органом у системі органів виконавчої влади.
Кабінет Міністрів України здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим та місцеві державні адміністрації, спрямовує, координує та контролює діяльність цих органів.
Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 2 Закону № 794-VII до основних завдань Кабінету Міністрів України належить спрямування та координація роботи міністерств, інших органів виконавчої влади, здійснення контролю за їх діяльністю.
В силу положень ч.ч. 1-3 ст. 21 Закону № 794-VII Кабінет Міністрів України спрямовує і координує роботу міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які забезпечують проведення державної політики у відповідних сферах суспільного і державного життя, виконання Конституції та законів України, актів Президента України, додержання прав і свобод людини та громадянина.
Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади відповідальні перед Кабінетом Міністрів України, підзвітні та підконтрольні йому.
Питання діяльності міністерств у Кабінеті Міністрів України представляють відповідні міністри.
Статтею 21 Закону № 794-VII передбачені повноваження Кабінету Міністрів України у відносинах з міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади. Відповідно до частин 1, 2, 6 цієї статті, Кабінет Міністрів України спрямовує і координує роботу міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які забезпечують проведення державної політики у відповідних сферах суспільного і державного життя, виконання Конституції та законів України, актів Президента України, додержання прав і свобод людини та громадянина.
Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади відповідальні перед Кабінетом Міністрів України, підзвітні та підконтрольні йому.
Кабінет Міністрів України може скасовувати акти міністерств та інших центральних органів виконавчої влади повністю чи в окремій частині.
При цьому, у відповідності до ч. 1 ст. 25 Закону № 794-VII Кабінет Міністрів України відповідальний перед Президентом України, і у відповідності до частини 1 статті 26 цього Закону, забезпечує виконання рішень Ради національної безпеки і оборони України, введених у дію указами Президента України, що відповідають положенням Конституції України.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 50 Закону № 794-VII право ініціативи у прийнятті актів Кабінету Міністрів України мають члени Кабінету Міністрів України, центральні органи виконавчої влади, державні колегіальні органи, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Проекти актів Кабінету Міністрів України готуються міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, державними колегіальними органами, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 № 950 затверджено Регламент Кабінету Міністрів України.
Відповідно до § 43 Регламенту Кабінету Міністрів України визначено, що головним розробником проекту акта Кабінету Міністрів є орган, який здійснює його підготовку.
Підготовку проектів актів Кабінету Міністрів здійснюють відповідно до своєї компетенції міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації.
Підготовку проектів актів Кабінету Міністрів, які вносяться на його розгляд Міністром Кабінету Міністрів, з питань, що належать до його компетенції, здійснює Секретаріат Кабінету Міністрів.
Якщо питання, що потребує врегулювання, належить до компетенції кількох органів виконавчої влади, головним розробником проекту акта Кабінету Міністрів є орган, компетенція якого у відповідній сфері правового регулювання є домінуючою. Інші органи виконавчої влади, що відповідно до компетенції беруть участь у розробленні проекту акта або його погодженні, є заінтересованими органами.
Головний розробник зобов'язаний погодити проект акта Кабінету Міністрів з усіма заінтересованими органами, а також з Мінфіном та Мінекономіки (за винятком проекту розпорядження з кадрових питань).
Головний розробник організовує, спрямовує і координує роботу заінтересованих органів з підготовки проекту акта Кабінету Міністрів, вживає вичерпних заходів для врегулювання розбіжностей та проводить узгоджувальні процедури (консультації, наради, робочі зустрічі тощо).
З наведеної норми слідує, що проекти актів Уряду розробляються уповноваженими на те органами, а не безпосередньо Кабінетом Міністрів України.
Проекти актів Кабінету Міністрів України вносяться на розгляд Кабінету Міністрів України міністерствами, центральними органами виконавчої влади (крім тих, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через відповідного члена Кабінету Міністрів України), державними колегіальними органами, місцевими державними адміністраціями.
Проекти актів Кабінету Міністрів України можуть також вноситися в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України Прем'єр-міністром України, Першим віце-прем'єр-міністром України, віце-прем'єр-міністрами України, а також міністром, який не очолює міністерство.
Проекти актів Кабінету Міністрів України, внесені на його розгляд, реєструються Секретаріатом Кабінету Міністрів України. Зареєстровані проекти актів Кабінету Міністрів України вносяться до бази даних електронної комп'ютерної мережі. їх оприлюднення на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону № 794-VII, постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України приймаються на засіданнях Кабінету Міністрів України шляхом голосування більшістю голосів від посадового складу Кабінету Міністрів України, визначеного відповідно до статті 6 цього Закону. Якщо проект рішення отримав підтримку рівно половини посадового складу Кабінету Міністрів України і за цей проект проголосував Прем'єр-міністр України, рішення вважається прийнятим.
Кабінет Міністрів України відповідно до Конституції та законів України здійснює свої повноваження шляхом прийняття рішень на його засіданнях більшістю голосів від посадового складу Кабінету Міністрів України, визначеного відповідно до статті 6 цього Закону.
Отже, лише по факту внесення відповідного проекту акту на голосування Кабінету Міністрів України, може бути виконана процедура голосування та відповідне прийняття такого акту.
Як вже зазначалось судом Рішенням Ради національної безпеки і оборони України “Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці України» від 18.03.2022, яке введено в дію Указом Президента України від 19.03.2022 №151/2022, визначено, що у зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, нейтралізації загроз інформаційній безпеці України, забезпечення сталого функціонування об'єктів цифрового ефірного мовлення в умовах війни, відповідно до законів України "Про оборону України" та "Про правовий режим воєнного стану", Рада національної безпеки і оборони України вирішила:
1. Підтримати пропозицію Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України щодо запровадження на період дії воєнного стану особливого режиму роботи ТОВ "Зеонбуд" (код ЄДРПОУ 35917061, місцезнаходження: Україна, 01133, місто Київ, бульвар Лесі Українки, будинок 26) та його функціонування у період дії воєнного стану у складі Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення.
2. Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення спільно з ТОВ "Зеонбуд" забезпечити:
стале функціонування об'єктів цифрового ефірного мовлення та безперебійну трансляцію телевізійних каналів в МХ - 1, -2, -3, -5;
цілодобовий моніторинг ефірної мережі, обладнання головної станції мультиплексування, супутникових та наземних каналів зв'язку;
резервування супутникових каналів доставки програм та обладнання головної станції мультиплексування;
резервну доставку телеканалів до цифрових передавачів із залученням альтернативного оператора супутникового зв'язку.
3. Кабінету Міністрів України забезпечити фінансування заходів, передбачених цим рішенням, а також посилення охорони об'єктів, що забезпечують мовлення.
В матеріалах справи міститься План організації виконання рішення РНБО від 18.03.2022, прийнятий на засідання Кабінету Міністрів України 07.07.2022.
Зазначеним Планом визначено органами, що відповідальні за виконання пункту 3 рішення РНБО від 18.03.2022, а саме: Адміністрацію державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Міністерство фінансів, Міністерство внутрішніх справ, Міністерство регіональної політики, Міністерство культури та інформаційної політики України, Міністерство цифрової трансформації України, Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку, Національна рада з питань телебачення і радіомовлення (за згодою), Концерн радіомовлення, радіозв'язку та телебачення (за згодою).
Відповідно до вказаного Плану, фінансування заходів щодо виконання рішення РНБО від 18.03.2022, а саме виконання пункту 3, реалізується шляхом прийняття Урядом відповідного розпорядження. У свою чергу, обов'язок щодо розроблення такого проекту, покладено на Адміністрацію державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.
У свою чергу, Адміністрація державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, як головний розробник проекту розпорядження на виконання пункту 3 рішення РНБО від 18.03.2022, листом від 29.06.2022 № 16-857/ВС2 повідомила, що проект розпорядження Кабінету Міністрів України “Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» для Концерну РРТ в розмірі 87 600 тис. гривень, станом на 28.06.2022 погоджено Міністерством цифрової трансформації України.
Також судом встановлено, що 15.11.2022 на виконання Указу Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18.03.2022 “Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці держави» від 19.03.2022 № 151/2022» Кабінет Міністрів України прийняв Розпорядження №1026-р “Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету для забезпечення функціонування цифрового ефірного мовлення», яким вирішено виділити Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (для Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення) на нову бюджетну програму “Забезпечення функціонування цифрового ефірного мовлення» 131,4 млн гривень для забезпечення:
сталого функціонування об'єктів цифрового ефірного мовлення та безперебійної трансляції телевізійних каналів у МХ -1, -2, -3, -5;
цілодобового моніторингу ефірної мережі, обладнання головної станції мультиплексування, супутникових і наземних каналів зв'язку.
Міністерству фінансів згідно даного Розпорядження слід здійснити зазначені видатки за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету на безповоротній основі.
Згідно з пунктом 2 Розпорядження Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації слід:
узгодити Концерну РРТ перелік напрямів використання коштів, виділених згідно з пунктом 1 цього розпорядження, та спрямувати виділені кошти зазначеному Концерну;
подати до 30.12.2022 Міністерству економіки, Міністерству фінансів та Державній казначейській службі звіт про використання коштів, виділених згідно з цим розпорядженням.
Таким чином, Рішенням РНБО від 18.03.2022 вирішено здійснювати фінансування заходів, спрямованих на забезпечення спільно Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Концерном радіомовлення, радіозв'язку та телебачення спільно з товариством з обмеженою відповідальністю "Зеонбуд" функціонування цифрового ефірного мовлення, яке було реалізовано в Розпорядженні Кабінету Міністрів України № 1026-р "Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету для забезпечення функціонування цифрового ефірного мовлення".
Вказане свідчить про відсутність протиправної бездіяльності Кабінету Міністрів України щодо виконання Указу Президента України від 19.03.2022 № 151/2022 та РНБО від 18.03.2022.
При цьому протиправна бездіяльність суб'єкта владних повноважень має місце у тому випадку, коли в межах повноважень суб'єкта владних повноважень існує обов'язок вчинити конкретні дії, але він не виконаний (постанова Верховного Суду від 11.08.2020 у справі №320/5970/1, № 440/2568/20 від 23.04.2021).
Протиправна бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це зовнішня форма поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
У постанові від 03.06.2020 у справі №464/5990/16-а Верховний Суд роз'яснив, що для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов'язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Крім того, потрібно з'ясувати юридичний зміст, значимість, тривалість та межі протиправної бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість/протиправність бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи.
Отже, для визнання судом протиправної бездіяльності Кабінету Міністрів України має бути встановлено порушення суб'єктного складу прав позивача такою бездіяльністю.
Проте, позивач у позові не навів жодного обґрунтування стосовно того, що було проявом саме протиправної бездіяльності Кабінету Міністрів України, тобто які фактичні обставини свідчать про те, що відсутність фінансування заходів, передбачених рішенням РНБО від 18.03.2022 “Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці держави», є результатом невжиття Кабінетом Міністрів України заходів та/чи прийняття рішень (і яких), які він у межах своїх повноважень був зобов'язаний вжити/прийняти, але не зробив цього.
У поданій 25.08.2022 позивачем відповіді на відзив відповідача-3, зазначено, зокрема, що на момент подання позовної заяви (12.05.2022) позивач не отримав жодної відповіді від державних органів щодо причин припинення мовлення, логічним було припущення, що таке протиправне відключення відбулося, серед іншого, через відсутність фінансування з боку відповідача-3, оскільки в п. 3 рішення РНБО від 18.03.2022 чітко передбачено зобов'язання КМУ здійснити забезпечення фінансування заходів, передбачених цим рішенням, зокрема, серед іншого, “стале функціонування об'єктів цифрового ефірного мовлення та безперебійну трансляцію телевізійних каналів в МХ-1, -2, -3, -4».
Суд відхиляє такі доводи позивача, оскільки вказане не підтверджені належними, допустимими та достатніми доказами.
Також суд не приймає посилання позивача на те, що проект розпорядження Кабінету Міністрів України “Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» для Концерну РРТ в розмірі 87 600 тис. грн., станом на 28.06.2022 лише погоджено Міністерством цифрової трансформації України, з чого вбачається, що станом на дату підготовки відзиву, відповідне Розпорядження не затверджене Кабінетом Міністрів України, тобто через п'ять місяців після підписання Указу жодних ефективних заходів відповідачем-3 не вжито, з чого явно прослідковується бездіяльність відповідача-3, оскільки Указом Президента № 151/2022 від 19.03.2022 та рішення РНБО від 18.03.2022 не містить строків його виконання.
Враховуючи викладене суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльності Кабінету Міністрів України та зобов'язання Кабінету Міністрів України забезпечити фінансування заходів, передбачених рішенням РНБО від 18.03.2022 “Про нейтралізацію загроз інформаційній безпеці держави», який введено в дію Указом Президента № 151/2022 від 19.03.2022.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАСУ у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Доводи, пояснення позивачів, якими обґрунтовувались позовні вимоги, спростовані матеріалами справи.
Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову виходячи з мотивів, наведених вище, а відтак, у задоволенні позову слід відмовити.
Сплачений позивачем судовий збір не підлягає відшкодуванню, оскільки суд не знайшов підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю “Телеканал “ПРЯМИЙ» (код ЄДРПОУ 04948693, 01601, Київ, вул. Мечникова, 2А) до Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України (код ЄДРПОУ 3462094203110, м. Київ, вул. Солом'янська, 13), Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення (код ЄДРПОУ 01190043, 04112, м. Київ, вул. Дорогожицька, 10), Кабінету Міністрів України (код ЄДРПОУ 00031101, 01008, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 12/2), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення (код ЄДРПОУ 00063928, 01601, м. Київ, вул. Прорізна, 2); товариство з обмеженою відповідальністю “ЗЕОНБУД» (код ЄДРПОУ 35917061, 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий суддя Т.В.Загацька
Судді А.Б.Христофоров
К.Е.Абдукадирова